Přejít na obsah


Fotka

Zenza Bronica SQ-A


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
295 odpovědí na toto téma

#201 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 29 leden 2011 - 21:28:57

Neviděl někdo někde na SQ-a finder 45 stupňů neměřící??
Jeden jsem našel ve Francii použitý za 140 eur+doprava. Je to takové utajované zboží a snad ani neexistuje. Nové je to drahé jak zlaté boty....

jak ti to dopadlo s tím frantíkem?
teď je jeden na paladixu ale cena více než nepřijatelná, měli byste si to s kolegou taky yashicou vysvětlit... kdyby tam nebyla ta zmínka o pevnosti ceny, tak začnu možná i vyjednávat...

Já to mám doma. Došlo to. Bylo to jak bylo psáno v inzerátu skoro nové.
Měl jsem trochu obavy, že jak jsem poslal peníze, že už neuvidím nic ale kupodivu to klaplo na 100 percent. Je to fakt velmi příjemné koukání. Na to jak je Bronica docela rozšířená, tak těchto hledáčků je teda jako šafránu.
Prolezl jsem google od austrálie až po Moskvu a našel jsem jen jeden.....
  • 0

#202 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 únor 2011 - 09:46:53

ranko,

tak sa musim pochvalit ako pada bronica SQ-A zo stola (~80cm) na dlazbu na letisku, mno pekne a s velkou pompou :D ale k veci, na letisku si ju chceli prezriet ``rucne'' lebo im vraj velmi cloni pod RTG tak som vybral, poobzerali a potom ``.ebla''. odniesol si to len film, mno jedna velvia 50 v tahu. pri zbeznom pohlade secko funguje, zavierka cvaka secky casy, zrkadlo v poriadku, mechanicky v uplnom poriadku az na jeden nit na sachte, ale aj bez neho v poriadku. problem je, ze clona na objektive ide dost tazko, ale funguje, asi sa tam nieco seklo popripade nieco na nieco tlaci. nenajde sa u vas dobrych dusi navod ako rozobrat PS 65/4 po clonovy kruzok?? nasiel som navod na PS 150 s tym, ze by mal fungovat pre vsetky PS-ka a S-ka, len sa mi to nezda, na 65-ke mi chybaju dve dierky na spanner wrench (predna obruba sosovky), alebo som zle pozeral?? ak ma niekto skusenosti nejake poprosim o radu. ako som spomenul, objektiv funguje, aj clony hadze ako ma len clonovy kruzok ide pomerne tazko.

P.S. aj ked pocut padat taku vahu na dlazbu je nezabudnutelny zazitok, predsa len neodporucam ;) mame predsa radi tie cierne kocky :*

zatim...
  • 0

#203 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 8 únor 2011 - 09:58:59

:lol: No do pr... :-) tak to abych raději se svým tankem Erbé 67 nikam necestoval,že? :D
  • 0

#204 kivo

kivo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 únor 2011 - 13:40:43

mám dotaz na majitele 45-ti stupňového hledáčku na SQ-A(i), našel jsem nějaké na ebay a chtěl jsem se zeptat co je to za čudlík na pravé straně u okuláru, nastavení dioptrií? Mam sq-A a v inzerátu uvádějí sq-Ai, ale předpokládám, že je jenom jeden druh a bude pasovat i na sq-A.
  • 0

#205 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 15 únor 2011 - 13:47:25

pasovat by měl univerzálně, jenom modernější typy ti nebudou spolupracovat elektronicky pokud tělo danou elektroniku ještě nepodporuje
  • 0

#206 manutara

manutara

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 145 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 únor 2011 - 08:00:46

zdravim,

tak opat jedno zistenie, hehe, bronica sq-a zamrza pri teplote vzduchu
okolo dvadsat pod nulou. sluzi jej ku cti, ze jej to trva priblizne 15 az
20 minut ;)

zatim...
  • 0

#207 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 17 březen 2011 - 11:31:27

možná se ztrapním, ale pokaždé při focení zapomenu si udělat testovací snímek, tak se radši zeptám...

když mám matnici na SQAi(jako dole na obrázku) s těma linkama, tak na filmu budu mít to co vidím na matnici nebo jenom to v "rámečku"?
s kazetou na 6x4,5 se na ty dvě linky můžu spolehnout?
dík

Vložený obrázek
  • 0

#208 lukaspeterec

lukaspeterec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 17 březen 2011 - 11:40:23

Mám stejnou matnici a přiznám se, že jsem nad tím nikdy neuvažoval a automaticky jsem to bral tak, že na filmu bude jak píšeš to co vidím na matnici. Teď jsi mě taky trochu zaskočil :-) :)
  • 0

#209 lukaspeterec

lukaspeterec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 17 březen 2011 - 11:57:50

Tak jo, nenechám se zviklat :-) Ty linky jsou prostě takový "srovnávací". Hodně fotek jsem komponoval tak, že jsem to měl dost na těsno a kdybych to měl brát podle toho vnitřního rámečku, tak to co jsem potřeboval na fotce nemám.
  • 0

#210 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 17 březen 2011 - 13:22:35

hledáček s pokrytím 120% ? :)

celá matnice pokrývá asi 96% snímku, pokud si dobře vzpomínám. ty linky podle mne pokrývají o fous míň jak 6*4,5, ale to je jen okometrický dojem
  • 0

#211 lukaspeterec

lukaspeterec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 27 březen 2011 - 21:13:07

Sháním samotný dark slide, kdyby náhodou někdo měl nějaký přebytečný, ozvěte se. Díky
  • 0

#212 kivo

kivo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 březen 2011 - 19:31:34

Dnes mi prisel z USA, koupeno na Ebay za 15 + 9 dolaru posta. Z Anglie byl za 25 ale v Librach a to mi prislo uz dost...
  • 0

#213 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 29 březen 2011 - 20:46:36

Jen jestli bude v pořádku - dle popisu při kupovámí :wink:
  • 0

#214 kivo

kivo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 březen 2011 - 18:15:56

Plně funkční kousek, inu made in Japan,...... zřejmě slušný oddíl...
  • 0

#215 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 31 březen 2011 - 19:54:15

Tak to je fajn štěstí! Gratulace! :D
  • 0

#216 Ondrej91

Ondrej91

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 duben 2011 - 08:44:39

Chudák Standa, ten z nás musí bejt ouplně votrávenej... :-) :)

Já bych to, udělal následovně:

Stando, kup 4 flašky červenýho a bednu piva, pozvy holky z kolejí, ale ještě za střízliva do toho svýho pentaxe naláduj nějakej "normální" film - třeba nějakou tu doporučovanou čtyřstovku. Na pentaxu nastav 1/15, objektiv zacloň na první clonu a zaostři tak na 2m.

Fajn...... s těma holkama se zavři na koleji, vodšpuntuj ty vína .... nejdřív jim intelektuálně povídej o umění a hloubce černobílé fotografie, plastičnosti světla a jiskře v očích. Při druhý flašce už se na ty kecy můžeš bodnout a budeš jenom fotit. Zaručuju Ti neskutečnej fotografickej zážitek. ....

Až procitneš, tak ten film vyndej a vykoupej v rodinálku 1:50 alespoň 15 minut...

Film je emotivní, na koleji je všechno je emotivní... na tom filmu bude jistě 5 výbornejch záběrů, 5 solidních a zbytek do koše... fakt to funguje... :D :D :D
Až to pak holky uviděj, máš o modelky postaráno. Budou chtít fotit furt...jo a až pak si třeba kup lepší foťák... :D

P.S. Až to budeš realizovat, chci pozvat...!!!



asi chci na kolej :D
  • 0

#217 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 4 únor 2012 - 18:46:47

Tak konečně mám doma SQ-Ai. Zatím to vypadá skvěle. Už mám k ní objednaný ZENZA BRONICA 6X6 SQ-AI AE METERED PRISM FINDER SQ-I

http://www.ebay.de/i...:L:COSI:DE:1123

Tak se na to moc těším.

Jen mi dělá problémy zjistit, jak fotit s předsklopeným a zamknutým zrcátkem.
Kdyby mi někdo poradil, byl bych moc rád.
Děkuji.
  • 0

#218 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 4 únor 2012 - 20:07:32

Tak konečně mám doma SQ-Ai. Zatím to vypadá skvěle. Už mám k ní objednaný ZENZA BRONICA 6X6 SQ-AI AE METERED PRISM FINDER SQ-I

http://www.ebay.de/i...:L:COSI:DE:1123

Tak se na to moc těším.

Jen mi dělá problémy zjistit, jak fotit s předsklopeným a zamknutým zrcátkem.
Kdyby mi někdo poradil, byl bych moc rád.
Děkuji.

předně velmi gratuluju, Broňa je hrozný mazel...

akorát jsem nepochopil tvoji otázku co nechápeš na tom předsklápění... můžeš to prosím konkretizovat?
nebo ti to stačí takto:
vedle natahovavcí kliky máš přepínadlo mezi:
1. zrcadlo v normální poloze- můžeš ostrřit i fotit
2. zrcadlo předsklopeno - můžeš jenom fotit, ale ostřit už ne, ale zase to nemlátí a jen lupe centrálka v objetivu.
3. tu třetí polohu jsem taky moc nepochopil

fígl: u polohy 2 a 3 můžeš zracadlo zase natáhnout bez posuvu filmu přepínačem multiexpozice nad klikou

snad ti to pomohlo
  • 0

#219 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 4 únor 2012 - 20:22:36

Ve třetí poloze zůstává zrcadlo předsklopené. Neumím si představit že by problém byl způsobený něčím jiným. Dej páčku do první polohy. Pokud je všechno jinak v pořádku.
  • 0

#220 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 5 únor 2012 - 00:13:12

Děkuji za rady. Ten fígl na natažení zrcátka je fakt dost dobý. Jestli to dobře chápu, tak u S a C je potřeba prvně natáhnout, zaostřit a zaexponovat v režimu M a teprve pak zvolit S nebo C?
Koupil jsem ho s 50/3,5 S a 150/4 PS. Sháním ještě záklaďák. Je celkem jedno jestli S nebo PS, hlavně aby bylo funkčně naprosto a kosmeticky slušně v pořádku. Nevíte o něčem?
  • 0

#221 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 5 únor 2012 - 00:23:01

Děkuji za rady. Ten fígl na natažení zrcátka je fakt dost dobý. Jestli to dobře chápu, tak u S a C je potřeba prvně natáhnout, zaostřit a zaexponovat v režimu M a teprve pak zvolit S nebo C?
Koupil jsem ho s 50/3,5 S a 150/4 PS. Sháním ještě záklaďák. Je celkem jedno jestli S nebo PS, hlavně aby bylo funkčně naprosto a kosmeticky slušně v pořádku. Nevíte o něčem?

no natáhnout musíš vždycky jinak to "niepremává"
rozdíl je v tom, že:
- při normálním nastavení to natáhneš, zaostříš a rovnou exponuješ (proběhne akce zrcadla a závěrky najednou) - např u lidí
- při režimu S to natáhneš, zaostříš, přepnutím páčky si shodíš si zrcadlo a pak jenom exponuješ - např krajina, zátiší...
- při tom režimu C, A TO TEĎ VAŘÍM Z VODY A JORGEHO RADY, je to stejné, ale s rozdílem že to zrcadlo padá rovnou nebo se dokonce ani nezvedá, ale to fakt nevím a stroj nemám zrovna k dispozici abych to ověřil - a ani nevím k čemu by to mohlo být

výhoda toho předsklopení (MLU) je v tom že minimalizuješ možnost vibrací nárazem zrcadla a s tím spojené neostrosti, ikdyž popravdě já jsem si nikdy těch vybrací na fotce nevšiml. ale předsklápím, taky proč ne když to tam mám a mám na to čas... no ni?
  • 0

#222 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 5 únor 2012 - 00:53:18

Jo, už chápu. To předsklopení zrcátka vím, k čemu je, jen jsem nevěděl, jak ne něj. Zatím jsem fotil v minulém životě Pionýrem, Smenou a Zenitem jen digitály Canon S95, Nikon D5000 a D7000 (to byl začátek). Zjistil jsem, že mi to nesedí a Nikony šly z domů. Zůstal mi jen Canon S95 jako kapesní pohotovostní krabička a pak to začalo. Kinofilm Nikon F80 a Ólympus MJU II. Pak TLR Flexareta VII, Yashica Mat, Yashica Mat 124 G. Pak temná komora. Pak SLR Penztacon Six, Kiev 88, Kiev 88 CM a teď Bronica SQ-Ai. No jsem zvědavý u čeho skončím. U Broniky hodlám setrvat déle. Paltím si hodiny profesionálního fotografa od filmu (fyzika) a ten mne učí kouzlům temnokomornictví. Už si sem tam nějakou tu fotku pěkně zvětším sám. Ve fotolabu jsem ještě nebyl, ale asi tam skončím, aby mi nějaké ty (ne) podarky naskenovali a já je mohl hodit na web. Tak asi tak je to se mnou.
  • 0

#223 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 5 únor 2012 - 00:55:26

Ještě jeden dost dobrý odkaz, na oplátku za rady.

http://www.ayton.id....o_BronicaSQ.htm
  • 0

#224 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 14 únor 2012 - 00:07:14

Možná to někoho bude zajímat.

http://www.keh.com/c...9902277706?r=FE

Spolehlivý obchod. 6. 2. jsem platil a 11. 2. to mám na celnici.
  • -1

#225 Buba

Buba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
  • LocationBrno, Ruprechtov
Reputace: 72

Publikováno 26 srpen 2012 - 17:24:22

Přátelé, kamarádi, dámy a pánové.-))
po měsíčním přemýšlení, čtení, hledání, pročítání diskuzí (hlavně tady) už vím, že chci Broňu na čtvereček... doposud mám zkušenosti na SF s Flexaretem V, VII, někdo mi může Broňu vymlouvat, někdo doporučit ať z takových, nebo makových důvodů. Já ji ale chci, neb jsem se zamiloval (ach.-))) A o co že mi vlastně jde? Nenašel by se někdo z Vás v Brně, s kým by bylo možné nacvakat jeden či dva svitky, osahat si foťák... popřípadě pak s někým společně provést nákup? (ebay, či jinde, sám se na to necítím...), jako kompenzaci za věnovaný čas nabízím dobré víno, /takřka domácí/, nebo slivovici /úplně domácí/, ale to teď asi nebude podstatné.-)

Jakub(buba)
  • 0

#226 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 26 srpen 2012 - 20:56:27

Dobrá volba. Taky jsem zakotvil u Broni SQ-Ai. Bohužel jsem z Prahy, takže slivovička skončí jinde:-(
  • 0

#227 grafix

grafix

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationNymburk
Reputace: 34

Publikováno 15 říjen 2012 - 17:00:21

Zdravim vsechny na tomto foru. Tak jsem se stal taky stastnym majitelem tohohle uzasnyho pristroje na ctverecky. Je to fakt mazel. Dycky jsem si Broncu pral a ted jsem se konecne dockal. S ni se vracim temer po 10 letech zpet ke klasicke BW fotografii :D
  • 1

#228 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 15 říjen 2012 - 17:37:24

Též je má Bróňa vysněná :-P Až se namane nějaká SQAi/SQA se záklaďákem, jistě do ní půjdu..
  • 0

#229 Aghnostos

Aghnostos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 13

Publikováno 20 říjen 2012 - 12:45:46

Zdravím, nemáte někdo srovnání mezi CZJ objektivy na P6 (80, 120, 180) a objektivy na SQ-x?
Třeba i subjektivní. Jestli mají ty na Bronicu takový božský bokeh jako ty CZJ, přenos kontrastu etc...
  • 0

#230 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 20 říjen 2012 - 13:49:00

Dle mého to takto srovnávat nejde. Objektivy obou systémů budou za určitých podmínek perfektní. Na webu je moře diskusí Bronica vs Hasselblad vs Mamiya, které nikam nevedou .... nakonec každý obhajuje to, co mu sedí více (ať už z jakéhokoliv důvodu). Obecně jde myslím říci, že Bronica SQ je špičkový systém včetně optické kvality objektivů, pokud se s ním adekvátně pracuje ;)
  • 0

#231 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 20 říjen 2012 - 16:29:37

odpověď je jednoduchá - jako CZ skla na P6 nejsou. jsou jiné, mají takové techničtější podání bych řek.
  • 0

#232 Aghnostos

Aghnostos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 13

Publikováno 21 říjen 2012 - 16:03:35

Proč, proč se nedělá Mamča 66 analogická s M645!?

Jinak dík za reakce. Po projití cca 3000 fotek z Bronicy SQ-a na Flickru už mám asi čudlíky o kterých můžu snít :)
(Ale to ještě nemám ani jeden vlastnoruční negativ nebo pozitiv, takže dobře mi tak :))
  • 0

#233 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 22 říjen 2012 - 11:11:05

Ahoj Lidi,něco z knížky: John Courtis, Jak blufovat při fotografování:

Nic než to nejlepší


Sem patří přístroje, které si můžete koupit a užívat, pokud hledáte spíše vynikající kvalitu moderní fotografie než bluf.

Nejstarší ze soudobých výrobků této kategorie je GANDOLFI . Můžete naznačit, že o něj máte zájem. Důvod, proč sami ještě žádný nemáte, je přirozeně ten, že jste se ještě nerozhodli, jaké dřevo si vybrat, a přišli tak o místo v pořadníku. Bratři Gandolfiové se specializují na ručnín výrobu fotoaparátů 10" x 8", které zhotovují ve své vlastní dílně. Čekací doba jsou dva až tři roky. každý aparát Gandolfi stojí zhruba tolik jako menší nový automobil.

http://www.johndesq....dp/gandolfi.htm


Když zredukujeme velikost, je "střední formát" velice úhledný. Zahrnuje podnormální velikosti, v centimetrech 6x7, 6x6,a 6x4,5. Pokud máme být doopavdy asertivní, tak Mamiya RZ67 je král. Důvod, proč jednu z nich nemáte doma, nemusí být cena, i když 2000 liber za obstojnou mašinku by mohlo mít svou váhu. Ale ne; vy si ještě pamatujete předchozí model RB.Ten měl příliž mnoho chyb, než aby se vám zalíbil. Vy čekáte na RZ, abyste si na něj zvykli, než vezmete v úvahu koupi. Pamatujte si, že ji pouze uvážíte. Nikdy nepřistupujte na nákup v budoucnosti: někdo si určitě něco bude pamatovat. Stojí za to uchovat si v hlavě, že určitá mírná rezervovanost vůči RZ je také dobrý důvod, proč nekoupit skoro žádný drahý nový model. Na tom předchozím je vždy něco, co lze mít rád.

Je životně důležité vědět, že klasický fotoaparát středního formátu jsou Hasselblad, Pentax a Bronica. Měli by jste také vědět, že existuje Plaubel Makina a různé Rolleisy. Obě tyto značky jsou méně známé, než si jejich poslední modely zaslouží, takže není nezbytně nutné vytvářet si na ně vlastní názor..

Pětatřicetimilimetrové Nikony a Canony mají větší prestiž než Pentax, zatímco váš názor na Olympus musí být ten, že obdivujete jejich reklamu, ale na samotné aparáty nemáte žádný vlastní názor z první ruky. Spíš skutečně jako Bailey a Litchfield.


:cool:
  • 0

#234 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 22 říjen 2012 - 11:33:10

Vážený kolego, Runnere, Váš humorný příspěvek je hluboce pravdivý a vybízí k poctivému zamyšlení...... :oops: S díky: "Starý Jezevec" Erik
  • 0

#235 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 22 říjen 2012 - 13:03:24

Zdravím Kolego Eriku,

...abych pravdu řekl, ke vložení mne inspiroval nedávný můj "zážitek" Nejsou to má slova.(..Je to z knížky, Jak blufovat při fografování, je to humor od začátku do konce.)

Prostě asi tak... Chtěl jsem koupit hasse, ale byl drahej ... moc... pak se objevila bronika se vším všudy ale "jen" 6x 4,5. Už už jsem jí skoro koupil...no chyběl k ní jen snad pomyslný vodotrysk. Ale jak jsem chytl do ruky kámošovu erzetu.. a co se nestalo..., fotografický Amor mne zasáhl šípem, ne moc silně, aby to nebolelo, zato však přesně. RZ je doma a contaxy, pentaxy a nějaké kompakty žárlivě přihlížejí ze spodní police a ani necvaknou....


Musím letět, ale jak bude čas, opět cosi zacituju od toho vtipálka..:)


Krásný podzimní čas všem. Tom
  • 0

#236 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 22 říjen 2012 - 14:00:21

Vážený kolego Runnere, u indiánského kmene lidojedů Yanomamo v Amazonii je doposud prokázán rituální endokanibalismus. Zcela
konvenčním důvodem pro zmíněnou činnost je víra v převzetí síly poraženého bojovníka. Zmíněný projev se vyskytuje i u fotografů, kteří
jsou přesvědčeni o nadpozemské síle, neoddělitelně spojené s určitou značkou výrobce fotografického přístroje. Historie fotografického
oboru nás přesvědčuje o tom, že nákupem přístroje renomované značky do nás zcela přirozeným způsobem vstupuje um a dovednost
všech významných osobností, které jsou s daným přístrojem historicky a neoddělitelně spojeny. Proto je nezbytné již v útlém věku vše
odpovědně promyslet, stanovit si vlastní priority a uskrovnit se materiálně natolik, abychom měli štěstí si ještě za jasné mysli užívat té neuchopitelné rozkoše vlastnictví opravdového technického klenotu, hledícího na svého hrdého majitele chladným skleněným okem :cool: .
Tak se rodí každý opravdový fotografický umělec, pln nekonečné inspirace a překypujíc náhlým přílivem tvůrčí energie, dosud zcela nepoznané. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik
  • 0

#237 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 22 říjen 2012 - 15:51:14

Vážený kolego Eriku,

(Jediná) odpověď a zároveň zamyšlení opět od Johna Courtise:

Posedlost

Hlavní charakteristická zvláštnost světa fotografů je posedlost technickým vybavením, v čemž se poněkud podobá lidem vlastnícím automobilové veterány.
Existuje zde jakási všepronikající tendence připisovat dobré výsledky spíše kvalitnímu vybavení, než jeho uživateli, což je totéž jako kdyby se to aplikovalo na koncertního klavíristu a někdo by dával přednost jeho či jejímu klavíru značky Steinway, před zpívanými slovy, ne-li před tóny. Tato nešťastná tendence ovládá amatérův přístup k předmětu a blufujícímu může poskytnout velikou taktickou výhodu.

Vezměme si k srdci skutečnost, že pokud fotoaparát není extrémě špatně zkonstruován, dokáže vytářet dobré obrázky při většině normálních světelných podmínek. Avšak pokud máte být úspěšný blufér, je důležité, abyste měl aparát, který o vás něco vypoví, nebo velice špatný aparát, aby vás odděloval od davu.

- - - - - - -

P.S.: K mamče mám širák a tele, pokud chci normál, beru starou dobrou yashicu nebo flexaretu.

Ale něco na tom bude: Když jsem psal převodní příkaz v bance a paní se ptala jestli je tam napsáno sekor 2, nebo sekor Z, přilítla její kolegyně od další přepážky se podívat, kdože to fotí s mamčou.... to vybavení může být spíš někdy nemoc, než inspirace. Ale určitě vypadá líp dělníky na stavbu dovézt v ve fordu, či ivecu, než je mít nasáčkovaný ve dvanáctssettrojce ze který čouhají poloshnilá prkna a osazenstvo moc energií neoplývá, natož tou tvůrčí...


Hezký večer. Tom
  • 0

#238 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 14 březen 2013 - 17:44:46

Ahoj Zdravím vás,
Chtěl bych od vás poradit s výběrem středoformátu 6x6. Omlouvám se, jistě už tu bylo spousta podobných proseb, článků, něco jsem si už nastudoval, něco možná ještě objevím, každopádně tato forma se mi v tuto chvíli jeví, jako pro mě nejsrozumitelnější.

Jsem dá se říct nováčkem v analogové fotografii. Pracuji zatím s klasikou Praktica a Pentacon Six.
Důvodem, proč jsem ovšem přešel na analog je formát "6x6"
A teď k dotazu.
P6 je sice zatím moje jediná zkušenost z 6x6 formátem, ale již jsem zjistil, že ne vždy je na něj spolehnutí . A tak bych chtěl zainvestovat a koupit si "kvalitu za rozumný peníz" .
První co mě napadlo byl Hasselblad .... ale ta cena.... A tak jsem přišel s variantou, kterou tu mnozí velmi chválíte "ZENZA BRONICA"
Je jich na trhu ale mnoho typů a moje angličtina bohužel není tak dobrá, abych si všechno podrobně nastudoval.
Vím jen co chci:
1. PODMÍNKA JE FORMÁT 6X6
2. MOŽNOST VÝMĚNY OBJEKTIVŮ
3. POUŽÍVÁM REŽIM "BULB"

Jaký model by jste mi poradili?
Moc děkuji za váš čas Honza "mahonny" Marhold

Tento příspěvek byl upraven od ToFF: 15 březen 2013 - 08:35:49
sloučil jsem dotaz s delším a výživnější a taky stejným vláknem

  • 0

#239 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 14 březen 2013 - 18:09:37

Myslím, že si odpovídáš už v nadpisu. Pokud nechceš dvouočky (mamiya c330, ...) tak ta Bronica je opravdu jediná rozumná volba. Všechno ostatní je buď exotika (není příslušenství) nebo východní blok (malá spolehlivost). Já jsem po ni taky pokukoval, ale pak jsem se rozhodl pro Mamiyu RZ67 a jsem spokojen... jen kdyby byla o něco lehčí ;-)
  • 0

#240 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 14 březen 2013 - 18:17:39

Myslím, že si odpovídáš už v nadpisu. Pokud nechceš dvouočky (mamiya c330, ...) tak ta Bronica je opravdu jediná rozumná volba. Všechno ostatní je buď exotika (není příslušenství) nebo východní blok (malá spolehlivost). Já jsem po ni taky pokukoval, ale pak jsem se rozhodl pro Mamiyu RZ67 a jsem spokojen... jen kdyby byla o něco lehčí ;-)

Děkuji, jasný, ptám se jen abych si ujasnil který model je pro mě vhodný... SQ-A, ETR-S, ETR-C, ETR-Si, GS1 .... některé jsou 6x7, některé 6x4,5 čert aby se v tom vyznal :-/.
  • 0

#241 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 14 březen 2013 - 18:35:40

Pokud chceš čtverec tak jedině SQ (square - jako čtverec) a byly vyráběné v tomto pořadí: SQ,SQ-A,SQ-B,SQ-Ai (nejnovější, nejlepší a nejdražší). Čím víc do historie půjdeš tím víc riskuješ (zvláště na Ebay), že foťák bude mít už hodně "najeto" a nebude tak splehlivý. Jinak SQ-B je očesaný model, na který třeba nejde dát měřící hranol a další příslušenství. Doporučil bych SQ-Ai je to nejnadupanější model, který tě nebude ničím omezovat do budoucna a snad jako jediný ve SF má TTL měření expozice i u blesků. K tomu samozřejmě PS skla, jsou o generaci lepší než S...
  • 0

#242 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 14 březen 2013 - 18:45:05

Pokud chceš čtverec tak jedině SQ (square - jako čtverec) a byly vyráběné v tomto pořadí: SQ,SQ-A,SQ-B,SQ-Ai (nejnovější, nejlepší a nejdražší). Čím víc do historie půjdeš tím víc riskuješ (zvláště na Ebay), že foťák bude mít už hodně "najeto" a nebude tak splehlivý. Jinak SQ-B je očesaný model, na který třeba nejde dát měřící hranol a další příslušenství. Doporučil bych SQ-Ai je to nejnadupanější model, který tě nebude ničím omezovat do budoucna a snad jako jediný ve SF má TTL měření expozice i u blesků. K tomu samozřejmě PS skla, jsou o generaci lepší než S...

Aha, to mě mohlo taky napadnout. Viděl jsem ted i verzi SQ-A , ale ta je bez režimu Bulb.
  • 0

#243 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 14 březen 2013 - 23:22:55

samozřejmě, že bronica sq _není_ jediná rozumná volba. taky tu jsou bronica řady S či EC, Arax, Kowa Six, Norita66...
  • 0

#244 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 17 březen 2013 - 11:15:54

Rád bych se ještě zeptal majitelů SQ-A (model bez režimu bulb ): tento režim jak jsem se dočetl lze nahradit modem "t" , jehož přepínač je umístěn na objektivu. Využíváte tento mód někdo? Není to problematický, nešikovný? Jak Jsem psal.... využívám delších expo. Často... Abych když tak nebyl otrávený....
Díky
  • 0

#245 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 17 březen 2013 - 18:17:21

T-čas na objektivu využívám docela často. Problematický není nijak. Mírně nešikovné je pouze uvolnění aretačního šroubku - nic dramatického když se na to člověk připraví.
  • 0

#246 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 17 březen 2013 - 22:34:30

ta na objektivu doporučuju používat v kombinaci s kloboučkem protože když jsem ho posledně párkrát použil, tak jsem si dycky hnul aparátem. ale přiznám že si nejsem úplně jist jestl jsem jej použil/odpálil správně.
  • 0

#247 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 17 březen 2013 - 23:04:44

T-čas na objektivu využívám docela často. Problematický není nijak. Mírně nešikovné je pouze uvolnění aretačního šroubku - nic dramatického když se na to člověk připraví.

Děkuji za tvoji zkušenost

  • 0

#248 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 17 březen 2013 - 23:06:10

ta na objektivu doporučuju používat v kombinaci s kloboučkem protože když jsem ho posledně párkrát použil, tak jsem si dycky hnul aparátem. ale přiznám že si nejsem úplně jist jestl jsem jej použil/odpálil správně.

Hm, no právě toho se také obavam. Děkuji.
  • 0

#249 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 18 březen 2013 - 07:14:36

No, po např. půlminutové expozici se ten drobný pohyb při zavírání závěrky snad ani nemůže projevit na výsledném obraze, aspoň mně se neprojevuje.
  • 0

#250 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 18 březen 2013 - 10:06:56

No, po např. půlminutové expozici se ten drobný pohyb při zavírání závěrky snad ani nemůže projevit na výsledném obraze, aspoň mně se neprojevuje.

Aha, tam je nějaký aretační šroubek? To jsem nevěděl, Přiznám se že jsem to takto do hloubky nezkoumal. Myslel jsem, že je to jen posuvné "šoupátko"
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních