Přejít na obsah


Fotka

Ilford 3200 vs. Fomadon LQN


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 peYko

peYko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 listopad 2015 - 13:07:50

Ahojte,

 

potreboval by som vyvolat Ilforda 3200 (exponovaneho ako 3200), a doma mam vyssie spominanu vyvojku, no nedopatral som sa k tomu, aky cas vyvolavania zvolit. 

 

Mozem sa riadit tym, ze ak podla technickeho listu Fomy 400 ma Fomadon rovnake casy ako Perceptol (9-10 min pri 20°), tak to bude platit aj pri Ilforde (Perceptol @ 3200 = 18min)?

 

Vdaka za pomoc.


  • 0

#2 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 4 listopad 2015 - 14:47:35

Ahoj, především vítej na TK!

K tvému dotazu bude asi každá rada drahá, Ilford Delta 3200 a Fomadon LQN mi přijde jako celkem exotická kombinace. Jestli na ní budeš trvat, možná nezbude než udělat nějaký kvalifikovaný odhad a prostě to zkusit.

Každopádně Fomadon LQN je pokud vím podobný s Ilfosolem 3 od Ilfordu (ale bude jiné ředění), Perceptol je úplně jiná vývojka.

Třeba se najde ještě někdo zkušenější kdo poradí víc a třeba někdo, kdo už to testoval...
  • 0

#3 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 803 příspěvků(y)
Reputace: 2 184

Publikováno 4 listopad 2015 - 15:51:01

ilford ilfotec dd-x

.


  • 0

#4 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 642 příspěvků(y)
Reputace: 1 318

Publikováno 4 listopad 2015 - 18:35:23

tiez by som nerobil vo Fomadone LQN...  tak ako Milos, alebo Microphen stock 12 min@20C

ale kolko ludi tolko chuti


  • 0

#5 morgien

morgien

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 listopad 2015 - 00:47:18

Ja by som to v tej LQNke kludne utopil. Ale to som ja :) 

 

Tu pise Foma, co kupat v ktorej Foma vyvojke a ako: http://www.foma.cz/e...2c1953493fcd-en

 

Ako vidis, Deltu by hodili skor do R09. Aj ked nato tiez som uz pocul narekov, ze si R09 s delta krystalmi nerozumie. To podla toho, co beries ako "rozumie". Ja som dlhorocny fanusik R09 a kupal som v tom vsetko, pushoval, pulloval, no proste prasarny a spokojny som bol. Ale to som ja :)

 

Delta 3200 fotena na 3200 je svojim sposobom vzdy push, lebo realna citlivost toho materialu je nizsie. Tusim okolo 1000. Keby ju fotis na 1000, dal by som jej 10 minut, ked si to fotil na tych 3200, dal by som kludne 18, a nebal by som sa aj 20. Lebo popravde, ked som deltu fotil na 3200 a volal podla toho, co ilford kazal, bolo to take fadne trochu. Predlzit o dve tri minutky sa mi vzdy oplatilo.


  • 0

#6 peYko

peYko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 listopad 2015 - 08:02:42

No nic, asi to v tom utopim a hodim sem nejaky sken :) mam tam sice celkom dolezite fotky, ale fotil som to mesiac dozadu, tak uz na to nie som tak citovo naviazany :D Kazdopadne vdaka ;)


  • 0

#7 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 803 příspěvků(y)
Reputace: 2 184

Publikováno 5 listopad 2015 - 10:44:04

budes to mat v tienoch docela podvolane

.

pokial si BA tak ti ulejem dd-x


  • 0

#8 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 5 listopad 2015 - 14:38:43

No nic, asi to v tom utopim a hodim sem nejaky sken :) mam tam sice celkom dolezite fotky, ale fotil som to mesiac dozadu, tak uz na to nie som tak citovo naviazany :D Kazdopadne vdaka ;)

exponovat a vyvolat jiný kousek filmu na zkoužku a potom podle výsledku film ostrý, na kterém záleží

jiná rada, krom vývojky, která to zvládne, není


  • 0

#9 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 120 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 088

Publikováno 5 listopad 2015 - 19:55:42

Foma má zkoušky svých vývojek na cizí filmy. Prostě napiš Krejčímu do informací a uvidíš. Nedají Ti záruku, ale řeknou jak by to vyvolávali oni.
Ještě jedna rada. Už ten film nekupuj.
  • 2

#10 peYko

peYko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 listopad 2015 - 09:06:48

budes to mat v tienoch docela podvolane

.

pokial si BA tak ti ulejem dd-x

Nie som BA, to uz zvladnem zohnat, prinajhorsom :)

 

 

Foma má zkoušky svých vývojek na cizí filmy. Prostě napiš Krejčímu do informací a uvidíš. Nedají Ti záruku, ale řeknou jak by to vyvolávali oni.
Ještě jedna rada. Už ten film nekupuj.

Preco ho nemam kupovat?


  • 0

#11 HonzaP9

HonzaP9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • LocationPraha Čakovice
Reputace: 24

Publikováno 6 listopad 2015 - 09:28:24

Foma má zkoušky svých vývojek na cizí filmy. Prostě napiš Krejčímu do informací a uvidíš. Nedají Ti záruku, ale řeknou jak by to vyvolávali oni.
Ještě jedna rada. Už ten film nekupuj.

 

To je sice dobrá rada, ale založená na subjektivních zkušenostech a používaných kombinacích formátu, chemie, pozitivního materiálu a hlavně vkusu konkrétního jedince.

 

Jestli dobře čtu, tak tu nikde není napsáno, jestli se jedná o kino nebo svitek a to je v případě tohoto materiálu myslím dost důležitá informace. V kinu ho nemůžu hodnotit, tam fotím většinou diáky. V případě svitku bych neřekl, že je D3200 je špatná volba. Mně jakožto (stále ještě) začátečníkovi dává ve svitku rozhodně lepší výsledky než třeba pushovaný Tri-X, který si spousta lidí chválí. Volal jsem v D76 stock a DD-X. Akorát ta cena je tragická...


  • 0

#12 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 6 listopad 2015 - 09:35:21

Vyčerpávající článek zde na TK od Standy Břízi. Jen akorát nevím kde soudruzi udělali chybu a po ne tak dlouhém čase se ztratili z článku ukázky. 

 

část 1 - konfekce

http://www.temnakomo...3200-1-cast-r71

 

část 2 - receptář v praxi

http://www.temnakomo...3200-2-cast-r73


  • 0

#13 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 6 listopad 2015 - 09:37:35

přesně tak, je to o vkusu jedince a  jeho schopnosti ten který film exponovat a vyvolat.  v tom je kouzlo hraní si v temné komoře.


  • 0

#14 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 769 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 6 listopad 2015 - 10:32:52

Vyčerpávající článek zde na TK od Standy Břízi. Jen akorát nevím kde soudruzi udělali chybu a po ne tak dlouhém čase se ztratili z článku ukázky. 

 

část 1 - konfekce

http://www.temnakomo...3200-1-cast-r71

 

část 2 - receptář v praxi

http://www.temnakomo...3200-2-cast-r73

Mnojono, obrázky formou odkazu na web další strany, to asi nebylo úplně vhodné řešení.


  • 0

#15 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 6 listopad 2015 - 10:51:19

 

Vyčerpávající článek zde na TK od Standy Břízi. Jen akorát nevím kde soudruzi udělali chybu a po ne tak dlouhém čase se ztratili z článku ukázky. 

 

část 1 - konfekce

http://www.temnakomo...3200-1-cast-r71

 

část 2 - receptář v praxi

http://www.temnakomo...3200-2-cast-r73

Mnojono, obrázky formou odkazu na web další strany, to asi nebylo úplně vhodné řešení.

 

 

Je to někde na serveru TK zálohovaný i s obrázky nebo je to v pr... Tím nic proti TK. Holt už je interfernet takový. Aktuální věci lze najít, ale jak se sáhne hlouběji nedá se nic najít. Odkazy už neplatí.  


  • 0

#16 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 6 listopad 2015 - 11:16:23

Tady je ještě pro zajímavost Delta 400 v Koblicovce. 

http://www.temnakomo...jka-mpb-koblic/


  • 0

#17 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 120 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 088

Publikováno 6 listopad 2015 - 11:19:11

budes to mat v tienoch docela podvolane
.
pokial si BA tak ti ulejem dd-x

Nie som BA, to uz zvladnem zohnat, prinajhorsom :)
 
 

Foma má zkoušky svých vývojek na cizí filmy. Prostě napiš Krejčímu do informací a uvidíš. Nedají Ti záruku, ale řeknou jak by to vyvolávali oni.
Ještě jedna rada. Už ten film nekupuj.

Preco ho nemam kupovat?


O tomto filmu jsme na srazech dost mluvili. Začátečníky láká údajná vysoká citlivost. Nutno však říct, že mnozí zkušenější jej opustili pro jeho "divnost". Pokud někdo vyvolává tento film v D76 a je s úspěchy spokojen, nezbývá nám nic jiného, než mu spokojenost přát.
  • 0

#18 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 6 listopad 2015 - 15:34:03

Delta3200 je film s hnusnou tonalitou. Jedinou výhodou je, že se dělá i ve svitku, narozdíl od konkurenčního již nevyráběného TMax3200.

Nutno podotknout, že tydle filmy dávají smysl teprve při expozici někde kolem ISO6400-12500. 


  • 0

#19 karelrymbach

karelrymbach

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 listopad 2015 - 21:29:06

:-P Nedá mi nenapsat příhodu s LQN, naštěstí nakonec veselou. Kdysi jsem vyvolával v práškové Uni, teď mi sadly roztokové vývojky. Vyvolávám jednou za dva měsíce 1 film. V prodejně mi byla prodáná lahvička R09 jako negativní a LQN jako pozitivní. Nijak jsem to neprověřoval, vyvolával jsem. Před měsícem jsem vyvolával negativ. Chemikalie jsem měl z pědešlého dne. Jeden negativ jsem zapoměl vyvolat. Založil jsem ho tedy do vyvojnice, nalil jsem vyvojku, stopuji. Pak si, když je na stopkách 6 minut všimnu, že zbytek vyvojky v lahvi je podivně světlý, R09 je tmavá. Točím lahví a čtu LQN. Následuje ortostatický kolaps, pozvolna padám do za mnou postavené židle a hlavou se mi honí myšlenka o zničeném negativu. Po minutě jsem se probral s myšlenkou, uvidíme. Vyčkal jsem do 9 minut, spláchl, přerušil, ustálil a jeda... Negativ ještě ostřejší a kontrastnější než s R09. Zatím jsem se nedostal k fotkám.Hodně zdaru.


  • 0

#20 morgien

morgien

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 87 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 listopad 2015 - 02:22:42

:-P Nedá mi nenapsat příhodu s LQN, naštěstí nakonec veselou. Kdysi jsem vyvolával v práškové Uni, teď mi sadly roztokové vývojky. Vyvolávám jednou za dva měsíce 1 film. V prodejně mi byla prodáná lahvička R09 jako negativní a LQN jako pozitivní. Nijak jsem to neprověřoval, vyvolával jsem. Před měsícem jsem vyvolával negativ. Chemikalie jsem měl z pědešlého dne. Jeden negativ jsem zapoměl vyvolat. Založil jsem ho tedy do vyvojnice, nalil jsem vyvojku, stopuji. Pak si, když je na stopkách 6 minut všimnu, že zbytek vyvojky v lahvi je podivně světlý, R09 je tmavá. Točím lahví a čtu LQN. Následuje ortostatický kolaps, pozvolna padám do za mnou postavené židle a hlavou se mi honí myšlenka o zničeném negativu. Po minutě jsem se probral s myšlenkou, uvidíme. Vyčkal jsem do 9 minut, spláchl, přerušil, ustálil a jeda... Negativ ještě ostřejší a kontrastnější než s R09. Zatím jsem se nedostal k fotkám.Hodně zdaru.

 

Ona LQNka sa robi pozitivna aj negativna... ale v ak to mas o hodne kontrastnejsie ako s R09 (kde tiez vies spravit brutal kontrast, ked hodne agitujes a riedis to 1:25), tak si to asi vykupal v pozitivnej, ktora je kontrastna od prirodzenia... aspon teda v porovnani s negativnou...

 

musim vyskusat niekedy, zatial som skusal len opacne - papier volat v R09 :)


  • 0

#21 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 7 listopad 2015 - 10:49:27

 "Negativ ještě ostřejší a kontrastnější než s R09. Zatím jsem se nedostal k fotkám."

Pozor, to co "na oko" vypadá lépe, bude pod zvětšovákem nejspíš dost problematické. Počítám příliš hrubé zrno, vysoký kontrast a převolaná světla.

Neplést Fomadon a Fomatol!!!


  • 0

#22 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 7 listopad 2015 - 12:29:05

áno, dovolím si souhlasit

první pohled na negativ, co tam je a není, potom promítnout na papír 131, který mám nejraději a po usušení se dívám JAK to dopadlo

a pak vím

dřív nevím

-

samozřejmě to neplatí pro kombinace, které léta používám, tam pohled na negativ stačí a vím už v tu chvíli, co bude na papíře


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních