Přejít na obsah


Fotka

systém Mamiya 645 - zopár otazok


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
209 odpovědí na toto téma

#51 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 2 srpen 2009 - 20:01:34

Záleží jak na co. RB je dobrý stroj, ale velký a těžký. Předurčil bych ho téměř výhradně k práci ze stativu, nejlépe pro ateliérové focení. Na krajinu už bych spíš doporučil nějký kardánek - batoh bude stejně těžký, možná lehčí, možnosti větší. M645 je oproti tomu jen taková větší zrcadlovka, která velmi dobře poslouží svou univerzálností. Pokud to má být tvůj první SF stroj, doporučil bych ti spíše 645.
  • 0

#52 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 2 srpen 2009 - 21:25:51

Přesně, jako Pavel_P. 645 je parádní na portét i report, prostě relativně na akci. RB67 je už moc seriózní :evil:
  • 0

#53 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 srpen 2009 - 07:47:27

Dobrý večer, možná je moje otázka trochu mimo téma, ale zde je: co byste doporučili více, Mamiyu 645 nebo Mamiyu RB 67, obě základ, jedny záda, základní objektiv.


Ahoj pokud mas tyhle pozadavky neni system mamiya zbytecny? Pokud nepotrebujes vymenna zda ani o objektivy nebyla by lepsi slusna tlr?

Co s ni chces delat jake mas fotoplany ...

Na takhle polozenou otazku se tezko radi.
  • 0

#54 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 17 srpen 2009 - 14:46:46

Tak jsem sehnal starší, ale čistou a funkční m 645 se základním objektivem a měřicím hranolem. Teď sháním šachtu a link na český manuál. Nevíte o nějakém slušném zoom objektivu, pokud se vůbec dělal?
  • 0

#55 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 25 srpen 2009 - 08:29:59

Slušný zoom...ono už spojení těchto dvou slov je takové...zvlášní :)
ASi bude lepší se sžít s pevnýma sklama, trvá to jen chvilku a člověk si zvykne...navíc optická kvalita u pevných skel bude vždy jinde než u zoomů.

Taky začínám pošilhávat po nějaké M645. Na ebay se toho potuluje dost (nedávno mi utekla M645 1000s s 120 vnitřkem, měřícím hranolem bez objektivu za 46liber - cca 1800 i s dopravou - to už je opravdu lidová cena).
Za necelých 300 liber je kompletní set s M645 pro TL (jedny záda, měřící hranol, základní objektiv, grip)

Zvažuji, jestli je pro mě nutnost výměnných zad (barvu nefotím, ale přemýšlel jsem, že by nebylo od věci měnit různé citlivosti - ISO 100 a ISO 400 svitky).

Jak vidíte možnost výměny svitku ve tmě u modelu bez výměnných zad (vytáhnout vnitřek s nedofoceným svitkem, uložit do světlotěsné nádoby, vložit další vnitřek s jiným svitkem, nacvakat pár snímků, pak zase do tmy, a vrátit tam původní svitek)
  • 0

#56 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 srpen 2009 - 08:38:48

Nejde to vynuluje se counter a natahuje se od zacatku.
  • 0

#57 Alchymista

Alchymista

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 září 2009 - 13:51:51

takže jak tady čtu, tak s Mamiyou 645 je možné fotit z ruky při 1/125 či kratším čase, což mě těší - mám teď půjčenou 645 E a rád bych zkusil nějaké lidi a se stativem by to asi bylo dost komplikované
  • 0

#58 zorkiman

zorkiman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 září 2009 - 14:40:10

Mozna mam nizka kvalitativni kriteria, ale u M645 mi i 1/60 z ruky prijde celkem v pohode (u 50ky a 80ky - delsi skla by byly asi na povazenou).
  • 0

#59 stoura

stoura

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 září 2009 - 17:52:08

nevim, jesli se mi zatim starecky tres zatim jen vyhejba, ale nemel jsem s mamcou problem ani u 1/30, na 1/60 jsem fotil zcela standardne..co se tyce prace s 645, tak by bylo dobre, kdyby mela centralni zaverku, bohuzel nema a nema ji ani muj milovany kiev...
  • 0

#60 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 15 září 2009 - 11:49:20

No a já mám další šťouravou otázku. Pořídil jsem starší M645 se setovým sklem (80/2.8) a 220 vložkou. Idea byla taková, že pokud do 220 vnitřku vložím 120 film, tak možná nafotím víc jak 15 snímků (prý M645 s 120 vnitřkem pustí jen 15 snímků, i když by tam vešlo víc) :arrow:))))
Jaký na to máte názor? Mám už radši dopředu shánět 120 vnitřek?
Bude ten 220 vnitřek vůbec se 12O svitkem fungovat?
  • 0

#61 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 září 2009 - 11:58:06

Němají náhodou kazety 220 nějakou "páčku" na přepnutí mezi 120 a 220? Nějak to tomu systému říct musíš...
  • 0

#62 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 15 září 2009 - 12:21:38

No já to v ruce ještě nemám. Zatím je zaplaceno a zásilka byla odeslána, tak čekám, čekám. Ale v manuálu jsem o žádném nastavení "páčky" nedočetl. Podle mě by to kamera měla poznat sama - jestli je tam 220, nebo 120 vnitřek.
Idea byla taková, že na 220 vnitřek naláduju 120 svitek, odfotím 16 snímků, vyberu ven a vyvolám. Třeba je to zcestná úvaha
  • 0

#63 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 září 2009 - 12:32:53

Nevím jak se chová M645, ale jiné foťáky tě prostě po vložení 120 filmu do 220 kazety nechají fotit dál na papír, dokud neodroluješ až na konec filmu, což je pěkný opruz, ještě to patnáckrát zmáčknout a natáhnout. Jinak když asi Mamiya na ten svitek těch 16 políček nestřílí, asi to bude mít nějakej důvod, žejo. Uričitě nechtěli zákazníky ojebat a o jedno políčko je okrást. Spíš nemůžou garantovat mezery mezi snímky, protože by se často stávalo, že když budou větší, šestnáctého snímku tam bude jen půlka. A to asi nikdo takovou nejistotu nechce... Chjo, tyhlecty triky na mou hlavu..
  • 0

#64 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 15 září 2009 - 12:58:24

Jak říkám - ještě to nemám v ruce.
Jinak tahle idea vznikla při pročítání diskuze o Psixu, kde se řešilo převíjení a překrývání, atd a někdo si tam stěžoval, že ho M645 nepustí přes 15 políček, i když by se jich tam vešlo i 17..tak jsem si na tuhle věc vzpoměl.

Když jsem nakousl Psix, tak já na něj s rezervou dávám 13 snímků, i když by to mělo jít jen 12, že? Jednoduchou matematikou dojdeme k tomu, že svitek má délku cca 83cm (13x6cm=78cm, plus 3mm mezera mezi snímky....(tady si nejsem těma 3mm jistej) a nějaký ten půlcentimetr vpředu i v zadu).
Pokud je šířka políčka 4,5cm, tak se při 15ti snímcích s 3mm mezerou dostáváme na nějakých 72 cm ..... zbývá celých 10 cm filmu kam se snad ještě nějaký ten snímek vejde, ne?

Pokud s tímhle má někdo zkušenosti, tak prosím ať odpoví, fylozofické úvahy nad tím, proč je tam 15 políček, a že to tak výrobce vymyslel, atd nás nikam neposunou. Jinak ale děkuji Pavle_P za názor a přeju lehkost tvojí hlavě :-)
  • 0

#65 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 15 září 2009 - 13:04:55

Mnoho starších foťáků nafotí jen 15 snímků na 120 filmy a stará M645 je jedním z nich. Jestli tam budeš mít 220 film je myslím jedno, problém je v mezerách mezi políčky. Tuším, že Pro a Pro TL už umějí 16, ale nejsem si jist.

S tím 220 vozíkem budou asi problémy. Nevím jestli má stejně dlouhý zaváděcí pás a i když bude stejný, tak tě to určitě nechá fotit na papír. Řekl bych, že to není tak, že 220 vozík umí to co 120 plus navíc i 220 filmy.
  • 0

#66 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 15 září 2009 - 13:14:54

Takže nejde foťák otevřít když nemáš vyfocenou celou dávku snímků? To by to celý dost komplikovalo. Počítadlo je součástí "vozíčku", nebo je v těle?

U kinofilm spotmaticu sem nafotil polovinu snímků, ve tmě otevřel foťák, zastřihl film a vyvolal....zbytek potom dofotil později (sem holt nedočkavej a 36 snímků bylo za začátku moc).
  • 0

#67 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 15 září 2009 - 13:16:17

15 snímků dělá i verze Pro a ProTL. Jinak ten 120mm film ve vozíku 220 mi nedělal žádné problémy ani v Bronice ETRsi, ani v Mamiyi RZ67. Mimo toho, že s tím byl opruz. Tak předpokládám, že i tady to bude ok...
  • 0

#68 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 15 září 2009 - 17:45:00

Thomas: Moje M 645 dělá 15 obr.,protože mezi obr. je velká mezera/ 0,9mm/.Ještě jeden snímek by se tam vešel,ale bylo by to na hraně. Takže Japonci vědí ,proč jenom 15obr.
  • 0

#69 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 15 září 2009 - 19:39:26

Stejnak tady asi není nikdo, kdo má M645 a 220 vozík, takže budu muset počkat a vyzkoušet to sám...ať ten balík už dojde :-)
Pokud je mezera mezi políčkama cca 1cm (0,9cm), tak to chápu...Psix mi dělá zhruba 2-5mm a Flexaret skoro pravidelné 4mm. Ani u jednoho foťáku ale nedávám startovací linku filmu přesně na značku ve foťáku - chce to vyzkoušet.
  • 0

#70 Alchymista

Alchymista

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 září 2009 - 16:35:16

trochu jsem hledal po internetu a chtěl bych se zeptat - když bych chtěl M645 s kazetama tak musím šáhnout po PRO verzi? U verzí bez kazet - 645 či 645 1000s není žádná možnost měnit rozfocený film? (měl jsem teď půjčenou 645E, která má stejný systém bez kazet a moc si nedokážu představit, jak bych to někde v terénu vyměnil bez osvícení 3 políček)
  • 0

#71 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 20 září 2009 - 16:56:10

Alchymista,
ešte máš možnosť M645 Super. tá býva výrazne lacnejšia a sedí na ňu výbava z Pro a Pro TL. je taká hranatejšia.
Ď.
  • 0

#72 Alchymista

Alchymista

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 září 2009 - 17:32:32

duroT,
díky, to je přesně to co jsem hledal, začnu šetřit a koukat po inzerátech...
  • 0

#73 Alchymista

Alchymista

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 září 2009 - 17:50:07

Nemáte někdo doporučení na dobré fotobazary v Londýně? Za měsíc tam jedu na týden a kdybych na něco zajímavého natrefil...
Ikdyž co jsem se tak díval po netu, tak v Anglii zrovna moc lidové ceny techniky nejsou :roll:
  • 0

#74 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 20 září 2009 - 21:28:37

Nemáte někdo doporučení na dobré fotobazary v Londýně? Za měsíc tam jedu na týden a kdybych na něco zajímavého natrefil...
Ikdyž co jsem se tak díval po netu, tak v Anglii zrovna moc lidové ceny techniky nejsou :D


Ahoj, znam pouze jeden, ale zkus napsat Snekovi, jiste vi vice.

Ten co znam je naproti prodejne Jessops (maji tam levny X-TOL :-) ), a je to na New Oxford Street, na jmeno si nevzpomenu, ale jednou jsem tam kupoval baterky, bazar maji vcelku vybaveny, ceny uz nevim :)

63-69 New Oxford Street, London
  • 0

#75 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 září 2009 - 08:10:25

trochu jsem hledal po internetu a chtěl bych se zeptat - když bych chtěl M645 s kazetama tak musím šáhnout po PRO verzi? U verzí bez kazet - 645 či 645 1000s není žádná možnost měnit rozfocený film? (měl jsem teď půjčenou 645E, která má stejný systém bez kazet a moc si nedokážu představit, jak bych to někde v terénu vyměnil bez osvícení 3 políček)


Hodne odpovedi na tema M645 zde
  • 0

#76 Alchymista

Alchymista

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 září 2009 - 09:50:12

dany,
mockrát díky za vyčerpávajíci info o M645, už mám jasno v tom co bych chtěl.
Z objektivů mi stačí 55 a pak bych chtěl makro - nejlíp tu 120 f4, ale předpokládám, že to bude docela vzácné a drahé sklo anebo alespoň tu 80 f4 macro a třeba mezikruhy. Dost mě zaujala možnost použití P-six objektivů - mezikroužky jsou hodně levné a objektiv bych si mohl půjčit.
Zase když bych na něco okolo 120mm dal mezikroužky, tak už by to asi moc na focení z ruky nebylo... Fotil jsem teď nějaké vážky s půjčenou 150mm a předsádkou 4D a z ruky to šlo v pohodě (ono taky postavit si stativ 30 cm od vážky by ani moc nešlo...).
  • 0

#77 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 21 září 2009 - 11:20:01

Ta stodvacitka zase tak vzacna neni cena kolem 350$ v EX kvalite
  • 0

#78 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 1 říjen 2009 - 09:17:16

Tak hlásím, že jsem se stal "šťastným" majitelem M645 (vlastně mám rovnou dvě - za ty prachy, no neberte to 8-O))))

Pracuje se s tím pohodlně a vůbec - radost fotit.
Jak jsem byl vždy odpůrce šachty a pohledu přímo do matnice, tak tady bych řekl, že se mi lépe dělá s šachtou než s měřícím hranolem. Hranol samotný je dost rozměrný a nějak se mi s ním nepodařilo najít pohodlný apevný úchop. S šachtou je to pohodička - pověsit za popruh na krk, pevně chytit oběma rukama, opřít o tělo a prostě fotit, né zápasit s technikou.

Zatím jsem naládoval jen 120 vozík (abych ověřil, jestli fotky budou v pořádku), takže pokus s 220 vozíkem chvilku počká.

Tak a teď dotaz : Jeden objektiv (sekor 80/2.8) má zaolejovanou clonu, takže clona nestíhá rychle zavírat - což je na automatický režim problém. Prodejce je z US, nabídl mi vrácení peněz, nebo opravu, ale posílat to zpět do států se mi nechce, navíc je vše ve velice pěkném stavu (až na ten olej) a nerad bych se toho zbavoval.

Máte zkušenosti s opravou těchto objektivů? Já čistil úspěšně několik CZJ Pancolarů, Tessarů, Sonnarů, nějakej Vivitar, atd, takže nejsem uplnej ňouma, ale radši dopředu zjišťuji situaci. Nebo radši zaplatit opravu? Kam to poslat? Jaké jsou ceny?
Díky za zkušenosti.
  • 0

#79 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 říjen 2009 - 09:24:04

Hranol samotný je dost rozměrný a nějak se mi s ním nepodařilo najít pohodlný apevný úchop. S šachtou je to pohodička - pověsit za popruh na krk, pevně chytit oběma rukama, opřít o tělo a prostě fotit...

pěkně vyjádřenej dvojvočkovej princip 8-O
s opravou neporadím
  • 0

#80 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 6 říjen 2009 - 09:40:55

Tak reaguji na svůj příspěvek - po prohledání netu jsem našel servisfoto, kde navrhli cenu kolem 1000,- což mi přišlo vcelku dost a vrhnul jsem se na opravu sám. Jak jsem tu už psal, pár objektivů jsem čistil, takže sem se toho až tak nebál.
Stačí povolit zadní přírubu (bajonet) chycenou třemi šrouby a poté odšroubit zadní optický člen.... pod ním se nachází clonový mechanismus, ke kterému se ale nedostanete kompletně - jen z jedné strany. Pak už jen zaclonit na maximum, vzít čistící tyčinku, namočit do benzínu (používám benzín na doplnění zapalovačů) a opatrně čistit několikrát za sebou. Musí se to dělat opravdu opatrně, nenabírat moc benzínu (pokapete si vnitřní optiku) a netlačit. Olej za chviku "pustí". Není to ideální (ideální je rozebrat objektiv to posledního clonového plíšku a vše dokonale odmastit v benzínu - ale to je zábava na pár hodin, na což jsem neměl čas), ale clona jede bezchybně a celá operace je hotová za 15minut.
  • 0

#81 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 6 říjen 2009 - 10:21:28

RHx : dvouočkovej princip piluju na dvouočce :lol:)) Trápím Flexaret VI a musím říct, že to pro mě bylo (a vlastně pořád ještě je) docela náročný. Hlavně převrácený obraz, naklonění horizontu, ostření páčkou a "tma" v šachtě - to chce chvíli cviku. Po prvním svitku jsem myslel, že Flex vyhodím z okna. Pak šel na léčení (bylo rozhašené ostření a zaolejovaný objektiv) a poslední svitek z FVI už se mi líbí a můžu říct, že tomu postupně přicházím na chuť.

Pohled do šachty M645 je oproti FVI neuvěřitelný (prostě radost třeba jen tak sledovat svět).
Zatím si na japonce zvykám. Ovládání bezproblémové, trochu kostrbaté při použití hranolu. Hranol mám pracující v režimu priority clony (AE prism finder). Při použití originálních skel bezproblémové....trochu se ale bojím, jestli ho dokážu ukecat i na spolupráci s CZJ sklama. Je mi jasné jak funguje mechanický přenos clony u origo skel a tak mě napadá, jestli by nešlo pozančit si pozice jezdce při jednotlivých clonách a hýbat jezdcem i při nasazeném CZJ objektivu.
Postup následující : Odcloním CZJ sklo, zaostřím. Nastavím clonu na skle, nastavím clonu na hranolu, zmáčknu páčku na náhled ostrosti na objektivu (clona se stáhne) a odfotím. Vím , že je jednodušší externí expozimetr, ale na ten si zvykám velice pomalu.

M645 jsem pořídil hlavně kvůli pohotovosti - vejde se mi do baťůžku a nemusím se bát, že se tam někde podře (přecejenom je to celokovoé tělo). Nebo ji nosím v brašně přes rameno. Pokud fotím víc snímků za sebou, jen si ji přehodím na řemínek přes rameno. Jak nostíte M645 vy? Neexistuje nějaká "brašna" specielně na M645 s nasazeným základním objektivem a clonou? (Jakýsi obal, který na popruhu hodíte na rameno a kde by foťák rychle připraven k focení).
  • 0

#82 zorkiman

zorkiman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 říjen 2009 - 11:13:38

Ad CZJ - kdyz nasadis CZJ objektiv pres redukci P-SIX/M645, tak se ti clona na objektivu zavira jak s ni kroutis - automatika je "vypnuta". Hranol ti meri cas adekvatni mnozstvi svetla, ktere prochazi objektivem, takze clonovy simulator nemusis resit. Postup je tedy - nasadim CZJ objektiv - odclonim na plnou diru - zaostrim - zaclonim na pozadovanou pracovni clonu - necham si hranolem zmerit cas - fotim.

Ad brasna - pokud vyrazim nalehko (tj jen s jednim - nasazenym - objektivem), tak to resim presne tak jak jsi to popsal - tj bud mala brasna, nebo batoh a behem foceni na popruh pres rameno / na krk. Jine reseni me nenapada...
  • 0

#83 adam

adam

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 17

Publikováno 6 říjen 2009 - 12:40:23

"... clonovy simulator nemusis resit"

Trochu bych doplnil drobnost, clonový simulátor musíš mít v poloze nejnižší clony (sem na to jednou zapoměl a to sem se divil co je špatně).
  • 0

#84 zorkiman

zorkiman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 říjen 2009 - 12:52:36

Tak to bych taky hledal dlouho... :lol:

Ona se ta packa presune bez ohledu na nastavenou clonu na "plnou diru", kdyz objektiv sundavas z tela.
  • 0

#85 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 6 říjen 2009 - 13:34:51

U biometaru mě přenastavování clony vadilo v rychlosti. Proto jsem si udělal takový kroužek, který po vložení redukce tlačí na kolík náhledu clony na objektivu. Fotím pak způsobem, že ostřím na plnou díru a při expozici prostě jen jedním prstem zvednu páčku náhledu clony, foťák přepočítá expozici, zmáčknu a je to tam...
  • 0

#86 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 6 říjen 2009 - 19:39:49

Pavel_P : To je přesně to, co jsem měl na mysli. Před chvilkou jsem měl redukci na Biometaru nasazenou a samozřejmě kolík nezatlačí - to by se dalo vyřešit, ale i tak my příjde, že odpor kolíku (páčky náhledu hl. ostrosti) je nějaký tuhý (přitom páčku používám taky - při focení Psixem s hranolem ani jiná možnost pro zjištění exp. hodnot není).
Můžeš vyfotit detail provedení zamáčknutí kolíku? Zajímala by mě i ta tvoje varianta.

Ad CZJ skla - vyplatí se používat Biometar 80/2.8 místo Sekoru 80/2.8? Tady to nějak postrádá smysl, ne? Já plánuju využít Flektogon 50/4 a Sonnar 180/2.8
  • 0

#87 jka2005

jka2005

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 říjen 2009 - 20:57:58

Mamiya 645 není můj obor, ale slyšel jsem o nějaké ekonomické verzi s pevným měřícím hranolem a pevnýmy zády. Jde o kvalitní foťák nebo je to spíše funkční dárek pro obchodní přátele? Dotazu se nesmějte. O Mamiyích nic nevím.
  • 0

#88 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 říjen 2009 - 18:36:35

teď jsem zjistil , že není radno zaklapnout zadní dvířka u Mamiye 645 J když tam není klec ( nevim jak se tomu přesně říká) na film . ta klec totiž způsobí, že tlačí zevnitř a dvířka odskočí...bez vnitřku se to nehne. nebo mám nějakej horší kus :-/
  • 0

#89 Alchymista

Alchymista

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 listopad 2009 - 17:08:26

měl bych dotaz k měření expozice u 645 Pro TL - je možné jen s tím AE hranolem, který má nahoře 2 kolečka - iso a kompenzaci expozice? Nebo jiný hranol taky měří? Já jsem na ně koukal a jsem z toho nějaký zmatený...
  • 0

#90 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 listopad 2009 - 18:50:21

měl bych dotaz k měření expozice u 645 Pro TL - je možné jen s tím AE hranolem, který má nahoře 2 kolečka - iso a kompenzaci expozice? Nebo jiný hranol taky měří? Já jsem na ně koukal a jsem z toho nějaký zmatený...


JJ meri jen tento
  • 0

#91 Alchymista

Alchymista

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 prosinec 2009 - 21:04:14

JJ meri jen tento[/quote]

díky, u Tvého popisu systému M645 jsi myslím psal, že používáš neměřící hranol (tedy FP401?) a externí expozimetr raději než ten měřící. Proč? Je v něčem lepší?
  • 0

#92 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 2 prosinec 2009 - 21:17:34

Proč je lepší externí expozimetr?
Důvod je především v tom, že externí expozimetr dokáže měřit dopadající světlo. Na správnost měření tedy nemá vliv zdali míříš na objekty tmavé nebo světlé. V tom je hlavní výhoda externích expozimetrů. Jakýkoliv aparát s měřením přes objektiv to nedovede, pouze světlo odražené. A při stejném světle odráží tmavý objekt málo a světlý objekt hodně. Expozimetr přepočítává vše jako by to byla tzv 18% šedá, čili jakýsi průměr.

Velmi pěkně i s obrázky je to zde: zde klikni
Na obrázcích je znázorněno, jak ovoce na talíři různé barvy změří expozimetr se světlem dopadajícím (první 3 fotky) a pak se světlem odraženým (druhé 3 fotky) Osobně měřím 85% všech svých snímků světlem dopadajícím a expozičně si nepamatuji, že bych něco podělal, pokud jsem si špatně nenastavil expozimetr.
  • 0

#93 Alchymista

Alchymista

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 prosinec 2009 - 21:33:13

a doporučil bys mi prosím nějaký expozimetr za rozumný peníz? Mám doma nějaké staré, ale přijde mi, že neměří moc dobře.
(Pořídil jsem si M645 Pro TL s neměřícím hranolem)
  • 0

#94 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 2 prosinec 2009 - 21:56:01

Já osobně používám ten nejméně značkový co je na trhu - polaris od fomei. Jinak cokoliv od firmy sekonic nebo gossen. Dražší modely mají i možnost měřit bodově- mají objektiv a okulár, to na 90% mejch fotek bych vůbec neužil, dovedu si to představit u VF, když se dělá zónový systém.
Staré expozimetry nestojej obvykle za nic, ten selenovej fotočlánek je zničenej. Pokud byli dělaný s fotoodporem, tak možná ještě se najdou kousky který měřej dobře, potřebujou baterky, dnešní moderní expozimetry jsou křemíkové. hodně muziky udělaá i relativně laciný sekonic L-308, a pod.
  • 0

#95 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 prosinec 2009 - 10:34:01

JJ meri jen tento

díky, u Tvého popisu systému M645 jsi myslím psal, že používáš neměřící hranol (tedy FP401?) a externí expozimetr raději než ten měřící. Proč? Je v něčem lepší?


Ahoj,

pouzivam oba ale radsi nemerici, stejne 90% delam externim expozimetrem Sekonic 508, nemerici nezere baterky neodvadi pozornost poblikavanim od kompozice, a navic mam subjektivni pocit ze je svetlejsi.

K expozimetrum osobne bych doporucil jakykoli co ma spot a je schopen namerene hodnoty rict v EV. Mne prijde moznost promereni spotem daleko nejlepsi co prave na expozimetru muzes mit.
  • 0

#96 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 4 prosinec 2009 - 12:55:33

Používáte externí expozimetr, nedejbože měření dopadajícího světla, při fotografování portrétů? Chápu, že by to asi chtělo, ale mě to hrozně zdržuje a rozptyluje (čili jestli někoho rozptylují diody v hledáčku, přijde mi tohle jako úplně znemožňující práci). Lapidárně řečeno chci myslet (z té technické části) jen na to, kolik cloním a o ostatní se nestarat. Je to se mnou moc špatné?
Omlouvám se za mírné OT, ale to vše s M645 PRO :)
  • 0

#97 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 4 prosinec 2009 - 13:17:31

Jelikož nefotím od pasu, nebo jak to vyjádřit, prostě že si portrét předem připravuji, používám pouze externí měření. Změřím dopředu a dokud se světelná situace nezmění, střílím to pořád stejně - čas/clona, takže ani já nemyslím na nic jiného.... Stíny budou víceméně pořád stejné a světla se mi na negativ vždy vejdou - až takové rozsahy tam přeci nejsou...
  • 0

#98 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 4 prosinec 2009 - 13:37:40

No takže se dostáváme k tomu, že u čb negativu je to stejně +/- autobus jedno ..
  • 0

#99 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 prosinec 2009 - 13:42:44

No takže se dostáváme k tomu, že u čb negativu je to stejně +/- autobus jedno ..


Kdepak zmeris a pracujes na motivu a kompozici, co je na tom. Proste to jen nestrilime jak bata cvicky. :)
  • 0

#100 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 4 prosinec 2009 - 13:48:49

Jak říká Dany. Není to žádný ošulování. Naopak, většinou mám jeden snímek jako druhý a při zvětšování skorem nehýbu s časem. Chce to jen víc přípravy a rozmýšlení dopředu. Většinou od usazení modelu po první snímek strávím třeba i půl hodiny přípravou. Je mi ale jasné, že to není cesta pro každého. Každopádně si myslím, že systémem "natvrdo" budou vždy menší výkyvy na negativu, než za použití automatiky, která toho vzhledem k proměnám pozadí či svým vrtochům může dost nakecat...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních