Přejít na obsah


Fotka

Dálkoměry


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1123 odpovědí na toto téma

#751 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 083 příspěvků(y)
Reputace: 402

Publikováno 29 listopad 2010 - 11:41:32

Jelikoz davam prednost zrcadlovkam, kde ma clovek vetsi kontrolu toho, co a jak na obrazku bude, necekam od dalkomeru kdovico. Mam napriklad Leicu IIa a pouzivam ji s petatricitkou. Externi hledacek mi pripada jako desivej vopruz a tak jsem si proste nacvicil, o kolik je pohled petatricitky vetsi, nez ten hledacek na 50mm. Tyhle fotaky clovek vetsinou pouziva pro zivejsi akci, ne pro nejake komposice s dostatkem casu a tam se na tyhle detaily tolik hledet nemusi.
  • 0

#752 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 29 listopad 2010 - 12:16:59

Z ryze pragmatického hlediska musím souhlasit s Dubrarem. Na druhou stranu dobře seřízený, téměř kapesní Zorki 1 s tiše mlaskající závěrkou má cosi do sebe. ;-)

Pro milovníky ruských (a ukrajinských) strojků pro potěšení:
http://www.klemin.ru...ers/Posters.htm

Možná už tu ten odkaz někdy proběhl, ale to asi ani nevadí.
  • 0

#753 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 29 listopad 2010 - 13:32:20

Neumím to posat, nevím co tě přesně zajímá. Jestli chceš, můžeš mne navštívit a všechno si prohlédnout. Naprostá většina hledáčků dálkoměrů je po vyčištění a seřízení světlá a jasná. Použití s nasazenými brýlemi je obvykle problematické. Já taky nosím brýle, ale do hledáčku se dívám bez nich.
...


No to je velkorysá nabídka, nejraději bych ji využil - na svátky budu doma v Ostravě. Bez brýlí bohužel vidím houby a je mi nepříjemné je sundávat, protože se bez vidu cítím nepříjemně a navíc mi pak nestačí ruce.

Použitelnost hledáčku je pro mne dána řadou parametrů, jejichž vnímání je obávám se do značné míry subjektivní - minimální vzdálenost od oka (abych si nedřel brýle a viděl případné indikátory po stranách pole), subjektivně uspokojující jas, kontrast, zvětšení, zřetelnost ostřícího obrazu, použitelnost v šeru, bonusem je korekce paralaxy apod. Podařilo se mi mezitím vydražit ještě Olyho 35 RC a RD, které jsou ohledně hledáčků v téhle kategorii vyzdvihované, tak uvidím a srovnám si naživo.

Každopádně ti velice děkuji, protože nikde jinde jsem se podobně smysluplného, fundovaného srovnání založeného na zkušenosti nedočkal.
  • 0

#754 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 29 listopad 2010 - 14:00:17

dubraro: by ma zaujimalo ci zorki 4k pripadne ine ruske neskorsie stroje s kombinovanym hladacikom/dialkomerom maju superimposed aj split image dialkomer, teda ze je flak jasne oramovany

Jestli dobře rozumím na co se ptáš, tak je to jedině Leningrad. Ten má taky v hledáčku rámečky pro různé objektivy.
  • 0

#755 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 29 listopad 2010 - 14:03:50

dubraro: by ma zaujimalo ci zorki 4k pripadne ine ruske neskorsie stroje s kombinovanym hladacikom/dialkomerom maju superimposed aj split image dialkomer, teda ze je flak jasne oramovany

Jestli dobře rozumím na co se ptáš, tak je to jedině Leningrad. Ten má taky v hledáčku rámečky pro různé objektivy.


Kolega myslel asi ostření jak dvojitým obrazem, tak klínem zároveň.
  • 0

#756 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 29 listopad 2010 - 14:11:57

Tak ako pise Rimmer. videl som to prvy raz v hexare a pre mna je to nebe a dudy oproti beznemu flaku bez ohranicenia.

popisane je to tu:

Rangefinder images with BOTH superimposed AND split images are more accurate than superimposed images alone because the human eye can focus split images VERY easily. Unfortunately, only the Leica M's, CL, CLE, Hexar RF, Rollei RF, Voigtlander Bessa R, R2, R2A, and R3A have this feature. According to Modern Photography, with some people this accuracy increase may be as much as 5 times!


  • 0

#757 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 785 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 375

Publikováno 29 listopad 2010 - 14:29:57

Corvus,
hm, anglicky síce ako-tak viem, ale nejako mi to hlava neberie (pred chvíľou som sa poriadne najedol :wink: ), vedel by si to "voľne preložiť" prosím?

Nerozumiem rozdielom medzi "superimposed" a "split images", resp. skôr tým slovíčkam.

Inak k Hexaru - možno bude po Novom roku k mání ;-)
Ď.
  • 0

#758 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2010 - 15:36:34

volný překlad tak, aby to bylo jasné: superimposed= překrytý, tzn. obraz v hledáčku přímý i přenesený dálkoměrem, jsou jakoby ve vrstvě, split image = dělený, podobně jako na klínu matnice na zrcadlovce.
  • 0

#759 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 29 listopad 2010 - 15:37:41

What am I talking about? OK, take one of these cameras and focus on the proverbial telephone pole. Notice the two images INSIDE the rangefinder spot. Notice the two images go together or apart inside the rangefinder spot--that is the superimposed image which most rangefinders have. But look again AT THE OUTSIDE EDGES of the rangefinder spot. As you focus, you can also match up the telephone pole to the OUTSIDE EDGES of the rangefinder spot--that is the split image capability.


no je to duch a zaroven klin aspon ja to tak chapem. ten rozdiel je prave v tom jasnom ohraniceni skvrny.

coze chces hexar predat? uz ta netesi? nie z by som mal zaujem, som cital ze to vie byt pekne narocna mrska... ;-) radsej by som povedzme Minoltu CLE alebo teda uplne najradsej M3 hmm....
  • 0

#760 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 785 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 375

Publikováno 29 listopad 2010 - 15:47:22

Páni Jirinol a Corvus,
vďaka za preklad, už tomu rozumiem lepšie. Je pravda, že na Kievoch a iných starších diaľkomeroch bola tá škvrna taká obláčkovitejšia a rozplizlejšia. Očami sa najprv hľadala škrvna, až potom dva obrazy ;-)

Hexar neomrzel, je to určíte príjemný nástroj. Dôvody čisto teoreticko-ekonomické (ako to býva, príliš veľa fotoaparátov na poličke - a s čím nefotím, to radšej posúvam ďalej). Teraz dostal konkurenta v podobe Nikon F3HP + 28/2, tak ak tento zastane rolu "fotím ľudí v tmavých interiéroch", uvidím.

Ale včera som si to skúšal, a ten diaľkomer je potvora - ostrenie so širokými sklami na blízke vzdialenosti (v šere) nemá konkurenciu - na Nikone jednoducho delený obraz nevidím (a to je matnica ozaj fajná a krásne svetlá).

Napíšem o pár týždňov (a Corvus - my musíme dať varené alebo aspoň niekedy pokecať!).

Ď.
  • 0

#761 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 listopad 2010 - 00:12:41

Měl bych jeste otazecku takovou obecnejsi je tu nekdo kdo pouziva k dalkomeru filtry? At uz polarizacni ci prechodove....? Jak to pripadne resite?
  • 0

#762 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 listopad 2010 - 00:18:13

filtry? nevím jak jiní. Používám pouze barevné korekční pro požadovanou úpravu tonality čb filmu obrazu, myslím, že přechoďák a polarizační filtr u dálkoměru je dost těžko praktikovat, nevidíš, jak to dopadne, jako u zrcadla.
  • 0

#763 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 listopad 2010 - 00:25:01

K Zorkiji a FEDu jsem leta pouzival barevne filtry (cerveny, zluty, oranzovy, zeleny) a k tomu byla tabulka na upravu expozice

Co se tyka polarizaku a prechodaku, nekde jsem videl specialni verzi pro dalkomer, ktera sla budto vyklopit tak aby bylo skrz ni videt a po nastaveni priklopit nebo udelana tak, ze zaroven byla videt skrz hledacek.
  • 0

#764 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 86

Publikováno 30 listopad 2010 - 06:09:34

Měl bych jeste otazecku takovou obecnejsi je tu nekdo kdo pouziva k dalkomeru filtry? At uz polarizacni ci prechodove....? Jak to pripadne resite?

To snad ani na dálkoměr nepatří né?
  • 0

#765 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 785 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 375

Publikováno 30 listopad 2010 - 08:19:53

...Co se tyka polarizaku a prechodaku, nekde jsem videl specialni verzi pro dalkomer, ktera sla budto vyklopit tak aby bylo skrz ni videt a po nastaveni priklopit nebo udelana tak, ze zaroven byla videt skrz hledacek.


To je polarizačný filter pre Mamiya 7 (ZE702), šikovne vymyslený. Pri vyklopení nahor (uchytenie na spôsob pantografu) prekryje expozimeter (už si nepamätám či aj hľadáčik) - takže vlastne meranie je cez neho.

Inak by som v tom až taký problém nevidel, treba si len urobiť značky na obrube filtru a nastaviť si uhol polarizácie mimo objektívu (pred okom), a zapamäť si ho.
  • 0

#766 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 30 listopad 2010 - 09:21:09

Měl bych jeste otazecku takovou obecnejsi je tu nekdo kdo pouziva k dalkomeru filtry? At uz polarizacni ci prechodove....? Jak to pripadne resite?

Přechodový těžko, to není úkol pro dálkoměr.
Polarizační docela dobře. Chce to použít speciální "dálkoměrovou" sluneční clonu s otvory, která má vpředu závit na filtr. Tak se dosáhne toho, že částí hledáčku se díváš skrz filtr a můžeš ho pohodlně nastavit.
  • 0

#767 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 listopad 2010 - 11:11:02

Aha tak presne tohle jsem myslel taky sem to nekde videl na nejaky fotce ty znacky me taky napadlo ale prijde mi to takovy dost neohrabany... a prechodak pokud by byl v krouzku beztak clovek neovlivni a nebo by se dal odhadnout.... nevim ale na vyuziti k foceni krajinky mi to prijde jako fajn pouzivat filtry. K ucelum ke kterym je dalkomer primarne urcen -coz je reportaz je to asi k nicemu ale jak uz sem psal planuju ho pouzivat jinak. ta vyklapeci redukce se da nekde sehnat? Ta slunecni clona jestli to chapu spravne tak do ni se pak davaji filtry velkych prumeru zrejme ze? To jsem videl neco k leice taky neco ze to melo jeste jeden malinky filtrik a asi to bylo nejak spojeno s tocenim filtru na objektivu ale v prodeji sem nic takoveho nevidel nikdy. Filtry pro BW neresim tam je to v pohode.
  • 0

#768 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 30 listopad 2010 - 11:43:19

Ta slunecni clona jestli to chapu spravne tak do ni se pak davaji filtry velkych prumeru zrejme ze?

Tak moc velkých ne ... 52 nebo 58 mm.
  • 0

#769 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 listopad 2010 - 12:48:49

Aha a prosimte jestli o nejake vis nebo o nejakem tom odklapecim drzaku ci neco takoveho mohl bys mi sem dat odkaz nikde sem nenasel.... 8-) Jen pol.filtr pro leicu zrejmne odklapeci ale za 9500 :D
  • 0

#770 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 1 prosinec 2010 - 07:43:00

Odklápěcí zařízení jsem nikdy ani neviděl. Sluneční clony s dírami se běžně prodávají na e-bay, kvalitní (opravdu) čínské kovové za pár dolarů. Hledej "Leica hood" nebo "vented hood".
  • 0

#771 ulik

ulik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 prosinec 2010 - 22:29:12

Zdravim.

Před par dny jsem žádal o radu z nákupem nějakeho staršího ruského dálkoměru, a objektivu.

DEKUJI TEDY uživatelum:
dubraro
Tlampač (grafoman)
achernar
kid


Dnes sem z radostí koupil u Pazdery Jupiter 12 zavit M39.

Teď mi teda chybí akorat tělo Smile

V nekazance sem viděl Zorki 4 bez objektivu, tak beru ten Smile

Jen doufam že bude vše v pořadku, u škody sem koukal na jeden Z4 a na Béčko čas se to platno dovíralo asi 5 vteřin Sad

Je tam jeste jeden Zorki 4 ale je za 1000, ale to mi přijde moc Sad


OT: Ještě bych se touhle cestou chtěl zeptat zda-li by jste někdo za rozumnou cenu neprodal Zorki 1-4

Děkuji.

Z Přaním pěkného večera

Ulik
  • 0

#772 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 1 prosinec 2010 - 22:56:47

Gratuluji!
Se Z 4K (ta páčka rychlopáčka se fakt hodí - kup si Z 4K místo Z 4ky!) a tímto objektivem jsem nafotil nejvíc reportáží - s dobrou obrazovou kvalitou! Kromě nastavování časů tím pidikolečkem mě na něm nic nenaštvalo! A je levný i pro náhradní těla :)

Postřeh a Dobré světlo! :roll:
  • 0

#773 ulik

ulik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 prosinec 2010 - 23:06:38

:) děkuji.

Ta rychlo pačka na Z4K je určitě lepší(už sem jednu radu na to dostal) ale všude maj jen Z4, a ja nemam tělo a chci už fotit.
Musim teda vzit ted kolečko :)
Jinak to pidikolečko na ty časy je fakt velice srandovní, už se tešim jak mi to pujde ted v zimě z tema zmrzlejma prstama.

K tomu objektivu: Sem si vědom že to bude asi dobrý! Však sem ted pár dní na Flickru pořadně pokoukal
:roll:
  • 0

#774 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 86

Publikováno 2 prosinec 2010 - 06:41:23

Tisíc je za Zorkiho 4 moc.Já ten svůj 4K koupil na aukru kolem 700kč i s objektivem, ve stavu jako nový.I fukčně je na jedničku. :wink:
  • 0

#775 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 385

Publikováno 2 prosinec 2010 - 10:04:39

no moc nemoc - dá se se štěstím koupit levně, ale kdyby to bylo se zárukou
taky myslím poslechovej test je důležitej, jestli mlátí jako buchar - jako ten můj, nebo je porevolučně namazán a chodí měkce

někdy dám o pár stovek víc, abych měl klíd :lol: a se mnou i moje žena - když mě někdy vidí, jak procházím nabídky a něco sháním, tak by mi i připlatila aby měla pokoj :wink:
  • 0

#776 ulik

ulik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 prosinec 2010 - 23:20:58

Tak a je to, nabehal sem se jak ten skřet na tom avataru 8-O po tom sněhu,uf!

Koupil jsem Zorki 4K za 300Kč v BS-Foto.
Proskoušenej a servisovanej (asi to neni takovej mlaskoun jako leica,ale zvuk je jemný:(

Stativ 170 Kč z redukcí (Pazdera)

Filtr žlutozelenej 30 Kč (Pazdera)

Pouzdro 50 Kč (fotoškoda) Sem uplně čubrněl že tam byl černej na Zorkiho.

ALE JEDNA ZÁSADNÍ VEC MI CHYBÍ! A TO EXPOZIMETR. BEZ TOHO SE NEHNU. Ten nikde nebyl funkční (nebo vyšeptalej). hmmmmmmmmm :(

Vložený obrázek
  • 0

#777 ondrais

ondrais

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationBřevnov
Reputace: 11

Publikováno 3 prosinec 2010 - 01:36:44

nemáš nějakej ten holčičí pididigikompakt na hospodský momentky? Já ho úspěšně používám když fotim s flexaretou. Sice nemá manual, jen nastavení ISO, ale dá se to dopočítat a funguje to skvěle. Dokonce je to menší než většina expozimetrů a ještě to umí taky pořídit nějakej ten snímek kde by filmu bylo škoda ( používám to jako takovej "zápisník do kapsy" )

Jinak gratuluji ke koupi, ať je radost. Možná bych Tě rád poprosil, jestli by se ti nechtělo udělat jeden pokus. Mam doma sklo Mir-1 37/2.8. Moc povedený sklíčko ale na besse L je ostření uplně mimo. Myslíš že by sis jej chtěl půjčit na vyzkoušení na pár ( klidně jedný ) fotce? Nevím co s ním, má M39 závit a já marně zjišťuju na jaký tělo je to dělaný... 8-O
  • 0

#778 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 3 prosinec 2010 - 06:52:24

Mir-1 s M39 je na starší Zenity se závitem (před E-čkem - od původního až někam k předsérii E-čka). To se není co divit, že ostření skla pro zrcadlovku je na těle dálkoměru mimo 8-O. U ruských M39 objektivů holt nutno rozlišovat, některý dokonce existovaly ve verzi pro Zenity i pro dálkoměry (rozlišit obvykle není problém), ale zrovna Mir je čistě zrcadlovkový sklo.
  • 0

#779 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 3 prosinec 2010 - 09:50:26

Tak a je to, nabehal sem se jak ten skřet na tom avataru :) po tom sněhu,uf!

Když musíš mít všechno hned....
Gratuluji a přeji přijemnou zábavu.
Myslím, že na Z 4K byly pouzdra vždycky černé.
Novější modely mají vžy o něco tvrdší chod než staré Zokije, a to ze dvou důvodů:
- nejkratší čas je 1/1000
- první FEDy a Zorkije byly tehdy špička, montovaly se pečlivě a dělali to zkušení lidé (já vím že v polepšovně nebo v lágru). Později už se to tak pečlivě nedělalo a přišlo se na to, že když se pružiny v závěrce pořádně natáhnou, tak závěrka jakž takž funguje i přes nějakou tu nepřesnost nebo nedokonalost. Vrcholu to dosáhlo u FEDů 4 a 5. Když si s tím někdo vyhraje, závěrku pečlivě smontuje a seřídí, tak chodí stejně jako Leica - akorát že to vzhledem k ceně aparátu sotva někdo udělá.
  • 0

#780 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 3 prosinec 2010 - 11:14:40

:) děkuji.

Ta rychlo pačka na Z4K je určitě lepší(už sem jednu radu na to dostal) ale všude maj jen Z4, a ja nemam tělo a chci už fotit.
Musim teda vzit ted kolečko :)
Jinak to pidikolečko na ty časy je fakt velice srandovní, už se tešim jak mi to pujde ted v zimě z tema zmrzlejma prstama.

K tomu objektivu: Sem si vědom že to bude asi dobrý! Však sem ted pár dní na Flickru pořadně pokoukal
:)


Hlavně tím pidikolečkem netoč, když nemáš nataženou závěrku. Jinak budeš mít rychle po radosti. :?
  • 0

#781 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 905

Publikováno 3 prosinec 2010 - 15:07:11

Vážený kolego, dubraro, kde nechat odborně promazat Zorkij4K, kterému
se při nastavení delších časů zpomaluje druhá lamela pláténkové závěrky?
Přístroj vč. Jupiteru 2/8 a pouzdrem ("zcela nepoužitý"), včetně SVEMA 65
se snímky účastníků jakési pitky na dače v berjozovém háji, který majitel
zanechal patrně v deliriu v přístroji a prodal do vetešnictví za Kč 500,- kde
jsem jej před lety zcela náhodně objevil, zastrčený v samém koutě... Erik
  • 0

#782 ulik

ulik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 prosinec 2010 - 23:48:32

Zdravím.

Po dvou dnech šmejdění jsem nenašel žadný slušný expozimetr a tak jsem nezištně zaknučel u otce a jeho družka měla doma Exposimet.
Přesne ten expozimetr co sem nejvic k tomu Zorkimu 4k chtěl.
Četl jsem tady přimo o tomhle expozimteru a tak jak sem to zkoušel to vypada že funguje slušně.
Diky ONDRAIS za rady z tim kompaktem,to neni vubec špatný nápad:)
Co se týká toho objektivu Mir-1 37/2.8, na to asi odpovedel Bret3.
To:KID-------musim řict že tu informaci s tim natažením před nastavenim času jsem naštěstí věděl. díky bohům:) :wink:
To:dubaro-------jj. musel sem to mit hned a s tim exposimetem to taky nejak klaplo.
Ted aby taky nejakej ten záběr klapnul.
Nehodlam moc jen tak bouchat ve strýtu ulice za hezkeho počasí(stejně toho slunce ted moc neni)No a taky ten hledaček.
To bude opravdu na tu kompozici potřeba.
Ale ted jak na potvoru sem venku na stanku na trzích a nemam moc čas. Na foceni doma bych potřeboval nějaký mezikroužky nebo macro objektiv,ale prave nevim co je lepší.
Na paladixu sem videl nejaký macro objektivy ale radci bych mezikroužky na ten JUpiter 12.
MUŽETE PROSIM PORADIT? DIKY
  • 0

#783 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 6 prosinec 2010 - 08:16:06

Vážený kolego, dubraro, kde nechat odborně promazat Zorkij4K, kterému se při nastavení delších časů zpomaluje druhá lamela pláténkové závěrky?

Těžká rada. Já si svoje aparáty opravuji sám, takže s jinými opraváři nemám zkušenosti. Bohužel ale mám málo času (pracuji mimo domov) abych mohl toto dělat i pro další zájemce.
Zpomaluje = druhá roletka se pohybuje pomalu nebo se i zastaví v pohybu - vyčistit, namazat, seřídit (kompletní rozborka / sborka)
Zpomaluje = časy jsou delší než by měly ale 2. roletka se pohybuje rychle - vyčistit (nemazat) zpožďovač dlouhých časů, na to se nemusí celý aparát rozebrat, mechanismus je pod horním krytem.
  • 0

#784 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 6 prosinec 2010 - 10:22:24

Zdravím.
Na paladixu sem videl nejaký macro objektivy ale radci bych mezikroužky na ten JUpiter 12.

Já ti ty mezikroužky, neříkám prodám, ale půjčím. A vím proč. Záhy zjistíš, že fotit makro dálkoměrem není úplně nejlepší nápad.
  • 0

#785 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 prosinec 2010 - 10:45:29

... Záhy zjistíš, že fotit makro dálkoměrem není úplně nejlepší nápad.


To jsi, milý Dubraro napsal velmi kulantně, jemně, až něžně. :lol:
  • 0

#786 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 86

Publikováno 6 prosinec 2010 - 11:17:48

Mám takovou obavu ,že na toho Zorkie zachvilku budeš chtít natáčet i filmy. :lol: 8-)
  • 0

#787 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 6 prosinec 2010 - 12:06:23

... kde nechat odborně promazat Zorkij4K, kterému
se při nastavení delších časů zpomaluje druhá lamela pláténkové závěrky?...


Tyhle mechanické věci mi opravuje k mé naprosté spokojenosti pan Kejval z Nového Boru. Fungujeme přes poštu.
  • 0

#788 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 8 prosinec 2010 - 14:35:49

Ahoj, tak jsem si vyražil uvedené aparátky, cena docela šla a hned mám pár otázek, oba jsou bohužel trochu nemocné:

1) Kam do servisu? Oba by jej potřebovaly. Konica je klon Minolty 7SII, pomohl by pan Blažek z NJ? Co Olympus, ofiko servis mě vypoklonkoval s OM už před několika lety, tak je posílám panu Timmannovi do Německa.

2) Dá se někde/nějak/u někoho levně přeměřit časy? Rád bych je vyšetřil, zda nejsou špatné závěrky, než do nich začnu investovat. Oko- a uchometricky se zdají být ok. Dtto pro expozimetr.

3) Konice chodí ostření pouze od nuly do dvou metrů, dál ani krok. Dá se z toho něco usoudit? Má navíc ulomenou páčku ostření, mohl se do helikoidu dostat šroubek? Dal by se ten kousek plastu někde sehnat?

4) Má typickou vadu těhle aparátů, je volné tělo objektivu, stojí za to to řešit? Jinde se lidé vesměs shodují, že to nemá vliv na obraz, což se mi úplně nezdá.

5) Olympus má pro změnu nějak zapomětlivou automatickou expozici, občas ručička mermomocí skáče pořád do poslední naměřené pozice nezávisle na osvětlení až do pootočení voličem času. Působí to dojmem, že se mechanika nevystavuje úplně správně resp. zůstává viset (špína, mazivo, koroze) nebo je to spíš problém v elektrice? Závěrka a clona jsou kupodivu naprosto bez oleje.

6) Oly má zlomenou páčku samospouště, nemáte někdo nazbyt jinou z Oly 35 série?

Sorry za úporné otázky, snažím se vymyslet, do kterého aparátu ještě stojí za to investovat, protože Hi-Matic mě nadchnul, ale trochu mi chybí (polo)manuál:-)
  • 0

#789 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 21 prosinec 2010 - 15:11:07

Ahoj, nemáte někdo uvedený aparát? Rád bych si ho prohlédnul zblízka, zajímá mě po vyzkoušení několika podobných čím dál víc, ale cena je už docela pálka, tak ho nechci pořizovat naslepo. Nejlíp Ostravsko nebo Pražsko :-)
  • 0

#790 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 22 prosinec 2010 - 08:53:19

2/ Klidně i sám, přípravek na to se skládá z jednoho fototranzistoru, jednoho rezistoru a PC s příslušným programem. Někde je tady i schéma nebo odkaz na ně. Předváděl jsem to na minulém srazu.

3/ Rozebrat, pak se uvidí. Těžko. Leda odlít z nějaké pryskyřice.

4/ Nestojí, ani to nejde, je to tak zkonstruované.

5/ V mechanice. Rozebrat, pak se uvidí.

6/ Zlomenou páčku samospouště má dobrá polovina Oly 35 RC/RD. Samospoušť většinou u těchto aparátů nebývá používána, doporučuji zbytek páčky demontovat a otvor překrýt nějakou krytkou. Jinak kousek hliníku, vrtačka, pilníky, trpělivost.

Na kolik tě přišla Konica Auto S3?
  • 0

#791 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 22 prosinec 2010 - 08:54:32

Ahoj, nemáte někdo uvedený aparát? Rád bych si ho prohlédnul zblízka, zajímá mě po vyzkoušení několika podobných čím dál víc, ale cena je už docela pálka, tak ho nechci pořizovat naslepo. Nejlíp Ostravsko nebo Pražsko :twisted:

Mám oba. Bydlím v Havířově, pracuji v Praze. Když tak SZ nebo mail.
  • 0

#792 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 22 prosinec 2010 - 21:08:34

Díky za všechno info, poslal jsem mail. S3 jsem koupil za 81 liber, takže asi 2400,-.
  • 0

#793 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 prosinec 2010 - 12:33:35

V poslední době jsem sháněl (dražil) pro dva lidi dálkoměrný fotoaparát a za tu chvíli, co jsem ho měl v ruce mne to opravdu nadchlo (a teď pro známého sháním další, tak doufám, že se u mě ohřeje aspoň chvilku než ho předám ). Rád bych si taky nějaký pořídil. Ale popravdě jsem se o konkrétní modely RF aparátů nikdy nezajímal, tak bych se rád zeptal, jaký je vhodný do začátku. Fotit s ním budu jentak pro radost - portrét, krajina apod. Předpokládám ČB film.

Představa by byla spíš nějaký "modernější typ", kinofilm, velikost těla není příliš podstatná, v rámci nabízených RF spíš širší ohnisko a možnost nastavení clony.

Cenová představa řekněme 2500 +-1000 Kč

Moc díky za rady od zkušenějších

Lukáš
www.highenergy.cz
  • 0

#794 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 385

Publikováno 23 prosinec 2010 - 13:28:15

tenhle už z domu nepůjde
Vložený obrázek
ale co člověk to názor
  • 0

#795 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 prosinec 2010 - 14:41:15

tenhle už z domu nepůjde.
ale co člověk to názor

názor mám podobný. :lol: ten kousek na tvém obrázku vypadá úplně stejně skvostně jako ten můj.
  • 0

#796 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 prosinec 2010 - 14:59:01

Krásný kousek, ale co jsem koukal, tak podobný jsem nikde k prodeji nenašel. A kupovat RF na ebay se mi moc nechce... Přecejnom je to mechanika a když jí člověk neozkouší...
  • 0

#797 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 prosinec 2010 - 15:06:49

to máš asi takhle: jen opravdu vyjímečně v této zeměpisné šířce a délce dostaneš od tuzemce koupit to, co před r.89 nebylo dostupné, v opravdu dobrém stavu. (výjimky potvrzují pravidlo). Po několika letech nákupů foťáků a optiky v různých koutech světa víc věřím starším, ve věci kovaným rafanům třeba z US, UK či západní Evropy, než aukrobazáristům druhu "všechno máme, co nemáme, seženeme" (pardon, jestli jsem se někoho dotkl).
  • 0

#798 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 prosinec 2010 - 15:14:42

a mimochodem - i z vlastní zkušenosti vím, že už nikdy, pokud budu chtít začít s nějakým foťákem, nepůjdu cestou "napřed jednoduchý, levnější, pak teprve lepší" .... je jednodušší, lepší a ve výsledku levnější rovnou koupit perfektní věc. s dálkoměrem jsem si to taky takhle zkusil - napřed jsem pořídil zorkije, pak hajmatika, ale použil jsem jednou, dvakrát, a dost. a těžko je kdy vezmu znovu do ruky. Leda snad jako mimikry při procházkách v Bronxu. :lol:
  • 0

#799 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 385

Publikováno 23 prosinec 2010 - 15:17:29

můj kus přišel z australie přes slovensko (byl chvíli u ďura) - snad si tu cestu vybavuju dobře
byl první "sp", který jsem v životě držel v rukách
zajímavé, že se mi drží líp, než tělo desetkrát dražší, tamto má zas lepší hledáček atd, ale v tlapách se mi drží líp tohle espéčko
  • 0

#800 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 prosinec 2010 - 15:26:29

Jirinol: No nejaké digivybavení na focení (hlavně sportu a zvířat mám), takže dálkoměr beru opravdu jako relax a pro příležitostné focení, takže jsem si říkal, že investice bude tak nějak přiměření... Nebo myslíš, že ta napsaná cena je málo na slušný kousek?

Jirinol, RHx: A to kupujete z dražeb od jednotlivců nebo máte nějaký ozkoušený ebay bazar? Toho bych se určitě nebál... Ale nic moc jsem nenašel... Těžké když nemám žádný přesný model, co bych rád (teda vzhledem k ceně :lol: ).

Lukas
www.highenergy.cz
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních