Přejít na obsah


Fotka

Kdy sundáváte ze skla baryt?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
82 odpovědí na toto téma

#1 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 8 duben 2007 - 09:44:57

Ahoj. Potřebovala jsem rychleji ze skla sundat papíry...cca 2,5 hodiny byla skla u radiátoru. Domnívala jsem se, že to bude stačit. Na omak byly papíry suchý.

Foma Chamois (30x40) jsou OK, ale Ilfordy (24x30) se mi začaly prohýbat (jako vanička)

Chamois bude mít asi větší gramáž proti Ilfordu, tak se domnívám, že to bude asi tím. Ale zase bych čekala, že se bude víc vlnit ten 30x40 papír, byť s větší gramáží.

Zajímalo by mě, jak dlouho papíry sušíte vy, aby byly OK.
  • 0

#2 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 duben 2007 - 11:43:50

Bych rekl,ze vetsi gramaz bude ilford, navic Chamois na tom surovym kartonu asi lepe dycha. Ilfordy jsou solidni papiry s vrstavami ktere chrani emluzi a budou proto schnout pomaleji. Staci se podivat jak dlouho trva, nez u nich k emulzi pronikne vyvojka... Stenou praci da vlhkosti odparit se ven.
  • 0

#3 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 8 duben 2007 - 11:51:55

jj pravdu díš...teď jsem na ten papír sáhla a větší gramáž bude Ilford...nějak se mi zdálo, že je to foma (možná tím, že je ten papír do tepla, tak na mě působil robustněji)
Z toho plyne - Ilfordy sušit déle :cry:
  • 0

#4 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 8 duben 2007 - 19:36:46

Ahoj.
Ja teda nikdy nespecham, a nemivam k tomu ani duvody. Ale pred napinanim barytu na sklo, u zdroju tepla, jsem byl varovan...
Ale kazdopadne se musim zeptat. Da se papir Ilford posoudit jako vyrazne lepsi nez Fomabrom?
Par ciste subjektivnich postrehu taky uvitam. Barva a tloustka podlozky, povrh atd ... :wink:

Dik
  • 0

#5 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 8 duben 2007 - 22:07:10

fomatony (542) maj nějakou, nevim přesně jakou podložku, která je sice na barytový bázi, jak píšou, ale chová se trochu jinak. pro mně sou to jediný baryty, který při troše šikovnosti neni nutný vypínat

jinak foma rozjíždí výrobu novejch fomatonů voznačenejch 532, který by po velikym pláči mym a ještě asi pěti lidí :wink: :wink: alespoň částečně snad měly nahradit vopuštěnou 536. ještě nemaj ani vzorky, ale bude to asi jemně rastrovej neivory matnej baryt v retro stylu ...
  • 0

#6 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 9 duben 2007 - 00:05:54

Da se papir Ilford posoudit jako vyrazne lepsi nez Fomabrom?
Par ciste subjektivnich postrehu taky uvitam. Barva a tloustka podlozky, povrh atd ... :wink:


Z hlediska tonality jsem si u Ilfordu MG IV FB zadne vyhody proti Fomabromum Variant III nevsiml. Snad by se dalo rict, ze mel o zdibec neutralnejsi podani pultonu. Fomabromy se mi zdaji malinko teplejsi.

Kvalita podlozky a vrstvy chranici emulzi je u Ilfordu zrejme lepsi, dalo by se cekat ze budou o hodne lepsi v mene napadnych vlastnostech jako je trvanlivost, odolnost proti upatlani apod (i kdyz verte tomu - zrovna dneska se mi dostaly do rukou asi 8 let stare cibachromy se zelenkavym nadechem, ktery na nich pred lety urcite nebyl).

Pokud jde o lesk a vzhled povrchu po vypinuti na sklo, tak me prisli v podstate nerozlisitelny od Fomabromu.
  • 0

#7 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 9 duben 2007 - 10:02:11

Mamiak: no to je úžasný, ta tvoje zpráva :wink: . A neříkali ve Fomě, v jakým časovým horizontu by to měli rozjet? jestli půlroku, rok či dva..


Luda: taky obvykle nespěchám se sundáváním, ale přišla kamoška, uviděla obrázky a chtěla...tak jsem jsem je sundala všechny...některý mi zbyly doma a pozoruju, jak se "koutí" a "nekroutí". Rozhodně už to budu nechávat na skle déle.

Pokud jde rozdíly mezi Ilford a Foma...tak nemůžu zcela pomoct, protože od Fomy používám pouze ty Chamois...bílá fotka, byť na barytu od Ilfordu, mi přijde tak nějak "sterilní". Buď ji neumím udělat, a nebo mi lépe vyhovuje papír, který má strukturu, a to Foma Chamois splňuje (včetně tepložlutého nádechu - retro).
Tudíž budu asi dále ujíždět na Chamois papírech :wink:
Myslím, že Chamois je potřeba vyzkoušet. Jestli ti bude vyhovovat, nedáš na takový papír dopustit, jestli ne, možná na něj zcela zanevřeš.
  • 0

#8 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 9 duben 2007 - 10:17:43

Ja ho znam :wink:
Papir je to krasnej ale dost specificky pouzitelnej. Ted mi postou prisla nejaka chemie na tonovani tak zkusim ten klasickej Fomabrom tonovat Thiomocovinou.

Jinak mam taky tendence podat fotku na papire trosku jinak. Nerikam ze nedbam na to co vlastne na negativu je ale dodat fotkam jeste smrnc v pozitivnim procesu... To si proste neodpustim.
Mam par zaberu ktery sem klasickou cestou nemoh dostat na papir tak jak bych rad (jsou ostry, prokresleny a pekny, ale nejsem spokojenej s celkovym vyznenim). A u techurcite zkusim Lith print.
Je to boj, ale krasnej :wink:
  • 0

#9 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 duben 2007 - 15:28:22

Zajímalo by mě, jak dlouho papíry sušíte vy, aby byly OK.


24 hodin minimálně. Spěchat není kam a návštěvě lze předvést přímo na skle ještě napnuté, člověk pak vypadá jako profík. :wink:
  • 0

#10 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 9 duben 2007 - 17:39:45

:wink: návštěva to na skle viděla, ale chtěla si obrázky odnést domů...no a vzhledem k tomu, že se s návštěvou vidíme tak 1x za rok, tak jsem to ze skla uřízla a jak je vidno - předčasně :wink:
  • 0

#11 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 duben 2007 - 20:05:07

Už jsem jednou expedoval fotky na skle, včetně instrukcí kdy a jak odlepit. Ale je fakt, že to byla návštěva, se kterou se vídám častěji, než jednou za rok.
  • 0

#12 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 9 duben 2007 - 20:36:57

eda: co nevidět prej :wink:
  • 0

#13 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 9 duben 2007 - 20:41:34

no, vidno je jenom mně :wink:
a návštěva si, možná ze zdvořilosti, zatím nestěžovala :wink:
  • 0

#14 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 9 duben 2007 - 21:51:00

Baryt ze skla odřezávám až druhý den po vypnutí, nejdříve po cca 8 hodinách, ale spíše déle. Přímo k radiátoru bych to nedával, a to zejména u větších formátů, nebo schnou nerovnoměrně a silné pnutí je může zkroutit, v extrémním případě i vytrhnout z lepicí pásky či dokonce roztrhnout :wink:
  • 0

#15 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 10 duben 2007 - 08:06:26

Jó občas se rozthnou to je pravda. 30x40 dávám schnout pomalu do nejchladnější místnosti a klidně od večera do večera. Ty menší 18x24 jdou sušit rychleji ale u topení se občas vytrhnou z pásky a jsou trochu křivé.
  • 0

#16 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 10 duben 2007 - 08:30:15

jj díky, nechám si poradit od zkušených vypínačů. Ze skla raděj klidně až druhý den (co jsem zatím vypínala, tak jsem obrázky na skle nechávala podstatně déle, ale teď se prostě stalo :( , nesmím se nechat příště ukecat :wink: .

K tomu radiátoru - sice jsem to u něj měla, ale ne zase tak blízko, sklo bylo ve vzdálenosti cca 80 cm, a radiátor moc nefairoval, jen tak lehce vlažil :wink:

Z toho prasknutí fotky mám většinou strach, když fotku (pásku) odřezávám (postupuju podle návodu, který byl kdysi v jedné příloze Photolifu). Dokud jsem to sama nezkusila, nevěřila bych, že je ten papír tak napnutej 8O a jakou to má vlastně sílu. Do budoucna plánuju pořídit nějaký tlustší sklo.

Teď přispěju jednou vychytávkou, kterou vy už máte vychytanou :lol:

Máme novou akrylátovou vanu, a když jsem sklo poprvé umývala ve vaně a měla jsem to jednou stranou opřený v tý vaně, měla jsem obavy, aby se vana nepodřela, a tak jsem na okrajě skla, který vkládám do vany dala podélně rozříznutou gumovou hadici - funguje to prima :wink:
  • 0

#17 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 24 červenec 2007 - 21:46:44

hele neslo by susit technikou tak jako na skle (emulzi ven) normalne na zapnute lesticce? .. no proste nejake rychlosuseni, ale zase ne lesteni?
  • 0

#18 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 24 červenec 2007 - 22:00:29

nešlo :lol: :)
  • 0

#19 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 24 červenec 2007 - 22:11:33

předseda:

a vůbec v nejextrémnějšim případě může dojít k tomu, že ty slabší skla ten strašlivej tlak nevydržej a dojde k implozi nebo v horšim případě dokonce i k explozi.
v několika případech už došlo i k oddělení hlavy přihlížejícího temnokomorníka od trupu odletujícími střepy 8O
nejvíc to dělaj nezabroušený skla z lacinejch klipů při rozměru 30x40 se slabě znatelnými nehomogenitami ve skle 8)

pošlete to varování dál - zachránit život temnokomorníka je dvoj až trojnásob dobrej skutek!
  • 0

#20 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 červenec 2007 - 22:41:52

to je jako v dobrý hospodě, frmol u pultu a na to jediný vysvětlení - na pivo se musíš těšit
jestli by někdo chtěl fotku dřív, tak by musel přijet znova - druhej den
skoro bych mu ji nedal i kdyby byla už suchá, taky proto, aby si uvědomil "ten" rozdíl od odstatních fotografií zhotovených jinou cestou
  • 0

#21 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 červenec 2007 - 22:44:28

jo a předseda by určitě dal nějakej sušící výnos o minimální síle skla, ale je někde s tajemníkem na široké misi konané pochůzkou a vlakovým spojením, tak to napíše až po návratu
  • 0

#22 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 7 srpen 2007 - 16:29:09

Stala se mi zvláštní věc. Fotku o rozměru 30x40cm (přesně 30,5x40x6cm) jsem usušil volně a na druhý den, znovu namočil a přilepil na sklo. Po sundání jsem zjistil, že je na straně 30,5cm větší o 5mm. Teď má 31x40,6cm. Stalo se to už někomu? Žeby změnila rozměry po namočení a usušení chápu, ale 5mm?
  • 0

#23 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 srpen 2007 - 16:47:28

Mno už se mi stalo, že byl papír větší z výroby, ale během sušení... Vlastně nevím, nikdy jsem to nepřeměřoval. Ale popravdě vcelku bych tomu i věřil, jsou tam ve hře děsný tlaky a ty ohyby co papír během sušení dělá...
  • 0

#24 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 7 srpen 2007 - 20:33:25

Tak mi to nedalo a změřil jsem nové ještě nepoužité papíry. Rozměry jsou přesně podle krabice. A po vyprání, napnutí a usušení se zvětšujou. Zajímavé je, že ve třech velikostech se zvětšili právě na té kratší straně, ta dlouhá zůstala téměř stejná. Bude to nejspíš směrěm vláken v papírech.
Nic to sice neovlivňuje, ale když jsem si dělal podložku na zastředění papíru a rámečku, stále mi to nesedělo. Lišil se rozměr udávaný výrobcem a hotová fotka.
Čtverec který jsem měl přesně 275x275mm má 275x280.
  • 0

#25 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 srpen 2007 - 16:42:08

Kdysi jsem to nechtěně vyzkoušel, na jednu fotku už mi nezbylo sklo, tak jsem ji nechal uschnout volně. Ty napnuté byly delší o 5 mm na třiceti centimetrech, tedy zkušenost stejná.
  • 0

#26 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 8 srpen 2007 - 20:19:20

To se mi stává běžně, že se mi fotky natáhnou. Samo o sobě by mi to nevadilo, ovšem vadí mi, že se zpravidla natáhnou nepravidelně, čili třeba rohy se protáhnou a prostředek taky, ale méně. Blbý to je, když se to ořezává po krajích s malým bílým rámečkem, kde to pak je hodně vidět, někdy se to ani nedá kvůli tomu takhle ořezat (případně když se to řeže k obrazu, tak některé okrajové části obrazu se oříznou, což někdy dost vadí).
  • 0

#27 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 srpen 2007 - 21:15:15

To se mi stává běžně, že se mi fotky natáhnou. Samo o sobě by mi to nevadilo, ovšem vadí mi, že se zpravidla natáhnou nepravidelně, čili třeba rohy se protáhnou a prostředek taky, ale méně. Blbý to je, když se to ořezává po krajích s malým bílým rámečkem, kde to pak je hodně vidět, někdy se to ani nedá kvůli tomu takhle ořezat (případně když se to řeže k obrazu, tak některé okrajové části obrazu se oříznou, což někdy dost vadí).


Pokud se stane toto tak jsou prilis namocene slintaci pasky
  • 0

#28 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 8 srpen 2007 - 23:03:31

To se mi stává běžně, že se mi fotky natáhnou. Samo o sobě by mi to nevadilo, ovšem vadí mi, že se zpravidla natáhnou nepravidelně, čili třeba rohy se protáhnou a prostředek taky, ale méně. Blbý to je, když se to ořezává po krajích s malým bílým rámečkem, kde to pak je hodně vidět, někdy se to ani nedá kvůli tomu takhle ořezat (případně když se to řeže k obrazu, tak některé okrajové části obrazu se oříznou, což někdy dost vadí).


Pokud se stane toto tak jsou prilis namocene slintaci pasky


spíš moc nasáklý papír. občas se mi to taky stane. Natahují se hlavně v jednom směru, čím víc mokrý, tím víc a je jedno jestli v rohu nebo uprostřed. To jenom po nalepení rohy páska udrží narozdíl od prosředka, kde se papír vysmekne - ale neutrhne. Stopy po pásce jsou vidět na ještě přilepený fotce, vypadá to jako přejetý slimákem :) . Takovejdle průhyb se mi stal naposledy, bylo to tak o 3mm na 30centimetrech. Znova jsem to nalepil a je to +-OK.
Učinil jsem takovoudle zkušenost: Papír namočit ve smáčedle jen krátce, aby se po připlácnutí na sklo a oblepení udělalo uprostřed jelito (došlo k výraznějšímu protažení papíru až po nalepení), zase se zatáhne při schnutí, ale už nedojde ke smrštění fotky mimo možnosti pásky. Je třeba jenom dávat pozor, aby nedošlo k vyjetí papíru v místě vzniku jelita.
  • 0

#29 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 9 srpen 2007 - 07:13:37

Fotky po rozmoceni nechavam malinko zaschnout rozlozeny na osuskach. Kdyz se jim zacnou lehce prizvedavat okraje, jdou na sklo.
  • 0

#30 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 9 srpen 2007 - 07:21:29

To se mi stává běžně, že se mi fotky natáhnou. Samo o sobě by mi to nevadilo, ovšem vadí mi, že se zpravidla natáhnou nepravidelně, čili třeba rohy se protáhnou a prostředek taky, ale méně. Blbý to je, když se to ořezává po krajích s malým bílým rámečkem, kde to pak je hodně vidět, někdy se to ani nedá kvůli tomu takhle ořezat (případně když se to řeže k obrazu, tak některé okrajové části obrazu se oříznou, což někdy dost vadí).


Pokud se stane toto tak jsou prilis namocene slintaci pasky


To je možné, jinak mě taky napadlo, jestli to nemůže být i tím, že po připlácnutí fotky na sklo ji přejedu gumovým válečkem, abych vytlačil přebytečnou vodu. Možná se to nepravidelně natáhne při této akci a páska za to třeba nemůže :)
  • 0

#31 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 10 srpen 2007 - 14:27:40

chtěl bych se zeptat, -zřejmě pořád něco dělám špatně.
když sundávám baryt ze skla vždycky ho alespoň trochu natrhnu /a to mám někdy i 2 pasparťáky v ruce a vypláznutej jazyk/.
jestli se pořád bojím do toho prostě říznout...?
díky :wink:
  • 0

#32 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 10 srpen 2007 - 15:40:59

hele neslo by susit technikou tak jako na skle (emulzi ven) normalne na zapnute lesticce? .. no proste nejake rychlosuseni, ale zase ne lesteni?


Fotky tímto způsobem sušit lze, ale musí být čisté jak těleso (vyhřívané) leštičky, tak plátno. Plátno by nemělo pouštět chlupy.
Fotka se položí na tělěso obrázkem k plátnu a plátnem se dobře přitlačí. Dobré je po plátnu přejet ještě rukama od středu ke krajům, aby se na něm neutvořily varhánky.
Je to ale dobré spíš na větší množství menších formátů (občas tak suším 18x24), u větších fotek se vyplatí si dát práci a čas s napínáním na sklo.
  • 0

#33 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 10 srpen 2007 - 16:40:37

zajda: řezat pásku musíš pokud možno co nejrychleji - ostrý nůž (používám skalpel)
  • 0

#34 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 10 srpen 2007 - 19:02:48

zajda: řezat pásku musíš pokud možno co nejrychleji - ostrý nůž (používám skalpel)

že by?- zkusím to příště, díky
  • 0

#35 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 10 srpen 2007 - 19:17:46

Dost pěkné povídání o BW bylo v jedné příloze Photolifu (zkus pozhánět - většinu starých čísel vyprodávají za směšný peníz a dozvíš se tam spousta věcí, narozdíl od současnosti :wink: )

Píšou tam:
"Fotopapír odřezáváme ostrým řezacím nožem těsně vedle jeho hrany, kde vzhledem k rozdílu roviny papíru a skla není obvykle lepenka ke sklu přilepena. Postupujeme od rohu na kratší straně a pak kolem dokola, buď po nebo proti směru hodinových ručiček. Řez od následujícího rohu je nuté vést zvláště na začástku strany poměrně rychle, aby se neprodlužovala doba nadměrného a nerovnoměrného pnutí, které by mohlo způsobit roztržení papíru."
  • 0

#36 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 10 srpen 2007 - 19:28:13

Dost pěkné povídání o BW bylo v jedné příloze Photolifu (zkus pozhánět - většinu starých čísel vyprodávají za směšný peníz a dozvíš se tam spousta věcí, narozdíl od současnosti :wink: )

Píšou tam:
"Fotopapír odřezáváme ostrým řezacím nožem těsně vedle jeho hrany, kde vzhledem k rozdílu roviny papíru a skla není obvykle lepenka ke sklu přilepena. Postupujeme od rohu na kratší straně a pak kolem dokola, buď po nebo proti směru hodinových ručiček. Řez od následujícího rohu je nuté vést zvláště na začástku strany poměrně rychle, aby se neprodlužovala doba nadměrného a nerovnoměrného pnutí, které by mohlo způsobit roztržení papíru."


Tak s tímhle nemám problém. Můžu řezat jak chci a bez prozproblémů. Někdy je to rychle a jindy zase pomalu, vždy ovšem ostrým nožem!
  • 0

#37 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 10 srpen 2007 - 19:36:13

oni to tam píšou spíš pro větší formát fotek - 30x40 a víc, ale jsou tam popsaný docela dobrý vychytávky...opsala jsem pouze minimum
  • 0

#38 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 10 srpen 2007 - 19:43:58

Těch 30x40 já suším takhle: Nejdřív nechám volně uschnout a na druhý den znovu namočím, o něco míň, aby se nerozmočil jako předtím a pak lepím. Při tomhle druhém sušení se tolik nestahuje a netrhá ze skla. Formát 18x24 lepím rovnou napoprvé, s ním není problém. Ale všechny větší nadvakrát.
Jo, tvar mění i když nejdřív volně uschne. Vždy je jedna strana větší.
  • 0

#39 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 11 srpen 2007 - 05:52:50

Dle rady , kterou jsem dostal před lety , řežu napřed úhlopříčně 4 rohy ,
a poté postupně jednotlivé strany ve směru hodinových ručiček . Jde o
spolehlivý způsob , který zabrání vytržení papíru v místě největšího tahu .
  • 0

#40 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 srpen 2007 - 06:58:00

díky, možná že to v té rychlosti opravdu bude, dozvím se to asi po obědě.
to, co píše erik zní taky dobře.
mimochodem - z toho začátku příspěvku jsem četl toto:řežu napřed úhlopříčně :lol:
uznejte, že příspěvek dostal stejně jako asi výsledná fotka úplně novou dimenzi :wink: :lol:
  • 0

#41 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 11 srpen 2007 - 11:41:31

Omlouvám se , ale měl jsem samozřejmě na mysli postupné naříznutí po
obvodu jednotlivých rohů v úhlopříčném pořadí , kde je největší pnutí a
poté dokončení řezu po obvodu papíru . 70ml Finské ranní rosy mi dnes
v 05:00 patrně narušilo geometrii ....
  • 0

#42 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 srpen 2007 - 12:25:50

Omlouvám se , ale měl jsem samozřejmě na mysli postupné naříznutí po
obvodu jednotlivých rohů v úhlopříčném pořadí , kde je největší pnutí a
poté dokončení řezu po obvodu papíru . 70ml Finské ranní rosy mi dnes
v 05:00 patrně narušilo geometrii ....

prosimtebe dyk to bylo ironicky :wink:
  • 0

#43 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 9 prosinec 2007 - 21:05:27

Tak baryty máme odříznuté, ale ještě tam zůstaly slintací pásky. Co s nima? Mám velká skla a sprchování ve vaně je otrava, protože tam ani nevejdou. Není na to nějaká vychytávka jak ty pásky sundat?
  • 0

#44 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 9 prosinec 2007 - 21:18:28

..houbičkou na nádobí je chvíly matlej, tak čtvrt hodiny, lepidlo povolí a potom je seškrábneš škrabkou. dycky jsem je drbal za sucha, no to bylo strašný :wink: .
  • 0

#45 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 9 prosinec 2007 - 21:18:49

no, to by mě taky zajímalo, zrovna dnes jsem skla sprchovala, ale obávám se, že nic nového asi nebojeví, i když... :wink:
  • 0

#46 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 9 prosinec 2007 - 21:29:05

otik: to sprchování mi přijde rychlejší - lepím fotky na skla z obou stran

Protože máme akryl vanu, tak na místo, kde opírám sklo ještě šupnu houbičku, nebo nějakou pevnější hadru na nádobí, aby se vana neodřela.

Před sprchováním zacpu výpusť, opřu sko o houbičky a sprchuji střídavě z obou stran. Jak to povolí, z jedné strany odlepím pásky, pak sklo otočím na druhou stranu, kterou jsem sprchovala méně a a ještě o 180 st.
Spodní část, která byla ponořená ve vodě, pak mnohem rychleji povolí.
No a nakonec to stáhnu celý nějakým saponátem...vlastně to sklo vůbec neleštím, jak tady od některých četla (ale je pravda, že vypínám vždycky emulzí nahoru a ne ke sklu).
No a pak tam šupnu zase další sklo....
  • 0

#47 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 9 prosinec 2007 - 21:35:13

...no když já mám vanu přikrytou deskou a na ní misky a ostatní věcičky :wink:
  • 0

#48 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 9 prosinec 2007 - 21:41:24

otik: jj jasnačka

ještě jsem přemýšlela, že si pořídím sklíčka přímo na velikost 30x40, se kterýma se lépe manipuluje a vlastně bych jen trochu napustila vanu a všechny je tam ponořila...no ale nějak jsem se k tomu nedostala a asi hned nedostanu, když ty, co mám, zatím slouží
  • 0

#49 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 9 prosinec 2007 - 21:48:58

Fotky lepím na sklo jen z jedné strany, protože je suším ve vodorovné poloze. Zdá se mi, že takhle schnou fotky rovnoměrněji.

Když mám dvě skla z kterých se chcu zbavit pásky, tak skla osprchuji a stranami kde je páska je položím na sebe a tím zamezím vysychání pásky. Za chvilku se páska sama uvolní. Taky se mi osvědčilo sprchovat sklo horkou vodou. Ta urychlí odlepení pásky ze skla, zdá se mi.
  • 0

#50 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 9 prosinec 2007 - 21:54:15

Používám skla velikosti 35 x 90 cm a tak se mi na ně v pohodě vlezou dvě fotky 30 x 40.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních