Přejít na obsah

Fotka

Vyčištění negativu

negativ skvrny špína

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
21 odpovědí na toto téma

#1 HynekTuleja

HynekTuleja

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 prosinec 2018 - 14:55:16

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat, zda lze nějak vyčistit negativ? Na negativu mám skvrny (vyvolával jsem ve vodě z kohoutku, takžě asi zaschlá voda) a chci ho vyčistit, aniž by se film poškodil. Máte nějaké postupy, které používáte? 

Přikládám obrázek s ukázkou.

Přiložený soubor (y)

• 0

#2 faajn

faajn

Nováček

• Předplatitel
  • 134 příspěvků(y)
  • LocationWroclaw
Reputace: 8

Publikováno 25 prosinec 2018 - 17:46:38

destilka + smáčedlo ...trochu to v tom proprat a znovu usušit.....pokud máš ale tvrdou kohoutkovou a zaschl tam kámen nemusí se to povést...nicméně začal bych tím ;)

já měl na filmu kdysi výraznější fleky (myslím že byly dohněda)...to bylo ale nedostatečným ustálením...takže zpět do ustalovače znovu vyprat a pak bylo vše OK.

• 0

#3 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 2 370 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 702

Publikováno 25 prosinec 2018 - 19:04:39

Rychly, nie vsak uplne najbezpecnejsi sposob je, ze makkou handricku prejdes po filme zo strany podlozky na zaspinenom mieste po tom, co na to miesto mierne dychnes. Uspech zavisi na kvalite rovnej plochy, na ktorej je film emulznou stranou polozeny.
Rozsiahlejsie poskodenie sa riesi handrickou velmi jemne postriekanou okenou. Vlkost na handricke je sptavna vtedy, ked sa alkohol odpari temer okamzite po pretreti.
Smer utierania je pozdlzny, co je azda logicke ...
Ak su skvrny zo strany emulzie, vtedy sa treba sa zamysliet nad sebou.

• 1

#4 HynekTuleja

HynekTuleja

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2018 - 19:30:49

Díky za rady. Zkusím ho znovu propláchnout i se smáčedlem. Při vyvolávání jsem ho nepoužil, tak snad pomůže. 

• 0

#5 dcisar

dcisar

Nováček

• Předplatitel
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationUherskobrodsko / Trnava
Reputace: 3

Publikováno 25 prosinec 2018 - 20:02:28

Smáčedlo je skvělá věc, ale s vodou z kohoutku ho už zásadně nepoužívám. Z kohoutku my teče pěkně tvrdá voda a fleky my zustavají i po přidání smáčedla. Tak na závěrečné praní používám demi vodu + smáčedlo. Aby ses´ pak nedivil jako já a nehledal, kde je problém i po použití smáčedla. Ovšem netuším jak moc máš doma tvrdou vodu.

• 0

#6 David

David

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 808 příspěvků(y)
Reputace: 140

Publikováno 25 prosinec 2018 - 22:59:09

Díky za rady. Zkusím ho znovu propláchnout i se smáčedlem. Při vyvolávání jsem ho nepoužil, tak snad pomůže.

Tuším, že jsem četl (musel bych pohledat), že se na tento případ používá ocet (kyselina octová-nízká koncentace) tedy ocet bude stačit. Ocet rozpouští vápenaté usazeniny.
  • 0

#7 jirin_ol

jirin_ol

Hrabě kydoň

• Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 065 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 949

Publikováno 25 prosinec 2018 - 23:20:41

Ano, ocet i kyselina citronová  vápenaté usazeniny  rozpustí.   Pootom je  třeba film dobře vyprat  v destilce (demi-vodě), a poslední koupel  stejně v  demi-vodě s kapkou smáčedla. 

• 0

#8 Cepo

Cepo

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 25 prosinec 2018 - 23:48:29

Destilka + pár kvapiek W5 leštidla do umývačiek riadu z LIDL. Odvtedy po fľakoch ani stopy. 

• 0

#9 HynekTuleja

HynekTuleja

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2018 - 11:43:45

Mám několik fotek na zkoušku, tak zkusím i s tím octem. Když teď nemám k dispozici destilovanou vodu, můžu použít i převařenou?

• 0

#10 jirin_ol

jirin_ol

Hrabě kydoň

• Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 065 příspěvků(y)
  • LocationPraha

Publikováno 26 prosinec 2018 - 11:49:27

převař,  nech odstát a pak  pomalu přelej  zvrchu, ať  usazeniny zůstanou u dna.  Ač to deminerilazovaná voda nebude, snad bude čistší  a  pomůže. 

• 1

#11 Lubajs

Lubajs

Nováček

• Předplatitel
  • 221 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 26 prosinec 2018 - 11:55:05

převař,  nech odstát a pak  pomalu přelej  zvrchu, ať  usazeniny zůstanou u dna.  Ač to deminerilazovaná voda nebude, snad bude čistší  a  pomůže. 

... a co skočit k pumpě pro destilku?  :shock: :-P

• 0

#12 HynekTuleja

HynekTuleja

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 26 prosinec 2018 - 12:04:06

To mám daleko.  :mrgreen:

• 0

#13 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 2 370 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 702

Publikováno 26 prosinec 2018 - 22:01:41

Vzdy je nieco dalko.

Ked robis foto tradicnym sposobom, daleko je kazda jedna malickost. Neexistuje kratsia cesta.

Skratka, pre tu vodu si zajdi.

• 0

#14 HynekTuleja

HynekTuleja

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 29 prosinec 2018 - 22:43:42

S tím nemám problém, o svátcích teď bylo všude zavřeno.

• 0

#15 gloom

gloom

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 31 prosinec 2018 - 17:09:50

Zdravím, od rodičů jsem si domů přinesl pár smotků čb negativů z dob, kdy rodiče byli mladí, prarodiče naživu a já se vozil v kočáru, koupil jsem si scanner na negativy a rád bych si je všechny "zdigitalizoval". Jenže jak to tak bývá, tak jako děti jsme se dostali ke všemu a to i k negativům. Rád bych je nejprve očistil od všech otisků a jiných nečistot. Pochopil jsem, že pokud použiju destilku a smáčedlo, tak bych měl negativy vyčistit. Ale rád bych se zeptal, jestli je něco, čeho bych se měl vyvarovat, než se pustím do něčeho, čemu vůbec nerozumím? Nerad bych nadělal více škody než užitku. Omlouvám se za pro vás jistě hloupou otázku, ale pro mě je toto španělská vesnice a opravdu bych si rád prohlédl rodinné staré fotky. Velice děkuji.

• 0

#16 Phill

Phill

Nováček

• Předplatitel
  • 39 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 1

Publikováno 31 prosinec 2018 - 17:36:52

Zdravím, od rodičů jsem si domů přinesl pár smotků čb negativů z dob, kdy rodiče byli mladí, prarodiče naživu a já se vozil v kočáru, koupil jsem si scanner na negativy a rád bych si je všechny "zdigitalizoval". Jenže jak to tak bývá, tak jako děti jsme se dostali ke všemu a to i k negativům. Rád bych je nejprve očistil od všech otisků a jiných nečistot. Pochopil jsem, že pokud použiju destilku a smáčedlo, tak bych měl negativy vyčistit. Ale rád bych se zeptal, jestli je něco, čeho bych se měl vyvarovat, než se pustím do něčeho, čemu vůbec nerozumím? Nerad bych nadělal více škody než užitku. Omlouvám se za pro vás jistě hloupou otázku, ale pro mě je toto španělská vesnice a opravdu bych si rád prohlédl rodinné staré fotky. Velice děkuji.

Naskenovat tak jak to je. Držet se hesla, pokud něco funguje tak se v tom nešťourám!

• 0

#17 ďuroT

ďuroT

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 530 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 250

Publikováno 31 prosinec 2018 - 18:07:43

Ak sú čb, tak asi by som to nechal tak. Lepšie retušovať v PC, tam je aspoň Undo.

Ak sú farebné a skener má ICE (aký model? Aký soft?) tak je veľká pravdepodobnosť, že to automatika pekne vyčistí (infračervená maska).

Ak nevadí riziko, tak potom rôzne destilky a zmáčadlá a možno ešte niečo iné (viem, že 35mm celovečerné filmy sa pred digitalizáciou posielali do Zlína na nejakú 'lázeň' ktorá zmyla svinstvo a myslím, že to nebola len destilka).

Každopádne držím palce, sám sa venujem podobnej činnosti už pár rokov.
  • 0

#18 gloom

gloom

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 31 prosinec 2018 - 19:05:21

Děkuji pánové, nechám to tedy tak, jak to je. Bude to nejbezpečnější. Jinak jsem si koupil starší Canon CanoScan 9000F s tím, že nečekám nějakou superkvalitu. Jde mi opravdu jen o to se podívat na staré snímky. Po nascanování těch pár svitků pošlu scanner dále do světa.

• 0

#19 ďuroT

ďuroT

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 530 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 250

Publikováno 1 leden 2019 - 16:54:48

Tak to by malo FARE (obdoba ICE od Canonu) vyčistiť aspoň škrabance, ten skener to má. Na čb nepomôže (od striebra sa IR odrazí) ale na farbu to pomôže výrazne.
  • 0

#20 matobabetak

matobabetak

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 15 únor 2019 - 10:45:51

ja som mal flaky iba vtedy ked som pouzil zmacadlo od fomy :( skusal som rozne koncentracie a stale tam nieco zostalo tak som kupil reverznu osmozu tu najmensiu pre akvaria za 45e : predfilter,membrana, uhlikovy filter a mam pokoj

• 0

#21 jirin_ol

jirin_ol

Hrabě kydoň

• Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 065 příspěvků(y)
  • LocationPraha

Publikováno 15 únor 2019 - 11:21:00

no vida...   a  já nyní  po  vyplácání lahve  ORWO F905  používám  prastaré (přes  25 let určitě)  smáčedlo  Fomapon,  pár kapek do  destilky,   a filmy čisté,  v pohodě.  :-D

• 0

#22 sokolvideo

sokolvideo

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 065 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 126

Publikováno 15 únor 2019 - 12:16:52

Celý život používam Fomapon a nikdy som nemal problém.

• 1

Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:negativ, skvrny, špína

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních