Přejít na obsah


Fotka

Nikon F4 vs. Contax N1

Nikon Contax Duel

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
26 odpovědí na toto téma

#1 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 13 srpen 2017 - 08:03:58

Zdravím, mám takový dotaz na zkušenosti s výše uvedenými AF zrcadlovkami. Našel by se tu někdo, kdo má obě a mohl tak porovnat praktické zkušenosti? Případně, kdo má jen Contaxe, o něm jsem toho moc nenašel. Nyní fotím převážně na Nikkormat FT2 + 50 f 2.0, pak mám ještě Prakticu MTL3 + Pancolar 50 f 1.8 a Flexaretu VI. Mám rád tyhle starý bytelný stroje, ale bohužel zjišťuju, že mám problémy se zaostřováním. Jsem po dvou operacích očí, hodně je namáhám a to asi není moc dobře, tak chci zkusit automatiku. Po delší úvaze jsem vybral tyhle dva kousky a zatím se přikláním k Nikonu (z doby před kinofilmem mám ještě D3100). Moje další úvahy:

 

Nikon F4 - odolný, snad bezporuchový stroj s asi největší kompatibilitou objektivů od Nikonu. Na druhou stranu proti mému Nikkormatu mi přijde jako docela velká obluda. Když už F4 - doporučili byste Grip? A jak je to s autofokusem, četl jsem, že není nejrychlejší, ale na běžné situace dostačující. Fotím převážně statické věci. 

 

Contax N1 - o dost lehčí než F4, vzhledově se mi taky líbí víc, ale u některých Contaxů jsem četl o poruchovosti, nevím, jak je to konkrétně u N1. A hlavně nevím, jak by to bylo s případnou opravou. Co mě hodně láká jsou skvělá skla od Zeisse, která budou ale zase trochu dražší než u Nikonu, i když asi ne o moc. Nevíte, jak je na tom záklaďák Vario Sonnar T 28-80 f 3.5-5.6? A má Contax lepší autofokus než F4? 

 

Těla cenově vychází docela podobně, když teda budu kupovat v cizině - u Škody jsem nějak nepochopil cenu za N1 + záklaďák za 40 tis. 

 

Díky za rady. Kuba


  • 0

#2 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 13 srpen 2017 - 09:11:35

Contax nepoznám, ale ak už filmový NIKON, tak ja som po dlhých úvahách volil F100. Jeho výroba bežala v rokoch 1999-2006 (NIKON F4 1988-1996) - bola to posledná semiprofi zrkadlovka, priamy predchodca dodnes vyrábanej F6. Podporuje všetky staré aj nové Nikon objektívy, včítane  AF-S s VR, spolupracuje s modernými bleskami, má výborné meranie expozície, bleskový autofocus... Som s ním veľmi spokojný, kúpil som ho vo výbornom stave za 200 € aj s gripom (ten som okamžite odložil do skrine, popužívam len krátke sklá a statické veci).

https://en.wikipedia...wiki/Nikon_F100


  • 0

#3 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 13 srpen 2017 - 09:49:16

Díky za názor. Na F100 jsem taky koukal. Byl by to asi velký skok z Nikkormatu. F100 je už hodně moderní, s LCD displejem, hodně tlačítek, menu... to mě trochu odrazuje. Ale autofokus asi bude lepší. A k té kompatibilitě se starými objektivy - s MF přece moc kompatibilní není... 


  • 0

#4 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 13 srpen 2017 - 10:06:11

Menu ma maličké - po prebehnutí a nastevnmí pár vecí už do neho ani nejdem... Gombíkov nemá veľa a LCD je výhoda, celkovo ovládanie je už dosť podobné s digitálmi, čo som ja považoval za výhodu. Aj meranie a autofocus je výborný, čo som považoval za druhú výhodu. Kompatibilita s objektívmi je podľa mňa výborná, nefungujú len sklá preAI (to mi nevadí) a od AI skiel fungujú úplne všetky... Mal som nejaké AF-S sklá, ale postupne som všetko predal a mám k nemu len tri pevné sklá (NIKON 35/2,0 D, 50/1,4 D a 85/1,4 D). Ale všetko je samozrejme vec osobných preferencií :-) :-) :-)

https://www.nikonian...s-compatibility


  • 0

#5 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 13 srpen 2017 - 16:42:08

No jo, automat už prostě nebude vypadat jako můj starý manuální Nikkormat :(... Ale asi F100 ještě zařadím do výběru. Ta skla máš super, to bych taky bral :). Moje první, které si asi pořídím, bude 35mm. 


  • 0

#6 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 13 srpen 2017 - 18:03:03

Zkus Nikon F4 v neobludném provedení = grip MB20. Naprosto vyhovující.


  • 0

#7 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 13 srpen 2017 - 19:25:08

Technicka: S uplne aktualnimi skly uz zadna filmova SLR Nikonu kompatibilni neni - ani F6 uz neda elektromagnericke obladani clony (v nazvu tech skel je pismeno E misto starsiho G).
  • 0

#8 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 14 srpen 2017 - 14:57:55

F4 s gripem MB20 zatím vede, ale porovnávám teď F4 a F100 - hlavní rozdíl je asi v autofokusu, ale u F100 se prý časem objevují problémy s elektronikou a s pogumováním, tak nevím. Asi budu muset koupit a vyzkoušet oba :).


  • 0

#9 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 14 srpen 2017 - 15:13:24

Nevím, co přesně u F4 a F100 porovnáváš:

pro mne F4 vedla protože:

- hledáček (+ možnost šachty)

- uzávěrka okuláru

- čudlíkové ovládání na všechno (nějak jsem si stále nezvykl na různá proklikávání všemožných menu... ani v češtině)

- čas T

a mám pocit, že snad i drátospoušť někde zezadu dole (?)

 

nevýhodou může být, že ho používali zejména profíci - a může tedy mít dost najeto (ale taky by měl dost vydržet)


  • 0

#10 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 14 srpen 2017 - 15:49:08

Zajímá mě hlavně, jestli je u F4 autofokus dostačující na běžné situace (jak jsem psal, fotím hlavně statické věci) nebo jestli je u F100 AF o tolik lepší. A pak výdrž (odolnost) - jestli je na místě se u F100 v tomhle ohledu něčeho obávat...


  • 0

#11 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 14 srpen 2017 - 16:45:29

Na staticke veci bude asi najlepsi Nikon F. Jeho AF je tak dobry, ako dobre na nom zaostris :)

Ja mam F100 uplnu funglovku, i dnes je to aparat, co ma zasebou len asi 10 filmov. Kupil som si ju znova po tom, co mi jednu - uplnu fuunglovku uz ukradli.
F100-ka je uzasny aparat, ale stale je len kdesi medzi amateskymi aparatmi.  Kus od kusu sa moze, hôlavne medzi secondhandami, lisit.
Naproti tomu F4 je tvrdo profesiolnalny aparat. Novy sa vsak uz neda zohnat a z druhej ruky, no, je to riziko. Kopu kablikov, motorcekov, kontaktov ... Takze aj ked je papierovo F4-ka vitazom, konkretny kus moze cinit vazne problemy.
Ci ma F4-ka dostatocny autofokus? F4-ka bol aparat uvadzany s reklamnym sloganom, ze sa nejedna o autofokusovy aparat, ale ak by uzivatel na nom AF hladal, no je tam niekde schovany. Paradoxom je, ze AF od F4 bol natolko dobry, ze od vtedy sa ziadna profesionalna zrkadlovka bez autofokusu nikdy nevyrobila. Teda Contax RTSiii a Olympus4Ti oprasovali osvedcene konstrukcie, ale Canon, Nikon, Pentax ci Minolta tak uz nikdy nurobili.
Kazdy autofokus je doby na tom jednom jedinom a najdolezitejsom bode. A ten je v strede. Pokial sa naucis pre uzitocne vzdialenosti pouzivat tento bod a zablokovanim nasledne upravit kompoziciu, nemas prfoblem. Teoreticka strata ostrosti po presunuti tohto bodu sa tyka vzdialenostio na blizko a niektorych objektivov. A ked fotis na plnu dieru. Aspon ja som po prestudovani problematiky o presune ostriaceho bodu a strate ostrosti celu tuto problematiku hodil za hlavu. Co chcem mat naozaj ostre, ostrim lupou a primerane clonim.
Ake je z toho ponaucenie (ktore tak nenapadne podsuvam)? Ze aparat ostri tym lepsie, cim je aparat v lepsom stave. To sa tyka ako AF, tak aj manualneho ostrenia. F4, ci F100 ti v ceste k ostrosti stat nebudu. A co sa tyka toho Contaxu N1? Nikdy som nedrzal v ruke, ale plati to, co Nikonoch. Keby som si mal vybrat medzi Contaxami, vahal by som medzi S2 a RTSiii. S2 zatial vedie :)


  • 0

#12 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 14 srpen 2017 - 17:34:56

Já bych na přesné ostření doporučil Hasselblad H6X. Funkce TrueFocus zajistí udržení správné roviny ostrosti i v případě zaostření a následné rekompozice snímku. To je zvláště výhodné pro nás amatéry, kteří neumí ostřit.


  • 0

#13 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 14 srpen 2017 - 17:56:30

Jestli stačí AF-S a AF-D skla, co takhle F80? Podle mého názoru jedna z nejlepších SLR Nikon s nejlepším poměrem cena//výkon, lehké, za pár peněz. Proti je, že neměří s AiS skly a působí hodně levně - nicméně nikdy mě nenechala ve štychu, baterky vydrží věčnost, menu je jen cca přes 18 položek. Nemá gumové gripy, které na jiných Nikonech odpadávají, má ale povrch, který časem lepí - trvalé řešení je jeho očištění technickým benzínem.
  • 0

#14 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 14 srpen 2017 - 18:02:08

Díky všem za rady, ale mám teď docela zamotanou hlavu :). Ale asi to vidím na tu F4, teď ji ještě sehnat v dobrém stavu...  


  • 0

#15 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 14 srpen 2017 - 18:10:59

F4 je samozřejmě jiná liga. Přeji hodně štěstí při nalezení a výběru.
  • 0

#16 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 14 srpen 2017 - 19:24:16

F4 s gripem MB20 zatím vede, ale porovnávám teď F4 a F100 - hlavní rozdíl je asi v autofokusu, ale u F100 se prý časem objevují problémy s elektronikou a s pogumováním, tak nevím. Asi budu muset koupit a vyzkoušet oba :).

F4 má starý typ krokového AF motorčeka,o dosť pomalší ako F100. Motor na F4 dosť píska/šelestuje, čo som mal v ruke,robili to všetky (neviem či to je vlastnosť alebo už priebežný ale istý  pomalý kolaps motora po toľkých rokoch bez údržby. Dosť podobný motor bude asi, alebo ten istý má Nikon F801, ten tiež tak nahlas vyhráva/píska keď točí focus. Nikon F100 už má nový typ motorčeka, oproti F4ke je to ultra rýchly a tichý chod focusu, veľmi pekne krokuje a pomerne rýchlo sleduje odstupy od zaostreného predmetu.

 

F4 je ale vrchol manuálne ovládaného analógu celosvetovo, potom po F4 to už prešlo na mikrospínacie ovládacie prvky, displaye a tak....ale určite som hrdý, že vlastním aj F4, je to kus poctivej práce a rozvoja.

 

Ja F4 používam v zime v rukaviciach bez focusovania,fotim na manual focuse,tak si to vychutnávam. F100 používam priebežne,fotím s ním občas aj s jednou rukou,samo rýchlo ostrý,cvaká,veľmi pohotový.


  • 0

#17 Doktor

Doktor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 179 příspěvků(y)
Reputace: 48

Publikováno 14 srpen 2017 - 20:00:36

Díky všem za rady, ale mám teď docela zamotanou hlavu :). Ale asi to vidím na tu F4, teď ji ještě sehnat v dobrém stavu...  

 

Nedávno jsem jeden Nikon F4 na e-bayi kupoval. V perfektním stavu, nicméně teda z Japonska, takže jsem musel platil clo. Jestli můžu poradit, dejte si pozor na stav LCD displejů (jeden přímo na těle a jeden na výměném hledáčku DP-20). Tento model bohužel trpí jevem v angličtině nazývaným "lcd bleeding". Obvykle to vypadá tak, že dispej má v některém z rohů "vyteklé" krystaly a je černý a postižená oblast není čitelná obvykle se to časem ještě zhoršuje. Proto si vyžádejte případně u prodejce potvrzení, že je displej v pohodě. U mého kusu byl displej na těle v pohodě, ale na hledáčku byl dost špatný, nakonec jsem na e-bayi kupoval jiný hledáček, nicméně pokud by byla vada na těle, nic moc se s tím asi dnes už nenadělá, pochybuju, že by Nikon ještě prováděl servis tohoto modelu. Kdybyste potřeboval nějaké další rady/tipy, tak mě kontaktujte.


  • 0

#18 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 14 srpen 2017 - 20:07:09

Aj na mojej F4 má spodný dlhý display na jednom mieste zákal z roztečeného zobrazovacieho média, našťastie mimo zobrazovacej línie

Kupoval som ho bez uvedeného problému, raz som ho ale zobral v dosť veľkom teple von, a vtedy sa mu to stalo. To bude podľa mňa vekom.


  • 0

#19 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 16 srpen 2017 - 06:52:38

Tak se mi nakonec naskytla příležitost koupit F100, takže tím se to vyřešilo. Už se těším, až dorazí :).


  • 1

#20 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 16 srpen 2017 - 09:11:39

Dobrej výběr!


  • 0

#21 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 17 srpen 2017 - 20:06:18

Tak už ho mám doma. Je k němu i objektiv 28-70 f 3.5-4.5 a grip a je jako nový, jsem nadšený - snad mi to vydrží i po vyvolání prvního negativu. Zatím mám jen jednu výtku - lepivý zadní pogumovaný kryt, ale s tím jsem počítal. A co mě překvapilo, že foťák nepřečetl Fomu 100 a ISO jsem musel nastavit ručně... No a ještě si budu muset zvyknout, že je to moderní foťák - oproti mému starému Nikkormatu si s tímhle připadám jako s digitálem. 


  • 0

#22 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 18 srpen 2017 - 07:45:28

28-70 f 3.5-4.5 nie je najhorsi z najhorsich, naopak, vela ludi si ho pochvalovalo. Nenapadny a oblubeny objektiv, dodavany v sete s F100.


  • 0

#23 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 18 srpen 2017 - 07:48:41

Tak už ho mám doma. Je k němu i objektiv 28-70 f 3.5-4.5 a grip a je jako nový, jsem nadšený - snad mi to vydrží i po vyvolání prvního negativu. Zatím mám jen jednu výtku - lepivý zadní pogumovaný kryt, ale s tím jsem počítal. A co mě překvapilo, že foťák nepřečetl Fomu 100 a ISO jsem musel nastavit ručně... No a ještě si budu muset zvyknout, že je to moderní foťák - oproti mému starému Nikkormatu si s tímhle připadám jako s digitálem. 

Zvetrané, lepiace sa pogumovanie  na týcho Nikonoch je normálny jav po toľkých rokoch, buď sa lepí aj predný poťah, alebo zadný, zvlášť alebo oboje, je len šťastím, že by boli poťahy bez problému :)

 

Že nečíta ISO z filmu, môže byť príčinou vypnutia tejto funkcie v CSM MENU. Niesom si ale istý, treba si prečítať nastavenie vlastností Nikon F100.


  • 0

#24 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 18 srpen 2017 - 09:52:23

28-70 f 3.5-4.5 nie je najhorsi z najhorsich, naopak, vela ludi si ho pochvalovalo. Nenapadny a oblubeny objektiv, dodavany v sete s F100.

Ano, špatný není - vzhledem k tomu jak "plastově a lacině" působí. Nicméně jako záklaďák k F100 v té době zavedli a doporučovali Nikkor 28-105/3,5-4,5 AFD.

Měl jsem oba, 28-105 jsem si nechal.

Spíše kvůli rozsahu a macru 1:2, než že bych exaktně hodnotil a porovnal kvalitu zobrazení.

 

http://www.kenrockwe...kon/28105af.htm


  • 0

#25 James

James

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 15

Publikováno 18 srpen 2017 - 10:02:34

S tím ISO díky, já si říkal, že to asi bude nastavením... Potah lepí jen zadní, ale zas aspoň jen tak nevyklouzne z ruky :)... Objektiv vyzkouším a uvidím. Určitě chci ještě dokoupit nějaké pevné sklo 50 nebo 35mm f 1.8.


  • 0

#26 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 18 srpen 2017 - 14:14:40

Co mám zkušenost, Foma filmy nemají DX kód (minimálně 200 Creative ho nemá), takže ISO foťák nevyčte. Na F80 tak musím vlítnout voličem do ISO a rolerem nastavit potřebnou hodnotu. 50/1.8 je základ, který nesmí chybět k žádnému foťáku. 35mm bych taky chtěl, ale když už, tak f/1.4 nebo f/1.8 - stará 35/2 není nic extra. Předešlá F80 mi taky lepila, spravil to isopropylalkohol, akorát gripy už pak neměly matný vzhled ale leskly se jak psí kulky. Současná F80s mi zatím nelepí, nechávám ji pořád na luftu, nechytám ji moc spocenýma rukama a zatím je to cajk.

Jinak k basic zoomu - já používám povedenou 28-80mm f/3.3-5.6G. Má ještě AF přes hřídelku, ale nemá už clonový kroužek, má také jednu asférickou čočku, takže je krásně ostrá a rychlost AF je blesková, jen v tom cukne a je zaostřeno :-) Je to objektiv za pár stovek a jeho kvality jsou dobře popsány na netu.


  • 0

#27 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 18 srpen 2017 - 14:20:27

Tenhle to je, akorát ho mám v černém provedení. Za ten cash malý zázrak.

http://www.kenrockwe...n/28-80mm-g.htm


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Nikon, Contax, Duel

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních