Přejít na obsah


Fotka

(neobyčajne obyčajný) Flexaret VIIa - pomoc s IDENTIFIKÁCIOU

Flexaret VIIa Flexaret VIIa Identifikace

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
Žádné odpovědi

#1 AndyFlex

AndyFlex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia
Reputace: 3

Publikováno 24 červenec 2023 - 14:06:09

Analógu zdar...!

UPOZORNENIE: trošku som sa rozpísal

Po nejakej dobe náročného hľadania sa mi celkom náhodou dostal do ruky Flexaret VIIa (s dokonalejšou uzávierkou západonemeckej kvality Prontor SVS)!
Na prvý pohľad som si však na ňom všimol niečo nezvyčajné, čo bol aj dôvod, prečo som túto príležitosť takmer prepásol.

KONTEXT: Prechádzal som si tak jedného dňa bazár a natrafil som na inzerát s prostým označením Flexaret VII. Inštinktívne, mechanicky som ho otvoril a letmo prezrel fotky. Akonáhle som zbadal, že Flexaret nemá páku samostatného náťahu odsúdil som inzerát ako chybný, so zlým listingom - vyzeral ako klasická VI s Prontorom SVS.
O nejaký ten týždeň neskôr som opäť náhodou daný inzerát rozklikol a úplnou náhodou si všimol jednu vec - na vrchu šachty (světlík) boli prítomné oné dva čapy, ktoré sa nachádzajú iba na modeloch rady VII (páku radenia na fotkách nebolo vidno) - to znamenalo, že to musela byť... áno VIIa, tá ktorú som už vyše mesiaca bez úspechu hľadal (odkedy sa mi moja servisovaná a 2krát opravovaná VII ZASE pokazila a ja som ten východonemecký šmejd Pentacon PRESTOR definitívne zavrhol).

Po bližšej inžpekcii nie príliš kvalitnej inzerenčnej fotky som potvrdil, že prístroj je naozaj zaopatrený uzávierkou Prontor SVS. Na moje veľké šťastie bol inzerát stále aktuálny, a tak som sa (za veľmi rozumnú cenu!) konečne stal hrdým vlastníkom Flexaretu VIIa!


Nuž, ako zvyčajne - odbočil som od témy a obrátil prosbu o pomoc na epickú rozpravu s prvkami gradácie. Odpusťte mi.

Vrátim sa k pointe: jeden z dôvodov, prečo som si hneď ten prvý krát neuvedomil, že ide o VIIa bolo, že bol až... NEOBYČAJNE OBYČAJNÝ.
Rozumejte: na VŠETKÝCH inzerátoch aj fotkách (Flexarety.cz, Stránky Lubomíra Čevely, atď...) som sa vždy stretol len s verziou VIIa, ktorá má štítok rozsahu ostrenia (ten, po ktorom "behá" zaostrovacia páka) STRIEBORNEJ (bielej) farby.
Tento môj disponuje tým najobyčajnejším štítkom ostrenia z obyčajných - ČIERNYM. Presne tak, ako drvivá väčšina vyrobených flexaretov. Lenže nech som hľadal akokoľvek a kdekoľvek - nenašiel som ani jednu informáciu akéhokoľvek razenia v tejto záležitosti - a práve preto sa obraciam na Vás - veľavážení Temnokomoráci!

Osobne mi nejde ani o to, či je to nejaký vzácny model (veď už VIIa sama o sebe je raritou), aparát je pre mňa na fotenie (ide teraz do servisu), nie ako zberateľský kus; dokonca preferujem klasický čierny zaostrovací štítok, sttieborný sa mi zdá nepekný (za najkrajší považujem bronzový, raritne sa montoval tuším na šestky...), akurát sa považujem (v teoretickej sfére) za celkom schopného znalca v oblasti Flexaretov, ale slovami Zdeňka Pohlreicha: "Viděl jsem hada s*át, žábu bušit pěstí do skály, koně zvracet v barvách francouzský trikolóry. Dokonce sem viděl i stíhačku couvat, vole. Ale todleto sem teda ještě neviděl."
Ešte mi napadlo, či tam proste niektorý z možných minulých vlastníkov nepremontoval ten čierny zaostrovací štítok z nejakého dôvodu. Alebo možno chyba z nepozornosti v montážnej dielni v Meopte...?

Dám Vám ešte presnejsí popis daného stroja:
• ČIERNY (klasický) štítok (NIE biely/strieborný ako na všetkých VIIa, čo som kedy videl)
• všetky strany sú "šedozelené" (polep), okrem pravej strany (tej, kde je úchyt na kinofilmový hľadáčik alebo nesprávne na blesk) - tá je klasicky šedá
• prvé číslo sériového čísla je 9, čo myslím indikuje rok výroby 1969
• Uzávierka je na VIIa klasický Prontor SVS

Ďakujem za postrehy, A ČAS! :)
~A.



TL;DR:
Flexaret VIIa s ČIERNYM zaostrovacím štítkom (doteraz som videl vždy len strieborný/biely)
rok výroby: 1969 (podľa sériového čísla začínajúceho 9-)
Šedozelený polep na všetkých stranách okrem strany s úchytom na kinofilmový hľadáčik
Nemáte niekto nejaké info o tomto modeli VIIa?
  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Flexaret VIIa, Flexaret, VIIa, Identifikace

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních