Přejít na obsah


Fotka

číslo clony u pionýra, diany F apod.

clona diana F lomo pinonýr

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 CoralinaCZ

CoralinaCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 0

Publikováno 16 duben 2015 - 18:26:55

Zdravím,

 

před dvěma lety, jsem dostal lomo Diana F+. Po pár filmech, který byly absolutně přepálený, jsem Dianu uložil do skříně a věnoval se na čas jiným věcem. Teď po nějaké pauze a po pár (alespoň co se týče expozice) dobrých filmech z klasické zrcadlovky, jsem Dianu vytáhl a zkusil něco nafotit. Jenže je to zase všecko šíleně přepálený. Existuje nějaká tabulka, vzoreček nebo nějaký způsob jak zjistit, jaké je clonové číslo má clona, kerou nastavím? Abych si to aspoň odměřil fotákem, než to budu schopnej nějak odhadnout.. Na Dianě jsou jen symboly "zataženo", "polojasno" a "slunečno".

 

Díky za rady


  • 0

#2 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 16 duben 2015 - 18:51:56

Nikdy jsem to nepočítal ani Dianu nemám, ale na wikipedii píšou že:

Clonové číslo (48fefce592fdd80866caffb846a657bb.png) je poměr ohniskové vzdálenosti (18f63800376271ee4b0efe1545744cd6.png) optické soustavy a průměru (ec172278ec4e721927f0479f8978f1a9.png) vstupní čočky5f76db07c8779f8d1bc16b4eabe19a75.png

Takže bych to zkusil změřit šuplerou.

 

Druhá možnost mě napadá změřit úbytek světla. Co krok v řadě (1; 1,4; 2; 2,8; 4; 5,6; 8; 11; 16; 22 atd.) to 1 EV. Takže já bych zkusil otevřený foťák nasměrovat do světla, a expozimetrem nějak odečítat hodnoty a třeba si dělat rysky na stupnici. Teoreticky 1 by mělo odpovídat intenzitě světla měřené přímo - bez objektivu.

 

Nebo bych zkusil od oka porovnat velikost štěrbiny clony s nějakým známým cejchovným objektivem.

 

Poslední možnost, co mě napadá je udělat testovací fotky s různým nastavením clony a porovnat se známým foťákem.

 

Ale určitě na to existuje nějaká profi metoda, vyžadující velmi drahé přístroje :).


  • 0

#3 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 16 duben 2015 - 18:54:07

Teď mě ještě napadlo, že přepálení může být taky způsobené tím, že si závěrka dělá co chce (resp. delší časy). Neznám ten aparát, ale podle vzhedu bych od něj hodinářskou přesnost nečekal.


  • 0

#4 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 16 duben 2015 - 19:18:17

Při přepálení snad jen stáhnout plamen. :sad:
  • 0

#5 CoralinaCZ

CoralinaCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 0

Publikováno 16 duben 2015 - 21:06:51

Nikdy jsem to nepočítal ani Dianu nemám, ale na wikipedii píšou že:

 

...

 

Ale určitě na to existuje nějaká profi metoda, vyžadující velmi drahé přístroje :).

 

nevím jestli jsem to dobře pochopil, ale diana žádný měření nemá. Clony jsou tam 3, kdy se otočí kotoučkem s různě velkou ďourou.. pak je tam ještě jedna dirka, ale to je mrňavá, když to chceš použít jako pinhole.. to si spočítám. Jen nevím, jak se věci mají při nasazení "objektivu"


  • 0

#6 keramiko

keramiko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 duben 2015 - 21:27:15

Zdravím,

 

před dvěma lety, jsem dostal lomo Diana F+. Po pár filmech, který byly absolutně přepálený, jsem Dianu uložil do skříně a věnoval se na čas jiným věcem. Teď po nějaké pauze a po pár (alespoň co se týče expozice) dobrých filmech z klasické zrcadlovky, jsem Dianu vytáhl a zkusil něco nafotit. Jenže je to zase všecko šíleně přepálený. Existuje nějaká tabulka, vzoreček nebo nějaký způsob jak zjistit, jaké je clonové číslo má clona, kerou nastavím? Abych si to aspoň odměřil fotákem, než to budu schopnej nějak odhadnout.. Na Dianě jsou jen symboly "zataženo", "polojasno" a "slunečno".

 

Díky za rady

diana má clonu optimalizovanou pro 400ku film, mne to nepřepaluje. Fotím od oka podle počasí (jak již bylo řečeno, má tři, resp. 4, hodnoty clony). 


  • 0

#7 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 duben 2015 - 21:36:47

http://www.lomograph...-on-the-diana-f

 

Corina má 11/16, pionýr bude beztak to samý.


  • 0

#8 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 17 duben 2015 - 09:16:10

Přátelé nechte už ty Koriny, Pionýry spát a neexhumujte je. Budete si generovat jen starosti. Investujte do rozumného stroje, neb investice se vrátí v nezkažených filmech a v radosti z fotografie.


  • 2

#9 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 17 duben 2015 - 10:18:05

Přátelé nechte už ty Koriny, Pionýry spát a neexhumujte je. Budete si generovat jen starosti. Investujte do rozumného stroje, neb investice se vrátí v nezkažených filmech a v radosti z fotografie.

Někdo má třeba radost i z toho, když se mu podaří exhumovat prachobyčejného Pionýra. I já na něm kdysi začínal (jak v oblasti fotografie tak i jednostopých vozidel :-)).


  • 0

#10 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 17 duben 2015 - 10:22:49

také mám pincka a řeknu Ti, že by jsem jej žádnému chlapovi do ruky nesvěřil.


  • 0

#11 CoralinaCZ

CoralinaCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2015 - 14:28:58

http://www.lomograph...-on-the-diana-f

 

Corina má 11/16, pionýr bude beztak to samý.

 

Jé super díky :D 

 

Přátelé nechte už ty Koriny, Pionýry spát a neexhumujte je. Budete si generovat jen starosti. Investujte do rozumného stroje, neb investice se vrátí v nezkažených filmech a v radosti z fotografie.

 

Není to jedinej můj foťák, jen mi přijde nesmysl, aby doma jen tak ležel :)


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:clona, diana F, lomo, pinonýr

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních