Přejít na obsah


Fotka

praní filmu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
90 odpovědí na toto téma

#1 Flexaretka

Flexaretka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 4

Publikováno 28 únor 2016 - 18:56:45

Ahoj všem, vzhledem k tomu, že jsem sklopila víko od sporáku a postavila na něj zvětšovák, zatemnila okno a počítám, že se z mého malého roztomilého bytečku stane brzo temná smradlavá díra, budu potřebovat pár rad do začátku.

Začnu negativem, mám už vše připravené a nastudované a teď jsem se zarazila u praní. Mám představu, že film strčím do kýble zároveň se sprchovou hadicí a nechám decentně protékat vodu. Nikde jsem se ale nedočetla, jestli už má být film při praní sundaný z cívek nebo stále namotaný nebo je to jedno? A pak ještě zda je nutné v průběhu zpracování negativu použít destilovanou vodu nebo stačí převařená. Dík moc


  • 0

#2 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 28 únor 2016 - 19:12:08

osobně peru film tak, že ho mám stále na cívce v otevřeném tanku, napustím do trnu vodu, uchopím středový trn a rychlými pohyby nahoru a dolů se snažím vytvořit bublinky. po chvíli vyliji, napustím novou. opakuji dokud jsem ochoten, přibližně 5 minut. poslední lázeň je smáčedlo, které je v destilce. pouze naliji přes středový trn, bez pohybu nechám cirka minutu, opatrně vyliji. pak teprve rozdělávám cívku a následně věším film


  • 1

#3 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 28 únor 2016 - 19:14:10

Nevyndavat z cívek (ani z tanku), voda teplá jako vyvolávací lázeň, destilka nutná není - nesype se ti ze sprchy písek nebo rez? (pak je vhodný filtr mechanických částic - v podstatě preventivně vždy)


  • 0

#4 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 28 únor 2016 - 19:36:04

Pranie je rovnako dolezity ukon, ako tie predosle. Vsetky su dolezite.

Stredovy trn je duty preto, aby vodu viedol naspodok a odtial sa voda cez cievku okolo filmu dostala von a okarjom tanku vytiekla.

Je niekolko technik, ako prat:

- volne pretekajuca voda 1/2 hodiny sa zda dobre riesenie, ale uz len spotreba vody tento sposob diskvalifikuje

- viac nasobna vymena vody v tamku so stojatou vodou podla metody ILFORD ma cosi do seba, ale ja sa s nim neviem ztotoznit

- ucinna a rychla metoda je pouzit nastroj na vypieranie JOBO CASCADE, kde na konci kratkej hadice pripojenej k vodovodu je plastova tryska s malou dierkou pre prisavanie vzduchu vytvori burlivu zmes. Jej ucinok tkvie v rychlom striedani vzduchovej bublinky a kvapaliny, ktore zbavi film zvyskov ustalovaca radovo za desatinu casu oproti volne pretekajucej vode. JOBO CASCADE stoji asi 25€ a nie su to vyhodene peniaze. Odporcovia tvrdia, ze samotne pranie sa deje v studenej vode, nam, ktory pouzivame slaboalkalicke vyvojky, vodu miesto perusovaca a neutralne az zasadite ustalovace to nevadi

Vhodne je zaradit po prani este kupel v zmacadle, dostupny je aj od FOMA.


  • 1

#5 Flexaretka

Flexaretka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 4

Publikováno 28 únor 2016 - 20:34:18

Dík za reakce. Jak tak pročítám různé diskuze, mám pocit, že si každý našel trochu svůj způsob a že ten kinofilm nakonec snese ledacos. Do další investice se mi teď nechce, tak asi zvolím způsob výměny vody v tanku a nakonec destilovanou vodu se smačedlem (koupila jsem si Fotonal). Že jsou při praní důležité vzduchové bubliny jsem doteď netušila a to už jsem si myslela, že vím všechno:)


  • 1

#6 keramiko

keramiko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 28 únor 2016 - 21:02:56

já osobně jedu se stojatou vodou dle ILFORDu a nemohu si stěžovat. při praní pod tekoucí vodou, co jsem dělal dřív, jsem nedokázal udržet teplotu a dělali se mi na emulzi takové ty shluky připomínající zrno. 


  • 0

#7 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 28 únor 2016 - 21:19:39

Já na praní kinofilmu, napustím vodu do kbelíku ráno, ona se trochu vyrovná teplota a pak na praní beru již vytemperovanou naběračkou. Většinou stačí na vyprání dvou kiňáků. Z vodovodu teče ledová a kotel co nám dali, spíná jen u velkýho tlaku.Oplach destilka s Fotonalem.


  • 0

#8 benes

benes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 28 únor 2016 - 21:25:51

Ohledně praní pod tekoucí vodou záleží jestli máš boiler/kotel a jestli máš vodoměr připojenej na byt nebo na celou budovu... V druhém případě se to pak pere jedna radost... Jinak vím že mnoho psů zajícova smrt ale spíš bych se přikláněl k Tetenal Mirasol. Mám s ním lepší skušenosti.


  • 0

#9 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 28 únor 2016 - 21:48:12

Přesně tak, každý si najde svou cestu. Já to třeba 4x po 2 minuty promývám překlápěním a používám vodu z temperovací lázně. To odstraní to nejhorší a pak to nechám 15 minut promývat tekoucí vodou (~20°C). Nakonec lázeň Fotonalu 200+1 a je to. Ty bublinky to zní zajímavě :)


  • 0

#10 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 29 únor 2016 - 09:29:00

Já jdu na to v bojových podmínkách (podotýkám, že máme měkkou vodu bez bordelu) tak nějak bez vědeckých úvah, na WC (není vokno) namotám do tanku Krokus 2000 film/y, vývojka, voda z kohotku na proplach 2x, ustalovač, voda na proplach cca.5min napustit, zatočit xkrát, vypustit, napustit, zatočit xkrát, vylít, otevřu tank a nechám ještě chvilku v cca 20°C párkrát otočím a vyndám, bez smáčedel pověsím a ráno zaarchivuju.


  • 0

#11 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 29 únor 2016 - 10:18:19

... stastny clovek.

:)


  • 0

#12 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 29 únor 2016 - 10:20:01

obávám se,

 

... ustalovač, voda na proplach cca.5min napustit, zatočit xkrát, vypustit, napustit, zatočit xkrát, vylít, otevřu tank a nechám ještě chvilku v cca 20°C párkrát otočím a vyndám, bez smáčedel pověsím a ráno zaarchivuju.

obávám se,  že  pokud  jde o  tento způsob praní  (pouhá  2x -3x prací lázeň v tanku po pár minut),  není to  jistota  pro archiv. 


  • 0

#13 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 únor 2016 - 11:22:01

pro trvalé komory mi přijde ideální velká netlaková nádoba nad stolem, plast, nerez..., co já vím 20 l

vodou naplnit a vytemperovat, je li zapotřebí, případně doplnit ohřevným tělesem v případě konstrukce z nerezu

a dole výpusť-ventilek a hadička  s filtrem proti běžným nečistotám  a možná s kaskádou na konci

no a pak dát hadičku do tanku a pustit ventilek, naštelovat správný průtok a 

až by to samospádem doteklo, bylo by vypráno

-

pak jsem sehnal originální roller, tak nechávám tank točit asi půl hodiny a několikrát mu vyměním vodu, kterou ohřeju mikrovlnama

ale byla by to hezká konstrukce ten barel s hadičkou...no každej nápad z prkna až do dílny nedošel


  • 0

#14 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 29 únor 2016 - 12:50:57

Jak dlouha doba je zjistitelna ze to staci? Nejakych 5 -6 let beze zmeny? Po vyndani z tanku ho jeste parkrat protahnu z obou stran pod tekouci vodou. Vedec ze me nebude tedy.
  • 0

#15 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 29 únor 2016 - 12:51:38

Ja tiež na prerušenie používam temperovanú vodu (mám stále natemperovaných 10 litrov v dvoch bandaskách z destilky), po ustálení mám na batérii vývod so sprchovou hadicou, strčím ju do stredovej trubky na tanku a pustím jemne vodu z vodovodu. (mám na vstupe do domu filter na bordel) 15 - 25 minút nechám pretekať vodu tankom, v ktorej je film na cievke a je fertig... Namočím na minútu dve do zmáčadla a fuk na šnúru na prádlo. Plany staviam na špeciálne stojančeky, kde ich podložím papierovou utierkou (vysaje zo spodného okraja planu stečenú vodu), za 30 minút sú suché...


  • 0

#16 gaucovnik

gaucovnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 7

Publikováno 29 únor 2016 - 20:25:17

No ja pouzivam Jobo, ako tank tak aj cascade, je to nie mala investicia, ale oplati sa, dobrou radou je kupit, kym to este vobec je:)
  • 0

#17 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 únor 2016 - 21:33:30

od doby, co jsem pracoval se zahradní hadicí a bazénkem se o kaskády nebojím

sice nevím kde se vzduch přisával, ale v bazénu mi vznikla samovolně a jak to bublalo!

stačí to okopírovat a z plastu, či nerezu vyrobit

-

to pro případ, že světové zásoby kaskád jobo budou definitivně vyčerpány, jinak jsem pro kupování hotových už pro to nalícování, jak pěkně to drží v tanku jobo a nevypadne, ten kónus tak snadno netrefíte


  • 0

#18 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 29 únor 2016 - 21:51:15

Za starých dobrých časů jsme si kaskádu vyráběli z plastové náplně od propisky, špuntu a trubičky, báječně to fungovalo a výroba trvala asi pět minut... :-P


  • 0

#19 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 29 únor 2016 - 22:03:01

Možná by film vypral i starý vzduchový motorek z akvária, dát do zástrčky hadičku se vzduchem do trnu a měnit každý dvě minuty vodu, bublin by bylo dost, o tomhle přemýšlím už dost dlouho a dva motorky jsem před pěty lety vyhodil.


  • 0

#20 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 1 březen 2016 - 07:40:16

Za starých dobrých časů jsme si kaskádu vyráběli z plastové náplně od propisky, špuntu a trubičky, báječně to fungovalo a výroba trvala asi pět minut... :-P

ukazka?:)


  • 0

#21 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 1 březen 2016 - 13:03:56

A co ještě ten vzduchový ejektor zkombinovat s tímhle:

 

 

To automatické vyčerpání vody sifonem, je pozdrav ze starověku :) Herón ...


  • 0

#22 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 1 březen 2016 - 19:31:28

 

Za starých dobrých časů jsme si kaskádu vyráběli z plastové náplně od propisky, špuntu a trubičky, báječně to fungovalo a výroba trvala asi pět minut... :-P

ukazka? :)

 

Sem nebudu chodit, dostávám tu samé těžké úkoly.... :???:  :-P

 

Je to jednoduché, potřebuješ prázdnou náplň od propisky, dvacítku stříkačku, tu dole odstřihni, plastovou trubičku na přívod vody, korkový špunt (POZOR pouze od Chablis, jinak to nefunguje!!).

 

Z obrázků je jasné jak to stvořit, stříkačka pasuje přesně do Plastimatky.

 

Výhodou je nízká spotřeba vody a rychlé praní filmu.

 

Kdysi to někdo testoval a film byl dokonale vyprán za, tuším, pět minut, ale ruku do ohně za to nedám. :-P

 

zde jest video: https://www.youtube....h?v=Kt3PUf2k--g

 

A obrázky...

Přiložený soubor (y)


  • 2

#23 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 1 březen 2016 - 20:17:04

Hele .... nechtěl jsem vám tady do toho moc vstupovat, ale v sekci soubory - ostatní jsem kdysi dávno dal výkres s tryskou né nepodobnou Jobo kaskádě. Třeba se vám bude hodit. Je to přímo na praní v tanku. Sám používám v temné komoře hned dvě. 


  • 0

#24 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 březen 2016 - 20:17:58

skvělé!

opět se potvrdila moje teze, že obyčejným tlacháním se člověk vždy dobere něčeho zajímavého, jako například této české kaskády, snad bych jen nahradil špunt korkový tím obludným, gumovým, současně do levných lahví dávaným


  • 0

#25 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 1 březen 2016 - 20:40:08

Ha video je na želvy ninja, alespoň u mě :mrgreen:


  • 0

#26 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 1 březen 2016 - 20:41:47

Tak sorry, přišel jsem k tomu až po 10 s a už tam bylo něco jiného, omluva, vše v pořádku...


  • 0

#27 Flexaretka

Flexaretka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 4

Publikováno 1 březen 2016 - 21:24:24

No...nevyráběla jsem 20ti litrový barel se samospádem, ani jsem nejela k tatínkovy, abych mu nepozorovaně čajzla filtr z akvárka, ani jsem si nevytvořila vodotrysk z propisky a přesto....zázrak! Visí mi v koupelně a tváří se spokojeně, nejspíš si ty moje lázně parádně užil. To je pecka:) Dík všem


  • 1

#28 MarfiK

MarfiK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
  • LocationHostivice
Reputace: 41

Publikováno 1 březen 2016 - 21:45:11

Nevím já jsi film nakonec prala, jestli dobře se uvidí až po case. Já už pár let používám ten Ilfordi postup a filmy i po deseti letech vypadají že byly výpravy dobře. Používám to tak že naberu vodu do vyvojnice s filmem, vyleju, naberu čistou, pětkrát zapumpuju, vymenim vodu, desetkrát zapumpuju, vymenim, dvacetkrát .... atd. Po osmdesáti zapumpovanich ještě vymenim vodu, necham pět minut koupat a dam do smacedla. Spotřeba vod kolem pěti litrů, časová náročnost do deseti minut.
  • 1

#29 Flexaretka

Flexaretka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 4

Publikováno 29 březen 2016 - 07:47:17

Tak jsem o víkendu zkoušela vyvolávat a mám na všech filmech zaschlé kapky. Na fotkách je to dokonale vidět. Použila jsem smáčedlo (Fotonal) tak nevim, jestli jsem něco mohla udělat špatně. Je na to nějaký fígl? Slyšela jsem, že se má negativ ještě projet mezi prsty, to jsem taky udělala a pak ho zavřela v koupelně, možná nechat větrat? A dá se to ještě napravit? Nebo mám negativ považovat za ztracený?


  • 0

#30 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 29 březen 2016 - 08:00:31

Dá se to napravit.  Znovu do cívky,  vyprání v čisté destilované nebo demineralizované vodě,    minutovou koupelí  v  destilce se smáčedlem v předepsaném naředění (nikdy ne víc!) a znovu usušení  bez  průvanu a zvířeného prachu.


  • 0

#31 Flexaretka

Flexaretka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 4

Publikováno 29 březen 2016 - 08:09:26

Jéé tak to jsi mě potěšil...nic neni ztraceno. Hned večer to znovu přemáchnu, jak radíš. dík moc


  • 0

#32 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 březen 2016 - 08:51:27

co ještě pomáhá je sušit film na výšku, natažený na šikmo, letitý nápad, kde každá kapka potřebuje jen 3cm aby stekla mimo záběr

používám z jedné strany pevný prvek, háček a z druhé nádobku s vodou, kterou posunu do potřebné vzdálenosti, film se lehce napne

vpravo je filmová klipsa s trny a vlevo dva kolíčky, které drží filmový pás přicvaknutý k plastové nádobě s vodou

již jsem měl koupené nerezové prvky, ze kterých jsem se chystal sestavu poskládat, všeliké posouvání, naklápění a aretace

ale

takhle to funguje taky

Přiložený soubor  suseni_filmu.jpg   131,35K   22 Počet stažení


  • 1

#33 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 29 březen 2016 - 09:53:58

Bude to asi i vodou, nepoužívám smáčedlo, ani jar a filmy mám bez kapek na svislo klasicky, jen dolu dávám 2 nerez závažíčka kvůli kroucení.


  • 0

#34 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 29 březen 2016 - 10:31:16

Když jsme u té vody. Chtěje ušetřit na destilce, mluvil jsem na toto téma s tchánem. Napadla ho jedna myšlénka, kterou bych takto nabídl ke zvážení. Tchán je nadšený včelař a nabídl mi vodu, která vzniká jako odpad při vysoušení medu. Neobsahuje minerály, ale je znečištěná biologicky. Když takovou vodu převařím, dostanu požadovaný výsledek?


  • 0

#35 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 29 březen 2016 - 11:59:11

Funguje velmi dobře i voda ze sušičky na prádlo (kondenzační).


  • 0

#36 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 březen 2016 - 13:17:59

ono téma praní, věšení, sušení, voda-smáčedlo je staré, jak temná komora sama

každému to nějak funguje

 

já mám rád jednoduchá a bezpečná řešení s vyloučením všeho nebezpečí, co se vyloučit dá

= kvalitní voda - aspoň na negativy, dobré smáčedlo, vyvařit vodu v konvici, rozlít do pár misek a trochu "zvlhčit-zbavit prachu" vzduch v komoře, věšet film na šikmo a odejít, dokud neuschne


  • 0

#37 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 29 březen 2016 - 13:46:20

Osobní zjištění: osvědčilo se mi workflow kdy dávám koupel současně já a film - a pak dám nahoře přes sprcháč tyčku, zavěsím film do vlhkého a prachuprostého sprcháče a pro jistotu zavřu koupelnu. Ráno najdu film krásně suchý a připravený k archivaci :)
  • 0

#38 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 29 březen 2016 - 14:09:07

Osobní zjištění: osvědčilo se mi workflow kdy dávám koupel současně já a film - a pak dám nahoře přes sprcháč tyčku, zavěsím film do vlhkého a prachuprostého sprcháče a pro jistotu zavřu koupelnu. Ráno najdu film krásně suchý a připravený k archivaci :)

Hlavně si to neprohoďte. Kdoví v jakém stavu by tě ráno tvůj film našel.  Možná také suchý a připravený k archivaci .... 

Á propos, jaký kondicionér oba používáte ?  :mrgreen:


  • 0

#39 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 29 březen 2016 - 15:08:57

Funguje velmi dobře i voda ze sušičky na prádlo (kondenzační).

Už se to tady probíralo. Mám zkušenost, že ta voda je sice bez minerálů, zato s přídavkem prachových vlákem z prádla, které se do vody i přes všechny filtry dostanou. Ale je to zkušenost s jedním konkrétním modelem sušičky.


  • 0

#40 Flexaretka

Flexaretka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 4

Publikováno 1 duben 2016 - 13:27:07

Tak jsem znovu vyprala a vypadá to mnohem líp, ale pořád to neni dokonale čistý a když vezmu v úvahu, že film už byl nastříhán a ty kapky neměly tolik práce se stékáním.....Ale možná je to ve vlhkosti, nechávám trochu průvan, aby vzduch proudil a film se líp usušil, ale podle toho, co tu čtu, je lepší vhkost a aby se nevýřil vzduch. Tak příště zkusim koupelnu zavřít.


  • 0

#41 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 1 duben 2016 - 14:19:14

výr houká,  prach se víří,  lépe bez průvanu. 


  • 0

#42 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 duben 2016 - 15:25:49

když spěchám, nechám film zaschnout a potom půl metru pod ním rozsvítím 40w žárovku na dosušení

ale skoro nikdy nespěchám


  • 0

#43 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 2 duben 2016 - 15:36:43

Není nad sprcháč...

 

 


  • 0

#44 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 2 duben 2016 - 15:39:21

Není nad sprcháč...

Přiložený soubor (y)


  • 0

#45 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 3 duben 2016 - 09:58:42

Tak jsem o víkendu zkoušela vyvolávat a mám na všech filmech zaschlé kapky. Na fotkách je to dokonale vidět. Použila jsem smáčedlo (Fotonal) tak nevim, jestli jsem něco mohla udělat špatně. Je na to nějaký fígl? Slyšela jsem, že se má negativ ještě projet mezi prsty, to jsem taky udělala a pak ho zavřela v koupelně, možná nechat větrat? A dá se to ještě napravit? Nebo mám negativ považovat za ztracený?

 

 

OsobNě se mi nejlíp osvědčilo vodu prohnat překapávačem na kafe.  Fotonal v poloviční koncentraci než je předepsaná. Dávám cca 2 ml na litr vody. Po kapkách a stékancích ani stopa.


  • 0

#46 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 4 duben 2016 - 10:23:52

tak ja uz som sa stretol ze po zmacadle bol film pretrety este liehovym (z lekarne 60%) tamponom. A ziadne stopy nezostali.


  • 0

#47 Flexaretka

Flexaretka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 4

Publikováno 27 duben 2016 - 09:00:46

Po kapkách už ani stopa...tuhle fázi jsem už nejspíš zvládla, teď se peru se zvětšeninama a proti nim se mi zdají kapky na negativu směšnej problém...


  • 1

#48 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 duben 2016 - 12:50:30

to naskočí

navíc, když se nepovede zvětšenina, tak se dá za rok opakovat, základ je pěkný negativ a na něm pěkné záběry


  • 0

#49 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 23 leden 2017 - 14:53:18

Včera jsem volal HP5+ v Rodinalu 1+50. Vše dopadlo dobře, ale protože jsem měl hodně papírařiny, nepral jsem tak, jak jsem zvyklý - pumpováním cívkou v otevřené vývojnici (+ výměny vody) nebo Jobo Cascade. Tentokrát jsem nechal otevřenou vývojnici v umyvadle a do středové trubky pustil vodu. Tak to probíhalo půl hoodiny, pak smáčedlo a sušit. Po usušení jsem byl dost překvapený. Okraj filmu, který byl blíže dnu nádoby vývojnice, byl hnědě zbarvený. A to se nedá říci, že by voda tekla slabým proudem! Zřejmě by ale měla turbulovat.

Po "odpumpování" zbarvení vymizelo. 


  • 0

#50 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 23 leden 2017 - 17:49:30

Tak to je fajn informace, že pumpování, které jsem si docela oblíbil, je snad i produktivnější než to propírání hadicí  :)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních