Přejít na obsah


Fotka

skutečná citlivost filmu

iso

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11 odpovědí na toto téma

#1 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 7 listopad 2015 - 17:16:01

Kamarádi, přátelé, 

 

pustil jsem se do hledání skutečné citlivosti filmu. A nějak se mi ji nedaří najít. Prošel jsem několik anglických článků, které se hledáním zabývají, nicméně jsem se zasekl. Vycházel z těchto:

 

http://www.halfhill.com/speed1.html

http://www.halfhill.com/speed2.html

 

film: fomapan 400

vývojka: d76

 

Nafotil jsem jsem film vždy na různé citlivosti (400, 320, 250, 200, 640, 800), vždy jednu expozici správně, další pak o 3 stopy nahoru, a 4 dolů. Expozice byla na šedivou plochu (ne přesně 18% šedá). Film jsem vyvolal standardně. 

 

Pod zvětšovákem, jsem našel jsem tzv.. D-max, minimálně osvit na maximální černou (průsvit perforace), který mi dával (v zonálním systému zónu I). tento čas jsem použil na jednotlivé expozice, s tím, že bych teoreticky měl dostat u skutečné citlivosti filmu zónu I při tomto osvitu. Nicméně mi vychází skutečná citlivost filmu spíš k 800, což by podle všech zdrojů mělo být spíše naopak, tj. 320, 200..

 

K testování doby vyvolávání (která určuje světla), kvůli které jsem exponoval jednotlivé citlivosti 3 stopy nahoru jsem se nedostal, neb myslím, že jsem někde udělal chybu. 

 

Poradíte? 

 

 


  • 0

#2 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 listopad 2015 - 19:37:06

já neporadím, neb nelaboruji

když hledám citlivost, exponuju přesně na kodakovu šedou a pak hledám kresbu na negativu na ponožce nejčernější vlevo

když tam kresba je, citlivost zhruba odpovídá, je to zona 3 a ve dvojce tím pádem bude už tma, na reportáž a nějakou skupinku v lese mi to stačí

mnohou službu už mi udělala moje nástěnka, pozor, musí být rovnoměrně nasvícena

https://www.fotoapar...ografie/388654/

-

ten minimální osvit pod zvětšovákem na maximální černou jsem už dávno vzdal, často mi to neodpovídá teoretickým předpokladům


  • 0

#3 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 7 listopad 2015 - 19:51:40

Zdravice, no já jsem svoji zónu V, tj. kodakovu šedou mě rovnoměrně osvícenou, takže při - 4 stopy bych měl při minimálním osvitu na maximální černou právě zónu I, mám spíš zónu III. možná i světlejší...jako kdyby celý negativ byl přeexponovaný už při ISO 400 a jeho skutečná citlivost byla někde kolem ISO 1200, což je blbost, resp. dělám něco špatně. 

 

Třeba někdo poradí?


  • 0

#4 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 7 listopad 2015 - 22:29:38

Pockej, trosku se ztracim v tvem expozicnim vejiri. Jak jako fotil na ruzne citlivosti a pak delal jeste posuny clon? Aby jsi urcil citlivost, tak to budes fotit na nominalni (tedy 400), udelas rozptyl po pul/tretine clony od minus peti do minus tri (muzes i rozsahleji, ale skoro nikdy neni treba). Zapises si ktere policko bylo o jaky posun. A pak si pomoci osvitu pro maximalni cernou najdes to policko, kde se tvoje seda plocha jevi jako zona I. Pokud to bude policko -4, mas film o citlivosti 400, pokud to bude -3, mas film o citlivosti 200...atd

Dulezita je taky otazka mereni, to jsi vubec nezminil, jen tak si vybrat nejakou sedou plochu muze byt velmi zradne. Musis merit bud odrazene svetlo od jakekoliv rovnomerne zbarvene plochy, nebo dopadajici svetlo na kalibrovanou stredne sedou tabulku.


  • 0

#5 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 7 listopad 2015 - 22:36:40

A jeste jedna vec, podlozka filmu je zona 0, nikoliv I.


  • 0

#6 martinmat

martinmat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 4

Publikováno 7 listopad 2015 - 22:49:38

A jakým fotoaparátem? A jak rychle jede závěrka? A expozimetr? To je právě to nalezení EI jen pro sebe. Expozimetr ukáže místo 1/125 1/60, závěrka jede místo 1/125 s bídou 1/60 a jsem nadšen že Foma 400 je 1600. Ale to nevadí! Protože budu-li takto exponovat i nadále, tak budou negativy v pořádku a pozitivy pěkné.


  • 0

#7 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 listopad 2015 - 01:14:37

to já když měřím, tak měřím jak bych střílel ostrýma co by voják základní služby, používám úplně moderní spotmetr a sklo s jasným clonovým údajem a ověřeným časem závěrky, takových čirých lístků z chybného času závěrky, nebo vyšeptalého r09 jsem si taky pár užil, horší je, že dnes zatemněn nějakým ďasem zapoměl jsem, že když hýbám rovinou zadní standarty, měl bych i hýbat rovinou přední, jinak rovina ostrosti uteče kams do nepotřebna, holt se stalo, tak jsem ten obrázek uděal menší, aby to nebylo tak vidět, no pořád se něco děje


  • 0

#8 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 8 listopad 2015 - 22:13:02

Pockej, trosku se ztracim v tvem expozicnim vejiri. Jak jako fotil na ruzne citlivosti a pak delal jeste posuny clon? Aby jsi urcil citlivost, tak to budes fotit na nominalni (tedy 400), udelas rozptyl po pul/tretine clony od minus peti do minus tri (muzes i rozsahleji, ale skoro nikdy neni treba). Zapises si ktere policko bylo o jaky posun. A pak si pomoci osvitu pro maximalni cernou najdes to policko, kde se tvoje seda plocha jevi jako zona I. Pokud to bude policko -4, mas film o citlivosti 400, pokud to bude -3, mas film o citlivosti 200...atd

Dulezita je taky otazka mereni, to jsi vubec nezminil, jen tak si vybrat nejakou sedou plochu muze byt velmi zradne. Musis merit bud odrazene svetlo od jakekoliv rovnomerne zbarvene plochy, nebo dopadajici svetlo na kalibrovanou stredne sedou tabulku.

 

vysvětlím: no vem si, že by byla citlivost doopravdy 400, při - 4 stopách by tedy odpovídala Zona I minimálnímu osvitu na max. černou (dále jen d-max), jenže ona není, tj. film je mnohém méně citlivější, tedy při ISO 400 bude film pravděpodobně podexponovaný (neboť jeho skutečná citlivost je nižší). Při iso 400 a použití dmax se mi Zona I posune do zony II atd.

 

Poroto dělám ten vějíř, zkusím ISO 320 při - 4 stopách na 18% šedou, bude-li při této citlivosti Zona I odpovídat D-max, pak je skutečná citlivost 320.

 

Zkusím ISO 250...atd.

 

V podstatě to, co mi radíš ty, je stejné, jen bych se nedostal na citlivosti mezi 200 a 400 iso (tj. 250, 320).

 

Někdo si řekne, že bych mohl při ISO 400 prostě nepoužívat D-max, ale nižší minimální osvitový čas na maximální černou, černá by pak ale nebyla maximálně černá. Nebo bych mohl používat D-max a časy vyšší, pak bych, ale ztrácel zóny ostatní (to, co by mělo být v již-ne-černé by díky vyššímu osvitovému času bylo ještě-černé). Alespoň, tak jsem testování pochopil a teď hledám chybu. 

 

Jinak jsem měřil dopadající na 18% šedou (+ jsem prověřoval sekonickem). Možná tam jsem udělal chybu, sháním spotmetr, tak až ho budu mít, udělám ještě jeden test. 

 

+ fotoaparát leica s elektronicky řízenou uzávěrkou, tam snad chyba nebude:)


  • 0

#9 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 9 listopad 2015 - 22:32:56

nikdo nic?:(


  • 0

#10 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 9 listopad 2015 - 23:34:31

jukni sem, jestli tě něco netrkne:

 

http://www.fch.vutbr.cz/home/vesely-m/


  • 0

#11 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 listopad 2015 - 23:36:52

no asi jsou různě akademické přístupy ke kalibraci procesu a touhle cestou a ještě s fomou 400 nikdo nešel a nepůjde

ovšem, tím se nedej odradit!

-

za mně musím říct, že lecjaké laborování mi nakonec pomohlo i když to zprvu tak nevypadalo


  • 0

#12 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 10 listopad 2015 - 00:13:59

už jsem asi nalezl chybu: "reciprocity failure". Testování by se mělo dít mezi časy 1/15 až 1/125


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:iso

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních