Přejít na obsah


Fotka

sklopka 6x9?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
167 odpovědí na toto téma

#1 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 18 září 2007 - 19:18:51

ahoj, zalíbily se mi sklopky 6x9 , ale variant je jako much a já pořádně nevím, co je lepší, co horší...

Líbí se mi třeba KOdak volenda 620, ale plastový špulky do toho nepasujou, prý jen staré dřevěné.

Pak ještě nějaká ta Moskva, Zeiss Ikonta, Voigtlander bessa...


Vyzná se v týhle oblasti někdo?


Rád bych, aby to bylo spolehlivý, fungovalo to plastové špulky, mělo to slušno optiku, malé rozměry a hmotnost, dálkoměr je výhodou.
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 18 září 2007 - 19:52:10

ahoj, já tu volendu mam a plastový špulky mi do toho pasujou... :)
  • 0

#3 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 18 září 2007 - 20:24:58

ahoj, já tu volendu mam a plastový špulky mi do toho pasujou... :)



fakt? já dneska zkoušel jednu u Pazdery a tam sice šli,ale špatně a nešli přetáček.

A co jinak? Jak to kreslí? Jak je přesné ostření, resp. jak stupnice odpovídá skutečnosti? Jak si spokojen?
  • 0

#4 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 18 září 2007 - 20:51:11

no u mně to mělo takovej zajmavej průběh. ta moje je po dědoj. tak, jak sem ji vobjevil na půdě, hned šla na vozkoušení. pocit, že si s sebou v náprsní kapse nosim malej velkej formát 6x9 byl úžasnej. navíc už tenkrát mně počet snímku - vosum připadal jako ideální na to vrátit se z procházky a udělat začerstva - na míru film... s vostřenim to už bylo horší, ale kromě předsádkovejch čoček a různejch filtrů k ní mam taky voriginál návod v češtině, což je nádhera samo vo sobě a tam byla tabulka clona-metry-hloubka... takže taky dobrý. minimálně za světla :D

vyrazil sem s ní na vejlet a užíval si, no ale jako na sviňu mi v mejch rukách asi necitlivym zacházenim upad ten přetáčecí klíč před poslednim vobrázkem, no a vod tý doby čeká ve vitrínce na vopravu (už nějakej ten rok :) ) negativ sem sice vyvolal, ale byl prošlej a zrovna to bylo hodně znát, takže z vlastní zkušenosti ti moc neporadim. no, ale teď sem probral dědovy negativy, pár dobrejch sem vybral a chystam se je zvětšovat. už na negativu je to nádhera. vono když člověk vůbec poprvý vytáhne ten svitek z tanku a tam sou ty nádherný dlouhý šestkrátdevět vobrázky, tak to je po kinu šok a i proti jinejm,menšim středoformátům je to takový nějaký celý veliký a důstojný a krásný pokoukání. já sem se na to chytil hned a záhy si díky týdle volendě pak koupil i mamču superpresku, která se teda v kapse nedá nosit ani náhodou, ale zase má dálkoměr a výborný výměnný skla. ale k tý sklopce se určitě eště vrátim. myslimže pro takový ty klasický vysokoclonový krajináře anebo záticháře to může bejt na cesty moc příjemná věc. ale existujou tydle stroje i s dálkoměrama a to je pak asi i praktičtější i když vo fous větší. no záleží...
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 září 2007 - 21:37:46

Teeeda. To je krásný počtení. Moc hezky napsáno. :)
  • 0

#6 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 18 září 2007 - 22:02:51

Teeeda. To je krásný počtení. Moc hezky napsáno. :D

jj, mamiyak mě navnadil :)

zajímala by mě docela ta moskva, údajně by to měla být velmi podařená kopie Zeiss super ikonty.

Má někdo osobní zkušenost?
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 září 2007 - 22:12:54

Trochu už se to řešilo zde:

http://www.temnakomo...viewtopic&t=443
  • 0

#8 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 18 září 2007 - 22:16:32

Kodaka Vollendu jsem měl! Cívky se musí nepatrně upravit. Já je vždycky ostříhal nůžkama asi o 1 mm a pak tam krásně padly. Původně se tam dával film s označením, tuším 620 ale ten se nesežene. Na svitek lze po úpravě cívek fotografovat bez problémů.
Nejvetší nedostatek tohoto přístroje byl, že člověk moc nevěděl co vlastně fotografuje, protože hledáček je dost nepřesný. Tak se mě párkrát stalo, že jsem měl snímek uhnutý ke straně a to naštve... Na ta zátiší, jak píše Mamiak, je to z tohoto důvodu dost nevhodný.
S ostřením problém není, pokud ovšem není objímka se stupnicí na objektivu protočená. Ale pokud člověk není uplný lempl, tak si to za 10 minut sám seřídí.
Nafotil jsem tím asi tři svitky ale fotky z toho nedělal, nemám zvětšovák 6X9... Negativ vypadal velice dobře! Malovalo to pěkně.
Nejvíc mě vadilo, že pokud jsem šel fotit po delší době, tak už jsem zapomenul jestli mám přetočený film na další políčko... A taky párkrát zapomenete zaostřit a ten hledáček...
  • 0

#9 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 18 září 2007 - 22:46:21

...ještě k té spolehlivosti. Zrovna ten Kodak fungoval jak hodinky ale to je možná jen štěstí. Pokud to leží někde na půdě 60 let, tak to bude asi chtít trošku rozchodit a promáznout. Nedávno jsem koupil takhle Voigtlandera AVUS a ten si ani necvak. Než to někam dáte, tak doporučuji otevřít závěrku a nejdřív se na to podívat sám. Většinou stačí jen prostříknout WéDéčkem, procvakat a chodí to. Třeba u toho Voigtlanderu je závěrka uplně jednoduchá ale u Kodaka nevím, tam jsem jí nerozebíral. A je taky pravda že Vollenda je o pár let mladší, tak tam ta závěrka asi bude už složitější. Ale i tak bych se nebál. Navíc pak máte krásný, hřejivý pocit, že dobře víte, jak ta mašinka funguje, a nejen že když se máčkne tenhle čudlík, tak to cvakne :).
  • 0

#10 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 19 září 2007 - 08:25:52

no vono i těch volend bylo tušim víc typů. viděl sem kdysi takový stránky, kde byly kodaci všichni pěkně za sebou i s popiskama a volendy tam měli tušim nejmíň dvakrát. ten muj byl jakože ten lepší typ - závěrka 1/400 a eště něco...
  • 0

#11 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 19 září 2007 - 09:59:16

Voigtländer Bergheil 6x9 Green + 3,5/10,5 Heliar s kazetami a brašnou
je mým dosud nesplněným snem . Mám na to však ještě dost času , než
budu trvale v ,,Parku oddechu,, Slaný viz. souřadnice GPS : Rozmístění temnokomorníků v z e m i - t r v a l e . S pozdravem : Erik / *50 / .
  • 0

#12 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 26 září 2007 - 21:21:34

Abych plně využil možností nedávno nabytého Magnifaxu, tak jsem si pořídil výše zmiňovanou Moskvu. Rok výroby 1957, letos má kulaté narozeniny (nebo vyrobeniny?), asi bych jí měl vykat. Pravděpodobně se stane mým oblíbencem. Focení s ní je tak nádherně složité a zdlouhavé, každý snímek hotový obřad. Navíc pouhých 8 snímků na filmu nutí víc u focení přemýšlet. A ve složeném stavu je hezky placatá, opravdu se dá nosit ve větší kapse. Ještě jsem se nedostal ke zvětšování, ale první vyvolaný film vypadá velice dobře.
  • 1

#13 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 27 září 2007 - 08:41:17

Na 6x9 se mi libili celkem 3 moznosti :

Voigtlander Bessa s dalkomerem ( obcas lze videt kolem 3 tisic )
Super Ikonta 6x9 - sam mam verzi 6x4,5 a je to opravdu luxusni sklopka
a
Plaubel Makina 6x9 - ta je na kazety ale nasadit i rollka, novejsi verze maji i vymenne objektivy, ostri se dalkomerem
  • 0

#14 fotojiri

fotojiri

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 27 září 2007 - 15:47:24

Pro Moskvu hovoří příznivá cena a spřažený dálkoměr, bude-li štěstí i slušné sklo. Přesnost a vyrovnanost ruské produkce v této oblasti není nic moc. Koneckonců srovnání cen na Ebay Moskvy a originálu, hovoří za vše. Různé testy nejsou vždy tím ideálním hodnocením kvality objektivu,ale přesto nabízejí určité vodítko. Můžete nahlédnout http://www.hevanet.c...MF_testing.html
i to byl jeden z důvodů, proč jsem dal přednost Voigtlanderu Bessa.
Jiří
  • 0

#15 erbis

erbis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 prosinec 2007 - 20:56:12

ahoj, dnes jsem ziskal compur s eurynarem 1:5.4 13.5cm
schánim matnicove sklo 9x6, pokud by nekdo měl, rad bych ho ziskal
diky :)
  • 0

#16 erbis

erbis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 prosinec 2007 - 20:57:43

6x9..sry :)
  • 0

#17 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2008 - 22:51:08

Trochu oživím toto vlákno. TADY je moc hezká stránka o sklopkách. Můj osobní vítěz je Bessa II. :-P Ale i ostatní jsou moc hezké.
  • 0

#18 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 březen 2008 - 23:00:18

Moskva je výborný aparát, stejně jako Kiev byl Zeiss Contax, Moskva byla Zeiss Superikonta, nejdražší předválečné aparáty. Nejedná se o žádnou kopiii ale o válečnou reparaci a "bratrskou pomoc lidu NDR" :-P který tam chtě nechtě zaváděl výrobu, na německých strojích s německými přípravky od Zeisse z Drážďan a Jeny. Starší objektivy mají uvnitř na objímkách název Zeiss a jsou to Tessary. Právě tak závěrka je Compur.

Představy že... Pro Moskvu hovoří příznivá cena a spřažený dálkoměr, bude-li štěstí i slušné sklo. Přesnost a vyrovnanost ruské produkce v této oblasti není nic moc.... jsou mylné.
  • 0

#19 fotojiri

fotojiri

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 12 březen 2008 - 09:31:56

Moskva je výborný aparát, stejně jako Kiev byl Zeiss Contax, Moskva byla Zeiss Superikonta, nejdražší předválečné aparáty. Nejedná se o žádnou kopiii ale o válečnou reparaci a "bratrskou pomoc lidu NDR" :-P který tam chtě nechtě zaváděl výrobu, na německých strojích s německými přípravky od Zeisse z Drážďan a Jeny. Starší objektivy mají uvnitř na objímkách název Zeiss a jsou to Tessary. Právě tak závěrka je Compur.

Představy že... Pro Moskvu hovoří příznivá cena a spřažený dálkoměr, bude-li štěstí i slušné sklo. Přesnost a vyrovnanost ruské produkce v této oblasti není nic moc.... jsou mylné.


No tak žhavé to asi nebude, tedy myslím s tím "výborný". Souhlasil bych tak s hodnocením velmi slušný. S tou vyrovnaností produkce je to bohužel fakt. Co se týká oněch kinofilmů - tedy Kiev - Contax, tak jsem nucen opakovat co, jsem napsal. Hovořím z vlastní zkušenosti, mám doma pár kousků. O vyrovnanosti produkce v souvislosti s mechanickým provedením se moc nedá hovořit. A ono to spolu souvisí. Je pravda, že se první Kievy vyráběly dokonce ještě z německých dílů německými dělníky, ale to je už veeelmi dávno.
Jiří
  • 0

#20 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 březen 2008 - 10:00:46

No to já takový přehled jako vy nemám.

Dnešní moderní zoomy s velkým rozsahem jsou opticky i mechanicky složité konstrukce plné kompromisů, že existují rozdíly mezi výrobci i mezi jednotlivými skly je pochopitelné. Ale zvládnot technologii výroby pevných ohnisek se čtyřmi až šesti navzájem se nepohybujícími sférickými skly snad nebylo tak těžké.

Začínal jsem s jednou vypůjčenou Moskvou a se dvěma Kievy za 1000 Kčs, měl jsem k nim ruské objektivy 28, 35, 50, 85 a 135. Nikdy jsem s nimi neměl žádné problémy, nic jsem při koupi nevybíral a neměnil. Později jsem si koupil originální západoněmecký Zeiss Sonar 1.5/50 ale v optické a mechnické kvalitě nebyl rozdíl. Žádný další ruský aparát jsem už později nikdy neměl a ostatní aparáty, Fed, Zorkij, Zenit... neznám.

Nedávno jsem zvětšoval historické fotky a obdivoval jsem jak jsou ty negativy i z dnešního pohledu kvalitní (Kiev, Moskva, ORWO NP15 a NP20, Orwo Atomal), lepší dneska z moderního aparátu nemám.

Contax byl nejlepší a nejdražší aparát své doby, ovšem je to konstrukce stará 80 let, už v době kdy jsem kupoval Kiev byl technicky zastaralý a na nové konstrukce a vývoj se v Rusku nikdy nezmohli, na rozdíl od Japonců.
  • 0

#21 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 březen 2008 - 10:06:29

U Moskvy bych se špatné kvality optiky ani mechaniky nebál, spíše starého zpuchřelého a děravého měchu který nikdo neopraví a nevymění. Ale to platí pro všechny měchové aparáty.
  • 0

#22 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2008 - 10:47:35

Tak černé to s výměnou či opravou měchů není. Na internetu lze nalézt návody na výrobu měchů. Nebo se stačí podívat na odkaz, který jsem dal ve svém posledním příspěvku. Ten pán se tam zabývá opravami, na některých je dokonce zcela zjevné, že měchy jsou nové. Často mají jinou než originální barvu, např. červenou.
  • 0

#23 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 13 březen 2008 - 13:55:06

Já jsem minulý týden "strašil" na sjezdovkách v Dolomitech se sklopkou Beirax. Fotil jsem jak za starých časů, 250/5.6 na Acros se žlutým filtrem (na který jsem udělal primitivní držáček pomocí jedné závitové redukce, abych ho nemusel držet rukou). Po vyfocení jsem sklopil, strčil do náprsní kapsy bundy a jelo se dál.
Dva filmy jsem už vyvoval, tak jsem zvědav na zvětšeniny.
  • 0

#24 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 5 červenec 2009 - 13:45:39

Ahoj klucí. Mám nádherný Nagel, ale je v něm posouložený pojezd a chybí mi nějaké šroubky. Netušíte kde koupit takovéto věcičky? Zkoušel jsem hodináře, ale prý jsou ty naše šroubky konické....?
  • 0

#25 zorkiman

zorkiman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 červenec 2009 - 11:17:34

Stastnou shodou okolnosti mi darem pristala Super Ikonta 531/2 (6x9), ale drobet (dost) hapruje zaverka - otvira se behem natahovani a vsechny casy strili stejne (okometricky tak 1/30 - 1/60). Nemate doporuceni na nejakeho sikovneho opravare, ktery by se mrknul ikonte na zoubek? Diky.
  • 0

#26 PV

PV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 červenec 2009 - 19:13:50

Stastnou shodou okolnosti mi darem pristala Super Ikonta 531/2 (6x9), ale drobet (dost) hapruje zaverka - otvira se behem natahovani a vsechny casy strili stejne (okometricky tak 1/30 - 1/60). Nemate doporuceni na nejakeho sikovneho opravare, ktery by se mrknul ikonte na zoubek? Diky.


Měl jsem stejný problém a můžu doporučit pana Ošťádala z Postřelmova. Měl jsem u něj Agfu Jsolette právě s pochroumanou závěrkou, která dělala ty samé potíže; no a po jeho servisu chodí jako zamlada. Aparát jsem mu posílal poštou. Petr
  • 0

#27 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 červenec 2009 - 19:43:45

nechtěl by někdo za 1200,- ve výborném technickém stavu zeiss ikona z cark zeiss objetkivem 105mm/4 na 6x9 ten novější ty ze začátku 50 let.

Po technické renovaci.
  • 0

#28 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 červenec 2009 - 19:44:53

Stastnou shodou okolnosti mi darem pristala Super Ikonta 531/2 (6x9), ale drobet (dost) hapruje zaverka - otvira se behem natahovani a vsechny casy strili stejne (okometricky tak 1/30 - 1/60). Nemate doporuceni na nejakeho sikovneho opravare, ktery by se mrknul ikonte na zoubek? Diky.


Rovensko pan vag.
  • 0

#29 zorkiman

zorkiman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 srpen 2009 - 08:53:52

Diky panove - zkusim p. Ostadala a napisu reference.
  • 0

#30 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 12 srpen 2009 - 08:02:14

nechtěl by někdo za 1200,- ve výborném technickém stavu zeiss ikona z cark zeiss objetkivem 105mm/4 na 6x9 ten novější ty ze začátku 50 let.

Po technické renovaci.


ahoj měl bych zájem - nepošleš mi nějaký popis nebo přesný název, ať si tu mašinu vygůgluju??
Je to dálkoměr?

Díky za info
  • 0

#31 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 srpen 2009 - 11:29:25

už je prodaná
  • 0

#32 bohmaslak

bohmaslak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 srpen 2009 - 12:34:11

měl jsem východoněmecký aparát Certo Six s Tesarem a spřaženým dálkoměrným hledáčkem. Vyskytuje se vůbec ještě v bazarech? Pak jsem ho prodal a koupil Bronicu SQ-B.

Dneska mě to mrzí, moc jsem za něj nedostal a byl to pěkný foťák do kapsy s výbornou kresbou.
  • 0

#33 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 srpen 2009 - 14:01:52

měl jsem východoněmecký aparát Certo Six s Tesarem a spřaženým dálkoměrným hledáčkem. Vyskytuje se vůbec ještě v bazarech? Pak jsem ho prodal a koupil Bronicu SQ-B.

Dneska mě to mrzí, moc jsem za něj nedostal a byl to pěkný foťák do kapsy s výbornou kresbou.

Je to sice trochu mimo téma(není to 6x9), ale v bazarech se vyskytuje. Třeba nedávno tady:
http://www.aukro.cz/..._certo_six.html
  • 0

#34 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 700 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 srpen 2009 - 14:47:11

to je divný, certo, aukro a ypress nepřihodil?
:-)
  • 0

#35 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 29 srpen 2009 - 10:30:35

AGFA Isolette - ač to není 6x9 ale 6x6, přesto patří do sklopek. Právě jsem se stal jejím majitelem. Je velmi zachovalá, závěrka chodí správně, clona taky, ALE nemůžu ostřit. Buď jsem dřevo a nepřišel jsem na to, ale podle mě je chyba někde jinde.... Pletu se nebo se ostří na kroužku objektivu?! Pokud ano, tak jí mám asi natvrdo zatuhlou. Poradíte někdo jestli se mejlím nebo budu opravovat?!
  • 0

#36 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 29 srpen 2009 - 13:14:42

http://www.davidrich..._isolette_i.htm

Nejspíše to bude zatuhlé.
  • 0

#37 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 30 srpen 2009 - 08:34:10

jj vygůgloval jsem něco podobného, takže mám jistotu :D
No půjde holt do servisu..
  • 0

#38 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 21 prosinec 2009 - 20:49:41

Dá se nějak rozumně sehnat krmivo pro planfilmové sklopky 6x9? Rád bych nějakou pořídil, jako takový "sociální velkoformát pro potemníky kteří nechtějí Magnitarus místo postele."
  • 0

#39 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 21 prosinec 2009 - 21:48:11

Záleží jakej 6x9 - buď je to 6,5x9 (německý a jim příbuzný stroje - Voigtlander, Certotrop, Zeiss...-teda jsou vlastně na desky a na planfilmy je potřeba vložka) - to vyrábí Ilford - nedávno je tu prodával v bazárku Vrabec, občas bývají u Škody, běžněji přes internetový obchody. Něco údajně řeže i Foma. No a pak Adox/Efke. Ti pokud vím řežou i druhý formát 6x9 - hodí se například do Graflexů (víc poradí asi Blekentvajt a ypress_bass). No a pak je tu možnost koupit si vhodnou rollku pro přístroj (Rollex,Rada) a fotit v klidu na svitek (to ovšem člověk nesmí být trotl a nechat si ujít perfektně zachovalou rolku Rollex za 400,- u Pazdery :D ) Tolik co vím já.
  • 0

#40 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 21 prosinec 2009 - 22:17:57

Rollku bych nerad, protože bych si nemohl patlat negativy zvlášť v miskách - na smolení svitků mi stačí Six, Weltax a Lubitel.

To slovo občas u dostupnosti mě děsí - je to dost časté na to, aby se člověk mohl průběžně zásobovat, nebo to chce syslit po plných mrazácích?
  • 0

#41 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 23 prosinec 2009 - 18:52:38

Tak jsem se díky bazaru v Brně na Mendláku (Flanelový ďábel byl tentokrát vyjímečně o něco méně na zabití) stal majitelem tohoto 6,5x9 zlatíčka značky Curt Bentzin Görlitz (Tessar 105/4,5 v Compuru, shift šmajdavé rychlosti pod 1/10, v ceně bordel v objektivu, matnice a 12 kazet):

Vložený obrázek

Teď se hodlám vrhnout na výrobu vložek na planfilmy (ideálně cizíma rukama). Máte s tím někdo zkušenosti? Určitě by neuškodilo pár postřehů jak to nedělat a jak prozměnu jo, nebo kde by se něco takového dalo sehnat už udělaného. Předem díky.
  • 0

#42 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 30 březen 2010 - 18:45:50

Musím se pochlubit dalším úspěchem. Torzo Avuse 6,5x9 od Plociho (který za jeho dodání za symbolickou pivní cenu zaslouží pochvalu před nastoupenou jednotkou) jsem mírně přibrousil, aby bralo moje kazety z Bentzina (s Voigtländerovskými je kompatibilní stále) a hodně přibrousil, aby se tam vlezla větší závěrka a následně ho osadil kombinací Rodenstock Eurynar 13,5cm/5,4 (mírně jetý, starý jak Metuzalém - šťouralové si můžou datovat číslo 174518) ve stařičké pneumatické závěrce IBSO (do 1/100). Konečně 6,5x9 hračka na ksichtíky :lol:

Vložený obrázek
  • 0

#43 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 31 březen 2010 - 07:18:11

Torzo Avuse jsem mírně přibrousil ... a hodně přibrousil, aby se tam vlezla větší závěrka ... a následně ho osadil kombinací Rodenstock Eurynar ve stařičké pneumatické závěrce

To je doslova hardcore. Dobré světlo!
  • 0

#44 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 31 březen 2010 - 14:21:18

Krásné. Taky jeden podobnej aparát mám. Ale s výrazně horším objektivem.
  • 0

#45 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 31 březen 2010 - 16:06:16

Ó, Avus 6x9 s Eurynarem! Toť vskutku noblesní kombinace. Nezaložíme pomalu něco jako klub? (Aby nás mohli do toho blázince odvézt hezky společně :) :D ).
  • 0

#46 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 31 březen 2010 - 16:13:35

Ó, Avus 6x9 s Eurynarem! Toť vskutku noblesní kombinace. Nezaložíme pomalu něco jako klub? (Aby nás mohli do toho blázince odvézt hezky společně :) :D ).


Proč ne. Ale do blázince se zatím nechystám - na to bude času dost až mi hrábne úplně a začnu montovat věci jako Patent Etui upravená na osminásobný výtah a na tom Eidoscope No.2 :D
  • 0

#47 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 31 březen 2010 - 16:25:35

to je furt dobrý s tim výtahem, pokud vim do cvokhausu vedou úplně jiný numerický hodnoty a zdaleka nedosahujou čísla vosum :twisted: :roll:
  • 0

#48 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 31 březen 2010 - 16:48:42

Proč ne. Ale do blázince se zatím nechystám - na to bude času dost až mi hrábne úplně a začnu montovat věci jako Patent Etui upravená na osminásobný výtah a na tom Eidoscope No.2 :roll:

Já se tam taky nechystám, ale znáš to - co si myslí okolí je věc jiná :twisted:
Tak mě napadá(a nebudu ani zcela mimo téma, hihi), že jsem tuším na APUGu viděl jednu roztomilou přestavbu Graflexu 2x3 na delší skla. To se prostě vzalo druhý tělo, nějak se sbastlila přední destička z jednoho s backem druhýho a vyrobil se tak "vláček" o celkovým výtahu cca 4x.
  • 0

#49 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 31 březen 2010 - 17:08:31

Proč ne. Ale do blázince se zatím nechystám - na to bude času dost až mi hrábne úplně a začnu montovat věci jako Patent Etui upravená na osminásobný výtah a na tom Eidoscope No.2 :roll:

Já se tam taky nechystám, ale znáš to - co si myslí okolí je věc jiná :twisted:
Tak mě napadá(a nebudu ani zcela mimo téma, hihi), že jsem tuším na APUGu viděl jednu roztomilou přestavbu Graflexu 2x3 na delší skla. To se prostě vzalo druhý tělo, nějak se sbastlila přední destička z jednoho s backem druhýho a vyrobil se tak "vláček" o celkovým výtahu cca 4x.


Všichni jste blázni jenom JÁ jsem letadlo :wink: :lol: :) :) :D

Ne vážně, dneska jsem hodně přemýšlel nad digitálem. Mamča, stav slušnej, cena odpovídající. :D Stejně potřebuju Digi pro ženu. A na tohle bych si i občas (hodně málokdy) zafotil. Doma má tohle lepší pozici než VF šílenosti. Dokonce mám silně doporučeno si koupit nějakej digizázrak. Prý je to na kšefty lepčí. Ale já trošku doma tajím, že nechci fotit "kšefty". Ale ta mamča mě láká. Tak kdyby někdo chtěl......
  • 0

#50 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 31 březen 2010 - 17:16:21

Všichni jste blázni jenom JÁ jsem letadlo :wink: :lol: :) :) :D

Už se těším, až nás moderátoři vykážou do kecacího vlákna, ale na tohle prostě musím zareagovat - věřil bys, že tričko s tímhle nápisem a velkým obrázkem letadla (Hand made by sestra) jsem asi pět let normálně nosil :twisted: :roll:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních