Přejít na obsah


Fotka

praní filmu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
90 odpovědí na toto téma

#51 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 336 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 24 leden 2017 - 10:12:37

Tak to je fajn informace, že pumpování, které jsem si docela oblíbil, je snad i produktivnější než to propírání hadicí  :)

Taky si to myslím, tím pumpováním jistě dochází k turbulentnímu proudění u celého povrchu filmu, u propírání hadicí to hodně záleží na tom, jak moc pouštíte vodu.


  • 0

#52 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 24 leden 2017 - 10:26:33

ja mam spravenu pripojku ktoru vzdy namontujem namiesto sitka vo vodovodnej baterii. nikdy ju nedotiahnem uplne takze pri slabsom prude vody si prisava vzduch a vytvara bubliny v tanku


  • 0

#53 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 24 leden 2017 - 23:12:22

No, ja viem, ze sa budem opakovat, ale nedam dopustit na JOBO Cascade.

Cital som tu, ze sa za kus hadice neoplati dat 25€, ale ono to nie je iba kus hadice, ze. Na konci je totiz tryska navrhnuta tak, ze prisava najvacsie mozne mnozstvo vzduchu. A tak so spotrebou do 20 litrov vody a obrovskeho mnozstva vzduchu, vyperie JOBO film za 4 minuty. Do archivnej podoby. A nie je to overene iba skusenostami uzivatelov.

Ak neverite na problemy so zrnom vplyvom studenej pracej vody, vrelo odporucam. Dal som za sprostosti naozaj vela penazi a odopierat si ten luxus a za jeden nakup nekompromisneho zariadenia fungujuceho zvysok zivota mat pokoj, mi pride nepremyslene.

Nic proti DIY pripravky, ale naozaj by som dosledne Cascade opajcoval.


  • 0

#54 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 24 leden 2017 - 23:20:21

Já teda nevím, přijde mi to trochu všechno "malinko" mimo, mám doma v archivu negativy skoro čtyřicet let staré, žádná kaskáda, žádné pumpování, jen prosté, jednoduché, takové to malé české praní ve vývojnici a není na nich ani smítko.

 

Myslím, že ještě pár stovek let takto vydrží.

 

Ono to f téj technológii až tak moc zase nebude, spíš v dodržování základních principů, jako netahat to z vody dřív než doporučuje výrobce... :-P


  • 0

#55 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 25 leden 2017 - 08:15:15

Ja sa pridám k Lubajsovi. Tiež mám svoje negatívy, ktoré majú tridsaťpäť rokov a nie je na nich vidieť vplyv zlého vyprania. Proste hadica napojená na vodovodné potrubie, primeraný prietok vody, dostatočný čas a nakoniec zmáčadlo. Mám dokonca negatívy (nie moje), ktoré majú 75 plusminus rokov a tiež na nich nevidno pôsobenie ustaľovača, a myslím si, že okolo roku 1940 Jobocaskade na Slovensku asi rozšírené nebolo.


  • 0

#56 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 25 leden 2017 - 09:05:21

Ano, pánové, tak jsem to i myslel.

Jenom jste asi nezaregistrovali, že jsem do vývojnice nepouštěl vodu hadicí zavedenou do středové trubky, ale nechal jsem ji téci přímo z výtokové trubice baterie do vývojnice v umyvadle.

Také nejde o smetí, jde o zbarvení emulze - to dělá asi hnědý Rodinal. Když jsem emulzi opětovně namočil, nešlo zbarvení setřít prsty, ale po energickém praní se hnědé zbarvení vyloučilo.

Děkuji kekovi, že připomenul teplotu vody! Kdo neověřil - neuvěří!!!

Lubajs

Nevěřte! Jak dlouho vyvoláváte film při trvalém pohybu, při přerušovaném, při stand-u...?! Putování vody a produktů v a kolem emulze je velmi složité a závislé na mnoha okolnostech. 

P.S. Pamatujete na korejskou pračku, která prala "v bublinách"? Jistě, nebylo to ono, ale "sodovka" v pračce (a i vývojnici) má na emulzi úplně jiný účinek, než klidné "laminární" proudění. Věřte! :-) 


  • 0

#57 cilaman

cilaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 70

Publikováno 26 leden 2017 - 13:55:41

Díky za tip s teplotou vody ;) doteraz som to nijak zvláštne neriešil, dám si na to pozor ;)


  • 0

#58 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 26 leden 2017 - 19:20:59

Chtěl bych upozornit na případné zájemce vypírací kaskády dle fotografické dokumentace již poskytl kolega Lubajs,
že od 30. 1. 2017 budou v Lidlu k sehnání potřebné špunty zanačky Chablis 2015 Bourgogne, za pouhých 189 kc.

:smile:) Omlouvám se za zlehčování.
  • 0

#59 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 leden 2017 - 20:16:42

jo ohledně teploty, jak jsem dnes volal film, tak koukám, studniční je na 4,0°c a to na praní není 

ovšem z otužovacího hlediska je to voda, se kterou se dá už pracovat každodenně a dosíci velmi dobrých výsledků

:cool:


  • 0

#60 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 27 leden 2017 - 08:14:10

Někde jsem se dočetl, že když se "zdrcne" želatina nízkou teplotou, "mají k sobě shluky stříbra blíže, spojí se též a když teplota stoupne, již se nerozpojí." Zdali tomu tak je - nevím. A je to fuk...! Ale to, že "zrno" naroste a navíc se stane hnusným, je pravda.


  • 0

#61 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 27 leden 2017 - 08:46:53

Pekne citanie prajem:

http://www.apug.org/...al-issue.70138/


  • 2

#62 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 27 leden 2017 - 10:47:30

Tak jsem dnes ráno pral metodou pumpování s přídavkem sody do vypírací vody. Závěrečné praní dělám v destilce. Neměl jsem již dlouho žádné problémy s fleky nebo mapami na filmu. Tentokrát jsem přidal malou kapičku fomáckého smáčedla a ejhle jsou tam mapy. Tak půjde do destilky (čisté) znovu.


  • 0

#63 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 27 leden 2017 - 11:14:22

Fomacke smacedlo je jediny vyrobek Fomy, ktery mohu nedoporucit :-) Mival jsem po nem "zamlzena mista" (i kdyz jsem pouzival destilku - vinikem je tedy pro mne smacedlo).

Ma rada - kup si Tetenal Mirasol. A nez strhnes z hrdla lahve zavareny plisek, zkus zvazit jak to delam ja - plisek tam necham a udelam do nej u kraje spendlikem dirku. Dobre se pak to smacedlo davkuje ukapavanim do male odmerovaci nadoby primo z baleni, navic do baleni pri manipulaci cirkuluje min vzduchu, dostava se tam min prachu atd. (ono to baleni staci na roky).


  • 2

#64 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 27 leden 2017 - 11:47:27

U zmacadla plati, ze menej je viac. :)


  • 0

#65 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 27 leden 2017 - 15:28:05

Keko ma velkou pravdu, v tomto pripade to plati opravdu vyznamne. Foma u smacedla uvadi naprosto absurdni davkovani, asi dvacetinasobek toho, co je ve skutecnosti potreba. Tam, kde foma rika lzicku, davat jen kapku a pak to funguje, hezky beze smouh.


  • 0

#66 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 leden 2017 - 16:18:25

 

Ma rada - kup si Tetenal Mirasol. A nez strhnes z hrdla lahve zavareny plisek, zkus zvazit jak to delam ja - plisek tam necham a udelam do nej u kraje spendlikem dirku. ..

já to mám stejně, ale injekční stříkačka s jehlou, nasaju a zároveň odměřuju desetiny mililitru


  • 0

#67 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 28 leden 2017 - 12:38:52

Já jsem lenoch (tam, kde si to můžu dovolit :-) ) a místo odměřování smáčedla používám plastovou lahvičku s "tryskou", ve které kupuje má dcera roztok na ukládání kontaktních čoček. Zmáčknu lahev po dobu "jednadvacet". Hotovo. Nejsou šmouhy, není málo smáčedla. A že jsem těch filmů už vyvolal...


  • 0

#68 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 28 leden 2017 - 12:45:03

Fotonal má doporučené dávkování 5ml na 1000ml, to je 1/200. Dávám tak 2ml a mívám mapy :(

 

Takže zkusím dát teda 1/4000, to je 0,25ml. Pro představu je to 5-6 kapek z byrety a nebo použít 1ml injekční stříkačku.


  • 0

#69 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 28 leden 2017 - 13:31:29

Keko ma velkou pravdu, v tomto pripade to plati opravdu vyznamne. Foma u smacedla uvadi naprosto absurdni davkovani, asi dvacetinasobek toho, co je ve skutecnosti potreba. Tam, kde foma rika lzicku, davat jen kapku a pak to funguje, hezky beze smouh.

Já už mám se smáčedly zkušenost a udivovalo mne, že jej přidáváte i do destilky. Dal jsem do půllitru opravdu kapičku, kterou jsem nechal skápnout přes injekční jehlu. Téměř to nepěnilo při zapumpování s cívkou. No nic večer jsem to vypral znovu v destilce bez přídavku a fil je jak vyleštěný.


  • 0

#70 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 28 leden 2017 - 13:31:51

Keko ma velkou pravdu, v tomto pripade to plati opravdu vyznamne. Foma u smacedla uvadi naprosto absurdni davkovani, asi dvacetinasobek toho, co je ve skutecnosti potreba. Tam, kde foma rika lzicku, davat jen kapku a pak to funguje, hezky beze smouh.

Já už mám se smáčedly zkušenost a udivovalo mne, že jej přidáváte i do destilky. Dal jsem do půllitru opravdu kapičku, kterou jsem nechal skápnout přes injekční jehlu. Téměř to nepěnilo při zapumpování s cívkou. No nic večer jsem to vypral znovu v destilce bez přídavku a film je jak vyleštěný.


  • 0

#71 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 leden 2017 - 16:28:20

Ja dávam 5ml do litra destilky (1:200) a používam to tak 10-12 mesiacov a potom urobím nový roztok. A funguje to.


  • 0

#72 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 29 leden 2017 - 13:10:48

Ja tedy destilovanou vodu nepouzivam, ale protoze mam doma extremne mekkou vodu, tak je to jedno. Ona bezne dostupna destilka neni ve skutecnosti destilka (krom opravdu pro chemicke ucely), ale filtrovana pres osmotickou membranu, splnujici normu pro destilku v poctu castic na objem. Pokud splni normu, tak i pokud nedoslo k prevareni, smi mit v nazvu "destilovana". Dokud jsem bydlel v miste, kde byla voda tvrda, destilkou jsem oplachoval.


  • 0

#73 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 29 leden 2017 - 14:27:37

Používam demineralizovanú vodu od 10 do 20 mikrosimens (teda nie origo destilku) len preto, že mám neobmedzený prístup k nej. Ináč som používal prevarenú vodu na roztoky aj zmáčadlo, na pranie vodu z vodovodu.


  • 0

#74 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 29 leden 2017 - 14:42:20

Ja si kupujem taku tu vodu v mototechne. Liter si odlejem, rozrobim fotoflo 1:400, zvysok dam Zuze do zehlicky. Ten liter pouzivam iba na zaver, cca 2min. Pouzivam ho znova a znova, az kym sa nezfarbi, ci nezacne smrdiet. To byva aj niekolko mesiacov.


  • 0

#75 peter7575

peter7575

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
  • LocationLevice
Reputace: 0

Publikováno 29 leden 2017 - 18:39:12

Tiež mam neobmedzený prístup k demivode do 2mikro, používam je na celý neg aj poz proces, a zmáčadlo 1:500 /pyrocool na hasenie/. Pri každom vyvolávaní zarobým nový, neskladujem oplachovú vodu.
  • 0

#76 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 29 leden 2017 - 18:53:09

Já jí sice říkám destilovaná, ale je to také voda od benzínky. Používám ji na poslední oplach filmu. Jinak peru v převařené a filtrované. Máme tu vodu tak tvrdou, že mám strach abych si nekáp na nohu. To bylo jako by mě na ni spadl kámen :-)


  • 2

#77 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 31 leden 2017 - 11:32:39

Jake zduvodneni ma pouziti prevarene vody k oplachu (krom toho, ze nahanis Putinovi do kapes prachy, pouzivas-li plyn)? Prevareni co vim odstranuje jen vzduch - pro snizeni oxidace chemie v roztocich. Zadne jine ocisteni se tim nekona, krom pripadneho zhejbnuti par bacilu.. ale film strevni potize nemiva.. :-)

 

Jeste k drivejsim poznatkum - ano, teoreticky destilovana voda po vyschnuti by nemela nechavat zadne mineraly/stopy, tudiz teoreticky smacedlo je zbytecne - byt se vytvori kapky, ktere pak vyschnou v jednom miste, ve vysledku by tam zadne mineraly nemely zustat. V praxi to tak kosher asi nedopadne, a nejake zbytky zustanou, je proto vhodne, aby vyschly co nejvice rozhazene po filmu. Navic asi se smacedlem celkove stece vice vody - kdyz se delaji kapky, nemaji-li dostatecnou velikost nepujdou dolu a uschnou uvezneny na miste.

 

Dalsi riziko vysychani v podobe kapek - na jejich miste muze byt emulze porad lepkava, nevsimneme si toho a prilepi se to pak ve sporadaci destruktivnim zpusobem.


  • 0

#78 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 31 leden 2017 - 11:42:11

Sakrys, vzdycky to zapomenu napsat. Posledni oplach v destilce se smacedlem uz nepreklapim. Pena dokaze udelat paseku - stopy po okrajich bublin. Dam do nadobky (nepouzivam k tomu poslednimu oplachu uz vyvojnici) takovou hladinu vody at je civka polozena na okraj ponorena do pulky a minutu, dve s ni tocim, k tomu par krat vyndam a zas ponorim. Po vyndani energicky zatresu at vyklepu nejakou tu vodu z civky, pak vyndam film, hned zavesim, sterku nepouzivam.


  • 0

#79 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 31 leden 2017 - 12:46:29

Teda já už asi dva dny sbírám odvahu to sem napsat, ale napil jsem se rumu, dodal si odvahy a učiním tak. :shock:

 

Já máčím filmy na konec praní v normální kohoutkové vodě (máme ji docela tvrdou) s kapkou jaru (!) a nikterak s tím neštěrchám.

 

Filmy jsou průzračné čisté. :-P :-P


  • 0

#80 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 31 leden 2017 - 13:26:03

Teda já už asi dva dny sbírám odvahu to sem napsat, ale napil jsem se rumu, dodal si odvahy a učiním tak. :shock:

 

Já máčím filmy na konec praní v normální kohoutkové vodě (máme ji docela tvrdou) s kapkou jaru (!) a nikterak s tím neštěrchám.

 

Filmy jsou průzračné čisté. :-P :-P

To ti potom, samozrejme, gratulujeme.

Myslim, ze tvoje filmy su ciste nie vdaka tomu, ale napriek tomu :)

Aky pouzivas ustalovac?


  • 0

#81 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 31 leden 2017 - 13:51:35

 

Teda já už asi dva dny sbírám odvahu to sem napsat, ale napil jsem se rumu, dodal si odvahy a učiním tak. :shock:

 

Já máčím filmy na konec praní v normální kohoutkové vodě (máme ji docela tvrdou) s kapkou jaru (!) a nikterak s tím neštěrchám.

 

Filmy jsou průzračné čisté. :-P :-P

To ti potom, samozrejme, gratulujeme.

Myslim, ze tvoje filmy su ciste nie vdaka tomu, ale napriek tomu :)

Aky pouzivas ustalovac?

 

 

Takhle jsem pral filmy už v době, kdy ještě žádné supermegaturbo smáčedla nebyla, takže "z nouze cnost" a funguje to náramně furt. Teď tedy ještě filmy různě voní, jaký je zrovna jar.  :-P  Ale abych nedělal reklamu jen jaru, myslím, že takto budou fungovat všechny detergenty, je to jen o množství, které do vody přidáš a jak z filmu pak stáhneš přebytečnou vodu.

 

Používám FomaFix.


  • 0

#82 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 31 leden 2017 - 15:00:20

Nene... detergenty jsou "čistidla". S povrchovým napětím "manipulují" tenzidy.

Nejlépe fungují (podle mě) ORWO F905 a ADOX Adoflo. To, co v nich je, je pro mě nepochopitelné - mimo mé chemické znalosti.

P.S. Měl jsem dokonce nějaké smáčedlo, které vůbec, ale vůbec nepěnilo!


  • 0

#83 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 31 leden 2017 - 15:16:36

A tak. Filmy stahujes. :)

Napr toto ja nerobim.

Ale iba pre ujasnenie: vzdy sa tvoria dve, divoko proti sebe zapasiace skupiny:

- predpierci - nepredpieraci

- destilovodaci - vodovodaci

- vo vyvojke pohybovaci - nepohybovaci

- vyvojku riedisti - neriedisti

- miesaci - konfekcionisti

- turbo vypieraci - ilford system vypierci

- jaristi - zmacadlisti

- stieraci - nestieraci

A urcite mnoho dalsich.

Ono su to potom temy, co sa vyborne rozoberaju po tretom pive :)

Ale pre zaciatocnikov je urcite najlepsie (a to platilo i za tvojej mladosti, kedu v foto bolo dostat take ORWO), pouzivat zmacadlo.

A ono to plati vlastne aj v profesionalnych laboratoriach.


  • 0

#84 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 31 leden 2017 - 16:01:06

A tak. Filmy stahujes. :)

Napr toto ja nerobim.

Ale iba pre ujasnenie: vzdy sa tvoria dve, divoko proti sebe zapasiace skupiny:

- predpierci - nepredpieraci

- destilovodaci - vodovodaci

- vo vyvojke pohybovaci - nepohybovaci

- vyvojku riedisti - neriedisti

- miesaci - konfekcionisti

- turbo vypieraci - ilford system vypierci

- jaristi - zmacadlisti

- stieraci - nestieraci

A urcite mnoho dalsich.

Ono su to potom temy, co sa vyborne rozoberaju po tretom pive :)

Ale pre zaciatocnikov je urcite najlepsie (a to platilo i za tvojej mladosti, kedu v foto bolo dostat take ORWO), pouzivat zmacadlo.

A ono to plati vlastne aj v profesionalnych laboratoriach.

 

Třetí pivo? U vás? Zlatý bažant, nebo importovaná Plzeň?

 

Že bych se zastavil někdy a probrali to, výborný nápad. :-P

 

Já jsem z proletářské rodiny, byl jsem rád, když jsem mámě uzmul trochu jaru, natož pak abych si koupil nějaké hogo fogo smáčedlo. :shock: :-P


  • 0

#85 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 31 leden 2017 - 16:24:16

A tak. Filmy stahujes. :)

Napr toto ja nerobim.

Ale iba pre ujasnenie: vzdy sa tvoria dve, divoko proti sebe zapasiace skupiny:

Ono su to potom temy, co sa vyborne rozoberaju po tretom pive :)

jo. 

nepíči vs. ....   :-)


  • 0

#86 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 1 únor 2017 - 14:10:39

Jake zduvodneni ma pouziti prevarene vody k oplachu (krom toho, ze nahanis Putinovi do kapes prachy, pouzivas-li plyn)? Prevareni co vim odstranuje jen vzduch - pro snizeni oxidace chemie v roztocich. Zadne jine ocisteni se tim nekona, krom pripadneho zhejbnuti par bacilu.. ale film strevni potize nemiva.. :smile:

 

Jeste k drivejsim poznatkum - ano, teoreticky destilovana voda po vyschnuti by nemela nechavat zadne mineraly/stopy, tudiz teoreticky smacedlo je zbytecne - byt se vytvori kapky, ktere pak vyschnou v jednom miste, ve vysledku by tam zadne mineraly nemely zustat. V praxi to tak kosher asi nedopadne, a nejake zbytky zustanou, je proto vhodne, aby vyschly co nejvice rozhazene po filmu. Navic asi se smacedlem celkove stece vice vody - kdyz se delaji kapky, nemaji-li dostatecnou velikost nepujdou dolu a uschnou uvezneny na miste.

 

Dalsi riziko vysychani v podobe kapek - na jejich miste muze byt emulze porad lepkava, nevsimneme si toho a prilepi se to pak ve sporadaci destruktivnim zpusobem.

 

Zdůvodnění proč používám pro praní převařenou vodu je prosté. Protože při pouhém vaření vody v rychlovarné konvici jsem viděl kolik se tam vysráží minerálů. Je to vidět na každém opláchnutém skle co tam zůstane. Tak proč by to nemělo být na filmu?  Používám plyn a Putin mě hlavu neláme. Jestli občas převařím 10l vody je to proti plynu spotřebovaném pro vytápění domu úsměvná záležitost.

A po oplachu "destilkou" to je opravdu čisté a bez fleků tak nad tím více nedumám.


  • 1

#87 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 1 únor 2017 - 15:25:06

 

A tak. Filmy stahujes. :)

Napr toto ja nerobim.

Ale iba pre ujasnenie: vzdy sa tvoria dve, divoko proti sebe zapasiace skupiny:

- predpierci - nepredpieraci

- destilovodaci - vodovodaci

- vo vyvojke pohybovaci - nepohybovaci

- vyvojku riedisti - neriedisti

- miesaci - konfekcionisti

- turbo vypieraci - ilford system vypierci

- jaristi - zmacadlisti

- stieraci - nestieraci

A urcite mnoho dalsich.

Ono su to potom temy, co sa vyborne rozoberaju po tretom pive :)

Ale pre zaciatocnikov je urcite najlepsie (a to platilo i za tvojej mladosti, kedu v foto bolo dostat take ORWO), pouzivat zmacadlo.

A ono to plati vlastne aj v profesionalnych laboratoriach.

 

Třetí pivo? U vás? Zlatý bažant, nebo importovaná Plzeň?

 

Že bych se zastavil někdy a probrali to, výborný nápad. :-P

 

Já jsem z proletářské rodiny, byl jsem rád, když jsem mámě uzmul trochu jaru, natož pak abych si koupil nějaké hogo fogo smáčedlo. :shock: :-P

 

Ja som myslel nejaky miestny samovar :) Kultura okolo piva na Slovensku je nepomerne nizsia, ako je ta u vas.


  • 0

#88 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 1 únor 2017 - 15:30:41

 

Jake zduvodneni ma pouziti prevarene vody k oplachu (krom toho, ze nahanis Putinovi do kapes prachy, pouzivas-li plyn)? Prevareni co vim odstranuje jen vzduch - pro snizeni oxidace chemie v roztocich. Zadne jine ocisteni se tim nekona, krom pripadneho zhejbnuti par bacilu.. ale film strevni potize nemiva.. :smile:

 

Jeste k drivejsim poznatkum - ano, teoreticky destilovana voda po vyschnuti by nemela nechavat zadne mineraly/stopy, tudiz teoreticky smacedlo je zbytecne - byt se vytvori kapky, ktere pak vyschnou v jednom miste, ve vysledku by tam zadne mineraly nemely zustat. V praxi to tak kosher asi nedopadne, a nejake zbytky zustanou, je proto vhodne, aby vyschly co nejvice rozhazene po filmu. Navic asi se smacedlem celkove stece vice vody - kdyz se delaji kapky, nemaji-li dostatecnou velikost nepujdou dolu a uschnou uvezneny na miste.

 

Dalsi riziko vysychani v podobe kapek - na jejich miste muze byt emulze porad lepkava, nevsimneme si toho a prilepi se to pak ve sporadaci destruktivnim zpusobem.

 

Zdůvodnění proč používám pro praní převařenou vodu je prosté. Protože při pouhém vaření vody v rychlovarné konvici jsem viděl kolik se tam vysráží minerálů. Je to vidět na každém opláchnutém skle co tam zůstane. Tak proč by to nemělo být na filmu?  Používám plyn a Putin mě hlavu neláme. Jestli občas převařím 10l vody je to proti plynu spotřebovaném pro vytápění domu úsměvná záležitost.

A po oplachu "destilkou" to je opravdu čisté a bez fleků tak nad tím více nedumám.

 

Uhlicitany, sirany a chloridy horecnate a vapenate sa z vody varenim nedostanu, ale hydrogen uhlicitany napriklad ano.


  • 0

#89 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 1 únor 2017 - 16:34:56

 

 

A tak. Filmy stahujes. :)

Napr toto ja nerobim.

Ale iba pre ujasnenie: vzdy sa tvoria dve, divoko proti sebe zapasiace skupiny:

- predpierci - nepredpieraci

- destilovodaci - vodovodaci

- vo vyvojke pohybovaci - nepohybovaci

- vyvojku riedisti - neriedisti

- miesaci - konfekcionisti

- turbo vypieraci - ilford system vypierci

- jaristi - zmacadlisti

- stieraci - nestieraci

A urcite mnoho dalsich.

Ono su to potom temy, co sa vyborne rozoberaju po tretom pive :)

Ale pre zaciatocnikov je urcite najlepsie (a to platilo i za tvojej mladosti, kedu v foto bolo dostat take ORWO), pouzivat zmacadlo.

A ono to plati vlastne aj v profesionalnych laboratoriach.

 

Třetí pivo? U vás? Zlatý bažant, nebo importovaná Plzeň?

 

Že bych se zastavil někdy a probrali to, výborný nápad. :-P

 

Já jsem z proletářské rodiny, byl jsem rád, když jsem mámě uzmul trochu jaru, natož pak abych si koupil nějaké hogo fogo smáčedlo. :shock: :-P

 

Ja som myslel nejaky miestny samovar :) Kultura okolo piva na Slovensku je nepomerne nizsia, ako je ta u vas.

 

 

Jezdím k vám, tu a tam, na služobky a například Štiavnický Erb není špatná záležitost.

 

Napokon importovaná Plzeň nikdy nezklame. :-P


  • 0

#90 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 1 únor 2017 - 22:33:35

 

 

Jake zduvodneni ma pouziti prevarene vody k oplachu (krom toho, ze nahanis Putinovi do kapes prachy, pouzivas-li plyn)? Prevareni co vim odstranuje jen vzduch - pro snizeni oxidace chemie v roztocich. Zadne jine ocisteni se tim nekona, krom pripadneho zhejbnuti par bacilu.. ale film strevni potize nemiva.. :smile:

 

Jeste k drivejsim poznatkum - ano, teoreticky destilovana voda po vyschnuti by nemela nechavat zadne mineraly/stopy, tudiz teoreticky smacedlo je zbytecne - byt se vytvori kapky, ktere pak vyschnou v jednom miste, ve vysledku by tam zadne mineraly nemely zustat. V praxi to tak kosher asi nedopadne, a nejake zbytky zustanou, je proto vhodne, aby vyschly co nejvice rozhazene po filmu. Navic asi se smacedlem celkove stece vice vody - kdyz se delaji kapky, nemaji-li dostatecnou velikost nepujdou dolu a uschnou uvezneny na miste.

 

Dalsi riziko vysychani v podobe kapek - na jejich miste muze byt emulze porad lepkava, nevsimneme si toho a prilepi se to pak ve sporadaci destruktivnim zpusobem.

 

Zdůvodnění proč používám pro praní převařenou vodu je prosté. Protože při pouhém vaření vody v rychlovarné konvici jsem viděl kolik se tam vysráží minerálů. Je to vidět na každém opláchnutém skle co tam zůstane. Tak proč by to nemělo být na filmu?  Používám plyn a Putin mě hlavu neláme. Jestli občas převařím 10l vody je to proti plynu spotřebovaném pro vytápění domu úsměvná záležitost.

A po oplachu "destilkou" to je opravdu čisté a bez fleků tak nad tím více nedumám.

 

Uhlicitany, sirany a chloridy horecnate a vapenate sa z vody varenim nedostanu, ale hydrogen uhlicitany napriklad ano.

 

 

 

 Nejsem chemik a mám k ní daleko a tak nevím co se z vody převařením  dostane, ale přidám ukázku co mě zbývá na dně.  Rozhodně si myslím, že když to nepomůže tak to určitě neuškodí. Pečlivost se většinou odmění dobrým výsledkem. Přiložený soubor  Vysrážené látky po převaření..jpg   206,13K   4 Počet staženíPřiložený soubor  Voda.jpg   83,52K   2 Počet staženíPřiložený soubor  Voda.jpg 3.jpg   49,81K   2 Počet stažení


  • 0

#91 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 1 únor 2017 - 23:14:07

 

 

 

Jake zduvodneni ma pouziti prevarene vody k oplachu (krom toho, ze nahanis Putinovi do kapes prachy, pouzivas-li plyn)? Prevareni co vim odstranuje jen vzduch - pro snizeni oxidace chemie v roztocich. Zadne jine ocisteni se tim nekona, krom pripadneho zhejbnuti par bacilu.. ale film strevni potize nemiva.. :smile:

 

Jeste k drivejsim poznatkum - ano, teoreticky destilovana voda po vyschnuti by nemela nechavat zadne mineraly/stopy, tudiz teoreticky smacedlo je zbytecne - byt se vytvori kapky, ktere pak vyschnou v jednom miste, ve vysledku by tam zadne mineraly nemely zustat. V praxi to tak kosher asi nedopadne, a nejake zbytky zustanou, je proto vhodne, aby vyschly co nejvice rozhazene po filmu. Navic asi se smacedlem celkove stece vice vody - kdyz se delaji kapky, nemaji-li dostatecnou velikost nepujdou dolu a uschnou uvezneny na miste.

 

Dalsi riziko vysychani v podobe kapek - na jejich miste muze byt emulze porad lepkava, nevsimneme si toho a prilepi se to pak ve sporadaci destruktivnim zpusobem.

 

Zdůvodnění proč používám pro praní převařenou vodu je prosté. Protože při pouhém vaření vody v rychlovarné konvici jsem viděl kolik se tam vysráží minerálů. Je to vidět na každém opláchnutém skle co tam zůstane. Tak proč by to nemělo být na filmu?  Používám plyn a Putin mě hlavu neláme. Jestli občas převařím 10l vody je to proti plynu spotřebovaném pro vytápění domu úsměvná záležitost.

A po oplachu "destilkou" to je opravdu čisté a bez fleků tak nad tím více nedumám.

 

Uhlicitany, sirany a chloridy horecnate a vapenate sa z vody varenim nedostanu, ale hydrogen uhlicitany napriklad ano.

 

 

 

 Nejsem chemik a mám k ní daleko a tak nevím co se z vody převařením  dostane, ale přidám ukázku co mě zbývá na dně.  Rozhodně si myslím, že když to nepomůže tak to určitě neuškodí. Pečlivost se většinou odmění dobrým výsledkem. attachicon.gifVysrážené látky po převaření..jpgattachicon.gifVoda.jpgattachicon.gifVoda.jpg 3.jpg

 

 

No jo, u vás doma teče z kohoutku mienrálka, jako z toho našeho a podle toho to pak vypadá.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních