Přejít na obsah


Fotka

Pentacon Six TL nebo Kiev 88


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
106 odpovědí na toto téma

#51 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 únor 2020 - 08:37:05

Střibrokaz, súhlasím aj nesúhlasím s tebou.

Súhlasím s tým, že to zrkadlo hodne mláti a je veľmi citlivý na zaobchádzanie, ale s tým sa dá žiť. Ja osobne takmer nepoužívam teleobjektívy, skôr širokáče, a myslím si, že Flektogon 4/50 je fajn objektív. Ako som písal,  mám rád formát 6x4,5, a nakoľko mám niekoľko Pentagonov ešte z doby komunizmu, jeden z nich som si prerobil na 6x4,5 a som spokojný a zároveň som "odstránil" jednu z častých chorôb P Sixov - nedovieranie závierky. Je totiž skrytá o takmer centimeter.

Samozrejme, rozmýšľal som nad kúpou niečoho lepšieho-spoľahlivejšieho, ako Pentax, Mamiya či Zenza Bronica, ale nakoľko už som dôchodca, povedal som si, že dožijem s tým, čo mám.


  • 0

#52 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 623 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 14 únor 2020 - 09:13:01

Já většinu záběrů dělal u Pentaconu na šachtu.Bylo to sice obrazově obrácený to znám s Flexaret nebo ljubitel a podobných fotáků.S Hranolem je foták o něco větší a neohrabaný.


  • 0

#53 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 únor 2020 - 09:17:02

súhlasím, merací hranol váži skoro pol kila  a nie je najmenší, ale zase nemusíš zo sebou ťahať externý expozimeter.


  • 0

#54 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 623 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 14 únor 2020 - 09:23:17

súhlasím, merací hranol váži skoro pol kila  a nie je najmenší, ale zase nemusíš zo sebou ťahať externý expozimeter.

Já měl ten neměřící.Základní tabulku by měl mít fotograf v hlavě když si nevezme expozimetr.


  • 0

#55 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 700 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 únor 2020 - 10:03:42

já na sixu vždy oceňoval pro mně výjimečnou ergonomii, padne do ruky, se šachtou a nebo lupovým nástavcem úžasná práce

nakonec jsem ho prodal a koupil c330

skvělý stroj, ale tak do atelieru

s těžkým srdcem, ale rád jsem prodal c330 dobrému kolegovi a za draho znovu koupil six

dal mu oddělit převíjení od natažení závěrky, to není velký úkol, ale těžko sehnat člověka, co ten zákrok provede

=

i krásného sixe dát stejně prohlédnout a promazat

dobře pročíst zaklínadla a poučky pro založení a převinutí filmu

na venkovní použití sixe a na doma pomalé expoziční časy bez blesku tlr

když jediný přístroj, tak tlr a při ceně 5 tis plus mínus tak jpn výroby, ale netuším, co je a není na trhu


  • 1

#56 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 623 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 14 únor 2020 - 10:43:47

Já znám dva fotografy co sním léta nemají problém.Jeden co mu ho kdysi opravil jeden vyhlášenej opravář který už nežije.Ten mu ho sešteloval tak že sním udělá 13 snímků.Ten druhej má Praktisix a taky mu funguje léta bez problémů.Já ten svůj druhej měl na okýnko a fungovalo to.Někdo si s tím taky hrál.


  • 0

#57 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 305 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 14 únor 2020 - 11:12:35

Mám ho léta a jsem tomu rád. Když se mu věnuje trocha péče a citlivého zacházení tak se odmění dlouhou životností. Rád ho používám s padinou. Někdy použiju i hranol s měřením.
  • 0

#58 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 623 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 14 únor 2020 - 11:22:51

50 mm je fajn ale u 25 mm tam všechno hrozně lítá.


  • 0

#59 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 14 únor 2020 - 12:02:18

No tak to jste mne potesili i nepotesili.Ja jsem dneska do ctyr do rana sumiroval vsechny nazory a prispevky na teto strance,a vyslo mi toto:Kiew 88 absolutne nebrat(to beru jako murbeton),Pantacon Six take ne(to jsem bral s trochu tezkym srdcem).Pak se objevila vcera jedna vlastovka,ze P Six jo,no a ted dalsi vlastovky s celkem pochvalnymi komenty.Na druhou stranu mne ovsem desi,jak se tady pise, ze to zrcadlo triska a je problem i na stativu s casem1/60. Ja chci fotografovat hlavne prirodu,krajinky apod.kde bych chtel pouzivat casy tak od 1/30 a nize,a i nocni snimky bez blesku,kde bude trebas expozice trebas 1-2sek. Takze to by asi neslo ze?  Ja jsem se nerikam ze rozhodl,ale priklonil k variante,ze bych mozna sel prece jenom do nejake dvouoke klasicke zrcadlovky(Rollei,Yashica,Flexaret?),a navratil se tam,kde jsem kdysi pred 50-ti lety zacinal,a vlastne pozdeji i skoncil.Ja to napisi za chvili,no tak za pul hodky jako novy dotaz. v novem tematu,jo?Ponevadz tady uz toho je hodne,a at se to nemicha.Pod textem"Rollei,Yashica nebo Flexaret?" Tak kdo muzete,podivejte se prosim na to,a budu samozrejme vdecny za kazdy nazor a radu.


  • 0

#60 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 784 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 280

Publikováno 14 únor 2020 - 12:09:52

Nejlépe,  když si někde domluvíš  možnost si to  osahat, nafotit si aspoň jednu rolku s každým aparátem,  doma v klidu vyvolat,  v klidu si dojmy nechat projít hlavou i srdcem :-) .


  • 0

#61 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 14 únor 2020 - 12:18:11

Ja budu mit pristi tyden na nejakou dobu k dispozici zapujceny Kiev 88 a Pentacon Six.Ale chtel sem nahodit to nove tema,ktere souvisi s timto,ale nevim kde to najit-"zobrazit nove tema".Vcera se mi to objevilo samo,dneska ne :mad:


  • 0

#62 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 14 únor 2020 - 12:19:05

Než založíš nové vlákno k TLR (jestli jsem to tak pochopil), máš projeté ty stávající ?  Ale asi ano.

http://www.temnakomo...x6/#entry499066

http://www.temnakomo...lr/#entry444288

http://www.temnakomo...um/#entry447814

http://www.temnakomo...etu#entry499859


  • 0

#63 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 14 únor 2020 - 12:21:49

Ja budu mit pristi tyden na nejakou dobu k dispozici zapujceny Kiev 88 a Pentacon Six.Ale chtel sem nahodit to nove tema,ktere souvisi s timto,ale nevim kde to najit-"zobrazit nove tema".Vcera se mi to objevilo samo,dneska ne :mad:

Najedeš v základním výběru témat na např. SF - ani malý ani velký prostě střední formát

A pak tam nahoře vpravo najdeš možnost Založit nové téma


  • 0

#64 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 14 únor 2020 - 12:26:20

Dik Luizi.K te TLR bych chtel vlakno otevrit,ovsem neprojel jsem vsechny ty 4 temata co tady uvadis,tak to ted proctu,abych neopakoval stejne dotazy,a pak se napojim.


  • 0

#65 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 14 únor 2020 - 12:27:55

Kiev leda jako darek a hned ho poslat do Araxu na Ukrajinu za par tisicovek vytunit tak, aby byl spolelivy, mel svetlou matnici, vysametovany vnitrek a napr. P-SIX bajonet! (mozno i MLU). Pak je z neho podle me seriozni masina! Nedovedu si predstavit, ze dam za Kiev 88 6000 Kc, protoze s naklady na upravu se pak dostanu dohromady na cenovku seriozni zapadni masiny.

 

P-Six ano, ale dobre servisovany. Pak pri dobrem zachazeni vydrzi (muj drzi pres 300 svitku bez problemu.. jen to chce co par let (prej 4) CLA - opet u kvalitniho servisaka). Objektivy P6 jsou za svou cenu TOP!

 

Z low cost fotaku pri vsi hrdosti Flexaret (asi libovolny typ krom VII s Prestorem) - opet po servisu a za me bych doporucoval koupit od Olesona svetlejsi matnici a instalovat.

 

Samozrejme existuji lepsi a spolehlivejsi 6x6 SLR, ale radeji bych tim cenovym rozdilem do zacatku zadotoval nejake ty svitky (napr. barva dnes znacne podrazila a nekdy nechavam v prodejne za material mnohem vice penez nez byla porizovaci cena fotaku, na ktere je pak exponuji).


  • 0

#66 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 700 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 únor 2020 - 13:32:05

No tak to jste mne potesili i nepotesili.......

hlavní je to, že nic neplatí jednoznačně a tazatel sám se v tom musí nějak vyznat - osobní zkušenost

jinak kritické časy -možno dát "B" a řešit  externí závěrkou před objektiv, půl vteřina a delší - rukou-krytka, kratší časy třeba závěrkou packard, nebo nějakým domácím výtvorem, žádný problém

to kdyby člověk už doma sixe měl a vteřinu klidnou chtěl :)


  • 0

#67 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 623 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 14 únor 2020 - 13:37:06

Byla tu řčec i o Rolleflex jeden tu mají i se třemi  objektivy Bazar- Rolleflex 6008 Profesional SRC 1000 + 3x objektiv - fotobazar Centra FotoŠkoda


  • 0

#68 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 784 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 280

Publikováno 14 únor 2020 - 14:14:44

Byla tu řčec i o Rolleflex jeden tu mají i se třemi  objektivy Bazar- Rolleflex 6008 Profesional SRC 1000 + 3x objektiv - fotobazar Centra FotoŠkoda

Pokud  je zdravá baterie,   tak  ta cena za tento komplet  je  velice, ale opravdu velice,  dobrá! (ale accupack se dá doma zrenovovat výměnou náplně celkem bez problémů). 

Ten tele-xenar je  úžasný a  velmi drahý objektiv.

Kdybych  podobnou sestavu (akorát u 150/4 mám sonnar)  už neměl,   velmi  vážně  bych o tom uvažoval.  


  • 0

#69 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 623 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 14 únor 2020 - 15:00:01

Jsou tam ještě dvojočky a tohle. Bazar- Zenza Bronica SQ-Ai + 3x objektiv - fotobazar Centra FotoŠkoda Potřeba prolistovat.


  • 0

#70 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 15 únor 2020 - 16:47:19

Luboszz:Dival jsem se na ty fotaky  Foto Skoda.Ani jsem nevedel ze tato stranka existuje.(a jeste asi hodne dalsich ktere neznam).Ja jezdim hlavne po Ebay,Aukro,SBazar,Bazos,Paladix. Ten Rolleiflex 6008 Profesional je skutecne lahudka,ovsem to je mimo moji dimenzi(prozatim).Ale je tam trebas Mamiya C3-7500.-Kc,nebo Yashica Mat 124-4800.-Kc,nebo Rolleflex TE 3.5-8800 Kc. Ja nechci na zacatek fakt nic draheho. Nejsem sice zadny chudak,mam na vse co potrebuji k beznemu zivotu,nijak moc uskrovnovat se nemusim,ale rozhodne se v penezich netopim,skoda :oops: .Jsem ted navic uz jeden a pul roku na nemocenske,a jeste tak min.pul roku budu,ted od pristiho mesice mi nemocenskou jeste trochu"seknou",navic lod lonska a letos budu mit jeste jine velke vydaje(byt,zahrada aj.),takze bych se pro ten prvn fotaki(vlastne druhy,mam jeste tu Exaktu Varex IIa,ke ktere jsem prikoupil objektiv Triotar 4/135,ale ten nepocitam,to bude jen takovy doplnkovy,diky tomu druhemu objektivu muzu fotit trebas veverky v lese),ale hlavni pro mne bude neco na 6x6.A rad bych se udrzel v rozmezi do tech 300 €(7000.-Kc).Musim kupovat vse komplet od zacatku:zvetsovaky(dva uz jsou na ceste),veskere vybaveni fotokomory,filmy,fotopapiry(to budu kupovat vse od Fomy,na tech mych prvnich par stovek zkasenych fotek to je myslim dobra a levna volba,navic ja jsem nikdy jako kluk na nic jineho nedelal,a k FOME mam duveru i nejaky ten"citovy" vztah. A jak pise vyse Hypnogen,je treba zadotovat ze zacatku do tech svitku a papiru. Ja bych 


  • 0

#71 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 623 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 15 únor 2020 - 17:32:14

Levnější Je určitě Pazdera který je taky ve Vodičkově ulici v Praze.Je to největší bazar s foto technikou přes 15 tisíc výrobků k prodeji.Na internet to nedávají prý se jim to nevyplatí.Určitě se tam vyplatí jet.


  • 0

#72 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 15 únor 2020 - 17:46:01

Kdybych to tak mel shrnout co vlastne chci:

1)Fotoaparat do tech cirka 7000(Korun!)

2)Aby se s nim dalo vyrazit do"terenu".Na vaze ovsem az tak nezalezi(jestli budu mit v batohu kilo vic nebo min to me nerozhazi.

3)Aby to ustalo na stativu i casy POD 1/30 s

4)No a aby to,kdyz se podari pri priznive konstelaci hvezd a vsech fyzikalnich i nefyzikalnich zakonu a budu mit svuj stastny den,tak aby to delalo co nejkvalitnejsi fotky.

A co bych chtel fotit:

Prirodu-Lesy,hory,potoky,reky,rybniky,jezera(tech je v mem okoli habadej),proste krajinky.No a take lidi.Mozna i takove jakoby portrety,ale nemyslim nejake atelierove :-P ,to uz bych musel preskocit do uplne jinych sfer,ale takove ty portrety ala "baca na salasi,starenka z chaloupky apod.

No ted jsem se uplne zhrozi,co vsechno bych vlasne chtel,za malo penez hodne muziky! No jestli nekdo z vas zkusenych neco"vykouzli"z mych"skromnych"pozadavku a da to nejak do roviny(coz bude asi dost tezke),tak budu velice vdecny.A jeste podotykam:nepotrebuji zadny super stroj,staci stara ale spolehliva klasika.Dekuji,a dekuji vsem co si tady davaji praci s ruznym vyhledavanim a pomoci nam zacatecnikum,i kdyz nektere otazky jim uz asi musi lezt krkem,kdyz je odpovidaji po stopadesate. :oops:


  • 0

#73 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 15 únor 2020 - 17:59:57

Luboszi,ja jsem tam pred 15-ti,lety byl.Jen tak okouknout.Krasna prodejna s nadhernymi kousky.Hodne ve vitrinach.Maji tam i unikatni kousky.Nevim jestli to je ono,ale bylo to ve Vodickove ulici.Tam si fakt vyberes.Ovsem ceny"ponekud(hodne)"vyssi. V budoucnu az pojedu do Prahy,tak se tam urcite stavim,a mozna i neco koupim.Ted se mi to ale nevyplati,hodne by se mi to pro ty moje skromne zacatky prodrazilo.Ale diky za pripomenuti,uplne jsem na ten obchod zapomnel.


  • 0

#74 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 15 únor 2020 - 18:03:30

Luboszz;ted jsem si vsiml ze pises ze Pazdera je levnejsi.Takze mozna se to zmenilo.A je pravda,ze ja jsem v te dobe cumel hlavne po tech unikatech ve vitrinach kde byly astronomicke sumy,a tech"normalnich"fotaku jsem si v tom uzasu nevsimal.


  • 0

#75 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 623 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 15 únor 2020 - 18:13:52

Já do Fotoškody začal jezdit ještě v době kdy byla na opačný straně ulice stejně jako Pazdera.Co pamatuju tak Pazdera byl levnější.Tvrdí to i fotografové co znám a jezdí tam.


  • 0

#76 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 15 únor 2020 - 18:51:48

Luboszzi-prrosimTe(nebo i ostatni kteri se zde objevite).Muzes se mne prosim Te kouknout na Ebay?Je tam na aukci(konci za 2 1/2 hodiny)jeden Rolleiflex Tessar 3.5 za momentalnich 109 €.Ja uz ho sleduji treti den,a ta cena za tu dobu se zmenila pouze o 9 €.Vypada skvele,je tam u ne napsano"neu revidiert"-revidovano.Co to znamena?A jinak dole ze je vse v dobrem stavu.Neni to nejak podezrele?Ja pocitam ze ta cena musi vystrelit behem dvou hodin na trojnasobek.Jinak by to i pro mne,laika bylo jakesi divne(?).A pak mam jeste dotaz ohledne Rollecordupodle fotky krasny,pry doted dela krasne fotky, za 2100.-Kc,coz se mi zda taky podezrele.(je to na Sbazar).Z clanku nahore ten Rollecord chvali trebas Keko,myslim ze i Liuz a jeste nekdo.Mohl by ses mi na to prosimte mrknout a svuj nazor?Dik


  • 0

#77 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 15 únor 2020 - 20:45:07

Asi je lepsie dat sem cely link-
Ale za 109 to asi nebolo, ze?
Nekupuj fotak zbrklo. To sa neoplati.

Ak uz chces kupit stredoformat. kup si naozaj pekny Flexaret a daj ho oservisovat. To cele ta moze stat do 200€. A bude sluzit roky k spokojnosti. No a potom ho s malou stratou predas. Alebo darujes blizkej osobe.
Medzi tym sa kadeco dozvies. Zacni tym, ze si o tych Rolleifexoch nieco nastudujes, Ziskas uplnu predstavu o tom, co vlastne chces. Ci chces ultomativny Rollei s Planarom, ci ti staci Tessar, ci Xerar, ako mam ja. Rozdiel v cene moze byt aj 1000€.
Na drujeh strane, ked sa zacenes stretavat s aktivnou foto-komunitou, mozno skonci v tvojich rukach uplne nejaky iny aparat. A mozno ich bude aj viac. A poznas kuzlo sklopnych aparatov. Ja polujem po nejakej Moskve6 napriklad. A to som, prosim, vlastnil uz aj Hasselblad.

Cim mas viac casu a preukazes menej chtica, tym mas vacsiu vyhodu. Ty mas peniaze a casto narazis na predavajuceho, co chce svoj aparat predat, pretoze tvoje peniaze potrebuje. Chce predat svojho Rolleia, pretoze ma na ruke peknu Leicu a zena mu vyhraza rovodom :D .
 

Proste si daj nacas. Nieco, coho vyhoda konci za dve hodiny, moze byt vyhoda iba na oko. Ver mi.

Ak neovladas obchodovanie na ebay, zacni nakupom drobnosti. Osvoj si, ako sa tam predavjuci spravaju, ako sa musis spravat ty, aj preco su veci od osob s lepsom hodnotenim lepsie ...


  • 0

#78 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 700 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 únor 2020 - 21:15:35

pořád mi to vychází na nějakou yashicu tlr, nakonec dvouoká zrcadlovka by měla být ve výbavě každého fotografa, který nezůstal jen u kinofilmu

klidně od škody, jestli tam nějaká je, kdyby byla závada, tak ji bezplatně opraví, aspoň před lety to tak bylo, žádné riziko

dá se s tím dělat ledaco i portréty, chaloupky i kousky krajiny

tím se vlk nají a koza zůstane celá a vlk má dost času si ostatní koncepce třeba někde prohlédnout zblízka, než by se do nich pustil


  • 0

#79 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 15 únor 2020 - 21:25:47

Diky keko a Luzji za vase moudra slova. Akce na Ebay skoncila.Ja jsem na ten Rolleiflex nasadil maximalku 189€,a 5 vterin pred koncem to skocilo na 190€,takze jsem to prohral.A mozna je to dobre.Mam cas na premysleni.Byl jsem moc zbrkly.Jinak to obchodovani jaz takz znam.Ale hlavne na CATAWIKI a pres hodinky.Ale to jsem"jel"ciste kvuli zisku-nakup-prodej.A vzdycky(nebo skoro vzdycky)jsem vydelal.Toto je ovsem neco jineho.Fotak chci ciste pro sebe,pro svou radost. A v nakupovani fotaku moc zkusenosti nemam.Ceny zhruba znam,ale jen u tech nejznamejsich a v zakladu.Coz je tak asi 10%,jestli vubec.Ponevadz kdyz se divam na ty vselijake typy,vybaveni a vselijake doplnky,tak mi to hlava nebere.A to mluvim jen o analogovych!O tech stovkach digitalu co se na trh chrli kazdorocne to jde uplne mimo me,a ani me to nezajima. Takze jsem se zase zklidnil,a budu hledat dal,ale uz v poklidu,at neudelam nejakou"botu",ponevadz jednu jsem uz udelal(no mozna se to da jeste napravit,ale nejsem si tak jisty uplne 100 procentnim uspechem).


  • 0

#80 NektarLektvar

NektarLektvar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 15 únor 2020 - 21:40:01

Něco by se možná dalo najít ve Vídni...

 

https://www.leicasho...asc&order=price


  • 0

#81 tomogara

tomogara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationDeutschland
Reputace: 2

Publikováno 15 únor 2020 - 22:25:19

NektarLektvar:podival jsem se na to,ale ty ceny tam jsou o dost vyssi nez jinde.Ale videl jsem jen zacatek.Prohlednu to jeste dale,ale asi to bude stejne.Kazdopadne dekuji.Jako vsem,kteri si davaji tu praci s vyhledavanim a radou.Ja prozkoumavam kazdy tip.

RHx:Na Foto Skoda je jedna pekna Yashica 124 Mat za 4900.-Kc,ale nekde jsem videl i levnejsi,uz nevim kde,musel bych vsechno znovu projit.Alternativa je to dobra.Ale co treba Rolleicord ve velice peknem stavu,pry stale delajici krasne fotky,cena do 3000 Kc,nestacilo by mne to na zacatek? Ovsem nevim jesli se s tim daji uspesne delat ty krajinky a sem tam nejaky ten miniportret lidi,nebo trebas i kravy nebo kone apod. na toulkach krajinou?


  • 0

#82 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 16 únor 2020 - 11:55:37

Rolleicord je uplne vporiadku. Menej vymozenosti, rovnaka kvalita ako Rolleiflex.
Cele to je v tych objektivoch. Ale ono oko neurazi ani Triotar.


  • 0

#83 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 700 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 únor 2020 - 13:40:19

 

RHx:Na Foto Skoda je jedna pekna Yashica 124 Mat za 4900.-Kc,ale nekde jsem videl i levnejsi,uz nevim kde,musel bych vsechno znovu projit.Alternativa je to dobra.Ale co treba Rolleicord ve velice peknem stavu,pry stale delajici krasne fotky,cena do 3000 Kc,nestacilo by mne to na zacatek? Ovsem nevim jesli se s tim daji uspesne delat ty krajinky a sem tam nejaky ten miniportret lidi,nebo trebas i kravy nebo kone apod. na toulkach krajinou?

přesně jak píše keko, myslím, že dál by to byla už jen debata, kdy se člověk točí v kruhu

úplně univerzální přístroj na světě není, ale hezky metodicky výběr vhodného přístroje popisuje e. einhorn v knize flexaret v praxi, str. 9-16, sntl 1968, píšu rychle, ale tohle by byl dlouhý citát :)

pochopitelně závěr vyznívá pro zrcadlovku se dvěma objektivy pro formát 6x6


  • 0

#84 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 623 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 16 únor 2020 - 15:56:35

On tam píše zejména v oblasti amatérské fotografie strana 5 přiznání místo úvodu.Já osobně poznal i jiný typy  zrcadlovek se dvěma objektivy  Frexaret mě sedí nejlíp.Co se týče pohotovosti přístroje i jiných věcí.Příslušenství má tolik že to  nemají ani některý slavnější značky.


  • 1

#85 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 17 únor 2020 - 08:52:15

Taky se do zacatku (a dost mozna i nafurt!) primlouvam za Flexaret - nejaky modernejsi typ s previjenim zprazenym s natahovanim zaverky. Jsou to dobre stroje, na ktere se daji za slusne penize sehnat filtry, coz by te mohlo u krajinarske fotografie zajimat, a spousta dalsiho, mene potrebneho prislusenstvi.
  • 0

#86 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 90 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 18 únor 2020 - 18:10:58

Pokud si budete pořizovat Flexaret starší řady (bez objektivových bajonetů, průměr filtru 30 mm), pak dejte pozor na to, že při současném nasazení filtru a sluneční clony už dochází k vinětaci. Není to tragické, ale je to znát.

 

Shimpan


  • -1

#87 JardaL

JardaL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
  • LocationPraha / UL
Reputace: 9

Publikováno 21 únor 2020 - 19:06:01

Taktéž doporučím Flexaret, Yashica, Rollei . . .

Mimochodem je třeba v Dresden fotobazar s fototechnikou na film ?
  • 0

#88 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 22 únor 2020 - 11:49:39

na slovenskom bazosi sa objavila Bronica s2 a s2a ;) za slusnu cenu


  • 0

#89 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 24 únor 2020 - 20:28:37

Mam Yashica 124G - krasny aparat, slepy objektiv.
 

Keko omlouvám se za svou nevědomost, ale hrozně by mě zajímalo, co znamená slepý objektiv. Šlo by to nějak vysvětlit?


  • 0

#90 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 623 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 24 únor 2020 - 21:53:35

A pozorně prohlížíme jasně osvětlené čočky.Je zle když spatříme  drobné utvary podobné sněhovým vločkám anebo takřka neznatelný kroužek při okraji čočky.Jsou to známky začínajícího roztmelení   optických členů,které časem povede k takzvanému oslepnutí objektivu,


  • 0

#91 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 24 únor 2020 - 22:39:45

 

Mam Yashica 124G - krasny aparat, slepy objektiv.
 

Keko omlouvám se za svou nevědomost, ale hrozně by mě zajímalo, co znamená slepý objektiv. Šlo by to nějak vysvětlit?

 

Lubossz naznacil ...

Objektiv straca na kvalite, ked prestane prenasat spravne kontrast,  a teda aj rozlisenie.
Sposobuju to necistoty na povrchoch sosoviek, plesne tvoriace rozne tvary, poskodeny tmel, ktorym su niektore sosovsky stmelene ...
Objektivy su tak dobre, ako dobre sa o ne starame. Kazdy by mal byt podla moznost samostatne prachotesne uzavrety, v chladnom a suchom mieste. Miesto by nemalo byt citit plesnou, je o tom viacero zdrojov.
Dobre zhotovene objektivy odolavaju lepsie, napr Xenar na mojom Rolleiflexe je v spickovom stave, zatial co Yashica mladsia skoro doknala kopia bohuzial nie.

Ak chces skontrolovat objektiv musis ho co najbedlivejsie preskumat proti svetlu, zamerat sa hlavne drobne bodky s okolim podobnym pavucine, nanosy prachu, farebne mapy postupujuce od okrajov.
 

Napodiv ziadna bublinka hlboko v skle nie je na zavadu, par drobnych skrabancov moze vadit v narocnych podmienkch proti silnemu zdroju svetla, ale napriklad hlboky zarez do skla, co vyzera naozaj katastroficky, da sa vyriesit ciernym fixom.

Nebol som hoden, aby ten hore obdaril sikovnostou, a tak mozem povedat, ze oparva objetivov je vec pomerne narocna, naklady casto prevysuju hodnotu objektivu (casto celeho aparatu).

Ak ovsem objektiv stoji zato, sklo sa da vylestit, naparit nova antireflexna vrstva a objetiv je casto i lepsi, ako od vyroby :D
Ale stoji ti to za to?

Yashica MAT 124 je krasny aparat, ale objektiv sa vymenit neda a ten moj je hrozny :(


  • 0

#92 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 24 únor 2020 - 23:16:23

 

 

Mam Yashica 124G - krasny aparat, slepy objektiv.
 

Keko omlouvám se za svou nevědomost, ale hrozně by mě zajímalo, co znamená slepý objektiv. Šlo by to nějak vysvětlit?

 

Lubossz naznacil ...

Objektiv straca na kvalite, ked prestane prenasat spravne kontrast,  a teda aj rozlisenie.
Sposobuju to necistoty na povrchoch sosoviek, plesne tvoriace rozne tvary, poskodeny tmel, ktorym su niektore sosovsky stmelene ...
Objektivy su tak dobre, ako dobre sa o ne starame. Kazdy by mal byt podla moznost samostatne prachotesne uzavrety, v chladnom a suchom mieste. Miesto by nemalo byt citit plesnou, je o tom viacero zdrojov.
Dobre zhotovene objektivy odolavaju lepsie, napr Xenar na mojom Rolleiflexe je v spickovom stave, zatial co Yashica mladsia skoro doknala kopia bohuzial nie.

Ak chces skontrolovat objektiv musis ho co najbedlivejsie preskumat proti svetlu, zamerat sa hlavne drobne bodky s okolim podobnym pavucine, nanosy prachu, farebne mapy postupujuce od okrajov.
 

Napodiv ziadna bublinka hlboko v skle nie je na zavadu, par drobnych skrabancov moze vadit v narocnych podmienkch proti silnemu zdroju svetla, ale napriklad hlboky zarez do skla, co vyzera naozaj katastroficky, da sa vyriesit ciernym fixom.

Nebol som hoden, aby ten hore obdaril sikovnostou, a tak mozem povedat, ze oparva objetivov je vec pomerne narocna, naklady casto prevysuju hodnotu objektivu (casto celeho aparatu).

Ak ovsem objektiv stoji zato, sklo sa da vylestit, naparit nova antireflexna vrstva a objetiv je casto i lepsi, ako od vyroby :D
Ale stoji ti to za to?

Yashica MAT 124 je krasny aparat, ale objektiv sa vymenit neda a ten moj je hrozny :(

 

Jak roztmelení, tak plíseň na čočce Ti můžu ukázat, ale je to smutný pohled  ;-(

A zrovna na těch mejch oblíbenejch, achjo...


  • 0

#93 derossi

derossi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 3

Publikováno 24 únor 2020 - 23:27:49

Moc děkuju za vysvětlení. Já se bál, že to je nějaká vada konstrukční.


  • 0

#94 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 24 únor 2020 - 23:59:14

Jak roztmelení, tak plíseň na čočce Ti můžu ukázat, ale je to smutný pohled  ;-(

 

 

A zrovna na těch mejch oblíbenejch, achjo...

 

 

Plíseň znám ale roztmelení bych rád viděl :wacko:


  • 0

#95 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 784 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 280

Publikováno 25 únor 2020 - 07:12:30

Mnohdy  je to takhle:   roztmelený objektiv = roztlemený prodejce. 


  • 0

#96 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 25 únor 2020 - 07:34:45

na slovenskom bazosi sa objavila Bronica s2 a s2a ;) za slusnu cenu

ten chlapec co to predava sa asi rozviedol. Predava fotaciky a manzelsku postel :)


  • 0

#97 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 623 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 25 únor 2020 - 08:34:24

Já mám ješte Yashicu D dobrej foták Flexaret je Flexaret.Já jí dostal tak nevemte to za ty prachy :grin:  :D .


  • 0

#98 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 90 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 26 únor 2020 - 20:35:05

Buďte rád, že ho nevidíte na vlastních objektivech. Není to katastrofa, když se s tím naučíte zacházet, dá se s tím i fungovat. Každopádně je ale lepší se tomu vyhnout. Roztmelené zadní členy u Flexaretů zahazuji a metodou pokus omyl vyměňuji z jiných, které jsou nepoužitelné jiným způsobem. Objektiv Sekor 4.5/180 na Mamiyu C mám s roztmeleným předním členem a pokud mu nesvítí slunce přímo do čumáku, není to tak hrozné.

 

Shimpan

 



Plíseň znám ale roztmelení bych rád viděl :wacko:

 


  • 0

#99 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 784 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 280

Publikováno 27 únor 2020 - 07:20:44

Roztlemení je  takový stav duše,  že  kdyby člověk neměl uši,  tak by měl hubu v úsměvu přes celý ksicht.


  • 0

#100 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 27 únor 2020 - 07:32:23

Plíseň znám ale roztmelení bych rád viděl.....Jo, srandičky, ale já ho fakt nedávno a vlastně poprvé ve svém dlouhém životě viděl. Koupil jsem si od němce na Eaby ECHT Rodagon WA 4/80, vypadal krásně , mírně zaprášený. Tak jsem se jal čistit, čočky vypydaly jako nové, ale při průhledu objektivem zezadu dopředu jakoby na přední čočce uvnitř doslova mléčný půlměsíc zasahující od kraje asi do 1/4 průhledu. Tak s podezřením na plíseň uvnitř či vzlínající olej jsem přad 2 týdny dal obejktiv odborníkovi (p. Kocián) k opravě. Verdikt děsivý - přední člen, jsa stmelen ze 2 čoček se roztmeluje a bude to pokračovat. Řešení - vyhodit !! Tak jej musím fakt vyhodit, neb možnosti reklamace jsem těžce prokaučoval. 6 tisíc v pérdeli, ale už vím, jak vypadá roztmelení. Jen nevím, jak k tomu může u renomované zančky dojít, zvláště když objektiv vypadal jako "skoro nový"...Zdařec Luigi :shock: P.S. Kdyby někdo chtěl ten objektiv na hraní a pokusy, tak za poštovné a 1 pivo až se sejdeme jej má.


  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních