Přejít na obsah


Fotka

Fotografování portrétů...rady.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
139 odpovědí na toto téma

#101 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 19 srpen 2009 - 21:06:48

Už sice nechci téma cyklů a podobných rozpitvávat,mě spíše vcelku vždy překvapuje,že taková témata jsou i v dnešní době některými vnímána jako věc nepříjemná a nevhodná pro veřejnou zmínku.Asi to je fakt tím,že člověk dělá léta ve špitálu mezi samýma babama a diskuse na některé téma,vnímané veřejností jako něco nevhodného je naprosto normální .Nevěřili byste,jak otevřeně je možné se s nimi bavit o nejrůznějších záležitostech a přitom bez jakýchkoli postranních úmyslů,jak to tady také padlo.Je to opravdu osvobozující,odhodit některé pitomé konvence.No nic.Hodím tady ukázku takového mého typického nepřipravovaného portrétu mé choti z normální vycházky.Nebyly tam žádné šminky,nic.Je to na HP5 z Biometaru 80,clona 2,8,nejtenčí mezikruh,ID 11 1:1,nominál,Fomabrom var. 40x40 .Nevím jak to tady bude vypadat,je to zase ofoceno sprostým kompaktem.Děsně mě tam irituje ten prst,ale prostě jsem ho neuhlídal :cry: . Vložený obrázek

příspěvek upraven moderátorem.
  • 0

#102 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2009 - 21:26:44

Téma jsem promazal. Pokud tu má k tématu někdo co řící, nechť tak učiní slušnou formou. Pokud někdo vloží ukázku jako příklad, není na místě se o daném obrázku kriticky vyjadřovat, nebyl vložen pro tento účel. Od tohoto účelu existují jiné servery, kde se lze vyjádřit(a vyřádit) do sytosti. Zkusme, prosím, všichni dodržovat základní pravidla slušnosti, všem nám jde přece o jedno=mít pěkné fotky a mít radost z (při) jejich tvorbě. Nemusíme se při tom urážet a napadat. K dnešní situaci se již, prosím, nevyjadřujte. Pokud máte k tomu něco na srdci, pošlete SZ nebo mail, ale nejlépe osobně na Srazu TK. Děkuji za pozornost.
  • 0

#103 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 srpen 2009 - 21:56:59

stejně se ale nemůžu dlouhodobě zbavit pocitu, že jakýkoliv (pro mě zajmavý, inspirativní) focení lidí je prostě o souznění s lidma jako takovejma. (jako je dobrá krajina o souznění s krajinou, myslim). trocha psychologie a hodně nějaký vnitřní pohody, kterou buďto mam a nebo nemam. až potom mi přijdou na řadu světla, vizážisti, filmy, pozadí...


Portrétní foto velmi výstižně definovala Cheryl Jacobs Nicolai:
Learn that people photography is about people, not about photography. Great portraits are a side effect of a strong human connection.

příspěvek upraven moderátorem
  • 0

#104 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 srpen 2009 - 22:04:03

Jo a pokud by byl zájem, navázal bych na srazu v BS na předchozí workshop "seznámení se zábleskovou technikou" další tvůrčí dílnou na téma "základy svícení portrétu".

Předpokládám, že bych k tomu vzal Sinar a Grafmaticy + Foma 100. Fotil bych vás přítomné. S Bzencakovou pomocí hned vyvolustálíme jednou lázní a bude-li k dispozici zvětšovák, můžeme i vykopírovat. Samozřejmě že by každy dostal svůj negativ portrétu.

Tak dejte vědět, jestli se s tím vším mám tahat :wink:
  • 0

#105 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2009 - 23:16:22

Dany: k tem tvym dodatkum nemam jiz co moc dodat, snad jen dost penez na zkazeny filmy, ale to plati ve vsech oborech fotky, nebot uceny z nebe nespadl, ani ja;-)....

příspěvek upraven moderátorem
  • 0

#106 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 19 srpen 2009 - 23:23:17

no já teď třeba zrovna scanuju 2 usušené svitky a vyhazuju jedno políčko za druhým, což mě pochopitelně mrzí. pravda, že tentokrát je to +- zmršenou exponometrií, kdy jsem si vzal celkem velké sousto a fotil na diák v protisvětle.. ale často vyhazuju fotky prostě jen kvůli výrazu modelky/modela a nebo neuhlídáním věcí jako odstávající kus oděvu či jiné překážky v záběru. na tohle by se mi hodil nějaký asistent nebo tak něco. pak mě taky nebaví pořád řešit, jak uchytit odrazku tak, aby sama držela a svítila, jak má, a já se moh věnovat foťáku.
naštěstí jsem si teď sehnal vizážistku, která snad se mnou bude jezdit svítit a korigovat scény.. snad.
no zkrátka zjišťuju, že na pořádné focení v plenéru je sestava model+fotograf celkem málo. jak to máte vyřešené vy?

btw. vítám diskusi o tématu, které mě zajímá a naplňuje nejvíc. bohužel zjišťuju, že ačkoli fotím prakticky jenom lidi, tak nejsem schopný o své práci nijak referovat a radit.. pořád mi připadá, že jsem na začátku.
dokonce jsem si nedávno uvědomil, že ačkoli se focením (lidí) docela "intenzivně" zabývám už skoro 2 roky, tak jsem v životě neviděl žádného "kolegu" portrétního/fashion fotografa při práci. vlastně se vůbec nestýkám s žádnými fotografy... všechno se učím sám a někdy mám pocit, že takhle to nestačí.
  • 0

#107 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 19 srpen 2009 - 23:28:51

jo a fotky pro nazornost jsou prece fajn.
jen na foru neni upe dobre je mit ve fullsize, protoze nez se pak clovek tim vsim proscrolluje (kdyz treba neco konkretniho hleda v postech), tak to je opruz :wink:
resil bych to thumby nejlepe.
  • 0

#108 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 srpen 2009 - 03:15:45

hypno: ohledne ukazek, nebud prosim narocnej, dyt to stejne neni ve full...
ohledne asistenta, musim te lehce zklamat, on ani vizazistka ti moc obraz korigovat nebudou, protoze nvidi zaber z tveho uhlu..nicmene je vice nez dobre nejake dobre mit k dispozici, vic hlav, vic vi...
a kazdy se diva jinak...nejdulezitejsi je,a le jak to vidis ty, protoze ty to zmacknes...
ohledne odrazky, jo to je problem, kor, kdyz mas tezkej fotak...ovsem stativy na to exstuji...
  • 0

#109 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 21 srpen 2009 - 09:47:18

Ještě bych se rád zeptal v návaznosti na diskuzi o HP5 a pushi ...
Používám zatím jen stock (ID11 a Microphen). Z posledních portrétů z ID11 jsem měl pocit, že zrno je poměrně značné a šedé přechody by mohly být jemnější. Ze stocku Microphenu mám zase pocit určité rozmytosti.
Doporučili byste mi ředění? Nemám s ním zatím žádné zkušenosti, ale z článků o ředění jsem nabyl dojmu, že bych možná měl zkusit Microphen 1+3, co vy na to?
  • 0

#110 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 21 srpen 2009 - 10:54:14

Jo a pokud by byl zájem, navázal bych na srazu v BS na předchozí workshop "seznámení se zábleskovou technikou" další tvůrčí dílnou na téma "základy svícení portrétu".


Ivane velmi dobrý nápad, hlásím se jako účastník toho případného workshopu.
  • 0

#111 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 srpen 2009 - 11:42:25

himself: ozkousej jak ti to vyhovuje nejlip kazdopadne redeni je dobra vec...ja pouzivam id11 1+1 a zrno i tonalita je akuratni....
  • 0

#112 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 26 srpen 2009 - 21:37:57

ad oči široce otevřené...

tak mi kamarádi dneska přišla dobírkou ta drtikolova kniha, co ji tu nedávno inzeroval ivan. když sem viděl ten malej formátek za ty velký prachy... trošku mě napadlo, esli sem se neunáhlil s vobjednávkou... ale! bylo to jak s dobrym vobrázkem na poctivym barytu - málo papíru, ale na roky koukání a pročítání. děkuju všem, kdo se přičinili. ivanovi za avízo, vydavateli za poctivou práci a mistrovi....

mmch, kniha začíná mym dlouholetym fotokrédem - Bůh stvořil člověka k obrazu svému... je to dokonalý, díky!
  • 0

#113 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 26 srpen 2009 - 21:51:59

Slušelo by se dodat i druhou část kréda či konfiteor:
... k obrazu svému. Že ho nestvořil oblečeného, je jisté, neboť člověk se rodí nahý.
A dále... je to pěkné čtení. Mám z té knihy pořád radost.

Jinak pro svou tvůrčí dílnu portrétu v BS již registruji tyto spolukomorníky:

ToFF
Notorius
Snek
Vanourek

Tedy tvůrčí dílna bude! Budeme fotografovat portrét na formát 4x5", obětuji vám nějaké planFomy, pokud byste si chtěli přivézt filmy vlastní, bránit se nebudu. Bzencaka bych tímto poprosil o přivezení dostatečného množství ustalující vývojky na cca 20+ planů.

Nepotřebujete nic, aparát i objektivy přivezu. Jelikož si budeme navzájem sedět modelem, máme hezkou možnost si vzájemně věnovat pěkné portrétní fotografie, které se vám jistě povedou.
  • 0

#114 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 27 srpen 2009 - 06:52:46

Zatím nemohu potvrdit účast ale ustalující vývojku v nejhorším po někom pošlu.
  • 0

#115 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 27 srpen 2009 - 08:33:20

Aha... tva neucast by mrzela, myslim, nejen me... Ale Bzenec je po ceste, tak pokud bys OPRAVDU nejel, tak se u tebe cestou zastavime.
  • 0

#116 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 28 srpen 2009 - 11:29:33

já bych se s dovolením taky přiworkšopoval
  • 0

#117 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 srpen 2009 - 23:22:20

ja bych s dovolenim taky udelal portretni workshop,a korat se nebudeme fotit navzajem,a le byla by modelka...nekdy v rijnu, v praze...pripadni zajemci ke mne na mail jan@mlcoch.net
  • 0

#118 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 29 srpen 2009 - 11:57:54

Skvele! Hlasim se, tesim se ze se zas neco noveho naucim.
  • 0

#119 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 leden 2010 - 01:23:50

Ahojte, chystam sa nafotit nejake akty kamoske a privital by som zopar rad. Hlavne co sa technickeho vybavenia tyka. Urcite pojde o fotky v interieri a neviem ake vybavenie potrebujem. Atelier nemam, cize nejako zaimprovizovat v domacich podmienkach bez velkej investicie. Urcite chcem skusit akt na ciernom pozadi s minimalnym osvetlenim, viete asi co myslim. Predpokladam, ze ako pozadie bude stacit cierna latka, neviem ci treba nejaku specialnu, hlavne nech nie je leskla. Neviem ale, ako vyriesit osvetlenie, atelierove svetla a difuzory su drahe jak slak, postaci nejaky stavebny halogen? Stativ na fotoaparat samozrejme mam. Dalej, na aky negativ fotit? V com volat a ako? Pri zenskom akte asi prilisne zrno nebude velmi esteticke. Zatial mam skusenost len s HP5+R09, bude tato kombinacia ok? Je to vobec mozne nafotit v domacich podmienkach bez velkych investicii? Privitam akekolvek rady. Co sa tyka prace s modelkou, licenia a tak, to som cital, aj toto vlakno mam cele precitane, ide mi teraz hlavne o to technicke vybavenie a hlavne ci sa do toho vobec pustat. Chystam sa uz dlhsie na fotenie aktov, rad by som to skusil. Dakujem za akekolvek rady.
  • 0

#120 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 23 leden 2010 - 01:35:29

ideální je černý samet, ale postačí cokoliv jednobarevného
stavebí halogeny jsou super, ale na akty kde potřebuješ přesné a konkrétní světla moc vhodné nejsou - jsou stavěné aby osvětlily hodně plochy, takže musíš dodělat nějaké usměrňovače (něco jako světelné trysky)
navíc halogeny jsou dost tvrdé světla, pokud můžeš zkus to tlačit spíš přes odrazky, ale bacha na teplo od těch halogenů. pokud můžeš spíš to tahej přes žárovky.
u modelek si dej bacha na otlaky od gumiček a ramínek, zbav se taky řetízků, prstýnků a podobně.

tolik jen tak zběžně než pudu spat
  • 0

#121 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 leden 2010 - 11:38:00

na cierny zamat som myslel
skusim teda pouzit nejaku lampu stojanovu s klasickou ziarovkou
a co sa tyka negativu a vyvojky, su nejake odporucania?
  • 0

#122 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 23 leden 2010 - 12:03:56

na cierny zamat som myslel
skusim teda pouzit nejaku lampu stojanovu s klasickou ziarovkou
a co sa tyka negativu a vyvojky, su nejake odporucania?

já mám odzkoušené kombinace:

HP5+R09
Across+R09
Across+A49
Across100@50+R09
Neopan+R09

ale to jsou takové obecné kombinace

a nemám zatím potřebu něco měnit, akorát pro portréty bych doporučil spíš měkkší ředění ať je to tam dýl
  • 0

#123 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 23 leden 2010 - 12:07:47

Dobrá kniha je od p. Barana, Portrét ve fotografii. Doporučuje různé doma míchané...od Hermana až po pextral a MPB. Ale chceš-li fotografovat portrét a ne skončit jen tím, že budeš laborovat...takhle jsem dopadl s pextralem :)
Tak asi je nejlepší použít ID11, D76 nebo microfen. Na každý film jsou uvedené časy.
  • 0

#124 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 23 leden 2010 - 12:19:11

na cierny zamat som myslel
skusim teda pouzit nejaku lampu stojanovu s klasickou ziarovkou
a co sa tyka negativu a vyvojky, su nejake odporucania?


PS: a nejlepší je si nechat radit od lidí, kteří mají velkou praxi :) Ale pozor nepoznají se tak, že mají spoustu příspěvků. Na to pozor :lol:
Nejlepší jsou články v odborné literatuře, pakliže nemáš nikoho rozumného po ruce. Třebas ve Photolife ... našel jsem tam návody, výborně popsané.
  • 0

#125 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 leden 2010 - 12:20:02

PS: a nejlepší je si nechat radit od lidí, kteří mají velkou praxi :lol: Ale pozor nepoznají se tak, že mají spoustu příspěvků. Na to pozor :-D
Nejlepší jsou články v odborné literatuře, pakliže nemáš nikoho rozumného po ruce. Třebas ve Photolife ... našel jsem tam návody, výborně popsané.

:)
  • 0

#126 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 23 leden 2010 - 12:48:27

na cierny zamat som myslel
skusim teda pouzit nejaku lampu stojanovu s klasickou ziarovkou
a co sa tyka negativu a vyvojky, su nejake odporucania?


PS: a nejlepší je si nechat radit od lidí, kteří mají velkou praxi :) Ale pozor nepoznají se tak, že mají spoustu příspěvků. Na to pozor :lol:

hmm!
  • 0

#127 Tessar

Tessar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 leden 2010 - 13:02:04

Zkusil bych ty stavební lampy strčit do nějaké velké papundeklové škatule a jejich chlopně používat na směrování světla. Taky by se dalo zalaborovat s bleskem, máš-li, ubastlit nějakou šňůru na spouštění a předem si to vyzkoušet co do expozice atd.
K aktu dá přistupovat všelijak, žejo, taky třeba v plenéru - a je po starostech s umělým osvětlením:
http://3.bp.blogspot...nedImage-16.jpg
  • 0

#128 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 leden 2010 - 13:07:11

na cierny zamat som myslel
skusim teda pouzit nejaku lampu stojanovu s klasickou ziarovkou
a co sa tyka negativu a vyvojky, su nejake odporucania?


PS: a nejlepší je si nechat radit od lidí, kteří mají velkou praxi :lol: Ale pozor nepoznají se tak, že mají spoustu příspěvků. Na to pozor :-D
Nejlepší jsou články v odborné literatuře, pakliže nemáš nikoho rozumného po ruce. Třebas ve Photolife ... našel jsem tam návody, výborně popsané.


no vidiš a mně zrovna ty návody (ale i např. portréty na obálkách) ve fotolajfu přišly vždycky velice ubohý... ale nevim jistě, jestli mluvíme o těch stejnech?

největší praxi mívaj/měli ty, kterejm ivan trefně říká "komunální fotografové". málokterej z nich přitom překročil tenhle rozměr portétu. neřikam, že je to málo, ale...

literatura o portrétu - z mýho pohledu veskrze k ničemu. jsou to kolikrát velice dobře a pečlivě zpracovaný knihy, ale sou to pořád jen akademický řeči. jedna fotka, která ti sedne, pro tvý hledání udělá desetkrát víc. kupuju si spíš obrazový monografie těch, co mě oslovili a pak hledam v jejich švestkách svoji odrůdu. tohle ti žádnej baran ani šmok neobjasní. nic proti nim!

lidi co maj hodně příspěvků :) můžou a nemusej bejt dobrý portrétisti. úplně obecně ale platí, že práce s lidma, fotografování nevyjímaje, je hodně o komunikaci, schopnosti vyjádřit, co po nich (po portrétovaném) chci, porozumět jejich sdělením, dostat se pod ně... atd. to vše jsou dovednosti, kterejma častějc disponujou právě ty, kterejm to dorozumívání nečiní většinou zas takový potíže - v aťasu i ve vlákně :)
  • 0

#129 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 23 leden 2010 - 14:06:07

O portrétu by mohly poradit výborně Dany. Stačí si prohlédnout jeho galetrii
a člověk hned ví, že jeho rada má váhu.

Svůj příspěvek jsem myslel tak, že občas jsme my začátečníci zmateni.
Na jeden dotaz se dostane mnoho rad a informací. Jistě dobře míněných.

Zkušenější by měli mít zodpovědnost a vzpomenout si na své začátky.
Proto by se měli rady nezkušeným dávat co možná nejjednodušší.

Všude v dobře míněné literatuře se uvádí Film-vývojka doporučená
výrobcem. Tu má výrobce odzkoušenou.

Portrét je dobré fotografovat až když je vyladěný proces.
Rodina až tak nevadí, když se něco nepovede. Ale kazit se renomé u známých je škoda.

Jemné nuance si dokáže doladit až zkušenější temnokomorník.
  • 0

#130 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 23 leden 2010 - 14:39:46

mohl bych postnout pár poznatků/návrhů

1 - doporučuju dobrý prostor - pokud možno neimprovizovat v obýváku, ale najít slušnou - co největší a co nejprázdnější - místnost..
2 - už jen pro dobrou manipulaci jak s modelem, tak s foťákem a taky světly (a světlem jako takovým)!
3 - svícení aktu je podle mého názoru to nejtěžsí svícení ve fotografii vůbec!
4 - osobně mi přijde jednodušší fotit pomocí přirozeného světla (severního okna) a to usměrňovat odrazkami, než používat stavební halogeny.
5 - s pozadím si poradíš (pokud budeš mít ten prostor)
6- HP5 je dobrá volba s možností pushe o 2EV se slušnými výsledky .. ale ty mám odzkoušené jen s ID11 a osobně bych hp5@1600 v rodinalu nevolal. ale třeba budeš mít dost světla a 400ASA ti bude stačit.
  • 0

#131 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 leden 2010 - 16:02:53

Taky něco poradím

Když nemáš ateliér, ale jen domácí prostředí, proč z toho pomocí nějakých hadrů a stavebních lamp vytvářet ateliér bez ateliéru. Pokud by to bylo jen trochu možné, snažil bych se využít samotnou domácnost. O co přirozeněji budou fotografie působit třeba z její vlastní postele, či zajímavého křesla/židle, než když se bude válet na černým hadru někde mezi skříňkama...

Svítit se dá všelisčím, možná bych se opět nebál využít nějakého přirozenějšího domácího světla. Nejlepší akt mé manželky jsem udělal prostě jen tak, že jsem využil světla z televize, na kterou při tom koukala :)

S HP5 a ID11 toho opravdu moc nepokazíš. U pushe si dávej pozor na to, že pushováním nezvyšuješ citlivost, jen zvyšuješ kontrast, proto ty nejtmavší části nemusíš mít až tak pod kontrolou....

P.S. Nejlepší akty co znám (tedy pro mě ty nejkrásnější) fotí pan Roštár - http://www.fstop.cz/e/rostar/ Sám bych nejraději ateliér překročil a naučil se ženy fotit takto krásně přirozeně v přirozeném prostředí...
  • 0

#132 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 leden 2010 - 18:42:39

Dakujem velmi pekne za rady, asi mi nezostava ine ako vyskusat a potom uvidim. Len som chcel co najviac rad, aby som sa vyhol prilis vela pokusom omylom ... hlavne koli modelke ... dik este raz
  • 0

#133 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 leden 2010 - 19:23:15

roštár - ano to je přesně ono - extratřída a přitom na odborný doktorský pindy tam neni žádnej prostor. co si o tomhle chce kdo přečíst? ne, že by to expost nešlo krásně napsat, ale nikomu to nepomůže vyjma pisatele samotnýho...
  • 0

#134 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 23 leden 2010 - 19:31:50

Jo, ten Rošťák...to je něco :D A není to v ateliéru.
  • 0

#135 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 23 leden 2010 - 20:15:33

já se obávám, že právě to "přirozené domácí prostředí" není na začátek zrovna to pravé ořechové..
ono totiž zakomponovat rám postele, knihovničku v pozadí, noční stolek atd. a do toho ještě dělat záběr tak, aby se tam model vešel a přitom ladit jeho pózu a do toho mít pod kontrolou světlo... no podle mě to chce opravdu hodně talentu a citu, aby se to někomu povedlo udělat tak, aby to nepřipomínalo snímek do amatérské erotické seznamky.

neříkám, že je to nemožné - fotky, které se takto povedou jsou pak možná ty upe nejkouzelnější - ale je to imho prostě jen hodně těžké (pro začátek).
  • 0

#136 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 leden 2010 - 20:24:24

Mno, já si jen vzpomínám, jak mi kamarád nefotograf, co jen s filmem občas rád zakoketoval ukazoval fotky co dělal se svou přítelkyní. Fotil ji úplně obyčejně, jak se tak stydlivá přítelkyně napoprvý fotívá, na posteli, svítila mu tam na boku lampička a to bylo tak všechno. Dělal to úplně šíleným krámem. Jediný na co jsem se zmohl bylo "ty jsi ale kurva". Fotograf by tam možná našel kupu chyb, nicméně bylo to tak skvěle lidský, že to prostě nemělo smysl řešit.... A já osobně si myslím, že právě o tom by zejména analogová fotografie měla bejt. Půl prdele lezoucí ze tmy už tu bylo milionkrát.... A člověk když ještě neví, neumí, tak se uchyluje k tomu co zná. Což však už není umění, žeano... (teď mluvím spíš za sebe a o sobě, jak to poslední dobou vidím, s krillem a spol to nemá nic společnýho)
  • 0

#137 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 leden 2010 - 20:26:14

tos řek krásně pavle, mam to podobně, ale tys to pomenoval. díky!
  • 0

#138 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 24 leden 2010 - 03:26:25

jo, já souhlasím.. ale pořád tvrdím, že na "to" musí mít člověk oko..
(a znám málo těchhle vyvolených)

dovolím si linknout jednoho mého polského oblíbence v této kategorii: http://franekchrzons...rt.com/gallery/
  • 0

#139 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 24 leden 2010 - 09:26:36

teď to du položit do misky, ještě nevim, jak to dopadne, ale při posledním focení mi najednou něco docvaklo. člověka úplně a aranžmá do značný míry sem přestal režírovat. jenom sem se na něj naladil a nechal ho projevit se. sem zvědavej. vypadalo to dost nefotograficky, ale uvidíme. to zaposlouchání se do člověka je dobrý nejen při focení...
  • 0

#140 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 29 leden 2010 - 21:33:09

teď to du položit do misky, ještě nevim, jak to dopadne, ale při posledním focení mi najednou něco docvaklo. člověka úplně a aranžmá do značný míry sem přestal režírovat. jenom sem se na něj naladil a nechal ho projevit se. sem zvědavej. vypadalo to dost nefotograficky, ale uvidíme. to zaposlouchání se do člověka je dobrý nejen při focení...


Já bych to viděl, že režie do jisté míry pokud nejde o reportáž (co se děje), ale o koho jde přeci jen musí být. Světlo a kompozice sama nepřijde. prostředí si též můžeš vybrat, upravit. Dané věci si musíš udělat. Pak už jen osobnost fotografovaného může snímek jen zlepšit. Pokud je nefotogenický a zkamení tak není pomoci. To pak opravdu jen zbývá povídat si, fotografovat a doufat, že alespoň jeden snímek bude použitelný.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních