Přejít na obsah


Fotka

Karl Zeiss Flektogon 20mm - ostření

zeiss flektogon ostření

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 TeZz

TeZz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 12 leden 2015 - 12:00:19

Zdravím, mám dotaz a bojím se odpovědi :)

 

Po tátovi mám na Practicu - Karl Zeiss Jens Flektogon 20mm. Byl jeho nejoblíbenějším objektivem a pak se stal i mým,

Nedávno jsem ho nechala vyčistit a od té doby v hledáčku vidím ostře jen od cca 0,2 m - 0,3 m. Když ostřím ndál na nekonečno, v hledáčku je vše rozostřeno...

 

Vlastně už si nepamatuji, zda se takto choval i předtím nebo ne, dlouho jsem s ním nefotila a teď jsem po něm zase šáhla.

 

Mírně předpokládám, že pokud vidím v hledáčku rozostřeno, že to pak na filmu bude to samé... 

Co se mohlo stát a je možnost to nějak řešit? Tohoto skla se opravdu nechci vzdát...

 

Jasně, že musím zkusit, jak to bude vypadat na fotkách, ale ptám se i zde, jestli někdo nemá nějakou stejnou zkušenost.

Díky předem za rady.


  • 0

#2 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 12 leden 2015 - 12:04:21

Zřejmě špatně smontován - reklamuj to u toho kdo ti ho čistil...


  • 0

#3 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 12 leden 2015 - 12:04:32

podle toho, co povídáš,  bych to tipnul na to, že  ten,  kdo objektiv  rozebral a čistil,  jej nepozorně složil - posunul polohu helikoidu, závitu ostření. Pan Blažek či jiný  opravář  fotoprístrojů  určitě umí odpovědět lépe, než já. 


  • 0

#4 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 12 leden 2015 - 12:35:59

Na fotce to bude vypadat stejně rozostřeně. Kdo ti to opravoval?


  • 0

#5 TeZz

TeZz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 12 leden 2015 - 13:35:43

Dávala jsem to pánovi v Plzni - foto U Zvonu, samý pozitivní reference :) Dávala jsem tam víc objektivů, ostatní jsou v pohodě.


  • 0

#6 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 12 leden 2015 - 14:05:06

I mistr tesař se utne.... Vezmi mu to zpátky do krámu - udělá šup šup šup a objektiv bude zase jako nový :)


  • 0

#7 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 12 leden 2015 - 15:22:47

U Flektogona dvacítky je jedno nebezpečí - nikdy nevyšroubovávat objektiv z těla foťáku tak, že jej držíte za přední část (obrubu objektivu), ale vždy jen za tu část, která je nejblíže "kořenu", tedy tělu, jinak hrozí, že snadno dospějete k popisované závadě. Na druhé straně - justáž není velký problém, jen je třeba následné pozici pojistit kapkou fixačního laku, barvy a pod. Svěřit znalému, ale nepřeplatit, je to chvilka práce.


  • 0

#8 TeZz

TeZz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 12 leden 2015 - 17:58:38

Děkuji všem za ochotu a vysvětlení, snad to bude v nejbližší době vyřešeno. Pán prý nerozebíral objektiv kompletně při čištění, prý na ostřící kroužek neměl přístup - něco tam vypadlo a stačí to jen vrátit zpět či co (ano, jak vidíte, z mého laického popisu tomu hodně rozumím :D ). Až dofotím film, mám to tam přinést i s tělem, aby se na to koukl... (nebo říkám blbost?)


  • 0

#9 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 12 leden 2015 - 18:03:19

no, nevím....


  • 0

#10 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 13 leden 2015 - 10:10:11

proš až dofotíš film?? Aby byly všechny snímky rozmazaný? Já se v sice v opravách nevyznám, ale už jsem si nechal opravit/vyčistit dost věcí na to, abych byl řádně podezíravej (moje skóre spokojenosti je tak 50 %). A tohle mi z tvýho popisu přijde nějaký podezřelý :-)


  • 0

#11 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 13 leden 2015 - 11:38:50

Je to divný... Je-li to objektiv na závitovou nebo bajonetovou Praktiku, pak by měl být slušný opravář schopný to opravit i bez poskytnutí těla (fotoaparátu), protože to musí stejně dobře fungovat na všech kompatibilních tělech. Je ale možné, že žádné takové nemá.


  • 0

#12 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 13 leden 2015 - 14:42:21

nemusí nutně být  každý "opravář" i  čudlíkář.  :-)


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:zeiss, flektogon, ostření

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních