Přejít na obsah


Fotka

Vyčištění negativu

negativ skvrny špína

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
45 odpovědí na toto téma

#1 HynekTuleja

HynekTuleja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 0

Publikováno 25 prosinec 2018 - 14:55:16

Dobrý den,

 

chtěl jsem se zeptat, zda lze nějak vyčistit negativ? Na negativu mám skvrny (vyvolával jsem ve vodě z kohoutku, takžě asi zaschlá voda) a chci ho vyčistit, aniž by se film poškodil. Máte nějaké postupy, které používáte? 

 

Přikládám obrázek s ukázkou.

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 25 prosinec 2018 - 17:46:38

destilka + smáčedlo ...trochu to v tom proprat a znovu usušit.....pokud máš ale tvrdou kohoutkovou a zaschl tam kámen nemusí se to povést...nicméně začal bych tím ;)

já měl na filmu kdysi výraznější fleky (myslím že byly dohněda)...to bylo ale nedostatečným ustálením...takže zpět do ustalovače znovu vyprat a pak bylo vše OK.


  • 0

#3 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 25 prosinec 2018 - 19:04:39

Rychly, nie vsak uplne najbezpecnejsi sposob je, ze makkou handricku prejdes po filme zo strany podlozky na zaspinenom mieste po tom, co na to miesto mierne dychnes. Uspech zavisi na kvalite rovnej plochy, na ktorej je film emulznou stranou polozeny.
Rozsiahlejsie poskodenie sa riesi handrickou velmi jemne postriekanou okenou. Vlkost na handricke je sptavna vtedy, ked sa alkohol odpari temer okamzite po pretreti.
Smer utierania je pozdlzny, co je azda logicke ...
Ak su skvrny zo strany emulzie, vtedy sa treba sa zamysliet nad sebou.


  • 1

#4 HynekTuleja

HynekTuleja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 0

Publikováno 25 prosinec 2018 - 19:30:49

Díky za rady. Zkusím ho znovu propláchnout i se smáčedlem. Při vyvolávání jsem ho nepoužil, tak snad pomůže. 


  • 0

#5 dcisar

dcisar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationUherskobrodsko / Trnava
Reputace: 7

Publikováno 25 prosinec 2018 - 20:02:28

Smáčedlo je skvělá věc, ale s vodou z kohoutku ho už zásadně nepoužívám. Z kohoutku my teče pěkně tvrdá voda a fleky my zustavají i po přidání smáčedla. Tak na závěrečné praní používám demi vodu + smáčedlo. Aby ses´ pak nedivil jako já a nehledal, kde je problém i po použití smáčedla. Ovšem netuším jak moc máš doma tvrdou vodu.


  • 0

#6 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 25 prosinec 2018 - 22:59:09

Díky za rady. Zkusím ho znovu propláchnout i se smáčedlem. Při vyvolávání jsem ho nepoužil, tak snad pomůže.


Tuším, že jsem četl (musel bych pohledat), že se na tento případ používá ocet (kyselina octová-nízká koncentace) tedy ocet bude stačit. Ocet rozpouští vápenaté usazeniny.
  • 0

#7 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 25 prosinec 2018 - 23:20:41

Ano, ocet i kyselina citronová  vápenaté usazeniny  rozpustí.   Pootom je  třeba film dobře vyprat  v destilce (demi-vodě), a poslední koupel  stejně v  demi-vodě s kapkou smáčedla. 


  • 0

#8 Cepo

Cepo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 25 prosinec 2018 - 23:48:29

Destilka + pár kvapiek W5 leštidla do umývačiek riadu z LIDL. Odvtedy po fľakoch ani stopy. 


  • 0

#9 HynekTuleja

HynekTuleja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 0

Publikováno 26 prosinec 2018 - 11:43:45

Mám několik fotek na zkoušku, tak zkusím i s tím octem. Když teď nemám k dispozici destilovanou vodu, můžu použít i převařenou?


  • 0

#10 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 26 prosinec 2018 - 11:49:27

převař,  nech odstát a pak  pomalu přelej  zvrchu, ať  usazeniny zůstanou u dna.  Ač to deminerilazovaná voda nebude, snad bude čistší  a  pomůže. 


  • 1

#11 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 26 prosinec 2018 - 11:55:05

převař,  nech odstát a pak  pomalu přelej  zvrchu, ať  usazeniny zůstanou u dna.  Ač to deminerilazovaná voda nebude, snad bude čistší  a  pomůže. 

 

 

... a co skočit k pumpě pro destilku?  :shock: :-P


  • 0

#12 HynekTuleja

HynekTuleja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 0

Publikováno 26 prosinec 2018 - 12:04:06

To mám daleko.  :mrgreen:


  • 0

#13 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 26 prosinec 2018 - 22:01:41

Vzdy je nieco dalko.

Ked robis foto tradicnym sposobom, daleko je kazda jedna malickost. Neexistuje kratsia cesta.

 

Skratka, pre tu vodu si zajdi.


  • 0

#14 HynekTuleja

HynekTuleja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 0

Publikováno 29 prosinec 2018 - 22:43:42

S tím nemám problém, o svátcích teď bylo všude zavřeno.


  • 0

#15 gloom

gloom

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 prosinec 2018 - 17:09:50

Zdravím, od rodičů jsem si domů přinesl pár smotků čb negativů z dob, kdy rodiče byli mladí, prarodiče naživu a já se vozil v kočáru, koupil jsem si scanner na negativy a rád bych si je všechny "zdigitalizoval". Jenže jak to tak bývá, tak jako děti jsme se dostali ke všemu a to i k negativům. Rád bych je nejprve očistil od všech otisků a jiných nečistot. Pochopil jsem, že pokud použiju destilku a smáčedlo, tak bych měl negativy vyčistit. Ale rád bych se zeptal, jestli je něco, čeho bych se měl vyvarovat, než se pustím do něčeho, čemu vůbec nerozumím? Nerad bych nadělal více škody než užitku. Omlouvám se za pro vás jistě hloupou otázku, ale pro mě je toto španělská vesnice a opravdu bych si rád prohlédl rodinné staré fotky. Velice děkuji.


  • 0

#16 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 119 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 31 prosinec 2018 - 17:36:52

Zdravím, od rodičů jsem si domů přinesl pár smotků čb negativů z dob, kdy rodiče byli mladí, prarodiče naživu a já se vozil v kočáru, koupil jsem si scanner na negativy a rád bych si je všechny "zdigitalizoval". Jenže jak to tak bývá, tak jako děti jsme se dostali ke všemu a to i k negativům. Rád bych je nejprve očistil od všech otisků a jiných nečistot. Pochopil jsem, že pokud použiju destilku a smáčedlo, tak bych měl negativy vyčistit. Ale rád bych se zeptal, jestli je něco, čeho bych se měl vyvarovat, než se pustím do něčeho, čemu vůbec nerozumím? Nerad bych nadělal více škody než užitku. Omlouvám se za pro vás jistě hloupou otázku, ale pro mě je toto španělská vesnice a opravdu bych si rád prohlédl rodinné staré fotky. Velice děkuji.

Naskenovat tak jak to je. Držet se hesla, pokud něco funguje tak se v tom nešťourám!


  • 0

#17 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 31 prosinec 2018 - 18:07:43

Ak sú čb, tak asi by som to nechal tak. Lepšie retušovať v PC, tam je aspoň Undo.

Ak sú farebné a skener má ICE (aký model? Aký soft?) tak je veľká pravdepodobnosť, že to automatika pekne vyčistí (infračervená maska).

Ak nevadí riziko, tak potom rôzne destilky a zmáčadlá a možno ešte niečo iné (viem, že 35mm celovečerné filmy sa pred digitalizáciou posielali do Zlína na nejakú 'lázeň' ktorá zmyla svinstvo a myslím, že to nebola len destilka).

Každopádne držím palce, sám sa venujem podobnej činnosti už pár rokov.
  • 0

#18 gloom

gloom

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 prosinec 2018 - 19:05:21

Děkuji pánové, nechám to tedy tak, jak to je. Bude to nejbezpečnější. Jinak jsem si koupil starší Canon CanoScan 9000F s tím, že nečekám nějakou superkvalitu. Jde mi opravdu jen o to se podívat na staré snímky. Po nascanování těch pár svitků pošlu scanner dále do světa.


  • 0

#19 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 1 leden 2019 - 16:54:48

Tak to by malo FARE (obdoba ICE od Canonu) vyčistiť aspoň škrabance, ten skener to má. Na čb nepomôže (od striebra sa IR odrazí) ale na farbu to pomôže výrazne.
  • 0

#20 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 15 únor 2019 - 10:45:51

ja som mal flaky iba vtedy ked som pouzil zmacadlo od fomy :( skusal som rozne koncentracie a stale tam nieco zostalo tak som kupil reverznu osmozu tu najmensiu pre akvaria za 45e : predfilter,membrana, uhlikovy filter a mam pokoj


  • 0

#21 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 15 únor 2019 - 11:21:00

no vida...   a  já nyní  po  vyplácání lahve  ORWO F905  používám  prastaré (přes  25 let určitě)  smáčedlo  Fomapon,  pár kapek do  destilky,   a filmy čisté,  v pohodě.  :-D


  • 0

#22 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 15 únor 2019 - 12:16:52

Celý život používam Fomapon a nikdy som nemal problém.


  • 1

#23 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 22 červen 2019 - 21:10:02

mal by som otazku ohladom cistenia filmy, obcas nech skusam cokolvek zostanu velmi jemne skrvny od zmacadla alebo vodu...je mozne ich cistit isopropylalkoholom ?
  • 0

#24 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 22 červen 2019 - 21:15:51

mal by som otazku ohladom cistenia filmy, obcas nech skusam cokolvek zostanu velmi jemne skrvny od zmacadla alebo vodu...je mozne ich cistit isopropylalkoholom ?

Ak ostanu zo strany podlozky, potom ano. Ak zostanu zo strany emulzie (vzacny pripad) tak nie.
Vyhoda zmacadla je, ze ked sa zmacadlo rozraba v destilke, vydrzi vela, vela pouziti. A treba nezabudat na jednu dolezitu skutocnost. Menej je v pripade zmacadla viac. Teda, ked pisu 1:200, zacal by som na 1:400 ...


  • 0

#25 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 22 červen 2019 - 21:47:50

pouzivam zmacadlo od kodaku, 1:250, skusim nabuduce 1:400, a ano je to len na lesklej strane filmu, emulzia je pekna cista...objednaval som chemiu na vyvojku,ustalovac a prihodil som tam aj isopropylalkohol (cena 3-4€ za liter) na optiku, len som si nebol isty ci neublizi filmu.
kedysi robili Clin na okna s alkoholom, ten pekne odmastnoval aj film a hned sa odparil dnes nechava flaky uz aj na skle, ktovie co do toho davaju
  • 0

#26 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 22 červen 2019 - 22:20:11

Mnozstvo alkoholu musi byt take minimalisticke. Clin streknem na handricku z 30cm vzdialenosti, skontrolujem, aby bola handricka vlka sotva cititelne. Potom prejdem po filme a pozorujem, ci sa alkohol odparuje tak do dvoch troch sekund. Potom vycistim cely film.
je to krajne riesenie, ale rychlejsie, ako prat film odznovu a s neistym vysledkom.


  • 0

#27 Cepo

Cepo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 23 červen 2019 - 00:12:13

Mne sa často stáva že to čo handričkou a liehom síce hneď odstránim, tak tam handrička zanesie nový bordel. Síce menej, ale je tam stále. Od kedy som začal všetko kúpať v destilovanej vode - aj prerušovať aj prať - zmizli mi z emulzie stopy piesku. Žiaľ, levickí vodári sa vyjadrili že nárast týchto sedimentov má za následok stúpajúca bazénová sezóna. Neviem, ako by odpovedali minulý november - ale mať doma takúto vodu ozaj nie je potešenie pre toto remeslo. Aj tie najjemnejšie čiastočky piesku zaschnú vždy na strane emulzie a dedikovaný skener ich rozpozná všetky do jednej. Takže je to to ozaj boj. Prakticky sa mi veľmi zriedka podarí naskenovať niečo tak, aby som to nemusel retušovať od bordelu a bielych bodiek pieskových - tie som odstránil používaním destilky na všetko, ale vždy tam je toho ešte dosť čo treba čistiť. 


  • 0

#28 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 23 červen 2019 - 11:39:52

Pritomnost piesku vo vode predznacuje este ine problemy. Piesok ako taky sa da odfiltrovat aj vatou. Ale tvrdost vody vata neovplyvni.

Ja mam studnicnu vodu a teraz po 9-tich rrokoch zacinam mat vodu ako - tak pouzitelnu.


  • 0

#29 Cepo

Cepo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 23 červen 2019 - 16:09:58

Vďaka za tip. Skúsim to teda tak, použijem vatové tampóny. Nedávno som menil batériu vo vani, tak skúsim načapovať odtiaľ v kombinácií s vatou, ak by to pomohlo je to lepšie riešenie ako kupovať stále galóny destilovanej vody a destilátor je dosť drahá sranda. 


  • 0

#30 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 23 červen 2019 - 17:01:37

piestany maju asi najtvrdsiu vodu na slovensku, kedze som potreboval vodu na foto aj do akumulator, zehlicky apod tak som to vyriesil reverznou osmozou, cena 45€ predfiltre su na 3000l vody , membrana na 18000l vody
ked bude cas do privodu do domu pojde velky mechanicky filter + zmekcovac
  • 0

#31 matobabetak

matobabetak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 126 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 24 červen 2019 - 20:49:47

konecne som sa zbavil aj poslednych stop na negative, chybu som robil ja kedze po pouziti zmacadla som neumyl vyvojnicu, pomohla az jarova voda a nechat uschnut do sucha....a uz iba vodu z osmozy bez zmacadla
  • 0

#32 Cepo

Cepo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 25 červen 2019 - 01:23:41

Ja tiež piesku na negatíve - pomohlo vymeniť starú fľašu, filtrovať vatou čo poradil Keko a vodu naberám z novej batérie čo ešte nie je vo vnútri špinavá. Paráda, tak čistý negatív som už dávno nemal, čumím na to ako puk. Dobré svetlo všetkým a ďakujem. 


  • 0

#33 Janim

Janim

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 11 červenec 2019 - 10:13:16

Mně se na poslední oplach osvědčilo namíchat 0.5l destilky + 5ml fotonalu. Po zavěšení to po filmu sjede během chvilky a je perfektně čistý, dokonce i rychle schne. Lázeň vyliju tak cca po deseti filmech. Takže spotřeba destilky je minimální. Jen si do toho nesmíte nadrobit sušenku a podobné laskominy :mrgreen: .


  • 0

#34 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 12 červenec 2019 - 07:11:39

Tak to máš dávkování jako na RTG filmy, aspoň podle jejich návodu. Ale dělám to stejně jako ty. To doporučené ředění na klasické filmy mi nikdy nefungovalo, chce to přidat. Ještě mám koupenou leštěnku do myčky na nádobí od W5, jak tady někdo zmiňoval že mu super funguje jako smáčedlo. Tu chci taky zkusit.


  • 0

#35 Haila

Haila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 červenec 2020 - 22:49:38

Zdravím Vespolek,

mám dotaz ohledně plísně na ČB negativech. Vyhrabal jsem také krabici negativů po prarodičích a archivuji, digitalizuji.. Bohužel spousta z nich je plesnivá :( Mám to řešit také přemáchnutím, nebo plíseň jemně setřít suchým hadříkem? Jde mi spíše o další dekády života negativů, než výsledek digitalizace, naopak ta plíseň tomu dává zajímavou patinu:)

 

  • Mám se vyvarovat společného skladování zdravých a plesnivých filmů?
  • Můžete mě popřípadě nasměrovat na správně vlákno kde se řešilo?

Díky moc a hezký večer

Tomáš


  • 0

#36 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 11 červenec 2020 - 08:44:35

Určitě se vždy oddělují "načaté" materiály od zdravých. Já se před 2 lety vrtal v metodice NTM, detaily už si bohužel nepamatuji, ale třeba tam nějaké relevantní info najdeš, pokud by rada nevzešla zde z diskuse... (pozor, velké PDF) http://www.ntm.cz/da.../Metodika 5.pdf


  • 0

#37 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 11 červenec 2020 - 09:37:33

Plesen treba odstranit.
 

Nastrihane negativy sa ukladaju v papierovych (ludovo - pergamenovych) zakladacoch.
Zakladac sa uklada do sanonu, nie vsak kancelarskeho, tie na zakladace su ovela sirsie tak, aby z neho negativy netrcali.
Na sanon sa z druhej strany dava uzaver, vznikne tak uhladna, tvrda krabica.
Krabica sa dava na suche, chladne a tmave miesto.
Na povale byva teplo a obcas zateka.
V pivnici/sklepe byva sice chladno, ale vlhko a plesen si tam zije. Vacsine plesni a inym kazisvetom prospieva teplota niekde od 3-8°C. Teda teplota okolo 13-16°C je optimalna.
Negativy urcene pre archivaciu sa oplachuju v roztoku zmacadla, metylalkoholu a formalinu. Preco asi?

Ked mas plesnive negativy, oplachni v spominanom roztoku vzorku. Vysus. Nazvacsuj. Ak sa ti vysledok paci, zopakuj s ostatnymi filmami rovnakeho poskodenia.

Drviva vacsina ludi ma predsatvu, ze co nafoti, hodne je prezitia 5000 rokov. Pyramidy.
Tak to nie je, priatelia. Vsetky tie somariny musia uvolnit (po desiatkach rokov) miesto na somariny prichadzajucich generacii.

Moja predsatava je, ze ma v krematoriu spalia spolus mojimi negativmi a drvivou vacsinou fotografii.

Prach si a v prach sa obratis. Mna tesi, ze tu mozem medzi dvoma Velkymi treskami chvilku pobudnut. Ale zostat moze po mne spomienka iba v mysliach mojich najblizsich.


  • 2

#38 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 11 červenec 2020 - 15:13:44

Já jsem rád, když mám v ruce nějakou X desítek let starou pidi čb fotku a říkám si u ní, že je dobře, že si někdo tehdy dal tu práci, vyfotil to, hodil na fotopapír. Třeba si za 50+ let někdo řekne něco podobného o mých výtvorech. Jinak já si u toho budu maximálně tak v důchodu rozjímat :-).


  • 0

#39 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 12 červenec 2020 - 08:21:16

Zdravím Vespolek,

mám dotaz ohledně plísně na ČB negativech. Vyhrabal jsem také krabici negativů po prarodičích a archivuji, digitalizuji.. Bohužel spousta z nich je plesnivá :( Mám to řešit také přemáchnutím, nebo plíseň jemně setřít suchým hadříkem? Jde mi spíše o další dekády života negativů, než výsledek digitalizace, naopak ta plíseň tomu dává zajímavou patinu:)

 

  • Mám se vyvarovat společného skladování zdravých a plesnivých filmů?
  • Můžete mě popřípadě nasměrovat na správně vlákno kde se řešilo?

Díky moc a hezký večer

Tomáš

http://www.temnakomo...eň-z-diáku-e-6/


  • 0

#40 Haila

Haila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 červenec 2020 - 22:24:23

Bob van Sikorski - Super, díky moc, ta metodika od NTM vypadá na vyčerpávající odpověd na všechno :) 

 

keko - Zajímavý názor a přání, já bych teda chtěl uchovat pro naši další rodinnou generaci nějakou tu historii, aby jednou viděli jak vypadal život prapradědů a praprababiček - dá se říct taková rodinná kronika :)

 

PauIie - díky, jdu koupit nákej alkoš a hurá do čištění.


  • 0

#41 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 červenec 2020 - 07:15:55

Zdravím Vespolek,

mám dotaz ohledně plísně na ČB negativech. Vyhrabal jsem také krabici negativů po prarodičích a archivuji, digitalizuji.. Bohužel spousta z nich je plesnivá :( Mám to řešit také přemáchnutím, nebo plíseň jemně setřít suchým hadříkem? Jde mi spíše o další dekády života negativů, než výsledek digitalizace, naopak ta plíseň tomu dává zajímavou patinu:)

 

  • Mám se vyvarovat společného skladování zdravých a plesnivých filmů?
  • Můžete mě popřípadě nasměrovat na správně vlákno kde se řešilo?

Díky moc a hezký večer

Tomáš

Veľmi opatrne a jemne pretri mäkkou handričkou alebo jelenicou namočenou v technickom liehu a potom namoč na desať minút do destilovanej vody, môže byť aj obyčajná, ale bez piesku, hrdze a pod., a potom klasicke zmáčadlo a zavesiť. Takto som vyčistil 16mm filmy, na ktorých bola plieseň v hrúbke okolo 1mm.


  • 0

#42 sirhonrad

sirhonrad

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 červenec 2021 - 14:28:56

Ahoj, mám stejný problém, jako uživatel gloom. Filmy chci před digitalizací vyčistit, některé jsou opravdu hodně zaprasené. Bohužel táta na to kašlal, dřív všechny negativy uklízel po vyvolání do trezorů, ale později už jen vyvolal, zvětšil na papír a film v roličce hodil do šuplíku. Tam jsme se samozřejmě jako děti běžně dostali, takže podle toho teď vypadají.

 

Pročetl jsem tu několik témat, ale pořád si nejsem jistý správným postupem.

 

Objevují se tu názory, že čistit jen destilkou se smáčedlem. Ale odstraní tato metoda i mastnoty (otisky prstů)? A v takovém případě se má film jen na několik minut ponořit do takové lázně, pak vytáhnout a nechat okapat a oschnout, nebo v té lázni i nějakým hadříkem otřít? Pokud otřít, je možné i ze strany, kde je emulze?

 

Viděl jsem i použití isopropylalkoholu s měkkým hadříkem, opět, je možné z obou stran? A je nutné pak ještě něčím opláchnout? (např. zase ta destilka se smáčedlem)

 

Jako hadřík je vhodná utěrka z mikrovlákna?

 

Díky za info, a omlouvám za dotaz, který je možná pro některé úplně zbytečný a hloupý, ale nikdy jsem si kinofilmem nedělal a fakt bych nerad ty filmy dodělal úplně...


  • 0

#43 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 185

Publikováno 11 červenec 2021 - 23:52:28

Ve starších příručkách se doporučuje čistit otisky prstů trichlorethylenem. Pokud nemáš, můžeš si koupit v např. v Befotu PhotoSol PEC-12, prý tím lze čistit i stranu s emulzí. Raději ale vzkoušet na vzorku, který lze případně obětovat. Nejdřív to ale určitě vzít vodou. S destilkou bych byl trochu opatrný a používal ji pouze k finálnímu krátkému oplachu se smáčedlem stejně jako při vyvolávání filmu - nehodí se k odstraňování reziduí chemikálií z emulze a při delším máchání může poškodit želatinu. Jestli se to může stát u moderních emulzí sice není jisté, u starších by k tomu ale dojít mohlo.

Postupoval bych tedy takto: namotal bych film do vývojnice nebo vložil do misky s vodou (pokud máte tvrdou, tak převařenou a vychladlou) emulzí nahoru (nebo bych to prostě vymáchal v nějakém hrnci, jen bacha na emulzi) a za rozličných pohybů několikrát vyměnil vodu - dokud budou odcházet nečistoty. Nakonec opláchnout destilkou a destilkou se smáčedlem (nebo jen destilkou se smáčedlem). V této fázi se filmu rozhodně nedotýkat ničím ze strany emulze, z druhé radši taky ne. Až to uschne, rozhodneš se, co dál. Pokud tam budou otisky prstů, použiješ zmiňovanu chemii - navlhčíš novou (nebo vypranou, ale vymáchanou nakonec pořádně v destilce) utěrku z mikrovlákna (dobré a levné jsou od Rodenstocku, ale nakonec bys to asi zvládl i sepraným bavlněným hadrem - vymáchaným ovšem raději zase v destilce a usušeným samozřejmě) a opatrně to otřeš. Vyzkoušet si to můžeš někde vedle, otisk prstu se dá udělat vcelku snadno;)


  • 0

#44 sirhonrad

sirhonrad

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 červenec 2021 - 14:38:17

Tisíceré díky za vyčerpávající odpověď! :)


  • 0

#45 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 12 červenec 2021 - 18:54:34

Jen bych upozornil, pokud jsou filmy otlapané "od dětství", tedy nějakých 20+ let, obávam se, že otisky prstů už nepůjdou odstranit. Zejmena ze strany s emulzí.
A bavlněným hadrem určitě ne!
  • 0

#46 sirhonrad

sirhonrad

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 červenec 2021 - 21:21:09

Jen bych upozornil, pokud jsou filmy otlapané "od dětství", tedy nějakých 20+ let, obávam se, že otisky prstů už nepůjdou odstranit. Zejmena ze strany s emulzí.
A bavlněným hadrem určitě ne!

Díky za upozornění, ono to tak nějak těch 20+ let určitě bude. Uvidíme, zkusím to na nějaké oběti, které nebude škoda. V nejhorším případě holt budu retušovat...


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:negativ, skvrny, špína

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních