Přejít na obsah


Fotka

systém Mamiya 645 - zopár otazok


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
209 odpovědí na toto téma

#101 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 4 prosinec 2009 - 14:06:39

Nechci plevelit tohle vlákno, ale je to pro mě dost zajímavá diskuze.
Uvědomuji si, jak mě zarazilo už samotné "usazení" modelu. Je pro mě důležitý kontakt, dialog, akce, posadit slečnu a nechat ji půl hodiny čekat (=zpravidla mrznout) považuji za nepřípustné. A to, že jsem použití expozimetru ohodnotil jako zdržující, přeci neznamená, že to sekám, jak baťa cvičky :) Ale samozřejmě je možný, že to sekám relativně dost.
  • 0

#102 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 prosinec 2009 - 17:54:31

Nechci plevelit tohle vlákno, ale je to pro mě dost zajímavá diskuze.
Uvědomuji si, jak mě zarazilo už samotné "usazení" modelu. Je pro mě důležitý kontakt, dialog, akce, posadit slečnu a nechat ji půl hodiny čekat (=zpravidla mrznout) považuji za nepřípustné. A to, že jsem použití expozimetru ohodnotil jako zdržující, přeci neznamená, že to sekám, jak baťa cvičky :) Ale samozřejmě je možný, že to sekám relativně dost.


evidentne fotis neco jineho nez ja s pavlem :) to je vsechno:

ja fotim takovehle portrety proste stara skola ty fotis jinej, akcni street portret co ja vim:
nebo mi to treba jen dlouho trva :)


http://portfolio.dan...d6e1fcfe237.jpg
http://portfolio.dan...ad6de19b83d.jpg
http://portfolio.dan..._74_1-19_up.jpg
http://portfolio.dan...3360acec2f2.jpg
http://portfolio.dan...0604f6c1a5a.jpg
  • 0

#103 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 4 prosinec 2009 - 19:08:19

Používáte externí expozimetr, nedejbože měření dopadajícího světla, při fotografování portrétů? Chápu, že by to asi chtělo, ale mě to hrozně zdržuje a rozptyluje (čili jestli někoho rozptylují diody v hledáčku, přijde mi tohle jako úplně znemožňující práci). Lapidárně řečeno chci myslet (z té technické části) jen na to, kolik cloním a o ostatní se nestarat. Je to se mnou moc špatné?
Omlouvám se za mírné OT, ale to vše s M645 PRO :)


Ona to není žádné velké zdržování, postavíš foťák, nasvítíš, změříš a už si jen povídáš s portrétovaným a hledáš ten správný výraz.
  • 0

#104 Alchymista

Alchymista

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 prosinec 2009 - 15:40:54

díky za rady k expozimetrům. moje zaměření je taky spíš dokument a street foto, takže ten měřící hledáček asi časem pořídím.
Ještě dotaz - M645 Pro a Super mají zaměnitelné všechno příslušenství? Čili tento AE hledáček ze Superky:

M 645 Super AE

půjde i na M 645 Pro TL? A vše bude plně fungovat?[/url]
  • 0

#105 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 29 leden 2010 - 19:46:35

Ahoj všem, měl bych jeden dotázek.. koupil jsem battery grip na Mamču 645, ale po sundání kličky a jeho nasazení pořád je cca 5mm mezera mezi gripem a posuvem filmu... chybí mi něco na Mamče nebo mi prodejce nedal komplet?
  • 0

#106 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 29 leden 2010 - 20:19:47

Mamču 645,

jaký typ přesně?
  • 0

#107 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 29 leden 2010 - 20:20:53

M 645 1000s
  • 0

#108 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 29 leden 2010 - 20:39:53

To asi nebude grip na M645 Super, Pro ... atd, že?
Nejedná se náhodou o tohle?

Vložený obrázek

To má být grip pro starou M645...ale nevím jak to nasadit na převíječ, který nevypadá sundatelně
  • 0

#109 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 29 leden 2010 - 21:16:28

To je přesně ono..a jak jsem koukal, tak M mají 2 různé kličky...každopádně prodejce mi to na M předvedl... bohužel ne na mojí... ale fakt by mě nenapadlo, že bude problém...
  • 0

#110 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 29 leden 2010 - 21:24:01

No tak kontaktuj prodejce, ne? V čem je problém?

U starších Mamií (645, 645 1000s) jsem si zvykl na dvě spouště a s nasazeným hranolem používám zásadně jen horní spoušť. Držení je pevné, nestrhávám spoušť a příjde mi to přirozený.
U superky mám ale trochu problém (horní spoušť zmizela) a nebýt gripu, tak bych s tím asi docela zápasil...

Takže chápu použití gripu, ale u starších Mamií mi nechyběl. Sem ti pomohl, když už jsi to koupil ... co? :wink:
  • 0

#111 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 29 leden 2010 - 22:58:57

U superky ....

No paráda, súsed z města, taky mamijář a ještě k tomu má superku - hnedkaj bych se na tu krasavicu chtěl podívat! Bylo by to nějak možné? Kdyžtak SZ :-)
  • 0

#112 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 30 leden 2010 - 09:16:33

Prodejce mi odpesal chvíli po tom, co jsem se tady zeptal... měli bychom se v pondělí domluvit na předání toho "mezikusu"... každopádně díky všem.
  • 0

#113 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 30 leden 2010 - 12:45:55

vanourek : Nazdar skorosousede :-) Superku rád předvedu - až se mi podaří ji zprovoznit. Původní majitel ji roky nepoužíval a momentálně semtam zazlobí (někdy ihned po natažení sama spustí spoušť, zrcadlo zůstane viset v horní poloze a závěrka se nevrátí zpět (pomůže jen přepnout do manuálního módu (žlutá tečka)), pak ji chvíli zase musím přemlouvat....
Problém popsán ve vláknu zde
Ale koupil jsem to v celé sadě (grip, měřící hranol, 2x záda) za směšnou cenu (100liber) a zbytek funguje bezproblémově, takže vcelku dobrý kup si myslím.

Co mě u Superky dostalo je ten hranol a úplně jinej pocit z focení s gripem. Už to není ten plechovej tank (klasická M645tka), kde rád fotím se šachtou. Je to spíš přerostlá zrcadlovka se vším luxusem a pohodlím...a bodovým měřením v hledáčku, což je dost paráda. Trochu zamrzí "plastová" konstrukce...teda vnitřek je poctivě plechový, ale tělo je takové "oplastované"...no nic, pokrok nezastavíš.

Krtek : sem rád, že to alespoň trochu pomohlo. Pak všechno nafoť (grip nasazený na starým těle)a vylep to sem. Já se díval na svou M645 a ani sem nenašel způsob jak sundat manuální převíječ (crank)
  • 0

#114 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 30 leden 2010 - 12:59:17

Tomáši, já jsem kretén, vůbec mi nedošlo, že jsem ve vlákně 645 a tudíž jsem myslel, že se jedná o Superku 23 :-P)
Každopádně sousedění je fajné, nějaké to fotopivo by se jistě brzy mohlo konat :-)
  • 0

#115 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 30 leden 2010 - 13:03:25

Tome, ještě tak mimochodem, M645 Super jsem nějaký ten "pátek" vlastnil a prohnal jí metry filmu, technicky do ní nějak extra nevidím, ale rád Ti pomůžu při dumáním nad závadou ...
  • 0

#116 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 30 leden 2010 - 13:40:18

Tomas: jasně, jakmile se to podaří, vyfotím s i bez ... doufám, že se podaří...
  • 0

#117 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 1 únor 2010 - 09:22:12

Tak pánové....kdyby se někdo chtěl dostal do M645 Super, tak jsem našel vcelku povedenej názornej návod.
zde
  • 0

#118 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 6 únor 2010 - 20:52:00

Tak už jsem v obraze.. na M645 jsou dvě kličky.. jedna vyklápěcí, co je vyšší a jedna nevyklápěcí, ale "elegantnější"... no a to je ono.. takže pokud někdo má v náhradních dílech jednu přebytečnou vyklápěcí, beru ji všema dvaceti...
  • 0

#119 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 10 únor 2010 - 16:24:24

Tak už je to vyřešený...místo původní kličky se nasadí mezikus, do kterého pak zapadne motorový převíječ. Takže když byste ho někdo kupoval, musí vám to prodat i s tím... a tímto prodejci děkuji za kladné a rychlé vyřešení :D Fotku mezikusu pochopitelně mám, jen jí stáhnout z mobilu.
  • 0

#120 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 1 březen 2010 - 15:45:02

Tak mám další dotaz na zkušenější mamijáře.
Jde mi o to, že když při používání výměnných kazet u M645 Super sudám rozfocenou kazetu a lupnu ji do batohu, tak hrozí, že se mi tam nedopatřením zamáčkne kovový camprdlík (pin), který slouží k odemknutí posunu filmu na další políčko. Když pak kazetu opět připojím k tělu a natáhnu spoušť, tak se automaticky přetočí film na další políčko - je tak?

Řešení existuje - natáhnout spoušť bez nasazené kazety a připojit ji k tělu až po tomto natažení. Nejsem si ale jist, jestli se s tímto řešením počítalo. Nemůžu nějak poškodit mechanismus?

Další řešení je - nenatahovat po odfocení na další políčko filmu, ale při použití motor gripu se to bohužel děje automaticky.

Neexistuje nějaký futrál na uložení rozfocené kazety, který zajistí, aby se mi nezamáčkl výše zmíněný pin? Napadá mě nějaká destička s dírkou pro pin, která by zároveň zakrývala tu stranu kazety, která se připojuje k tělu.
  • 0

#121 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 1 březen 2010 - 19:12:08

Primo od vyrobce by mela but ke kazete krytka, ta by mela stacit.

Pripadne vyrobit - je to jen kus plastu rozmeru predni strany kazety s okrajem co se nasadi na kazetu a drzi
  • 0

#122 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 1 březen 2010 - 22:02:52

Kazety mám tři, ale k žádné nebyla tato plastová krytka.
Můžu poprosit o nafocení originálu tak, abych z toho mohl udělat náhradu?
  • 0

#123 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 1 březen 2010 - 23:31:49

Na Ebay je krytka prodavana vetsinou i s kazetou (je tam vzdy i foto)

Tady se prodava samostatne za 7 USD:

http://cgi.ebay.com/...=item2a0520709c
  • 0

#124 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 6 březen 2010 - 18:36:03

dle mého krytka zrovna nepomůže, nepoužívat grip a natahovat až těsně před expozicí - i kvůli rovinnosti filmu.
  • 0

#125 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 7 březen 2010 - 12:55:22

Komfort držení s gripem je podle mě neporovnatelně lepší, proto bych se toho nerad zbavoval. Jediný problém je v pinu, který trčí z kazety..pokud jej při uložení nedofocené kazety nedopatřením zamáčknete, je problém - Grip automaticky převine na další políčko.
Pokud, ale pin zůstane tam, kde má být, a nemáte třeba nataženou závěrku (kdoví, co se dělo mezi výměnami kazet), tak to automatika správně vyhodnotí, po zmáčknutí spouště se nic nevyfoít a při přepnutí gripové spouště do polohy "start" (převýjení filmu) se jen natáhne spoušť a film se nepřetočí na další políčko (pokud si teda dobře vzpomínám z časů, kdy jsem kameru jen testoval s "prázdným" svitekm (jen vodící papír bez filmu)). Takže na to kucí šikmooký při vývoji mysleli.

ebay je momentálně bez těchto krytů a amíku z odkazu výše nepotěšil - neexportuje. Takže moje prosba o nafocený tohoto kousu plastu trvá. Nebo máte někdo jiný nápad (prakticky realizovaný)?

Jak to děláte s nedofocenými kazetami vy? (přece kvůli tomu sem si M645 Super pořizoval, abych mohl měnit kazety).
  • 0

#126 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 březen 2010 - 18:39:36

Dalsi nafoceni ? Proto jsem daval odkaz na aukci na Ebay, kde ty fotky jsou.

Je to kus plastu s okrajema, nic vic.
  • 0

#127 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 13 říjen 2010 - 10:23:30

Tak mám za sebou asi 20 svitků prohnaných třetím M645 Super tělem (ano, až třetí kus funguje bezproblémově) a musím zaťukat - zatím vše funguje jak má. Teda skoro...

Mám problém při použití širšího skla .... konkrétně Sekor 55/2.8 (objektiv je ve stavu nového - ani škrábaneček). Ostřím podle matnice a výsledný snímek na F2.8 je vždy out of focus (zaostřeno za foceným objektem). Při vyšších clonách to samozřejmě není až tak markantní.
Problém je, že to dělá jen při použití tohoto objektivu. Ostatní (80/2.8, 80/1.9, 150/3.5, Zeiss 120/2.8, 180/2.8, 50/4) objektivy žádný problém nemají. Ostřeno tak, jak je to na výsledné fotce (a to většinou fotím na plnou díru).
Tak nevím, je to rukama, nebo jste na podobný problém se širším sklem narazili itaky?

S tím souvisí další dotaz - měnil jste někdo matnici u M645 Super? Máte nad matnicí krycí sklíčko? (u některých těl bylo, někde ne).
Používám matnici co byla originál u těla - s vyznačeným obdelníkem ve středu obrazu ... žeby značení 35mm políčka?
  • 0

#128 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 13 říjen 2010 - 10:37:54

Tak mám za sebou asi 20 svitků prohnaných třetím M645 Super tělem (ano, až třetí kus funguje bezproblémově) a musím zaťukat - zatím vše funguje jak má. Teda skoro...

Mám problém při použití širšího skla .... konkrétně Sekor 55/2.8 (objektiv je ve stavu nového - ani škrábaneček). Ostřím podle matnice a výsledný snímek na F2.8 je vždy out of focus (zaostřeno za foceným objektem). Při vyšších clonách to samozřejmě není až tak markantní.
Problém je, že to dělá jen při použití tohoto objektivu. Ostatní (80/2.8, 80/1.9, 150/3.5, Zeiss 120/2.8, 180/2.8, 50/4) objektivy žádný problém nemají. Ostřeno tak, jak je to na výsledné fotce (a to většinou fotím na plnou díru).
Tak nevím, je to rukama, nebo jste na podobný problém se širším sklem narazili itaky?

S tím souvisí další dotaz - měnil jste někdo matnici u M645 Super? Máte nad matnicí krycí sklíčko? (u některých těl bylo, někde ne).
Používám matnici co byla originál u těla - s vyznačeným obdelníkem ve středu obrazu ... žeby značení 35mm políčka?


První, co bys měl udělat je ověřit zaostření na nekonečno (při otevřené cloně). Pokud nebude obraz v nekonečnu ostrý nebo se bude jeho ostrost zvyšovat s tím jak budeš ostřit trochu blíže, tak je problém v objektivu - nejspíš ho někdo opravoval a neobtěžoval se ověřit, že jej složil správně (do správného závitu).
  • 0

#129 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 13 říjen 2010 - 11:16:12

Tak mám za sebou asi 20 svitků prohnaných třetím M645 Super tělem (ano, až třetí kus funguje bezproblémově) a musím zaťukat - zatím vše funguje jak má. Teda skoro...

Mám problém při použití širšího skla .... konkrétně Sekor 55/2.8 (objektiv je ve stavu nového - ani škrábaneček). Ostřím podle matnice a výsledný snímek na F2.8 je vždy out of focus (zaostřeno za foceným objektem). Při vyšších clonách to samozřejmě není až tak markantní.
Problém je, že to dělá jen při použití tohoto objektivu. Ostatní (80/2.8, 80/1.9, 150/3.5, Zeiss 120/2.8, 180/2.8, 50/4) objektivy žádný problém nemají. Ostřeno tak, jak je to na výsledné fotce (a to většinou fotím na plnou díru).
Tak nevím, je to rukama, nebo jste na podobný problém se širším sklem narazili itaky?

S tím souvisí další dotaz - měnil jste někdo matnici u M645 Super? Máte nad matnicí krycí sklíčko? (u některých těl bylo, někde ne).
Používám matnici co byla originál u těla - s vyznačeným obdelníkem ve středu obrazu ... žeby značení 35mm políčka?


První, co bys měl udělat je ověřit zaostření na nekonečno (při otevřené cloně). Pokud nebude obraz v nekonečnu ostrý nebo se bude jeho ostrost zvyšovat s tím jak budeš ostřit trochu blíže, tak je problém v objektivu - nejspíš ho někdo opravoval a neobtěžoval se ověřit, že jej složil správně (do správného závitu).


Objektiv vypadá nedotčeně (šroubky nejsou ani škrábnuté), navíc došel v původním balení (krabice, papíry, atd..), vypadá, jako by někde ležel ve skladu.
Navíc tohle přece nemůže mít vliv na rozdíl v zaostření na matnici a výsledném snímku. Opakuju - na matnici mám zaostřeno správně, na výsledné fotce je pak zaostřeno špatně (za focený objekt). U delších skel se na tom samým stroji situace neopakuje.

Paseku prostě dělá kombinace matnice - objektiv...i když vím, že logicky je to blbost. Na předchozím těle M645 Super (s jinou matnicí) jsem s tímto objektivem problém neměl (všechno správně zaostřeno).

Vím, že budu muset udělat exaktní test (na stativu, zaostřit na přesně určený bod (třeba kolmo stojící tužka))...šlo mi jen o to, jestli někdo nezažívá podobnou situaci....že má snímky focené 55/2.8 prostě špatně ostřené a z jiných objektivů je to OK.
  • 0

#130 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 20 prosinec 2010 - 13:42:41

Mám posunuté ostření(to co je na matnici ostré v rovině filmu není a odost).Podezření padlo na zrcadlo. Nevíte někdo jak nato,jak to vyladit?Popř. kde nechat seřídit? :)
  • 0

#131 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 20 prosinec 2010 - 13:43:07

Jedná se o M645
  • 0

#132 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 22 prosinec 2010 - 08:01:28

Nikdo neví? :twisted:
  • 0

#133 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 prosinec 2010 - 08:07:34

Nikdo neví? :twisted:

Jestli mě má paměť neklame, tak stejný problém řešil Bitovod. Ale už si nepamatuju, kde to bylo. Jestli na TK, Paladixu, Fotopruvodce nebo jeho vlastním webu...Zkus ho kontaktovat. :(
  • 0

#134 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 22 prosinec 2010 - 09:54:44

Mám posunuté ostření(to co je na matnici ostré v rovině filmu není a odost).Podezření padlo na zrcadlo. Nevíte někdo jak nato,jak to vyladit?Popř. kde nechat seřídit? :)


Nevím jak u M 645, ale u M 645 PRO je spodní doraz zrcadla odpružený a ta páčka, která nakonec vymezí jeho přesnou polohu je plastová. Mě se stalo, že praskla a ostření bylo posunuté (nebylo to o moc, ale bylo to nepravidelné, podle toho jak se prasklá páčka usadila). Pokud ale páčka praskne v jiném místě, může to být třeba horší. Nechal jsem si to servisovat u p. Kociana. Myslím, že přímo součástí toho dorazu je i šroub na přesné seřízení polohy zrcadla (Mamiyu už nemám, tak se nemůžu kouknout, kde přesně ten šroubek je).
  • 0

#135 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 22 prosinec 2010 - 11:46:12

To zrcadlo na ten odpružený doraz který je podním v pravo z čelního pohledu vůbec nedosedá. :)
  • 0

#136 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 22 prosinec 2010 - 22:17:40

kelfik : Co je to přesně za typ?
Nafoť to, já ti můžu nafotit jak vypadá funkční M 645 1000s, popř. bych možná vyštrachal i fotky od M645 - podle toho bude jasný jestli je problém v dorazech
  • 0

#137 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 27 prosinec 2010 - 09:17:15

Je to M645
  • 0

#138 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 27 prosinec 2010 - 10:41:50

těch důvodů může být víc

možná ti zrcadlo drhne
zkus "odhrnout" ten levý boční krycí papír uvnitř komory a kouknout se, jestli tam není uvolněný takový větší šroub... to by způsobilo vypouknutí té stěny a drhnutí/nedosedání zrcadla

ještě se dá nastavit poloha matnice, jsou tam na to myslím tři šroubky
  • 0

#139 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 27 prosinec 2010 - 16:04:52

Na tom nastavení matnice jsem přemýšlel jako první variantu,ale chce zvednou cca o 3 mm a to by už moc vyčnívala. :cry:
  • 0

#140 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 27 prosinec 2010 - 16:07:01

Nemůže tam nahoudou být jiná matnice?Třeba z jinýho typu?Jde tam vůbec strčit matnice z jiné mamči? :cry:
  • 0

#141 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 27 prosinec 2010 - 16:26:51

i kdyby byla jiná, aby nefungovala, musela by být ve špatné poloze (resp. její matná strana)
  • 0

#142 latty

latty

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 leden 2011 - 16:21:16

Zdravím všetkých! Prednedávnom som si zakúpil Mamiyu 645 super. Dá sa povedať že tento systém takmer vôbec nepoznám a tak sa chcem opýtať či má na funkčnosť neaky vplyv aj mraz. Dnes som totiž bol v peknej zime a uzávierka vôbec necvakala. 1/60 som neskúšal či to funguje mechanicky. Doposiaľ som fotieval s fotoaparátmi ktoré pracujú čisto mechanicky ale pri tejto elektrike neviem čo s tým. Ďakujem
  • 0

#143 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 leden 2011 - 17:08:25

zdravíme nově příchozího, tak ta šedesátina by zrovinka vyzkoušet chtělam protože pokud máš vyplácanou baterku, tak nouzový provoz funguje právě jen při té šedesátině.
zkus dole v rohu zmáčnout tlačítko pro kontrolu stavu baterie - pokud se rozsvítí dioda baterie by měla mít ještě nějakou energii, pokud ne, kup novou.
doufám že se nepletu
  • 0

#144 latty

latty

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 leden 2011 - 17:32:52

Zabudol som napísať že batériu som skontroloval priamo na mieste ale len jemne blikla. Keď som sa však vrátil domov tak som mohol znova normálne fotiť. Náhradnu batériu mám len doposiaľ som s tým nemal problém tak som ju nepotreboval vymeniť. Skôr som myslel či nemá tento model problém v mrazoch. Či náhodou nepotrebuje neaký externý zdroj energie. Pretože to vyzerá že batéria bola KO len v tom mraze.
  • 0

#145 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 leden 2011 - 18:26:59

... to vyzerá že batéria bola KO len v tom mraze.

asi ano. Jednu z prvních pouček, které jsem dostal k používání fo'táku s baterií (jen pro expozimetr), si pamatuji: "skladuj v chladu, používej v teple". Takže do mrazu náhradní baterku s sebou co nejblíže tělu (v kapsičce u košile pod svetrem a bundou) a jakmile baterka ve foťáku začne mrazem slábnout, tak vyměnit, teplou do foťáku, promrzlou na tělo nechat ohřát. elektřina v baterkách je produktem chemické reakce, která se chladem rapidne zpomaluje (matně si vzpomínám, že dnes zakázané rtuťové baterky s chladem takové problémy, jako alkalické či lithiové, neměly, o nabíjecích článcích raději nemluvit).
  • 0

#146 latty

latty

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 leden 2011 - 18:36:54

[quote name="Jirinol"][quote]..."skladuj v chladu, používej v teple".[/quote]

Aj som si to myslel nakoľko je fotoaparát vo veľmi dobrej kondícii po servisnej prehliadke. Od začiatku som vylúčil akúkoľvek mechanickú závadu len som to potreboval potvrdiť nakoľko s tým skúsenosti nemám. Ďakujem veľmi pekne
  • 0

#147 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 leden 2011 - 18:47:51

Od začiatku som vylúčil akúkoľvek mechanickú závadu len som to potreboval potvrdiť nakoľko s tým skúsenosti nemám. Ďakujem veľmi pekne

Tohle je přeci naprosto běžný jev nejen u fotoaparátů, ale i u ručních svítilen na baterky, apod.... téměř vybitá baterka v autě při teplotě +3 ještě motor roztočí a nastartuje, ale při -8 a více, zvláště u starších vozidel, co si budeme víc povídat.....
  • 0

#148 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 7 leden 2011 - 07:22:39

Já se svou mamčou M645 fotil při -13 st a bez žádného problému a to jsem ji měl delší dobu mimo brašnu. :-D
  • 0

#149 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 leden 2011 - 10:24:13

Od začiatku som vylúčil akúkoľvek mechanickú závadu len som to potreboval potvrdiť nakoľko s tým skúsenosti nemám. Ďakujem veľmi pekne

Tohle je přeci naprosto běžný jev nejen u fotoaparátů, ale i u ručních svítilen na baterky, apod.... téměř vybitá baterka v autě při teplotě +3 ještě motor roztočí a nastartuje, ale při -8 a více, zvláště u starších vozidel, co si budeme víc povídat.....


Já mám v autě kliku, má ji některá mamia? :-D
  • 0

#150 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 7 leden 2011 - 12:36:26

Ta má ji teda má.Protože je moje a dneska jsem ji poslal do nemocnice aby byla zdravá.Na voční je tož hodně krátkozraká. :oops:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních