Přejít na obsah


Fotka

Úplný začátek temné komory


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
90 odpovědí na toto téma

#1 Matyas

Matyas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2015 - 20:13:43

Ahoj,

asi tady budu (s prominutím) z debila, ale propadl jsem klasické fotografii a už mě nebaví dofotit film odnést ho do fotolabu, druhý den si pro něj přijít, zaplatit tolik a tolik prohlédnout fotky a mít to z krku. Takže si chci začít filmy vyvolávat sám. Četl jsem pár knížek o vyvolávání filmů, ale nic moc mi to neřeklo, obzvlášť chemikálie tam byly popsané naprosto přesné, ale dnes už se nevyrábí a nevím kde a jaké sehnat.

Takže Vás žádám o radu úplně do začátků. Chci začít vyvolávat černobílé filmy, ale radši fotím na barevné. Takže jaký je rozdíl mezi barevným a černobílým a tak. Prostě co nejvíc.

Všem co se mnou ztrácí čas děkuji! :) 


  • 0

#2 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 28 březen 2015 - 20:43:32

Vyvolat černobílý film se dá v klidu i doma v koupelně (záchodě) případně i v ložnici. Jsou potřeba tyto věci:

 

- vývojnice, neboli tank

- vývojka

- ustalovač

- tekoucí voda

- místo pro usušení filmu (stačí koupelna)

 

No a pak je to snadné:

 

1. film se vloží do vývojnice a ta se pečlivě uzavře

2. do vývojnice se vlije vývojka a pak se chvilku počká (podle návodu výrobce), mezi tím se velmi doporučuje filmem hýbat. Jak, to záleží na typu vývojnice či návodu výrobce.

3. z tanku se vylije vývojka a 

4. místo ní se do ní pustí vlažná voda a film se nechá vyprat. Délku opět určuje návod výrobce vývojky, filmu či zkušenost :)

5. do tanku se nalije ustalovač a zase se nějakou dobu počká. Je to podobné, jako u vývojky.

6. ustalovač se vylije a pak už se dá vývojnice otevřít a film se musí důkladně vyprat.

7. na závěr se do prací vody přidá smáčedlo (třebas saponát) a pak se film nechá pověšený (a zatížený) usušit a je hotovo.

 

Míchat si doma chemii je jistě možné, ale pro začátek je určitě nejlepší řešení použít hotovou chemii nějakého výrobce. Protože chci podporovat místní firmy, tak doporučuji www.foma.cz a jejich lektvary :)

 

Film se do vývojnice musí vkládat při úplné tmě, je potřeba si to natrénovat na světle s kusem staršího filmu a získat cvik a jistotu, že se to zvládne i bez kontroly zrakem. Není to nic těžkého, ale opravdu si to chce zkusit. A opravdu je třeba mít tmu, svítící displej pračky není vůbec vhodný doplněk.

 

Teplotu roztoků udává výrobce chemie i filmů, ale zkušenost praví, že pokud jsou všechny v pokojové teplotě, je to dobré. Už proto, že doma topíme na 19 až 20°C takže není potřeba řešit ohřívání :) Teplotu je potřeba dodržet u vývojky, stejně jako přesný čas vyvolávání. U ustalování je potřeba dodržet nejkratší dobu, když se o něco prodlouží, tak se nic nestane, pokud tedy film nezůstane v ustalovači hodinu.

 

Třeba Foma má na svých stránkách všechny technické listy i návody a opravdu to podle nich jde. Po získání zkušeností se dají dělat další fígle a experimenty, ale pro začátek si to chce několikrát zkusit přesně podle návodu a tím zjistit, jak na to. No a potom se lze odvážit na ty experimenty :)

 

Vyvolávání barevného filmu probíhá obdobně, jen je potřeba více chemikálií a je třeba opravdu dodržet všechny časy a teploty, jinak je výsledek sice umělecky určitě zajímavý, ale jinak nadraka. Určitě je lepší začít procesem černobílým, který snese i určité nedodržení teplot či časů. Rozdíl několika desítek sekund není většinou dramatický.


  • 0

#3 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 28 březen 2015 - 20:44:48

Zační tím odkud jsi.


  • 1

#4 Matyas

Matyas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 březen 2015 - 10:14:15

Zační tím odkud jsi.

Jsem z Jablonce nad Nisou, kousek od Liberce...


  • 0

#5 Trinom

Trinom

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 1

Publikováno 29 březen 2015 - 11:59:42

Pro základní představu by asi mohlo posloužit tohle video

časy podle použitého filmu a chemie (je to v letáku vždy uvedené)...

...a brát borce trošku s rezervou, je to prostě řízek :grin:

Osobně to dělám až po ustalovač celé za tmy, je to jistota.


  • 0

#6 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 29 březen 2015 - 12:05:25

V Jablonci pobývá několik temnokomornických duší. Pokud se Ti nepodaří je objevit, tak přijeď za mnou do Trauče. Někam vyrazíme a dáme řeč a spol. foto.

Také by jsem rád opět oživil myšlenku putující temné komory. Kompletní výbava pro začátek. Jen se obávám pravidel. Nevím, jak je stanovit a co vše do stanov dát. Kromě misek mám vše.


  • 0

#7 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 205 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 30 březen 2015 - 09:22:02

Nejdůležitější je začít - jedno jak. Když jsem to zvádnul jenom s knížkou Fotografický slabikář v 6-7. třídě tak to zvládne každej. Prostě koupit základní chemii, na poprvé je jedno jakou a nafotit film. Naládovat do vývojnice, zalejt chemií, míchat, vylejt, nalejt, vylejt, nalejt, míchat, vylejt, vyprat, vyndat, usušit, vrazit do zvětšováku, nazvětšovat, vyvolat, přerušit, ustálit, vyprat, uschnout/vyleštit, chlubit, najít chyby a znova furt do zblbnutí!

 

Postupy jsou tady linkovaný a ČB doma je jednoduchý. Barva ale chce víc (nedělal jsem). V jbc vyvolaj barvu za 35 kč.

 

Jo, abych nezapomněl, fakt není dobrý zvětšovat na rubovou stranu papírů. :mrgreen:


  • 2

#8 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 30 březen 2015 - 16:02:39

Komu se to nikdy nepovedlo, ať hodí miskou :)

 

Jo, abych nezapomněl, fakt není dobrý zvětšovat na rubovou stranu papírů. :mrgreen:


  • 2

#9 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 10 duben 2015 - 16:51:17

Nu vono to jde I na rubovou stranu,jen prodlouzit cas,aby jsi ten papir prosmazil,pokud se ti to nekdy stane a prijdes na to,nez to projde vyvojkou,tak to klidne vrat a svit cca 1 minute ,pak to vyvojej,to je pak zajimavej vysledek,hotovej art dnesi doby,o ktery se jinni zbytecne snazi olejotiskem.


  • 0

#10 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 10 duben 2015 - 23:33:38

Me s minusem nenastves,mam drevomorku. :-P


  • 0

#11 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 11 duben 2015 - 05:49:15

To zní celkem zajímavě, budu muset zkusit :)

 

Nu vono to jde I na rubovou stranu,jen prodlouzit cas,aby jsi ten papir prosmazil,pokud se ti to nekdy stane a prijdes na to,nez to projde vyvojkou,tak to klidne vrat a svit cca 1 minute ,pak to vyvojej,to je pak zajimavej vysledek,hotovej art dnesi doby,o ktery se jinni zbytecne snazi olejotiskem.


  • 0

#12 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 11 duben 2015 - 10:08:06

Na matným fomaspeedu se mi to povedlo tolikrát, že jsem raději přešel na lesklý :-)

Naruby nazvětšovaný fotky (ať už otočenej papír, nebo film) si spousta lidí všimne až po chvíli pátrání. Docela sranda je při tom sledovat.


  • 1

#13 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 11 duben 2015 - 14:36:37

Byvaly doby,asi tak pred 60 lety,kdy na rubu papiru byla znacka vyrobce,napr u Kodaku doma to tak delali.Dnes musi clovek davat holt pozor.Nejde o to,ze by to cloveka nejak zdrzelo,ale tech penez za zniceny material vecna skoda.Mozna by bylo dobre napsat slecne Fome,aby tam cvakali razitka ,nebo delali puntiky pro slepy,urcite by to pomohlo vsem. :-P


  • 0

#14 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 11 duben 2015 - 15:30:03

Ty slepecký značky by asi nebyly k ničemu, slepej přece nepozná, že má zhasnuto, a tak roste riziko, že osvítí celý balíček !

Pro mě by se hodily značky pro blbce, ale obávám se, že bych to i tak zblbnul...

Prímovej potisk jsem viděl na nějakých archaických kartonech 10*15 rastr - řádky a obdélníček jako na zadní straně pohlednice, to už asi nikdo nedělá.


  • 0

#15 hurvinek

hurvinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 103 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 11 duben 2015 - 18:34:39

Jasne,ze jsem nemyslel ty chudaky nevidome lidi,ale ty starsi,nebo mladsi nervoznejsi,co si pletou rub a lic a to jsme obcas vsichni.

Proste by to usnadnilo praci a zaroven vyrobci zarucilo propagandu-reklamu,ale to je jejich starost ne moje.. :-P nemuzete me brat uplne vazne a za kazde slovo priteli,neb jsem preci jen  drevenej. :-P


  • 0

#16 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 duben 2015 - 19:02:59

já používám foma 111 a foma 131

potíže nehrozí, tak se to s tebou pere jedním směrem, že se nemůžeš zmýlit

:cool:

taky konečné řešení


  • 0

#17 Pirx

Pirx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 80 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 11 duben 2015 - 19:31:16

.....řádky a obdélníček jako na zadní straně pohlednice, to už asi nikdo nedělá.

 

Jeste porad to dela Ilford, Portfolio v rozmeru 10x15 ma zezadu pohlednicovy potisk.... http://www.bhphotovi..._Portfolio.html


  • 0

#18 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 11 duben 2015 - 21:17:44

Mám jen já pocit že to B&H Photo Video je takový Sión klasické fotografie? Mají tam skladem jinde naprosto nesehnatelný věci.


  • 0

#19 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 12 duben 2015 - 07:54:02

 

.....řádky a obdélníček jako na zadní straně pohlednice, to už asi nikdo nedělá.

 

Jeste porad to dela Ilford, Portfolio v rozmeru 10x15 ma zezadu pohlednicovy potisk.... http://www.bhphotovi..._Portfolio.html

 

Dík, paráda!


  • 0

#20 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 26 březen 2020 - 20:32:48

Fotokomora:poraďte aku vyvojnicu na jeden film 120-aky zväčšovák na 6x7 cm?

Vďaka.


  • 0

#21 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 26 březen 2020 - 20:47:54

Lubo;
Vývojnicu Jobo. Alebo hocijakú inú. 'Na 1ks 120' neexistuje.

Zväčšovák na 6x7 sa zháňa ťažšie ako na 6x9. Radím vykašľať sa na to a ísť rovno na 6x9.
Pohľadaj, je tu toho...

Kľúčové slová: Magnifax, LPL, Dunco, Kaiser, Durst
  • 0

#22 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 26 březen 2020 - 21:05:57

Vážený kolego, Lubo, pouze pro doplnění informace ke zvětšovacímu přístroji Kaiser Modular-V. Spodní díl s rámečkem Kat. 4568 byl určen na montáž 3 typů kompletů kondenzorů. Kinofilmového, kondenzoru na 6x6 a kondenzoru na 6x7. Jednalo se o starší verzi osvětlovací hlavy Kaiser Modular-V, neumožňující zvětšování z formátu 6x9cm. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik 


  • 0

#23 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 26 březen 2020 - 23:51:16

JOBO
https://www.macodire...ngsspirale?c=35
PATERSON
https://www.macodire...2-spiralen?c=35
MGNIFAX 4
https://foto.bazos.s...aty/magnifax-4/


  • 0

#24 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 27 březen 2020 - 00:20:27

Kedz ľem na jeden film, ta ňič ňekupuj. Požičim ci.


  • 1

#25 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 27 březen 2020 - 10:25:30

Predávam práve vývojnicu JOBO 1000 aj s cievkou, je to na jeden film 120 alebo 2 kinofilmy... Inzerát a kontakt je v bazarku tu na temnej...


  • 0

#26 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 27 březen 2020 - 18:38:32

Ja sa upravím / opravím, zle som sa vyjadril:
Do väčšiny vývojníc sa zmestia DVA zvitky, ja takto volám v Jobo 1520 vždy. Namotajú sa za sebou.

Existuje malá (nízka) vývojnica na 1ks 35mm filmu, na tuším 350ml vývojky. Ale s malinkou iba na jeden zvitok som sa nestretol.
  • 0

#27 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 27 březen 2020 - 19:07:59

Ja sa upravím / opravím, zle som sa vyjadril:
Do väčšiny vývojníc sa zmestia DVA zvitky, ja takto volám v Jobo 1520 vždy. Namotajú sa za sebou.

Existuje malá (nízka) vývojnica na 1ks 35mm filmu, na tuším 350ml vývojky. Ale s malinkou iba na jeden zvitok som sa nestretol.

Ja som ta schvalne neopravoval, pretoze som presvedceny, ze do 1520-ky patri iba jeden svitok. Ten cerveny distancny spuntik mi pride ako nespolahlivy.


  • 0

#28 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 27 březen 2020 - 19:27:25

Tá 1520 sa mi zdá celkom fajn.Novšie vyrobky  ešte majú problem so zasuvaním filmu?

Jedna otazka-vyvolany film 120-aby bol rovny-ako to dosiahnuť v domacich podmienkach?

Vďaka.


  • 0

#29 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 27 březen 2020 - 19:46:41

Keko,
Ja som cerveny puntik stratil hned na zaciatku 'komornickej kariery' a odvtedy volam bez neho. Pravda, nie statisticky vyznamne tisicky, ale desiatky zvitkov a nikdy sa mi neprekryli, nebal by som sa. Ja ten prvy vzdy 'namotavam az za hranicu'.

Lubo: ziadny problem, ak je cievka sucha. Rovny zvitok zavisi viac od filmu (podlozka, vek), kupuj si cerstve filmy a zaves ich aj so zavazim dole.
  • 0

#30 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 27 březen 2020 - 20:00:03

A ja takú jednu na presne jeden zvitok mám.  Nič iné ako jeden zvitok sa v nej vyvolať nedá.Přiložený soubor  Fotografia0317_001.jpg   106,39K   16 Počet stažení


  • 1

#31 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 27 březen 2020 - 20:01:27

Peťo - rozširuješ obzory, dík!
  • 0

#32 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 27 březen 2020 - 20:33:03

Nebál bych se Plastimatky. Nikdy jsem neměl problém s navinutím filmu - ať už kinofilm nebo střední formát/120.

Mám opačný problém, že bych potřeboval vývojnici na 2 svitky, navíjet na jednu cívku nechci, takže to bude muset pojmout dvě cívky nad sebou a tudíž se nějakému novému od Jobo / Paterson nevyhnu.


  • 0

#33 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 28 březen 2020 - 00:51:15

U plastimatky je to loterie - asi jsi mel stesti na dobre civky. Z mych dvou jedna sla dobre a tu druhou nsem pri zakladani filmu proklinal.
U Jobo systemu 1500 jsou ty zaskakovaci koliky pro volani dvou svitku 120 na jedne civce nespolehlive - jednou jsem to zkusil a uz nikdy vic (prekryte asi tak dve policka, takze celkem ztrata 4 snimku).
  • 0

#34 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 28 březen 2020 - 01:43:30

Jedna otazka-vyvolany film 120-aby bol rovny-ako to dosiahnuť v domacich podmienkach?

Při sušení používej dole zátěž, po uschnutí stoč film "proti srsti" emulzí ven a nech pár dní odpočinout. teprve potom ho nastřihej do archivu.


  • 0

#35 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 28 březen 2020 - 09:27:40

A ja takú jednu na presne jeden zvitok mám.  Nič iné ako jeden zvitok sa v nej vyvolať nedá.attachicon.gifFotografia0317_001.jpg

Ty mas doma panoptikum pomylenych smerov vo ftografii?
Kto vyrabal CCCP? Lebo zvladnut vyspelu techniku plastov bolo kedysi ako vypustit psa Leica M4 do Vesmiru.


  • 0

#36 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 28 březen 2020 - 10:51:23

Stříbrokaz
Ejhle! Ve stejné jsem vyvolával první filmy, když mi bylo cca 7 let! Ale navlékal to strýc Erich. Myslím, že se tomu říkalo “vývojnice s korexovým pásem (nebo koreksovým?)”. Pak jsme přešli na modernější - s cívkou, spirálou na středovém trnu, kterým se cívka otáčela. Ani jedna ani druhá nebyly překlápěcí.
  • 0

#37 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 28 březen 2020 - 12:05:51

ještě ji mám schovanou :-D


  • 0

#38 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 28 březen 2020 - 15:25:04

Plastimatka je loterie, mě fungují jedny cívky na kino a druhé, starší, na svitek.Dnes bych do toho dobrodružství nešel a koupil Paterson, nebo Jobo.


  • 0

#39 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 28 březen 2020 - 20:37:46

Nedávno jsem přemýšlel na čem bych nešetřil při zakládání fotokomory a a vyšli mi : Vývojnice, teploměr, pinzety a zvětšovací objektiv.


  • 0

#40 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 29 březen 2020 - 04:58:42

ten teploměr mi celkem překvapuje, alespoň pokud jde o čb. mám nějaký rtuťový, cejchovaný na celé stupně... a ono mi to nějak stačí

naopak bych přidal lupu na zrno, třeba scoponet, ten na ebay nestojí nutně úplný nesmysl


  • 0

#41 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 29 březen 2020 - 07:45:23

Nedávno jsem přemýšlel na čem bych nešetřil při zakládání fotokomory a a vyšli mi : Vývojnice, teploměr, pinzety a zvětšovací objektiv.


A pinzety bys doporucil jake? Ja vyzkousel asi troje ruzne typy a stale to nejak neni ono. Nejradeji pouzivam takove ty plastove zaklapavaci (aretace), tusim znacky Paterson.
  • 0

#42 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 29 březen 2020 - 12:47:06

 

A ja takú jednu na presne jeden zvitok mám.  Nič iné ako jeden zvitok sa v nej vyvolať nedá.attachicon.gifFotografia0317_001.jpg

Ty mas doma panoptikum pomylenych smerov vo ftografii?
Kto vyrabal CCCP? Lebo zvladnut vyspelu techniku plastov bolo kedysi ako vypustit psa Leica M4 do Vesmiru.

 

Nie, nie, predpokladam že to bolo prvorepublikové československo je to bakeliťák. Na viečku je nápis ISOFOT a firemné logo v tvare štylizovaného P.


  • 0

#43 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 29 březen 2020 - 13:02:45

Film do vyvojnice-pracovať v uplnej tme,alebo môže aj pri červenom svetle?

Vďaka.


  • 0

#44 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 29 březen 2020 - 13:18:03

Film do vyvojnice-pracovať v uplnej tme,alebo môže aj pri červenom svetle?

Vďaka.

po tme.


  • 0

#45 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 29 březen 2020 - 14:07:05

Videl som už spustu videi-niekto odmota cely film a potom navíja/nepoškriabe sa?/,iní navíja priamo po zastrihnutí rožkov.Ako to robíte?

Vďaka.


  • 0

#46 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 29 březen 2020 - 20:03:26

 

Film do vyvojnice-pracovať v uplnej tme,alebo môže aj pri červenom svetle?

Vďaka.

po tme.

 

Nebo v rukávu, s trochou cviku to jde.


  • 0

#47 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 29 březen 2020 - 20:45:52

Videl som už spustu videi-niekto odmota cely film a potom navíja/nepoškriabe sa?/,iní navíja priamo po zastrihnutí rožkov.Ako to robíte?

Vďaka.

 

Rozdelat civku, odmotat cely film a pak navijet jde. Nekdo to dela pokazde, nekdo pouze v pripade nutnosti. S nekterymi vyvojnicemi je holt prace. Ja radsi ve fotaku cely film zpatky nezasouvam, necham couhat konec a za ten pak pri ladovani do vyvojnice film postupne vytahuju a na uplnem konci ustrihnu.

 

U kinofilmu jsem se naucil rohy zastrihovat (delam to do kulata, ale staci jen rozky sikmo), hodne to pomaha. Da se to udelat hned po vytazeni z fotaku.


  • 0

#48 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 30 březen 2020 - 10:05:18

 

Nedávno jsem přemýšlel na čem bych nešetřil při zakládání fotokomory a a vyšli mi : Vývojnice, teploměr, pinzety a zvětšovací objektiv.


A pinzety bys doporucil jake? Ja vyzkousel asi troje ruzne typy a stale to nejak neni ono. Nejradeji pouzivam takove ty plastove zaklapavaci (aretace), tusim znacky Paterson.

 

Nejvíc mi vyhovují staré polské. Nerez a gumové koncovky - neškrábou emulzi a unesou i těžší fotku. Možná půjde něco najít u kuchařů, ještě nedávno se každej frajer v rondonu nechal fotit s velkou pinzetou :-)


  • 0

#49 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 30 březen 2020 - 10:27:23

Nejvíc mi vyhovují staré polské. Nerez a gumové koncovky.

 

JO!


  • 0

#50 Tomlib

Tomlib

    Nováček

  • Předplatitel
  • 98 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 45

Publikováno 30 březen 2020 - 11:24:38

Nejvíc mi vyhovují staré polské. Nerez a gumové koncovky.

 

JO!

 

Až mě zabolelo u srdce. Dle mého soudu jsou to nejlepší pinzety jaké jsem měl v ruce. Bohužel u těch mých, z poloviny osmdesátých let, ten špalek gumy co spojuje ramena pinzety zteřel a ztvrdl, čímž ji učinil nepoužitelnou. Ze současných, v BéFoto sehnatelných jí nenahradí žádná -  člověk musí slevit z nároků.
 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních