Přejít na obsah


Fotka

Fotografování portrétů...rady.


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
139 odpovědí na toto téma

#51 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 srpen 2009 - 21:15:53

já měl s péwéčkem kdysi začátečnický štěstí a vod tý doby sem péwéčkovej odborník ;)
  • 0

#52 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 17 srpen 2009 - 21:18:54

Poslušně hlásím, že kazivost je následkem špatného zacházení. Můj vyzkoušený postup je tenhle: PWčko rozpustím a rozdělím do čtyř 250ml skleněných!!! (PETka lehce dýchá a téhle potvoře to na zkažení stačí) lékovek a zastříknu plynem do zapalovače (pěkně rázně a pod tlakem - kapalný plyn vletí pod hladinu a nasytí vývoku - bublá to jak sodovka) a rychle zavřu. Po cca třech dnech se uvnitř vytvoří jemnozrnný filtrovatelný humus, ale jinak to vydrží tak půl roku a funguje. Těsně před použitím ředím 1+2 až 1+3 (nemám rád špenátovou barvu koncentrované verze). Takto naředěné a použité se to dá znovu slít do skla a zastříknout, použitelné je to tak týden (při délce vyvolávání vývojka uhnije dřív, než ji stihnete vyčerpat).

Co se neposlušnosti týče, chce to opravdu strojově přesné kvedlání papírem, má to rádo teplo (28°C v mé zaprděné komůrce tomu vyhovuje) a osvity jsou dlóóóóuhé (18x24 Fomatone 532 svítím tak tři minuty) a vyvolávání taky (20 minut žádná míra), ale za výsledek to stojí. Pokud teda máte radi ten retro průjem.
  • 0

#53 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 17 srpen 2009 - 21:22:34

já měl s péwéčkem kdysi začátečnický štěstí a vod tý doby sem péwéčkovej odborník ;)



Jo, to sedí :-P Moje naprosto nevhodné zlozvyky samouka a skladovací paranoia tomu evidentně vyhovuje. Jinak řečeno, jsem tak neschopný temnokomorník, až mi funguje PWčko - nový test na odhalovaní absolutních vemen (a Mamiak potvrdil toto pravidlo tím, že se stal jeho životodárnou vyjímkou) ;)
  • 0

#54 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 srpen 2009 - 21:25:11

já měl s péwéčkem kdysi začátečnický štěstí a vod tý doby sem péwéčkovej odborník ;)



Jo, to sedí :D Moje naprosto nevhodné zlozvyky samouka a skladovací paranoia tomu evidentně vyhovuje. Jinak řečeno, jsem tak neschopný temnokomorník, až mi funguje PWčko - nový test na odhalovaní absolutních vemen (a Mamiak potvrdil toto pravidlo tím, že se stal jeho životodárnou vyjímkou) :D


:-P ;) :lol:

asi si to dam pod fotku - volam v péwéčku :-o
  • 0

#55 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 srpen 2009 - 21:26:35

mmch. pévéčko byla svýho času moje přezdívka ;)
  • 0

#56 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 17 srpen 2009 - 21:28:22

A pak že osud neexistuje ;)
  • 0

#57 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 srpen 2009 - 21:31:32

je to řízený, celý je to řízený... ;)
  • 0

#58 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 srpen 2009 - 23:36:26

tak jak to nakonec dopadlo??? porad ejste sbiras rady a jeste nefotis, nebo uz jsi aspon zkusil??? ja osobne fotim cb na neopan 400, driv jsem HP5koval, ale neopan mi prijde bohatsi...vsak uvidis... na svetlo si pockej vecerni, nebo privstan. co se tyce liceni, neni nic horsiho, nez kdyz se holka neumi namalovat, popripade ma nepeknou plet, coz je zcela bezne. muzu jedine doporucit sluzby vizazistky,a le to asi ocenis spis az budes mit neco nafoceno... jo a pamatuj v jednoduchosti je sila aspon pro zacatek... preju dobre svetlo a jeste lepsi tmu
  • 0

#59 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 18 srpen 2009 - 00:10:29

já ani nevím, co to je pévéčko.. :lol:
no tak z mých (i cizích) zkušeností s materiály pro portrét bych rád podpořil tu pushovanou HP5 na 800, ale i na 1600 (v ID11).. zrnitost to má takovou "fotogenickou". Docela pěkně to reaguje na umělé světlo.

Teď jsem dost experimentoval s Rollei Retro 400.. pro exteriér mě ten film moc nepřesvědčil, ale v umělém světle byl fajn a i při decentním interiérovém daylight osvětlení se choval hezky.
Push jsem u něj nezkoušel. Brzy provedu.

Docela by mě zajímal Tri-X, nikdy jsem s ním nefotil, ale viděl jsem s ním hezké výsledky.

No a teď hodím link na jednoho ze současných mistrů portrétu/aktu (podle mého gusta).. http://www.micmojo.com/
no a ten to kdysi sypal hodně na Neopany, které často pushoval o 1-2EV a výsledky byly luxusní (často v kinu). Teď ale čím dál časteji nabíjí Acros. A Kodak PX (125ASA?)(neznám).
VF dělá nejčastěji na HP5 nebo nějaký instant (ale i ten Acros posledně).

Bohužel vůbec netuším, v čem to máchá ;-)
  • 0

#60 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 18 srpen 2009 - 01:15:19

stoura píše : co se tyce liceni, neni nic horsiho, nez kdyz se holka neumi namalovat, popripade ma nepeknou plet, coz je zcela bezne ...

Tak to je svatá pravda. Když se k tomu připočte fakt,že zdaleka ne každá má fotogenický obličej a už vůbec schopnost být ve chvíli fotografování přirozená / což ale zase plně chápu,není to jednoduché/,tak je obvykle vymalováno.Můžeme se tu bavit o takových a makových filmech,světle atd.,ovšem myslím,že primárně to často ztroskotává už právě díky výše uvedenému.Mimo jiné právě pro ty případné prvotřídně nezašminkované nedokonalosti pleti jsou filmy jako delta,acros a pod. naprostá smrt.U těch pushovaných 400 iso se to může alespoň trošku schovat ve struktuře emulze.
  • 0

#61 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 18 srpen 2009 - 07:49:13

filmy jako delta,acros a pod. naprostá smrt.U těch pushovaných 400 iso se to může alespoň trošku schovat ve struktuře emulze.


a nebo papíru... pak to snese i tu deltu, zvlášť, když se dobře pracuje s neostrym zobrazenim
jinak má ale prema pravdu. ouplně nejstrašlivější je vovšem silikonová, "dokonale" namalovaná krasavice vhodně podtržená digošem a "vylepšená" ve fotoobchodě... jak říkaj západoatlantický soudruzi - digital plastic age. bohužel z běžně dostupný "tvorby" se vobčas zdá, že je to současnej kánon krásy :lol:
  • 0

#62 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 18 srpen 2009 - 09:46:30

Mamiaku a jak vypadá delta 400 na portréty? Jak vypadá to zrno, když se zvětší?
  • 0

#63 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 18 srpen 2009 - 10:25:47

no to je jednoduchý. platí tam, že správně sdělaná delta dává ve štyrstovce zrno jako klasika stovková. jenže je to plastový a placatější, ale zase tonálně bohatý. já chci ale simulovat (s vohledem na svý neumětelství a spořivost a taky větší živost!) střednim formátem ten větší... takže to naboucham deltou 400 a pak to zachránim (doprznim) šamoá papírama, který to zas krásně vizuelně rozbijou, ale ta jemnost detajlu tam přitom zůstane a je takový jakoby vf při rozumnym zvětšení a plný díře. a to je celý, už pár zkušenejch kolegů se na to chytlo. blbě se to vysvětluje, skenovatelný to taky nejni, no třeba se někde potkáme a já to budu mít u sebe
  • 0

#64 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 18 srpen 2009 - 11:01:13

Děkuju, nejspíš to zkusím
  • 0

#65 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 18 srpen 2009 - 11:45:40

nejni za co, žádný zázraky, ber to s rezervou, je to "muj" proces k pro mně hezkýmu vobrázku... třeba ti to nesedne a třeba (určitě) si časem vymyslíš něco ještě daleko zajmavějšího

"objeveno" jak jinak než náhodou - nedopatřenim ;-)
  • 0

#66 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 18 srpen 2009 - 14:14:35

Také děkuji, že jsem si mohl stáhnout to úžasné dílo. Snad se z něj poučím...

Je špatný fotograf, který nepochopí, že celou stupnici barev možno vyčarovat
ze stupnice šedí. Kolorování fotografií je naivnost. Tónování je celkem
zbytečností; možno jím sice někdy zvýšiti náladu, dobrá práce toho však
nepotřebuje a špatnou to nikdy nezachrání.
  • 0

#67 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 18 srpen 2009 - 14:35:20

Také děkuji, že jsem si mohl stáhnout to úžasné dílo. Snad se z něj poučím...

Je špatný fotograf, který nepochopí, že celou stupnici barev možno vyčarovat
ze stupnice šedí. Kolorování fotografií je naivnost. Tónování je celkem
zbytečností; možno jím sice někdy zvýšiti náladu, dobrá práce toho však
nepotřebuje a špatnou to nikdy nezachrání.


Všem těm, kteří aspirují na označení fotograf, bych toto dílo předepsal jako povinnou četbu.

A pro ty, kteří mají raději slovo vytištěné na papíře než v digitální podobě (o porušování scannem nemluvě) doporučuji knihu zakoupit ZDE
  • 0

#68 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 18 srpen 2009 - 14:37:41

na označení neaspiruji, ale přesto doporučuji. je to dosti poučné i pro pochopení drtikola jako osobnosti
  • 0

#69 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 18 srpen 2009 - 14:41:55

ivane, díky! sem to hned objednal
  • 0

#70 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 18 srpen 2009 - 14:51:01

Mamiak píše : ...ouplně nejstrašlivější je vovšem silikonová, "dokonale" namalovaná krasavice vhodně podtržená digošem a "vylepšená" ve fotoobchodě.

Jo ,to je opravdu katastrofa.Osobně si pod prvotřídním mejkapem představuju to,že člověka ani nenapadne,že nějaký mejkap je vůbec provedený a jen si řekne: hergot,to se přírodě fakt zase něco povedlo.Dělám ve velmi rozsáhlém babském kolektivu,kde průměrný věk je tak mezi 23-25 lety ,takže mám denně před sebou dost reprezentativní vzorek všech možných typů pletí a mejkapů.A řeknu vám,že s citem použité šminky,případně od přírody pleť bez různých furunkulů ,slušně udělané háro bez nějakých humpoláckých domácích rádobykreací a tak vůbec je vcelku exotická věc.Takže bych případnou mírnou přípravu buď nepodceňoval,nebo bych se na to fotografování v některých případech raději rovnou vybodl.Jo,a ještě mne také docela fascinuje,jak ty samé osoby mohou měnit v průběhu krátké doby / při zachování stejného líčení,účesu atd./ svou celkovou vizáž / jestli to má souvislost s cyklem,nevím,ale připadá mi to tak /.Někdy to je až neuvěřitelné.Takže i určité načasování by mohlo hrát roli.
  • 0

#71 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 18 srpen 2009 - 16:37:15

Že se do toho míchám,ale ptát se modelky,kdy má ovulaci je asi blbé.
Každý si pod portrétem představí něco jiného.Někdo ženskou od přírody,jiný zmalovanou manekýnku,další třeba kontrastně nalíčenou modelku ve stylu retro,případně gothic,atd.
Prostě portrét a film(případně filtr) je podle vkusu každého soudruha.Že ano?
Právě díky tomu naštěstí nefotí každý stejně...teda díky bohu. :wink:
  • 0

#72 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 18 srpen 2009 - 17:05:35

zdenab2 : ... Že se do toho míchám,ale ptát se modelky,kdy má ovulaci je asi blbé.

Ježiš,tak to nebylo myšleno ! Já si také nevedu deníček,kdy co kdo má a kdy ne. Ale mám oči,tak vidím ty rozdíly. Neříkejte mi,že jste si toho nikdy nevšimli. A k tomu pojetí " ženská od přírody".Ano,je mi to také zdaleka nejbližší,ovšem to neznamená,že je třeba zrovna tyhle všelijaké jemné nuance ignorovat. Když jdete fotografovat třeba krajinu,také jste ochotni se na místo vracet třeba 10 x,protože dneska tomu něco chybí.A když jste pak ve správný čas na správném místě a říkáte si,jo,dneska to je přesně ono ,také to logicky neznamená,že to bude vyumělkované.
  • 0

#73 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 18 srpen 2009 - 20:30:06

To si piste, ze to s cyklem hraje roli :D
Jo latkove rizeni je tu dlouho a priroda neni blba. Nalite rty (a jina zenska udelatka), zdravicko ve tvari, lesklejsi oci .. a to si clovek jeste neuvedomuje ruzne vune a pachy. Vsak, kdo mel psa, kolem ktereho prosla "vonava" fena, tusi.
Mozna by byla docela sranda, ptat se modelky, kdy bude ovolovat :wink:
  • 0

#74 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 18 srpen 2009 - 21:47:35

No pokud vím, tak se ale zpravidla zhoršuje pleť ...
  • 0

#75 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2009 - 03:36:33

panove, meli byste se zaobirat spis nez volbou filmu, potazmo papiru, tim, ze budete debatit o tom, jaky ohnisko, co se na kterou babu hodi vic atd... idealne podlozit ukazkou... napriklad z vlastni tvorby...
kiev 80, mir 65/3,5, crosslej diak od kokodaku, sviceno castecne oknem, prisviceno trochu pilotni zarovkou pres destnik(bleskem ne kvuli dlouhymu synchrocasu)... clona asi 4, cas mohl bejt kolem 1/30
vizaz jak vidite provedena, trochu prehnana,a le na styl fotky se hodi...
nejake dotazy???
Vložený obrázek

příspěvek upraven moderátorem
  • 0

#76 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2009 - 03:39:10

jo a ohledne ovulace si u slecny jistej nejsem, ale vim, ze ten den navstivila i vyrivku, takze asi dobry...:wink:
  • 0

#77 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 19 srpen 2009 - 09:10:39

Na fotku jsem se dival dele nez tri vteriny, coz znamena, ze me zaujala :wink:
Jen nechapu tu sklenicku, proc tam jako vubec je. Slecna nepije, ani mi neprijde, ze by mela vyraz jako, ze pije... tak nevim. Ale vyraz je jinak zajimavy. Prostedi neni videt vubec, takze jako je v nejakem baru?
Jinak mi porad taha oci leve rameno slecny s neznamym cernym predmetem.

Jinak do vyrivky klidne jit mohla. Krom toho, ze ovulace neni to same jako menstruace, tak pokud neni krvaceni silne, existuji tampony. Ale to by spis mohly poreferovat zdejsi temnokomornice.
  • 0

#78 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 19 srpen 2009 - 10:11:45

Jinak do vyrivky klidne jit mohla. Krom toho, ze ovulace neni to same jako menstruace, tak pokud neni krvaceni silne, existuji tampony. Ale to by spis mohly poreferovat zdejsi temnokomornice.

Mno, mně se ani moc k hygienickým prostředkům vyjadřovat nechce, jen spíš maličkost k ovulaci - ovulace hezká věc, ale v době století antikoncepce, kdy ji užívají již dívčiny lehce nad deset let, se s ovulující modelkou moc často nesetkáte, neb je ovulace antikoncepcí blokována - nevyznám se samo ve všech typech antikoncepce...
  • 0

#79 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 19 srpen 2009 - 10:36:38

Štoura:Jo je povedený portrét.Jak říkám,každý fotí co komu vyhovuje.
Že si vládík všimnul skleničky ze které pije,nebo nepije...to je dobře.
  • 0

#80 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2009 - 10:37:33

Chvalim rozhodnuti fotit svou kamaradku, ktera se sama ozvala, nicmene to bude stat stale sileny kvanta zmrsenych filmu, sileny kvanta ponicenych nervu s ostatnima modelkama a kamaradkama, nez se naucis delat solidni portrety...co doporucuju opravdu vrele: vizazistku a investovat(donutit slecnu invetsovat do ni-nebot vizazistka preci koriguje jeji chyby) do ni uz od prvnich pokusu!!!!!
jo a predtim ujasnit si styl... romantika, femmme fatale apod...
dalsi rada: zabij slecnu, co si vezme na foceni podprsenku s plastovyma raminkama se slovy, ze to pvc preci nebude videt. I pri foceni portretu je dobre, kdyz je modelka nahore bez... ukazou se hezcejc ramena, pozor ale na otlaky od pradla...
i pri portretu boty na vyssim podpatku, projevi se ti to v kockoidnejsim vyrazu
ze zacatku se vyhejbej rukoum jako cert krizi, maloktare slecna ma opravdu pekny ruce, navic je to problem je vubec obcas zakomponovat
pust muziku a zacinajici slecne dej sklenku vina, at se uvolni, sobe taky... prvnich par snimku fot na plech, at si zvyknete, protoze foceni na film je financne narocny, tak at usetris za zmrseniny...

.... ja jsem ze zacatku fotil na fomu az jsem zjistil, ze foma mi nevyhovuje, po jednom zmrsenem vyvolani, kdy jsem prisel o dva filmy, jsem dokonce nejakou dobu fotil na konicu monochrome VX 400... je opravdu jedno kterym filmem... dulezite je vedet, co chci fotit a kdo mi s tim pomuze(model, vizaz, popripade ten kdo m pujci studio a kdo mne to nauci...)

příspěvek upraven moderátorem
  • 0

#81 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2009 - 10:40:41

jeste jedna ukazka, ze vim o cem mluvim...
Vložený obrázek

příspěvek upraven moderátorem
  • 0

#82 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 19 srpen 2009 - 10:41:51

podle mýho je portrét mnohem více odpovědností fotografa, než modelu a jeho cyklu. tomuhle fakt nerozumim (tedy tomu způsobu řešení).

jinak honza má krásný portréty, jeho práce se mi moc líbí, ale takovýhle soudy o tom co je na co, jaká debata má nebo nemá smysl... nemam to rád.

ale to více věcí. člověk pro mě prostě nikdy není "model" nebo "materiál"
  • 0

#83 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2009 - 10:52:08

jeste pro michala, tohle je z jednoho z mych prvnich portretovani, kamoska se kterou jsem se domluvil presne jak on uvedl... pujcil jsem si fotoklubovou klubovnu(atelier), kde byly nejaky zarovkovy svetla a nafotil svych par prvnich cernobilych filmu, co jsem kdesi dostal... ilford pan 400, snazil jsem se do toho jit s elanem, protoze portrety a akty jsem chtel dycky fotit... rok vyroby 2003, jedine foto, co se mi zachovalo v elektronicke podobe...

Vložený obrázek
  • 0

#84 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2009 - 10:58:20

jo a prd na nejaky rady, ze by se ti nemel model koukat do fotaku... urcite koukat, jednak se trochu vidi v odraze(zalezi, jak velkou mas predni cocku, ja mam 90mm), muze se treba lehce nakorigovat a hlavne o co jde je kontakt oci a vzdy, kdyz bude kontakt oci a spravne chyceny odraz svetla v ocich, tak bude portret mnohem, mnohem silnejsi, oci mluvi.. jo a vzpomen si na navstvu hradu a zamku, vsude maji portret nejake damy, nebo hradniho pana ukrutnike, ktery budi zdani, ze se diva na kazdeho v mistnosti at stoji kde chce... to je presne ono, co bys mel docilit...:wink:

tak a ted to tu vypada ze si tu tak onanuju, ale chci tu debatu posunout kvalitativne dal, protoze fakt krom knizky od drtikola jsem tu nenasel skoro nic prinosneho, ani mne debata nebavila pri cteni...
  • 0

#85 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 19 srpen 2009 - 11:02:42

pro všechny:
ženský cyklus je pro portrétního fotografa jistě zaznamenáníhodná záležitost, ale zároveň taky věc vkusu a taktu. osobně bych se přimlouval za větší zdrženlivost ...

příspěvek upraven moderátorem
  • 0

#86 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2009 - 11:13:31

Kazdopadne plati to co jsem rikal... doporucuju kontaktovat a domluvit se na oboustranne prijatelne spolupraci s nejakou kvalitni vizazistkou, net je jich plnej, astejne jako modelek taky neni kazda od prirody sikovna...ceny se pohybuji 500-5000, zalezi na medialni proflaklosti a umisteni...

příspěvek upraven moderátorem
  • 0

#87 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2009 - 11:36:13

jeste jednou me zacatky... porovnani dvou fotek jedne slecny.. rozdil asi roku, ovsem prvni je bez vizazistky a druha s vizazistkou, zamerne jsem vybral fotky z anfasu, at je lepe videt rozdil...i kdyz vzhledem k malosti snimku toho moc videt neni, holt na tomto compu nemam k dispozici archiv
Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 0

#88 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2009 - 11:55:40

bzencak: rad bych pomohl zacatecnikum, ci mirne pokrocilim snizit ty tuny balastu, co jsem nafotil tim zpusobem, ze jsem se ucil pouze sam ze svych chyb a pripadne, ze jsem si nechal neco okomentovat, nicmene musel jsem si vsim projit sam a vsechno sam zaplatit, nez by se dalo rict, ze jsem se neco naucil...a dodnes nemuzu rict, ze to umim dobre...
  • 0

#89 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 19 srpen 2009 - 12:23:51

Zdravím,
ja som presne ten typ "strateného začiatočníka", resp. mám skúsenosti v iných oblastiach. A rád by som poďakoval za tie ukážky aj stourovi, ono fakt pre mňa má väčšiu vypovedajúcu hodnotu 1 obrázok (portrét) s krátkym doplnkovým textom z praxe a vysvetlením "tu som urobil toto" a "takto nie" než čítať 100 príspevkov, kde sa obkecáva nejaký až tak nie podstatný detail, prípadne technický apekt.

Každopádne dík!

Ďuro
  • 0

#90 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 19 srpen 2009 - 12:40:57

Ale jo, Stoura stroura dobre, obcas mam taky takovy pocit, ale vyjadril bych ho asi diplomaticteji :D
Kdyz ja stejne myslim, ze clovek se k tomu svemu, a ted je asi jedno v jakem "oboru" fotografie, musi propracovat sam.
Ja bych se na prvnim miste, spis nez nad vyzazistkou a podobne, zamyslel, co chci vlastne fotit, jak a kde to chci fotit a to hlavne ve vztahu k samotnemu modelu. Prijde mi nestastne, kdyz se holku prirodniho smysleni snazim napasovat do role uplne jine. Samozrejme, kdyz uz to budu umet a i nejake ty zkusenosti budou, tak to muze vypadat vyborne.
No proste bych se na zacatku zamyslel, co by s materialem ( :wink: ), ktery mam k dispozici mohlo vypadat dobre. Nebo bych si vybral naopak vhodny material k veci, kterou bych rad nafotil.
Ja treba vim, ze pokouset se o portret me polovicky (doufam, ze si to nebude cist, uf uf a kdyz tak, ze mi odpusti) je marne. Tedy alespon bez zkusenosti prace z modelem, ktere nemam. Je proste toporna a chtelo by to nekoho zkuseneho. Na druhou stranu mam kamaradku, se kterou vim, ze kdyz bych se dal na foceni portretu, by to bylo snazsi.
Smarja, proste se snazim rict, ze taky zalezi s kym se do toho portretovani pustim a ze to muze byt snazsi-tezsi na zaklade vyberu modelu.
  • 0

#91 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2009 - 12:52:00

vladik, ale pokud vim, psal jsem, ze je potreba si nejdriv ujasnit, co chceme mit vyfoceno, jestli romantickou zenstinu, nebo femme fatale, nebo treba skolacku, podle toho se voli svetlo, podle toho se voli naliceni, ucesani, obleceni, svleceni apod... vsechno s tim souvisi....

vis co si rikam???
melo by tu treba tak 5 lidi zajem udelat takovy mensi workshopik na tema portret??? Od rijna bych se mel nachazet v praze a mit moznost studia, kam bychom se i vesli... jeden den foceni, pak budete mit cas na vyvolani a treba o tyden pozdeji se sejdem s obrazkama a reknem si k nim, co vsechno je spatne, co se da zlepsit apod??? bohuzel takove akce se moc nedaji delat zadarmo, ale nejaka rozumna cena by se spocitala....ypresovi jsem jednu takovou soukromou akci udelal.. at rekne, jaky jsem hulvat ve studiu a jestli mu to pomohlo...
  • 0

#92 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 19 srpen 2009 - 14:37:55

Varování, kdo nemá náladu na rady a postřehy totálního amatéra, nečtěte tento příspěvek

Souhlasím s Mamiakem v tom, že šlapkózní foto se mi nelíbí. Za účel portrétu považuju pokus o zachycení toho, jaká ta focená oběť doopravdy je. Proto místo pořízení vizážistky radši investuju čas do hledání vhodné oběti - lidí je spousta, vždycky se najde někdo, kdo odpovídá představě (je pravda, že profík by při tomhle přistupu zbankrotoval).
Dál se mi zdá, že nejlepší portrét vzniká až po několika hodinách. Funguje mi to, že oběť vytáhnu někam ven, celé odpoledne tlacháme a semtam něco vyfotíme a ke konci zkusím jeden až dva pokusy o portrét - ideálně pořád ještě v průběhu hovoru a bez aranžování. Když se nedokážu zakecat, dobrá fotka nebude.



Tady je ukázka, ať jenom neplácám (omlouvám se všem, jejichž estetické a technické cítění to urazí):

Pentacon Six, Sonnar 180/2,8 + nejkratší mezikroužek, clona 2,8, čas 1/1000, Fomapan 200@200, Tetenal Emofin 3 minuty A, 3 minutyB, 1 minuta voda bez pohybu
Vložený obrázek

Pentacon Six, Orestegor 300/4 + něco mezikroužků, clona 4, čas 1/500, Ilford FP4+@125, R09 1+200 35 minut
Vložený obrázek
  • 0

#93 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 srpen 2009 - 14:51:05

u toho posledního snímku mi přijde to světlo pro ženu nelichotivě tvář zobrazující, ale jinak se mi to líbí

já sem rád, že se na temný každej den něco dozvím
nejsa nikde organizován, nechává mě to úplně klidným - ten pohled
-z jedné strany slyším poučky a profesionalitu (ala konzervatoř) a z druhé naše nadšené amatérské fotografy a teď se to mele dohromady

nemám problém poslouchat obě strany a udělat si z toho nějakej závěr sám pro sebe
  • 0

#94 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 19 srpen 2009 - 15:16:55

u toho posledního snímku mi přijde to světlo pro ženu nelichotivě tvář zobrazující, ale jinak se mi to líbí

já sem rád, že se na temný každej den něco dozvím
nejsa nikde organizován, nechává mě to úplně klidným - ten pohled
-z jedné strany slyším poučky a profesionalitu (ala konzervatoř) a z druhé naše nadšené amatérské fotografy a teď se to mele dohromady

nemám problém poslouchat obě strany a udělat si z toho nějakej závěr sám pro sebe


Jo, lichotivé to není, ale ten plachý uhýbající úsměv stál za zachycení a je to zalezitost okamžiku - nebyl čas ji oběhnout. A jsem natolik divnej, že tu fotku nedokážu odsoudit jako nepovedenou - jenom ji nesmí vidět oběť, protože by určitě měla námitky :cry:

A s tím pohledem na místí dění souhlasím - je to tady hodně názorově různorodé a je to moc dobře.
  • 0

#95 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 srpen 2009 - 16:04:59

A jsem natolik divnej, že tu fotku nedokážu odsoudit jako nepovedenou - jenom ji nesmí vidět oběť, protože by určitě měla námitky :-)

vůbec nejsi s tímhle přístupem divnej :cry:
nedržej tě poučky a pravidla poručující takovej snímek předělávat tři hodiny v komoře, nebo vyřadit vůbec
a to je dobře
  • 0

#96 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2009 - 16:33:39

no proste resili jste vylozene blbosti misto prakticky vyuzitelnych rad smerem k mlademu s portrety zacinajicimu fotografovi, jemuz samzrejme chvalim rozhodnuti fotit svou kamaradku, ktera se sama ozvala, nicmene ho to bude stat stale sileny kvanta zmrsenych filmu, sileny kvanta ponicenych nervu s ostatnima modelkama a kamaradkama, nez se nauci delat solidni portrety...co doporucuju opravdu vrele: vizazistku a investovat(donutit slecnu invetsovat do ni-nebot vizazistka preci koriguje jeji chyby) do ni uz od prvnich pokusu!!!!!
jo a predtim ujasnit si styl... romantika, femmme fatale apod...
dalsi rada: zabij slecnu, co si vezme na foceni podprsenku s plastovyma raminkama se slovy, ze to pvc preci nebude videt. I pri foceni portretu je dobre, kdyz je modelka nahore bez... ukazou se hezcejc ramena, pozor ale na otlaky od pradla...
i pri portretu boty na vyssim podpatku, projevi se ti to v kockoidnejsim vyrazu
ze zacatku se vyhejbej rukoum jako cert krizi, maloktare slecna ma opravdu pekny ruce, navic je to problem je vubec obcas zakomponovat
pust muziku a zacinajici slecne dej sklenku vina, at se uvolni, sobe taky... prvnich par snimku fot na plech, at si zvyknete, protoze foceni na film je financne narocny, tak at usetris za zmrseniny...


tohle je typ rad, ktery jsem ocekaval ze tu pro autora fora najdu, popripade budu moct s vami doplnovat a ne zebudete resit, jestli film across se hodi na portret, nebo jestli HP5 ci FP4.... ja jsem ze zacatku fotil na fomu az jsem zjistil, ze foma mi nevyhovuje, po jednom zmrsenem vyvolani, kdy jsem prisel o dva filmy, jsem dokonce nejakou dobu fotil na konicu monochrome VX 400... je opravdu jedno kterym filmem... dulezite je vedet, co chci fotit a kdo mi s tim pomuze(model, vizaz, popripade ten kdo m pujci studio a kdo mne to nauci...)


Ja bych cekal ze zrovna tohle co pises vi uplne kazdej a je to tisickrat opakovany vsude.

A jista mira slusnosti by ti opravdu slusela vic.

K fotkam neni to moje kafe navic mne nebere jak mas utopene stiny ale muze to byt skenem.
  • 0

#97 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 19 srpen 2009 - 17:10:23

no proste resili jste vylozene blbosti misto prakticky vyuzitelnych rad smerem k....


Ja bych cekal ze zrovna tohle co pises vi uplne kazdej a je to tisickrat opakovany vsude.


Nevadí si to ale sem tam pripomenout....

Trocha adrenalínu do konání (našeho fotografického) není naškodu... (sem tam)

Cítím že se většina diskutujících rozchází v názoru co je portrét v té nejčistší podobě a co je stylizace do modelingu, tedy přeměna osoby v něco jiného, páč to je to co ty dnešní tyčky na hadříky především zajímá neboť prý jde za to inkasovat peníze... když se prorazí... no naštěstí sem tam se najde i nějaká vyzrálá, která chce opravdu portrét.

Jako u všeho je dobré vědět co chci činit...
  • 0

#98 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 19 srpen 2009 - 18:17:56

entropy: hezký, přirozený, svěží

pokud kdokoliv další chce vložit nějaký portréty nebo fotky obecně do vlákna za účelem objasnění nějakýho postupu nebo procesu je to samozřejmě fajn. jinak upozorňuju, že k prezentaci sebe i svejch děl slouží galerie

ty, který maj pocit, že vkládání či nevkládání vlastní tvorby do vlákna a její následný hodnocení nějak souvisí s odvahou nebo maj dokonce potřebu to ostrovtipně glosovat, upozorňuju, že je to jedna z nejčastějších příčin hlubokejch lidskejch nedorozumění nejen na netu! jen pro zajmavost, například na takovym apugu, kterej stál částečně i jako vzor při vzniku temný, je to vyřešený oddělenejma galeriema s a bez hodnocení. jestli máte někdo tuhle potřebu tady, navrhněte to adminovi ve vylepšeních a jestli bude dost zájemců a dany bude mít čas, určitě s tim pude něco dělat. do tý doby prosim všechny kritiky, aby se krotili!
  • 0

#99 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 srpen 2009 - 19:46:13

Takove docela zajimave pocteni pro toho kdo by chtel zacit fotit zenske

http://www.photopost...lanek.php?id=25

Jinak samo plati i to co psal stoura a ostatni akorat bych doplnil:

Fotit strojem ktery znam
minimalni mnozstvi objektivu
znat svuj film
dohromady tedy neexperimentovat s technikou
rozmyslet dopredu co chci
znat svuj model
bejt ukecanej a spousta trpelivosti :cry:
  • 0

#100 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 19 srpen 2009 - 20:00:45

hmm. docela zajmavý. stejně se ale nemůžu dlouhodobě zbavit pocitu, že jakýkoliv (pro mě zajmavý, inspirativní) focení lidí je prostě o souznění s lidma jako takovejma. (jako je dobrá krajina o souznění s krajinou, myslim). trocha psychologie a hodně nějaký vnitřní pohody, kterou buďto mam a nebo nemam. až potom mi přijdou na řadu světla, vizážisti, filmy, pozadí...
časopisy sou plný těch "dokonalejch" modelů alá ten článek a přece jen málokdy (skoro nikdy) pohledem se zalíbenim spočinu. tim nechci nějak shazovat techniku, to je grunt, ale jak tam ta "člověčina" nejni... :cry:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních