Přejít na obsah


Fotka

Fotíte a zvětšujete barvu?


 • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
101 odpovědí na toto téma

#101 kkellner

kkellner

  Nováček

 • Registrovaní
 • Pip
 • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 2 prosinec 2009 - 18:14:06

Nechtěl bych dělat přednášky, kór když jsem amatér a barvu jsem spoustu let nedělal. Kdysi jsem to i s tou fomou nakonec uměl ale dalo to spoustu práce, když vznikly minilaby přestalo mě to bavit, objasním teda jak to bylo s problémy.

Když se mi podařilo sehnat Kodak tak na fotce byla nějaká dominantní barva červená, žlutá, ostatní se za tím schovaly. běžně dostupné ORWO nemělo žádné barvy, všecko hnědozelenošedivé, každá odchylka znát.

Jestli hlava nebo filtry to myslím není rozdíl. Kaiser má zajímavost že má hlavu ale ne směšovací komoru, ale dvojitý kondenzor. A objektiv Apo. Tak jsem zvědav.

Celý proces byl nestabilní. Teplotu a nepohodlnou tmu-to vyřešil rotační procesor Jobo s temperancí.

Papíry Fomacolor PM30 nebyly špatné jenže Foma musela plnit plán. Co se povedlo šlo na export, ostatní si vyzkoušela a koupila družstva, profíci a kamarádi, na amatéra v krámě zbyl papír nevyzrálý, rozjeté vrstvy, to se pak člověk divil proč to nejde.

Všecko to bylo nestabilní, vývojka se pořád měnila, k téměř dobré fotce jsi se dostal jednou filtrací nebo po zkušenosti i bez filtrace ale pak začal bloudit. Odstranit 05 zelené a ono to bylo ještě zelenější. Rešilo se to buď jednorázovým použitím minimálního množství čerstvé vývojky nebo naopak káděmi na desítky litrů roztoku, který tak rychle nestárnul.

Souprava na vyvolávání Fomacolor-lepší bylo namíchat si vody sám. Podle stejného receptu ale bylo tam spousta věcí „lze vynechat“ a „lze nahradit“. Člověk si ty chemikálie časem nějak sehnal, ale Foma zase ten plán. Když jim něco nedodali, pilně nahrazovali a vynechávali a podle toho to vypadalo.

Tak tohle byl můj dotaz, jestli to teď jde líp.
 • 0

#102 papo

papo

  Nováček

 • Registrovaní
 • Pip
 • 332 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 prosinec 2009 - 21:38:21

oteccasu: už jsem tady o tom psal (např. v tomto vlákně 4.1.2009), ale není moc co kolem toho psát. Prostě to tak je a mám to vyzkoušeno. Dělám normálně ve slotech, které jsou v temperované vodní lázni, ale ty jsou tak do 20x30, takže 30x40 dělám v miskách při pokojové teplotě ve stejné chemii, doba ve vývojce a blixu 3 minuty, ale to se musí vyzkoušet. Nepozoroval jsem odchylky v barevném podání oproti fotkám dělaným při 35 st.C.
 • 0
0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních