Přejít na obsah


Fotka

Kdy sundáváte ze skla baryt?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
82 odpovědí na toto téma

#51 Acer

Acer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 9 prosinec 2007 - 22:16:41

Takže asi nezbývá, než dál sprchovat, ale jeden zlepšovák přece jen mám: Když prší, vynesu skla ven, opřu o plot a za chvilku jdu pásky sundat.
  • 0

#52 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 9 prosinec 2007 - 22:30:16

Ještě před tím, než sem začal sklo používat, jsem fotky lepil na dřevotřískové laminové desky. Ty, jak je známo, po namočení nabobtnají. A tak, aby se mi to nestalo (protože to jsou police), jsem zbytek pásky namočil houbičkou asi třikrát. Šlo to pak lehounce sundat rukou a zbytek lepidla otřít mokrou utěrkou.

Na sklo lepím i z obou stran podle toho, kolik jsem udělal fotek. Mám sklo 120x50 a 50x40. A pokud chci dokončit větší množství fotek a moje skla by na to nestačila, sáhnu zase po policích. Nebo, mě už napadlo nalepit fotky na botník, desky jsou na něm dost veliké.
  • 0

#53 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 10 prosinec 2007 - 07:57:20

botník? - to nic není, já to lepím rovnou na okna v kuchyni, nemusím stahovat roletu na hlavní ulici :wink:
  • 0

#54 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 10 prosinec 2007 - 08:37:49

pro printy 30x40 skla 40x50, lepím oboustranně, otvor po fotce "recykluju" - klidně po vyříznutí fotky použiju sklo ještě 2x,3x. až je vrstva pásek neúnosná, namočím v misce s vodou.
  • 0

#55 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 10 prosinec 2007 - 16:32:12

Taky někdy lepím fotku do stejného okýnka podruhý, to ale jenom v případě, že už došly čistý skla (což se stává dost často). Mám skla asi 40*50cm, naházím je do vany (smaltovaná) a napustím na to vlažnou vodu (aby mě nemrzly ruce) a pak si du udělat čaj, zapomenu na to, následuje vynadání co to je ve vaně, tak to jdu zlikvidovat. Pásky volně plavou ve vodě, tak je pozbírám, skla omyju houbičkou a kostkovým mýdlem (tím, co vysouší kůži, ne žádnejma těma tekutejma a spol) a pak to osprchuju horkou vodou. Postupně je vytahám a opřu o topení, vosuším ručníkem a hotovo.
  • 0

#56 head

head

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 leden 2008 - 18:39:08

2 dny - nech to schnout pekne pomalu - tedy co nejpomaleji:) -at se pekne zlehouna baryt pne...pri rychlim suseni by vlivem vnitrniho pnuti se mohl baryt doslova roztrhnout. Baryt uschne i za par hodin ale rikam neni kam spechat.
  • 0

#57 Thomas

Thomas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 leden 2008 - 19:55:59

Tak baryty máme odříznuté, ale ještě tam zůstaly slintací pásky. Co s nima? Mám velká skla a sprchování ve vaně je otrava, protože tam ani nevejdou. Není na to nějaká vychytávka jak ty pásky sundat?


Zkus na každou dat přeloženej mokrej toaletni papír, používám to na mašině na plexi ( hmyzoidi se odmočí ) a pak jdou lehce dolů.

Ještě jsem to neskoušel zatim níčím pouze RC, ale myslím že to půjde :-)
  • 0

#58 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 8 březen 2008 - 20:15:27

O sušení na skle jsem četl a taky to tak dělám. Jenomže já potřebuju usušené fotky, volně položené narovnat. Jak to udělat? Aby byli stejně nádherně rovné jako po nalepení? Nemůžu lepit, protože potřebuju i ten malý okraj který tím znehodnotím.
Máte nato někdo, nějakou fintu?
  • 0

#59 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 březen 2008 - 21:01:03

Jako Thomas... V Makru jsem koupil hadry na podlahu (tlustý oranžový netkaný textil) a používám dvojím způsobem:
- při umisťování fotek na sklo použiju (suchý hadr) jako piják
- po odřezávání použiju (mokrý hadr) jako "odmáčecí prostředek"
A když je velké sucho, přehodím přes hadr na skle ještě mikrotenovou folii (zbyla po malování) nebo přeříznutý pytel na odpad. Za dvacet minut - půl hodiny sleze páska jako by nebyla přilepená.
Z doslechu vím, že pásku lze sejmout i "parním domácím čističem" (nevím, jak se to správně jmenuje). Vypadá to jako konvice, zapne se to do elektriky a po chvilce to začne chrlit horkou páru.
  • 0

#60 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 8 březen 2008 - 21:34:35

Mam problem odrezal som baryty 30*40 zo skla a boli rovne ale po 2 dnoch sa mi zacali znova stacat. Da sa tomu nejako zabranit?
  • 0

#61 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 8 březen 2008 - 21:35:44

foma, co? 8-O
  • 0

#62 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 8 březen 2008 - 21:38:37

Může za to suchej vzduch, stačí to nechat zatížený, asi jeden rok, pak je to krásně rovný 8-O :-)
  • 0

#63 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 8 březen 2008 - 21:57:11

Jj Foma. Rok??? Pre boha no co uz ale nebude to skor tym ze na jednej strane je emulzia? No a ten suchy vzduch je pravda takze necham zatazene 8-O :-) :D :D
  • 0

#64 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 8 březen 2008 - 21:58:11

Jj Foma. Rok??? Pre boha no co uz ale nebude to skor tym ze na jednej strane je emulzia? No a ten suchy vzduch je pravda takze necham zatazene 8-O :-) :D :D
  • 0

#65 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 9 březen 2008 - 07:29:53

Může za to suchej vzduch, stačí to nechat zatížený, asi jeden rok, pak je to krásně rovný 8-O :-)


Co?????? To máš tolik času čekat na fotky? Do tý doby zapomenu, že jsem něco fotil.
  • 0

#66 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 9 březen 2008 - 08:30:54

ummagama: Ogaro, já sem s tým měl ofuky také. Dle mojého názora (včilkaj sa to prej píše prej IMHO) je to tým, že sušíš fotku na jiném luftu než na tym na kerém se ti zkrůtí.
Takže včilkaj to dělám tak. Nechám je tak dva dny schnůt na skle. Pak jak je sundám, ořežu slintací bazmeky, nahážu je na sebe, zaťápnu sklem, a na to sklo hodím 20 kilový kvicht. Zkrátka to tak nejak jakože lisuju. No a nechám to ležet tak tři dni a pak už je to v pohodě. No, ale pak při ukládání dbám, abych je mněél mezi deklama a ožené proti sobě emulzama ať sa nemajů jak krůtit. No a je to dobré, když to tak dělám, tož s tým problémy nemám. Možná je to složité, ale funguje to.
  • 0

#67 pepa

pepa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBílovice nad Svitavou
Reputace: 11

Publikováno 9 březen 2008 - 08:38:51

Mě se teda baryty po vypnutí na skle prohnou velice úhledně mezi delšími stranami. Dělám na 24x30 Fomabrom Variant - nemám teď po ruce to trojmístné číslo. Vypínám na skle páskou asi 12 hodin v pokoji s vlhkostí asi 50%, hned po vyprání a krátkém okapání papíru. Mám to teď vyrovnávat nějak tlakově pod knihami? Nebo se to dá udělat tak, aby se papíry vůbec neprohýbaly?

Jedna nepěkná zkušenost: Nechtělo se mi na vypínací pásku slintat, tak jsem ji máčel ve vodě. Fotka se mi pak na sklo přilepila, asi té vody bylo tolik, že lepidlo z pásky steklo pod papír. Některé fotky jsem zachránil namočením skla i s papírem ve vaně. Jde tu pásku vlhčit jinak než olizováním?

A ještě jeden dotaz: Chtěl bych mít na fotkách bílé okraje. To umím udělat rámečkem na RCčko, ale jak na to s barytem, který vypínám? Existuje nějaký grif?

--
Pepa
  • 0

#68 pepa

pepa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBílovice nad Svitavou
Reputace: 11

Publikováno 9 březen 2008 - 08:42:10

A hele, tak než jsem to dopsal, odpověděl Kraken na můj první dotaz. Teda jestli jsem rozumněl, nemám zrovna po ruce tlumočníka z Valaštiny nebo co to je 8-O .

--
Pepa
  • 0

#69 ummagama

ummagama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 9 březen 2008 - 08:42:29

No ja namacam pasky vlhkou hubickou na riad a je to v poriadku len sa treba naucit kolko tej vody inak to zateka pod fotku a stane sa to co tebe.
  • 0

#70 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 9 březen 2008 - 09:17:43

A jak to srovnat bez lepení nevíte? Čekat rok, jako Jenda fakt nemůžu.
S tím sklem je pohoda, ale bez skla.....???
  • 0

#71 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 9 březen 2008 - 09:19:19

Tak, tak húbičkú. Já používám takovů tú co sy do ní máčajú robky na poště prstíčky. V papírnictví stojí mysím 10 Kč.
Lízat tu pásku je přímo hrdinský čin, protože když sem to dělal, tož mi po tym ani sliovoviva nechutnala. Hneéď se teho nechal, nésú žádný hňup, nééé??
  • 0

#72 pepa

pepa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBílovice nad Svitavou
Reputace: 11

Publikováno 9 březen 2008 - 09:28:37

Kraken: No já si musím dát slivovicu před tím slintáním, pak se to dá přežít. Jenom se pak ráno divím, že to není úplně rovně nalepené... 8-O Kdyby to třeba dělali s jahodovou příchutí, ty pásky, ale to nikoho nenapadne. Vyzkouším tu věc z pošty, díky za tip.

--
Pepa
  • 0

#73 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 9 březen 2008 - 11:48:25

Pásku vlhčím houbičkou na nádobí,, pokud je na ní moc vody, protáhnu jí mezi prstama; už hodně dlouho se mi lepidlo pod fotky nedostalo.

Když vytáhnu starší (asi-tak rok) baryty z obálky, jsou bezvadně rovné. Novy jsou jak had, upřímně si s tím taky nevím moc rady. :( :-)

MVano:
někdo někde někdy popisoval, jak kdosi suší baryty napínáním při zachování celé plochy papíru (bez nutnosti ořezu). Princip byl celkem jednoduchý. Byly na to potřeba čtyři úhelníky, kterými se papír přišrouboval k podložce za hrany, po usušení po nich zbyl asi 5mm od hrany papíru žlábek, prolis nebo jak to nazvat - prý to nevypadalo špatně.
  • 0

#74 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 9 březen 2008 - 12:04:37

když už jsme u toho.... pásky namáčím tak, že mám v lavoru vodu se smáčedlem, ve kterém nejprve namočím fotky, aby změknuly, a pak vemu pásku do jedné ruky, namočím prsty druhé a přejíždím po celé délce pásky, než je celá namočená.
slintal jsem na to jednou. naposledy. nejsem magor :(
jinak naposledy jsem nechal fotky na skle asi tejden, fomatone mg chamois přírodní karton, 18*24, po seříznutí se to asi za den lehoulince prohnulo a zůstalo to tak. neřeším .) pro ty moje domácí čtverečky je to zatím v pohodě. až budu potřebovat něco "výstavního" tak mě stejně čeká paspartování a tak asi budu doufat, že to ta pasparta přitlačí a vyřeší problémy.... a nebo krycí sklo.
  • 0

#75 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 březen 2008 - 12:16:45

Jestli se vám to lepí na sklo (zatíká lepidlo za fotky), zkuste utěrku - vytřít do sucha okolí fotky, než ji začnete přilepovat. A tu pásku taky stačí houbičkou jen jednou přejet, lepí i když je jen vlhká.

A to lisování po vypínání taky dělám, ikdyž jenom s knížkama, ale stejně se pak ty vypnuté fotky mnohem míň kroutí. A to je vypínám i skladuju v jednom pokoju.
  • 0

#76 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 9 březen 2008 - 13:13:02

Mam problem odrezal som baryty 30*40 zo skla a boli rovne ale po 2 dnoch sa mi zacali znova stacat. Da sa tomu nejako zabranit?

zabránit se tomu dá tím, že je budeš skladovat v těch futrálech od papírů. tam se vždy srovnaj.
  • 0

#77 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 13 únor 2010 - 13:41:28

když jsem včera v podvečer přišel do komůrky takmne skoro kleplo.
papíry (postarší, ale vzhledové nádherné FORTE) se mi naskle posundávaly samy. na skle zůstala pouze slintačka a v ní zalepené urvané zbytky papíru. nevěřil bych že to pnutí vydží spíš slinačka než papír...
  • 0

#78 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 únor 2010 - 08:36:36

když jsem včera v podvečer přišel do komůrky takmne skoro kleplo.
papíry (postarší, ale vzhledové nádherné FORTE) se mi naskle posundávaly samy. na skle zůstala pouze slintačka a v ní zalepené urvané zbytky papíru. nevěřil bych že to pnutí vydží spíš slinačka než papír...


presne tuto vec som opakovane zazil tiez. forte 30*40 uz dokaze potrhat pasku, tak som zacaj davat dvojmo a ani to nie je na 100%. pri tomto a vacsom fotmate pouzivam ako poistku 1 vrstvu elektrikarskej pasky na papierovu. dalsia neprijemna vec nastava, ak necham papier na skle viac ako 1 den (napr. pre potreby retuse), zacne sa niekedy trochu vlnit, nic hrozne ale nie je to ako po 24h.
  • 0

#79 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 14 únor 2010 - 10:39:16

pokud se vám trhá, tak ho asi lepíte strašně moc mokrej. Ypress má navíc tenoučký papíry. Je dobré před nalepením buď papír vylisovat nezi filtračními papíry válečkem, nebo nechat vyschnout a namočit je znovou taknějak krátce, aby nebyli moc mokrý.
Toť má zkušenost, od té doby co lisuju, mi nepraskl ani jednou.
Ještě je dobrý nenecha schnout říliš rychle, třeba opřít o topení... Zvolna.
  • 0

#80 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 14 únor 2010 - 10:49:31

Baryt ususim volne, nasledne na par sekund namocit, tak 5-10s, proste jak se ho podari dostat pod vodu a pak napnout na sklo...
Kdyz se 50cm papiru necha dukladne nabobtnat, zkrati se pak suseni klidne o 1cm a to ta paska proste udrzet nemuze...

Bohousek
  • 0

#81 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 14 únor 2010 - 12:27:38

Přesně jak říká Goro a Bohousek, po důkladném vyprání nechám oschnout volně, později namočím jen na chvilku, aby s papírem šlo pracovat, připlácnu na sklo, stěrkou vytlačím vodu a pak na druhém skle už na ostro přilepím páskou. Tak jsem si teď hrál hodinu :o

Vložený obrázek
  • 0

#82 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 14 únor 2010 - 13:35:54

až na to že narozdíl od papíru to ta páska vydržela :wink:

ano lepil jsem to docela mokré protože jsem letěl z komory rovnou na zkoušku(s malým mezipřistáním v posteli)
  • 0

#83 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 únor 2010 - 21:18:38

Možná se někomu bude hodit malý trik, který šetří čas a snižuje pravděpodobnost zatečení lepidla pod fotku.
Protože často dělám na 18x24 a 24x30, mám na vypínání těchto formátů vyhrazené jedno sklo velikosti asi 50 x 60, kde na jedné straně suším 4 fotky 18x24 a na druhé 2 fotky 24x30 (ne obě strany najednou). Trik je v tom, že lepicí pásku vůbec nesundávám, fotky vyříznu a nové fotky vložím do otvoru a pásku nalepím přes tu starou.
Výhoda je, že odpadá odmáčení pásky po každém sušení a tím, že se ohraničení z pásky postupně nalepováním dalších vrstev zvyšuje, je téměř vyloučeno, že lepidlo zateče pod fotku (pásku zvlhčuji přejetím přes houbičku). Až je tam vrstev více, prostě jich několik strhnu, ta spodní nebo dvě tam zůstanou a jedu dál. Dělám to takhle dobře přes rok a není s tím žádný problém.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních