Přejít na obsah


Fotka

pyrocat-M- klon a chuť k experimentům


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
87 odpovědí na toto téma

#1 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 17 duben 2007 - 08:49:44

Mé lučebnické touhy a brouzdání po internetu mě zavedli k myšlence připravit nějakou zajímavou vývojku, ideálně před létem takovou, se kterou vyvoláte i snímky kde se střídá stín i ostré letní sluníčko.
Vytvořil jsem takový klon vývojky pyrocat-M s organickou bází triethylaminem, namísto uhličitanu.

Nejprve jsem si ozkoušel jako rychle to vyvolává na proužku filmu a připadalo mi to nějaké rychlé, tak jsem tu vývojku rozředil v poměru asi 1,35:100 a nalil do vývojnice. Vedle jsem do petriho misky ještě nalil zbytek vývojky a vložil kousek osvíceného filmu, abych viděl jak černá.

Během 1,5 hodiny co jsem vyvolával jsem s vývojnicí otočil asi 4x.

Ustálený film mě trochu zklamal, zdál se mi málo krytý. Navíc jsem při mnoha úhlech stále viděl lesknoucí se pozitiv, což se mi jinak stavá poměrně vzácně. Zklamání trvalo pouze do doby kdy jsem vložil film do zvětšováku. Mám pocit že tam je naprosto vše, světla, stíny, ve všem je kresba, navíc velice jemná. První pozitiv mi nové nadšení potvrdil.
Mám chuť dále experimentovat, a už mě napadají nová vylepšení.

Nadšencům zdar!!
  • 0

#2 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 17 duben 2007 - 09:03:44

Goro:

za takoveto delani chuti bys zaslouzil...my vrtaci co z chemie nevi nic...pak jen slintame :wink:(
  • 0

#3 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 duben 2007 - 09:10:33

moje chuť k experimentům se na nějakej čas zase úplně vypotřebovala po včerejšim pokoušení dostat slušný výsledky z lakyho shd 400 při 1600 ASA - děs-běs

zkusim dneska ještě totéž na menovitou citlivost, ale zatim to vypadá na danajskej dar ... radime :( 8) :D :wink:
  • 0

#4 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 17 duben 2007 - 09:17:39

Tak to aby ses vydal do Hejnic za místníma ještě jednou, tentokráte ale s hápépětkou :wink:
  • 0

#5 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 duben 2007 - 11:45:17

jenda :D je to tak, člověk se má držet toho svýho - piva, filmu, krabice ... to asi neni vhodnej příspěvěk do experimentátorskýho vlákna, že jo? :wink:
  • 0

#6 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 17 duben 2007 - 13:52:54

Ahoj.
Nejsem zas takovej experimentator, ale...
Momentalne dohledavam na netu predpisy na pyro vyvojky. Je jich spousty a vybrat neni snadny. Zaujala me ale hlavne jednoducha PMK

a Pyrocat-MC

2.5 g metol
4.0 g ascorbic acid
7 ml triethanolamine

Mix with about a few ml of water until a thin slurry is formed, then add

100 ml warm propylene glycol
50 g catechol
Keep the solution warm and stir until the catechol dissolves, then make up to 1 L with propylene glycol.

Jakej ze je ten tvuj predpis
  • 0

#7 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 duben 2007 - 14:43:27

8O Lucky? No Petře, že by to nebyl skvělej film? To se mi nezdá, už ten název...
Tak prepáč, já je dostal zadarmo a zadarmo je poslal dál, zkouším taky někdy, ále tohle by pro mě nebylo, moc neznámých - novej film, nová země původu, to ten Trix z Polska je mi bližší.
  • 0

#8 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 17 duben 2007 - 15:38:21

Jeste se musim zeptat zkusenejsich.
Jak je to s trvanlivosti vyvojek zalozenych na pyrokatechinu vs pyrogalolu???
  • 0

#9 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 17 duben 2007 - 16:37:52

Trvanlivost pyrokatechinu a pyrogallolu zvláště je velmi špatná v zásaditém prostředí. Proto by se měli míchat dvousložkově se zásadou až těsně před použitím. Jinak držet důsledně bez vzduchu(kyslíku). Navíc je dobré do nich dát něco co bude pufrovat zásobní roztok trochu do kysela - třeba pyrosiřičitan (metabisultite) Na2S2O5.
Pak by měla zásobní lahev vydržet bez problémů 1/2-1rok.

pyrocat M: 1000 ml
pyrosiřičitan sodný... 10 g (zkusil jsem dát siřičitan, ale ten není kyselý, takže se mi brzo zkazí, předělám to)
Pyrocatechin.... 50 g
Metol ..... 2,5 g* (pyrocat HD má 2g fenidonu)
KBr.......0,2g (ten jsem přidal, pyrocat HD má 2g KBr)

Roztok B

75% uhličitan draselný (nahradil jsem jej triethlaminem, dal jsem trošku míň)
  • 0

#10 Mila

Mila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 duben 2007 - 19:21:01

V nedávné době jsem zkoušel s pyrokatechinem jednuduchý dvoulázňový pextral, negativ (HP5) jsem téměř celej exponoval jako 300 (důvodem tohoto podivného čísla je závěrka prontor-svs :wink: ) fotil jsem s ním teď při těchto krásný slunečních dnech a vypadá moc hezky, ale ještě jsem neměl čas udělat nějaký vypovídající pozitiv poslední dvě políčka jsem exponovat na cca 3200, docela mně zklamalo jak právě tyhle extra podexpo snímky jsou málo nakrytý všichni o pyrokatechinu všude básní :D .. o pružnosti přes 14 clon a tak dále, nicméně uvidíme jak dopadnou první pozitivy.Každopádně mně to navnadilo natolik, že jsem si teď uvařil tři různý experimentální koncentráty s pyrokatechinem (ve dvoulázňovém provedení).Až v nich něco vykoupu (což snad už nebude dlouho trvat) jistě se s váma podělím.
  • 0

#11 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 17 duben 2007 - 20:02:10

No, ony pyrokakechinové vodičky nejsou samospasitelné. Je potřeba vědět k jakému účelu je použít! Jasně že jsou vyrovnávající, to ví každý. Vyrovnat ale jde i s ID 11 1:3, s R09 1: homeo , ... a bez závoje! S pyrovodama je to těžší. Závojují vše a tím pomohou zvýraznit ten vyrovnávací efekt. To ale jen v případě že použijete zásaditej ustalovač. Zásaditej ustalovač nechá ten hnědej cuc v celé ploše. Nejsem chemik a tak to neumím vysvětlit. Denzitometr taky nevlastním. Tak to jen tak tuším, či co ... Moc jsem toho ještě s tím zásaditým ustalovačem nenadělal. Tak to berte s rezervou... Jěště k těm účelům: V podstatě jsou jen dvě cesty:
1. Udělat si z toho živnost nafurt!
2. ... s tím jen akcentovat vybrané majstrštychy.
  • 0

#12 Mila

Mila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 duben 2007 - 20:30:55

Nemyslel jsem to ani tak, že by měla být pyro vývojka vrcholem blaha a zisku, nicméně měl jsem chuť (a stále mám) zaexperimentovat s něčim co nejni v krámu.
  • 0

#13 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 17 duben 2007 - 20:50:11

Experimentování je rozumná sebezáchovná činnost! Není daleko doba polévání desek vlastní emulzí ( správně suspenzí) ...
  • 0

#14 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 duben 2007 - 21:00:07

jojo - souhlas. v zemi nevomezenejch možností vyráběj extra desky z višňovýho a mahagonovýho dřeva nejen na planfilmy, ale i na skleněný desky ...

já myslim, že máš pravdu - fakt se to blíží :wink:
  • 0

#15 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 17 duben 2007 - 22:07:33

Experimentovat se musi. Je treba najit vlastni cestu do ... :D
Von by ten zivot jinak stal za starou backoru :wink:
  • 0

#16 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 17 duben 2007 - 23:16:18

Každopádně mně to navnadilo natolik, že jsem si teď uvařil tři různý experimentální koncentráty s pyrokatechinem (ve dvoulázňovém provedení).Až v nich něco vykoupu (což snad už nebude dlouho trvat) jistě se s váma podělím.


Dej zde vědět o výsledích. Mě se osvědčuje 0,75g na 100ml vody, nad větší koncetraci roste závoj. Zajímavé je ovšem zkoušt co udělá teplota rostoků A i B - s nimi roste krytí. 20C se mi osvědčije jako základ, 25C jako push +1 ...
  • 0

#17 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 18 duben 2007 - 07:22:52

A zkousel nekdo z vas vliv ruznych alkalii v roztoku B na konecnej vzhled negativu. Meni se prej zrnitost a kontrast. Nejjemnejc snad pracuje samotnej Borax, Kodalk pry dava vetsi kontrast a vyraznejsi zrno atd...

Netusite jak se pri zmene alkalie doberu jejiho mnozstvi ktery musim dat do roztoku B. Mam se ridit hodnotou PH u puvodniho roztoku?
Nemate na to nekdo nejakou tabulku? Napr ze 100 g/L kodalku == xy g/L Boraxu???
  • 0

#18 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 18 duben 2007 - 08:09:44

Ludo, takhle zaexperimetovat s různejma bázema by mě fakt bavilo, ale když si představím kolik hodin by to sežralo, kolik materiálu by to stálo..... vliv báze na na vyvolávací vlastnosti vývojky XY na filmu AB.
........celej rok by bylo co dělat, ještě měřit na denzitometru, měřit velikost zrna,.....

To by byl článek, pak by tam napsal Mamiak, že nakonec když to vymácháš v rodinalu tak ty snímky jsou tak nějak hezčí. Což by měl možná trochu pravdu, poněvadž výsledný dojem je záležitost velice subjektivní.
  • 0

#19 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 18 duben 2007 - 11:04:23

Luda76:
Já myslím že těch vlivů na výsledek bude víc než jen pH, asi to bude pufrační síla, pKB, pH, docela by mě zajímalo jak to bude ovlivňovat redox potenciál, když se do toho strčej elektrody........
  • 0

#20 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 18 duben 2007 - 21:00:52

Se priznam ze si napoprve nakvrdlam neco standartniho a experimentovani si necham na pozdejc :? :?:
Sem nasel nejakou zminku o problemech pri nahrazovani alkalii! Tak nebudu blbnout dokud dany cvachtadlo aspon trosku nepoznam...

Ono by to lucebnictvi chtelo tady na Temnej jeste trosku rozebrat.
Zacit lehounce - zakladni vyvolavaci latky, pomocny latky a v pripade zajmu pokracovat v miniserialech...
  • 0

#21 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 18 duben 2007 - 22:09:50

No co ti brání? To chceš aby všechno odmakali ostatní? Ke strojům kemo!
  • 0

#22 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 19 duben 2007 - 07:22:21

Problem je v tom ze ja bych dokazal tak akorat opapouskovat nejakou knizku :?:
Neco malo vim ale nerad bych siril bludy...
  • 0

#23 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 19 duben 2007 - 08:04:52

Problem je v tom ze ja bych dokazal tak akorat opapouskovat nejakou knizku :?:
Neco malo vim ale nerad bych siril bludy...


Hodne veci zacina tim, ze si clovek nekde neco precte a vyzkousi, tak jen do toho.
  • 0

#24 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 duben 2007 - 11:24:57

A zkousel nekdo z vas vliv ruznych alkalii v roztoku B na konecnej vzhled negativu. Meni se prej zrnitost a kontrast. Nejjemnejc snad pracuje samotnej Borax, Kodalk pry dava vetsi kontrast a vyraznejsi zrno atd...


Tak Koblic v předpisu pro Pextral navrhuje jak použití louhu sodného tak draselného s tím, že draselný by měl způsobovat větší kontrast a krytí. Proto louh draselný doporučoval při použití Pextralu jako pozitivní vývojky. S tím jsem zatím vůbec neexperimentoval, ale určitě se na to chystám - aspoň si na tom ujasním, jak v těch dvoulázňových předpisech vůbec obraz vzniká.
  • 0

#25 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 20 duben 2007 - 12:16:28

podle "Fotografickeho receptare Kulhanek - Stverak"
1g hydroxidu sodneho == 1.4g hydroxidu draselneho...
  • 0

#26 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 24 duben 2007 - 11:42:00

Resim nekolik problemu

Muzu necim nahradit Disiricitan sodny v PMK? Treba Pyrosiricitanem ve stejnem mnozstvi, nebo dokonce kys. citronovou?

Ohledne zasadityho utalovace me napadlo pridavat borax ci metaboritan do Fomafixu, ci bezne dostupnyho Kyselyho ustalovace. Neznate nekdo slozeni fomafixu? Ze je zakladem Thiosiran am. je mi znamo...

Experimentum zdar :-)
  • 0

#27 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 24 duben 2007 - 11:47:34

Luda76: Recept na alkalickej ustalovac je v pokracovani clanku o lithu.
  • 0

#28 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 24 duben 2007 - 12:12:26

Jo, a nejen tam. Ja jen spekuluju ze bych nemusel objednavat tolik chemie , a resil to pouhym primichanim alkalie do konfekcnich ustalovacu...

Dik
  • 0

#29 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 24 duben 2007 - 12:25:15

Luda76: Co máte za recept na PMK? V tom co mám disiřičitan sodný není.
  • 0

#30 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 24 duben 2007 - 12:28:31

Metol .................... 5g
disiricitan .............10g
Pyrogalol ............ 50g
  • 0

#31 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 24 duben 2007 - 12:37:34

V tom co mam je misto disiricitanu siricitan. Pomery jsou stejny
  • 0

#32 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 24 duben 2007 - 12:50:54

ja mam v predpisu Sodium bisulfite. Siricitan je Sodium sulfite.
Nebo sem neco zvoral? Nemel by to bejt spis Hydrogensiricitan???
Moje chemie konci u "H2S, smrdi jako pes" :-)
  • 0

#33 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 24 duben 2007 - 13:27:43

Bisulfite, sulfite jsou v poradku, ten recept mam z knihy "Film developing cookbook" od Anchela a Troopa, mozna je to tiskova chyba nebo to neni originalni recept - je zvlastni, ze pomery jsou stejny.

Sodium bisulfite a Sodium hydrogen sulfite jedno jest.

Jen drobnost, Sodium bisulfite neni disiřičitan sodny (Sodium disulfite), ale hydrogensiřičitan sodný, ten by měl jít nahradit siřičitanem sodným. Goro by nam k tomu mohl říct víc.
  • 0

#34 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 24 duben 2007 - 14:06:50

pravda zvoral sem to.
Mel to byt Hydrogensiricitan sodny

Kazdopadne Siricitan a Hydrogensiricitan zrovna v PMK zamenit urcite nejdou. Siricitan sodny je slaba alkalie , kdezto Hydrogensiricitan sodny je mirne kysely. :-) To by ten Pyrogalol nerozchodil ( vyvojka by nevydrzela dlouho = viz Goro vyse )
  • 0

#35 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 24 duben 2007 - 14:49:04

To nevim, ale neni to jediny recept kde jsem videl kombinaci pyrogallolu a siřičitanu sodnýho (Kodak SD-1, Burki's pyro), ty ovsem neobsahuji metol.
  • 0

#36 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 24 duben 2007 - 18:30:03

Koukám že je po mě scháňka
pyrosiičitan=disiřičitan
Pyrosiřičitan je Na2S2O5, hydrolýzou (ve vodě vzniká hydrogensiřičitan, který je slabě kyselý. Tahle látka se přidává k pyrogallolu, nebo k pyrokatechinu, aby vydržel.
V zásaditém prostředí totiž pyrogallol velice dobře reaguje s kyslíkem.
Když do takového roztoku pak přilejete zásadu (hydroxid, nebo uhličitan, metaboritan, borax... změní se pyrosiřičitan (zhydolyzovaný na hydrogensiřičitan) na siřičitan, vývojka je mírně zásaditá, vyvolává, ale dlouho nevydrží.
Pokud se do stocku přidá místo pyrosiřičitanu jen siřičitan bez další kyseliny, roztok musíte držet pod ochrannou atmosférou, jinak nevydrží.
  • 0

#37 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 24 duben 2007 - 18:42:19

Aha, takze pokud micham mnozstvi ktery spotrebuju rekneme do 24 hodin tak muzu pouzit pouzit siricitan sodny, pokud je to k delsimu skladovani tak hydrogensiricitan.

Chapu to spravne?
  • 0

#38 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 24 duben 2007 - 18:45:02

Tak bych to i doporučil, ale nevím jestli vydrží den týden nebo 10 hodin, to vyzkoušené nemám. Roztok s pyrosiřičitanem by měl vydržet asi půl roku, možná i více. Redukovat začne až po namíchání se zásadou.
  • 0

#39 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 24 duben 2007 - 18:50:42

Jasne, tady slo o to ujasnit si rozdil mezi chemikaliemi.
  • 0

#40 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 25 duben 2007 - 05:18:06

Taky dekuju.
Sem to ale ... ehm chemik :-)
  • 0

#41 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 25 duben 2007 - 06:57:56

Taky dekuju.
Sem to ale ... ehm chemik :-)


Tak to jsme na tom stejne. Jeste, ze je tu Goro (chemicky guru), jinak by mi asi kazda druha vyvojka vylitla do povetri.
  • 0

#42 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 26 duben 2007 - 12:01:13

Ahoj.
Máme interfernet a Temnou, a to je dobře :lol:
Podařilo se mi vypátrat odpověď ohledne nahraditelnosti Hydrogensiřičitanu sodného v PMK Pyrosiřičitanem sodným .

Třeba je to jen můj boj, třeba to bude někomu k užitku...

They're actually different chemicals. Sodium bisulphite is NaHSO3, and Sodium metabisulphite is Na2S2O5. Both are available in powder form, and incidentally have the foodstuff additive numbers of E222, and E223 respectively.However, as soon as you dissolve Sodium metabisulphite in water it becomes Sodium bisulphite. The addition product of Na2S2O5 + H2O is 2(NaHSO3).As you may see, there's a difference in the molecular weights of the bisulphite and metabisulphite. Anhydrous Sodium metabisulphite has a molecular weight of 190 to the bisulphite's 104, but the metabisulphite will form two molecules of bisulphite with the addition of one molecule of water. Therefore 19 gms of anhydrous metabisulphite is equivalent to 20.8 gms of pure bisulphite.Since pure Sodium bisulphite is almost impossible to obtain, it's easier and cheaper to substitute 91.3% of the weight of bisulphite with metabisulphite.


Takže 100g Hydrogensiřičitanu sodného == 91.3 g Pyrosiřičitanu sodného

Dokonce to na jiném webu potvrzuje samotný autor předpisu na PMK.
No, není to skvělá zpráva :-) :lol:

Lučbě zdar...
  • 0

#43 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 10 květen 2007 - 07:57:05

Ahoj

Takze nakonec mam chemii na Pyrocat M.
Mel bych par otazek...

Kbr - Pridat ci nepridat - v puvodnim predpisu neni???

Mataboritan sodny - nesehnal sem ho. Koupil sem Borax a Sodny louh. Na internetu a v literature jsou ale rozdily v pomeru tehdle latek pro namichani Mataboritanu. Takze netusim kterou recepturu pouzit...

A nejake dalsi postrehy, napady???
  • 0

#44 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 11 květen 2007 - 09:42:21

Zdarec. Já míchám metaboritan nasucho v porcelánové misce dětskou umělohmotnou tvrdou lžičkou. Fakt se musí dát jen pár kapek vody! Jinak je z toho velká řidina a vysuší se to až za několik dní a pak je to jak beton. Ničemu to ale nevadí. Rozdrtíš to a hotovo. Když přeleju a je to moc řídké tak to dám na pár sekund ohřát do mikrovlnky (furt míchat) a tak to opakuji až z toho je bílej prášek.
69 g boraxu
14,5 g hydroxidu sodného
  • 0

#45 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 květen 2007 - 09:58:00

bzencak: Počkej, ty to je promícháš a basta fidli? Nic víc?
  • 0

#46 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 květen 2007 - 10:00:25

Počkej, takže jen trošku vody a umíchat to až na bílý prášek?
  • 0

#47 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 11 květen 2007 - 10:06:05

No jasně!
  • 0

#48 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 11 květen 2007 - 13:56:45

Jestli se nepletu tak pokud napr. potrebujes X% roztok Metaboritanu ( napr. na dd23 - http://www.awh-imagi...nton/2bath2.htm ) tak ho ani nemusis pripravovat dopredu. Staci Borax a sodu rozpustit ve vode...
  • 0

#49 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 15 květen 2007 - 19:56:27

Mohu-li se zeptat. Japa je to s rozpustnosti Uhlicitanu draselnyho ( 75% roztok )???

Mel by ten roztok bejt cirej. Mam v nem nakej curbes :evil:
  • 0

#50 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 15 květen 2007 - 20:15:17

Jen teda jeste doufam ze sem neudelal botu.
V predpisu pro roztok B je:

Voda .......................................... 70ml
Uhl. Dr. ...................................... 75g
Voda do ...................................... 100ml

No a ja nakonec zadnou vodu dolejvat nemusel. Mel sem rovnejch 100ml.
Napada me ze sem se seknul, a prdnul tam 100g misto 75g :evil:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních