Přejít na obsah


Fotka

jak krotíte Fomapan T200?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
107 odpovědí na toto téma

#1 mikes

mikes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 březen 2007 - 16:48:11

Ač bych si ho asi sám nekoupil, dostalo se mi do ruky pár metrů Fomapanu T200, tož jsem pár kazetek namotal a teď na něj zkouším kouzlit. A ač bych si ho asi sám nekoupil, dostala se mi do ruky lahvička Rodinalu, tak sem si řek, že ho hnedka ozkouším, když tu na něj tolik lidí pěje takové ódy. Chtěl sem zrno, takže sem první film vyvolal 1+25, čas (podle digitaltruth) 5min, 20 stupňů, překlápění 10s každou minutu. No a zrno bylo, ale taky brutální kontrast, fakt moc - tak, že s filtrací 1 to vypadalo tak nějak akorát. Nu, na druhý pokus jsem zkusil 1+50, podle digitaltruth 8-10min, zvolil jsem radši těch 8, teplota standart, překlápěl jsem míň (tak každou minutu a půl) a pomalu. A výsledek - brutální kontrast, opět potřeba zvětšovat na dost měkkou gradaci, jinak je to nekoukatelný.
Fotil jsem sice za slunečného dne, ale že by to muselo být kontrastní až tak? Jak ten Fomapan Krotíte Rodinalem vy? A co ID-11 1+1? Tu chci použít příště.
  • 0

#2 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 březen 2007 - 17:03:38

Mám za to, že když fotím ve slunečném počasí, kontrastu se jednoduše nezbavím. To už bych nejspíš musel řešit filtry. Fomu 200T dělám v ID 11 3+1 a pokud je pod mrakem, výsledky jsou výborné. Asi po 30ti těchto filmech bez jakýchkoli vad jsem nyní chyt nějakou slušně poškrábanou serii a to mně brzdí v dalším používání pro mne tolik oblíbeného filmu.
  • 0

#3 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 březen 2007 - 17:12:32

Já si na něj koupil AM74 a vyvolal podle návodu k vývojce (20C tuším 4minuty, každých 15s překlopit, ředění si těď nevzpomenu, zhruba 1+5 nebo 1+7, prostě podle návodu). Okometricky jsou negativy trochu kontrastnější, moc jsem toho zatím nezvětšil(málo času+na filmu jsou škábance, takže jsem se radši věnoval lukrativnějším záběrům), to málo, co jsem na papír dal bylo s měkkou gradací (1xY fomácký filtr) a dívat se na to +- dá:wink: Co mě ale dostalo, že ten film pobral docela velké kontrasty - protisvětlo se sluncem v záběru, exponované na stíny a na nagativu je vidět všechno (jak na fotce, to zatím nevím).
Každopádně, když to máš kontrastní, zkus ten Rodinal víc naředit :D
  • 0

#4 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 22 březen 2007 - 19:03:26

přesně jako karel2kouril fomapan t200, am74, přesně podle návodu,1:7, na filmu jsou škrábance a velký kontrast
zkusil jsem druhý film 1:8 lehce převracet, zkrácení doby o pul minuty - výsledek :na filmu škrábance a menší, ale stále velký kontrast.
podle mě podrbaná série a am74 je prostě k tomuto filmu nehodící se vývojka.
ale nemám moc zkušeností, zkusím ji ted s id-11.
kdo z vás už to dělal?
  • 0

#5 standa

standa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 březen 2007 - 20:48:47

Mám za to, že když fotím ve slunečném počasí, kontrastu se jednoduše nezbavím. To už bych nejspíš musel řešit filtry. Fomu 200T dělám v ID 11 3+1 a pokud je pod mrakem, výsledky jsou výborné. Asi po 30ti těchto filmech bez jakýchkoli vad jsem nyní chyt nějakou slušně poškrábanou serii a to mně brzdí v dalším používání pro mne tolik oblíbeného filmu.


mám přesně tu samou zkušenost: jak je nějaký ostřejší světlo, kontrast je naprosto neúnosnej. film, co jsem udělal na pláži, je v podstatě na vyhození, oproti tomu město, trochu stínu +/- v pohodě. takže je třeba ošetřit už samotnou expozici (modrej filtr?)

volal jsem v d76, 6 minut a kousek (podle digitaltruth je 7)
  • 0

#6 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 březen 2007 - 23:47:01

A co Foma Excel? Podle mě je nejlepší začít normálním standardem. Dobré světlo, exponovat korektně a vývojku, co výrobce doporučuje. Výsledek musí být "N" tedy normální, dobrý. Pak teprve zkoušet úpravy, světlo jiné, teplota, časy atd.
Vyvolal jsem dva svitky ředěním 1+1 a líbí. Čas odhadem - údaj pro stock x 1,25. Je za pár korun a dá se míchat po litru. Před rokem jsem vyvolal několik různých kinofilmů Foma a i mě stalo, že byly některé poškrábané, proto se mi do kina Foma nechce, ale jinak mě T 200 zajímá a ve svitku se s ním budu rozhodně potýkat. I pro dostupnost a cenu. Kino si ještě rozmyslím.
  • 0

#7 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 23 březen 2007 - 09:30:03

Pokud budete chtít krootit kontrast u T200, je možné tento film foti i jako 80iso a vyvolávat krátce, tak to běžně doporučují na zahraničních fórech. Výhodou je pak velice jemná zrnitost.
Dobu vyvolávání bych doporučil raději ozkoušet na na vývojce se kterou rádi pracujete. Udělejte si 3 testy a bude mít víc jasno.
  • 0

#8 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 březen 2007 - 18:58:57

prosímtě goro a tak fóra jsou třeba která, /doufám že napíšeš digitaltruth 8) ./
jinými slovy, existuje na to jakýsi mustr?
- ovšemže osobní zkoušky jsou to nejlepší, jde mi jen o to totálně neulítnout
díky
  • 0

#9 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 27 březen 2007 - 10:13:13

nepamatuju si všechna fóra co jsem kdy četl, jen si dost papmatuju o čem jsem četl, musel bych googlovat a na to mám málo času.
Nicméně není problém to zkusit, je to rychlé jako googlování, a dá to jasné odpovědi během půl dne. Ne něco, o čem lze jen spekulovat.
  • 0

#10 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 27 březen 2007 - 21:49:10

Vkládám příspěvek kolegy abs. Myslim, žes to mínil sem.

Tak nevím kdysi jsem volal T200 ve Foma R09, což je v zásadě varianta Rodinalu (asi jediný podstatný rozdíl je v koncetraci a většími rozdíly mezi koncentráty z různých výrobních várek u Fomy) a výsledky byly dobré, i když bych asi taky volil o ždibec měkčí podání.

Pomoc je v tomto případě jednoduchá - kratší čas volání, případně větší ředění. Jinak pěkné zrno dělá rodinal prakticky při každém ředění, je zbytečně se kvůli němu upínat na 1+25.

Jo a ještě bych skontroloval jestli problém není v expozici - jestli ti foťák či expozimetr správně měří, jestli ho exponuješ třeba na 800, tak se přepáleným světlům nemůžeš divit.[/img]
  • 0

#11 mikes

mikes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 březen 2007 - 10:40:57

Tak už jsem to trochu vyladil. Asi to byla opravdu kombinace kontrastní světlo/motiv a málo přizpůsobený způsob vyvolání . Na další pokus sem si řek, že to trochu přeženu, takže když jsem vyvolával T200 pushnutý na 400 v Rodinalu 1+50, který má na digitaltruth čas 8-10min pro iso200, volal jsem ho těch deset minut a překlopil jen jednou (a dost pomalu) každou minutu. Výsledek se mi dost líbí, dá se zvětšovat i na normální gradaci. No, holt jsem netušil, že se to překlápění musí upravovat takhle fest.
  • 0

#12 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 květen 2007 - 06:26:44

Čau lidi. Potřebuju ze svitku FOMA T200 dostat alespoň 800 ASA. Má s tím někdo zkušenost? Díky za radu.
  • 0

#13 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 květen 2007 - 08:32:35

Tak se budu trošku krotit - stačí mi 400 ASA. To už nějak odhadnu....
  • 0

#14 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 22 květen 2007 - 09:09:02

ještě k tý nemožnosti vyvolat měkčejc film snímanej za poledního sluníčka, jak psal me - jasně, že to de. jedna možnost je ta, co tu chlapi už zmiňovali - t.j. přeexpozice a částečný podvyvolání prakticky pro jakoukoliv kombinaci, no a ta druhá je, jak jinak, použití nejuniverzálnější vývojky na světě :o .... rodinalu v nějakym velkym ředění 1:100 až 200, případně třeba i stendem - takhle vyrovnávací neni pak ani majkrofén! mně to třeba naposled pobralo kontrast vod přezářenejch míst s přímym sluncem pod voknem až po tmavý rohy místnosti ve skoro úplný tmě - kresba a dobrá byla všude. navíc je to i vysoce jemnozrný :lol: a na rozdíl vod jinejch vyrovnávaček i ne tak šedivě rozplizlý. mam srovnání dvou podobnejch světelnejch situací na vf - jednu volanou v majkrofénu a druhou stendem v rodinalu 1:100 a ten rodinal vychází ve všech směrech vo dost líp...
  • 0

#15 chemo

chemo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 květen 2007 - 09:39:11

na fotoaparat.cz, v cykle "Zvětšování v „černobílé“ fotokomoře" je od autora takýto návod:

"Fomapan T200 exponovaný jako 400 ASA doporučuji vyvolávat v ředěné vývojce Ilford ID 11 v poměru 1:3 (po použití vylít!, nepoužívat vícekrát!), teplotě +20 stupňů celsia a čase od 9.15 do 9.45 min. (podle toho v jakém osvětlení bylo exponováno - čím větší světelné rozdíly, tím menší překlápění vývojnice a kratší čas, aby došlo k vyrovnání přeexponovaných a podexponovaných míst, film exponovaný za šera vyvolávat až k 10 minutám). V praxi musíte ale vyzkoušet sami, opravdu důležité je bezpodmínečné dodržení teploty!"

Ja som tak pár filmov vyvolal, zväčšovať sa to dalo (na normálnu gradáciu, pokiaľ nebolo ostré slnko). Potom som od fomy upustil, ako inak, kvôli škrabancom.
  • 0

#16 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 květen 2007 - 10:06:54

Jináč v datašítu od Fomy je napsáno, že T200 má velkou expoziční pružnost od 100 do 800 ASA, a teď bacha, BEZ ÚPRAV VYVOLÁVÁNÍ.
Mě se to teda moc nezdá..... už to někdo zkoušel?
  • 0

#17 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 květen 2007 - 10:22:03

Omylem jsem měl u filmu Foma 200 nastavenou citlivost 400. Hned po třech snímcích jsem to opravil a při vyvolávání byl zvědavej... :o a tamtadadá, rozdíl jsem nepoznal :lol:
  • 0

#18 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 květen 2007 - 10:25:00

Volal jsem v ID-11 3+1 podle návodu Fomy. asi bude lepší ho při exponování na 400 lehce převolat. Já s ním takhle neexperimentuju. Na push používám Ilfordy nebo Fuji.
  • 0

#19 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 květen 2007 - 10:28:36

Jinak jsem si všiml, že na krabičkách už není označení T. Ani na kináči ani na svitku. A nebo jsem to někde přehlíd.
  • 0

#20 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 květen 2007 - 11:04:24

:ME

Foma změnila označení. 100 má označení "Classic", 200 je "Creative" a 400 se jmenuje "Action" Ale jedná o stejné emulze.
Jinak moje zkušenost s T200 je následující. Exponováno jako 400 při velmi zatažené obloze, vyvoláno v Rodinalu 1:50 podle tabulky(s přihlédnutím k pushování, vývojka 22 st. C) a výsledek byl normální až vyšší kontrast při zvětšování kondenzorem, filtr Ilford č.3. Zvětšováno ze svitku na 24x30, zrno okem neznatelné. Tonalita se mi líbí, ale to je samozřejmě subjektivní.
  • 0

#21 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 22 květen 2007 - 11:29:27

s tim té je prej donutil kodak pod pohrůžkou nějakejch žalob, ale je to jpp

jinak, pokud by měl film shora popisovaný parametry (a je pravda, že něco podobnýho sem už v nějakym datašítu k němu taky kdysi čet) tak by to byl velice vážnej konkurent daleko dražšímu a legendama vopředenýmu roleji r3
  • 0

#22 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 květen 2007 - 11:34:36

Push +1 či +2 je bez změny vyvolávacího času, je standardní zaklínadlo Fomy snad pro všechny filmy ne?

Realta je takova, ze v principu to mozne je, ale vysledky vypadaji vselijak.
  • 0

#23 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 květen 2007 - 11:46:45

No tak to vidíte.. Prostě fotil jsem "vzpomínkové momentky" v místnosti, velká okna, přisvětleno kancelářskejma zářivkama, bez blesku, 1/125 při cloně 4. Expozice by měla být 1/60 při cloně 4, takže je to o jednu clonu podšvihnutý. Fotil jsem P-Sixem, kterej má přesnost závěrky stejně +/- 10% když dobře. Vykoupu to v normálně v majkrofénu 1:1 při 20 C tak jako vždycky, jenom to asi 15% převolám, aby stíny nebyly jak bota. Uvidím co z toho bude, a v nejhorším to zejtra přefotím... :lol:
  • 0

#24 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 22 květen 2007 - 12:02:33

abs: neznam samozřejmě technický podrobnosti vod fomáckejch emulzí, ale jestli je ta dvoustovka vopravdu s té krystalama, jako že se zdá, že je, tak by to s tou expoziční pružností nemělo bejt samo vo sobě zas až tak růžový, jako u běžnejch klasickejch emulzí, ale spíš to vypadá vopravdu na nějakou extra technologií (je to vůbec u fomy možný? 8O )
  • 0

#25 me

me

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 květen 2007 - 13:10:28

Jo jo, z Fomy si všichni děláme prdel, ale máme ji rádi... :lol:
  • 0

#26 Lama

Lama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 květen 2007 - 08:36:41

Niekde by som mal mat xls subor ak ma pamat neklame na vyvolavanie fomy 200 v microfene. Videl som printy 50x60 z fomy 200 kino co vyzerali velmi dobre. Chlapik pouzival dane udaje k vyvolaniu fomy v microphene.
  • 0

#27 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 23 květen 2007 - 19:49:24

Fomapan 200 je nejblbější kinofilm. Když nehledém na kontrasty, tak ty "škrábance" jsou prostě výrobní chyby v emulzi. A pak Fomu vyvolávat ve Fomě by mělo být nejjistější.

Každopádně od Fomy mi přijde nejlepší Fomapan 100 - ten za něco stojí. Ale když to zas srovnám cenově s Ilfordem 100 (rozdíl cca 5kč), tak je asi nejlepší sáhnout po něm.

Bohužel Ilford pan 200 neexistuje, že.
  • 0

#28 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 květen 2007 - 06:40:27

na fotoaparat.cz, v cykle "Zvětšování v „černobílé“ fotokomoře" je od autora takýto návod:

"Fomapan T200 exponovaný jako 400 ASA doporučuji vyvolávat v ředěné vývojce Ilford ID 11 v poměru 1:3 (po použití vylít!, nepoužívat vícekrát!), teplotě +20 stupňů celsia a čase od 9.15 do 9.45 min. (podle toho v jakém osvětlení bylo exponováno - čím větší světelné rozdíly, tím menší překlápění vývojnice a kratší čas, aby došlo k vyrovnání přeexponovaných a podexponovaných míst, film exponovaný za šera vyvolávat až k 10 minutám). V praxi musíte ale vyzkoušet sami, opravdu důležité je bezpodmínečné dodržení teploty!"

tak jsi mi s tímto příspěvkem trochu naboural koncepci jak u 200ky dosáhnout pro mě optimálních výsledků
zkusil jsem to, jen protože pár snímků bylo schválně při ostřejším světle jsem překlápěl 1xza minutu a půl, hezky pomalu
výsledkem je sice méně kontrastní, zato hrubě podvolaný negativ :)
  • 0

#29 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 24 květen 2007 - 08:03:21

Takže kdyby jste ho vyvolali v LQN podle doporučení výrobce tak by tam něco bylo. Nebo fotomal stock asi těch 8 minut při 20 st. (asa200)
  • 0

#30 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 9 srpen 2007 - 11:40:20

Tak jsem včera u Škody, zřejmě v nějakém výpadku soudnosti, koupil 17m metráže T200, protože jsem chtěl dobrý málo zrnitý film vhodný na "normální" focení. Asi nějaká nostalgie, protože to byl prní čb film, na který jsem ještě s Ricohem GR1 udělal kloudný fotky, nedávno jsem se na ně díval a tonalita mi přišla dost dobrá...

No tak jsem to vzal domů vzal šedou tabulku, nafotil jsem tři sekvence - středy, stíny, světla (a ještě to same s Deltou 3200 ale to v jiném vláknu) a šel to volat (Foma Excel 1+1, 6m, 23c, agitace á 30s) a hle - hyperkontrastní hnus!

Při EI 160 u paty opravdu líně stoupající křivka, reálná citlivost podle denzity 0,1 bude tak 64-80. Světla v zóně VII ještě únosná, ale v zóně X už úplně přepálená...

No hrůza. Druhý pokus (Foma Excel 1+1, 5m, 23c, agitace á 1m) už lepší ve světlech, ale stále hodně přepálený. Stíny prakticky beze změny.

Ještě jsem zkusil Rodinal 1+100 - 16m, 23c, agitace á 4m. Opět skoro stejné stíny, ale světla přepálená, něco mezi předšlými dvěm zkouškami.

Subjektivní vzhled zrna pod lupou kupodivu markantně příjemnější z Rodinalu.

Myslím, že dál budu na volání tohotle filmu používat Rodinal. Další pokusy asi budu směrovat na EI 80 (či 64) a zrkátím základní dobu volání v Rodinalu 1+50, 6m, 20c, překl. á 1 až 2 minuty...

V každém případě ten film je fakt použitelný asi jen na hodně mdlé motivy, při EI 200 může mít při volání podle návodu využitelný rozsah maximálně 5 až 6 EV.

No jestli jse mi podaří ho nějak ovládnout na tu nízkou citlivost (jak zde už navrhoval Goro), tak to nebudou úplně vyhozený peníze, ale musím říct že jsem tím momentálně dost zklamán a asi bych Téčko nikomu nedoporučil.
  • 0

#31 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 srpen 2007 - 12:26:59

Pár kousků ve svitku jsem koupil, hodlám taky pokusničit s Rodinalem. Zkoušel jsem kinofilm @400 v rodinalu a zrno velice příjemné na výřezu 30x40. Kontrast ale brutální.
  • 0

#32 Kope

Kope

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 srpen 2007 - 16:55:42

Zdravim,
exponovat 160! Amaloco AM-74 1+9 4 min 20sec 20 stupnu, Rodinal 1+50 8 minut a "nemichat (ani netrepat)" - asi nejlepsi diky vyrovnavacimu efektu.
Jinak jsem nekde zahlid namerenou citlivost 180, D 2.10 (7 EV!? ) a 160 carek na mm. Vetsinou se meri v D-76, tam mi pri uvadenejch 5 minutach ve stocku trochu chybi vejsky. V kazetach obcas "draty", v metrazi jsem mel zatim kliku.
Petr
  • 0

#33 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 9 srpen 2007 - 17:20:55

Hmm, stand s 1+50 8 minut? Asi bych se cítil bezpečnější se stadnem 1+100, ale mohlo by to fungovat - i když regulerních 160 to nebude, to už je mi teď jasný. Ale světla by to trochu mohlo udržet na uzdě...

Jinak moc nevím co máš na mysli tím D 2.1. Jestli je řeč o denzitě tak to je přesně to, z čeho mi naskakuje husí kúže, nejvyšší světla potřebuju udržet pod D1,5 cokoliv nad to je alespoň s kondezorovou hlavou už prakticky nezvětšovatelné nemluvě o degradaci kresby halací, zrnem atd.
  • 0

#34 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 10 srpen 2007 - 10:06:02

Tak jsem ten stand zkusil -

T200@100 Rodinal 1+100, 23C, 12:30m, stand

Reálná citlivost podle zóny I tak 64, ale neubudeme pintlich, v tomhle jsou jiný filmy i horší. Světla jsou stále artikulovanější, ale už vcelku pod kontrolou - na zóně X D1,5. Křivka poměrně prudce stoupá od střední šedé (D0,48) ke vysokým světlům. To nemusí být na škodu, zvýší se tak kontrast v oblasti kde se obvykl reprodukuje pleťová barva (bělochů). Obličeje na fotce pak vypadají živěji, jsou v nich hezky proreslené přechody.

Nevýhoda standu je jasná - na osvícené části filmu se objevily proužky nerovnoměrného krytí. Na samotných testovacích políčkách se sice neprojevily, ale na to se nedá spoléhat - u hodně krytého políčka by se proužkování projevit mohlo... Možná by pomohl presoak, ale spíš budu dál experimentovat s nějakým semistandem (minimální překlápění) a jemně zkrácenou dobou volání...
  • 0

#35 Kope

Kope

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 srpen 2007 - 15:12:22

Tak jsem ten stand zkusil -
Možná by pomohl presoak, ale spíš budu dál experimentovat s nějakým semistandem (minimální překlápění) a jemně zkrácenou dobou volání...


Tos to pochopil pekne, i kdyz jsem se vyjadril nepresne - proste tu vyvojnici hrozne opatrne a ridce preklopim, nejsou to ouplne stojate vody. I tech 1+100 mi napadlo, ale jeste jsem se k tomu nedostal.
lovu svetel zdar
kope
  • 0

#36 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 duben 2008 - 14:12:41

mám nyní nabitý T200 na kinofilmové cvakání a volal bych v am74 a víc budu ředit, je to taková všehochuť, prostě to, co nafotíte za čtyři dny všude možně, doma - venku
nějaká aktuální zkušenost s touto kombinací?
každej film, kterej jsem volal prvně v amalocu jsem víceméně převolal, tak proto se ptám
je to filmová kazeta, co byla kdovíjakdlouho v lednici, možná by se dalo sázet - budou tam dráty, nebudou :lol:
:wink:
  • 0

#37 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 28 duben 2008 - 15:03:03

možná by se dalo sázet - budou tam dráty, nebudou :?:
:wink:


máš na tom filme niečo dôležité?? Tak budu.... alebo tam máš nacvakané len samé somarinky...tak potom žiadne drôty nebudu :lol:
  • 0

#38 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 duben 2008 - 15:13:26

možná by se dalo sázet - budou tam dráty, nebudou :?:
:wink:


máš na tom filme niečo dôležité?? Tak budu.... alebo tam máš nacvakané len samé somarinky...tak potom žiadne drôty nebudu :lol:


A jestli tam máš od každýho něco, tak nebudou po celé délce ;)


Jinak teda, v AM74 jsem fomu 200 vyvolával, s časem podle doporučení Amaloca mi to přišlo až převolaný.
  • 0

#39 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 28 duben 2008 - 15:28:25

T200 ve svitku v R09 1+40 8min 20°C (tj. přesně dle datasheetu) a vypadá to velice dobře, pravda ještě jsem to nezvětšoval. Hlavně ostrost mi s tou R09 připadá vynikající...
  • 0

#40 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 duben 2008 - 15:47:29

časy, co doporučuje amaloco rovnou krátím o 20% :wink: a pak teprve mám ten střední kontrast přibližně...
mám i rodinal, ale dělám teď s amalocem, tak to chci vyvolat tímhle
  • 0

#41 erbis

erbis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 duben 2008 - 20:26:23

nevěděl bych někdo jak volat T200@800?Foceno v divadle. Koupil jsem ji z nouze, když jsme šli do divadla, neměl jsem nabito, tak jsem vlítl do krámu koupil jediny film co tam měli, bezhlavě pushnul na 800, s tím, že mi potom někdo poradí co s tím :wink:
Mám tu k dispozici rodinal a ultrafin plus.
  • 0

#42 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 duben 2008 - 07:41:41

http://www.flickr.co...inen/237741898/

tu je nejaky pokus s rodinalom, cas by som vsak urcite upravil..

vela stastia.

m.
  • 0

#43 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 20 červen 2009 - 23:19:37

Mému oku Fomapan 200 asi nejvíc lahodí, když je (u běžné scény) máchaný 6 minut ve Fomadonu Excel (stock) o teplotě 18°C, jedno překlopení každých 30 sekund. A potom se to naplácá na Fomabrom Variant 112 skrz jeden žlutý Foma filtr (gradace tuším speciální) vymáchaný v GDL 1+8. Je to takové krásně krémové a celkově fajn. Ono vůbec u všeho se mi supertvrdý negativ naplácaný na hodně měkký papír líbí víc než normální negativ na normálním papíru. Tady je vzorek:

Vložený obrázek
  • 0

#44 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 21 červen 2009 - 01:53:12

1.tohle téma tu už myslím je
2.velice hezká fotka
3.to jak tomu chybí ten horní ostrý okraj, je fakt působivé
  • 0

#45 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 21 červen 2009 - 02:21:48

1.tohle téma tu už myslím je
2.velice hezká fotka
3.to jak tomu chybí ten horní ostrý okraj, je fakt působivé

já su kus vola! nevím jak jsem přišel na to že je to nové téma... prostě si jedničky nevšímejte
  • 0

#46 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 21 červen 2009 - 10:13:59

Když už to tu někdo oživil, tak já dostávám uspokojivé výsledky z Fomy 200 (kinofilm) při vyvolání v D-76, 1+1, 20°C, 9 minut, 1-2 překlopení jednou za minutu. Druhá osvědčená možnost je vyvolat ve SPUR HRX, podle doporučení výrobce, tady se ale exponuje jako ASA 80 až 100. Výsledek je ostře prokreslený a velmi jemnozrnný, podobný Kodak Plus-X. Se škrábanci jsem se nesetkal, používám jen metráž.
  • 0

#47 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 21 červen 2009 - 19:05:19

Bylo by možné k tomu pro ilustraci plácnout jeden nebo dva vzorky? Ono to docela pomáhá při rozhodování, jestli danou kombinaci zkoušet nebo ne.
  • 0

#48 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 21 červen 2009 - 21:34:29

Ja som dnes skúšal Fomadon R09 1+200. Síce na fomapane 100 ale výsledky sú aspoň pre mňa očarujúce. Možno by to bolo dobre aj na tu T200.
  • 0

#49 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 22 červen 2009 - 07:15:46

To Enthropy:Krásná foto.Klobouk dolů...f200 jsem nikdy nezkrotil,ale zkoušel jsem to jen v LQN.Radši kupuju jiné filmy.
  • 0

#50 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 22 červen 2009 - 07:18:51

Ja som dnes skúšal Fomadon R09 1+200. Síce na fomapane 100 ale výsledky sú aspoň pre mňa očarujúce. Možno by to bolo dobre aj na tu T200.

spooky, fomapan 100 a fomapan T200 jsou velice odlišné filmy!
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních