Přejít na obsah


Fotka

Pentacon Six TL nebo Kiev 88


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
106 odpovědí na toto téma

#1 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2020 - 09:19:34

Dobry den vsem temnokomornikum! Jsem tu dneska poprve.Chci po vice nez 45-ti letech zacit znovu s focenim, teda tim pravym klasickym fotografovanim a delanim si fotek sam.Kdysi jako mladik jsem byl do toho veliky fanda(byl jsem dokonce uz jako junak clenem KCF),ale to uz je strasne davno,a vse se hodne zmenilo.Mam milion otazek,ale polozim dnes dvei kdyz to bude asi dost,at vim od ceho zacit.1:Dostal jsem loni darem k sedesatinam od kamarada sberatale fotoaparat Exakta Varex IIa.(jako novy,ale to neni podstatne).Mate nekdo zkusenosti s timto fotoaparatem a muzete mi na nej rict svuj nazor? A za 2:Chci fotit uz jen kvuli nostalgii na format 6x6(nikdy nezapomenu na svuj stary Flexaret,ktery uz ale nemam),ale k veci:mam moznost od tehoz kamarada koupit jeden ze dvou fotoaparatu,oba ve spickovem stavu,rovnez jako nove,minimalne pouzivane,s originalnimi pouzdry a kozenymi kabelami.A to bud-Pentacon Six TL s mericim hranolem,cena 4500 Kc,nebo Kiev 88 rovnez s hranolem a nahradni kazetou za 6000 Kc.Kdo mate zkusenosti,do ceho byste sli?Mozna to je zaludna otazka,ponevadz kazdy z tech dvou ma asi neco do sebe,a rovnez kazdy ma sve mouchy.Ale nepotrebuji nutne nejaky technicky rozbor,staci mi pouze vas nazor.Moc dekuji,a omlouvam se vsem co to docetli do konce za tu dlouhou litanii.Ahoj.

Tomas Zdrazila


  • 0

#2 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 13 únor 2020 - 09:47:43

Pokud mohu přispět se svou radou. Já osobně bych více věřil Pentaconu. Měl jsem oba fotoaparáty a užil jsem si s nimi mnoho dobrého. Proč jsem od nějakého velkého používání obou upustil je fakt, že se velmi snadnou porouchají. Pentacon six TL Vám snad ještě někdo opraví, ale nechat si opravit Kiev 88 už vyžaduje obrovskou dávku trpělivosti, umu internetové komunikace a vlastně i peněz. Mě osobně zlákal Kiev 88 svou podobností s Hasselbladem, která funguje dobře. Vždy když ho někde vytáhnu, tak každý obdivně kouká a říká, tak už si dospěl do konce :-). Oba dva foťáky mají, alespoň soudě podle mé zkušenosti, v sobě onen nádech nervozity, kdy vyrážím na fotovycházku do lesa, města nebo do hor a nevím, jestli při první focení se nezve zvláštní zvuk a pak už jsem jenom na vycházce. Na druhou stranu je nutné poznamenat, že když se fotka podaří, tak to je nádhera. Jenom už mě trochu vadilo při dnešních cenách filmu to, že je to jedna fotka na několik zkažených filmů a spousty vycházek na jednu fotovycházku. 

 

Abych to shrnul Pentacon six TL se dá opravit, proto bych ho volil, kdybych si měl vybrat mezi zmíněnými dvěma. 

 

Ještě dodatek, teď jsem si všiml location Deutschladnd, nevím jaká je tam situace s opraváři v Německu, možná nemusí platit, co jsem řekl.  


  • 0

#3 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 13 únor 2020 - 09:50:27

Ještě jsem vlastně zapomněl dodat, že jsem slyšel, že někdo měl štěstí a koupil dobrý kus, který mu slouží celý život. U obou fotoaparátů je to možné. Jak jsem poznamenal, píšu o své zkušenosti, která je relativně nedávná. Kiev 88 mám ještě doma. :-)


  • 0

#4 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 13 únor 2020 - 10:12:11

Exaktu, asi podobný typ, vlastnil táta a já s ní možná udělal první své cvaky...    I když vypadá jako nová, zkontroloval bych stav plátna, procvakal alespoň sluchově všechny časy závěrky, podíval se zda závěrka opravdu po expozici zavírá. První film ale ukáže nejvíc. Když se občas dívám na tátovi fotky, tak věřím, že s těmito fotoaparáty se dá udělat dobrá fotka i dnes.

 

A k těm 6x6 jen tolik - pokud bych měl možnost si od kamaráda postupně půjčit, třeba vždy na měsíc, každou z těch kamer, tak to by asi bylo nejvíc rozhodující...    


  • 0

#5 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 784 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 280

Publikováno 13 únor 2020 - 10:31:39

s exaktami jsem  (kromě jiných krátce zapůjčených, dnes již historických, strojků)  začínal na kinofilmu  kdysi  mezi lety 1969-1972.    Dnes na ně již nemám tak dobré oči, preferuji  modernější SLR s  podstatně  jasnějšími matnicemi (mimo jiných užitečných fičurek).   Ke svitkovým aparátům: ač mám nostalgicky kladný vztah k P Sixu,  dokonce vlastním i  ten Kiev88, tak raději  sahám po nezničitelném a spolehlivém,  maličkém a lehoučkém TLR Rolleicordu s vyměněnou, jasnou a perfektní matnicí,   nebo po modernějším, ale mnohem těžším a objemnějším  Rolleiflexu SLR.  

p.s.  pokud  jsi v Německu,    rozhlédni se tady:    https://www.ebay-kle...s-rolleicord/k0

Spoustu  krásných,  opečovávaných a  fuknčních čudlíků jsem tam  nakoupil a nelituji.    Do  cen  nebudu kecat,   veškeré nákupy  jsou  věcí osobních preferencí a obsahu vlastní kapsy.  


  • 1

#6 Miro2

Miro2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 1

Publikováno 13 únor 2020 - 10:47:13

K Exaktě jenom tolik, fotit se s ní určitě dá, ale i když vypadá jako nová bude pravděpodobně potřebovat servis, pokud fotoaparát dlouho leží, taky mu to neprospívá.

 

Co se týče výběru mezi P-Sixem a Kievem, moje rada je ani jeden. Sežeň si raději do začátku nějakou zachovalejší Flexaretu. Výhoda tohoto řešení je, že ušetříš peníze, servisovanou v luxusním stavu koupíš za 2000 - 3000Kč, nebo koupíš levnější a dáš ji někomu seřídit. Další výhoda je váha, pokud budeš chtít fotit v exteriéru, je velký rozdíl tahat Flexaretu a P-Six nebo i Kiev.

 

Co se servisu týče, každý trochu zručný servisák ti Flexaretu vyčistí/seřídí/opraví.


  • 0

#7 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 13 únor 2020 - 10:47:37

Exakty jsou dobré stroje, řekl bych skoro nezničitelné. Líbí se mi na nich ten výměnný hledáček. Mám doma dvě, u jedné drhne závěrka, u druhé je strhnuté pérko pro vracení natahovací páčky, ale jinak fachá bezvadně.

Někomu může vadit neobvyklá poloha natahovací páčky a spouště (jsou na levé straně).


  • 0

#8 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2020 - 10:58:27

derossi:s tema opravama v Nemecku to bude asi draha zalezitost.Nevim to ale jiste,beru to podlle toho kolik stojo oprava auta zde a v Cesku.O elektronice ani nemluvim,to Nemci rovnou vyhodi a koupi si nove,oprava prijde na stejne penize.Ale u toho Pentaconu a rovnez te Exakty-to se delalo v Drazdanech,bydlim cca 40 km,mozna tam je nekde original servis za rozumne penize,nevim.Ja si ovsem nechci kupovat fotak s vizi ze ho budu muset opravovat,to jdu radeji od toho.

luzji:ja jsem tu Exaktu tak zbezne drive prohlidl a procvakal,vse myslim o.k..Jeste jsem na ni nefotil,byl jsem vazne nemocny,stravil jsem s prestavkama skoro rok v nemocnici,ale ted po roce a pul jsem plne fit,chodim hodne do prirody, byl jsem uz i na horach,a jsem uplne nabuzeny az po letech vyrazim i s fotakem.Mam sice digi Nikon Colpix,8400,fajn fotacek ktery jsem pred 5-ti lety koupil v Holandsku,ale jestli jsem s nim fotil za tu dobu tak 10 krat,tak to je moc.K prostudovani a pochopeni manualu potrebujes VS,tak jsem tech asi 30 fotek stejne vyfotil na automat,pak jsem ho strcil do skrine,a llezi tam doted.Digi mne proste neoslovilo.Ja jsem hrozne konzervativni,mozna staromodni,a hlavne nostalgicky.Me prave lakaji ty fotaky z ery meho mladi,ktere jsem chodil ocumovat do Drogerie,byly uvnitr ve vitrine a snil jsem kdybych si je tak mohl koupit.Ale nemohl,ponevadz ja ani moji rodice na takovy luxus nemeli.Pentacon Six tehdy(cca rok1971 stal 4100 Kc,hranol na neho 2750 kc,Kiev 88 stal 7500 kc,Kiev 60 myslim 7800).Zavratne sumy!(maminka vydelavala zhruba 1100 Kc/mes.,otec 1900).Tak jsem si koupil z vlastnich uspor za 300 Kc Smenu,pak jsem dostal starsiho Flexareta.


  • 1

#9 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2020 - 11:22:16

jirin_ol.Ted jsem tak zbezne nakoukl na ten Rolleicord,ceny tak zhruba kolem 200€,coz je tak asi cena Psixu,nebo dvou Flexaretu VIIa.S Flexaretou mam dobre zkusenosti z mladi,vyborny fotak-cimz odpovidam i na Miro2-diky,ovsem ja bych ted asi dvoukokou zrcadlovku ne,tam se nedaji pridavat objektivy,nebo ano?.I kdyz za cas si urcite z te nostalgie jednu koupim(ten Rolleicord je asi spickova kvalita,Flexaret zase ceska tradice,a jeste jednu zrcadlovku si rad vzpominam,to byla Yashica,typ uz nevim,kterou mi obcas pujcil nas vedouci fotokrouzku,tehdy-cca 1970-72 vykrik fototecniky).


  • 0

#10 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 784 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 280

Publikováno 13 únor 2020 - 11:30:33

tomogara:   s výměnnou optikou pravdu díš.   P-Sixe  s  80,180 a 300mm   objektivy + dřevák stativ  jsem  vláčel  na Petrovy kameny  jen jednou,   a to jsem v 26 letech byl v plné síle.   Dnes bych to nedonesl ani na konec ulice :-D

p.s.   kdysi jako jinoch jsem se ptal jednoho zasloužilého učitele a  dlouholetého reportéra,   proč všechno,  i  sportovní reportáže,  fotí  ještě  prastarým rolleiflexem,  a  ne  moderním P-Sixem,  že  na ten může dát  teleobjektivy atd...   podíval se na mě  zkoumavým pohledem nad rantlíkem brejlí a povídal:    "Máš nohy?"


  • 0

#11 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 13 únor 2020 - 11:30:38

Yashicu 124 G mat také vlastním a jsem s ní velmi spokojený. Na TLR fotoaparátech je právě nevýhoda výměnné objektivy, s výjimkou mamiye  řady C není možné objektivy střídat a myslím, že ani u mamiyí není výběr nějak závratný. Ještě k Yashice, já jsem s ní spokojený a fotím na jednu už víc jak osm let a parádně funguje. Jak říkají kolegové, určitě by to byla spolehlivější varianta vybrat si Flexaret nebo se poohlédnout po nějakém jiném 6x6 fotoaparátu. Myslím, že i mamiya 645 nepřesáhne o moc cenu 6 tisíc. 


  • 0

#12 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2020 - 11:37:46

LuzJi:tak jsem mluvil s kamaradem,pujci mi oba dva fotaky,at si je prozkousim,fotky mi prozatim udela on,jeste nemam zarizenou fotokomoru.Pak si podle fotek vyzkousim jeste jednou,a fotky si uz udelam sam(to bude ale jeste uceni!,uz jsem tak polovinu zapomnel),a pak se uvidi.Ted jak ctu,tak mne nekteri od PSixu i Kievu88 odrazuji.Ja jsem, ale to uz je davno na ten Pentacon cetl hodne chvaly-robustni,spolehlivy,nenarocny,vyborna optika atd.Tak nevim.

Salo:Tu Exaktu jsem dostal od kamarada,ktery ma fotoaparatu opravdu hodne, darem k narozkam asi prave proto,ze to je vysoce odolny a spolehlivy fotak ktery toho snese hodne,takze na zacatek staci.


  • 0

#13 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 13 únor 2020 - 11:38:01

Teď mi došlo, že ruka byla rychlejší rozumovému uvažování Mamiya 645 je ale formátu 6x4,5, čili úplně nesedí do toho 6x6 formátu, tak za to se omlouvám. :-) ale je to taky pěkný stroj :-)


  • 0

#14 maraou

maraou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 únor 2020 - 11:49:52

Ahoj Tomogara

Sam resim podobnou otazku. Jsou i TLR, kde se daji menit objektivy Mamiya c330.

Zminena Yashica G128 ma zase telepredsadku a sirokou predsadku, ale co jsem videl fotky, tak me ty predsadky az tolik nenadchly, je to trochu divocina a ja bych si predstavoval trochu uhlazenejsi fotky. Na nostalgicke fotky by to nemuselo byt spatne.

 

https://www.35mmc.co...iew-by-aivaras/


  • 0

#15 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2020 - 11:51:48

jirin_ol:tos me ted rozesmal.Vzpomnel jsem si jak jsem jako 12-ti lety,kdyz Dum pionyru a mladeze,jak se to kdysi jmenovalo,zapujcil do naseho fotokrouzku novy Kiev 60,a meli jsme vylet na Lysou horu,a ja jsem se hrde prihlasil ze ten fotak ponesu.Byla to pro mne cest! Ale jen do poloviny kopce.Pak jsem si vzal zpatky mou malou Smenu 3m,ktera se mi zdala proti tomu balvanu jako pirko a Kiev jsem odevzdal nasemu vedoucimu :-P


  • 0

#16 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 13 únor 2020 - 12:06:28

Mal som Kiev - nikdy viac.
Mam P-Six (uz asi stvrty v zivote), ma diery v zavierke ...
Mam Yashica 124G - krasny aparat, slepy objektiv.
Mam hadam 15 Flexaretov, radsej nie.
Mam Rollei T, absolutna spokojnost.
Rolleicord - poskulujem po peknom.

Mamiyie, parada, ale velke.

Tak obcas vytiahnem aj tu Mamiyu Six.
Za mna:
- ani Psix, Ani Kiev
- radsej najlacenjsi pekny Rollei


  • 0

#17 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2020 - 12:09:58

L idicky,tak mi teda poradte.Z tech prvnich par odkazu prakticky skoro vsichni vylucuji jak Kiev 88,tak bohuzel i moji"skorosrdcovku"Pentacon Six o ktere jsem vzdycky snil.Dvouokou zrcadlovku zase ja PROZATIM nechci.Tak co ted.Novodoby moderni analog take nechci,spis neco starsiho(nemyslim prehistorickeho)proste nejake to retro,co ma jeste do dneska zvuk.Cena ani tak moc nerozhoduje,ale samotny fotak se zakl.objektivem tak do 7-8 tisic -plus-minus autobs, :oops:


  • 0

#18 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2020 - 12:17:20

keko:ale Rollei to jsou pouze dvouoke zrcadlovky.ne?


  • 0

#19 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 784 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 280

Publikováno 13 únor 2020 - 12:33:35

tomogara:   Rollei jsou i  jednooké zrcadlovky.  např.  Rolleiflex SL66,   SLX, 6000 a jeho mladší bratři

viz např. 

https://www.japancam...ex-sl66-review/

https://www.kpraslow...eiflex-slx-mk-2

https://www.anatomyf...6002-6003-6006/


  • 0

#20 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 623 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 13 únor 2020 - 12:39:23

Dělali se i na kinofilm.


  • 0

#21 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 13 únor 2020 - 13:05:42

U Škody jsem viděl Kowu six, ale je to poměrně exotika, sehnat další objektivy nebo servis bude nejspíš obtížné.


  • 0

#22 mars

mars

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 94

Publikováno 13 únor 2020 - 13:20:27

U Škody jsem viděl Kowu six, ale je to poměrně exotika, sehnat další objektivy nebo servis bude nejspíš obtížné.

Kdysi jsem o ní uvažoval, ale odradily mě zkušenosti popsané na netu.


  • 0

#23 Miro2

Miro2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 1

Publikováno 13 únor 2020 - 13:30:56

L idicky,tak mi teda poradte.Z tech prvnich par odkazu prakticky skoro vsichni vylucuji jak Kiev 88,tak bohuzel i moji"skorosrdcovku"Pentacon Six o ktere jsem vzdycky snil.Dvouokou zrcadlovku zase ja PROZATIM nechci.Tak co ted.Novodoby moderni analog take nechci,spis neco starsiho(nemyslim prehistorickeho)proste nejake to retro,co ma jeste do dneska zvuk.Cena ani tak moc nerozhoduje,ale samotny fotak se zakl.objektivem tak do 7-8 tisic -plus-minus autobs, :oops:

 

Pak bych se ještě zamyslel jestli to opravdu musí být 6x6. 

 

Mamiya 645 se záklaďákem se do rozpočtu vejde a je to perfektní foťák. Měl jsem 645J (zjednodušená verze bez horní spouště a max 1/500s) a 645 1000s. Přes redukci jsem na tom používal skla z P-Six - Flektogon 50/4 a Sonnar 180/2.8, skla skvělá, ale velké a těžké. Mohu doporučit z vlastní zkušenosti.

Pokud bys trval na formátu 6x6 tak se můžeš poohlédnout po Bronice, těch ale není tolik jako Mamiya, nicméně v Německu by neměl problém sehnat pěknou za tebou požadovanou cenu.


  • 0

#24 Miro2

Miro2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 1

Publikováno 13 únor 2020 - 13:34:20

Ještě jsem zapoměl dopsat Sekor skla na Mamiyu 645 jsou také opticky perfektní a váhově je to spíše kategorie kinofilmových objektivů. 


  • 0

#25 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 90 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 13 únor 2020 - 13:35:13

A to bud-Pentacon Six TL s mericim hranolem,cena 4500 Kc,nebo Kiev 88 rovnez s hranolem a nahradni kazetou za 6000 Kc. Kdo mate zkusenosti, do ceho byste sli?

Ani do jednoho, mám rád, když se aparát moc neklepe a nedělá randál. Mě vyhovují Flexarety a jim podobné přístroje (TLR), protože nevzbuzují moc pozornosti, jsou celkem nenápadné a tiché. Pokud budete mít něco jako Yashica D, pak v pohodě udržíte z ruky i 1/30 (krásně měkká spoušť a žádné otřesy zrcadla), můžete fotit i s hodně tmavými filtry a nebudete mít problém se zaostřením. Samozřejmě TLR mají i své mouchy, ale hodně záleží, co s tím hodláte podnikat.

Mimo jiné, digiťáky neodsuzuji, i s nimi se dá užít spousta legrace a pokud Vám nevyhovoval Váš Nikon, pak asi jen proto, že to nebyl fotoaparát. Pro mne je fotoaparát přístroj, co mi umožní ve všem plně manuální režim, bez ohledu na flamewar film vs. snímač.

 

Přeji hodně úspěchů

 

Shimpan


  • 0

#26 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2020 - 13:46:29

Kruci,ty Rolleiflexflex me zaujali,jeden jsem ted shlednul a precetl jeho autobiografii :cool: ,keko jako zkuseny fotogra ho taky vychvaluje...Uz jedu na dalsi Rolleie a pak hlavne po cenach.Dival jsem take na Mamiyu 645 jak uvadi derossi,taky pekny fotak,a jeste podle starych clanku na Zenzu Bronicu,rovnez fajn.Akorat ty ceny jsem se dival tak u obou od 12000 nahoru,coz nevim jestli na "skorozacatecnika"neni moc velky prepych,kdyz se na tom vlastne zacnu ucit?Ale ty Rolleie asi budou taky ve stejne cenove hladine.Este to omrknu.Casu je dost.Diky jirin_ol,vycetl jsem ze jsi take zkuseny fotograf,a i vy dalsi.Vsem vam moc dekuji za dosavadni prispevky i za ty budouci! Jsou to prvni prispevky na me dotazy po 45 letech !,tak si to snad necham zaramovat!


  • 0

#27 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 784 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 280

Publikováno 13 únor 2020 - 13:59:22

Stativ se kupuje obvykle na třikrát,  než  najdeš ten pravý.   Zvětšovák  taky.   U  foťáků  to vidím tak na 60x.    Takže  raději jednou,  pořádný a nešetřit! Nákupem laciných foťáků se prodělá totiž nejvíc.  

Jako  možná téměř  vrstevník,   bych udělal kompromis:   Z nostalgie  P-six,   do benátské vitrínky,  ale na focení pořádný fotoaparát :-D (i když Dřevorubec by namítl,  že  se tu furt bavíme jen o polofoťácích). 

Kolikrát  marně dumám nad tím,   proč vlastně mám plné skříně fotoaparátů a  objektivů,   když  kinofilmu nejvíc proženu v Olympus XA  a  svitku ve Fuji GW690 :-)


  • 0

#28 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2020 - 14:19:08

Miro 2:vy jste mne predbel s ou Bronicou nez jsem stacil naklepat zpravu.Jinak ja na formatu 6x6 nelpim,muze byt i 6x4,5 nebo jine.Na kinofilm mam tu Exaktu Varex IIa,takze ted neco na ten stredni format.Na tu Mamiyu 645 jsem se dival jen tak v rychlosti,a jak pisi vyse ceny tak kolem 450-500 €(cca 12000)a vyse.Ja bych se na zacatek opravdu drzel radeji v te hranici do 8000,budu muset jeste prikupovat objektivy,filtry, a mnoho dalsiho(vsak to vsichni znate),navic vsechno foceni bude probihat v terenu-lpole,lesy,hory,potoky,reky,rybniky,jezera apod.takze moznost rozbiti o dost vyssi..(no doufejme ze ne!).


  • 0

#29 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2020 - 14:27:26

no jirin_ol,mas pravdu,ja se jdu ted zbezne podivat ponu nez jsem si myslel.Ja jsem sel do teto debaty puvodne s dotazem -co koupit-PSix nebo Kiev 88.S tim ze mi jednoho z nich priklepnete.Ovsem nestalo se tak,tak ted musim premyslet a zkoumat a cist a poslouchat.
  • 0

#30 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2020 - 14:30:04

blbne mi PC. Jdu se podivat na ty dalsi Rolleiflexy a ceny.A potom musim mazatdo knihovny a na postu a nakupy,takze zase az vecer.
  • 0

#31 Qulck

Qulck

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 146 příspěvků(y)
Reputace: 32

Publikováno 13 únor 2020 - 15:18:36

Miro 2:vy jste mne predbel s ou Bronicou nez jsem stacil naklepat zpravu.Jinak ja na formatu 6x6 nelpim,muze byt i 6x4,5 nebo jine.Na kinofilm mam tu Exaktu Varex IIa,takze ted neco na ten stredni format.Na tu Mamiyu 645 jsem se dival jen tak v rychlosti,a jak pisi vyse ceny tak kolem 450-500 €(cca 12000)a vyse.Ja bych se na zacatek opravdu drzel radeji v te hranici do 8000,budu muset jeste prikupovat objektivy,filtry, a mnoho dalsiho(vsak to vsichni znate),navic vsechno foceni bude probihat v terenu-lpole,lesy,hory,potoky,reky,rybniky,jezera apod.takze moznost rozbiti o dost vyssi..(no doufejme ze ne!).

 

Pozor na rozdíl Mamiya 645 (Super, Pro atd.) a M645. Prvně jmenované jsou novější, plastovější a dražší. Výhodou je pokročilejší technologie, lepší měření, pro zájemce praktičtější a skladnější motor, vyměnitelné kazety apod. M645 je kovový tank, bajonet je totožný, nejde měnit kazeta. Měl jsem 645 Pro TL (poslední předdigitální model), na portréty třeba na svatbě určitě lepší volba, drží se a fotí se s tím jako s kinozrcadlovkou (akorát jednou tak těžkou), měnitelné film backs určitě výhoda, ale pokud není třeba pohotové focení, výhody se poněkud mažou. Takže šla pryč a zůstala mi jen M645, kterou se nebojím hodit jen tak do batohu mezi ostatní věci. A proč to píšu - na ebayi se dá sehnat bez problému kolem 6-7 tisíc i s objektivem.


  • 0

#32 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2020 - 15:29:35

Quick:diky za informaci,budu hledat.Ja bych chtel prave tu starsi,"kovovou"nez novejsi"plastovou".Prave kvuli te moznosti to proste"hodit do batohu"a tradaa!Na zacatek uplne staci.Ovsem mam obavy za ze Vami uvedenou cenu ji asi nesezenu.No ale budu hledat,casu je dost.


  • 0

#33 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 623 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 13 únor 2020 - 15:50:52

Rozdíl je i mezi objektivy Pentaconu.Já měl kdysi starší padesátku která je v kovovým pouzdře je mnohem těší než ta nová v umělý hmotě a má navíc MC vrstvení.To se netýká jenom padesátky.


  • 0

#34 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 13 únor 2020 - 16:15:30

keko:ale Rollei to jsou pouze dvouoke zrcadlovky.ne?

No to ano. Mozno preto funguju tak spolahlivo.
Ak mas pocit, ze ta bude obmedzovat fakt, ze nemozes vymenit objektiv, tak z mojich skusenosti plynie jedno presvedcenie, ze toto obmedzenie konecne dava rozmach tvorivosti. :)
A objektivy na SF sa nakupuju za dost velke prachy, malokto to robi iba z dovodu, ze "to ide". Ak chces sadicku s objektivmi, Mamiya RB67 ide za plus/minus 1000-1500€. V kufriku. 10-15kg. Rollei dvojocka sa zmesti do kesene/kapsy na koseli.


  • 0

#35 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 90 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 13 únor 2020 - 19:26:22

 

keko:ale Rollei to jsou pouze dvouoke zrcadlovky.ne?

No to ano. Mozno preto funguju tak spolahlivo.
Ak mas pocit, ze ta bude obmedzovat fakt, ze nemozes vymenit objektiv, tak z mojich skusenosti plynie jedno presvedcenie, ze toto obmedzenie konecne dava rozmach tvorivosti. :)
A objektivy na SF sa nakupuju za dost velke prachy, malokto to robi iba z dovodu, ze "to ide". Ak chces sadicku s objektivmi, Mamiya RB67 ide za plus/minus 1000-1500€. V kufriku. 10-15kg. Rollei dvojocka sa zmesti do kesene/kapsy na koseli.

 

Rollei nejsou v žádném případě jen dvouoké zrcadlovky.

 

https://cs.wikipedia...wiki/Rolleiflex

 

Shimpan


  • 0

#36 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 13 únor 2020 - 19:59:00

Stativ se kupuje obvykle na třikrát, než najdeš ten pravý. Zvětšovák taky. U foťáků to vidím tak na 60x.    ......................

Byl bych rád, kdyby to číslo u foťáků bylo menší  :???:.  Za posledních asi 10 let je mým devátým středoformátem právě Rolleiflex SL66 a chce se mi věřit, že to s ním vydržím co nejdéle  :) 

Moje zkušenost potvrzuje výše uvedené  "raději jednou, pořádný a nešetřit! Nákupem laciných foťáků se prodělá totiž nejvíc"    


  • 0

#37 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 13 únor 2020 - 20:18:42

Máte-li nějakou tu korunku bokem, tak Rolleiflex se díky společnosti DW Photo stále dělá  http://www.dhw-fotot...x-hy6-mod2.html   Dá se pořídit i za míň než 5 tis.€   :wacko: 


  • 0

#38 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2020 - 20:48:40

Shimpan:dekuji za vycerpavajici prehled ohledne tech Rolleiflexu,uz jsem si nektere projel,tak to zkoumam.A jinak,jak pises vyse:ja ten digital Nikon Coolpix 8400 neberu ze to neni fotak,naopak dela velice krasne snimky,ma stovky moznosti,kterym ani vsem nerozumim,je to fotak ktery,kdyz pochopis vsechny jeho funkce tak foti za tebe sam.A to ja prave nechci. Radeji par blbych fotek z analogu nez prijdu na ty spravne figle,nez sto vysoce kvalitnich fotek z digitalu,ktere jsou jedna jako druha.Ty fotky dle meho ciste subjektivniho nazoru nemaji"dusi",nebo takove to charisma,nebo jak bych to nazval.Az se mi po mnoha zkazenych pokusech s analogem,kdy budu trebas uchozeny,unaveny,nebo pocakany od chemikalii(hlavne asi podlaha,ale vim ze to nekdy odneslo i tricko nebo kalhoty :oops: ),tak az se mi podari udelat nejakou vybornou fotografii,kterou mi pochvali i druzi,tak to bude pro mne satisfakce,za vsechny utrapy a budu si te fotky vazit jako obrazu Mona Lisy :shock:


  • 1

#39 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2020 - 20:54:11

Luzji,to jako fakt vazne?Rolleiflex za 5 tisic? I kdyby to bylo 6 nebo 7,a o nejakem byste vedel,dejte mi prosim Vas vedet,kde kdy,ja ho okamzite beru!


  • 0

#40 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2020 - 21:14:12

apropo Luzji-ten Vas citat co mate dole-"je lepsi se zeptat a vypadat chvili jako hlupak......."se mi velice libi,jeste jsem ho nikdy neslysel.Hned jsem si ho zapsal do zapisniku a ulozil do hlavy,a sousedka,ktere jsem to prelozil do nemciny si jej vypsala na lednicku :-P


  • 0

#41 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 13 únor 2020 - 21:18:25

derossi:s tema opravama v Nemecku to bude asi draha zalezitost.Nevim to ale jiste,beru to podlle toho kolik stojo oprava auta zde a v Cesku.O elektronice ani nemluvim,to Nemci rovnou vyhodi a koupi si nove,oprava prijde na stejne penize.Ale u toho Pentaconu a rovnez te Exakty-to se delalo v Drazdanech,bydlim cca 40 km,mozna tam je nekde original servis za rozumne penize,nevim.Ja si ovsem nechci kupovat fotak s vizi ze ho budu muset opravovat,to jdu radeji od toho.

luzji:ja jsem tu Exaktu tak zbezne drive prohlidl a procvakal,vse myslim o.k..Jeste jsem na ni nefotil,byl jsem vazne nemocny,stravil jsem s prestavkama skoro rok v nemocnici,ale ted po roce a pul jsem plne fit,chodim hodne do prirody, byl jsem uz i na horach,a jsem uplne nabuzeny az po letech vyrazim i s fotakem.Mam sice digi Nikon Colpix,8400,fajn fotacek ktery jsem pred 5-ti lety koupil v Holandsku,ale jestli jsem s nim fotil za tu dobu tak 10 krat,tak to je moc.K prostudovani a pochopeni manualu potrebujes VS,tak jsem tech asi 30 fotek stejne vyfotil na automat,pak jsem ho strcil do skrine,a llezi tam doted.Digi mne proste neoslovilo.Ja jsem hrozne konzervativni,mozna staromodni,a hlavne nostalgicky.Me prave lakaji ty fotaky z ery meho mladi,ktere jsem chodil ocumovat do Drogerie,byly uvnitr ve vitrine a snil jsem kdybych si je tak mohl koupit.Ale nemohl,ponevadz ja ani moji rodice na takovy luxus nemeli.Pentacon Six tehdy(cca rok1971 stal 4100 Kc,hranol na neho 2750 kc,Kiev 88 stal 7500 kc,Kiev 60 myslim 7800).Zavratne sumy!(maminka vydelavala zhruba 1100 Kc/mes.,otec 1900).Tak jsem si koupil z vlastnich uspor za 300 Kc Smenu,pak jsem dostal starsiho Flexareta.

Prežil som asi to isté, a mojim prvým fotoaparátom bola Smena 8M.

Ponuka stredného formátu je rozsiahlá, len si vybrať, ja preferujem 6x4,5.

Ja keby som mal vyberať medzi P Sixom a lebo Kievom, tak jednoznačne P Six. Mal som Kieva 88 a odišiel mi po piatom filme, jeden z P Sixov mám od roku cca 1985, a z jedným vyčistením a premazaním dodnes pracuje spoľahlivo a nikdy ma nesklamal. Ešte k Flexaretom, mojím favoritom je Standard a VII.


  • 0

#42 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 13 únor 2020 - 21:23:37

Tomáši fakt vážně. Ale nevšiml jsi si, že píšu 5 tisíc euro ...

https://www.dw-photo... Hy6 mod 2.html


  • 0

#43 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2020 - 21:37:35

No tak tos me uzemnil,takze jsem zase zpatky na zemi.Ja jsem si fakt nevsiml toho blbeho znamenka"€" :cry: Ted asi fakt vypadam jako hlupak,ale ja se v tech cenach fotaku,mimo ty co znam  jeste neorientuji.No to zas je trapas :cry:


  • 0

#44 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2020 - 21:38:36

...a hned prvni den.


  • 0

#45 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 13 únor 2020 - 21:45:20

Naopak, já se omlouvám, jsem holt takovej cynik.

 

Ale utěšuju se jiným citátem  „Největší cynikové bývají v podstatě nejcitlivějšími lidmi.“    Josef Škvorecký   ;-) 


  • 0

#46 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2020 - 21:49:31

Sokolvideo:tak jsme prosli asi tim samym.A jsi prvni kdo pochvalil Pentacon Six,moji byvalou nedosazitelnou"lasku".No ale vetsina ma na Six-ku spatny nazor,coz me zarazilo.Pisou to pritom zkuseni fotografove,kteri ji drive pouzivali.Tak fakt nevim.Ten Kiev 88 jsem uz zavrhl,neni snad cloveka ktery by na nej nenadaval,tak na tom urcite neco bude.Kiev je uz pro me proste pasee.


  • 0

#47 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 13 únor 2020 - 21:55:41

Luzji:nevim jestli se Skvorecky nezmylil. Co jsem poznal,nastesti jen par,cyniku,tak moc citlivi nebyli.Ale co jsem si behem tri dnu predtim,nez jsem tady napsal,procital tve prispevky,tak na cynika nevypadas,spis naopak. :cool:


  • 0

#48 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 13 únor 2020 - 22:37:05

Pod drsnou slupkou se ukrývá cynické jádro :-) (tenhle vtípek si nikdy neodpustím, sorry)

 

Kiev bylo dobré vlastnit ve třech kusech 1.se fotilo 2.byl v servisu a 3.čekal až 1.klekne, půjde do servisu a tak stále dokola.

Psix na tom byl se spolehlivosí líp, chtěl jen opatrné zacházení. Ale strašlivě mlátilo zrcadlo. Na časy delší, než 1/30 byl potřeba těžký stativ a s delšími ohnisky, nebo mezikroužky se používaly i takový opičárny, jako zátěž na objektiv. (ponožka s pískem)

 

V dnešní době jsou oba stroje parádní vitrínová dekorace, ale na focení nic-moc.

Takže asi bude lepší vycházet z rad výše, sám mám jen dvojoočky.


  • 0

#49 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 14 únor 2020 - 08:25:13

A proc ne nejakou sklopku? Jsou velmi skladne a lehke (v porovnani s Kievem a Pentaconem), vyrabely se v ruznych formatech, maji vetsinou tiche centralni zaverky, zadna zrcadla... Nevyhodou muze byt zpusob ostreni a komponovani (vetsinou dalkomer + samostatny ramecek pro komponovani zaberu).
  • 0

#50 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 194 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 14 únor 2020 - 08:26:22

Jak už tu někdo kdysi říkal, stativ na Pentacon ještě nevymysleli :-D Ze své zkušenosti bych dodal, že bezpečný čas s Pentaconem je 1/125. Prováděl jsem test na stativu, už na 1/60 byl snímek "máznutý" díky kopajícímu zrcadlu.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních