Přejít na obsah


Fotka
* * * * - 3 Hlasů

Pinhole


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
822 odpovědí na toto téma

#701 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 7 únor 2016 - 20:44:16

Ty jooo .... já chci taky!
  • 0

#702 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 7 únor 2016 - 20:52:48

Najprv to poriadne otestujem a potom sa uvidí, nie je problém pár kúskov urobiť... Ak sa mi dve tri volania podaria bez problémov, dám vedieť. Toto je zatiaľ prvý prototyp :-) :-) 


  • 0

#703 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 7 únor 2016 - 21:18:19

mimochodom prvý scan zväčšeniny z tlačovej pinholky... Fomapan 100, R09 1:100, vyvolávané 11 minút, expozičná doba 18 sekúnd, zväčšené na Foma papier 18x24 cm

Přiložený soubor (y)


  • 1

#704 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 9 únor 2016 - 20:26:22

k tym planfilmom:) aj tu je domaca metoda:

 

https://www.flickr.c.../in/dateposted/


  • 0

#705 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 9 únor 2016 - 21:33:36

To sú tuším natáčky :-) :-) Mňa ale k vlastnému "vývoju" spôsobu vyvolávania donútil predovšetkým fakt, že posledný rok používam na fotenie hlavne ortochromatické rentgenové planfilmy a niektoré z nich (práve formát 13x18) sú obojstranne poliate. Preto ich nie je možné vyvolávať v podobných veciach... Včera som skúsil prvé vyvolávanie, v zásade všetko vyzerá fajn, len treba dôkladne vyhladiť povrch tých trnov, čo držia plany, porobili mi počas pohybov v roztokoch drobné poškodenia a škrabance na emulzii. Operácia urobená, trny vyhladené, zajtra druhý pokus :-)


  • 1

#706 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 9 únor 2016 - 22:03:34

dodoxbb, mas moje uznanie. Pride cas, ked si tu budemem vyrabat sami precizne VF aparaty.


  • 0

#707 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 19 únor 2016 - 21:01:57

Vývoj držiaka planfilmov do tanku na 13x18 som úspešne ukončil prototypom č. 4 :smile: Finálna verzia umožní vyvolať 4 ks planfilmu 13x18 v tanku za svetla, filmy v ňom spoľahlivo držia.  Do tanku sa vkladá nasunutý na pôvodnú strediacu tyč, zaistí sa plastovou pružinou a môže sa pracovať na svetle. Táto posledná verzia má bočné čelá kruhové, vďaka nim je možné naplnený držiak kotúľať v roztoku v miske (malo by sa dať takýmto spôsobom vyvolávať v miske 4 plany naraz - taká rotačná metóda mimo tanku). Tento miskový spôsob vyvolávania som neskúšal...

Má dĺžku 18 cm, ale je možné ho vyrobiť len v dĺžke 9 cm s dvomi držiakmi a bočnými čelami, bol by to držiak na plany 9x15 (4x5) a do tanku by sa zmestili dva takéto držiaky (8 ks planov naraz). Tiež nemám vyskúšané, na tento rozmer mám iné, továrenské držiaky.

 

A tu je pár obrázkov...

 

 


  • 3

#708 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 20 únor 2016 - 16:52:48

Vývoj držiaka planfilmov do tanku na 13x18 som úspešne ukončil prototypom č. 4 :smile: Finálna verzia umožní vyvolať 4 ks planfilmu 13x18 v tanku za svetla, filmy v ňom spoľahlivo držia.  Do tanku sa vkladá nasunutý na pôvodnú strediacu tyč, zaistí sa plastovou pružinou a môže sa pracovať na svetle. Táto posledná verzia má bočné čelá kruhové, vďaka nim je možné naplnený držiak kotúľať v roztoku v miske (malo by sa dať takýmto spôsobom vyvolávať v miske 4 plany naraz - taká rotačná metóda mimo tanku). Tento miskový spôsob vyvolávania som neskúšal...

Má dĺžku 18 cm, ale je možné ho vyrobiť len v dĺžke 9 cm s dvomi držiakmi a bočnými čelami, bol by to držiak na plany 9x15 (4x5) a do tanku by sa zmestili dva takéto držiaky (8 ks planov naraz). Tiež nemám vyskúšané, na tento rozmer mám iné, továrenské držiaky.

 

A tu je pár obrázkov...

 

Jůůů, a šlo by to vyrobit na ty 9x12 planfilmy? Mám teď VF pinholku na tyto negativy a zrovna řeším, jak negativy vyvolávat? Hledala jsem něco na ebay, ale asi špatně hledám, protože jsem nic moc neobjevila. :( Na kolik by to asi tak vyšlo? 


  • 0

#709 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 20 únor 2016 - 19:55:21

Já bych potřeboval držák na 5x4. Taky už jsem to tu řešil, ale nic moc jsem nevyřešil. Tohle tvoje vypadá podobně jako to na E-bay, ale tam je to za úplně nesmyslný peníze. Pokud by ti to nevadilo mohl by jsi se vycenit ty. Myslím že zájem by tu byl mnohem větší než jen já a tess_red.


  • 1

#710 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 20 únor 2016 - 21:22:48

Výroba držiaku 9x12 s trubkou + montáž by vyšla tak na 20 €...  verzia 13x18 by vyšla na cca 30 €... Neviem, či sú to pre Vás ceny zmyselné alebo nezmyselné :-)

Je to na staršie tanky JOBO alebo do misky a je to len na 4 ks planov naraz. Do iných modelov tanku by sa to nemuselo hodiť. Na 9x12 verziu treba tank aspoň 10 cm vysoký, na 13x18 treba tank aspoň 19 cm vysoký, priemer strediacej rúrky na mojom staršom tanku je 24 mm. Novšie modely nepoznám, treba pomerať, či bude pasovať. Ak by sa nejak líšili v nejakej miere, dá sa ten držiak  upraviť.


  • 0

#711 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 20 únor 2016 - 22:56:13

Výroba držiaku 9x12 s trubkou + montáž by vyšla tak na 20 €...  verzia 13x18 by vyšla na cca 30 €... Neviem, či sú to pre Vás ceny zmyselné alebo nezmyselné :smile:

Je to na staršie tanky JOBO alebo do misky a je to len na 4 ks planov naraz. Do iných modelov tanku by sa to nemuselo hodiť. Na 9x12 verziu treba tank aspoň 10 cm vysoký, na 13x18 treba tank aspoň 19 cm vysoký, priemer strediacej rúrky na mojom staršom tanku je 24 mm. Novšie modely nepoznám, treba pomerať, či bude pasovať. Ak by sa nejak líšili v nejakej miere, dá sa ten držiak  upraviť.

 

Ty jo, cena je pro mne reálná. ;) Neumím si totiž představit, že bych to vyvolávala v misce. ;) Mám JOBO tank 1520, středová tyčka má průměr těch 24 mm a tank je vysoký bez víčka 12 cm. To by šlo?  


  • 0

#712 modrejpes

modrejpes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 5 červenec 2016 - 22:33:33

Ahoj vespolek! Zabývá se tu někdo panoramatickou dírkovou fotografií? Já jsme kdysi vytvářel půlkruhová panoramata krabicí od sušenek http://www.zzz.cz/be.../index.php/5007 , http://www.zzz.cz/be.../index.php/5008 , ale pořád jsem převaloval v hlavě dírkovou komoru, která by fotila kolem dokola. K letošnímu dírkodni jsem dodělal prototyp a mám i pár zkušebních fotek. Není to zdaleka tak čisté, jako krabice od sušenek - ale fotí to!  http://www.zzz.cz/be.../index.php/5034 , http://www.zzz.cz/be.../index.php/5035

1604m-3345-m.jpg 1607-b103-m.jpg


  • 11

#713 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 6 červenec 2016 - 07:47:27

moc zajímavá strojovna


  • 0

#714 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 18 listopad 2016 - 17:29:00

Narazil jsem náhodou na papírový expozimetr od Ilford určený primárně pro pinhole kamery. Kdyby měl někdo zájem myslím že by se to jako pomůcka občas šiklo.

 

tady je návod: 
https://www.lomograp...mpaign=magazine

 

a samotné PDFko:
http://www.ilfordpho...06152612113.pdf


  • 1

#715 Black

Black

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationOtrokovice
Reputace: 47

Publikováno 20 listopad 2016 - 01:45:04

Děkuji, šikne se :-)


  • 0

#716 diaboli

diaboli

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 47

Publikováno 2 leden 2017 - 11:26:51

Ahoj,

 

po roce se hlásím s dalším kouskem do sbírky pinholek. Tentokrát je hodně vánoční, tělo z perníčku, dírka v čokoládě, převíjení pomocí lízátka:

 

pinholeb.jpg

 

Zatím jeden sken jako taková malá "ochutnávka" z negativu:

 

pernik008b.jpg

 

A tentokrát i s video-návodem na výrobu, pokud by vás zajímalo něco málo ze zákulísí celého kuchtění foťáku :)

 

https://www.youtube....h?v=qlzDqgmQMx8

 

P.S: Pěkný nový rok přeju


  • 7

#717 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 713

Publikováno 2 leden 2017 - 12:20:48

Nádhera. Šikulka.

O tom se snad dá říci, že to je práce, která potěší mnohokrát. Když se to vymýšlí, když se to tvoří (včetně ochutnávky součástek) a přitom hlídá technická dokonalost. Když z toho pak na filmu opravdu něco je. 

A teď dilema - zda si tuto kamerku ponechat na památku či nabídnout k degustaci při vernisáži vystavených zvětšenin  :smile:

 

V každém případě gratuluji ke krásnému, sladkému nápadu  :)


  • 1

#718 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 2 leden 2017 - 12:34:43

Sladke fotografovanie :-D Skoda, ze taky aparat vydrzi iba do doby, kedy chut na sladke nebude silnejsia, nez chut fotogtrafovat ...


  • 0

#719 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 639 příspěvků(y)
Reputace: 1 302

Publikováno 2 leden 2017 - 14:13:37

gastanove pyre by sa nedalo vyuzit na dierkovu komoru?  :)

 

pekne, aj Vam prajem pekny a sladky novy rok


  • 0

#720 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 2 leden 2017 - 15:03:42

No, tě pic. To je nádhera. Že bych přehodnotila své přesvědčení o tom, že nebudu péct vánoční cukroví a udělila vyjímku aspoň perníčkům? 

 

Máš to moc krásné, těším se na další foto z perníkové dírkovky (hmm v aj by to mohla být gingerbreadhole). 


  • 0

#721 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 2 leden 2017 - 15:15:36

neskutečná paráda


  • 0

#722 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 2 leden 2017 - 15:57:14

.. a tohle je hodně dobrý.... :-P :-P


  • 0

#723 back2trees

back2trees

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 13

Publikováno 3 leden 2017 - 18:00:01

Nikdy jsem netoužil po dírkový komoře, ale tuhle chci :-)

 

dobrá práce


  • 1

#724 Qnik

Qnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 15 leden 2017 - 12:06:45

Zdravím ve spolek,

 

bude to tak čtvrt roku co mě okouzlila myšlenka pinhole a jelikož jsem, shodou fajn náhod, majitel relativně hromady vybavení na analogovou fotografii neváhal a zkusil to taky. První výsledky z krabičky od sirek byly super napínavé ale chtěl jsem si udělat něco "lepšího"?:) .. a tak už je to na světě. Snad brzy vyrazím ven.

 

Vlastně to není nic závratného a sofistikovaného, ale je to moje. Formát 60x30mm obrazová vzdálenost 27mm pinhole cca 0,23. Vnitřek je připravený tak aby se dala vložka vyměnit např. za takovou aby byla obrazová vzdálenost od dírky stejně daleko (oblouk).

Přiložený soubor (y)


  • 1

#725 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 15 leden 2017 - 13:12:56

Zdravím ve spolek,
 
bude to tak čtvrt roku co mě okouzlila myšlenka pinhole a jelikož jsem, shodou fajn náhod, majitel relativně hromady vybavení na analogovou fotografii neváhal a zkusil to taky. První výsledky z krabičky od sirek byly super napínavé ale chtěl jsem si udělat něco "lepšího"?:) .. a tak už je to na světě. Snad brzy vyrazím ven.
 
Vlastně to není nic závratného a sofistikovaného, ale je to moje. Formát 60x30mm obrazová vzdálenost 27mm pinhole cca 0,23. Vnitřek je připravený tak aby se dala vložka vyměnit např. za takovou aby byla obrazová vzdálenost od dírky stejně daleko (oblouk).


Krásná, a co nějaká fotečka z ní na ukázku, nebyla by?
  • 0

#726 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 15 leden 2017 - 14:51:23

Zdravím ve spolek,

 

bude to tak čtvrt roku co mě okouzlila myšlenka pinhole a jelikož jsem, shodou fajn náhod, majitel relativně hromady vybavení na analogovou fotografii neváhal a zkusil to taky. První výsledky z krabičky od sirek byly super napínavé ale chtěl jsem si udělat něco "lepšího"? :) .. a tak už je to na světě. Snad brzy vyrazím ven.

 

Vlastně to není nic závratného a sofistikovaného, ale je to moje. Formát 60x30mm obrazová vzdálenost 27mm pinhole cca 0,23. Vnitřek je připravený tak aby se dala vložka vyměnit např. za takovou aby byla obrazová vzdálenost od dírky stejně daleko (oblouk).

Super - U Dirkomy se za tohle platí velký prachy. :)


  • 0

#727 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 15 leden 2017 - 14:55:10

krásná holka


  • 0

#728 Qnik

Qnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 15 leden 2017 - 18:50:24

Mám z ní nevyvolané 2 fotky(negativy) , čekám až dofotim celý film. Ale bylyto fotky dělaný ještě nedodělanou komorou s následným zjištěním že dírka byla asi 0.08 mm. Teď bohužel není moc času. Jen po večerech na chvilku zalezu do dílny.

A fotky z krabičky od sirek jsem už rozdal ☺ musím se zase zavřít do koupelny ke zvětšováku. Digitalizovat negativy se mě nechce-vlastne ani nemám jak.

Jinak inspirací pro mne byly dírky značky ONDU.

V hlavě mi probíhá otázka proč fotit na SF (teda v mém případě max. svitkový film) nebo přímo na papír. Pokud tato otázka v tomhle vlákně nebude překážet.
  • 1

#729 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 8 únor 2017 - 18:57:52

Ahoj všem,

 

mám dotaz, na cestě Dirkoma S90, tedy 6x9 negativ a zajímá mne pouze jak je to s přetáčením svitku. Máte s tímto modelem prosím někdo zkušenosti? Přetáčí se normálně po vyfocení na další číslo v okénku? Tedy po vyfocení 1.snímku na 2ku? Úplně se neorientuji u svitků ve značení na krycím pásu a v manuálu se uvádí na další číslo...Jen se bojím, aby se mi snímky nepřekrývali, protože to samé se uvádí u modelu na 6x6...

 

Díky moc

 

Tom


  • 0

#730 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 713

Publikováno 8 únor 2017 - 19:53:41

Na zadní straně papíru svitku jsou tři řady značení, číslování - viz obrázek (pro 8 snímků, 12 nebo 16)  

Na obrázku vidíš poslední čísla po expozici celého filmu.  Takže v tom okénku v zádech krabičky vidíš při přetáčení filmu ty tečky a když přetočíš požadovanou vzdálenost, objeví se v okénku číslo. Tím je zajištěno, aby se snímky nepřekrývaly.   

 

svitek9.jpg


  • 1

#731 blue

blue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 8 únor 2017 - 19:55:27

Ahoj,

 

Na páse je číslovanie pre každý formát zvlášt, v inej rovine. Takže v aparáte formátu 6x9 sa budú v okienku zobrazovať len čísla formátu 6x9. To samé pre formát 6x6, 6x45.

Pre lepšiu predstavu prikladám obrázok.

 

Pokiaľ číslo snímku nebude v okienku "šejderm", ale pekne v strede tak sa políčka prekrývať nebudú.

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#732 blue

blue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 8 únor 2017 - 19:57:03

LuzJi bol rýchlejší..


  • 0

#733 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 8 únor 2017 - 20:02:04

Moc díky za info, tak jsem zase o něco chytřejší:) Těším se na díru jak malej:) Díky moc


  • 0

#734 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 8 únor 2017 - 22:00:52

 

http://ivancak-cameras.com/

 

Neviem, či už niekto z tunajšej komunity skúšal túto kamerku, idem si ju teraz vytlačiť a urobiť si z nej v prvom kroku pinholku - VF kompakt :smile: :smile: Viem, nie je to krásna ručná práca z čerešňového dreva, ale zas má to iné výhody. Inak cena materiálu okolo 3 €, tlač bude trvať cca 17 hodín. Ak sa to podarí, výsledok zverejním. Mám aj VF objektív 90 mm, v druhom kroku skúsim, či to bude dobre ostriť na fixfocus, je vypočítaná na Schneidery a ja mám Rodenstock...

Kamera je na svete - tlač trvala cca 40 hodín, je doplnená o priehľadový hľadáčik bez optiky, taktiež tlačený na 3D tlačiarni. Osadené komerčne vyrábanou dierkou a starou platničkou na statív, dnes ostrá skúška, použitá štandardná kazeta 9x12 cm, dva plany dopadli OK. Váha cca 270 g...

 

Dnes prešla moja pinholka s 3D tlačiarne avizovanou rekonštrukciou - dierka bola demontovaná a do otvoru Copal 0 som namontoval VF objektív Schneider SuperAngulon 90/8,0 staršej verzie bez závierky (má iba clonový krúžok, nemal som preň využitie, tak ležal v skrini). Kamera nebola naň konštruovaná a je tam malá diferencia vo vzdialenosti filmu od optického centra objektívu (asi 3mm, tak som bol zvedavý na výstupy). Dnes som hneď zatepla tento výtvor aj vyskúšal. Napodiv to dobre funguje. Tá vec nemá závierku, takže treba "klobúčikovať", tak som nastavil clonu 32, pridal ND filter a dostal som sa na cca 4 - 8 sekundové expozície, to už ide exponovať aj klobúčikom. Veľká clona aj spoľahlivo zaostrila všetko od blízka do nekonečna :-) A prečo som to robil? Jednak len tak, na vyskúšanie. Malá nevýhoda - je to trochu ťažšie a nie je to už čistá dírkofka. Na druhej strane veľkou výhodou je, že na improvizovanej pauzákovej matnici sa pod jeptiškou dá fajn komponovať obrázok. A samozrejme je ten obraz oproti dierkovke hodne ostrejší. Takže mám teraz naozaj VF kompakt :-) :-) Idem nabiť kazety a zajtra hajde na ostré fotenie :-)


  • 2

#735 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 19 únor 2017 - 11:01:17

 

 

http://ivancak-cameras.com/

 

Neviem, či už niekto z tunajšej komunity skúšal túto kamerku, idem si ju teraz vytlačiť a urobiť si z nej v prvom kroku pinholku - VF kompakt :smile: :smile: Viem, nie je to krásna ručná práca z čerešňového dreva, ale zas má to iné výhody. Inak cena materiálu okolo 3 €, tlač bude trvať cca 17 hodín. Ak sa to podarí, výsledok zverejním. Mám aj VF objektív 90 mm, v druhom kroku skúsim, či to bude dobre ostriť na fixfocus, je vypočítaná na Schneidery a ja mám Rodenstock...

Kamera je na svete - tlač trvala cca 40 hodín, je doplnená o priehľadový hľadáčik bez optiky, taktiež tlačený na 3D tlačiarni. Osadené komerčne vyrábanou dierkou a starou platničkou na statív, dnes ostrá skúška, použitá štandardná kazeta 9x12 cm, dva plany dopadli OK. Váha cca 270 g...

 

Dnes prešla moja pinholka s 3D tlačiarne avizovanou rekonštrukciou - dierka bola demontovaná a do otvoru Copal 0 som namontoval VF objektív Schneider SuperAngulon 90/8,0 staršej verzie bez závierky (má iba clonový krúžok, nemal som preň využitie, tak ležal v skrini). Kamera nebola naň konštruovaná a je tam malá diferencia vo vzdialenosti filmu od optického centra objektívu (asi 3mm, tak som bol zvedavý na výstupy). Dnes som hneď zatepla tento výtvor aj vyskúšal. Napodiv to dobre funguje. Tá vec nemá závierku, takže treba "klobúčikovať", tak som nastavil clonu 32, pridal ND filter a dostal som sa na cca 4 - 8 sekundové expozície, to už ide exponovať aj klobúčikom. Veľká clona aj spoľahlivo zaostrila všetko od blízka do nekonečna :smile: A prečo som to robil? Jednak len tak, na vyskúšanie. Malá nevýhoda - je to trochu ťažšie a nie je to už čistá dírkofka. Na druhej strane veľkou výhodou je, že na improvizovanej pauzákovej matnici sa pod jeptiškou dá fajn komponovať obrázok. A samozrejme je ten obraz oproti dierkovke hodne ostrejší. Takže mám teraz naozaj VF kompakt :smile: :smile: Idem nabiť kazety a zajtra hajde na ostré fotenie :smile:

 

Tak je to odskúšané celkom dôkladne - funguje to, je to ľahké, pohotové a lezú z toho celkom zaujímavé fotečky :-) Na obrázku je pauzáková matnica a kazeta...

Přiložený soubor (y)


  • 4

#736 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 102 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 19 únor 2017 - 11:22:18

Jest-li chceš, mám zde matnicovou fólii, ta bude lepší, než pauzák. Mohu Ti ji hned poslat.


  • 0

#737 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 19 únor 2017 - 23:11:00

Jest-li chceš, mám zde matnicovou fólii, ta bude lepší, než pauzák. Mohu Ti ji hned poslat.

Vďaka, asi by sa zišla. Ten pauzák umrie pri prvom náznaku dažďa :-) :-) Ale inak funguje dobre, keďže sa s tým nezaostruje, tak netreba nejaký presný obraz, len na komponovanie... To je nejaká plastová fólia?


  • 0

#738 mars

mars

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 94

Publikováno 4 květen 2017 - 12:05:52

Tak jsem zatoužil zvětšit formát, dopadlo to zatím takhle... aneb Pickwick Camera. Na papír 10x15, při výměně vnitřní struktury se vejde i 13x18. "Přebíjení" v terénu v černém pytli, zásoba čistých i exponovaných se uchovává uvnitř v přihrádkách za "obrazovou destičkou". Chtěl jsem "rise & fall", ale nechtělo se mi tentokrát řešit posuvnou standardu, takže tři dírky. Zespoda závit 1/4" na stativ. 

 

https://flic.kr/p/TRJmDS

https://flic.kr/p/SPbpeC (tři dírky, tři závěrky)

https://flic.kr/p/U6CuET (vnitřnosti)

 

No a první světlo... (podexponováno a "sken" mobilem, sorry za kvalitu):

https://flic.kr/p/Ugt4LZ


  • 2

#739 diaboli

diaboli

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 47

Publikováno 11 květen 2017 - 15:09:29

Co tak koukám na vytištěný foťák, napadá mě, že si pro příště vnitřek taky nechám vytisknout a zbytek si dokreslím podle libosti, protože pálit si plast pod nosem několik hodin nebylo zrovna moc příjemné :)

 

Tu nová pinholka, nakreslená 3D perem:

 

galaxy%2Biiib.jpg

 

a výsledek (zase jsem to píchla tak trochu od oka, takže neostrá klasika)

 

divadlo.jpg

 

...a ještě přidám video z výroby, kdyby se našel nějaký nadšenec do tavení plastu:

https://www.youtube....h?v=X_lMUqqA1Ck


  • 1

#740 diaboli

diaboli

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 47

Publikováno 19 červen 2017 - 13:34:33

Snad už tu nebudu nudit svými výtvory, nedávno jsem dodělala čokoládovo-marciánovou pinholi (já vím, pořád to není to kaštanové pyré, ale čokoláda taky dobrá, ne? :))

 

cokolate.jpg

 

a opět video i s výsledky zde. https://www.youtube....h?v=hsx4aXOyHfE


  • 6

#741 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 19 červen 2017 - 17:49:33

No paráda.....přines v pátek ochutnat  :-P


  • 0

#742 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 19 červen 2017 - 18:23:10

Snad už tu nebudu nudit svými výtvory, nedávno jsem dodělala čokoládovo-marciánovou pinholi (já vím, pořád to není to kaštanové pyré, ale čokoláda taky dobrá, ne? :))

 

cokolate.jpg

 

a opět video i s výsledky zde. https://www.youtube....h?v=hsx4aXOyHfE

 

I to video je povedené, hlavně ten konec :-)


  • 0

#743 ant

ant

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 22 červen 2017 - 06:58:33

Co tak koukám na vytištěný foťák, napadá mě, že si pro příště vnitřek taky nechám vytisknout a zbytek si dokreslím podle libosti, protože pálit si plast pod nosem několik hodin nebylo zrovna moc příjemné :)

 

Tu nová pinholka, nakreslená 3D perem:

 

galaxy%2Biiib.jpg

 

a výsledek (zase jsem to píchla tak trochu od oka, takže neostrá klasika)

 

divadlo.jpg

 

...a ještě přidám video z výroby, kdyby se našel nějaký nadšenec do tavení plastu:

https://www.youtube....h?v=X_lMUqqA1Ck

To je nádhera, kam se hrabe můj matchbox :-)


  • 0

#744 mars

mars

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 94

Publikováno 18 červenec 2017 - 13:58:29

Můj zatím největší formát... papír 10x15 (vešel by se i 13x18, ale bude to asi už příliš vinětovat)...

https://f150mars.blogspot.cz/2017/04/


  • 0

#745 diaboli

diaboli

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 47

Publikováno 21 prosinec 2017 - 07:46:20

Tak hezké svátky a kdybyste potřebovali dárek na poslední chvíli:

https://www.youtube....h?v=DWlBG2m_290

 

 verze pro holky:

 

z.jpg

 

verze pro kluky:

 

valka%2Bs%2Bmloky1b.jpg


  • 1

#746 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 25 leden 2018 - 08:11:54

.

dirkovka


  • 0

#747 pavelp

pavelp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 53

Publikováno 9 únor 2018 - 12:55:54

chtěl bych vás poprosit o radu.

neustále se u svých podomácku vyrobených obscur potýkám s tím, jak nejlépe zajistit připojení drátěné spouště k závěrce.

zkoušel jsem několik různých variant a s ničím nejsem spokojený.

napevno přilepená drátěná spoušť se mi po čase utrhla, připevněná matička pro přišroubování nedrží dostatečně pevně.

než někoho požádám o výrobu, tak mne napadlo jestli jste stejný problém už neřešili a nevyřešili.

tajně doufám, že existuje něco co se dá koupit a nemusí se vymýšlet a vyrábět...

nemáte nějaký tip?

 

šlo mi o něco jako je vidět tady (pro venkovní závěrku):

http://farm4.staticf...f34fd815_b.jpg 

nebo tady (pro závěrku vnitřní):

http://f295.f295.org...nhole6_9293.jpg


  • 0

#748 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 únor 2018 - 16:35:04

jestli jde jen o uchycení drátěnky ke kameře, tak plechové elko se závitem přišroubované-přinýtované a zároveň přilepené ke kameře

no a pak nějaký ten pákový mechanismus, to vidíš sám na těch odkazech

-

črtám si tu všelijaké posuvníky, ale všechno je složitější, než ty odkazy


  • 0

#749 pavelp

pavelp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 53

Publikováno 10 únor 2018 - 09:38:31

mě se u výroby závěrek moc osvědčilo řešení s disketou:

http://www.photosfro...hutter-for.html

 

nejdřív jsem ji dával dovnitř a drátěnka byla napevno vlepená (ale pak se mi zlomila/vytrhla) a tak jsem závěrku přestěhoval ven, ale trápím se s kotvením drátěnky...

to elko zní rozumněji než věci o které jsem se snažil já...

díky


  • 0

#750 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 10 únor 2018 - 12:20:02

kdybys chtěl a měl cestu do písku, měl bych být schopen ještě jeden najít navíc http://www.temnakomo...e-3#entry502321


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních