Přejít na obsah


Fotka

Úplný začátek temné komory


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
90 odpovědí na toto téma

#51 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 30 březen 2020 - 11:39:32

 

Nejvíc mi vyhovují staré polské. Nerez a gumové koncovky.

 

JO!

 

Až mě zabolelo u srdce. Dle mého soudu jsou to nejlepší pinzety jaké jsem měl v ruce. Bohužel u těch mých, z poloviny osmdesátých let, ten špalek gumy co spojuje ramena pinzety zteřel a ztvrdl, čímž ji učinil nepoužitelnou. Ze současných, v BéFoto sehnatelných jí nenahradí žádná -  člověk musí slevit z nároků.
 

 

U prvních  těchto  pinzet,  které jsem si kupoval v r. 1976,  mi  po mnoha letech  ty  špalky  změkly (a jeden praskl) též,  místo nich jsem  si  uřízl náhradu ze  špalku  vyhozené  traktorové pneumatiky,  do toho  dva úzké  řezy na  vsunutí  nožek pinzet a hotovo.   Další pinzety (stará skladovka, nepoužitá a jako nová) jsem získal na internetovém bazaru  tuším v r. 2007 za nehorázných 50Kč/ks,   dosud  vše slouží skvěle.  


  • 0

#52 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 30 březen 2020 - 11:42:21

Staré polské - jsou to takovéhle ? Nebo jaké myslíte ? 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#53 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 30 březen 2020 - 11:46:51

Tyhle s pružinou jsem měl taky, dokud mi právě ta přužina nezrezla a nezačaly se drolit kousky rzi do kádinek s lázněmi. Jak jsem pochopil z diskuze, ty polské měly pružení řešené jinak - gumou místo kovových pružin, je to tak?

 

Koupil jsem si nedávno v rámci testování úplně nové kovové s pogumovaným konce a ty mi nesedí - neudrží nacucaný větší papír. Naučil jsem se teda používat ty plastové se zacvakáváním, z těch papír nevyklouzne, ale zase můžou poškrábat povrch - takže je to něco za něco.


  • 0

#54 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 30 březen 2020 - 12:51:04

Ještě tu mám takovýhle. To plastový je myslím Paterson.

To druhý tam pryžovej špalek má, tak třeba je to to polský ? Nebo taky ne ? 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#55 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 30 březen 2020 - 12:54:52

 

Nedávno jsem přemýšlel na čem bych nešetřil při zakládání fotokomory a a vyšli mi : Vývojnice, teploměr, pinzety a zvětšovací objektiv.


A pinzety bys doporucil jake? Ja vyzkousel asi troje ruzne typy a stale to nejak neni ono. Nejradeji pouzivam takove ty plastove zaklapavaci (aretace), tusim znacky Paterson.

 

Ja mam tri pinzety, antikorove, v kazdej lazni jednu.
 


  • 0

#56 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 30 březen 2020 - 13:14:11

Ještě tu mám takovýhle. To plastový je myslím Paterson.

To druhý tam pryžovej špalek má, tak třeba je to to polský ? Nebo taky ne ? 

jo,  ty druhé, na tvém obrázku dole,  jsou ty ony  správné, o kterých se Stříbrokazem básníme  :-)


  • 0

#57 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 30 březen 2020 - 14:18:52

Lubosi, koukam, ze mas taky peknou sbirku klesti :-)
  • 0

#58 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 30 březen 2020 - 16:02:09

 

Ještě tu mám takovýhle. To plastový je myslím Paterson.

To druhý tam pryžovej špalek má, tak třeba je to to polský ? Nebo taky ne ? 

jo,  ty druhé, na tvém obrázku dole,  jsou ty ony  správné, o kterých se Stříbrokazem básníme  :smile:

 

Ano Ano, ale veršovat raději nebudu :-)

Kuchařská pinzeta taky není zadarmo a to ještě nevíme, zda "žáruvzdorný nylon" udrží fotku.

https://eshop.tescom...AiABEgLlcfD_BwE

Možná by šlo vyrobit koncovky ze silikonu


  • 0

#59 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 30 březen 2020 - 16:46:16

https://www.fotoskod...ovova-14406399/


  • 0

#60 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 30 březen 2020 - 17:05:06

Jedna začiatočnícka:ak by ste fotili na FOMA,ILFORD,KODAK-chemia zvlašt na každu značku,alebo je niečo ako univerzal?Vysledky su porovnatelne?

Vďaka.


  • 0

#61 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 březen 2020 - 17:34:48

Univerzál neexistuje nikde a v ničem...

Pokud bych dnes začínal, zvolil bych vývojky Kodak D76 (dřívější "průmyslový standard") nebo Kodak Xtol (v balení na 1 litr je k mání český klon Foma Excel) (nynější standard).

Ustalovač není až tak kritický - klidně Fomafix nebo Kyselý ustalovač.

Pokud řeknete, co chcete porovnávat a u kterého filmu, rád poradím.


  • 1

#62 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 30 březen 2020 - 18:04:29

FOMAPAN 200/120 *ILFORD DELTA 400/120 Professional*Kodak TRI-X 400/120

Pri každom je chemia odporučaná výrobcom a alternatíva.Zaujíma ma aky rozdiel je v kresbe ak použijem alternatívu/konkretne u jedneho typu filmu/.Alebo nešpekulovať a použivať chemiu odporučanu výrobcom?

Vďaka.

 
  • 0

#63 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 31 březen 2020 - 06:52:20

 

FOMAPAN 200/120 *ILFORD DELTA 400/120 Professional*Kodak TRI-X 400/120

Pri každom je chemia odporučaná výrobcom a alternatíva.Zaujíma ma aky rozdiel je v kresbe ak použijem alternatívu/konkretne u jedneho typu filmu/.Alebo nešpekulovať a použivať chemiu odporučanu výrobcom?

Vďaka.

 

 

Dá se na tohle odpovědět   jednou  větou?  Již mnoho knih  bylo na to téma napsáno,   již  mnoho harddisků na těch internetech bylo zaplněno diskusemi moudrých i nemoudrých v odpověď na tak jednoduchou otázku. 


  • 0

#64 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 31 březen 2020 - 07:22:55

Ja osobne, vybral by som si jeden film a jednu vyvojku. A to by som sa snazil doviest k dokonalosti.
Su tam este totiz iste navaznosti na dalsie spracovane. Ja mozem filmy vyvolavat inak, lebo pouzivam iny zavacsovak, iny papier, ine zvacsenie, ale aj ine osvetelenie pri pozorovani vysledku ... iny zamer. (Pre vyznavacov cisiel - iny postprocssing :D )


  • 1

#65 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 31 březen 2020 - 09:32:35

Přesně tyhle mám, ale používám pouze výjimečně. Ta pružinka je podle mě poměrně slabá a na udržení větších papírů tak potřebuju dvě pinzety - místo toho jsem přešel na ty plasťáky, ty se zacvaknou a papír v nich pěkně drží. Ale jak jsem psal, musí se s nima opatrně, aby se nepoškrábal povrch papírů.


  • 0

#66 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 31 březen 2020 - 11:57:58

Přesně tyhle mám, ale používám pouze výjimečně. Ta pružinka je podle mě poměrně slabá a na udržení větších papírů tak potřebuju dvě pinzety - místo toho jsem přešel na ty plasťáky, ty se zacvaknou a papír v nich pěkně drží. Ale jak jsem psal, musí se s nima opatrně, aby se nepoškrábal povrch papírů.

 

 

Mam ich vo verzii bez tych silikonovych prezervativcekov. Skratka, narodil som sa s nimi v rucickach.

 

Lavou rukou neustale kolisavym sposobom dviham a spustam misku za okraj tak, aby sa hladina prevalovala ponad fotografiu. Obcas pinzetou v pravej ruke robim policajta. To keby fotografia neplnila zavery XV. zjazdu KSC. Pri konci vyvolavacej doby sa snazim fotografiu podobrat a uchopit ju za okraj. Ak je fotografia velka, pomozem si lavou rukou. Chvilku ju necham okapat a sup do dalsieho roztoku.

 

Ako mlady som zazival stresy z toho, ci sa mi fotografiu podari odlepit od dna, cim by som ju prevyvolal. Kolisavym pohybovanim misky zabezpecim, ze fotografia je vzdy mierne nad dnom, pred vytiahnutim fotografie misku necham mierne naklonenu, fotografia priplava k okraju misky a zacne sa po tom okraji mierne stverat. Tym vznikne priestor pre pinzetu. No a nebudem hovorit o tom, ze vyvolavaci cas fotografie som si stanovil na dve minuty, pri tomto case niekolko sekund extra nehra vyznamnu rolu. Vyvolavat na stanoveny cas sice predpoklada nejaku tu skusku, ale u RC papierov sa to hadam ani nijako inak neda. Mam rad papiere s papierom ako podlozkou, ale dostupnost je coraz horsia.


  • 0

#67 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 31 březen 2020 - 12:42:10

Dělám to úplně stejně (a hádám 90 % temnokomorníků zde).


  • 1

#68 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 31 březen 2020 - 14:26:40

Začiatočník:ak by ste mali odporučiť len  jeden film-ktorý a prečo/myslím jeho vlastnosti z vlastnej praxe/.Touto otazkou nechcem nikomu dvihnuť tlak.Vďaka.


  • 0

#69 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 31 březen 2020 - 14:40:01

Nejakú ľahšiu nemáš?


  • 0

#70 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 31 březen 2020 - 14:45:13

Kodak TriX

Protože je nejlepší

 

Jen je otázka, jestli na něj fotit Canonem či Nikonem???!


  • 2

#71 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 31 březen 2020 - 14:58:27

Začiatočník:ak by ste mali odporučiť len  jeden film-ktorý a prečo/myslím jeho vlastnosti z vlastnej praxe/.Touto otazkou nechcem nikomu dvihnuť tlak.Vďaka.

Mamiya RB67


  • 0

#72 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 31 březen 2020 - 15:28:27

Začiatočník:ak by ste mali odporučiť len  jeden film-ktorý a prečo/myslím jeho vlastnosti z vlastnej praxe/.Touto otazkou nechcem nikomu dvihnuť tlak.Vďaka.

Mamiya RB67

Fomapan 100 (třeba i metráž)       Protože za přijatelnou cenu lze docílit dobré výsledky. A díky té přijatelné ceně je tak docela snesitelné, když se pro začátek něco nepodaří.

Ukázka Fomapan 100 ze sklopky 6x9     -  Tvůj RB67 má docela jistě lepčejší objektivy ...Přiložený soubor  200319.jpg   172,86K   1 Počet stažení

 

A po nějakém čase, když už získáš více zkušeností, můžeš uvažovat, zda nezkusit i jiný film. Bude-li ještě nějaký cenově dostupný (viz Acros)  ;-)

Ale asi tu dostaneš řadu jiných doporučení. 


  • 0

#73 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 31 březen 2020 - 16:36:35

Začiatočník:ak by ste mali odporučiť len  jeden film-ktorý a prečo/myslím jeho vlastnosti z vlastnej praxe/.Touto otazkou nechcem nikomu dvihnuť tlak.Vďaka.

Mamiya RB67

No tak dobrá, subjektivně pro  počáteční pokusy.

 

Od jednoho výrobce dvě citlivosti  100 a 400 klidně Foma, Ilford pan, (hraje cena roli?) ve větším množství. Vývojku klidně Fomadon P, taky pár balení do zásoby.Ustalovač běžný kyselý. Ono zpočátku těch omylů a chyb pár bude, zkušenosti rostou úměrně zničenému materiálu. Až to časem dostaneš pod kontrolu (do ruky), tak jednu věc změnit, nebo přidat. A zase trénovat. Atd...

Takhle se nezahrabeš v možnostech (zpracovalsem 26 druhů filmu a všechny blbě :-) ) a ač se zdá cesta zpočátku delší vede k fotce na papíře spolehlivě.

Zvětšovat budeš taky?

 

Ján Šmok říkal: "Nejlepším přítelem fotografa je odpadkový koš."


  • 2

#74 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 31 březen 2020 - 18:32:08

Zväčšovať by som chcel-zatiaľ som nenatrafil na Magnifax 4a.Je ešte aj ina alternatíva?


  • 0

#75 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 31 březen 2020 - 18:57:18

O týždeň-dva budem mať nejaké staršie meopta zväčšováky 'za odvoz' v BA. Hrabem pozostalosť po otcovi, fotografovi (a horderovi). Ak to bude aktuálne, napíš mi.

Za nejaké drobné aj príslušenostvo, tanky, kazety, pinzety, objektívy atď.

Objavia sa aj v bazáre, len vidím že to teraz riešiš tak reagujem.
  • 0

#76 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 31 březen 2020 - 20:52:05

Zväčšovať by som chcel-zatiaľ som nenatrafil na Magnifax 4a.Je ešte aj ina alternatíva?

tolik toho nepamatuju, ale něco přece

drobné rozdíly v podání obrazu při té, či oné kombinaci film-vývojka zatím neřeš, to by bylo jako začínat s hudebním nástrojem a hned se zajímat o možnost veřejného vystoupení

tak jeden -dva filmy a jedna vývojka - jak už bylo řečeno a pustit se do práce

nejdůležitější je, abys v začátku dovedl poznat - po vyvolání filmu a zhotovení pozitivu, jestli je negativ správně - exponován, vyvolán - v tom hodně pomůže zkušené oko a je li v místě tvého bydliště, určitě takovou konzultaci udělejte, ušetříš peníze a hlavně čas!

a zvětšovák, jestli nemáš nic, klidně vezmi první levný, co se natrefí a ten magnifax sháněj průběžně

hlavně méně klávesnice a více temné komory na živo

toť moje začátky a závěry z toho plynoucí


  • 1

#77 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 1 duben 2020 - 12:16:17

Názor na tú otázku, ktorý film - je to úplne jedno, ktorý, lebo s každým čo je teraz na trhu sa dá dosiahnuť výborný výsledok. Peňaženka teda poradí, že asi ten najlacnejší... S Fomou 100 alebo 400 sa dá krásne pracovať a ladiť proces. Kvalitu výslednej fotografie určuje predovšetkým motív, myšlienka, atmosféra, svetlo, kompozícia a aspoň priemerné zvládnutie procesu. Slušný fotoaparát a slušný materiál sa na výsledku podieľa možno 5%. Nikomu týmto názorom nechcem zdvihnúť tlak :-) :-)


  • 3

#78 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 1 duben 2020 - 13:59:47

Souhlas, jen by bylo skvělý kdyby se s tou Fomou šlo dostat až k tomu fotografování a svitek se celej nerozbalil před vložením do foťáku popřípadě se nerozbalil po dofocení a namotání na druhou cívku :D A kinofilmy by mohly míň škrábat.  :P


  • 0

#79 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 1 duben 2020 - 14:15:26

Svitek se mi ještě nerozbalil sám od sebe, třeba mě to ještě čeká. :) Poškrábané kino bude asi vina foťáku.


  • 0

#80 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 267

Publikováno 1 duben 2020 - 14:40:49

Fotim na fomu relativne casto, ale este nikdy sa mi zvitok rerozbalil sam od seba..A nefotim umenie natolko dobre, ze by mu nejaky skrabanec uskodil


  • 0

#81 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 1 duben 2020 - 16:09:50

Používám nyní Fomu svitek z metráže, což znamená, že se film ani po vyvolání nekroutí. A tedy by to mělo mít větší tendenci se rozbalit. Vkládat film je tedy potřeba o to víc opatrně. Ale neměl by to být problém, většinou ta přítlačná pružina to udrží, pokud pružina nepruží, není to chyba filmu. Přesto je potřeba s tím počítat a vkládat či vytahovat kazetu s filmem opatrně.

Po vyjmutí exponovaného filmu hned zkontrolovat, zda není krycí papír volně a případně jej dotáhnout ještě před zajištěním přelepením nebo s připravenou gumičkou.

 

Vejfuk - píšeš, že kinofilmy by mohly míň škrábat. Nepíšeš kde tě to škrábe.

V každém případě zdá se, že škrábati se s filmem od Fomy za uchem tedy může být i zdraví nebezpečné.  :-P  :-P


  • 0

#82 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 1 duben 2020 - 17:56:54

Keby som mal vybrat na zaklade skusenosti (mojich i cudzich), veril by som viac filmom, ako ludksym rukam.
Len ked ten film sa nevie vyhovorit na cloveka.
Nic v zlom.
 

O.o.T.:
Vyrobit film je relativne lacne. To vsetko okolo je drahe jak svina. Takze vyrobca radsej vyhodi 100 000 filmov, ako by si pokazil reputaciu. Vedome nepusti ani jednu chybnu spulku.
Dokonca ani Lomographise nehazarduju s povestou. Velmi dobre maju vyskusane, ci cela varka taha do fialova tak, ako to potom prezentuje marketingove oddelnie.
A ked kupuju nejake prelezaniny, starostlivo osetria to, aby sa surovina nespajala s povodcom. Snad aj preto, ze filmy predexponovavaju pri nejakej farbe, cim dosahuju zvlastne efekty. Vysledky su na mile vzdialene zamerom, s ktorymi surovina bola povodne vyrobena.
Foma pre Lomo vyrabala nejake filmy a vie sa to tiez iba oklukou.


  • 3

#83 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 2 duben 2020 - 18:42:59

Magnifax 4a v nedohľadne.Je ponuka :DURST M-670//OPEMUS 7+Meograde.Ktory by ste zobral/na 6x7/?Vďaka.


  • 0

#84 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 2 duben 2020 - 20:16:49

Durst som mal M805 Color, nebudem ospevovat, iba poviem, ze na zaklade mojich skusenosti by som M670 uprednosrnil.


  • 0

#85 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 2 duben 2020 - 20:45:41

Také jsem měl Durst 805 a podle vyjádření některých zde přítomných kolegů, je to první zvětšovák od Dursta, který je festovní a profi. Menší čísla směřují spíš k amatérštějšímu pojetí - tedy co se týče roustnosti. Jinak na Durst nedám dopustit, taky bych ho bral. Jediný v čem mě D805 zklamal bylo to, že jsem jej kupoval s tím, že je 6x9 a on je vlastně 6x8, takže s mými negativy ze staré Bessy II 6x9 jsem byl pérdeli. Poslechni Keka, příslušesntví se na to prodává stále dost. Opemus 7 jsem také měl a tam mě dostal vixlajvantový kulatý měch, který očividně házel prasátka - hrůza. To byl oproti starším opemusům těžký krok zpátky!!! To bych už raději počkal na nějakého Magnifaxe... Zdařec, Luigi :shock: I když teď jak to píšu, tak si myslím, že tem zk...ený mech měl Opemus 6 a u 7 to už zase vrátili do měchu hranatého.


  • 0

#86 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 3 duben 2020 - 09:38:51

Cena aj veľkosť zväčšováku na 6x7 a 6x9 je skoro rovnaká. A človek nikdy nevie, kam sa časom posunie... Taký Durst M805 na 6x9 je super voľba a keďže na trhu nič lepšie asi nie je, tak vydrží v komore hooodne dlho bez nutkania vymieňať ho:-) :-) 


  • 0

#87 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 3 duben 2020 - 09:48:04

Také jsem měl Durst 805 a podle vyjádření některých zde přítomných kolegů, je to první zvětšovák od Dursta, který je festovní a profi. Menší čísla směřují spíš k amatérštějšímu pojetí - tedy co se týče roustnosti. Jinak na Durst nedám dopustit, taky bych ho bral. Jediný v čem mě D805 zklamal bylo to, že jsem jej kupoval s tím, že je 6x9 a on je vlastně 6x8, takže s mými negativy ze staré Bessy II 6x9 jsem byl pérdeli. Poslechni Keka, příslušesntví se na to prodává stále dost. Opemus 7 jsem také měl a tam mě dostal vixlajvantový kulatý měch, který očividně házel prasátka - hrůza. To byl oproti starším opemusům těžký krok zpátky!!! To bych už raději počkal na nějakého Magnifaxe... Zdařec, Luigi :shock: I když teď jak to píšu, tak si myslím, že tem zk...ený mech měl Opemus 6 a u 7 to už zase vrátili do měchu hranatého.

No môj foťák na forrmát 6x9 v skutočnosti dáva rozmer políčka 56x84 mm. Vyrobil som si na ten Durst vložky do rámika s rozmerom otvoru 56x80 mm, takže strácam len 2 mm na každej strane...  a s tým sa pri takomto formáte dokážem zmieriť :-) :-)


  • 0

#88 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 3 duben 2020 - 10:38:03

Ač jsem velmi spokojeným vlastníkem M805 s Ilfordí 500H hlavou, tak musim potvrdit, že nemožnost zvětšit políčko včetně okrajů je jediný nedostatek tohoto stroje. Negativy z mých aparátů mají na výšku nějakých 55-56mm a to je o malý fous více, než je velikost okna v držáku.

Na druhou stranu nejsem žádný Holomíček, tak to nějak bez těch okrajů zvládnu :)


  • 0

#89 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -21

Publikováno 3 duben 2020 - 11:29:23

On Holomíček fotí zase na film? :o Je už 15 let co jsme ho měli pozvanýho na  foto klubu a tvrdě obhajoval výhody digi techniky.


  • 0

#90 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 3 duben 2020 - 11:45:15

Pani, ak vam chyba z policka pocas zvacsovania, pamatajte na to uz pri exponovani.
Ja som ten, co to sice nechava na nahodu, ale kdysi, ked sme smelii iba kinofilm, velakrat sme sa mohli prisvedcit, ze uz hladacik je (zvacsa) navrhnuty tak, ze vidi menej, ako sa na negativ dostane.
Otazka znela jasne: Opemus 6x7, alebo Durst 6x7.
Ak by sme hladali najvhodnejsi zvacosvak, potom Durst Laborator 1200, alebo DeVere 504:
Alebo este vacsi.

:D


  • 0

#91 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 3 duben 2020 - 22:30:52

To mě celkem překvapuje u 805.

Mám Durst M70. Na negativech:

56x56 mám tak kolem milimetru na každé straně volno.

55x70 na delší straně se taky ždibec místa po stranách najde.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních