Přejít na obsah


Fotka

D76 a varianty


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
93 odpovědí na toto téma

#51 Mirda

Mirda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň-jih
Reputace: 2

Publikováno 17 prosinec 2016 - 12:59:48

Tak mám objednáno. Vývojku Kodak d-76, přerušovač Fomacitro, ustalovač Adox Adofix, smáčedlo Adox Adoflo. Filmy Fomapan 100 a 200, Ilford PAN 100 a 400, Fotoimpex CHM 400. No a uvidíme co s toho vzejde :-) Tu vývojku jsem koupil zatím menší balení na 1 litr stocku. Sice to vyjde o dost dráž než to větší balení na 3,8l, ale na začátek mi to postačí. To větší balení vyjde na 20 filmů, to zatím nejsem schopen zpracovat v rozumně krátké době tak, aby mi namíchaná vývojka nezestárla. Kupujete si na vyvolané negativy ty pp/ acetátové folie na archivaci? Má smysl kupovat ty levné s pergamenem?
  • 0

#52 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 17 prosinec 2016 - 17:33:34

Ja kupuji drahe pergamenove od kaisera. Ty pruhledne mi pritahovaly prach a chalupy.
  • 0

#53 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 17 prosinec 2016 - 20:41:47

Taky doporučuji pergamenové, přijdou mi lepší. Kupuji je v Kamrlíku za 7Kč/kus. Výrobce je HAMA.


  • 0

#54 Mirda

Mirda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň-jih
Reputace: 2

Publikováno 18 prosinec 2016 - 10:33:34

Já že jsem tu někde četl, že ty pergamenové prý poškrábou film. Objednal jsem si pár kusů pergamen a pár kusů acetát a uvidíme co mi přijde časem lepší.
  • 0

#55 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 18 prosinec 2016 - 15:50:33

Používam pergamenové tridsať rokov a ešte sa mi nestalo, aby mi poškrabal film


  • 0

#56 cilaman

cilaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 70

Publikováno 19 prosinec 2016 - 08:24:31

Ja tiež používam výhradne pergamenové a bez problémov (priznávam však, že 30 rokov to nie je :)) Navyše som niekde čítal, že v tých acetátových sú negatívy náchylnejšie k splesniveniu v prípade vyššej vlhkosti, ale neviem čo je na tom pravdy.


  • 0

#57 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 19 prosinec 2016 - 09:45:24

U tých acetátových som mal problémy hlavne s tým, že veľmi priťahovali prach. Niečo v nich síce ešte mám, hlavne najstaršie negatívy, ktoré sa vtedy strihali po 5 okienok. Neviem, kto to vtedy vymyslel, ale bola to hlúposť, prichádzali tak farebné filmy z Teplic, a jaksi príklad je príklad a dosť dlho trvalo, kým som prišiel na to, že 6 políčok je vyhodnejšie  6x6=36  oproti 7x5=35 a zbytok? A preto u starších negatívov sú sem tam v strede jedno dve políčka


  • 0

#58 Mirda

Mirda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň-jih
Reputace: 2

Publikováno 19 prosinec 2016 - 18:50:16

Tak mi dnes vše dorazilo. Na oko i na dotek jsou mi sympatičtější ty pergamenový folie, tak budu brát v budoucnu nejspíše ty.
  • 0

#59 jirak

jirak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 prosinec 2016 - 18:57:19

Začal jsem používat ty z polypropylenu, negativy se snadno zasouvají a nepřitahují tolik prach jako ty z acetátu. Proti pergamenu bych nic neměl, jenom mi tam vadí špatná průhlednost a taky pozor, ať na ně nekápne voda


  • 0

#60 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 20 prosinec 2016 - 08:02:08

a zase  místo o D76 se  tu  kecá  o  něčem,  co  patří  do vlákna  archivačních listů.   

:-D


  • 0

#61 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 20 prosinec 2016 - 10:01:05

a zase  místo o D76 se  tu  kecá  o  něčem,  co  patří  do vlákna  archivačních listů.   

:grin:

Ale zas vidno, ze dnesna mladez si svoje negativy ceni a archivuje ich.

Za mojich mladych cias sme filmy motali do ruliciek a davali spat do plastovych kontajnerov. Hrdina bol ten, co ich tam zmotal styri. My, zaciatocnici tak dva - tri. Naprik tomu, vsetky negativy som neskor "prearchivoval" (a kedze mam tu moznost tak aj oskenoval). Z naprostej vacsiny sa uz zvacsovat nebude, ale maju pre mna inu hodnotu.

Papierove sa mi zdaju take lepsejsie, ale plastove su rovnako dobre. Negativy musia samozrejme ist do trezorkov suche. Aj samotne trezorky sa potom musia uchovavat v tme, chlade a suchu. Mam na to take zakladace od Kenro, tie maju este krabicku, do ktorej sa zakladac vsunie.

Nebudem vsak zapierat, posledne desiatky farebnych negativnych filmov z roznych rodinnych udalosti sa valaju po suplikoch, ved napr fotografie z vianocnych trhov, ktore navstevujeme 20 rokov, uz nik ani nechce vidiet ... Co pre mna nie je prekazkou fotit aj buduci rok :)


  • 0

#62 Mirda

Mirda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň-jih
Reputace: 2

Publikováno 11 březen 2017 - 11:09:25

Ahoj vespolek. Budu dnes vyvolávat Fomapan 200 exponovaný na iso 200. Než se do všeho pustím, tak bych vás poprosil o kontrolu, zda mám vše dobře připraveno. Vývojku mám Kodak d76, včera jsem jí rozmichal z prášku do litrového stocku a hodlám ji použít pri vyvolávání v poměru 1:1, takže do vývojnice 200ml stocku a 200ml vody. Čas vyvolavani dle tabulek udávají 8min 30s. Hodlám nalít, překlápět prvních 30s a pak 15s v každou další minutu. Poté vyleju, naleju přerušovač Fomacitro, párkrát otočím a po 30 s vyleju. Naleju ustalovač Adox Adofix a tady přesně nevím, jak často mám otáčet a v jakých intervalech. Píšou že se má nechat ustalovat 4 minuty. Stačí to v pohodě na tu Fomu 200? Pak to hodlám cca 20 minut propírat vodou a na závěr mám smáčedlo od Adoxu. Takže si nejsem jistej jen s tím překlápěním s ustalovačem a jestli stačí ustalovat ty čtyři minuty. Moc všem děkuji za užitečné rady :-)
  • 0

#63 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 11 březen 2017 - 13:28:05

Ustalovač budeš mít nejspíš také čerstvý, když píšou 4 min, tak to tak bude platit. Tam ale na nějaké minutě zas nezáleží, když to tam budeš mít o něco déle, nic tím nezkazíš. S ustalovačem je snad lépe pohybovat o něco víc než s vývojkou, třeba i permanentně. Rozhodně to nenech po celou dobu stát bez pohybu. 


  • 1

#64 Mirda

Mirda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň-jih
Reputace: 2

Publikováno 12 březen 2017 - 10:46:18

Tak premiéru mám úspěšně za sebou. Trochu nervy při přípravě abych na něco nezapomněl, ale pak už to šlo jako po másle. Ustaloval jsem to těch 5 minut a pral potom cca 17 minut. Praní jsem vyřešil tak, ze jsem si do čisté vany napustil cca 50 litrů vody, natemperoval na cca 20 stupňů a vždy nádobou nabral vodu, nalil do vývojnice, 20 vteřin propírat, vylejt do záchodu a zase znovu. Možná pracnější, ale řekl bych že účinnější a určitě i ekonomičtější než do tanku nechat jen téct vodu. Smáčedlo jsem použil,lehce jsem stáhl vodu mezi prstama a pověsil. Na lesklé přední straně mi nějaká ta kapka uschla, na emulzi je to bez stop po vodě. Tu přední stranu jsem od kapek zlehka přeleštil mikrohadříkem na optiku a je to absolutně beze šmouh. Ráno jsem to rozstříhal, vložil do pergamenu a je hotovo. Tak mam radost, že se to vše podařilo.
  • 2

#65 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 20 duben 2017 - 11:01:17

třeba v tomto  vláknu nebude vadit  můj  dotaz k D76d  v mé  variantě...

klonů a modifikací  klasické  kodakovské  D76  je  velmi  mnoho,   konfekční  Kodak D76  za  těžké  peníze české,  bony i za valuty pašovanou z imperialistické ciziny,  levně  míchanou D76 i  s  regenerátorem podle klasického receptu,  i  vývojku  Fomadon  asi  stejné receptury  jsem  používal  již  od  r.  1972  následujících 20 let,  od  r.  2008,  kdy si  s  filmy  a vývojkami  hraji  znovu,   prošel jsem si  mnoha  odbočkami k  různým jiným  receptům vyvolávačům,  a  dostal jsem se  i  k  odkazu pana  Sira G.Crawleyho,  dej mu pámbu věčnou slávu.   

A poté (tuším na přelomu  roku 2010-11) jsem  se  od  Crawleyho  vrátil  kousíček k D76  a  zkusil jsem  tak trošku crawleovskou modifikaci  D76d  s  bonusem, jehož  původcem byl pan William Alexander Stanton,   a  vyladil si  ji  na  Ilford P3 400 Surveillance  kinofilmu,   a  provedl  testy  na  asi dvou desítkách filmů ,  již  zmiňovaném  P3 Surveillance,   HP5+ ve svitku,   prastarém  nalezeném  Fomapan 21 ve svitku, mnoho let prošlém kinu Tri-x a relativně  čerstvém superpanu 200.   Fajn,   zvětšovalo se  z toho  dobře,   spokojen jsem byl,   a  proto jsem podle tohoto  receptu začal počínaje r.2011  navažovat  pro několik  fotografů a  fotográfků,  kteří  mě postupně  oslovovali,  jestli bych jim  něco  nemohl navážit a dodat. 

Ovšem,   dnes,  když  se  někdo  se zájemců  ptá,  nedokážu  zodpovědně  dát  odpověď na jejich obvyklou otázku,   jestli  je  nějaký rozeznatelný rozdíl  oproti  výsledku dosaženém  klasickou  či  konfekční  D76,  resp. ID11,  jaké  jsou  vyvolávací  časy  s různými filmy ...

 

Proto se  rovnou  ptám  veřejně všech,  kteří  vývojku  D76d  s  regenerátorem (replenisherem) D76dR  ode mě  v uplynulých  cca 5 letech  odebrali,   můžete se  podělit o  svou  zkušenost  s ní?  

-  použitý film,  formát,   stock s regenerací/bez regenerace,   či  ředěný  one-shot,    teplota a čas  vyvolání

-  a  výsledek   pozorovatelný  okem  na  zvětšenině  co  se  zejména tonality, kontrastu, ostrosti kresby, využití citlivosti filmu, charakteru zrna apod.  týče.  

-  jestli  i  ti,  kteří  mají  osobní zkušenost s klasickou  D76/ID11 i  touto modifikací, přidají,  zdali  vidí  nějaký  pozorovatelný rozdíl,   bude to  jen  bonus  navíc. 

 

Děkuji předem za  odpověď. 

Jiří


  • 0

#66 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 20 duben 2017 - 15:03:33

jiří, a prozradíš recept své modifikované d76?


  • 0

#67 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 21 duben 2017 - 06:48:09

ještě nehodlám umřít

:-D :-D :-D


  • 0

#68 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 21 duben 2017 - 07:39:28

Vykašlete se na zázračné recepty a tajné samodomo modifikace. Na těch fotografie nestojí. Přemýšlejte nad tím co fotografujete a proč. Ne nad D76, D76d, D76c, D76super, D76ultra.... Jesli bych vykoupal negativ v D76hyper určitě by výsledná fotografie byla o 100% lepší.


  • 2

#69 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 21 duben 2017 - 08:26:25

nejak som vymazal text čo som písal a už sa mi to nechce písať odznova, niečo som písal aj jirinolovi v SZ, tak len v skratke. Všetko som v začiatkoch volal pôvodne s fomáckou D76d/ID11 potom sa mi do rúk dostala jirinolova verzia. Subjektívne mi z jeho vývojky lezie živší a kontrastnejší negatív ale s perfektne zachovanými poltónmi. Mne perfektne sedí na portréty - živý negatív so šťavou a s perfekt poltónmi... Krajina architektúra - tú volám v LC29.

Niečo málo na ukážku kontrastu a poltónov_ Brona 6x7 / 6x4.5 a Nikon F100 + Fomapan 100pro a Ilf PAN 100


  • 1

#70 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 21 duben 2017 - 08:31:33

Vykašlete se na zázračné recepty a tajné samodomo modifikace. Na těch fotografie nestojí. Přemýšlejte nad tím co fotografujete a proč. Ne nad D76, D76d, D76c, D76super, D76ultra.... Jesli bych vykoupal negativ v D76hyper určitě by výsledná fotografie byla o 100% lepší.

Jo, jasně, to nějak tady všichni asi cítíme, ale..... člověče, kdybys viděl na valstní oči fotky jirin_ola 50x60 z kinofilmu... to jsem tedy fakt čuměl, co umí šikovný člověk a dobře zvolená a namíchaná vývojka...když to máš zmáklý, tak si potom můžeš hrát s obsahem, formou a sdělením... Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#71 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 21 duben 2017 - 09:51:59

Lujgi,   díky,  ale  to jsi  nemusel... 


  • 0

#72 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 21 duben 2017 - 11:11:01

 

Vykašlete se na zázračné recepty a tajné samodomo modifikace. Na těch fotografie nestojí. Přemýšlejte nad tím co fotografujete a proč. Ne nad D76, D76d, D76c, D76super, D76ultra.... Jesli bych vykoupal negativ v D76hyper určitě by výsledná fotografie byla o 100% lepší.

Jo, jasně, to nějak tady všichni asi cítíme, ale..... člověče, kdybys viděl na valstní oči fotky jirin_ola 50x60 z kinofilmu... to jsem tedy fakt čuměl, co umí šikovný člověk a dobře zvolená a namíchaná vývojka...když to máš zmáklý, tak si potom můžeš hrát s obsahem, formou a sdělením... Zdařec Luigi :shock:

 

 

Jsou to určitě skvělé věci. Fotky jsem viděl kdysi na strazu. Ale viděl jsem dost skvělých věcí z kinofilmu i od jiných a bylo jedno zda je vyvoláno vývojkou XY nebo Z. Takže ano, "zmáknout" proces se vším všudy, tedy i s pozitivem, ale nepřenánět a nenimrat se jesli s přidáním 1g hydrochinu, 0,5g metolu nebo od oka ubráním siřičitanu nedostanu mnohem, mnohem lepší výsledek. Ty recepty už zkoušeli a testovali jiní a je modifikací všeho opravdu mnoho. Jinak např. třeba Paspa v receptáři u D76 píše o náhradě metolu za fenidon. Tam bych opodstatnění viděl. Ale jinak nečekat zázraky. Pořád to bude jen vývojka.

Páč takhle to vypadá, že má jedině skvělé fotky Jiri_nol a to jen díky jeho tajnému receptu. Případně odběratelé namíchaného zázraku. A tam zakopaný pes, když to někomu nejde nebude.


  • 0

#73 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 21 duben 2017 - 11:45:46

Tušil jsem  tuhle reakci :-)

Kdo  fotí,  vyvolává a zvětšuje,  ví,  že  zázraky se nekonají a zázračný recept neexistuje.

Jsou pouze  stovky  vývojek  s podobnými i  různorodými výsledky,   a  nové,  sice poskrovnu,  díky  bláznům a nadšencům či pilným a  cílevědomým fotolaborantům stále  ještě vznikají.  :-D

Vzniká tu  naprosto zbytečný "flame",   nezúčastněným se  omlouvám.

Přál bych si,  aby  se  diskuse  vrátila  zpět  k  modifikacím  D76d. 

 

p.s.

Nojgi,  zkus  svůj názor  sdělit  např.  panu W. Moerschovi.  


  • 3

#74 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 21 duben 2017 - 12:16:19

... čisté vany napustil cca 50 litrů vody, natemperoval ...

 

To zrovna ekonomické není. Nevadí-li ti pracnost a myslíš na žíznivé, doporučuji (upravené) praní podle Ilfordu. Napustím si 2,5l čistý kanistr od vody do odstřikovačů (může být jakákoli čistá nádoba) vodou cca 20°C. Po ustalovači vyndám cívku s trnem, a vymeji vývojnici a víko vodou. Pak naleji 0,5l z kanistru, uzavřu a 10x překlopím, vyleji. Opět naplním, 20x překlopím, vyleji. Postupuji ještě dvakrát s 30x a 40x překlápěním. Do posledního půllitru dávám smáčedlo. Poslední krok jde suplovat pochopitelně smáčedlem v destilované vodě ze zásobního roztoku k opakovanému použití.

Ilford doporučuje značně „očesanou“ variantu, ale já jsem paranoik, tak jsem si to vylepšil ;)


  • 0

#75 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 21 duben 2017 - 13:12:52

 

... čisté vany napustil cca 50 litrů vody, natemperoval ...

 

To zrovna ekonomické není. Nevadí-li ti pracnost a myslíš na žíznivé, doporučuji (upravené) praní podle Ilfordu. Napustím si 2,5l čistý kanistr od vody do odstřikovačů (může být jakákoli čistá nádoba) vodou cca 20°C. Po ustalovači vyndám cívku s trnem, a vymeji vývojnici a víko vodou. Pak naleji 0,5l z kanistru, uzavřu a 10x překlopím, vyleji. Opět naplním, 20x překlopím, vyleji. Postupuji ještě dvakrát s 30x a 40x překlápěním. Do posledního půllitru dávám smáčedlo. Poslední krok jde suplovat pochopitelně smáčedlem v destilované vodě ze zásobního roztoku k opakovanému použití.

Ilford doporučuje značně „očesanou“ variantu, ale já jsem paranoik, tak jsem si to vylepšil ;)

 

Já to dělám podobně: vytemperovat na pokojovou teplotu potřebné množství kohoutkové vody v kanistru, překlápím v pořadí 20x, 20x, 10x, 5x (mezi jednotlivými praními nechám vodu ještě cca minutu stát ve vývojnici) a nakonec destilka se smáčedlem. Nejstarší takto prané negativy mají 4 roky a dosud jsem žádný problém s případným nedostatečným vypráním nezaznamental.


  • 0

#76 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 21 duben 2017 - 16:15:27

Vývojky: tak tak... zázraky nejsou. Jsou jenom vývojky, které tomu komu vyhovují (a jinému zase ne). Je ovšem také pravdou, že ten chce "ostrou" vývojku, ten zase dělá portréty a ostrá se mu hnusí, krajinář chce vývojku, která "vyvolá vše", atd. atd.

Praní: prát dostatečně, ale není třeba přehánět... :-) Podle mě je třeba dbát na kvalitu a teplotu vody (destilka opravdu být nemusí, ale také ne hradecká nebo kroměřížská ultratvrdá voda) a mít na paměti, že emulze s plochými krystaly se vypírají opravdu hůře, než "klasické". Acros peru "pumpováním" (cca 300x při desíti výměnách vody) nebo kaskádou (ale ne 5min, nýbrž 10-15min).


  • 0

#77 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 21 duben 2017 - 17:34:16

Tak, tak, zázračná woda není, ale časem si snad každý najde to svoje.
Já jednou za čas koupím pár balení D-76 po galonu. Pokud chci světelný nářez tak použiji více ředěnou HC110 a tak pořád dokola. Krajinářský Fp4 i panF (tak 90% mého focení) na udanou citlivost, občas tu FP4 dám i na 200, máchám v 1+1 a někdy stock. Na ,,ksichty” mám Tri-x + stock. Od té doby co Kodak přestal vyrábět regenerátor tak hold prodlužuji čas.
A nemám potřebu se v tom dále babrat.
Večer před voláním si chemii + vodu v kanystrech vyskládám na stůl a nechám do druhého dne. Pak jen upravuji dobu volání podle teploty. Pokud to má vše stejnou teplotu, tak to udělá podle mých zkušeností méně neplechy než když má vývojka 20°C a vypírací voda 16°C.
Přerušuji pouze vodou, zvláště u HC-110 to jde sakra poznat pokud použiji přerušovač….atd…atd…
Uf, nějak jsem se vyčerpal :D

úprava/doplnění: a peru film ,,ala Ilford" x 2.


  • 0

#78 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 21 duben 2017 - 21:09:00

Vyvolával jsem různé filmy v různých vývojkách a prohlašuju, že se mi nepodařilo zjistit v podstatě nic :-)


  • 1

#79 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 21 duben 2017 - 21:35:56

Kategoricky nesouhlasím. Bloudil jsem v pustinách, tápal a zkoušel všemožné nesmysly. Byla to těžká doba... Leč jedoho dne mě člen tohoto fóra (z respektu k jeho skromnosti nebudu jmenovat) zastavil, poklepal na rameno a namíchal Pyrocat HD.

 

Tehdy jsem konečně prohlédl a pochopil, že zázraky existují. Od té doby kudy chodím, tudy pěju ódy na pyro a na kočku.

 

Jo, a kdyby někdo zjistil co Herr Moersch přidává do pozitivní vodičky Omega (kromě salmiaku) tak dejte vědět!

 

Kdo  fotí,  vyvolává a zvětšuje,  ví,  že  zázraky se nekonají a zázračný recept neexistuje.


  • 0

#80 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 21 duben 2017 - 22:55:10

já po bloudění se ustálil na 1-2 vodách a jsem šťasten

-

ovšem jako technickej hračička úplně chápu všechny chemický vývojáře! kolikrát jsem volal kus filmu na zkoužku i 5x za odpoledne a vyhodnocoval výsledky

kdo si hraje nezlobí a když chceš půl metru z kina a chceš to mít pěkný, musíš se do toho ponořit, neboť je veliká škoda, když je dobrý snímek a má kupříkladně rozplizlé, či jiné nevhodné podání obrazu


  • 0

#81 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 21 duben 2017 - 23:46:43

já po bloudění se ustálil na 1-2 vodách a jsem šťasten

-

ovšem jako technickej hračička úplně chápu všechny chemický vývojáře! kolikrát jsem volal kus filmu na zkoužku i 5x za odpoledne a vyhodnocoval výsledky

kdo si hraje nezlobí a když chceš půl metru z kina a chceš to mít pěkný, musíš se do toho ponořit, neboť je veliká škoda, když je dobrý snímek a má kupříkladně rozplizlé, či jiné nevhodné podání obrazu

 

Létal jsem kdysi vrtulníčky a pochopil jsem, že jsou dva typy takto postižených - lítači a šroubci. :shock:

 

Jedni šroubovali, ladili, nastavovali, kontrolovali, přeli se co je nej a na konci toho všeho moc nelítali.

 

Ti druzí moc nemontovali a furt lítali.

 

A s temnokomorníky je to obdobně, jedni míchají a laborují a přou se, která voda je ta nej, druzí fotí a chemii moc neřeší, chemie a ten zbytek k tomu je pro něj jen cesta k výsledku.

 

Proti vrtulníčkářům v tom není moc velký rozdíl. :-P Vlastně je, tady mezi námi temnokomorníky je ještě skupinka nakupovačů (gasista, řekl bych). :-P :-P


  • 3

#82 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 22 duben 2017 - 06:49:48

Poznám aj modelárov a medzi nim je tiež skupina s diagnózou GAS :-) :-) 


  • 0

#83 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 22 duben 2017 - 07:13:39

 

já po bloudění se ustálil na 1-2 vodách a jsem šťasten

-

ovšem jako technickej hračička úplně chápu všechny chemický vývojáře! kolikrát jsem volal kus filmu na zkoužku i 5x za odpoledne a vyhodnocoval výsledky

kdo si hraje nezlobí a když chceš půl metru z kina a chceš to mít pěkný, musíš se do toho ponořit, neboť je veliká škoda, když je dobrý snímek a má kupříkladně rozplizlé, či jiné nevhodné podání obrazu

 

Létal jsem kdysi vrtulníčky a pochopil jsem, že jsou dva typy takto postižených - lítači a šroubci. :shock:

 

Jedni šroubovali, ladili, nastavovali, kontrolovali, přeli se co je nej a na konci toho všeho moc nelítali.

 

Ti druzí moc nemontovali a furt lítali.

 

A s temnokomorníky je to obdobně, jedni míchají a laborují a přou se, která voda je ta nej, druzí fotí a chemii moc neřeší, chemie a ten zbytek k tomu je pro něj jen cesta k výsledku.

 

Proti vrtulníčkářům v tom není moc velký rozdíl. :-P Vlastně je, tady mezi námi temnokomorníky je ještě skupinka nakupovačů (gasista, řekl bych). :-P :-P

 

Ja sa priznam dobrovolne, ja som ten sroubek. Ja som ten extrem, ze fotografujem iba preto, aby som mal co vyvolavat. :)

To je vlastne vysledok zreleho posudenia svojich schopnosti, teda talentu. Co fotim sa mi nepaci, ale ked sa podari nieco pekne vyvolat, to ma potom tesi :D


  • 6

#84 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 duben 2017 - 08:09:08

... fotografujem iba preto, aby som mal co vyvolavat...

já pořád nevěděl, jak to nazvat, tak takhle

ale jsou to vlny, letos v letě čekám fotografickou vlnu


  • 0

#85 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 22 duben 2017 - 08:27:20

"Ja som ten extrem, ze fotografujem iba preto, aby som mal co vyvolavat."

 

BINGO ! 

:-D :-D :-D


  • 0

#86 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 22 duben 2017 - 11:24:33

Keko: milión bodov! To sa mi páči.
  • 0

#87 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 duben 2017 - 17:00:55

pojďte založit spolek!

keko bude předseda

počkejte ty výsledky!


  • 0

#88 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 22 duben 2017 - 17:06:47

Podpredseda. Podpredseda, prosim :)


  • 0

#89 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 6 srpen 2017 - 23:54:21

Možná to sem už někdo dával, v tom případě se omlouvám.

Něco o životnosti Xtolu a D-76.

https://healthprofes...gm/phenvitc.htm


  • 0

#90 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 5 září 2018 - 20:46:58

Potvrzuji "úžasnost" jirin_ol ovy modifikace D76d + R. Nafotografováno (v různých světelných podmínkách) cca 20 kinofilmů (Acros, PAN100, PAN400, HP5+, TriX, PlusX, FP4+). Ani jeden film !!! nevykazoval "zásadní vady", naopak, vykazovaly "zásadní vysokou kvalitu". A to pohodlíčko, a ta láce...!

Musím se poohlédnout po majzlíku a kusu mramoru - chce to sochu autora!


  • 0

#91 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 5 září 2018 - 21:40:15

Jo, taky potvrzuji. Já už v tom zpracoval asi 150 svitků a jen si šušňám :)


  • 0

#92 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 11 září 2018 - 13:11:10

Vážený pane Pentaxisto,   bacha na to,  abych  hlavou neprorazil strop.  

teď  s prominutím odbočím od  D76: 

Mám dojem,  že nazrál  čas,  abych Vám umíchal  litr poslední verze JAK  (nebo  Jatomalu?  jak tomu vůbec  mám říkat?) i s regenerátorem a nějak Vám ho doručil.   Zkusil jsem v něm kromě  Fuji Acros 100,  který máte  tak  rád,   vyvolat  už  leccos (Ilfordí kinofilmy PanF+50,  Pan100,  FP4+, HP5+, Surveillance P3 i P4,   Foma100 svitek, Kodak Tri-x 400 prošlý v kinu i  ve svitku prošlý i čerstvější,  Rollei Superpan 200 svitek, Fuji Neopan 400 svitek, Maco Surveillance PTC 400 v kinu),  zvětšuje se  to  vše  dost  dobře,  takže  bude na Vás  otestovat to  na  Acrosu.  


  • 0

#93 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 24 říjen 2018 - 22:28:31

Zkoušel jste někdo D76 dvoulazňově?
  • 0

#94 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 24 říjen 2018 - 23:08:09

Ano, skusal som D-76 "dvoulaznove".
Ide to ale viacerymi sposobmi:

- D-76 ako A, borax ako B

- D-76 ako A, siricitan ako B

- vyvolavace (s nepatrnym mnozstvom siricitanu! ako A, zvysny siricitan, metaboritan ako B (teda bez bromidu)

- pytlicek A z ID 11 ako A a pylicek B ako diel B

 

Takze prve tri som skusal a potvrdzujm, ze funguju plus/minus rovnako a vyrovnavajuco. V prvych dvoch pripadoch ovsem nejde o prave dvojkupelove vyvolavanie, iba akesi dobiehanie vyvolavanoa tienov v zasaditom prostredi. Rovnako tak je mozne pouzit aj obycajnu vodu po D-76ke, pripadne niekolkorake vracanie filmu z vyvojky do vody a spat. Na kratky okamih vyvojka, potom na dlhsi cas voda.
Ak v tom clovek hlada nejaky zmysel, nech sa paci. Ale vyznam ma vlastne iba zjednodusena D-23 ako dvojkupelova , tzv DD-23, pripadne Stoecklerova vyvojka (niektore filmy vsak tvoria tzv dichroicky zavoj - nie len teoria). Skoda je unuvat sa navazovanim KBr, Hydrochinonu ci inych exotickych primesi, ked DD-23 funguje luxusne a principialne je velmi lacna. D-23 sa vysledkom podoba na D-76 tak velmi, ze ani odbornik nepozna rozdiel, ked ich clovek porovnava pri subeznom teste, D-23 dava o nieco maksi vysledok, co sa pri pouziti tejto vyvojky v kombe s boraxom da este zvyraznit.
DD-23 je vsobecne pouzitelna, snad by som ju nepouzil ako ultraostru vyvojku, na push je urcite mnohokrat lepsia D-76. Inak pre portret, krajina uplne skvela. Nebude sa mozno pacit kinofilmistom, strednoformatnici, ci VF-tnici budu krochkat. A samozrejme vsetci ti, co expoziciu v extrieri odhaduju.
Pre porovnanie, taka Diafine je trosku sofistikovanejsia, pretoze do kupela A naprali pravdepodobne 3 vyvolavace tak, aby sa i do tenkej vrstvy dostalo co najviac. No a diel B potom pachne po nejakom uhlicitane ... Velmi tajomne :)


  • 2




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních