Mě se běžně (haha, zatím při své frekvenci zvětšování jsem tak udělal jednou) daří přes noc položit skla do trávy, případně ještě přehodit nějakým igelitem, to když je lepenka oboustranně. Vlhkost ze země udělá své, ráno jsem lepenku spláchl proudem z kropící konve a už jen utřel hadrem. Takže mimo zimní období, kdo má prostor venku ...

Leštění fotografií
#151
Publikováno 26 leden 2015 - 10:25:59
#152
Publikováno 26 leden 2015 - 12:17:48
Otvor po fotografii "recykluju", tak 5-6 kusů vypnu než jde sklo odmočit. Teď jsem chystal výstavu, cca 100 foto, 5 skel, na dvě odmočení jsem je vypnul všechny.
#153
Publikováno 25 prosinec 2015 - 12:08:50
Dobrý den,
měl bych dotaz na ty kteří mají úspěšné zkušenosti s leštění. Mam tu smůlu že první pokus mi jakž takž vyšel. Papíry nebyly ani extra vyprané plácl sem je na plech a až na par místeček šly krásně dolů takže i pře škrábance v plechu mě výsledek nadchnul.
Od té doby se mi jej ale nedaří zopakovat vždy na tvrdo přilepím. Z rad které jsou na temné uváděny jsem prozatím zkoušel řádně vypranou fotku prohnat řídkou želatinou a plácnout na studený v sapónu a horké vodě odmaštěný plech. Výsledkem je na tvrdo přilepená fotka. Totéž se mi stalo po asi 3 hodinovém praní fotky a jejím cca 10minutovém máčení ve smáčedle od fomy. na menším kuse jsem skoušel i sapón nanádobí.
Mam mam oboustranou kovosku s termostatem. S tím že ji momentálně mám nastavenu tak na 2/3 výkonu co se popisovaných zvukových projevů týče tak nějaké plopnutí občas slyším ale obávám se že to jen pracuje konstrukce leštičky.
Taki bych se rád zeptal jestli nevadí to že už mám lehce vytahané plátna které v krajích nepřitlačují plech na leštičku dokonale.
#154
Publikováno 25 prosinec 2015 - 12:11:51
Jinak pokud je v Ostravě a okolí někdo úspěšně aplikující leštění ochotný svůj postup v praxi ukázat byl bych velmi rád.
#155
Publikováno 25 prosinec 2015 - 14:38:24
už se to tu řešilo, plechy jsem přeleštil Sitolem a vždy se papíry odlepily. Před tí jsem máčel ve vodě s přidaným leštidlem do myčky z Lídlu, takový modrý. Ještě se to leští jinak, je to ve vláknu. Bublinky se mi ale nikdy pořádně vyhnat nepovedlo, ale vidět nebyly.
#156
Publikováno 26 březen 2016 - 20:23:38
Plechy MACO - Fomabrom Variant 111 - Adox ADOFLO 1+399 - leštička s termostatem - ANI JEDNA FOTKA SE NEPŘILEPILA (ANI NA NOVÝ NEUPRAVOVANÝ, NELEŠTĚNÝ, PLECH!)- VŠECHNY LESK, KTERÉMU NELZE NIC VYTKNOUT. OBRAZY JSOU KRÁSNĚ "HLUBOKÉ".
#157
Publikováno 27 březen 2016 - 10:37:38
Pane Pentaxisto, tím příspěvkem o leštění jste mne včera nahlodal. Prohrabal jsem svoji hromádku (spíše hromadu) zmršených zvětšenin s cílem najít moje pokusy s leštěním za studena. Našel jsem a začínám opět přemýšlet
#158
Publikováno 27 březen 2016 - 16:57:59
Hlodání není můj obor...
Už jsem to psal, ale:
1. Nejlepší plechy ("glanzfolie") bývaly chromované (pod vrstvičkou chromu byla ještě měď?). Domnívám se, že nic hladšího (pro účel leštění zatepla) není. Když mi docházely, koupil jsem několik těchto plechů ("z pozůstalosti"), ale nebyl jsem spokojený. Buď byly zprohýbané, někde rezaté, někde byl narušený povrch (poleptané? "vydřené" leštěním?).
Nezbylo, než jít na nerezové. Ajajajajaj! Bůhví, zda to byl nedobrý materiál, špatně naleštěné, nebo byla chyba ve mně... Čistil jsem, natíral, přidával prostředky... Výsledky plusminusautobus. Nakonec jsem se usálil na vyleštění plechu Sidolem, omytí saponátem, event. přetření lihem (lihobenzinem) a fotografie jsem máčel do roztoku EKG gelu nebo smáčedla do myčky nádobí. To bylo dobré.
Ve slevě jsem zakoupil plechy MACO (i tak pekelně drahé!) a k preparaci zvětšeniny jsem použil smáčedlo ADOX ADOFLO 1+399 (samozřejmě 5ml na 2 litry destilky). Plech jsem pouze přetřel mikrovláknovkou s lihem (upalcovaný) a tetelil se hrůzou. Dopadlo to dobře.
Jenom nakonec několik drobností: vysušený baryt (který ležel velmi dlouho v krabici) je lépe promáčet do hadrové podoby (dopoledne jsem leštil - nedoleštil - odpoledne jsem zpracovával dopoledne namočené papíry). Bylo to lepší. Nechat zvětšeninu okapat - určitě se nesnažit z ní dostat "veškerou vodu". Přiložit na plech, poloiit na chladnou, max. teplou leštičku (určitě ne horkou!), přiklopit plátnem, lehce převálečkovat, leštit při teplotě, kdy na plátně udržíte trvale ruku. Ano, trvá to 15-20 minut, ale výsledek je daleko lepší, než na horké.
Přeji úspěch!
P.S. Koncentrovaný přípravek ADOFLO "žere", ředěný ale také. Pozor na oči, nekoupat v něm ruce, dobře umýt. Úplně nejlepší rukavice, nesterilní pár za tři kačky ve zdravotnických potřebách, prodávají se v krabici po sto kusech, buď latexové nebo vinylové. Latexové jsou buď pudrované (to "není košer"") nebo nepudrované (to "je košer").
#159
Publikováno 27 březen 2016 - 17:30:57
Pane Pentaxisto.
Gratuluji vám k výsledkům, které vás uspokojují a oceńuji, že uvádíte podrobný návod pro další uživatele.
Ovšem, nejlépe vyleštěné fotografie jsem dosáhl na plexi (omlouvám se, ale dnešní termín tohoto čirého plastu přesně neznám). Místo plechů lze použít pro leštění za tepla plexi.
Fotografie jsou pak nejen vzorně leské, ale i rovné. Obrovská výhoda tkví také v tom, že lze zrakem zkontrolovat a předem zlikvidovat případné vzduchové bubliny mezi papírem a leštící deskou. Technologie leštění na plexi je velmi jednoduchá a mimořádně účinná.
Ty, kterým nečiní problémy hledání, upozorňuji, že se tento postup již na TK probíral.
#160
Publikováno 27 březen 2016 - 22:25:53
Pavel Č.
O tom plexi slyším poprvé, nějak mě to uniklo a zapátral bych zde. Při leštění na skle do formátu 18x24 jsem problém neměl, ten nastupoval až s rozměrem větším. Přitom jsem měl a dělal vše stejně, odmaštění a vyleštění skla mastkem atd. (jediné co jsem v té době nesehnal byla volská žluč). Nakonec jsem to vzdal a zvykl si na vzhled lesklého a vypnutého barytu.
#161
Publikováno 28 březen 2016 - 10:21:32
asi bych měl aktualizovat své novodobé (tj. po roce 2010, kdy jsem opět po téměř dvacetileté pauze začal dělat fotky na baryty) zkušenosti z leštění fotek.
cca před 4 lety jsem pořídil, rozebral, vypucoval, promazal a složil velkou bubnovou leštičku, páč u ploché oboustranné leštičky se mi nechtělo trávit moc času. Kvalita lesku leštěných fotek se mi rapidně zlepšila, ač povrch bubnu není až tak dokonalý (několik ďubek a bublinek na ploše bubnu je, poškození asi z dob krále klacka, vždyť ten stroj vznikl počátkem sedmdesátých let minulého století).
A od té doby, kdy používám na praní všech fotografií filtrovanou vodu a závěrečné důkladné praní před leštěním (či sušením) vodu demineralizovanou (reverzní osmóza), tak lesk jako blesk, dokonce i bez použití dříve používané alchymie (voda+glycerin+smáčedlo, u nerezových plechů i želatina), nejvýše u větších formátů, na nichž mi záleží, s minutovou koupelí v roztoku smáčedla F905 nebo Agfa Sistanu, a to prakticky na všech papírech, nových či starých, různých výrobců.
Pavlem Č. zmíněná alternativa k chromovanému plechu, tj. použití plexiskla, se jeví jako velmi zajímavá. Vím o existenci plexiskla z PMMA, jen mi vrtá hlavou, jak desku přizpůsobit prohnuté ploše leštičky (tváření plexiskla při teplotách č. 160-180 st.C je možné, ale bývá občas doprovázeno vznikem mikroskopických trhlin, pokud se ohne víc, než pro tloušťku desky je přípustné, nebo temperace není dokonalá). Taktéž přemýšlím o tom, zdali nemůže časem povrch desky při takovém používání ztratit svoji dokonalou hladkost a lesk.
#162
Publikováno 28 březen 2016 - 16:19:27
jirin-ol
Jojo, plexi je výtečné, ale!
Já znám plexi extrudované (nejběžnější) event. lité...
Pokud je nové (nepoškozený povrch), nejlépe potažené folií (která se snímá), lze dosáhnout opravdu perfektních výsledků - především se nikdy fotografie (baryt) nepřilepí. Chce to ale opravdu velejemné zacházení, lázně prosté mechanických nečistot a přeopatrné čistění.
Vždycky jsem takto leštil za studena.
O leštění zatepla jsem také uvažoval, ale nikdy jsem se k němu neodhodlal, protože je obecně známo, že plexi se začíná bortit při 75-80°C. Na tenkém plexi (2mm?) a na teplé (ne horké) leštičce by to mohlo jít. Plexi deska se prohne tlakem a přizpůsobí se vytápěné desce. Asi by to chtělo zkusit...
Pokud se někdo odhodláte, dejte, prosím, vědět. Děkuji a přeji úspěch!
P.S. Netuším, jaký materiál na leštící plechy MACO používá, ani jak je povrchově upravuje (leští). Také jsou plechy významně silnější, než ty, které všichni známe. Ale opravdu fungují perfektně.
P.P.S. Bubnová leštička je asi "nepřekonatelná", ale ta monstrozita!!!!!
#163
Publikováno 26 září 2016 - 16:48:41
jaké to jsou papíry?
promiňte moji neznalost: co je to W5?
v posledních 14 dnech zvětšuju a leštím své resty od ledna nezpracované, dnes nad ránem dokončena třetí stovka papírů 18x24 a druhá stovka 13x18, Ovšem, nejsou to žádné moderní, nové či čerstvé papíry, vše tzv. polokarton, neb slabý poctivý papír z doby krále klacka, něco Neobrom 2111, většinou Forte Bromofort.
Po několika marných pokusech z doby -2 až -3 roky dobře vyleštit nové barytové papíry Foma a Kentmere, značené jako "lesk", byť na oboustranné leštičce Kovos s chromovanými velmi kvalitními plechy, jsem rád, že upgrade na bubnovou leštičku a návrat ke kořenům, tj. přípravě lázně pro leštění fotek, jak jsem byl zvyklý v 70. - 80. letech minulého století, funguje bezchybně.
Nejhorší pro mě byly předloňské pokusy o naložení fotek do roztoku leštidla na nádobí. Přilepilo se to naprosto natvrdo.
Takže prozradím starý osvědčený a znovu ověřený a aplikovaný postup:
Chromované plechy či buben před prvním použitím, za studena, jsem umyl roztokem obyč. saponátu na nádobí a měkkoučkým hadříkem vytřel dosucha, poté lehce přejel ještě čistým hadříkem namočeným v denaturovaném lihu.
Lázeň pro fotky připravuji: roztok převařené měkké vody, 2% smáčedla ORWO F905 a 2% glycerinu.
Během seance leštění na plechy, resp. na buben, nesahám ani rukou, ani hadrem, prostě je nijak nepucuji, stejně jako po ukončení leštění.
V případě, že před zahájením další dávce práce - po 1 či několika dnech - vidím na plechu či bubnu stopy (mapy) po krajích předtím leštěných fotek, velmi lehce vypucuji měkkým čistým hadříkem navlhčeným v denaturovaném lihu, leštičku zapnu a začnu normálně leštit.
Forte papíry mi rychle docházejí, tudíž velmi brzo budu muset zvětšovat na nové baryty.. jsem zvědav, jak dopadnu.
Zdravím jirin_ol,
ja uvažujem na súčasných baritoch lesklých, sú tieto nové barity vhodné na leštenie za tepla, napr. na KOVOS ?
Predpokladám, barit socialisticky a súčasný, že tam bude minimalny rozdiel, resp. aspoň základ rovnaký...
Mam jednu leštičku vyhliadnutú, či ju kupiť alebo nie.tak skôr sa poradim.
Ďakujem pekne
#164
Publikováno 13 říjen 2020 - 09:53:42
Zdravim.
Zatiaľ mam odskúšané leštenie za studena na plexi-Retrobrom SP-bezchybný lesk,jednoduchý postup.
Chcel by som skúsiť Fomabrom a Fomatone MG Class-v technickom liste odporúčajú iba napínanie.
Máte to niekto odskúšané -leštenie za studena?
Vďaka.
#165
Publikováno 10 leden 2021 - 16:41:01
Zdravím.
Bubnova sušička/leštička/ K-250A-oplatí sa kúpiť-urobím na tom bez problémov dokonaly lesk?Robím na plexi,ale je to zdlĺhavé.
Robí s tým niekto?
Vďaka.
Přiložený soubor (y)
#166
Publikováno 10 leden 2021 - 18:34:53
Jo. Oplatí sa, pokud je povrch bubnu (chrom) bez vad. Nejhorší je to stěhovat.
(a až do koupíš, oplatí sa i pomalu rozdělat, vyčistit a promazat ložiska a převody tukem odolným vysokým teplotám)
#167
Publikováno 11 leden 2021 - 12:32:54
0 uživatel(ů) prochází toto téma
0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních