Přejít na obsah


Fotka

ČB negativ-dia


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
161 odpovědí na toto téma

#101 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 15 listopad 2010 - 11:58:43

jo a definitivně to popírá fakt, že některé diáky jsou "na výšku" tedy kolmo k ostatním rámečkům
  • 0

#102 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 listopad 2010 - 12:06:17

myslel jsem, jestli na to není nějaká jednota - třeba kterým rohem vpravo nahoru, když to pak vezme někdo druhej do ruky
použiju tedy pomůcku bílá šedá
třeba tedy bílá ke mě (klipsou nahoru) a je to
áno ty moje kopie jsou emulzí k žárovce :roll:


Radime, podívám se doma, mám několik typů diarámků, všechny mají u jednoho rohu vroubek, ten tam není zbytečně. I když vím, že se v současnosti objevují diarámky bez něho, tam bych volil lícovou stranu směrem k žárovce projektoru, většinou mají ty rámky i nějaký znak na té lícové straně, to je vodítko, jak seřazovat diáky do zásobníku, aniž bych je musel prohlížet.
  • 0

#103 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 15 listopad 2010 - 12:19:38

mám tu těch typů rámečků asi 20 a snad všechny mají nějakou vodící značku, ale portrétový formát asi neřeší ani jeden z nich, možná se k některým dělaly odděleně, ale pochybuji

řešil bych to lihovým fixem a značkou v rohu na dolní hraně rámečku (která pak bude vidět, až bude diák vzhůru nohama)

nebo si rámečky ihned (správně) uklízet do pořadačů
  • 0

#104 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 listopad 2010 - 14:50:05

mám tady první škatulku 50 a to jsou takové fajnové s an skly a značku nemají, tak si to popíšu fixem, protože už záhy přijdou jiné rámečky a sice sto kusů beze skel a v jednotě je síla :(
  • 0

#105 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 listopad 2010 - 15:21:04

Radime, akorát si dej bacha na tloušťku zacvakávacích rámečků - ty tenoučké rády dělají ostudu s některými projektory, podobně jako papírové se rády uvnitř aut. projektoru kousnou, v manuálních projektorech od soudruhů z NDR se zakousávají zcela spolehlivě :(
  • 0

#106 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 listopad 2010 - 11:53:38

je zde otázka jak vyrobit rámek pro kontaktní kopírování
pás 6 záběrů negativ
pod ním pás stejné délky negativ nevyvolaný
zakládat musíte potmě a zvláště čerstvý negativ se kroutí jak mrcha
jde o to - nepoškrábat jeden, ani druhej a mít trošku komfortu pro založení dvojice pod kousek skla
nějaké nápady? vyzkoušel jsem ledaco, acetát, pás delší přichycen magnety atd.
není to ono, taky se to může pohnout a nerad hýbám - "třu" jeden pás o druhej, může dojít k poškrábání originálu - negativu
bude to chtít pořádnou pomůcku
  • 0

#107 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 16 listopad 2010 - 11:56:44

Možná by to chtělo sehnat positivní kinofilm, ať se nemusíš činit potmě. Zbytek problémů by se vyřešil sám.
  • 0

#108 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 listopad 2010 - 12:23:16

je zde otázka jak vyrobit rámek pro kontaktní kopírování
pás 6 záběrů negativ
pod ním pás stejné délky negativ nevyvolaný
zakládat musíte potmě a zvláště čerstvý negativ se kroutí jak mrcha
jde o to - nepoškrábat jeden, ani druhej a mít trošku komfortu pro založení dvojice pod kousek skla
nějaké nápady? vyzkoušel jsem ledaco, acetát, pás delší přichycen magnety atd.
není to ono, taky se to může pohnout a nerad hýbám - "třu" jeden pás o druhej, může dojít k poškrábání originálu - negativu
bude to chtít pořádnou pomůcku


Radime, zadrž. Materiál už je v jednání a kopírka Leitz mi taky již dorazila. Popíšu své zkušenosti uvidíme. Je to sice jednoduché zařízení, ale vyrobit ho bych si netroufl, zvlášť když je jeho cena v řádech stokorun.
  • 0

#109 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 listopad 2010 - 12:30:06

Venco, sem s tím, je to Leitz Eldia kopírka?
  • 0

#110 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 listopad 2010 - 12:38:28

Venco, sem s tím, je to Leitz Eldia kopírka?


ano, jen není čas a ani materiál to pořádně vyzkoušet

v zásadě je to super-jednoduché, dvě části:
1. komora, dvě ocelové cívky, otáčecí vodič filmu s aretací půl políčka, sklíčko velikosti políčka
2. odklápěcí dvířka, stejné sklíčko, koleje na filmový pás předlohy

když se to zavře, sklíčka jsou k sobě tlačena přes pružné plechy a filmový pás se ohýbá přes samteky, aby se nepoškrábal

fotky vložím
  • 0

#111 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 listopad 2010 - 12:44:14

ANO !!! to je to správné zařízení. Né že se teď budeme v aukcích přebíjet, tady by měla být slušná kooperace. Hlídám už 4 kousky od soboty....
  • 0

#112 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 listopad 2010 - 12:55:15

opravdu jich je na ebay hodně, není třeba se přebíjet

dá se koupit od nějakých 12EUR, moje stála 25EUR i s dopravou

nevýhody jsou pro mne:
a) asi nelze nabít vlastní kazetou, nutno namotat film přímo na cívku
B) nepřekopíruji na tom panoramatické negativy
  • 0

#113 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 listopad 2010 - 13:08:57

já bych se vůbec nebránil zkusit to kopírování negativu na negativ s PE podložkou klasickou slide-kopírkou, makroměch či tubus předsádkou, kvalitní makro objektiv kresbě neuškodí, s exponováním taky určitě nebude problém - při prosvícení bleskem se expozice čas odladí na několika zkušebních snímcích snadno.
  • 0

#114 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 listopad 2010 - 13:10:42

ahá
tak kopírovači je hnutí neobyčejně čilé
to jsem rád
dám tomu čas, nicméně jednoduchá pomůcka za nula z dostupného matrijálu a půl hodiny práce, když se podaří, tak ukážu pro kopírování všem nedočkavcům
  • 0

#115 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 listopad 2010 - 14:17:47

mám doma dvě taková větší hrubozrnnější plátna jedno i s patentním stojanem agfa a synek mi na ně skáče a plácne rukou a vůbec ...
= čili jak je to s náhradou plátna, než mi kluk trochu trošku doroste? abych mu to mohl nechat viset na stěně trvale a nemusel se bát, že to počmáře
delší strana stačí metr dvacet a poměr kino =3:2 (akorát na kratší stranu pokojíka)

bílá malba
nátěr - jiný než malba
lehce hnědá malba (získáte z čb dia promítnutím jakýsi "fomatone 131" :) )
bílý papír
nebo látka?
případně kdyby někdo měl jednometrové plátníčko obyčejné takové navíc
  • 0

#116 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 listopad 2010 - 15:11:41

že ten tvůj synáček nezná některé historicky ověřené pojmy, jen namátkou vybírám: rákoska, bejkovec, řemen, kopist, hrách, atd. ? :)
  • 0

#117 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 listopad 2010 - 15:38:29

ovšem že zná!
jenže já ho chci nechat sahnout na obraz - už pro ten vjem a taky to plátno je v samonavíjecí škatulce a to je nemalé zařízení a místa nemnoho
no vidíš mohla by to bejt bílá plechová tabule a na ní magnetem papír a na promítnutým obrazu si nakreslíme obrys a později vybarvíme
další výtvarná chvilka rodinná a temný večery budou dlouhý
  • 0

#118 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 12 prosinec 2010 - 16:16:33

z nějakého důvodu mi bylo smazáno vlákno o nákupu pozitivního print filmu ze sekce "hromadné nákupy"

305m filmu mám doma a budu jej rozesílat, pokud má ještě někdo zájem, nechť mi dá vědět

cena vyšla na 325,- za 30m

informace ve zkratce (nechce se mi opakovat informace, které jsem již jednou psal do smazaného vlákna):

orthochromatický film na
čiré podložce bez antihalační vrstvy
nízká citlivost (asi 0 ISO), vysoké rozlišení
průměrná strmost/gamma: 2.8

primární využití: vykopírování negativu do diapozitivu

kdo si tedy chce snadno a levně udělat čb diáky (bez složité chemie inverzního procesu) nebo potřebuje kopírovat/duplikovat negativy, má příležitost
  • 0

#119 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 12 prosinec 2010 - 16:17:53

TOTO je odkaz na technické informace Orwo PF2
  • 0

#120 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 12 prosinec 2010 - 19:35:43

z nějakého důvodu mi bylo smazáno vlákno o nákupu pozitivního print filmu ze sekce "hromadné nákupy"

dělal jsem v hromádce radikální očistu, tak je možné že se to někde nedopatřením přimíchalo. promiň
  • 0

#121 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 12 prosinec 2010 - 20:16:13

aha, tak to jo, já už se bál, co jsem proved :-)

no kdybys měl pravomoc to zase nějak vytáhnout, tak bych byl vděčný, ale jestli ne, nic se neděje
  • 0

#122 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 21 prosinec 2010 - 13:34:03

dobrý deň
chcem sa pripojiť niekoľkými slovami k problému, ktorý sa tu rieši.
V prvom rade, ak diapozitív, tak diapozitív. Negatívny film je prakticky možné vyvolať ako diak, ale výsledky nikdy nebudú ako z inverzného filmu. Dôvod je v inom zložení emulznej vrstvy, ktorá je podstatne jemnozrnejšia, a teda aj výsledný obraz je jemnozrnejší, pri správnom vyvolaní filmu nie je zrno viditeľné ani pri veľkom zväčšení (5-6metrov na šírku). Vhodnejší je postup negatív-pozitív, samozrejme film, ale aj tak to nie je ono. Diak je diak.
Čo sa týka Fomy R100 je to veľmi dobrý film a jeho spracovanie v sade FOMA je úplne jednoduché, a pri dodržaní časov a postupu sú výsledky veľmi dobré. Film sa dá vyvolať aj iným postupom, ale tu úž sú potrebné chemikálie a ich presné rozváženie. Chcem upozorniť, že je potrebné bezpodmienečne! dodržať predpísané pranie medzi jednotlivými lázňami, poprípade ich mierne predĺžiť, lebo môžu vzniknúť závoje, ktoré sa už potom nedajú odstrániť! A ešte jedno upozornenie, inverzný film sa nedá vyvolať negatívne, na rozdiel od negatívu. Obsahuje totiž antihalačnú vrstvu, ktorá sa odstráni len v inverznej lázní.
  • 0

#123 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 21 prosinec 2010 - 13:43:27

Ahoj,
díky za příspěvek. S tou inverzí je to složitější. Dá se dosáhnout pěkných výsledků i s jinými filmy než je Fomapan R100, což je důležité hlavně, teď když se ten film nevyrábí.

Celý problém je v kontrastech použitých materiálů. Zrnitost s tím nepřímo souvisí.

Negativ-pozitiv je vhodný hlavně pro toho, kdo chce mít možnost jak promítání tak zvětšování. Kvalita bude zákonitě horší než u inverze. Ale každý si může fotit na svůj oblíbený film.

Chystám na to souhrný článek a vítám každou konstruktivní připomínku.
Hrubý nástřel je ZDE.

Hlavně bych to rád konzultoval s někým, kdo má hlubší znalosti fotografické fyziky a chemie.
  • 0

#124 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 21 prosinec 2010 - 15:09:50

Chystám na to souhrný článek a vítám každou konstruktivní připomínku.
Hrubý nástřel je ZDE.

Hlavně bych to rád konzultoval s někým, kdo má hlubší znalosti fotografické fyziky a chemie.


Asi riskuji, že budu podle stylu jiného vlákna označen za likvidátora TK, ale pro tvoje zadání, tedy mít primárně negativ a jen mít navíc možnost projekce diáku třeba na srazu mi přijde hodně výrazně nejrozumnější (a dost možná i nejkvalitnější) cesta s digitalizací a následně osvitem pozitivu na film. Něco jiného je focení přímo na diák, lhostejno zda BW nebo color, tam bude kvalita "pravého" diáku proti tomuto "hybridnímu postupu" lepší prakticky určitě, ale o tom tvoje zadání není. Ty chceš negativ a k němu diák, kde výslovně píšeš, že "Kvalita bude zákonitě horší než u inverze." - tak proč si pak zbytečně komplikovat život sérií kopírování?. Příklad služby viz Paladix http://www.paladix.cz/osvit-filmu/ , k tomu řada variant v zahraničí...

Mimochodem je ale zajímavá otázka, jak bude služba ve své BW verzi dále fungovat - pro osvit BW diáků se používala právě Foma R100, která končí :-)
  • 0

#125 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 21 prosinec 2010 - 21:16:24

zdravím
súhlasím s Vencom,, že kto che mať negatív i pozitív, urobí si dia z negatívu, ale myslím si, že to je aj tak zbytočné vyhadzovanie peňazí. Ja to riešim tak, že jedno aj druhé po vyvolaní skenujem, a foto si v prípade potreby vytlačím, ináč to držím na disku. Diaky samozrejme dávam do rámčekov a tie premietam.
čo sa týka ČB dia, priznám sa, že som stále používal len FOMU, aj to len menej, cca 10 percent, zvyšok fotím na farbu, vsúčastnosti používam FUJI.
  • 0

#126 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 21 prosinec 2010 - 23:36:30

Teď nevím, zda jsem se vyjádřil srozumitelně: diapozitiv, který vznikl z negativu bude (pouze ale v případě skvěle zvládnutého procesu) vždy zákonitě horší než přímý diapozitiv (např. inverze). To platí obecně, tedy i pro digitální cestu, resp. především pro digitální cestu.

inverze>diapozitiv z negativu>scan (data v počítači)>diapozitiv ze scanu

ve smyslu lepší>horší

Nezapomeňte, že se negativ kopíruje na technický materiál kolem 0 ISO, který má jen minimální zrno. Jediná výhoda hybridní cesty je možnost retuše.
  • 0

#127 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 21 prosinec 2010 - 23:47:24

ad peníze: čb diák negativ-pozitiv je jednoznačně nejlevnější cesta k fotce

levnější než negativ-papír a levnější než inverze

o barvě raději nemluvit
  • 0

#128 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 22 prosinec 2010 - 07:42:04

Nezapomeňte, že se negativ kopíruje na technický materiál kolem 0 ISO, který má jen minimální zrno. Jediná výhoda hybridní cesty je možnost retuše.


No já bych těch výhod viděl víc. Třeba ti z velké části odpadnou problémy s kontrastem, to se doladí podle potřeby - hlavně pokud budeš mít hodně různorodé zdrojové negativy, tak je to velmi příjemné. Nevýhodou naopak je, že to nemáš přímo pod kontrolou a jsi vázán na někoho jiného.
  • 0

#129 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 22 prosinec 2010 - 09:48:16

docela rád bych takto vytvořené diáky viděl (míněno vážně)

se skenováním nějaké zkušenosti mám a muselo by to být opravdu hitech vybavení, aby se scan + osvit vyrovnal kontaktní kopii

ad. kontrast : kontrast je možné řídit, stačí znát 2-3 kombinace gamma/iso a je to. Desetiletí se takhle dělaly všechny filmy (movie) po celém světě. To jsou dávno objevené věci, které já akorát znovu-objevuji.

Jinak s tím řízením kontrastu u diáku bych byl opatrný. Ono není od věci zachovat trochu atmosféru původní scény. To, co by totiž na papíru vypadalo jako šedivka, může mít na diáku tu správnou hloubku. Myslím, že v tomto nás ten počítač trochu poznamenal, hnedka utahujeme "levels" v PS, aby měl obraz nějakou šťávu... stejné zlo je (dle mého názoru) doostřování, ale to je už hodně off-topic.

Shrnuto: kontrast lze řídit ve všech alternativách (inverze, negativ-pozitiv, hybridní)

jediný problém kopírování pořád vidím v boji s prachem
  • 0

#130 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 prosinec 2010 - 11:09:24

Zo všetkým súhlasím, len chcem pripomenúť, že všetko sa robilo na trochu inej úrovni, materiálnej, technickej a aj finančnej, žiaľ musím aj túto stránku zdôrazniť, pretože ceny kopírovacích zariadení sa pohybujú v miliónoch dolárov, a vtedy aj tie výsledky sú adekvátne. Samozrejme, nechcem tým povedať, že len drahé zariadenie je dobré.
Ku skenovaniu chcem povedať len toľko, že pre mňa sú skeny na disku vlastne dobre prehľadné náhľady fotografii, ktoré si môžem rýchle prezrieť a nájsť to čo hľadám a potrebujem. Skenujem pri takom rozlíšení, že z toho môžem vytlačiť fotku cca A4, a keď chcem urobiť originál fotku Negatív- pozitív tak sadnem do kúpelne a urobím si ju. Mám asi tak päťtisíc negatívov a dvaapoltisíc dia, (okrem ďalších tisícok digi) takže moja orientácia v nich už prestáva byť reálna a preto tie skany.
  • 0

#131 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 22 prosinec 2010 - 11:42:34

jasně, rozumíme si, katalog v počítači je skvělá věc

s těmi penězi je to těžké, nevím kolik dnes stojí kvalitní sken (služba nebo přístroj), ale také to nejsou malé částky

kopírovat se dá hodně levně, s kvalitou to vážně není tak špatné, zvlášť, když člověk nemusí řešit cenu kopírovacío materiálu (ten je skoro zadarmo)

opticky se dá kopírovat ohromě snadno, používám k tomu Nikona, zvětšovák a myslím, že třeba můj Rodagon to zkopíruje na dost vysoké úrovni
  • 0

#132 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 prosinec 2010 - 12:34:35

neviem, ako u vás, ale na slovensku stojí kvalitný skan cca 10 EUR (300Kč) políčko 6x6. Ja používam Canoskan 8600, t.j. stolný skener s dianádstavcom, skenujem pri 2400 dpi opt. a ukladám bez akejkoľvek úpravy (maximálne orez), takže vlastne vidím aj kvalitu originálu. skener stál cca 6500 Kč, jednorázovy náklad, len to skenovanie je zabiják, pretože skan 12 políčok 24x36 trvá skoro pol hodiny, 3 políčka 6x6 (alebo 4 4,5x6) tak isto.

Ešte by som chcel povedať niekoľko slov o vyvolávaní negatívu na dia. Nikdy som to síce neskúšal, ale navrhoval by som, ak to niekto chce skúsiť, vyvolať film v klasickej negatívnej vývojke tvrdo pracujúcej (napr. LQR) a potom postupovať normálným inverzným postupom t.j. inverzia-čistenie-druhý osvit-druhá vývojka-ustaľovač, samozrejme medzi tým pranie. ako druhú vývojku je možné použiť akúkoľvek pozitívnu vývojku, to mám odskúšané (nie R09), ustaľovač klasika konfekčný, inverziu a čistenie buď z Fomasetu, alebo si navážiť, plus-mínus, presnosť nie je veľmi dôležitá. Jedná vec však je dôležitá, ato, že v prvej vývojke je potrebné film prevyvolať až na hranicu závojovania, teda aspoň a 3Din alebo viac,lebo diak by potom bolveľmi tmavý. To viem, lebo som ivnerzne vyvolával pozitívy (papiere), keď som občas potreboval urobiť fotky z diakov
  • 0

#133 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 22 prosinec 2010 - 13:06:36

receptů jak vyvolat inverzi z negativu je na internetu obrovské množství, některé z nich jsou/budou i v tom mém článku včetně zkušeností s konkrétními filmy

Ale Vaše zkušenosti s inverzí papíru by mě velice zajímaly. Především tedy výsledky, ale i postřehy. Jak hluboká byla černá? Jak dlouhý doporučujete druhý osvit? ...
  • 0

#134 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 prosinec 2010 - 13:42:16

no, je tomu už asi 10 rokov alebo aj viac, takže len to čo si ešte pamätám, druhý osvit bol asi minútu 100W cca 50cm, inverzia myslím klasika z Fomy, po nej veľmi intenzívne pranie, nepoužíva sa čistenie, foto ma čierne okraje mierne nahnedlý nádych a čierna je na môj vkus až veľmi sýta. samozrejme dalo by sa to doladiť pokusmi, ale ja som sa tým ďalej nezaoberal, ešte papier Foma Normal na RC podložke. ak niekde nájdem návod, tak ho zverejním, bolo to v nejakej knihe, len to musím nájsť
  • 0

#135 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 22 prosinec 2010 - 13:52:58

chci to zkusit už dlouho, ale protože nemám v komoře tekoucí vodu, je to trochu problém s praním za tmy

ale mám teď docela velké jobo, takže zkusím nějaký menší papír a budu prát normálně za světla

za ten návod bych Vám byl vděčný, princip bude stejný jako u filmu, ale proč se nečistí bělič mě třeba nenapadá
  • 0

#136 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 prosinec 2010 - 14:20:40

nepamätám sa, možno tam je aj čistenie, čo sa týka tej tmy, pracuje sa pri normálnom osvetlení čiernej komory, filter Foma alebo Orwo, ako pri spracovaní čb foto
  • 0

#137 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 23 prosinec 2010 - 10:01:57

našiel som tu knihu, je to J.Řehořek - Nová škola amatérskeho filmu, ja mám 2.vydanie z r.1969 str.326

- bromostrieborný papier vyvolať v normálnej pozitívnej vývojke až takmer na hranicu závojovania
- po krátkom oplachu vo vode preniesť papier do bieliacej lázne, v ktorej ho ponecháme tak dlho pokiaľ všetko vyredukované striebro nezmizne inverzná lázeň má zloženie: dvojchroman draselný 5 g a kyselina sírová 5 ml konc. (odporúčam radšej použiť 15 ml akumulátorovej)
- krátke opláchnutie a potom zotrieť kvapky z papiera a osvetliť bielym rozptýleným svetlom po dobu niekoľkých sekúnd.
- druhé vyvolanie v tej istej vývojke, ak sa neobjavuje obraz, je potrebné zopakovať osvit, lebo bol krátky
- po vyvolaní kúpeme papier v prerušovacej lázni 2% kyseliny octovej, pokiaľ nezmizne načervenalé zafarbenie
- následuje klasické ustálenie v kyslom ustaľovači, pranie a súšenie

pán Řehořek tu upozorňuje, že pranie medzi jednotlivými lázňami nesmie byť veľmi dlhé, lebo by naboptnala emulzia a procesy by prebiehali aj v ďalšej lázni a vznikli by škvrny.
No súhlasím, lebo fotopapier nie je stavaný na inverzný proces

je to mierne skrátený prepis z knihy, ak by niekto chcel, alebo nemohol zohnať knihu, môžem mu to preskenovať a priložiť
  • 0

#138 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 23 prosinec 2010 - 14:18:52

děkuji

zdá se tedy, že lpeší začít s RC, protože vývojka v běliči je zlo
  • 0

#139 el

el

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 únor 2012 - 14:03:46

Tady je primo postup pro Ilfordi filmy

http://www.ilfordpho...61291034093.pdf


zkousel to nekdy nekdo? chtel bych z naexponovany hp5tky udelat dia (tady to zrovna nedoporucujou, tak nevim jak na to)
  • 0

#140 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 7 únor 2012 - 17:02:39

Film vyvolať klasicky ako negatív, a potom s pomocou zväčšováku a medzikrúžkov urobiť kópiu buď na málo citlivý film, alebo na kopírovací film (pozitívny). S negatívom treba niekoľko skúšok, ale výsledky sú vcelku dobré.
  • 0

#141 el

el

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 únor 2012 - 20:11:28

Film vyvolať klasicky ako negatív, a potom s pomocou zväčšováku a medzikrúžkov urobiť kópiu buď na málo citlivý film, alebo na kopírovací film (pozitívny). S negatívom treba niekoľko skúšok, ale výsledky sú vcelku dobré.


to mi prijde docela dost jako humpolacky reseni:)... no asi to co mam vyvolam normalne abych mel aspon neco, a zkusim to nafotit jeste jednou na fp4 a vyvolat podle toho ilfordiho postupu, ale kde sezenu ty chemikalie to nevim:/
  • 0

#142 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 8 únor 2012 - 12:31:52


Film vyvolať klasicky ako negatív, a potom s pomocou zväčšováku a medzikrúžkov urobiť kópiu buď na málo citlivý film, alebo na kopírovací film (pozitívny). S negatívom treba niekoľko skúšok, ale výsledky sú vcelku dobré.


to mi prijde docela dost jako humpolacky reseni:)... no asi to co mam vyvolam normalne abych mel aspon neco, a zkusim to nafotit jeste jednou na fp4 a vyvolat podle toho ilfordiho postupu, ale kde sezenu ty chemikalie to nevim:/

Kyselinu sírovou koupíš v drogerii, manganistan draselný v lékárně, bělič je také jednoduchý. Jako vývojku nepoužívej rodinal, ráda po něm slejzá emulze. Celý proces zabere dost času a bacha na poleptání.
  • 0

#143 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 8 únor 2012 - 17:25:19


Film vyvolať klasicky ako negatív, a potom s pomocou zväčšováku a medzikrúžkov urobiť kópiu buď na málo citlivý film, alebo na kopírovací film (pozitívny). S negatívom treba niekoľko skúšok, ale výsledky sú vcelku dobré.


to mi prijde docela dost jako humpolacky reseni:)... no asi to co mam vyvolam normalne abych mel aspon neco, a zkusim to nafotit jeste jednou na fp4 a vyvolat podle toho ilfordiho postupu, ale kde sezenu ty chemikalie to nevim:/


Ja som si myslel, že sú tam nafotené nejaké dôležité zábery, o ktoré by si nechcel prísť pri skúške vyvolať film ako diak, samozrejme sa to dá, ale bez skúšky je to vabank
  • 0

#144 el

el

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 únor 2012 - 17:45:09

Kyselinu sírovou koupíš v drogerii, manganistan draselný v lékárně, bělič je také jednoduchý. Jako vývojku nepoužívej rodinal, ráda po něm slejzá emulze. Celý proces zabere dost času a bacha na poleptání.


dik, jeste je tam teda potreba thiosiran sodny, ale to se snad taky sezene.. Kazdopadne mam jeste dotaz na to osvetleni po prvnim vyvolani - to proste vyndam z vyvojnice a drzim to minutu pred 100Wattovou zarovkou? Neda se to nejak zkazit..?
  • 0

#145 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 8 únor 2012 - 20:34:02


Kyselinu sírovou koupíš v drogerii, manganistan draselný v lékárně, bělič je také jednoduchý. Jako vývojku nepoužívej rodinal, ráda po něm slejzá emulze. Celý proces zabere dost času a bacha na poleptání.


dik, jeste je tam teda potreba thiosiran sodny, ale to se snad taky sezene.. Kazdopadne mam jeste dotaz na to osvetleni po prvnim vyvolani - to proste vyndam z vyvojnice a drzim to minutu pred 100Wattovou zarovkou? Neda se to nejak zkazit..?


Pokojne môžeš použiť klasický kyslý ustaľovač či rýchloustaľovač Foma.
S tým osvitom, vyber cievku aj s filmom z tanku, daj to do bielej nádoby naplnenej vodou (osobne používam biely lavor), zaves nad to žiarovku cca 50cm a svieť tak minútu až dve (skôr dve), občas trochu pohni žiarovkou, aby nestála na jednom mieste. Veľa ľudí sa toho bojí, ale je to vlastne jednoduchá záležitosť, nedá sa vlastne pokaziť, len keby si svietil veľmi málo, alebo naopak veľmi veľa.
  • 0

#146 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 8 únor 2012 - 22:01:50


Kyselinu sírovou koupíš v drogerii, manganistan draselný v lékárně, bělič je také jednoduchý. Jako vývojku nepoužívej rodinal, ráda po něm slejzá emulze. Celý proces zabere dost času a bacha na poleptání.


dik, jeste je tam teda potreba thiosiran sodny, ale to se snad taky sezene.. Kazdopadne mam jeste dotaz na to osvetleni po prvnim vyvolani - to proste vyndam z vyvojnice a drzim to minutu pred 100Wattovou zarovkou? Neda se to nejak zkazit..?

Sokolvideo má pravdu, jen doplním.
Zkazit druhou expozici celkem nejde, já používám ledkovou baterku - v jedný ruce cívku s filmem, v druhý ruce baterka, cívkou pohybuju a otáčím, čas moc neřeším, cca minutu z obou stran. Jde jen o to, aby byl osvícen všechen zbylý halogenid v emulzi.
  • 0

#147 el

el

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 únor 2012 - 23:45:08

dik za rady, ale jeste

cívkou pohybuju a otáčím, čas moc neřeším, cca minutu z obou stran. Jde jen o to, aby byl osvícen všechen zbylý halogenid v emulzi.


to z civky nesundavate film? prosviti se to rovnomerne??
  • 0

#148 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 10 únor 2012 - 06:31:58

ja svitim zarovkou, radeji vic nez min. S civkou ruzne otacim aby se osvitil film ze vsech stran a tohle je snad jedina cast procesu kde se neni ceho bat.
  • 0

#149 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 únor 2012 - 11:38:48

Problematika byla dost důkladně probrána v sekci osmičkářů.

První vývojka: Běžná negativní vývojka s přídavkem thiokyanátu, který rozpouští závoj. Film se má vyvolat tak, aby došlo k redukci asi třetiny stříbra. Tato fáze je kritická na vyladění času
podle typu vývojky a filmu. Dovedl bych si představit, že množství KSCN (2g někde udáno 1g) by mohlo být závislé na době vyvolávání a jeho množství by v dolaďovacích fázích mohlo být
také předmětem laborování podle typu a stáří filmu. V nějakých receptech byl KSCN nahrazen thiosíranem z ustalovače. To ale není dobře, má to mít negativní vliv na jemnou kresbu.
Vhodnost / nevhodnost různých vývojek neznám, používám doma míchanou D19 (pro ORWO UP21)

Bělič: jedovatá formule s oranžovou látkou jejíž jméno není dovoleno ani vyslovit nebo bezpečnější s manganistanem. S manganistanem jsem neměl problém. Rozpouštím ho den předem
a těsně před použitím přidám kyselinu. V diskuzích před cca 5 lety se objevovaly zmínky o vyžraných dírách emulzi. Napadlo mě jestli to nemůže být nedokonale rozpuštěným manganistanem.
Nikdy jsem žádný problém nepozoroval. Trvanlivost roztoku s přidanou kyselinou jsou údajně dvě hodiny!

Čistič: siřičitan nebo pyrosiřičitan draselný. Odstraňuje oranžový závoj po bělení.

Druhý osvit: Film není potřeba osvětlit rovnoměrně, ale na všech místech dostatečně. Musí dojít k osvětlení veškerých zbylých halogenidů. Z logiky mi tedy vyplývá, že nemůže být možné osvětlení přehnat.
Cívka s filmem by měla být ve vodě, kvůli bublinkám. Nevím, jak je to se širokým fotografickým filmem. Při ladění postupu na starých svitcích jsem žádný problém s nedostatečným osvětlením
uprostřed filmu nepozoroval. Z diskuzí mi ale plyne, že někdo film z cívky vymotává a pak jej opět namotává (možná se to týká ale jen E6)

Druhá vývojka: Běžná negativní vývojka BEZ thiokyanátu. Většinou se používá pro zjednodušení stejná jako první. Vyvolávají se všechny zbylé halogenidy, čas musí být dostatečný ale jeho
prodloužení by nemělo být na škodu.

Ustálení: Vlastně ani nevím proč se provádí, protože na filmu by už žádné halogenidy být neměly. Ustaluje se stejně jako negativ.


Kritická je tedy první vývojka, zde je potřeba proces odladit pro konkrétní film. Ostatní fáze se provádějí do ukončení chemických dějů, jejich (rozumné) prodloužení by tedy nemělo být na škodu.

Praní: peru déle než je doporučeno, nemám potřebu riskovat problémy. Zvlášť důležité mi připadá praní před a po běliči.

Agitace: Snažím se s filmem pohybovat co nejvíce. Mimo první vývojky to nemůže mít negativní vliv. U první vývojky to může mít vliv na kontrast podobně jako u negativu.

Teplota: Zpracování se má provádět při 20°C. Mám podezření, že proces je háklivý na překročení teploty. Emulze mi odplavala jednou a to když jsem pral ve vlažné (odhaduji max. do 30°C vodě).
Od té doby udržuji teplotu těsně pod 20°C. Choulostivé na překročení teploty bude patrně bělení. JInak je jasné, že teplota během zpracování by mělo kolísat co možná nejméně, resp. by měly
být co nejmenší tepelné šoky.

Slepení filmu: U širokých filmů vedených ve spirále s obou stran nehrozí. U DS8 s tím občas bojuju.
  • 0

#150 el

el

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 únor 2012 - 00:41:05

dekuji za vycerpavajici odpoved, osvitu uz se tedy nebojim:) chapu dobre ze na vycisteni po belici staci obyc siricitan sodny...?

jinak teda vezmu nejakou starou plastimatku, koupim kyselinu a jdu na to:) a propos co s pouzitym roztokem kysiliny a manganistanu? jak se toho "ekologicky" zbavim?:sad:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních