Přejít na obsah


Fotka

Instant Mytol


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
308 odpovědí na toto téma

#51 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 7 květen 2007 - 22:14:48

Jináč pro ty kdo nemajů váhy a chců tak sa dajů lacino pořídit na aukru. Ale dlůho sem vystačil i s dělanýma a sadů závaží. 8)
  • 0

#52 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 8 květen 2007 - 08:21:20

Ja hledal takhle.
http://www.google.cz...dat Googlem&lr=
a sehnal sem kalibrovatelnou vahu za 1200 Kc
  • 0

#53 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 8 květen 2007 - 09:58:37

Ty Luďo, poslúchaj, ta vážka za tych 1200 je dobrá ta ti bude stačit. Přesnost je dostatečná. Já bych ju za ty prachy bral. Ale já mám tu svoju ramínkovou, vojenskou, krásnou, se zavážíčkama, v pouzdýrku, ANALOGOVOU ne DIGITALNI. Ty navážky do 250g jsou dostatečné, tych 100g je málo, musíš počítat eště z nejaků tu misečků, že?

Tož tak

Kraken
  • 0

#54 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 8 květen 2007 - 10:26:55

Mam s vazivosti do 50g. Pocitam ze to bude stacit. Vetsi davky kdyztak navazim navickrat.
No a ted uz jen zbejva vybrat spravnou vodicku k namichani. DD23 ( dvoulaznova Metolova ) je napevno vybrana, tu uz neresim.
Z tech Pyro-vyvojek se porad rozhoduju jestli nejakou HD, P, M, MC ci Hypercat.
  • 0

#55 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 8 květen 2007 - 10:55:09

Kurňa, vy stě su asi fajna roba! Jak se kdesi potkame, tuž musime zistiť, či nesme rodina... (Akurat to mliko v kavě mi nesedi! Co vařitě černu meltu a potem do ni davatě mliko? Dyť bude bila!)
S tym zviřem vam ja němožu poradiť, bo mam čokla (vypada jak hrsť pucwola a važi skoro dva kila - ale jak se nasral, tuž zrobil štajgrovi z kosteloveho ancuga bermudy a taku kacabajku jak nosija Ramštajni). Ale kamarad Plastelina ze šachty Rudy řijen pravil, že nejlepši je narvať kocura do automatky a zaliť Savem. Ale něždimať!!! To by dostal motolicu!Ja sem to něskušal, ale čemu by to nemjelo fungovať, no ni?!


Ha! Teď jsem vás, pane Pentaxisto, dle Vaší mluvy zcela jasně lokalizoval. Toto neumí napodobit někdo odjinud. Otázkou je, zdali jste se z oblasti vymezené lokalitou Poruby, Karviné a Frydku neodstěhoval :lol: Jen je mi divné, že používáte výrazu "roba" místo řádného "děvucha". To je trošku podezřelé a posouvalo by vás to patrně někam do Beskyd či na Opavsko - mohu požádat o vysvětlení? :lol:
  • 0

#56 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 8 květen 2007 - 11:28:48

musíš počítat eště z nejaků tu misečků, že?

Tam moje vaha ma taru, takze muzu vazit treba na papirkach...

A jaky vlastne kolegove pouzivate Louh? Normalni z drogerie ( neni cistej ) nebo kupujete opravdu cistejsi???


Diky za kazdy novy rano na TK
  • 0

#57 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 8 květen 2007 - 16:29:05

Pokud je mi známo, hydroxid sodný, tedy sodný louh prodávaný v drogériích je v chemicky "čistý" !!!

Luďo, to sem taky zkůšal s tema papírkama, ale moc to nešlo, honil sem rozsypaný sičičitam po stole a klel jak dlaždič. Víc už né.

Kraken
  • 0

#58 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 květen 2007 - 18:46:13

Kraken, Luďa: Chlapi neblbněte! U siřičitanu je to úplně buřt - gram sem gram tam... Siřičitan klidně odvažte na maminčiných kuchyňských váhách. Fakt!
Předseda: A něpovjym!!!
Bo syncy z werku by mi rozvalili pysk na fašyrke! My goroli sum uparći! Bedym rozmyślać... :lol:
  • 0

#59 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 8 květen 2007 - 20:21:51

Všeckým říkam ze su puntičkář, aj siričitan rozvažuju na desetinky gramu, su blby, ale su na to hrdý!!!
  • 0

#60 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 14 květen 2007 - 13:33:25

Pentaxista, lučbiči:

1. chlapi poslúchajte, jak si myslíte, že to bude se životností instant Mytolu, myslíte si, že to bude jak u x-tolu?

2. Eště jedna věc. Co je to vlastně dimesone S, šak já sem o tom prevítovi slyšel poprvé? To k nám na Valachy eště nedorazilo.

Tož dopředu děkuju ogaři.
  • 0

#61 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 18 květen 2007 - 17:02:31

Tož dík za odpověď :D
  • 0

#62 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 18 květen 2007 - 18:04:17

Kraken: Jenom žádné nervy...! Už mě také napadlo, zda by nešlo tyto stránky upravit tak, aby byla možnost "světodějné záležitosti nesnesoucí odkladu" nějak "vystrčit", aby si jich každý okamžitě všimnul... Co?!
Jinak:
Phenidone (= Phenidone A) = 1-phenyl-3-pyrazolidone
Phenidone-B = 1-phenyl-4-methyl-3-pyrazolidone
Phenidone-S (= Dimesone-S = Dimezone-S = Demizone-S) = 4-hydroxymethyl-4-methyl-1-phenyl-3-pyrazolidone.


Jasné?
Poslední forma je nejstabilnější v roztoku, proto se používá.

Životnost Instant Mytolu by měla být (snad) i větší, než u X-Tolu. Velmi ale bude záležet na tom, jakou vodu, postup a chemii zvolíte. Pozor! Čistší chemie nemusí být lepší! Některé (nežádoucí) příměsi mohou (za jistých okolností) působit jako stabilizátory. To u Kodak-ů mají asi vymakané, možná dokonce nějakou stabilizační látku přidávají. To se ovšem nedovíme. Podle mě je to ale zbytečné, protože Instant Mytol si namíchám v potřebném množství vcelku velmi jednoduše a s minimální vynaloženou námahou...

P.S. Ve vývojce H36, kterou jsem dlouho a rád používal, byl jako stabilizátor - resp. konzervans - cukr. Dávala se tam sacharóza a vývojkový koncentrát vydržel opravdu dlouho. Tenkrát se "na to moc nedbalo", prostě se do půllitrovky namíchal koncentrát a odebíralo se tak dlouho, až nebyl. Žádný Protectan, žádné kuličky, žádný parafin, žádné petky s vytlačeným vzduchem...
  • 0

#63 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 18 květen 2007 - 21:45:33

Pentaxista: Díky moc za odpověď je to výstižné. Enom mám pocit, že si na mě nejaké nasrané.
Jinak si odhalil můj problém z nervama (ty si doktor, né?), ale po tom co sem před chvílů rozcupoval zhlavec naplněný pérama od sůsedovej huse, tak su klidnější. Enom to tu pořád léce luftem to zatracené peří.......
  • 0

#64 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 5 červen 2007 - 19:51:57

"Oživím" vlákno o Instant Mytol-u:
Dnes jsem vyvolával Ilford PAN 400 (kinofilm) exponovaný jako 800 ASA v Instant Mytolu, 11min/24stC/prvních 30sec. překlápění, pak 2x co 30 sec.
Tentokrát jsem namíchal IM ne s Dimesonem S, ale fenidonem B (viz zde : pá 18. květen, 2007 19:04) a TEA od jiného výrobce (čistota p.a.).
Poměr fenidonu a dimesonu jsem neměnil (0,15g/litr) a zdá se, že originál X-Tol, IM s Dimesonem S a fenidonem B, jsou rovnocenné. To je vcelku dobrý poznatek, protože fenidon B je daleko lacinější a lépe sehnatelný, než Dimesone S.
Dopadlo to (lupa 12x) velmi dobře, kontrast zcela přiměřený.
P.S. Fenidon jsem koupil před několika lety od nějaké pražské firmy (už nejsem schopen zpětně dopátrat které). Je to patrně "technický", protože už při míchání ve 20 ml diethylenglykolu zůstalo v roztoku po rozpuštění (na dně nádoby) jakési černé svinstvo (jako částečky z pytlíkového čaje). Oddělil jsem to prostým slitím. Na funkci roztoku to patrně nemá vliv.
  • 0

#65 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 5 červen 2007 - 19:54:18

Možná by to patřilo do jiného vlákna, ale vyvolávací doba (v předchozím příspěvku) byla odvozena z vyvolávací doby pro HP5+ 14 1/4 min při 20stC.
  • 0

#66 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 5 červenec 2007 - 20:45:05

Takže jsem se rozhodl, že to taky vyzkoušímt. Zatím tedy pouze Excel, protože je v litrovém balení a měl by mít v zásadě stejné vlastnosti jako Mytol/Xtol.

Rozpouští se to trochu neochotně, ale nakonec všechny drobky na dně zmizely.

Vyzkoušel jsem Kodak Tri-X na 400 podle doporučení Kodaku a pokud jde o tonalitu tak dobrý, využití citlivosti skutečně lepší než při volání v Rodinalu (inu žádný div). Otázka samozřejmě je, jestli s tím taky půjde stejně dobře vyrovnávat a jestli nebubde ošklivě rozpatlané zrno (aby bylo jasno, tak ostrá struktura zrna z Rodinalu je podle mě krásná a žádoucí).

Pak jsem se ale napálil! Zkusil jsem Ilford Pan 400 na 400 podle doporučení Kodaku a Ilfordu (kupodivu se shodovaly) a výsledkem byl příliš krytý upečený negativ! Kontrast proměřený sice skutečně odpovídá slibované gammě = 0.58, ale střední šedá vychází s denzitou 0,85, což odpovídá expozičnímu indexu 1600!

Měl jsem se podívat sem! Volání podle Chrise Johnsona je o 3 minuty kratší. Druhý negativ jsem zkusil podle toho a výsledky vypadají slušně. Takže bacha, datasheetům se zjevně nedá věřit!

Jeden dotaz - Instant Mytol je stejně jako XTol jemnozrnná vývojka která rozpouští zrno. Bylo by možné nahradit syřičitan sodný (který je za to rozpouštění zřejmě odpovědný) jinou alkálií nebo ho vynechat, aby se dosáhla negativů s přirozeným vzhledem zrna a maximálním využití rozlišení filmu?
  • 0

#67 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 6 červenec 2007 - 11:30:32

Hmm, tak po proměření denzity je i druhý negativ (Pan 400) volaný podle Chrise Johnsona příliš krytý. Nad těmi časy doporučovanými Kodakem a |Ilfordem mi teda zůstává rozum stát. Zkusím ještě zkrátit volání na 7 nebo 7 a půl minut. Jako základ pro push +1 je těch 9 minut ale dobrejch.
  • 0

#68 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 červenec 2007 - 16:49:45

abs: stojí za povšimnutí, že vyvolávací časy Chrise J. jsou pro ROTAČNÍ VYVOLÁVÁNÍ !
A ještě jedna věc: Excel od Fomy je postavený velmi pravděpodobně TÉMĚŘ identicky jako X-Tol, ale (můj osobní názor!) - velkou roli zde hraje to "TÉMĚŘ"...
  • 0

#69 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 červenec 2007 - 19:07:21

Tak pro rotační vyvolávání? Hmm, škoda, to mi přijde málo praktické...

V každém případě právě suším Ilford Pan 400 volaný 7 minut v 20C 1+1, kinetikou 30s nepřetiržitě a dále dvě překlopení po 30s a výsledek už vypadá uspokojivě (pro kondenzorovu hlavu), aniž by znatelně kleslo krytí ve stínech.

Nevím jak moc se liší Excel/XTol/Mytol/Instant Mytol ale Foma u svých charakterových křivek filmu uvádí Excel/XTol v jednom grafu. Takže takové rozdíly by tam zas být neměly. Fakt je, že Ilfordí filmy mi při volání podle doporučení Ilfordu a zejména Agfy vycházely příliš krytý a kontrastní i v Rodinalu. Nevím proč.
  • 0

#70 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 červenec 2007 - 11:59:20

abs: To není žádná tragédie... První film mi dopadl přesně jako Vám. Tak jsem provedl "přepočet" na takovou kinetiku, jakou používáte Vy a i já (30sec překlápět, pak co 30sec 2x překlopit). Vyšlo mi to o cca 5% méně (pro 30sec rytmus překlápění)
Není to moc, ale kupodivu se to pozná!
  • 0

#71 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 červenec 2007 - 12:11:23

Ještě mě napadla jedna věc, která je možná jiným zcela jasná, já jsem s tím měl problémy:
Výrobci (ne často, ale přece jenom...) mění složení (a tím i výsledné vlastnosti) emulzí. Významné to bylo například u HP5+, Delty 400, asi i u Delty 100, určitě u T-Maxů. Stejně tak je to i u vývojek (nejmarkamntnější je to například u Atomalu a jeho klonů - Atomal F, Atomal FF, Fotomal, Fomal, ORWO A49, Calbe A49, Bergerova modifikace atd. atd.)
Někteří to zaregistrovali, někteří ne. Když porovnáte nejčastější "zdroje" vyvolávacích časů (phototec, digitaltruth, ale i "krabičkové údaje" a údaje na baleních vývojek), dost často narazíte na velmi výrazné rozdíly. A úplný "chaos" nastává u zdrojů, které (v určité době) nasbíraly informace a slepily je dohromady. Když se k tomu přidá ještě rozdílná kinetika zpracování, "je to maras" (jak říkají chachaři z Ostravy).
V konečném důsledku to ovšem znamená, že SI STEJNĚ MUSÍ KAŽDÝ STANDARDIZOVAT ZPRACOVÁNÍ PODLE SEBE!
  • 0

#72 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 červenec 2007 - 16:53:31

Děkuji za cenné rady. Že se emluze i vývojky různých várek liší je mi jasné, ale u toho Ilford Panu 400 mi ten rozdíl přišel trochu moc markantní. Fakt je, že to je konzistentní s mými předešlými zkušenostmi s jeho mácháním v Rodinalu - u něj však díky jeho příslovečné blbovzdornost se převolání neprojevilo tak silně.

Při svých experimentech jsem si též všiml, že alespoň Excel má neblahou tendenci více krýt světla než stíny. To by se mělo dát částečně kompenzovat ménší kinetikou - budou dvě překlopení za 1 minutu při ředění 1+1 stačit? Nebo bude bezpečnější zvolit větší ředění (1+2 nebo 1+3)? Funguje vůbec vyšší ředění vyrovnávacím způsobem jako u Rodinalu?
  • 0

#73 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 červenec 2007 - 17:29:52

abs: dle mých zkušeností je dynamika překlápění důležitá, ale pro ovlivnění ("regulaci") vyvolávání má daleko lepší efekt ředění vývojky (ale pozor! jak u které).
Jsou tací, kteří považují ředěnou vývojku za něco úplně jiného, než stock. U některých vývojek to může být dokonce pravda. Ale u Xtolu a jemu podobných se ředění vyplatí. Všimněte si - je málo těch, kteří vyvolávají ve stocku, zato dost těch, kteří volají v 1+1. Velmi pěkné a vyrovnané negativy (které se výtečně a snadno zvětšují) dostanete při ředění např. 1+3. Navíc - vyvolávací doby jsou delší, můžete více "experimentovat" s časy a způsob překlápění se projeví více.
V neposlední řadě je dosti velký rozdíl v tom, jak rychle a kolikrát se v emulzi "vymění" vývojka, kolik vyvolávače vstoupí za jednotku času do reakce s osvětlenými částicemi a kolik vznikne za jednotku času reakčních produktů, které mají významný vliv na rychlost a charakter vyvolávání.
Ale nosím dříví do lesa, to jsou fyzikálně chemické základy procesu vyvolávání.
  • 0

#74 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 12 červenec 2007 - 21:09:08

Přátelé! Dnes jsem vylezl z lesa mokrý jako potkan z městské kanalizace (potopa, zima jako v psinci), ale stálo to za to! Udělal jsem 6 fotek na (pro mě) méně obvyklou kombinaci: Pentax 67 + 45mm + FP4+ exponovaný na nominální citlivost ASA 125 + žlutý filtr HOYA + Instant Mytol 1+3 (při 24stC/9,5 min/ překlápět prvních 30sec a pak co 30sec 2x). Měřeno bylo boďákem na nejtmavší místa a tak i exponováno. Scéna byla totiž velmi členitá ale s minimálním kontrastem (max. 2EV) a navíc barevně skoro "jednolitá" (proto ten filtr - uvažoval jsem o žlutozeleném, ale pak jsem zvolil žlutý, spíše "pocitově"). V jediném místě ale prosvítala obloha - o cca 6-7 EV světlejší. Expozice při cloně 16 dosahovala 25 a u posledního snímku 30sec (včetně kompenzace S-jevu).
Výsledek je nad očekávání dobrý. Opravdu jsem si nemyslel, že to právě tento film zvládne...
Negativ je krytý "tak akorát" - ani hustý ani vyblitý, i v nejtmavších partiích (mokré kořeny javorů vyrůstající z téměř černé prsti + tmavěhnědé tlející loňské listí) je velmi slušný náznak kresby. V nejsvětlejších partiích (prosvítající obloha v jednom místě, mezi bohatým listovím) lze rovněž vystopovat kresbu - nebude tam bílý flek.
"Shrnutí": dobře naměřená expozice u tohoto blbuvzdorného filmu a vyvolání v IM 1+3 bude asi dobrá "klasická, retro" kombinace. (Zatím jenom lupa 12x).
Ale to neříkám asi nic nového... Jenom jsem se chtěl podělit o příjemný pocit.
P.S. Když se podívám na dva filmy nafocené a vyvolané v podstatě za stejných podmínek - Acros a FP4+ - mám pocit, že každý přišel z jiné planety (no, ony mají opravdu dost málo společného, že?!). Ale ti "starouškové" (FP4+, HP5+, 125PX, TriX, Pan100 a 400, APXky...) fakt mají něco do sebe. Já sám jsem nejvíce nakloněn PlusX 125 s Xtolem 1+1 a Pan400 s Atomalem FF 1+1,5, ale průšvihem je to, že se ve svitku nedají v Evropě sehnat.
  • 0

#75 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 červenec 2007 - 23:40:11

Co se týče trvanlivosti Xtolu.... volal jsem v něm necelé dva roky a celkem bez problémů. Dlouho skladovaný jen v kanystru bez vytlačeného vzduchu, celou dobu při pokojové teplotě a za světla. Takže výdrž Xtolu je opravdu obdivuhodná a 5l balení se upotřebí lehce i pro fotografy flákače, jako jsem já :)
  • 0

#76 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 13 červenec 2007 - 08:02:11

cuba: X-tol mi taky zázračně ubývá, už mám z pěti litříků jenom 2 :lol:

Pentaxista: no paráda, další vyvolávací čas, kterého se můžeme chytnout :)

A japa to vypadá se zrnem u ředění 1+3? Teda jestli se to dá - baj vočko - posoudit :D
  • 0

#77 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 13 červenec 2007 - 12:33:51

Edita: Těžko říct, když jsem porovnával s 125PX, lupou to vypadá velmi podobně, takové to "retro". Ale - samozřejmě - až budou fotky...
  • 0

#78 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 13 červenec 2007 - 14:48:57

Pentaxista: jj díky - až to budete mít na papíře, tak určitě budeme netrpělivě :) čekat na výsledek, resp. na váš popis
  • 0

#79 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 29 červenec 2007 - 22:48:37

Tak mám za sebou pár dalších zkoušek stále pouze s Excelem, tentokrát výlučně s Ilford Panem 400.

Bohužel větší ředění 1+3 mě zklamalo. Podání zrna sice bylo už hezky ostré ale očekávané vyrovnání se nekonalo. Vysoká světla mi stále vylézají krytější než se mi líbí, při zkrácení vyvolávacího času výrazně utrpí krytí ve stínech i půltónech, světla se překvapivě příliš nepohnou.

Taky jsem zariskoval zkusil u ředění 1+1 a 1+3 prodlužovat periodu překlápění na 2 minuty. A opět překvapivý výsledek, vysoká světla jsou stále dost krytá, ale středy a stíny jsou viditělně slabší než při regulérní minutové či třicetivteřinové agitaci. Takže tudy překvpivě cesta nevede.

Chtěl jsem se zaptat Pentaxisty, jak je to s teplotou? Psal jsi tady, že jsi volal při poměrně vysoké teplotě vody a upravil jsi podle toho relevantně čas. Dokážeš zhodnoti jak se volání při vyšší teplotě projevilo na světlech a stínech proti volání při 20C ?

Jinak zatím jsem se ustálil na volání na EI 400, 20c, 8 minut, jedno překlopení po minutě. Výsledek je velmi slušný. 12 minut pro push +1 taky dává velmi příjemný výsledek.
  • 0

#80 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 srpen 2007 - 21:33:10

abs: světla i stíny v pořádku (pro mě).

K "doplnění mého soukromého vlákna":
Acros, 80ASA, SMC P 55/4 (6x7) + Y+GG25%, měřeno boďákem na stíny, IM 1+3, 24stC, 9:45, 30sec. a pak 2x co 30sec., krásně vyrovnaný negativ.
FP4+, 100ASA, SMC P 55/4 (6x7) + Y+GG25% a Tiffen Blue+GG25%, IM 1+3, 24stC, 10:30 (tedy voláno o minutu déle, než doporučuje Kodak pro exp. na 125 a g=0,58 ) 30sec. a pak 2x co 30sec., tento negativ je luxusní.
  • 0

#81 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 srpen 2007 - 21:39:52

Slíbil jsem, že popátrám, jak se jmenovala firma, od které jsem koupil Fenidon B. Našel jsem!
Firma: Filmet, sídlí v Praze (telefon řeknou na 1180, mám ho v práci - ne zde u počítače). Bohužel nedodávají poštou (jako dříve). Je tedy třeba nakoupit v Praglu.
  • 0

#82 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 5 srpen 2007 - 19:53:48

FP4+ exp. jako 64 ASA, část se žlutým SMC Pentaxem + Gradualem 25%, část pouze s gradualem, část s UV SMC Pentaxem, světla relativně dost (max. expoziční čas při cloně 16 25sec.).
Voláno v Instant Mytolu 1+3, 24stC, 9,5min., překlápění prvních 30sec. omezené a pomalé, pak co 30sec. 1x.
Negativy jsou (samozřejmě) více kryté, ale velmi vyrovnané a s bohatou šedí.
Tento postup jsem zvolil proto, že jsem fotografoval kmen stromu s velmi členitým a téměř černým povrchem (kůrou), na kterém rostla jakási houba (taková, co jim já říkám univerzálně choroš) o průměru 50-60cm, dole plochá a světlá, nahoře jako vietnamský slaměný klobouk. u paty stromu pouze listí a jediná kapradina - vypadala jako umělá.
Negativy se hromadí, jakmile bude venku "hnusoba" (jak říká kamarád Rudolf alias Plastelina), budou komorové orgie...
  • 0

#83 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 18 srpen 2007 - 21:24:38

Aby bylo o čem přemýšlet...
Dnes jsem fotografoval v lese - lehce pod mrakem, občas prosvítalo slunce. P67II + 45ka+žlutozelený filtr HOYA HMC+FP4+ a HP5+ Vyvoláváno v Instant Mytolu. Použil jsem časy dle www.fotoimport.no/images/pk/xtol-hp5-135.gif a totéž ..../xtol-fp4-135.gif. Tyto časy a expozice se dosti liší od "oficiálního" datasheetu Kodaku pro vyšší ředění Xtolu než 1+1, který již "neplatí", ale dá se na webu najít.
FP4+ (120) byla exponována jako 200ASA (!) a vyvolána v Xtolu ředěném 1+2 při 24stC po dobu 10min. (=přepočteno na jinou teplotu z hodnoty 14:30/20stC). Překlápěl jsem prvních 30sec a poté 1x/30sec.
Podotýkám, že dle datasheetu Kodaku by se mělo vyvolávat při teplotě 20stC 11:30 a exponovat na cca 320ASA - tzn. při 24stC by to znamenalo 8min.
Výsledek: vcelku pěkný negativ, nepatrně méně krytý než je pro mě "nejlepší", zdá se rovněž o něco kontrastnější - ovšem to bude spíše výsledek použití filtru. Zatím nenacházím zásadní výhrady... Uvidíme při zvětšování.
HP5+ (120) exponována stejnou sestavou jako 400ASA a vyvolána v Xtolou ředěném 1+1 při 24stC po dobu 8 minut, kinetika stejná jako v předešlém případě. (Přepočteno z 20stC / 11:30).
Dle Kodaku by mělo být voláno při 20stC/12min., tedy při 24stC/7:30.
Výsledek: Tento negativ mi připadá o něco méně kontrastní než FP4+ a rovněž nepatrně méně krytý než jsem zvyklý. Světla tam jsou, stíny tam jsou rovněž.
Tož tak!
  • 0

#84 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 19 srpen 2007 - 11:04:19

OPRAVA!!!
Především: filmy jsem vyvolal v Instant Mytolu (nikoliv tedy v Xtolu) a s tím kontrastem je to naopak: HP5+ je kontrastnější, než FP4+ a kromě toho jsou oba kontrastnější, než "je u mě zvykem" (ale podotýkám - žlutozelený filtr!)
  • 0

#85 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 září 2007 - 20:44:51

Dnes jsem byl nucen chovat se podle poučky: "raději průšvih než zblbnout". Všechno šlo bokem a na 4 hodiny jsem se urval do lesa (pra).
Bylo absolutní bezvětří, což je na hřebenech vzácnost převeliká, jemně zatažená obloha, nádherné difusní světlo...
Provětral jsem MZ5n se zoomem A 35-105 (ne moc) a hlavně FA 24/2. Aby to bylo "fotografické" a ještě k tomu "retro", nabil jsem TriX, narazil žlutý filtr, exponoval na stíny jako 400ASA, volal v Instant Mytolu (22stC/7:15min./30sec.překlápět, pak co 0,5min 2x)
Lupa: jo, vypadá to fakt dobře.
No, co lze za této situace zmršit, že?!
  • 0

#86 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 září 2007 - 21:24:32

A jaképak bylo ředění IM? 1+1?
  • 0

#87 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 3 září 2007 - 21:33:32

Jo, jo... staroba je staroba... Ano, 1+1.
  • 0

#88 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 září 2007 - 21:35:21

prima, děkuji
  • 0

#89 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 září 2007 - 21:41:55

A s tou starobou to nebude tak zlý, lítáte po lese tak, že vám to můžou nekteří zde závidět :D
  • 0

#90 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 4 září 2007 - 17:39:51

Ha ha ha!!! Teď jsem se opravdu srdečně zasmál :) !!!!!
Když jsme lezli nejkratší (a nejpříkřejší) cestou do pralesa, přemýšlel jsem, zda nejsou lepší žábra než plíce a jestli není výhodnější se plazit než jít... Parťák mě předběhnul a z hřebene mi poslal SMSku: "fučíš jako propálená heligónka". To bylo sprosté!
Problém je v tom, že za týden (a zdaleka ne každý!), se mi podaří dostat k fotografování tak na 3-5 hodin. Více opravdu ne. Ale zase je to taková vzácnost a takový zážitek, že mám celý týden z čeho čerpat energii.
Jestli je někdo v kondici, tak je to parťák Roman, který vstane ve tři hodiny ráno, sedne do auta, za dvě hodiny je ve Žiarské dolině v Roháčích, vyběhne jenom tak mir nix dir nix na Baranec, seběhne to dolů přes Baníkov, dojede domů, sedne na motorový paraglajd, zaletí na Lysou horu, odpoledne pokosí zahradu, vyvolá tři filmy a večer jde na pivo...!
Nebo pan doktor Helbich - 79 let - v ruksaku Linhofka 13x18, tři skla, stativ, 6 hodin lítá po pralese a večer rozverně a velice poutavě vykládá při vínku "těm chudákům, co se jim podlamují nohy už po 10 kilometrech..."
Jo jo, to jsou borci!
My, co nejsme borci, immervere fňukáme a jaksi nám to nejde.
Vás jsem, Editko, odhadnul tak na starší dorostenku, takže mě nemůžete pochopit. Prostě - sytý hladovému a mladý starému nevěří! A tak je to spravně a tak to musi byt!
  • 0

#91 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 4 září 2007 - 17:56:29

Mohu-li být tak smělý, co je to za prales na hřebech hor? takových moc není :)
Už asi začínám podle náročnosti výstupu pomalu tušit... :)
  • 0

#92 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 4 září 2007 - 20:26:01

To ovšem už není normální s tím vaším kamarádem :) ...jen tak si vyběhnout na Baranec :!:
Loni jsme šli z kempu v Račkově dolině - Jamnickou dolinou na Plačlivé, pak Tri kopy, Baníkov, Žiarskou dolinou dolů a pak po magistrále zase do kempu - vrátili jsme se už za tmy :!: A že to byl pořádnej záhul.

Letos největší makačka byla z kempu na Jakubinu (to byla teda rádná stoupačka) a zrovna v těch šílených vedrech začátkem prázdnin - na hřebeni se nepohnul ani lísteček. Dolů jsme pak šli Račkovou dolinou. Udělali jsme jenom tři túry a musím říct, že jsem měla dost - hold se pozná sedavý zaměstnání - a pořád jsem byla poslední :) .
  • 0

#93 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 5 září 2007 - 17:48:56

jenda 1250: prales Mionší (největší v ČR - 159 hektarů) v sousedství obcí Horní Lomná a Dolní Lomná. Při pohledu ze satelitu je jeho obrys ne nepodobný pulci (hlavička, ocásek). V ocásku je místo s nádhernými skalami (Urviska) a na hlavičce je Velká Polana. Když si najdete satelitní mapy, tak poznáte hranice pralesa téměř přesně - podle barvy a vzrůstu stromů. V Mionší jsou stále ještě jedle... ale ubývají.
To strmé místo najdete podle hotelu Salajka, u něj odbočíte přes mostek doleva, jedete ještě asi 1,5-2 km a dojedete ke stařičkému baráku, kde bydlí pan Lojzek. Tam se vydýcháte a zaberete... Nahoru je to cca kilometr ale s fakt velkým převýšením.

Eda: Vždyť říkám, že musíme být příbuzní... Táhne nás to na stejná místa. Ve Žiarské dolině jsem dokonce nějakou dobu pracoval (jezdil jsem s 1203kou). Aby se děcka z táborů nenudily, vláčeli jsme je přes Žiarské sedlo a Jamnickou do Račkové, tam si je vyzvedli jejich táboroví vedoucí a my jsme zkvasili u pána Poliaka v hospodě - jako obživovadlo se tenkrát pila borovička s citrónem. Ale "koreňovica" byla lepší ! (kořen hořce namočený na týden do vodky...). Takových cest jsem udělal týdně i pět šest a nejméně třikrát týdně i zpět.
Do Račkové jsme jezdívali na motorce s kamarádem Břeťou a kondici jsme prověřovali právě tím šíleným "výstupem" na Jakubinu. Když jsem tam poprvé vlekl svou budoucí ženu, na Ošarpancoch už šla do kolen a dolů k plesům jsem ji už víceméně dokopal. V místě, kde zahynul bývalý ministr pro životní prostředí (jméno mi vypadlo z paměti) jsem ženě stříhal puchýře na nohách a zaléval jodovou tinkturou. Ta řvala...!!!
U Poliaka také oslavovali ruští oficíři odstřel medvěda - soudruzi jim ho věnovali, protože byl zraněný, na lavinisku pod Jakubinou si m.j. vybodl oko a protože nemohl lovit, dělal bordel. Byla už zima a s Břeťou jsme byli jedinými táborníky v kempu. Chtěli jsme se ohřát (už poletoval sníh) a tam jsem ochutnal medvědí tlapu. No, hnusné to nebylo, ale dobré teda taky ne...
A to víte, že do Baníkova perou blesky nejvíce z celých Západních Tater? Místní věří, že je to proto, že jsou tam ložiska stříbra (nevím, nikdy jsem nepátral, ale je pravdou, že ve Žiarské dolině je opuštěný důl - už z velké části zasypaný - kde se kdysi těžilo stříbro a Němci za války tam kutali antimon).
A viděla jste někdy na podzim Šarafiový vodopád nad Žiarskou chatou po dešti? Nádhera!
A víte, že pod sedlem je (nebo aspoň kdysi bylo) velké sídliště svišťů, kteří se až tak moc nebáli? Mám fotku sviště vyfoceného 135kou z asi 15 metrů.
A na Volovci zahynul v té době ruský turista, kterého zabil blesk - trefil se mu do klobouku posetého odznaky. Uzemnil se levou nohou a bylo to hnusné! Když ho tam zmerčili Poláci (šli z druhé strany), v děsu se rozutekli na všechny strany a pak je policajti, strážci TANAPu a HS hledali 2 dny.
A víte, že po úbočí Príslopu chodívali (dnes nevím) kamzíci v 11.OO dopoledne - jako podle švýcarských hodinek?
A víte, že těsně pod sedlem je flek, kde roste protěž? Tenkrát tak 100-200 "květů". Tam jsem pomáhal Janovi Dzuroškovi vykopat turisty z DDR - ožralí jako cepy si naškubali plnou čepici "Auto Skoda". Bonzli jsme je a oni dostali od jejich velvyslanectví příkaz do 24 hodin opustit území ČSSR. To jsem svině, co?!

No, dost. S Mytolem to moc nesouvisí... :)
  • 0

#94 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 5 září 2007 - 18:26:34

Pentaxisto: S mytolem ne, ale bylo to hezké.
Já jsem trávil každé léto a taky zimu v Nízkých Tatrách. Letos jsem se podíval (jako z letadla, ale předsi) na svá oblibená místa. Dělal jsem hodně fotek. Žádne umění, jenom vzpomínky. Nikomu asi nic neřeknou no já mám rád ta místa.
Trošku jsem na většině z nich zesmutněl, jak je čas krutý. Většina byla poničená a zpustlá, nepodobala se tomu co jsem si pamatoval z před patnácti lety a víc. Ale byl jsem tam zase a doufám že ještě jednou budu.
  • 0

#95 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 5 září 2007 - 20:40:31

No, vidím, že to tam znáte, jako vlastní boty :!:
Na podzim jsem v Roháčích, ke své škodě, zatím nebyla, vesměs jen přes léto - snažíme si vybrat termín podle počasí.
Nemám to tím směrem zrovna nejblíž, ale kdyby to blízko bylo, asi bych v těch horách byla pečená vařená :D .
Letos to bylo prima, ani nám nekáplo. Bouřka nás chytla akorát loni na Bystré, tak jsme hned upalovali dolů - bouřky se strašně bojím.
Ale mám jeden špica zážitek z loňska - u Žiarské chaty půjčovali koloběžky - tak jsme se svezli dolů na rozcestí - hm, to byla jízda :!: doporučuju. :) Chlapík za náma akorát volal "Brzdíííť" :)
Svištíka jsme letos viděli u Račkových ples, ale byl moc rychlej, tož ho na vobrázku nemáme :? .
  • 0

#96 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 říjen 2007 - 15:32:26

Exhumuji vlákno o IM.
Dnes jsem se ráno vypravil do lokality Belko u řeky Olzy - v osm ráno (!), neboť byla mlha.
Exponoval jsem 4 svitky (1x FP4+, 3x HP5+) pětasedmdesátkou od Pentaxe - některé bez filtru, některé s UV a třetinu záběrů s modrým Tiffenem (pro čB) a vyvolal v Instant Mytolu.
FP4+ exponovaný jako ASA200, měřeno na stíny, IM 1+2, 24stC/10min (odvozeno z 20stC/14:30), kipp: 30sec. a pak 1x co 30sec.
Komentář: nikdy v životě by mě nenapadlo exponovat FP4+ na téměř poloviční citlivost a dusit ji tak dlouho v IM. Výsledek je ovšem vynikající - černá, bílá, mraky polotónů. Něco jsem už takto volal, ale váhal jsem "se zvěřejněním". Dnes už ne. Pro zvětšování difusním světlem a kvalitním objektivem je tato varianta vyvolání hodně dobrá. Navíc je z filmu "cítit to retro, to "fotografično".
HP5+ exponovány jako 500ASA, měřeno na stíny, IM 1+1, 24stC/7:15 (odvozeno z 20stC/11:30), kipp: 30sec./1x co 30sec.
Komentář: Krátce - výsledek rovněž vynikající! Tyto filmy jsem asi ve třetině případů exponoval bez filtru a stejný záběr s modrým Tiffenem - nevěděl jsem, jak moc bude filtr "účinkovat". Účinkuje opravdu hodně, "mlžnost" se zvýšila výrazně, kontrasty klesly odhadem jako při volání N-1 nebo dokonce N-2. Zajímavé je, že tento filtr není opatřen antirefl. vrstvami a zatím nemám pocit, že by se to nějak významně projevovalo. Pravda, slunko nesvítilo a pokles kontrastu se od tohoto sklíčka prostě očekává...
  • 0

#97 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 7 říjen 2007 - 17:01:08

Tak tomu FP4+ moc nerozumím, jeho nominál je přece ASA125, takže ASA200 je skoro dvojnásobná citlivost, ne poloviční.
Nebo si to nějak špatně vykládám?
  • 0

#98 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 říjen 2007 - 17:29:14

papo: když máte stovku film a exponujete ho jako padesátku, tedy jako méně citlivý, tak mu vlastně přidáváte světlo. Naopak - když tutéž stovku exponujete jako dvoustovku, tak mu světla ubíráte. Tedy - exponujete ho jako film s poloviční citlivostí, dle expozimetru "dostane" jenom polovinu světla.
  • 0

#99 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 7 říjen 2007 - 17:39:56

Já myslím, že si rozumíme, ty principy samozřejmě znám.
Jenom je to pro mě nezvyklá formulace, kdybych řekl, že exponuji FP+ na poloviční citlivost, myslel bych tím, že ho exponuji jako 64ASA. Ale hodnoty ASA jsou tam udány, takže sdělení bylo jasné.
  • 0

#100 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 7 říjen 2007 - 18:44:26

Pentaxista, hele ty budeš nejspíš všudezdejší a nebo podle míst (v regionu razovitym) kde fotíš odněkud z Beskyd. A to mne, človíčka bydlícího mezi Frýdkem a Ostravou tak nějak zajímá. Obzvlásť když hlasíš místa kde si byl a já je přes zdánlivou blízskot neznám - např. http://en.wikipedia....Image:Belko.jpg. A nebo zdatně dotahuješ parťáka Romana. Jo co sem to chtěl zdělit za myšlenku... Jo.. Díky za typy na výpravy. A taky za tohle vlákno...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních