Přejít na obsah


Fotka

Různé poz. vývojky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
111 odpovědí na toto téma

#51 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 18 listopad 2012 - 14:02:23

Hlavně v klidu.

Nicméně dotaz jestli někdo nemá informace a to srovnání si nedělal nebo ho někde neviděl je naprosto normální. Řešit zda má nebo nemá někdo něco dělat nechci, to se nanejvýš zhádáme a nic z toho nebude. Přijde mi ale celkem logické očekávat, že někdo (třeba mimochodem) si nějaké vývojky porovnal a pokud chce, může své zkušenosti poskytnout.

Já bych navrhoval aby se ozval ten, kdo může poradit něco relevantního a ostatní, kteří se srovnáním vývojek nezabývali, tak ať to prostě přejdou. Nebo je to blbost?
  • 0

#52 Aghnostos

Aghnostos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 13

Publikováno 18 listopad 2012 - 14:11:58

Kluci mám vás všechny rád už jen za to, že fotky chcete dělat klasicky, ale je to od vás dost nefér očekávání. Proč pořád chcete zdarma užívat výsledky namáhavé a drahé práce ostatních? Vůbec necítíte potřebu něco dát? Udělejte to srovnání a podělte se!
Jen pro představu: nakupte chemii, nebo rovnou deset balení různých vývojek. Potom namíchejte roztoky v destilce. Nafoťte negativy a udělejte sérii zvětšenin. Z každého negativu deset a pak to v deseti miskách vyvolejte. Na jedenáctou misku už stačí jeden ustalovač. Vemte si v práci dva dny dovolené a začněte makat...

Dám vám jednoduchou otázku: Kolik myslíte, že to bude toho troubu, co se do toho za své prachy dá bude stát?

Vsadím se, že tohle bude poslední příspěvek tohohle vlákna.

Zdravím,
myslím, že minimálně v mém příspěvku žádný takový požadavek není. Ptal jsem se, a to doslova - "není mezi vámi někdo, kdo by měl nějaká srovnání různých pozitivních vývojek, případně odkaz na nějaká na internetu?"
Tzn. jestli někdy někdo toto srovnání už udělal, tak odkaz na něj, bylo by přece škoda, nechat něco takového ležet bez povšimnutí v hlubinách internetu, no ne? Jestli vzniklo nějaké nedorozumění, tak mě to mrzí, ale myslím, že to není moje chyba.
Přeji DS:

  • 0

#53 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 18 listopad 2012 - 18:00:30

to koja, aghndostos:

můžete tento Váš dotaz trochu upřesnit? máte na mysli konfekční vývojky, koupitelné v krámě? nebo 1000+1 variant pozitivních vývojek vymýšlených, testovaných na 100+1 papírech během uplynulých 100 let fotografy, praktiky a laboranty ze všech koutů světa, jejichž recepty byly zveřejněny nebo dodnes utajeny?
Nejen, že souhlasím se Bzenčákem v tom, co odpověděl, ale zeptám se: proč tohle vlastně dělat a zveřejňovat, když každému praktikovi vyhovuje nakonec něco jiného, podle jeho vlastní chuti?
to máte jako s ženskýma: objektivní srovnání udělat prostě nejde. Charakteristiky budou různé podle toho, kdo je kdy psal.

Jestliže na příbalu konfekční vývojky je psáno: vývojka měkce pracující v teplém tónu, vývojka v neutrálním tónu, normálně pracující, nebo vývojka kontrastní, vyvolávající v sytě černém až modročerném tónu, atd.atd., tak víte, co zásadního můžete očekávat.
Co vám z toho ve výsledku vyleze, záleží zase na papírech, jak dodržíte přesnost osvitu, teplotu, vyvolávací doby, atd.atd.... takže jak již pan Pentaxista napsal, existuje tolik proměnných, že bude-li takové srovnání či test provádět 10 lidí, těžko vyjdou stejně.

Máte jednoduchou otázku, na kterou nelze jednoduše odpovědět. tak asi.
  • 0

#54 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 18 listopad 2012 - 18:34:14

já bych to srovnání klidně udělal, když mi za to zaplatíte.
  • 0

#55 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 18 listopad 2012 - 20:13:37

No táák klicí, už je nechte. Vždyť to jsou v oboru jen taková zranitelná holátka... Tak mi je nepopravte! Je dobře, že se ptají a zajímají se o důležité věci. Zadarmo pomáhat se v našem oboru musí! Jinak zajde na úbytě.

Vliv pozitivních vývojek není nikde z objektivních důvodů zdokumentován. Krása individuálního použití prostředků dává možnost vzniknout neopakovatelnému a nenapodobitelnému rukopisu autora! Je to to nejdůležitější a nejcennější co je v oboru k mání!

Svoboda výběru prostředků je tudíž nedocenitelná!

Digi svět ji ze své podstaty nabídnout nedokáže. Prostě nemůže!
  • 0

#56 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 18 listopad 2012 - 20:21:31

Tak, tak Bzenčák aj ostatný majú pravdu v tom, že je ťažko poradiť konkrétnu pozitívnu vývojku a papier na konkrétny film a šmitec. To si musí rozhodnúť každý podľa svojej chuti, vyvolaného filmu a nafoteného obrazu. Ja si vývojky vážim už desiatky rokov a len niekedy, keď sa mi dostanú do rúk za dobrú cenu, používam kupované, ale to bolo posledne asi pred pätnástimi rokmi, keď som dostal za odvoz päť desaťlitrových balení Orwo 113.
  • 0

#57 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 18 listopad 2012 - 21:23:43

Ač z donucení, zkoušku jsem dnes večer udělal...
Zvětšoval jsem 4 hodiny z Acrosu vyvolaného v DS-10 2+1 12'/20°C 30"//2x/30". Scéna měla rozsah od 3 do 6 EV.
Volal jsem v DS-14 MG RC Tetenal-y exponované s filtrací 2 1/4 až 3 a 1/2 a snažil se natlačit co možná nejvíce polotónů. Šlo to strašně špatně. Tak přišla na řadu GD-L 1+4 a ejhle (!), bylo to lepší. Zajímavé - mělo by to být naopak, že?!
Tak jsem to prubnul na Fomabrom Variant. V DS-14 jsem musel "tvrdit" na 4 až 4,5 a bylo to slušné, ale takové jakési "digitální". Tak šel baryt do GD-L 1+4 a to bylo hodně dobré. Filtroval jsem 2 3/4 až 3 1/2.
No, co z toho plyne? Nic! Charakter obrazu na MG RC je VŽDYCKY jiný, než na barytu - ať se volá v čem se volá. Každá vývojka "se kamarádí" s jedním papírem úplně jinak. Ale že by to bylo objektivně prokazatelné - jaksi měřitelné, to bych si netroufl tvrdit.
Toť má dnešní zkušenost.
  • 2

#58 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 20 listopad 2012 - 12:04:59

Neskúšal som veľa vývojok,prevažne len konvenčné ktoré dávajú dosť podobné výsledky,
niektoré boli menej stabilné počas vyvolávania hlavne v tom že klesala max D.
GDL je v tomto dosť odolná a myslím že je to dobrá štandardná vývojka,
dokonca pri riedený približne 1:30 mi dávala hnedé tóny samozrejm som predĺžil čas expozície,
Skúšal som aj zarábanú G-262 1:4,no tá mi fungovala len na fomatoneMG,
na bežné RC a baryty mi vyvolávala velmi slabo a nerovnomerne,
z toho asi vyplíva že niektoré vývojky nebudú vhodné na všetky papiere.
Tolko moje skúsenosci.
  • 0

#59 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 20 listopad 2012 - 13:09:05

G262 - podobny recept s hydrochinonem je i v Kulhankovi, vylozene tam uvadi, ze je vhodna pro chlorbromy. Tzn. klasicke bromy asi nejsou ta prava cilova skupina.
  • 0

#60 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 26 prosinec 2012 - 00:56:17

Urcite se da nejakym zpusobem sdelit vliv vyvojek, taky s pozitivni vyvojkou bojuju a chtel bych nejak zacit systematicky, nicmene zkouset vsechno-co-potkam nikam nepovede, leda tak k nasrani. (treba me uspokojive chodi vyvojka ilford multigrade s ilfobromem, nicmene s fomou N111 si ta vyvojka moc nerozumi a C111 ma vyzrany svetla a zbytecne zapeceny cerny)

Zde je vysledek moji vanocni reserze:) Neni to nijak ctivy ani extra hluboky, jsou to jen moje poznamky od Steva Anchella (Darkroom Cookbook) a Zdenka Tomaska (Fotograficke Chemikalie). Treba to nekomu pomuze. Myslim si, ze se od toho da zacit experimentovat - zakladni otazky jsou: chci studenou ci teplou nebo tvrdou-mekkou-normalni.
Pak si vybirat podle slozeni, kdyz to nebude chodit podle prestav, proste do misky prihodit trochu koreni v podobe hydroxidu, uhlicitanu, KBr ci amidolu ;-) A pozorovat co se stane. Kdyz to bude dobry tak se to da zopakovat. Kdyz ne vyhodim papir a milou vyvojku zkanalizuju. Ale je potreba vedet co v ty vyvojce je a proc to tam je a zrovna tohle se z obalu konfekcnich vyvojek clovek zkratka nedovi.


Pozadavky a vlastnosti pozitivnich vyvojek:
  • dostatecna koncentrace
  • slozeni vyvojky ovlivnuje ton obrazu
  • slozeni ovlivnuje zrno, ktere ma pak vliv na dalsi tonovani obrazku
  • musi vyvolavat konzistentne v case
  • obsahuje protizavojujici latku
Slozeni pozitivnich vyvojek:
vyvolavaci latky slouzi jako redukcni cinidlo k selektivni redukci osvicenych halogenidu stribra,
vyuziva se superadidivity vyvolavacu (hydrochinon s malou primesi metolu ci fenidonu vyvolava mnohem rychleji).

Caste jsou kombinace:
  • MQ: metol-hydrochinon
  • PQ: phenidon-hydrochinon
PQ:
  • delsi zivotnost, konzistentni vysledky (neni citliva na Br-), behem pouzivani klesa mnozstvi organickych protizavojujicich latek a ovlivnuje se tim kontrast
  • je obtizne sestavit vyvojku s vetsim nez normalnim kontrastem
  • pro vyssi pH je treba pouzit organicky restrainer (benzotriazol)
  • pro stredni a nizsi pH postaci KBr (aktivitu Phenidonu neovlivnuje KBr ale spis nizke pH)
  • pro studenejsi tony (za vyssiho pH a org. restraineru)
MQ:
  • dobre reaguji na kontrast - je mozne obsahnout vetsi skalu
konzervant:
zabranuje oxidaci a vaze zoxidovanou vyvolavaci latku
Na2SO3 (Siricitan sodny, anglicky - Sodium Sulfite)


alkalizace:
zrychluje proces, neutralizuje bromovodik
  • (CO3)2-: uhlicitan sodny, draselny pro teplejsi tony
  • NaOH: pro vyssi kontrast
  • NaBO2 boritan sodny (anglicky: sodium metaborate) v universalnich vyvojkach
protizavojujici latky (restrainer):
klic k ovlivneni barvy obrazu, mnozstvi se hleda pro danou kombinaci vyvojka-papir experimentalne postupnym pridavkem restraineru
  • KBr - pro teply obraz, nejvetsi mozne mnozstvi, ktere jeste nevede k zelenym tonum; pro chladny ton - nejmensi mozne mnozstvi, ktere jeste zabrani zavoji. Nejvetsi protizavojujici ucinek ma pro mene alkalicke vyvojky. Na metol pusobi jen malo, metol vyvolava ciste i bez bromidu. Nejvice je potreba pro vyvojky na bazi hydrochinonu. Prilis bromidu zplacati obrazek obraz a nepekne ho vybarvi.
  • Benzotriazol - moderni stabilizator, stabilizatory meni barvu do studene modro-cerne. Ucinkuji zejmena na chlorostribrne papiry, mene na chloro-bromostribrne papiry a prakticky vubec na bromostribre. Nejbrilantnejsi zbarveni dava 1H-benzotriazol.
Zivotnost vyvojky:
v prubehu prace pribyva Br-, popr ubyva org. stabilizator a samozrejme klesa i koncentrace vyvolavaci latky
narust Br- vede k teplejsim tonum a prodluzovani volaciho casu

zivotnost vyvojky lze prodlouzit vyuzitim vyvojky s vyssim mnozstvim KBr, cimz se minimalizuje vliv jeho prirustku v prubehu volani. Napr. vyvojka Ansco 130 (na vyssi kontrast) s kapacitou 10-20 obrazku 20x30 na 1l

test: zmerit cas do objeveni prvniho obrazku, jakmile se prodlouzi na 2x tolik, doplnit roztok 30-40ml koncentratu na 1L prac. roztoku. Toto lze opakovat max. 1x a pak vylit, potrebujeme-li mit konzistentni vysledky.



Vychytavky pro vyvojky:


do komory si nachystame tyto roztoky
10% Kbr: 100g/1L
roztok Na2CO3: 60g rozpustit v 750ml a doplnit na 1L

ucel:
pridavek uhlicitanu vede k narustu citlivosti a kontrastu (cerna je cerna)
obvykle 50-100ml roztoku/L vyvojky (nad 200ml/L tmavnou svetla)
neprehanet pro nasledne tonovani zlatem (modra pak neni brilantni)

pridavek bromidu potlacuje zavoj a snizuje citlivost papiru,
cista svetla, zvysi dynamicky rozsah papiru. Pri zkracenych volacich dobach na teplych papirech vede k olivove hnedym tonum
pridavky do 15-25ml/L, vetsi mnozstvi vede k zavojovani svetel

kombinace:
1:3 (Kbr/uhlicitan)

uhlicitan zpusobuje narust citlivosti, ktery se kompenzuje bromidem
bromid vylepsuje svetla a uhlicitan cernou

zacit s nemodifikovanou vyvojkou a postupne pridavat roztoky
  • 7

#61 wru

wru

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
  • LocationPraha...stověžatá
Reputace: 0

Publikováno 25 únor 2013 - 15:37:05

Ahoj pánové, ráda bych se zeptala, zda byste neporadili. Papíry Fomaspeed 311N jsem volala v Fomatol LQN vývojce, pořád jsou ale fotky jakoby tmavé a chybí šedá...prostě je tam buď černá, bo bílá, přechody děsný....Chce to měkké papíry, měkkou vývojku? Jaká vývojka je měkká? Zvětšuju podruhé, tak mi prosím poradte, budu ráda. Díkyyy!
  • 0

#62 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 25 únor 2013 - 16:46:23

nejlépe by bylo, aby se někdo trochu znalý koukl na tvé negativy, neb je potřeba znát příčinu, aby odpověď mohla být správná.
v zásadě: z negativu a ) s normálním kontrastem, b ) zvětšený na (čerstvý) papír normální gradace a 3 ) vyvolaný v normálně pracující vývojce by měl být OK, s plnou škálou šedí od bílé po černou.
  • 0

#63 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 2 duben 2013 - 20:38:59

Přátelé, hledám někoho, kdo má zkušenost s pozit. vývojkou Amaloco AM 6006 Extra Select. Dělám proces BW už desítky let, ale tahle vývojka mě v sobotu dostala. Jsem ukecaný, pokusím se psát heslovitě. * vývojka koupená u Škody před cca 2 roky * dobré reference * v listopadu jsem otevřel 1000ml flašku, naředil dle výrobce 1:9 * vývojka jela krásně, vyrobil jsem ca 20 fotek 24x30 pro Kalendář TK * po 3 měsících jsem nebyl schopný udělat kontrastní fotku * papír jsem musel svítit 2 minuty aby vylezl černý okraj (kontakty 4x5), ale obraz totálně šedě zatažený (Rezolut by měl radost, vytvořil jsme na papíře kolodiový obrázek * výměna papírů NIC * namíchání nové vývojkyNIC * jiný, ověřený negativNIC * zkouška osvítit papír s přimáčklou dvacetikorunou - hurá, bílý objekt na relativně černé ploše * osvícení negativu 6x7 klasicky přes zvětšovákNIC (šedé kolodium) * zoufalost * změna světla v komořeNIC * po 3 hodinách stále stejné * zoufalý pokus namíchat GDL - VŠE JEDE JAK MÁ - osvit 5 sec, černá a bílá atd.
Závěr - ta sviňa AM6006 se v té láhvi "nějak" podělala a úplně ztratila vyvolávací schopnost. přitom otevřená jen 1x a ihned zazátkpovaná se zastříknutým butanem, stále v teplotě 18 st.C a neustálé tmě, výpary v komoře žádné, znečištění není možné - jen jsem z flašky odléval, nic jsem do ní nestrkal....... Jak může takový koncentrát takhle zvadnout ?????? A to mám ještě jednu nenačatou litrvou flašku. Máte s tím zkušenosti??? Mám to všechno nalít do kanálu ??? Asi jo, už tomu nevěřim a jedině někdo s podobnou zkušeností či přítomný chemik tomožná vysvětlí. Zdařec Luigi :shock:
P.S. Dokonce když se teď na tu fotku dívám, tak jsem vytvořil kolodium silně cáknuté Lith, protože papír byl silně přeexponován, vývojka očividě vašlehaná a nádech fotky krásně Lith hnědý. Dokonce je vidět i otisk pinzety jak jsem chytil papír (a to bylo jen 5 vteřin). To sou věci !

Přiložený soubor (y)


  • 0

#64 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 duben 2013 - 08:04:05

no já myslím, že ta vývojka má životnost tak rok, jestli byla otevřená po dvou letech, tak prvně přežila a pro zbytek bylo to setkání se vzduchem, byť krátké, konečnou
nějaku administrativní náhodou jsem začal používat obyčejnou pozitivní vývojku od fomy a ejhle, na foma papíry funguje dobře, tak kupuju draze ty malý lahvičky a tam mám teda jistotu, že mi nezestárne
no a nebo gdl

6006 mám tři roky ve sklepě a jak koukám, to bude po ní ...
  • 0

#65 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 3 duben 2013 - 08:52:35

Já už moc zvětšenin nedělám a proto si na každou seanci v komoře navážím a namíchám čerstvou vývojku. Je to nejlevnější a nejjistější cesta. Některé spolehlivé pozitivní vývojky jsou fakt velmi jednoduché jen z několika málo surovin. Třeba jen metol hydrochinon a zásada. Protože to nechci skladovat tak to fakt stačí.
  • 0

#66 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 3 duben 2013 - 11:22:20

no já myslím, že ta vývojka má životnost tak rok, jestli byla otevřená po dvou letech, tak prvně přežila a pro zbytek bylo to setkání se vzduchem, byť krátké, konečnou.
6006 mám tři roky ve sklepě a jak koukám, to bude po ní ...

Radime díky, asi je to jediné vysvětlení, takže zřejmě bude i po tom koncentrátu, který jsem ještě ani neotevřel. Zlatá GDL a můj oblíbený TT Variospeed W. Možná ji prubnu místo vývojky na Lith, když se tak chovala, to bude Panpriatel koukat na zlepšovák a náhradu za Ansco 70.
Zdařec Luigi :shock:
  • 0

#67 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 3 duben 2013 - 17:13:52

vraž do toho lopadu hydrochinonu, pak by mohla ohřátá jako lith vývojka udělat ještě svoji povinnost :-)
  • 0

#68 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 3 duben 2013 - 19:02:57

vraž do toho lopadu hydrochinonu, pak by mohla ohřátá jako lith vývojka udělat ještě svoji povinnost :smile:

Jo, díky, je to zajímavý nápad. Jen nejsem chemik a tak mi chybí odhad v řádech. Když beru, že v Ansco 70 je 25 gr hydrochinonu a to se pak ředí 1:10 s vodou, tak myslíš, že když do litru rozmíchaní AM6006 vrazím tak 10 gr., že by to mohlo fungovat (ohřáté na 30 st.C). Zdařec Luigi :shock:
  • 0

#69 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 3 duben 2013 - 19:37:39

Skoda, ze se Amidol shani tak spatne :mad:

Hodne jsem si na nej zvyknul. Trochu siricitanu, bromid a hotovo. Zkazky o spatne zivostnosti se mi zatim osobne nepotvrdily.
  • 0

#70 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 7 duben 2013 - 20:36:06

Nahromadilo sa mi väčšie množstvo papiera tvrdej gradácie. Potreboval by som radu: ako obmäkčiť vývojku D-72. Už ju mám nariedenú na 1:6, pridal som do nej cca 1 g KBr / l tohto roztoku a stále mám kontrast jak prasa. Bohužiaľ, film je Tri-X push na 1600 Microphenom. Nerobím z toho tragédiu, mám aj MG papiere, len momentálne mám kvantum tvrdého papiera a neviem, čo s ním :D
  • 0

#71 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 7 duben 2013 - 20:38:33

skús znížiť pH
  • 0

#72 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 7 duben 2013 - 20:58:57

To je zasa šedivé :D No nič, musím vytiahnúť krabicu ilfordov :D
  • 0

#73 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 8 duben 2013 - 10:20:11

Ako "odmäkčiť" vývojku neviem, ale skús si navážiť mäkku vývojku.
  • 0

#74 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 27 duben 2013 - 23:18:00

Tak som objavil aj cestu, ako pripraviť mäkkú vývojku. Teraz si všetci skúsení harcovníci povedia, že som objavil ameriku, keď to je v každom receptári. Prvá dôležitá pripomienka je zloženie vývojky - mala by obsahovať len metol (teraz myslím na vyvolávaciu látku a nie na celkové zloženie) a taktiež ako zásadu použiť sódu v čo najmenšom množstve. Sódu postupne pridávať od cca 10g/l do štádia, pri ktorom bude čierna čiernou. Tu je potrebné si uvedomiť, že vývojka nerobí zázraky a určite nepôjde zväčšovať z tvrdého negatívu na tvrdý papier. Na normál však môže (ale tiež nemusí) dať uspokojivé výsledky. Podstatné je ponechať podstatne dlhšiu vyvolávaciu dobu (aj tri - štyri minúty), aby sa dôkladne prevolali poltóny. Tu si však treba dať pozor na závoj. Pokiaľ sa tvorí, tak zvýšiť množstvo KBr alebo pridávať po 1 ml 1% roztok benztriazolu.

Horší prípad nastane, pokiaľ potrebujete zväčšovať na starý papier, kde závoj vzniká už po necelej pol minúte . Mne sa osvedčilo pridať také množstvo protizávojových látok, aby sa tvorba závoja dostala až na čas cca 100 - 120 sekúnd. Papier treba poriadne preexponovať. aby sa dovtedy stihlo vyvolať všetko potrebné. Na druhej strane, nečakajte brilantné fotografie, stále to nebude 100%, no budete zrejme na ceste, ktorou sa budú dať využiť staré závojujúce papiere.
  • 0

#75 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 17 srpen 2013 - 09:05:22

V tescu vyprodávají bazenovou chemii Uhličitan sodný jako PH+ 1,8 kg za 99
  • 0

#76 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 10 září 2013 - 22:13:53

Negativní vývojky si dost lidí (podle toho, jak to tady čtu) míchá doma. Dělá se to taky tak s pozitivními vývojkami?


Vyskúšala som si namiešať niekoľko rôznych pozitívnych i negatívnych vývojek. Najradšej mám kontrastnú podľa receptu zo str. 354 J. Kulhánek Černobílá fotografie (na fomabromy a fomaspeedy) a až budem mať niekedy čas, chcela by som vyskúšať univerzálnu metolhydrochinonvú M+H+S+P+B.
  • 0

#77 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 7 prosinec 2013 - 02:01:10

Dneska mi došla pozitivní vývojka Ilford Multigrade, a protože jsem potřeboval vyvolávat, rozhodl jsem si namíchat vývojku sám. Otevřel jsem Kulhánkův fotografický receptář a nalistoval jsem normální pozitivní vývojku 157 o složení:

metol 2g
siřičitan sodný 20g
hydrochinon 2g
uhličitan sodný 30g
bromid draselný 2g

V popisu měla měkce pracující s bohatými polotóny, ale z misek mi lezla jedna pérovka za druhou. Musel jsem filtrovat o 1,5-2 stupně do žluté, aby to bylo alespoň trochu koukatelné.
Kde je chyba?
a) moderní emulze nejsou kompatibilní s historickými vývojkami
B) něco jsem zprasil při vaření
c) kombinace předchozího

Dík za rady :)
  • 0

#78 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 7 prosinec 2013 - 02:07:56

já bych to trochu naředil...
  • 0

#79 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 8 březen 2015 - 12:37:09

ahoj, ASCORBIC ACID je kyselina citrónová? dá se případně použít potravinářská? mám jí ve skříni.


  • 0

#80 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 8 březen 2015 - 13:02:47

to je vitamín c. dá se použít i z lékárny jako doplněk stravy


  • 0

#81 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 8 březen 2015 - 13:04:30

zeptám se, díky


  • 0

#82 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 březen 2015 - 18:15:18

Ascorbic acid = (obvykle) kyselina L-askorbová = acidum L-ascorbicum = vitamin C

Citric acid = kyselina citronová = acidum citricum

Obě kyseliny kupuji v poslední době: v lékárně (drahá), u firmy vinarskepotreby.cz, u prodejce koření profikoreni.cz (tam Vám ji prodají i v menších množstvích).

U posledně jmenované firmy jsem koupil dokonce askorban (askorbát) sodný, což je jinak velmi nesnadno dostupná chemikálie.


  • 1

#83 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 13 březen 2018 - 08:32:12

začal jsem  zvětšovat  v nové  fotokomoře,   bohužel je  to  studený sklep  a  vytápění  příliš  finančně  náročné,   téměř  nemožné to  vytáhnout na 16 stupňů C (ze 14 st. stabilních bez vytápění).    Klasická  MQ  pozitivní vývojka  (u mě burki and jenny cold tone) nefungovala, tak jak jsem zvyklý.     Tudíž  pokus  hop nebo  trop -  do  3l v míse  jsem  vlil   rozpuštěný louh sodný  (vrchovatá polévková lžíce),   zamíchal,   rozpuštěný bentriazol (plná kávová lžička),  zamíchal,   a  vyvolal první  MG RC papír.   za pár sekund se objevuje obraz,  za minutu kompletně  hotovo,  obraz  brilantní  od  černé po  bílou  tak jak má být.  Zvětšeno  i  na pár listů trochu větších,  velmi dlouho prošlých  rc  papírů,  které  jsem před dvěma lety odložil jako  nepoužitelné,  šednoucí,   po minutě  plně  vyvolány  a  bez závoje i při 2minutovém pobytu ve vývojce.   Totéž, za zkoušku  i pár obrázků na  fomabrom N2111  z r.  82,  brilantní obraz bez závoje.   

Tož  vysvětlete mi,  jak je to možné. 


  • 0

#84 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 13 březen 2018 - 09:05:42

Vysvetlenie:
Si sikovny! A problem je vyrieseny.

:)

Ja by som si pracne zohrieval vyvojku ohrievacom. Kedze tento problem neriesim uz desatrocia, Thermokony su nenavratne prec. Ale jedna idea:
https://www.vsepro3d...-mk2b-200x210mm


  • 0

#85 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 13 březen 2018 - 10:06:08

Keko,   nejde  o  ohřev vývojky,  jde o to,  že  i když jsem  drasticky zvedl pH  u  metol-hydrochinonové vývojky,  tak to nevyvolalo závoj.  Jasně,  benztriazol dělá svou povinnost,  ale  při  normálním dávkování a běžné teplotě (20-22 st.C) závoj při nezkracovaném vyvolávání (když se to předčasně utne,  černou to nedotáhne) závoj obvykle  vyleze,  zvláště u  hodně  stářím  načatých papírů. 


  • 0

#86 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 13 březen 2018 - 10:09:19

Ta tisková podložka je žalostně malá,  já bych musel na stůl natáhnout  topný podlahový rošt,  aby měly  všechny lázně  stejnou teplotu.  A elektrika stojí moc,  když je to  dlouho  v provozu.  Úplně mi stačí  živit 250l  mražá plný filmů :-D

Žádný ohřev! Šedly by mi prastaré papíry pochybného původu :-D


  • 0

#87 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 13 březen 2018 - 10:14:41

Jedinou nevýhodu  tahle studená vývojka má -  přidává  1,5-2 stupně  na kontrastu.  Negativy obvyklým způsobem  vyvolané,  tudíž  s  lehce vyšším kontrastem  pro měkkou barevnou hlavu,  lezou na N papíru  moc  tvrdé,   na MG jsem  musel světlo změkčit na  1,5, max 2  stupně pro plnou škálu. 


  • 0

#88 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 13 březen 2018 - 10:32:47

Inak je to lahke. Okrem benztiazolu narastu zavoja brani aj nizka teplota. Okrem toho, hydrochinon zacina pracovat az pri "nejakom" pH, ktore si evidentne prekrocil. Hydrochinon vyvolava strmo. A ak jeho posobenie predbehne metol, potom nestihne vyvolavat ani zavoj.
Strmost by si mohol upravit pokusne mensim mnozstvom benztriazolu v prvom kroku a mensim mnozstvom hydroxidu. Skus pouzit dezertnu a mokka lyzicku :)


  • 0

#89 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 13 březen 2018 - 11:03:34

Keko, díky,  tohle  vysvětlení  mi  koresponduje  s mou vědecky nepodloženou  myšlenkou,  že  tak nějak  to  asi  může být.  

Nechám to při lopatě a kávové lžičce,  mně  se  ty fotky  velice líbí,   takovou  škálu  od  syté  černi  v detailu  od bílé jsem na  matových Foma RC MG  papírech  ještě  nikdy neměl!   :-D     a taky  ty  moc prošlé papíry  mi  zatím  zešedly  vždy,  i  v  kyselé amidolové vývojce. 

Mám   asi  8 krabic  po  100 listech  prastarých  FOMA  papírů  30x40  s  prazvláštním, i v mém mládí vzácnými povrchem -  natural,   možná na něj hypermanganová koupel  a tahle  vývojka  v zimě  zabere.   Jestli ano,  budu tak šťastné jako Franta Venclovskej, když vylezl u Doveru z kanálu. 


  • 1

#90 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 13 březen 2018 - 12:05:32

.........   Jestli ano,  budu tak šťastné jako Franta Venclovskej, když vylezl u Doveru z kanálu. 

a když bude venku dost dlouho i dostatečný mráz, tak budeš v tom sklípku nejen šťastné, ale možná stejně podchlazené ... ;-)  


  • 0

#91 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 březen 2018 - 13:37:10

Takže řešení zašedlých papírů...převážněhydrochinonová vývojka + benztriazol + chladná koupel. S tím že hydrochinon podpořím v aktivitě silnou zásadou. To se dá zapamatovat.


  • 0

#92 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 13 březen 2018 - 14:19:04

Gorgi,  nenechával bych to jen na  hydrochinonu,  Hydrochinon + siřičitan sodný + louh =  tzv.  caustic developer,   louhová vývojka,   hrozilo  by to  šíleným kontrastem  (to se používalo na  pérovky,  technické výkresy  množené fotografickou cestou na dokument papíru).  

Dále:  superaditivita  metol+Q  či  Phenidone+Q  je  jasná.  Poměrem  metol v.s. hydrochinon a  ředěním  se  dá  regulovat  kontrast.   s čistým hydrochinonem se nenadělá nic moc.  

Příště  namíchám  PQ  verzi   (vyjdu z  Ilford ID62 či ID78 receptu),  jestli to  nebude pracovat trochu měkčeji,   i když  mě  vrtá hlavou,  zdali  fenidon se nepodepíše  více na  vyvolání závoje.  Zkusím a uvidím. 


  • 0

#93 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 březen 2018 - 14:53:25

tak metolu mám 25kg sud, tím šetřit nemusím :-D dobrá poznámka.

 

jen je třeba standardizovat velikost lžiček, aby recepty byly opakovatelné


  • 0

#94 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 13 březen 2018 - 15:04:33

můžeš  to  vyzkoumat  a pak se  poděl o  opakovatelnou zkušenost,   u mě  to zatím je  dílo první náhody.  

(jestli mám louh  lít  do  hajzlu  jen tak  nebo  prostřednictvím  vývojky,  abych  vypucoval roury,   je  šumafuk,  none?  :-) )


  • 0

#95 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 březen 2018 - 15:33:23

no jasně. jen prosím neotrav svými pokusy Labe :-D


  • 0

#96 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 13 březen 2018 - 22:00:59

Tu som si dovolil pripomenut predpis na jednoduchu modifikaciu D-72 s fenidonom:

 

Přiložený soubor  P72.png   81,06K   2 Počet stažení

 

A este pre zauji,mavost modifikovanu vyvojku Dr. Beersa:

 

Přiložený soubor  Beers modified developer.png   176K   2 Počet stažení

 

Vyvojka Dr. Beersa je taka multigrade vyvpjka. Pozna 7 stupnov strmosti a pre kazdy stupen sa miesa v inom pomere z dvoch zasobnych roztokov a vody.
Sam som kedysi skusal tu povodnu a musim povedat, ze na papier normaleneho kontrastu su obe krajne polohy uplne dostacujuce, dokonca pre normalu pracu az nepouzitelne. Vyvojka je uzitocna hlavne v atelieri s roznorodymi potrebami laboranta.
Tato vyvojka vsak dobre posluzi ako studijny material. Je mozne si vsimnut, ake mnozstva a akych chemikalii je potreba pre jednotlive stupne sytmosti.
Uzitocna bude v praxi najma ten stupen 5: 1 diel A, jeden diel B a dva diely vody, daju pekny stavnaty vysledok.

Pokial niekto experimentuje s inymi metodami, ako dosiahnut urcitej variability kontrastov na papier pevnej gradacie, skusa hlavne rozne pomery riedenia, ale aj rozne dlzky vyvolavania. Tieto metody su malo ucinne a jedina cesta je menit zlozenie pouzitej vyvojky.

Samozrejme je to velmi elegantne, ale nie vsespasitelne. Aj v mojom okoli sa vyskytuju laboranti, ktori pre potesenie oka robia tzv. split grade printing, co sa bez papiera multigrade a farebnej/multigrade hlavy nezaobide.


  • 1

#97 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 březen 2018 - 23:28:02

Dobrý tip, vážený keko. Nemusím standardizovat lžičky.

 

Máš ozkoušenu trvanlivost oněch dvou roztoků Dr. Beeersa?


  • 0

#98 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 14 březen 2018 - 14:10:24

Dobrý tip, vážený keko. Nemusím standardizovat lžičky.

 

Máš ozkoušenu trvanlivost oněch dvou roztoků Dr. Beeersa?

Mrzi ma, je to uz davno.
S kolegom sme potrebovali jednorazovo, tak sme si namiesali obe krajne vyvojky. A potom sme experimentovali. V tvrdej vyvojke sme nahanali tiene a potom sme dovolavali svetla v makkej vyvojke. Trosku cviku a skoro sme vymyseli, ako sa da pri rovnakej expozicii dotiahnut kazdu fotografiu z celeho pasu filmu k dokonalosti :)
Taka nostalgia ma vzala.


  • 0

#99 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 14 březen 2018 - 15:40:00

To zní dobře. A volá to po obnově testování. Podívám se do své zásoby chemikálií a namíchal, najdu-li vše.
  • 0

#100 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 15 březen 2018 - 08:51:54

tak... první výjimka  se  objevila. 

AGFA, RC  multikontrast z doby  krále klacka,   která v normální vývojce  i bez osvitu  zčernala,   v této  úpravě pozitivní vývojky zešedla,   tudíž  ten papír je  v h.... úplně.

vývojka  furt jede,  i když už  má  za sebou  další stovku 13x18 papírků...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních