Přejít na obsah


Fotka

Analogový film žije!


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
128 odpovědí na toto téma

#51 blueflash

blueflash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 červenec 2015 - 01:45:58

Chapu to tak, ze Blueflash s temi "vidlaky" narazel jen na urcitou situaci. Dovolenkoveho "fotografa", ktery foti na film, protoze "jeste nepresel na digi", coz se od teto skupiny dnes "ocekava". Tot jen ma interpretace a sam se pod tohle NEpodepisuji. Totiz nikdy nevime, jakou maji tito lide motivaci, mozna to neni jen pocitacova negramotnost atd. A i kdyz ni je, pak stale jejich chovani ma smysl a neni duvod se jim posmivat. Vidlakem bych nazval nekoho snad jen za chovani, nikdy za to ze pouziva takove cajky a ne makove. Co chci jeste rici - okolo roku 2005+ znal jsem par rodin, ktere si poridily digitalni fotak anizby by vlastnily pocitac, a aniz by v teto dobe existovaly u nas ve fotolabech masiny, kde si muzete primo pichnot pametovou kartu a udelat vytisky. Co s tema fotkama delali.. neni mi znamo. Kazdopadne mi to prijde jako daleko vetsi blbost/nepromyslenot, nez v dnesni dobe foceni teticek na narozeninach "analogem".

 V roce 2005 šly dělat fotky z pamětovek běžně. Prohlížení fotek na TV. Což je v zásadě někde na úrovní projekce diáků. Nemyslim technicky, ale spíš "stylem" prezentace.


  • 0

#52 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 54

Publikováno 5 červenec 2015 - 07:32:58

 Copak existuji digitalni filmy? Na druhy pohled, filosofictejsi, je to usmevne.. Totiz, CCD snimac digitalniho aparatu je zarizeni plne analogove (az do A/D prevodniku), zatimco film je binarni - ke vzniku krystalu dojde, nebo ne, zbytek je statistika. Toz kdo jsme vetsi digitalisti?? ;-) Jen takova odbocka, zadna provokace tim neni minena.. :smile:

Ano,to opravdu existuje,krabička která vypadá stejně jako kinofilm s povytaženým filmem,místo filmu je v něm čip,nechá se použít do každé kinofilmové zrcadlovky či automatu.Vyděl jsem to v jedný knížce od nějakýho angličana,nevím jestli v českých poměrech se to prodávalo?Pak taky aps čož je film s magnetickým kodem,při dokoupení speciálního zařízení se nechá promítat a upravovat na televizi či pc.Do obchodu kam jsem chodil kupovat filmy je měli,ze zvědavosti jsem se na to ptal a říkala že to tam kupují Němci,Češi vůbec.


  • 0

#53 ziki

ziki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 5 červenec 2015 - 07:43:27

Už to tu bylo nakousnuto, ale mně osobně přijde hodně komické, když někdo řekne, že stále fotí na "analog". Nechápu, proč někdo vymyslel a rozšířil novotvar/patvar "analogová fotografie", když desítky let se do fotoaparátů dávaly filmy, takže název filmová/kinofilmová popř. klasická fotografie se přímo nabízel. Toto pojmenování filmových fotoaparátů asi vzniklo z marketingových důvodů, aby i ten největší laik, který foťák v ruce nikdy nedržel, mohl rozlišit nově nastupující a moderní digitální fotoaparáty od těch starých archaických filmových. A stejně jako je rub a líc, hlava a orel, tak protipól k něčemu "digitálnímu" je něco "analogového" a jednu dobu bylo cokoli s přídomkem digitální hodně "kůl". Paradoxní je, že poslední "analogové" fotoaparáty už byly tak napěchované digitální elektronikou a stavovými LCD displeji, že od se od digitálních kolegů ani moc nelišily. Už pomalu čekám dobu, kdy se bude třeba říkat papírovým, tištěným knihám, novinám a časopisům taky analogové, jako protipól k elektronickým digitálním verzím  :grin: .


  • 0

#54 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 5 červenec 2015 - 09:52:32

Už to tu bylo nakousnuto, ale mně osobně přijde hodně komické, když někdo řekne, že stále fotí na "analog". Nechápu, proč někdo vymyslel a rozšířil novotvar/patvar "analogová fotografie", když desítky let se do fotoaparátů dávaly filmy, takže název filmová/kinofilmová popř. klasická fotografie se přímo nabízel. Toto pojmenování filmových fotoaparátů asi vzniklo z marketingových důvodů, aby i ten největší laik, který foťák v ruce nikdy nedržel, mohl rozlišit nově nastupující a moderní digitální fotoaparáty od těch starých archaických filmových. A stejně jako je rub a líc, hlava a orel, tak protipól k něčemu "digitálnímu" je něco "analogového" a jednu dobu bylo cokoli s přídomkem digitální hodně "kůl". Paradoxní je, že poslední "analogové" fotoaparáty už byly tak napěchované digitální elektronikou a stavovými LCD displeji, že od se od digitálních kolegů ani moc nelišily. Už pomalu čekám dobu, kdy se bude třeba říkat papírovým, tištěným knihám, novinám a časopisům taky analogové, jako protipól k elektronickým digitálním verzím  :grin: .

Pozdrav,

 

keby nebolo digitálu, tak by sa to volalo vždy len: idem fotiť >> bez prídavku na analóg...dajako sa to muselo rozlíšiť. Veľa ľudí sa ma pyta, na čo fotím : analo/digital?...nieco som mu musel povedat. Urcite by mu nestacilo povedat, Že fotim na fotoaparat :)


  • 0

#55 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 5 červenec 2015 - 10:27:23

Ja to mam uz davno rozdelene:

- analog - prijal som tu hru, teda anlogovy aparat, analogovy film, analogova fotografia

- anal - to ostatne

:mrgreen:


  • 0

#56 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 5 červenec 2015 - 13:21:14

Ale slo by to mit vse v jednom... analog v analu... nac to delit keko?
  • 0

#57 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 5 červenec 2015 - 15:19:48

... no to by mohlo byt bolestive.


  • 0

#58 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 5 červenec 2015 - 15:28:43

já nevim, takovej oly mjučko - možná by někdo i to ocenil :-D Ale nezapnutej :-D


  • 0

#59 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 5 červenec 2015 - 15:41:20

:shock:

Ne-ne. Do toho nejdem.


  • 0

#60 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 5 červenec 2015 - 15:43:16

Asi máš pravdu, některé věci mají zůstati separé, vzpomněl sem si na svou Magnolu :-D


  • 1

#61 Richard7

Richard7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 78 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 15

Publikováno 5 listopad 2015 - 19:55:44

len taká chuťovka :-P http://petapixel.com...p-on-35mm-film/


  • 1

#62 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 522 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 222

Publikováno 5 listopad 2015 - 22:14:27

Děsná debata pod tím. Přesně to, co bychom na Temné neměli nikdy dopustit. Naštěstí tu navzdory obecnému přesvědčení fungují dost dobře buď hlídací psi, nebo nějaký samočisticí mechanismus, díky němuž jsme toho ušetřeni.


  • 0

#63 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 6 listopad 2015 - 07:09:28

Děsná debata pod tím. Přesně to, co bychom na Temné neměli nikdy dopustit. Naštěstí tu navzdory obecnému přesvědčení fungují dost dobře buď hlídací psi, nebo nějaký samočisticí mechanismus, díky němuž jsme toho ušetřeni.

To sú tí jútubový a fakebukový inžinieri.


  • 0

#64 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 6 listopad 2015 - 08:00:59

Neviem či to zaradím správne...

Predvčerom sa mi podarilo zachytiť v TV jednu krátku, ale celkom zaujímavú reportáž. :)

https://youtu.be/2rbKppMYXmA


  • 3

#65 blueflash

blueflash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 říjen 2017 - 19:27:34

... no to by mohlo byt bolestive.

 

No, kdo ví, kam schovávali (nejen) západní agenti Minox. :mrgreen:


  • 0

#66 blueflash

blueflash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 říjen 2017 - 20:49:06

Chapu to tak, ze Blueflash s temi "vidlaky" narazel jen na urcitou situaci. Dovolenkoveho "fotografa", ktery foti na film, protoze "jeste nepresel na digi", coz se od teto skupiny dnes "ocekava". Tot jen ma interpretace a sam se pod tohle NEpodepisuji. Totiz nikdy nevime, jakou maji tito lide motivaci, mozna to neni jen pocitacova negramotnost atd. A i kdyz ni je, pak stale jejich chovani ma smysl a neni duvod se jim posmivat. Vidlakem bych nazval nekoho snad jen za chovani, nikdy za to ze pouziva takove cajky a ne makove. Co chci jeste rici - okolo roku 2005+ znal jsem par rodin, ktere si poridily digitalni fotak anizby by vlastnily pocitac, a aniz by v teto dobe existovaly u nas ve fotolabech masiny, kde si muzete primo pichnot pametovou kartu a udelat vytisky. Co s tema fotkama delali.. neni mi znamo. Kazdopadne mi to prijde jako daleko vetsi blbost/nepromyslenot, nez v dnesni dobe foceni teticek na narozeninach "analogem".

 

S vskutku nemalým opožděním 28 měsíců, ale přesto musím uživateli Lola (IOLA?) udělit kompliment za to, že snad on jediný mne pochopil. Když člověk vidí Škodu 100 nebo 120, tak nezřídka pozná, zda řidič je (pravděpodobně) milovník retra nebo s ní jezdí jednou týdně 5 km do Lídlu. A tak nějak je to s tim, když člověk vidí jedince s filmovým přístrojem. Odečtete to podle věku, typu přístroje a případně i třeba celkové úpravy zevnějšku, která napoví o socioekonomické úrovni dotyčného. Samozřejmě nelze generalizovat, ale +/- to vyjde. Asi před měsícem jsem na Dni železnice viděl jedince s nějakým 20 let starým kompaktem. Takového bych asi nekorektně označil tím nepříliš uctivým slovem na "V". Prostě je to tak. Působí to na mne tak nějak nepatřičně. Jako se dostat 15-20 let zpět v čase. Neberte to ale hlavně nějak negativně.


  • 1

#67 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 24 říjen 2017 - 22:17:18

...treba to brat diapozitivne :)


  • 2

#68 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 25 říjen 2017 - 10:46:02

No blueflesh, vieš, niekedy, keď by si stretol mňa, tiež by si ma asi hodnotil podobne, asi zapadám do tvojej šablóny.

Vieš, na fotenie vážnych vecí mam nejakého Pentaxa na film či digi či Nikona alebo Canona tiež na film aj digi, ale to ja už zväčša nerobím. Ja sa už len tak hrám, skúšam staré fotoaparáty, kupujem staré filmy a robím hókus - pókusy atd. Mohol by si ma vidieť s Canonom na film APS či posledne s Norisom na 16mm film, či niekedy s Čajkou na 18x24 myslím mm s Fedom či Prakticou alebo Pentaconom na 6x4,5 či Certrotropom na 6x9 alebo ešte s kamerou na 8mm film či 16-stku.

Je ťažko hodnotiť človeka podľa jedného pohľadu. Čo keď ten človek mal niekde v taške nejakého Hasyho s digi stenou za 100000,-ojro? Opýtal si sa ho?


  • 0

#69 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 26 říjen 2017 - 11:15:17

Souhlas.

Jen tak pro mou infromaci: kde bereš APS filmy?


  • 0

#70 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 26 říjen 2017 - 14:46:04

nevím, jak  sokol,   já jich mám  v mrazáku  půl šuplete.


  • 0

#71 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 říjen 2017 - 17:06:07

Ja nemám v mrazáku žiadný (vlastne tri kusy), len som na bazoši zaregistroval ponuku na päť filmov APS za 1Eur kus, tak som sa rozhodol, že si to kúpim, aby som mal aj tento formát v mojej zbierke. Dostal som k tomu Canona EOS IX bez objektívu. Kúpil som baterky a zistil, že foťák je plne funkčný, tak som ešte dokúpil objektív 28-70, aby som to mal komplet. Teraz som ešte kúpil foťáčiky na 16mm film, (Pocket 110), takže záujemcovi môžem ukázať fotoaparáty a filmy od16mm , cez 18x24, 24x36, 45x60, 60x60 až 60x90mm. Ešte mám taký "sen", originál fotoaparát na film 6x4,5, lebo mám "len" Flexarety a Pentagona Six 645. Len to asi trošku potrvá.

Jirko, ak by si sa chcel niekoľkých kusov ASP zbaviť, daj mi vedieť. Díky.


  • 0

#72 blueflash

blueflash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 říjen 2017 - 17:44:35

No blueflesh, vieš, niekedy, keď by si stretol mňa, tiež by si ma asi hodnotil podobne, asi zapadám do tvojej šablóny.

Vieš, na fotenie vážnych vecí mam nejakého Pentaxa na film či digi či Nikona alebo Canona tiež na film aj digi, ale to ja už zväčša nerobím. Ja sa už len tak hrám, skúšam staré fotoaparáty, kupujem staré filmy a robím hókus - pókusy atd. Mohol by si ma vidieť s Canonom na film APS či posledne s Norisom na 16mm film, či niekedy s Čajkou na 18x24 myslím mm s Fedom či Prakticou alebo Pentaconom na 6x4,5 či Certrotropom na 6x9 alebo ešte s kamerou na 8mm film či 16-stku.

Je ťažko hodnotiť človeka podľa jedného pohľadu. Čo keď ten človek mal niekde v taške nejakého Hasyho s digi stenou za 100000,-ojro? Opýtal si sa ho?

 

Jsem skutečně přesvědčen, že fanoušek klasické fotografie jednoduchý automat rv. 1990-2002 v dritvé většině případů používat nebude. Bude ho mnohem spíše používat člověk nevlastnící počítač (nebo ho používající jen na nějaké základní surfování na internetu) a pokud udělá max. pár desítek fotek za rok, tak mu skutečně může vyhovovat mít ty normální fotky ze své krabičky na mejdlo pěkně na papíře. S tím, že se nemusí učit cokoliv nového. Třeba i to, že by se nemohl na low-end digitálu koukat skrz hledáček, ale na LCD displej. Což může být pro vetchozrakého zbytečný porblém.


  • 0

#73 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 26 říjen 2017 - 19:18:04

Zdá se, že budu muset přehodnotit svůj postoj ke klasické fotografii. Občas se mi stane, že něco fotím na barevnej kinofilm. Na to jsem dříve používal kompakt (nějaký Panasonic, automat) a nyní Olympus IS3000. A nepohrdl bych ani třeba Mjučkem. A tyhle Oly jsou vyrobené po roce 1990. Takže průšvih ? :eek:  

Mám se tedy od teď stydět, když tohle občas vytáhnu a fotím s tím, to dokonce i na veřejnosti ? 

Ne, neberu to negativně.

Jen nechápu, proč bych měl někoho označovat za "V" jen proto, že má v ruce 20 let starý kompakt.  Ostatně, třeba se Ti taky někdy v budoucnu stane, že bys byl raději o 20-30 let v čase zpět.... ;-)

Já se třeba dnes zkoušel přenést skoro o 100 let zpátky s bedýnkou s namontovanou čočkou od Hugo Mayera & Co, jindy mi to stačí i jen o těch 20 let. 


  • 3

#74 blueflash

blueflash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 říjen 2017 - 19:58:19

Tak myslim, že výrazy "jednoduchý automat" nebo "krabička na mejdlo" vcelku jasně poukazují na opravdu low-end - tj. čas 1/125s + FOCUS FREE. Nakonec i ti klasičtí mainstreamoví výrobci (Olympus, Canon, Nikon, Minolta, Kodak) tyhle přístroje ve svých nabídkách měli. (Pro hnidopichy - samozřejmě u těch nejlevnějších přístrojů se vlastně ani o žádné automatice hovořit nedalo, protože neměly žádnou automatickou funkci).

 

SLR Olympus IS3000 k nim jistě patřit nebude. A nakonec i mju: byl tak trochu high-end, u něhož nebylo cílem mířit na cenu, ale kvalitu a hlavně malou velikost. Mému zesnulému dědovi (krého bych označil jako "celoživotního náruživého rodinného fotografa") věrně sloužil 12 let.


  • 2

#75 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 27 říjen 2017 - 07:36:53

Myslím si, že vieme čo hovoríme. Len som tým chcel povedať, že človeka netreba zaškatuľkovať bez jeho hlbšieho poznania.

Nedávno som vnukovy kúpil takú "mydlovú krabičku", aby sa nepozeral stále len do toho displeia na digitále, myslím, že to bol Olympus mini10? nie som si istý, nechce sa mi isť do skrine, a samozrejme som do neho hodil film a nacvakal ho, aby som videl, či je funkčný. No a už by som bol zaškatuľkovaný, a nikoho by nezaujímalo, že v taške mám Pentaxa MZ3 s 28-70 a 1,4/50 objektívmi poprípade plus ešte aj Pentagona 645.


  • 0

#76 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 27 říjen 2017 - 09:05:09

Když tak na to koukám, jsem rád, že jsem dávno za jalovými lety, kdy jsem řešil co má kdo na sobě, co poslouchá za muziku, nebo co používá za užitkové zboží....


  • 2

#77 blueflash

blueflash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 říjen 2017 - 17:36:39

Vzhled člověka je při osobním kontaktu zpravidla první vjem. A na jeho základě +/- můžeme určit, kam asi bude patřit. Pokud bude mít plnovous, výrazné brýle, starou SLR, ale bude mu kolem 25 let, tak asi se tak nějak půjde předpkládat, že to není nějaká sociálně slabá skupina, ale hipster, co je přesvědčen, že užívání filmového přístroje z něj dělá "lepšího člověka", protože není otrokem mainstreamového digitálního konsumu.

 

Stejně jako člověk v makáčích může fanoušek military nebo trampingu.

 

Stejně jako člověk v šále FC Baníku Ostrava bude fanoušek FC Baníku Ostrava.

 

Stejně jako člověk bez ničeho bude adamita.


  • 1

#78 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 27 říjen 2017 - 18:42:26

........ Pokud bude mít plnovous, výrazné brýle, starou SLR, ale bude mu kolem 25 let, tak asi se tak nějak půjde předpkládat, že to není nějaká sociálně slabá skupina, ale hipster, co je přesvědčen, že užívání filmového přístroje z něj dělá "lepšího člověka", protože není otrokem mainstreamového digitálního konsumu....

A nebo třeba jeho dědeček fotil tou SLR a svému vnukovi ukázal, že tohle je jedna z možností. Plnovous může také znamenat že je to člověk matematicky schopný (a už si při tom studiu i zkazil zrak a musí nosit brýle) a on si spočítal, že když patří do té sociálně slabší skupiny, tak jít cestou s digitálem se nemusí zrovna rentovat, pokud chce dělat fotky na vyšší úrovni a být tím třeba konkurence schopný... Potřeboval by PC, skener, tiskárnu, foťák každé tři-pět roků nový, když dobrý objektiv, tak v ceně pro něj nedostupné ... Takže to dědovo SLR je levná varianta a holkám v partě se to docela líbí, zvlášť když použije nějaký ten instat film.

 

Občas na sebe navlékne mundůr po tátovi, starém trempovi. Až teď, když dosáhl 25 let, začal rád chodit také do přírody, ještě do nedávna se tátově zálibě posmíval. Ale ten oděv se teď na tyhle toulky docela hodí. I když na vojně nikdy nebyl a kdyby bylo nutné, bojoval by o modrou knížku....

 

Ale jak zpívá V+W - Šaty dělaj člověka.  Pochopitelně se dá člověk podle vzhledu někam zařadit, zrovna tak Tě ale může svou vizáží dokonale podfouknout....  co má skutečně v hlavě, to si můžeš myslel, stejně jako můžeš být i nemile překvapený, když ho oslovíš...


  • 1

#79 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 27 říjen 2017 - 19:03:28

Zboznujem jednorazove aparaty.
Ak clovek nesetri, kupi si Kodak Fun, alebo nieco od Fuji, film je cerstvy, vysledok sa dostavi.
Ludia su casto prekvapeni, ake dobre vysledky ide urobit bez akejkolvek expozicnej kontroly, ci ostrenia. Ked si prezeraju fotografie, sokuje ich, ze su lepsie, ako z iPhone.

Keby ste ma obcas videli s jednorazovym aparatom, nesudte ma. Nevlastnim ani jeden digitalny aparat.


  • 0

#80 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 27 říjen 2017 - 23:21:25

Ja mám 1 digitál: Instax SQ10. A mám veľkú radosť, keď z neho hneď lezú fotky :)
Kolegyne na podľa oblečenia a vzhľadu rada do skupiny exot. A ja si o sebe myslím, že som normálna, len horšie vidím do diaľky.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#81 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 54

Publikováno 28 říjen 2017 - 10:07:25

Byla to hezká doba kdy jsme řešili jestli si pořídit Canona 300v nebo pentax mz5 či minoltu dinax 5 nebo něco staršího atd. :) Pak nastala doba hádání co je lepší jestli film nebo digitál. :o A výsledek  většina  zbaběle utekla k digitálu.


  • 0

#82 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 28 říjen 2017 - 11:10:18

Byla to hezká doba kdy jsme řešili jestli si pořídit Canona 300v nebo pentax mz5 či minoltu dinax 5 nebo něco staršího atd. :) Pak nastala doba hádání co je lepší jestli film nebo digitál. :o A výsledek  většina  zbaběle utekla k digitálu.

 

 

To je ještě dobrý, ale pamatuju si rozpravy z fotoklubu ješte v devadesátých letech, jestli je lepší fotit barevně nebo černobíle a jestli fotoaparát s AF nebo ne. A případná otázka potencálního zákazníka :  " A fotíte i na barevný film ?" ve mne vyvolávala husí kůži na zádech.... :DDD


  • 0

#83 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 54

Publikováno 28 říjen 2017 - 12:04:45

Začátkem devadesátých let byla móda minilabů barevných fotek a temný komory se lidi zbavovali drogerky vyprodávali chemii za pakatel.Čb fotografie byla pořbívána nejen v devadesátých letech a vždycky vstala s popela.Mnohem později jedna moje kamarádka která dělala hezký fotky pod zvětšovákem řekla...proč bych se s tím dělala když si to v digitálu můžu přehodit.


  • 0

#84 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 28 říjen 2017 - 12:26:47


Stejně jako člověk v šále FC Baníku Ostrava bude fanoušek FC Baníku Ostrava.

 

Stejně jako člověk bez ničeho bude adamita.

Stejně jako člověk v šále FC Baníku Ostrava bude fanoušek FC Baníku Ostrava.?  .... nebo člověk, kterému je zima na krk, jiná šála nebyla poruce  a Baník je mu třebu úplně ukradaný.

 

Už jsem viděl řadu nahých lidí -  někteří se třeba vedle mne sprchovali před vstupem do bazénu, ale nekonali u toho žádné náboženské obřady a tak tam adamita možná nebyl ani jeden. Jen na sobě neměli šaty.


  • 0

#85 blueflash

blueflash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 říjen 2017 - 00:40:57

Zboznujem jednorazove aparaty.
Ak clovek nesetri, kupi si Kodak Fun, alebo nieco od Fuji, film je cerstvy, vysledok sa dostavi
Ludia su casto prekvapeni, ake dobre vysledky ide urobit bez akejkolvek expozicnej kontroly, ci ostrenia. Ked si prezeraju fotografie, sokuje ich, ze su lepsie, ako z iPhone.

Keby ste ma obcas videli s jednorazovym aparatom, nesudte ma. Nevlastnim ani jeden digitalny aparat.

 

Je třeba říct, že jednorázáky mají oproti smartphonům jednu velkou výhodu - blesk. Takže skutečně - fotky z interiéru s bleskem z jednorázáku mohou vypadat lépe (postavy tam mohou být ostré a slušně naexponované) než ze smartphonu, který dá nahoru ISO, expozici třeba na 1/15s a pustí LEDku.

 

Ovšem za denního světla bych věřil smartphonu. Pokud má alespoň 1/3" čip a není příliš starý ani levný.

 

Ale je třeba říct, že skutečně ty jednorázáky jsou geniální v té jednoduchosti. Naprostá nevariabilita v cloně, času nebo zaostření a stejně se s tim dá vyfotit tak nějak všechno. Pružnost filmu pokryje +/- vše od jasného letního slunce do zimní zamračena a v interiéru to zase vyřeší blesk. Samozřejmě, že bez tolerantního filmu by to nešlo.

 

 

Ja mám 1 digitál: Instax SQ10. A mám veľkú radosť, keď z neho hneď lezú fotky :)
Kolegyne na podľa oblečenia a vzhľadu rada do skupiny exot. A ja si o sebe myslím, že som normálna, len horšie vidím do diaľky.

 

62x62mm? To je spíše poštovní známka než fotka. Samozřejmě bych po tom netoužil a ani nevím, PROČ po tom toužit. Ve srovnání s alternativami jak "displejové", tak papírové fotografie.

 

 

Začátkem devadesátých let byla móda minilabů barevných fotek a temný komory se lidi zbavovali drogerky vyprodávali chemii za pakatel.Čb fotografie byla pořbívána nejen v devadesátých letech a vždycky vstala s popela.Mnohem později jedna moje kamarádka která dělala hezký fotky pod zvětšovákem řekla...proč bych se s tím dělala když si to v digitálu můžu přehodit.

 

To ovšem ale musely bejt šílený investice. Pro nějakýho soukromíka. A už někdy v těch 90's minilab fungoval na principu skenu a tisku nebo to byl regulérní osvit barevného fotopapíru?


  • 2

#86 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 29 říjen 2017 - 06:53:59

Hej, 62x62 mm. Samozrejme, máš pravdu, netreba po tom túžiť. Treba si to užiť :). Áno, na veľkosti záleží, no nie všetko človek musí vidieť ako v kine, niečo naozaj stačí 62x62 mm.
  • 0

#87 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 54

Publikováno 29 říjen 2017 - 09:35:52

 

Zboznujem jednorazove aparaty.
Ak clovek nesetri, kupi si Kodak Fun, alebo nieco od Fuji, film je cerstvy, vysledok sa dostavi
Ludia su casto prekvapeni, ake dobre vysledky ide urobit bez akejkolvek expozicnej kontroly, ci ostrenia. Ked si prezeraju fotografie, sokuje ich, ze su lepsie, ako z iPhone.

Keby ste ma obcas videli s jednorazovym aparatom, nesudte ma. Nevlastnim ani jeden digitalny aparat.

 

Je třeba říct, že jednorázáky mají oproti smartphonům jednu velkou výhodu - blesk. Takže skutečně - fotky z interiéru s bleskem z jednorázáku mohou vypadat lépe (postavy tam mohou být ostré a slušně naexponované) než ze smartphonu, který dá nahoru ISO, expozici třeba na 1/15s a pustí LEDku.

 

Ovšem za denního světla bych věřil smartphonu. Pokud má alespoň 1/3" čip a není příliš starý ani levný.

 

Ale je třeba říct, že skutečně ty jednorázáky jsou geniální v té jednoduchosti. Naprostá nevariabilita v cloně, času nebo zaostření a stejně se s tim dá vyfotit tak nějak všechno. Pružnost filmu pokryje +/- vše od jasného letního slunce do zimní zamračena a v interiéru to zase vyřeší blesk. Samozřejmě, že bez tolerantního filmu by to nešlo.

 

 

Ja mám 1 digitál: Instax SQ10. A mám veľkú radosť, keď z neho hneď lezú fotky :)
Kolegyne na podľa oblečenia a vzhľadu rada do skupiny exot. A ja si o sebe myslím, že som normálna, len horšie vidím do diaľky.

 

62x62mm? To je spíše poštovní známka než fotka. Samozřejmě bych po tom netoužil a ani nevím, PROČ po tom toužit. Ve srovnání s alternativami jak "displejové", tak papírové fotografie.

 

 

Začátkem devadesátých let byla móda minilabů barevných fotek a temný komory se lidi zbavovali drogerky vyprodávali chemii za pakatel.Čb fotografie byla pořbívána nejen v devadesátých letech a vždycky vstala s popela.Mnohem později jedna moje kamarádka která dělala hezký fotky pod zvětšovákem řekla...proč bych se s tím dělala když si to v digitálu můžu přehodit.

 

To ovšem ale musely bejt šílený investice. Pro nějakýho soukromíka. A už někdy v těch 90's minilab fungoval na principu skenu a tisku nebo to byl regulérní osvit barevného fotopapíru?

 

Původní minilaby fungovaly pomocí dx kodu,klasickej osvit a převedení na fotopapír.Digi. minilab funguje sken a pomocí řádkovýho laseru se převádí na klasický fotopapír.Co jsem začátkem devadesátých let ptal v jednom minilabu tak mě říkali že za nej dali 2 a půl milionu.


  • 0

#88 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 29 říjen 2017 - 09:40:58

Do které skupiny "divných" patřím já, když permanentně sebou nosím dva malé nabyté, kinofilmové fotoaparáty? Jeden Olympus Mju II a druhý Rolei R35?


  • 0

#89 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 29 říjen 2017 - 09:50:17

 

Zboznujem jednorazove aparaty.
Ak clovek nesetri, kupi si Kodak Fun, alebo nieco od Fuji, film je cerstvy, vysledok sa dostavi
Ludia su casto prekvapeni, ake dobre vysledky ide urobit bez akejkolvek expozicnej kontroly, ci ostrenia. Ked si prezeraju fotografie, sokuje ich, ze su lepsie, ako z iPhone.

Keby ste ma obcas videli s jednorazovym aparatom, nesudte ma. Nevlastnim ani jeden digitalny aparat.

 

Je třeba říct, že jednorázáky mají oproti smartphonům jednu velkou výhodu - blesk. Takže skutečně - fotky z interiéru s bleskem z jednorázáku mohou vypadat lépe (postavy tam mohou být ostré a slušně naexponované) než ze smartphonu, který dá nahoru ISO, expozici třeba na 1/15s a pustí LEDku.

 

Ovšem za denního světla bych věřil smartphonu. Pokud má alespoň 1/3" čip a není příliš starý ani levný.

 

Ale je třeba říct, že skutečně ty jednorázáky jsou geniální v té jednoduchosti. Naprostá nevariabilita v cloně, času nebo zaostření a stejně se s tim dá vyfotit tak nějak všechno. Pružnost filmu pokryje +/- vše od jasného letního slunce do zimní zamračena a v interiéru to zase vyřeší blesk. Samozřejmě, že bez tolerantního filmu by to nešlo.

 

 

Ja mám 1 digitál: Instax SQ10. A mám veľkú radosť, keď z neho hneď lezú fotky :)
Kolegyne na podľa oblečenia a vzhľadu rada do skupiny exot. A ja si o sebe myslím, že som normálna, len horšie vidím do diaľky.

 

62x62mm? To je spíše poštovní známka než fotka. Samozřejmě bych po tom netoužil a ani nevím, PROČ po tom toužit. Ve srovnání s alternativami jak "displejové", tak papírové fotografie.

 

 

Začátkem devadesátých let byla móda minilabů barevných fotek a temný komory se lidi zbavovali drogerky vyprodávali chemii za pakatel.Čb fotografie byla pořbívána nejen v devadesátých letech a vždycky vstala s popela.Mnohem později jedna moje kamarádka která dělala hezký fotky pod zvětšovákem řekla...proč bych se s tím dělala když si to v digitálu můžu přehodit.

 

To ovšem ale musely bejt šílený investice. Pro nějakýho soukromíka. A už někdy v těch 90's minilab fungoval na principu skenu a tisku nebo to byl regulérní osvit barevného fotopapíru?

 

 

Nejak mám pocit, že si tu tak trochu na zlom portáli. Nedigitálna, klasická fotografia a všetky jej "klony", to je len pre zanietencov, pošahancov, vidlákov a všeobecne ľudí, ktorí robia veci nerozumné, niekedy až bláznivé len preto, že ich to baví, chcú si to vyskúšať a majú z toho potom dobrý pocit. A takí ľudia sa tu stretávajú. Takže používať porovnania a argumenty typu smartfón je lepší ako jednorázovka nemá význam nikdy a na temnej je to dokonca až nerozumné :-) :-) 


  • 3

#90 blueflash

blueflash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 listopad 2017 - 23:00:01

Ještě jsem se vlastně chtěl vrátit k tomu sporu o termín "analogová fotografie". Ten termín asi skutečně není dobrý, řekl bych, že se to tak trochu svezlo na tehdy (cca roky 98-04) souběžném přechodu na digitální kamery.  Ovšem rozdíl mezi analogovou a digitální kamerou byl samozřejmě mizivý. Např. kamery Sony Hi8 a Sony Digital8 měly prakticky stejná těla, fungovala na totožné kazety atp.

 

Zkrátka a dobře - fotografii bych rozdělil na CHEMICKOU a ELEKTRONICKOU, přičemž podruhy elektronické fotografie jsou el. fotografie analogová (slepá a zapomenutá větev, ale existovala - ) a el. fotografie digitální


  • 0

#91 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 listopad 2017 - 09:04:25

Ja proste fotím na film a  ak si to náhodou zákazník žiadal na digi, tak som si od syna požičal digi foťak. Odkedy som však prestal robiť fotky ako živnostník a fotím len pre seba, tak jedine film a asi s tým už dožijem.

Ináč ten Canon Still Camera je pekný strojček aj napriek tomu, že je to "digitál". Pamätám si ešte masívnu reklamu, keď sa tento digi začínal predávať.


  • 0

#92 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 5 listopad 2017 - 09:18:24

Do které skupiny "divných" patřím já, když permanentně sebou nosím dva malé nabyté, kinofilmové fotoaparáty? Jeden Olympus Mju II a druhý Rolei R35?

Pokud permanentně nosíš své dva nabyté fotoaparáty, potom myslím patříš do skupiny šťastných čudlíkářů, jsi spokojený tím co máš a štěstí z Tebe může jen sršet.

 

Nosíš-li své fotoaparáty permanentně zavěšené, vystavené na pupku a cinkající o sebe, pak se může jednat i o docela jinou skupinu divných  :-P  

 

Pokud nosíš své kamerky permanentně nabité, pak jsi zřejmě ten šťastný čudlíkář, jen s tím rozdílem, že nevíš co bys fotil, marně hledajíc nějakou situaci či kompozici, která stojí za to, abys pracně nabytý film, posléze nabitý do aparátu jen tak vyplácal, jako to děláme my ostatní  ;-)

Svým způsobem pak můžeš být ještě daleko šťastnější, protože Tě následně nestresuje nic z toho, co se týká negativního či snad dokonce i pozitivního procesu ... 


  • 1

#93 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 5 listopad 2017 - 10:11:36

Zdravím kolegy! Se vším čím jsem fotil a fotím-fotil jsem rád...Má to velkou výhodu,aparát si vyberu podle povahy práce a nebo můžu mít v jednom aparátu rozděláno jedno téma i delší dobu...takže? DOBRÉ SVĚTLO!

Přiložený soubor (y)


  • 0

#94 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 listopad 2017 - 10:39:26

jenom k těm labům

přijdu a vidím novou mašinu

šťastný úsměv, "vyměnili jsme minilab za jiný, výsledky jsou na papíře horší, ale práce je rychlejší a o to šlo!"

to je asi 12 let zpátky

asi viděli jen ty čísla, náklady a výnosy

už jsem tam pak nechodil a nosil barvu jinam, dneska už je to jedno, blbé barvy z filmu dělají všude a abych tam nad nimi stál, to to radši překousnu a založím do alba


  • 0

#95 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 5 listopad 2017 - 12:37:47

Zdravím kolegy! Se vším čím jsem fotil a fotím-fotil jsem rád...Má to velkou výhodu,aparát si vyberu podle povahy práce a nebo můžu mít v jednom aparátu rozděláno jedno téma i delší dobu...takže? DOBRÉ SVĚTLO!

Takový sortiment by mohla závidět lecjaká prodejna :-P


  • 0

#96 blueflash

blueflash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 listopad 2017 - 16:25:54

Ináč ten Canon Still Camera je pekný strojček aj napriek tomu, že je to "digitál". Pamätám si ešte masívnu reklamu, keď sa tento digi začínal predávať.

 

To právě neni digitál. Na tu disketu se nezaznamenávají žádné 0 a 1, ale analogový signál, stejně jako na VHS-ku...


  • 0

#97 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 5 listopad 2017 - 17:15:40

A jak tedy, pokud ne formou digitalni (jednicky a nuly), je to na te pasce zaznamenane? 


  • 0

#98 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 5 listopad 2017 - 18:09:29

A jak tedy, pokud ne formou digitalni (jednicky a nuly), je to na te pasce zaznamenane? 

No, presne tak, ako na magnetofonovej paske :)
Rovnako tak, ako na paske VHS.
Skratka - magneticka stopa nie je iba v dvoch urovniach (1;0), ale v obrovskom mnozstve roznych urovni. V stope za sebou sa striedaju v roznej frekvencii miesta s roznou amplitudou. PURE ANALOG. Neviem si predstavit nic viac analog.

:)


  • 2

#99 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 5 listopad 2017 - 18:54:08

Zajimave. Dival jsem se na to a tenhle zpusob zaznamu, pokud to dobre chapu, skutecne odpovida starym magnetickym paskam. Clovek se nauci neco noveho kazdy den. 


  • 0

#100 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 5 listopad 2017 - 19:18:46

Neslo o nic ine, ako o videokameru s vacsim rozlisenim a inym sposobom ukladania. Neslo teda o pasku, ale o akusi disketu, floppy, na ktoru sa stopa vinula od stredu media k jeho okraju. Taky magnetofonovy gramafon.

Hovorilo sa tomu "Still Video". "Zmrznuty obraz" - volny preklad. Najznamejsi pocin v tomto obore bolo uvedenie pristroja Sony Mavica. Ma(gnetic)-Vi(deo)-Ca(mera). Ak si dobre pamatam


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních