Přejít na obsah


Fotka

APORodagonN 80/4 vs. Componon S 80a100mm a APO Rodagon N 105


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
56 odpovědí na toto téma

#51 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 srpen 2011 - 17:48:23

Podobně se rovná i ostrost v astro. Postup dobrý.
  • 0

#52 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 srpen 2011 - 18:44:25

Stejny postup posleze opakujem i pro kontrolu rovnobeznosti objektivu s negativem.


Michale, "můj táta toužil kdysi ze mě mít tvrdého chlapa... splnil jsem mu to jen napůl, jsem natvrdlý" (citace)
postup se zrcadlem pro kontrolu rovnoběžnosti roviny držáku filmu a základní desky jsem pochopil.
můžeš mi blíž osvětlit postup pro totéž u objektivu?
Díky
  • 0

#53 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 25 srpen 2011 - 19:06:56

Jiří, je to jednoduché, přiložíš to zrcátko, co jsi měl na základní desce na misku pro objektiv bez objektivu, případně na kus, v kterém je objektiv uchycen. Samozřejmě zase aby zrcadla byla zrcadlovýma plochama k sobě. Nabízí se i možnost přiložit zrcadlo přímo na přední obroučku objektivu, ale to se mi nezdá moc přesné.
  • 0

#54 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 srpen 2011 - 07:01:45

Jiří, je to jednoduché, přiložíš to zrcátko, co jsi měl na základní desce na misku pro objektiv bez objektivu, případně na kus, v kterém je objektiv uchycen. Samozřejmě zase aby zrcadla byla zrcadlovýma plochama k sobě. Nabízí se i možnost přiložit zrcadlo přímo na přední obroučku objektivu, ale to se mi nezdá moc přesné.


to přiložení zrcadla na obroučku objektivu, resp. obroučku misky, je jasné, ovšem tím asi nezkontroluju optickou osu (flatfield) objektivu, jejíž kolmost k rovinám filmu i papíru je velice důležitá. Snad možná jen u objektivů, které mají závit pro filtr na čele nebo celokovových objektivů bez plastového čela, a nikdy nebyly rozhozeny, se na to spoléhat dá.
v každém případě to ovšem chce zrcadla dokonale planparalelní, na levná zrcátka se moc asi spoléhat nedá, myslím si...
  • 0

#55 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 26 srpen 2011 - 08:07:33

Jiří, je to jednoduché, přiložíš to zrcátko, co jsi měl na základní desce na misku pro objektiv bez objektivu, případně na kus, v kterém je objektiv uchycen. Samozřejmě zase aby zrcadla byla zrcadlovýma plochama k sobě. Nabízí se i možnost přiložit zrcadlo přímo na přední obroučku objektivu, ale to se mi nezdá moc přesné.

mno to ale přeci srovnám rovinu _úchytu_ objektivu a ne objektiv.. :arrow: viz jirinol..
  • 0

#56 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 26 srpen 2011 - 12:17:08

Zrcatka to chce nejaka kvalitnejsi, ja jsem si zajel do sklenarstvi a vzal odrezky...
Skutecnou optickou osu objektivu tim opravdu nezkontrolujes, nezbyva asi nez doufat, ze neni objektiv nejaky rozhozeny a ma osu kolmou na uchyceni. Nebo si koupit mikroskop znacky PEAK, kterym muzes pozorovat zaostreni na zrno po cele plose fotografie...
  • 0

#57 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 26 srpen 2011 - 14:15:55

Také jsem se zabýval slovy "poloprofesionál", "poloprofesionální"(zrcadlovka, objektiv...). Pro sebe jsem si to vysvětlil asi tak:
"Poloprofesionál" se například svým fotografováním neuživí - příjem z něj je pouze částí jeho celkových příjmů. (To ovšem nutně neznamená, že by neuměl - třeba ani nechce, nemůže, baví jej i něco jiného atd.)
Výstupy (z "poloprofesionálního" zařízení) jsou nadprůměrně dobré, ale u výrobku se nepočítá s "profesionálním" nasazením = nelze je používat 12 hodin denně v nejrůznějších "nestandardních situacích". Prostě NEVYDRŽÍ TO. (Příklad: 10 let stará škodovka = téměř veterán, 10 let staré Porsche = téměř nový vůz.)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních