Přejít na obsah


Fotka

Leštění fotografií


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
218 odpovědí na toto téma

#51 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 duben 2010 - 09:46:54

to byla manufaktura 8-)
věřím, že bych byl otráven takovými kvanty víc, než uživatel číslicového přístroje po zjištění, že zase potřebuje větší snímač

je tady určitě hodně lidí z mlčící většiny, kteří byli aktivní v době, kdy na kšeft nebyl digitál a film a temná komora jen pro radost, a kteří i tohle prožili - sám za sebe můžu říct, že nazvětšovat třeba 6 filmů po 10ks ze snímku na kinofilmu mi šlo mnohem rychleji, než si hrát dnes s PS... a bylo to i přes tu zdánlivou otravnost mnohem zábavnější, i když se jednalo mnohdy o školy, školky, dětské tábory, svatby, pohřby a jiné společenské záležitosti. Výsledek byl vidět hned a radost z každé opravdu podařené fotky byla taky, aniž by kdokoli nosil frňák hore, že "dělá na baryt" a dělal z toho vědu.


mohu potvrdit
bubnovku jsem tehdy ještě neměl a leštění tak velkého množství fotek udělaných na kšeft přes noc představovalo problém. co dělat? naštěstí jsem přes den pracoval v odborném fotografickém závodu - bubnová leštička byla tehdy běžným vybavením každé profi komory. takže buď chvilka spánku anebo bez, před pracovní dobou do práce vyleštit a bylo. O víkendech to ale nešlo. když nastoupily RC papíry, hooodně jsem si oddechl - a do práce přestal chodit.
ještě dnes, i když už nedělam velká kvanta fotek, jsem rád, že buben mám. značně to urychluje práci.
  • 0

#52 Jurashek

Jurashek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 37 příspěvků(y)
Reputace: -3

Publikováno 19 duben 2010 - 20:46:32

Tak jsem zkoušel leště na klasické leštičce, pom. želatiny. Do obyčejné vody jsem dal do 1 l asi tak 20 g bílé želatiny a zahřál aby se rozpustila, nechal vychladnout na teplotu, kdy ještě netuhla ale nebyla horká, k roztoku želatiny jsem dal pár kapek smáčedla. Vypranou fotku ve smáčedle jsem ponořil do želatiny a ihned dal na odmaštěný plech a přejel válečkem. Výsledek byl celkem uspokojivý, možná o trošku menší lesk než bez postupu bez želatiny, ale to nemohu potvrdit. Odlouply se celkem vpohodě, jen okraje mi ještě dělají trochu problémy, nejsou úplně vyleštěné. Pokud by někdo věděl jak na ně sem s tím.
  • 0

#53 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 20 duben 2010 - 00:12:48

ja som asi pred týždňom tiež leštil. to bolo moje druhé leštenie v živote (ten prvý krát to bolo pred 5 rokmi, a to som ešte nevedel že je rozdiel medzi FOMASPEED a FOMABROM. do leštičky som dal fomaspeed a čudoval sa prečo mi dnu zhoreli....:D dnes už viem kde bol problém...)
pri leštení žiadna želatina ani komplikované postupy. jednoducho asi 60 min. prania v perlenej vode, potom asi 20 min máčania vo vode s fotonal-om od fomy, a potom som to naválcoval na plech a zavrel dovnútra. mám leštičku s termostatom, ale bola vypálená naplno. asi po 5 min., keď som aj cez plátno videl, že fotka je pekne odlepená som to otvoril a sama na mňa vyskočila. a ani nebola pokrútená, (čo ma dosť prekvapilo). krásne rovná fotka, krásne naleštená. samozrejme okraje úplne nenanleštené, ale to sa asi nezlepší. aj tak šli odrezať. podotýkam že sa jednalo o formát 30x45. samozrejme, že som ho valcoval a vkladal dovnútra s úžasnou dávkou VIERY, že sa neprilepí. jednoducho som si bol istý, že sa neprilepí. nesmie!bol to totiž posledný papier tohto formátu,čo som mal. a podotýkam ešte, že plechy mám ako nové. ani pri veľmi intenzívnom pozorovaní nie je možné nájsť najmenší škrabanček. asi preto sa to tak pekne podarilo.
toľko moje skúsenosti....:-)
asproppo:
RHx písal o TETENAL GLANZOL. vie niekto kde sa dá zohnať? zvykol som si už, že na Slovensku niet ničoho, čokoľvek chcem, musím objednať priamo z Fomy....ale toto zmáčadlo som nevidel v ponuke ani v Čechách....:)....tak ak niekto niečo o tomto tovare viete, pls...dajte vedieť.

asi začnem opäť leštiť.:-)
  • 0

#54 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 duben 2010 - 00:17:45

víc přitáhnout plátno
  • 0

#55 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 20 duben 2010 - 00:37:54

víc přitáhnout plátno

prečo? mne sa predsa neprilepila ta fotka? s výsledkom som maximálne spokojný. ale pri tom veľkom formáte som jednoducho videl, že už je celá odlepená, tak som to otvoril. a bolo to super.
na moje prekvapenie ani to práskanie nebolo nejak hlasné ani nejak intenzívne. naleštila sa celkom potichu. a s výsledkom som spokojný.
  • 0

#56 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 duben 2010 - 00:53:34

víc přitáhnout plátno

prečo?


sorry, to byla moje odpověď jurashkovi k nedoleštěným okrajům. pokud nevyleštěný pásek na okraji fotek je širší než 1-2mm (normální stav), může to být nedostatečným přítlakem, pára z papíru se deroucí vody to nadzvihuje.
  • 0

#57 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 duben 2010 - 08:51:51

RHx písal o TETENAL GLANZOL. vie niekto kde sa dá zohnať?


co mi kolega říkal na srazu - tetenal glanzol=tetenal mirasol
osobně nevím, jestli je to pravda
tohle smáčedlo je třeba v tomhle e-shopu
nyní jej mám (společně s jiným zbožím) objednané u škody, ale tam to vždycky týden trvá - nebo dýl
v normální nabídce ho totiž nemají
kdyby tě zajímalo doslova "glanzol" tak napiš do pl shopu, v jejich článku je doporučováno, tak by ho měli umět sehnat, nebo úředně potvrdí tu shodu co jsem psal výše
  • 0

#58 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 20 duben 2010 - 09:33:31

diki, píšem, dám vedieť, nech je v tom jasno.....pre všetkých fandov leštenia
  • 0

#59 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 20 duben 2010 - 14:36:20

oznam pre všetkých lešteniachtivých....
písal som do Pl shopu a tu je odpoveď: copy z mailu:

Dobrý den,
Tetenal Mirasol a Tetenal Glanzol jsou opravdu totožné výrobky.

Posílám ještě odkaz:
http://eshop.photore...sol-pro-500-ml/

S pozdravem Tomáš Gabriel
  • 0

#60 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 20 duben 2010 - 15:38:24

oznam pre všetkých lešteniachtivých....
písal som do Pl shopu a tu je odpoveď: copy z mailu:

Dobrý den,
Tetenal Mirasol a Tetenal Glanzol jsou opravdu totožné výrobky.

Posílám ještě odkaz:
http://eshop.photore...sol-pro-500-ml/

S pozdravem Tomáš Gabriel


Ta shoda tam opravdu je, ale je tím myšlený jiný Mirasol - ne tenhle na barvu. Tady tenhle to je.
  • 0

#61 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 duben 2010 - 17:33:39

no to mě pos...
prozradím, do čeho jsem namáčel fotky na levných Fomabromech (poněkud horších než neobrom) a ještě horších ORWO papírech, které se "jen tak" leštily dost blbě a většinou s vadami: asi od r. 73 do cca 92: v 1 litru teplé vodě rozmíchané 2 polévkové lžíce želatiny, do toho lžíce glycerinu z lékárny (je celkem levně k mání i dnes). Lesk jak blesk, fotky fajnové, heboučké dodnes.
(Neobromy tuto lázěň nepotřebovaly, na rozdíl třeba od Bromofortů a Fomabromů na tvrdém kartonu) smáčedlo si myslím až tak nezbytné není, důležitý je váleček a poctivost při šudlení s ním....
  • 0

#62 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 20 duben 2010 - 18:28:14

no to mě pos...
prozradím, do čeho jsem namáčel fotky na levných Fomabromech (poněkud horších než neobrom) a ještě horších ORWO papírech, které se "jen tak" leštily dost blbě a většinou s vadami: asi od r. 73 do cca 92: v 1 litru teplé vodě rozmíchané 2 polévkové lžíce želatiny, do toho lžíce glycerinu z lékárny (je celkem levně k mání i dnes). Lesk jak blesk, fotky fajnové, heboučké dodnes.
(Neobromy tuto lázěň nepotřebovaly, na rozdíl třeba od Bromofortů a Fomabromů na tvrdém kartonu) smáčedlo si myslím až tak nezbytné není, důležitý je váleček a poctivost při šudlení s ním....


On ten Mirasol ve vysoké koncentraci (výrobce na leštění udává 1+40) funguje dost podobně jako ten glycerol - úžasně zvláční papír i emulzi - pak se to zaválcuje mnohem dokonaleji do plechu. A pak se ještě speče a udělá na povrchu lesklou vrstvu. O efekt smáčedla tady moc nejde. Navíc je po něm i vyleštěná fotka o něco vláčnější, takže není takové riziko lomu.
  • 0

#63 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 duben 2010 - 20:14:35

Enthropy, proto jsem to napsal, zajímalo by mě složení toho zázraku od Tetenalu.
  • 0

#64 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 20 duben 2010 - 21:10:59

Ta shoda tam opravdu je, ale je tím myšlený jiný Mirasol - ne tenhle na barvu. Tady tenhle to je.


ano, samozrejme. nie ten na farvu.....ja som si všimol až neskôr, že som tam zavesil zlý odkaz.
jedná sa o ten Mirasol, čo si tam zavesil Ty, kolego.
  • 0

#65 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 21 duben 2010 - 10:01:33

ať už máte o to smáčedlo zájem, nebo ne, u škody není problém, seženou ho k vaší objednávce asi za 2-3 pracovní dny
pro leštiče škoda, že není větší balení, než těch 125 ml, budou ho lejt horem dolem hádám flaštička na měsíc

pro normální použití s filmem vydrží opravdu dlouho

(nikdy nepochopím, že někdo dává film do jaru, když smáčedlo s antibakteriálními vlastnostmi stojí stovku na pět let :cry: ale to jen na okraj :) )
  • 0

#66 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 21 duben 2010 - 12:40:57

(nikdy nepochopím, že někdo dává film do jaru, když smáčedlo s antibakteriálními vlastnostmi stojí stovku na pět let :lol: ale to jen na okraj :) )



A ještě k tomu tak nádherně voní :D
  • 0

#67 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 21 duben 2010 - 21:27:38

ked o tom tak hovoríme, vie niekto prosím vás, čím sa tento zázrak od Tetenalu odlišuje od Fotonalu? nikde som sa nedopátral ku zloženiu
a fotonal uvádza tiež že je vhodný na leštenie....tak neviem......ale určite chcem ten Mirasol skusit
  • 0

#68 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 21 duben 2010 - 22:10:38

ty smáčedla stojí zhruba stejně korun a tohle je doporučováno vzhledem k archivaci negativů
tak jsem si ho koupil
žádná jiná věda v mém případě v tom není
  • 0

#69 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 22 duben 2010 - 00:18:51

tiež si myslím. ten Fotonal mi skôr príde vhodnejší na papiere. aspoň podľa toho, čo tam píšu....
  • 0

#70 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 22 duben 2010 - 12:38:01

ano, Fomatonal. ospravedlňujem sa za moje chyby.
mal som na mysli Fomatonal. pretože s tym Mirasolom tu vyskakuje jediny problem. a to že poštovne na Slovensko by stálo viac ako tovar.....preto musim pracovať s tym, čo mame k dostani. ale ak by som šiel niekedy do Čiech, určite sa po tom Mirasole poobzeram.
  • 0

#71 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 duben 2010 - 14:34:48

ano, Fomatonal. ospravedlňujem sa za moje chyby.
mal som na mysli Fomatonal. pretože s tym Mirasolom tu vyskakuje jediny problem. a to že poštovne na Slovensko by stálo viac ako tovar.....preto musim pracovať s tym, čo mame k dostani. ale ak by som šiel niekedy do Čiech, určite sa po tom Mirasole poobzeram.


máš na mysli toto ?
  • 0

#72 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 22 duben 2010 - 23:14:53

diki za stranku. o tejto som nevedel.
Fomatonal mam, to v našich krajoch nie je problém. a všeobecne veci od Fomy sa dajú objednať priamo u nich v Skýcove, a pošlú na dobierku. to je celkom fajn. ja som však mal na mysli ten Mirasol. ten nie je možné zohnať na Slovensku. tak som sa zaujímal, aký je medzi nimi rozdiel a do akej miery sa dá Mirasol nahradiť pri leštení Fomatonalom. leštil som s Fomatonalom anebolo to zlé. ale tu sa skôr odporúča Mirasol, vraj je lepší. tak som sa Pýtal či niekto má skúsenosti v tomto a rád by som tiež vedel aké je zloženie oboch......
ale ešte raz díki za tú stránku. hneď ju prekucem....:D
  • 0

#73 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 23 duben 2010 - 07:25:29

Má nesprávné nazývání českého smáčedla na Slovensku nějaký magický význam :D :lol:
  • 0

#74 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 duben 2010 - 09:02:38

mal na mysli ten Mirasol. ten nie je možné zohnať na Slovensku. tak som sa zaujímal...

o složení smáčedel nic nevím, ale přeprava se dá udělat kurýrním vláknem - akorát mezistátních cestovatelů moc nebude, nicméně sem tam něco letí na sk a zase zpátky
nebo sehnat na sk prodejce chemie tetenal, snad to někdo dělá
ale jestli ti to leštění chodí bez problému ve výrobku : FOMA Fotonal tak není kvalt
  • 0

#75 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 23 duben 2010 - 20:07:23

Má nesprávné nazývání českého smáčedla na Slovensku nějaký magický význam :D :)


jejda, ty si sa nikdy nepomýlil?Veď som sa už opravil. a pri toľkých podobných názvoch, ktoré človek drží v hlave.....ale môžem sa verejne ospravedlniť bratskému národu českému za vzniknutú ujmu.
Bratia Česi, prosím, odpustite mi, že som v nedomyslení nesprávne nazval vaše zmáčadlo. prepáčte, prosím, mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa.
  • 0

#76 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 duben 2010 - 21:37:53

klud
  • 0

#77 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 23 duben 2010 - 22:00:30

veď som kľudný. len som sa ospravedlnil..... :D
  • 0

#78 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 23 duben 2010 - 22:02:26

jejda, ty si sa nikdy nepomýlil?Veď som sa už opravil.

Kdyz on je ten vtip v tom, ze neopravil, jens vtipne skombinoval dva nazvy :D

Bohousek
  • 0

#79 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 26 duben 2010 - 15:01:14

Vložený obrázek
Protože mám půjčenou zajímavou knížku s tímhle článkem, tak jsem si dovolil ho sem vložit. Hlavně to leštidlo s včelím voskem by mě zajímalo jestli funguje, kdyby jste to někdo chtěl vyzkoušet a fungovalo to by jsem si ten vosk někde sehnal. Teď vlasně čtu, že i parafín by šel :)
  • 0

#80 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 14 září 2010 - 22:53:23

Tak jsem si dneska zase hrál s leštičkou, ale ne a ne dostat dokonalý výsledek. Při pohledu z boku jsou tam ty malinké jemné kazy. Nevíte jak na ně?
  • 0

#81 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 září 2010 - 23:21:20

Tak jsem si dneska zase hrál s leštičkou, ale ne a ne dostat dokonalý výsledek. Při pohledu z boku jsou tam ty malinké jemné kazy. Nevíte jak na ně?

Mam stejne vysledky...:?:
  • 0

#82 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 15 září 2010 - 08:34:50

To máte z teho, že nekonzultujete postup s Mistrem (teda jako se mnou, páč tady to nikdo jinej stejně neumí tak jako já, haha)
  • 0

#83 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 září 2010 - 08:55:03

Ivane tys to tam na tý předváděčce měl taky! :))) Ale každou tvou radu rádi vyslechneme s rukama ve výši kolenou!
  • 0

#84 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 15 září 2010 - 09:55:53

Nechci vás nikterak drtit ale ty "mikro" kazy tam prostě budou.... nemáte na to čučet z 5 cm...
  • 0

#85 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 září 2010 - 10:10:53

retuš?
  • 0

#86 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 září 2010 - 10:50:12

Jak to myslíš?
  • 0

#87 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 září 2010 - 12:27:13

ty asi myslíš takový ty fleky, co "narušujou" místama skelněhladkej porvrch fotografie
na to hádám retuš není možná použít, tak se musíš obrátit na mistra stejně
  • 0

#88 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 září 2010 - 12:50:51

Tak jsem si dneska zase hrál s leštičkou, ale ne a ne dostat dokonalý výsledek. Při pohledu z boku jsou tam ty malinké jemné kazy. Nevíte jak na ně?

Mam stejne vysledky...:-(


Pánové kolegové, nechci být jízlivý, ale můžu vás utěšit, že až budete leštit na elektrice tu svoji 201. fotku, už bude OK.
  • 0

#89 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 září 2010 - 12:52:09

Tak jsem si dneska zase hrál s leštičkou, ale ne a ne dostat dokonalý výsledek. Při pohledu z boku jsou tam ty malinké jemné kazy. Nevíte jak na ně?

Mam stejne vysledky...:-(


Pánové kolegové, nechci být jízlivý, ale můžu vás utěšit, že až budete leštit na elektrice tu svoji 201. fotku, už bude OK.

No konečně nějaká použitelná odpověď! Takže už jen 190! :-D 8-)
  • 0

#90 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 září 2010 - 12:55:48

O jízlivost nejde. Nemám problém s tím, že něco bude trvat než se to naučím. Jde jen o to, zda to jde (viz Toffův příspěvek ve smyslu, že ne) a zda jde k této cestě přidat nějakou radu či varovat před nevhodným nástrojem, postupem...
  • 0

#91 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 září 2010 - 13:29:19

to Pavel: pokud v želatinové vrstvě lesklých novodobých barytů nedošlo k nějaké technologické změně, která by bránila perfektnímu vyleštění za horka, tak nevím, proč by to nešlo. Setkával jsem se s tím, že některé papíry měly silnější a měkčí emulzi a lépe se leštily, některé hůř, už to tu bylo dávno popsáno mockrát, více lidí sdělilo své zkušenosti, co se komu zrovna osvědčilo, co si tak matně pamatuji, tak i já. škoda, že mé staré zásoby čisté želatiny už hnijí někde hluboko pod skládkou, glycerin se dá koupit v lékárně i dnes, chce to vyzkoušet, co jde a co ne. taky některé plechy ostudu dělaly, některé ne. na některých kouscích z čerstvě vyčištěného a vyleštěného plechu nebylo možno ani fotku odtrhnout, ale zhruba po 10. fotce už naprostá pohoda, mezitím pouze ochladit pod kohoutkem, voda sjela, žádné otírání, nic, novou fotku, přiklopit, váleček jednou tam a zpět a klapalo to. Kupodivu, čím méně jsem se s tím drbal, tím líp to šlo.
Proto říkám - žádná jízlivost v tom není - sám si záhy jedu pro nové plechy, a taky do měsíce už začnu zvětšovat. Skla nemaje, slintačku taky ne, nebude se mi s tím tak mordovat určitě, takže na elektrice leštit budu tak jako tak, pak vám sdělím, jak dopadnu :twisted:
  • 0

#92 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 16 září 2010 - 14:24:37

no,
včera som opäť leštil. použil som len zmáčadlo, ale dal som ho tam hodne.
papiere som vypral, potom som ich namočil do roztoku zmáčadla (hodne silný roztok to bol), medzitým som plechy očistil liehom a vatou. takto pripravené plechy som polial tým roztokom zmáčadla v ktorom sa kúpali fotky, fotky som bez odkvapkania capil na plechy. najprv som to valcom prevalcoval, ale len jemne. toľko, aby fotky z plechu nezkĺli a dali sa vložiť do leštičky. potom som naložil plechy do rozpálenej leštičky a až potom som to valcoval fest. už v leštičke. je to kvôli tomu, že každá leštička je vlastne oblá. nech sa teda plech prehne, fotka sa prehne na ňom a až potom som ju poriadne privalcoval. vysledok bol veľmi dobrý. žiadne fleky, žiadne lomy, žiadne prilepenie. keď som to robil tak, že som najprv fotky poriadne navalcoval a potom daval do leštičky, boli na nich lomy. to je kvôli ohybu leštičky. teraz to robim takto, a som veľmi spokojny. keď som fotky vyndal som plechy ochladil a opäť očistil liehom a vatou a pokračoval. zmáčadlo som používal od fomy a nešetril som. našťastie nie je až tak drahé. myslím si, že čím viac zmáčadla, tým lepší výsledný efekt.
pri leštení je veľmi dôležité, aby ste nemali na fotkach prach. teda keď ich kupem v tom zmačadle, mam misky zakryté. keď ich odokryjem, konám rýchlo, aby sa do nich neprášilo. každé zrniečko prachu=flek na fotke
  • 0

#93 ivan_maly

ivan_maly

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 810 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 16 září 2010 - 22:49:55

Ivane tys to tam na tý předváděčce měl taky! :-))) Ale každou tvou radu rádi vyslechneme s rukama ve výši kolenou!

Nechci vás nikterak drtit ale ty "mikro" kazy tam prostě budou.... nemáte na to čučet z 5 cm...


Mistr metalurg (demiurg) ví svoje a ví to správně, samozřejmě. Na předváděčce jsem to tam měl taky, protože jsem neměl moc kvalitní plech. V tom to je. Glycetin, želatina... no nevím, nikdy jsem tohle nepoužíval a leštil jsem o106.

NO ale nejlepší řešení je bohužel bubnová leštička...
  • 0

#94 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 16 září 2010 - 23:10:09

Mistr metalurg (demiurg) ví svoje a ví to správně, samozřejmě. Na předváděčce jsem to tam měl taky, protože jsem neměl moc kvalitní plech. V tom to je. Glycetin, želatina... no nevím, nikdy jsem tohle nepoužíval a leštil jsem o106.

NO ale nejlepší řešení je bohužel bubnová leštička...


Jestli ví správně, to si není jist pač nebyl zkoušen před odbornou státem posvěcenou komisí. Ovšem z praxe v metalografické laboratoři může potvrdit, že bubnová leštička opravdu dává nejlepší výsledky, očemž se můžeme přesvědčit v některých starých diplomových pracích :-)

Pojďme raději zkoumat jak zlepšit kvalitu použivaných plechů...
  • 0

#95 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 září 2010 - 23:22:14

... jsem neměl moc kvalitní plech. V tom to je. Glycetin, želatina... no nevím, nikdy jsem tohle nepoužíval a leštil jsem o106.
NO ale nejlepší řešení je bohužel bubnová leštička...


pravda. Je fakt, že už se to probíralo x-krát, čím větší věda se z toho dělá, tím to hůř většinou dopadá ... já želatinu a glycerín používal jen na papíry, které byly jaksi drekové, většinou nouzové z Drážďan propašované ORWO. NIKDY nebylo potřeba cokoli dělat s polokartony Neobrom, Fomabrom (kartony se nesměly sušit moc rychle, při vysoké teplotě, jak se nerovnoměrně přesušily, dělaly rády lasturový lom), s Bromoforty jsem měl občas dojem, že ta emulze taky nebyla nic moc silná a občas se blbě leštila, zato jakési ruské papíry, co byly v krámech zhruba ve stejné době, jako maso z asi asi 140 let starých sobů jako náhražka za cenné devizy vyvážené naše nezdravé hovězí...
Takže krátká lázeň v teplé naředěná želatina s pár kapkami glycerinu mi pomáhala u problémových papírů, celkově to papír změkčilo, byl jakoby vláčnější, lesk perfektní.
Vím, že pár známých proklamovali protažení papíru před naválením na plech v denaturáku - co jsem měl možnost vidět (a poprvé a naposledy i sám vyzkoušet), bylo to hodně pak náchylné na lasturový lom, ale navíc děkuji, nemám chuť, fet nemám chuť zkoušet ani dnes.
Každý jednou přijde na to, co mu pasuje nejlíp.
  • 0

#96 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 23 červen 2011 - 09:57:36

Páni leštiči
včera som opäť leštil a skúsil som na to použiť leštidlo do umývačiek riadu.
efekt 100%
postup:
dobre vyprané fotky putovali asi na 20min do roztoku leštila. bolo to také namodralé leštidlo značky W5 z Lidl. do misky som ho ulial asi pol deci, zalial vodou naložil baryty od Fomy (kartón). nechal som ich tam asi 20 min, aby z roztoku opadla pena.
potom zapnul leštičku, a nechal nahriať. plechy som očistil a odmastil vatou a liehom.
potom som plechy namočil k tým papierom a vybral ich tak, že na nich bola súvislá vrstva roztoku, potom som tam položil fotky(pri tom pozor, aby medzi plechom a fotkou neboli bublinky z peny). a potom už len valček a prevalcovať jemne
plechy do leštičky a prevalcovať fest
počas leštenia som leštičku vypínal a zapínal tak, aby som na nej udržal ruku. aby sa to neleštilo príliš rýchlo.
priznám sa takto naleštené fotky som ešte nevidel. manželka si jednu kázala zavesiť v spálni, ako povedala: v stave núdze sa dá použiť jak zrkadlo....:-)
takže keď to leštidlo leští poháre v umývačke (čo sa deje tiež za tepla), leští to vynikajúco aj fotky. z toho som vychádzal a úspech sa dostavil...:-)
  • 0

#97 Stepan2

Stepan2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 15 srpen 2011 - 14:27:46

Dobrý den,

objevil se mi problém při sušení v leštičce. Jde o klasickou Kovos oranžovou bez regulace teploty. Z finančních důvodů jsem vždy pracoval na papír 10x15 a teď jsem si udělal radost formátem 13x18 pro náhled fotek. Stalo se mi že se mi skoro všechny fotky přilepily po stranách (většinou ta delší) emulzí k plechu (asi 3mm), někdy se dokonce natrhly, nikdy jsem s tím problém neměl.

Můj postup:

- fotky jsou ve vodě
- odmastím papírem s lihem- fotky přiložím emulzí na studený plech, přeložím přes ně utěrku a jemně válečkem přejedu ve všech směrech abych se zbavil zbytečné vlhkosti
-plech s fotkami dám do nahřáté leštičky a opět je přejedu tentoktát tvrději přes plátno v leštiččce a nechám leštit

Díky moc
  • 0

#98 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 16 srpen 2011 - 08:05:56

mne sa tiež z času na čas lepili.....odkedy používam leštidlo nenalepila sa ani jedna....leštičku však mám s termostatom a leštím dlhšie pri nižšej teplote(nepočuť lupanie, preto leštím aj 30 min)...keďže máš leštičku bez termostatu, skus vypínať a zapínať....asi 3 min zapnuté a asi 5 min vypnuté.....a uvidíš......mne sa to osvedčilo aj pri formáte 30x45.....táto keď sa prilepí to naštve....zatiaľ sa mi týmto spôsobom nenalepila ani jedna
  • 0

#99 Stepan2

Stepan2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 9 únor 2012 - 12:58:06

mne sa tiež z času na čas lepili.....odkedy používam leštidlo nenalepila sa ani jedna....leštičku však mám s termostatom a leštím dlhšie pri nižšej teplote(nepočuť lupanie, preto leštím aj 30 min)...keďže máš leštičku bez termostatu, skus vypínať a zapínať....asi 3 min zapnuté a asi 5 min vypnuté.....a uvidíš......mne sa to osvedčilo aj pri formáte 30x45.....táto keď sa prilepí to naštve....zatiaľ sa mi týmto spôsobom nenalepila ani jedna


Vyřešeno, stačí plech odmastit lihem a klasickým látkovým kapeníkem a vše je v pořádku.
  • 0

#100 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 28 říjen 2014 - 16:44:40

Kolegové! Pomozte!

Včera jsem udělal pár barytů 30x40 a (po delší době) jsem vytáhl leštičku (Kovos). Jako již mnohokráte jsem namíchal W5 + destilka (cca 1,5dl na 2,5l vody), plechy (mám opravdu kvalitní!) jsem umyl saponátem, odmastil etylacetátem, fotky naložil do láku na cca 15 minut a vyklým postupem jsem leštil. Všechny 4 fotky, o které jsem se pokusil, se drsně přilepily OPRAVDU PO CELÉ PLOŠE, OD KRAJE KE KRAJI.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních