Přejít na obsah


Fotka

Míchání vývojek doma


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
103 odpovědí na toto téma

#51 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 10 květen 2008 - 19:50:47

vývojka D-76 je vývojka D-76. Konfekční, doma namíchaná, pod různými názvy. STEJNÁ.

Složení je uvedeno výše, používám vývojku neředěnou a aby se neměnily její vlastností a vyvolávací doby používám regenerátor. Složení je stejné jako u vývojky ale místo 2g metolu jsou 3g, místo 5g hydrochinonu je 7.5 g a místo 2 g boraxu 20g. Regenerace: 20 ml regenerátoru po každám filmu. Kolik filmů v ní lze vyvolat nevím, vylévám jí když se mi zdá už moc stará.

Kromě D-76 existují její klony, D-76a, c, d... většinou náhrada boraxu silnější alkalií.

Protože výrobce neví, jak bezohledně bude vývojka ve skladu, v obchodě, u amatéra skladována a jaká bude použita voda snaží se pojistit tím že do ní přidává různé POMOCNÉ látky, stabilizující, pro lepší rezpouštění atd., a především velmi často látky změkčující vodu (chelaton). Tyto látky ale nemají na vlastní vývojku a její vlastnosti ani vyvolávací časy žádný vliv.



a vyvolávací časy jsou stejné jako pro tovární vývoky?
Děkuji :(
  • 0

#52 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 květen 2008 - 22:52:45

stejné a s regenerátorem pořád čas jako pro první film.
  • 0

#53 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 květen 2008 - 15:25:50

LKM: S části s tebou souhlasím, ale v žádném případě nemůžu souhlasit s tím, že jsi napsal, že konfekční ID 11/D76 je stejná s tou míchanou, vymyslenou někdy v r. 1930 +-.
Je asi pradva, že se do té konfekční přídává nějaká silnější zásada (domívám se že metaboritan), což ale vlastnosti vývojky zcela podstatně mění. Konfekční daleko lépe využívá citlivost filmu. Tedy opakuji znovu a znovu NENÍ ID 11 jako ID 11!!!!!

Snad jen drobné poznámka. Ono nadarmo se ve starých receptec h netrvdí že je třeba hódně exponýrovat, že jo???,
  • 0

#54 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 květen 2008 - 15:55:06

nemůžu si pomoct, D76 je D76. S metaboritanem se to jmenuje D76c, nebo 76d, už nevím.
U D76 je zajímavé že kromě metolu a hydrochinonu má na vyvolávání vliv i siřičitan, který je tam v mimořádném množství, ale to už je moc komplikované. Metaboritan, tetraboritan, kyselina boritá nemá žádný vliv na využití citlivosti ani vyvolávací čas, vývojka by měla být se silnější zásadou jenom stabilnější.
  • 0

#55 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 květen 2008 - 15:57:22

Dříve se doporučovalo "bohatě exponovat" protože lidé neměli expozimetry tak aby tam aspoň něco bylo. U středních a velkých formátů přeexpozice nevadila a amatéři stejně dělali většinou jenom kontakty.
  • 0

#56 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 květen 2008 - 16:03:39

Asi si nerozumíme, já jsem chtěl jen říct, že čtyřsložková D76 má zcela odlišné vlastnosti než konfekční. Stačí film vyvolat a je to okometricky znatelné!!!
  • 0

#57 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 květen 2008 - 13:06:04

Dneska jsem to vyzkoušel. Koupil jsem Fomadon P na 1 litr a vyvolal jsem v něm 1 svitek Fomapanu 200. Druhý jsem vyvolal v D76 kterou si míchám, stejným časem a výsledek je absolutně stejný. Přesto že Fomadon P není D76 ale D76d, vyvolávací látky a siřičitan jsou shodné ale účinnější zásada.

Originální Ilford ID11 jsem už dávno nekupoval, originální Kodak D-76 jsem neměl nikdy. Foma uvádí pro Fomapan 200 a všechny tři vývojky stejný čas. Nechci se hádat, zkoušet to nebudu, originální Kodak a Ilford jsou drahé a stejně bych si musel k nim namíchat vlastní regenerátor.
  • 0

#58 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 12 květen 2008 - 20:46:06

Kdyz je fomadon P D76d, co je potom fomadon N ?
  • 0

#59 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 květen 2008 - 21:53:18

Fomadon LQN je tekutá fenidon hydrochinonová vývojka, fomadon N bylo totíž v prášku ale myslím že už se nedělá (?) . Máte li problémy se scháněním chemikálií, nebo to nefiunguje je taková konfekční vyývojka vhodnější.
  • 0

#60 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 13 květen 2008 - 00:39:45

LKM: Ogaro, taky nechci abychom sa nejak peskovali. Já osobně s tím mám skutečně odlišné zkušenosti a nejsem sám na tomto serveru, co testovali mou čtyřsložkovou ID 11/D76.
Nechme si tedy každý svoje, pokud si s ní spokojený tím lépe. Někdy se můžeme sejít na srazu, prohlédnout si své fotografie a potom to rozeberem. To je dle mě alfou a omegou všeho fotografického snažení. Výsledek někdy ukáže :(
Já za sebe bych tuto vývojku rozhodně nedoporučil jako stejnou náhradu za konfekční ID11/D76.
  • 0

#61 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 13 květen 2008 - 07:47:12

jo, tak mně ještě napadlo....
jestli jste tu někdo z Prahy, kdo chcete začít s mícháním chemie doma, ale ještě nemáte váhy, chemiu a tak.... nechcete to "dát dohromady" semnou? mám váhy (a nebyly levný), chemii taky nějakou.... ale asi bych bral, kdyby si z toho, co mám, odvažoval ještě někdo, protože toho asi zas takový kvanta nespotřebuju.
  • 0

#62 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 13 květen 2008 - 08:06:01

jo, tak mně ještě napadlo....
jestli jste tu někdo z Prahy, kdo chcete začít s mícháním chemie doma, ale ještě nemáte váhy, chemiu a tak.... nechcete to "dát dohromady" semnou? mám váhy (a nebyly levný), chemii taky nějakou.... ale asi bych bral, kdyby si z toho, co mám, odvažoval ještě někdo, protože toho asi zas takový kvanta nespotřebuju.

Beru askorbovku a TEA
  • 0

#63 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 13 květen 2008 - 08:23:42

Beru askorbovku a TEA


tu sem si teď vobjednal :(

akorát mně děsí Fenidon od Filmetu... jsou to nějaký starý sklenice a jenom Fenidon-A.... :/
  • 0

#64 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 13 květen 2008 - 08:27:20


Beru askorbovku a TEA

tu sem si teď vobjednal :(


Kolik ji mas - mam shanet svoji nebo se podelis?

akorát mně děsí Fenidon od Filmetu... jsou to nějaký starý sklenice a jenom Fenidon-A.... :/


Pokud vim tak Filmet ma Fenidon-B a ma ho asi posledni kilo, ktere rozvazuje podle zajmu do jinych lahvicek (mam ho taky:-))
  • 0

#65 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 13 květen 2008 - 08:32:18

objednal jsem:
Kyselina L-askorbová p.a. - 500 g
Triethanolamin čistý - 1000 ml

klidně se podělim, jenom mám váhy s váživostí do 50g, tak by bylo lepší se nějaák domluvit....

Pokud vim tak Filmet ma Fenidon-B a ma ho asi posledni kilo, ktere rozvazuje podle zajmu do jinych lahvicek (mam ho taky:-))


asi má Fenidon B, ale to v těch sklenicích je imho Fenidon A.... no uvidíme.... asi mu zavolám.
  • 0

#66 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 13 květen 2008 - 08:38:58

asi má Fenidon B, ale to v těch sklenicích je imho Fenidon A.... no uvidíme.... asi mu zavolám.

Psal mi:
Dobrý den,
bohužel Fenidon S nedodáváme , pouze "B" . Na sklade( je cca 1 kg á 1g
4,- . Další se již nikdy nebude objednávat. Na nákup není potr(eba žádné
povolení , nebot( se jedná o zboží, které prodávám ze své zásoby
soukromého fotoamatéra.
S pozdravem Petr Mastný

  • 0

#67 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 24 květen 2008 - 21:01:49

Po namíchání se mi v ID-11 dělají bílé krystalky. Nejde je rozpustit. Proč? Co dělám blbě?
  • 0

#68 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 25 květen 2008 - 12:42:20

V jakém pořadí si rozpouštěl chemikálie? Kolik jsi měl vody?
  • 0

#69 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 337 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 2 červen 2008 - 08:30:13

asi pro Bzencak,jak je asi trvanlivá Crawley FX10,je vhodná jako jednorázová,tj.ředěná
  • 0

#70 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 2 červen 2008 - 08:59:41

O FX 10 toho moc nevím. Mám ji namíchanou podruhé. V první sem vymáchal asi 15 filmů a jela furt jak čert. Vylil jsem ji jen preventivně. Zatím ji neředím. Dělám s ní jen zátišíčka v plošném protisvětle a vychází mi to k plné spokojenosti. Nádherně nadýchne a rozzáří světla (lesky).
Jen je s ní problém při míchání. Po přidání hydrochinonu se v ní utvoří skoro černé olejové chuchvalečky a ty je třeba odfiltrovat. Ty potvory dokáží zaflákat vercajk a je to pak na vyhození.
CD 2 je potvora co dělá na kůži vyrážku, tak s ní opatrně!
  • 0

#71 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 337 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 3 červen 2008 - 11:24:08

co jsi v tý FX10 vyvolával a jak dlouho,
  • 0

#72 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 3 červen 2008 - 12:10:39

Nejčastěji volám v tanku (rotačně) 6ks Foma 100 9x12cm, 4-6min. Bývá to dost kryté, tak postupně zkracuji čas.
  • 0

#73 MICHAL

MICHAL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 337 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 13 červenec 2008 - 08:39:16

Pro Bzencak,včera jsem testoval FX10 na FP4.Vývojka po dvou dnech v lednici.První test 9min.dobře kryté negativ nabroušený.Druhý test 7min.menší krytí dle očekávání.Pak to začalo-při třetím pokusu jsem temperoval dolů 2C na 20C a do 20ti s to celé vočkovatězešlemovalo.To je čeština.Vzal jsem z lednice novou začal temperovat nahoru na 20C a je to tam znova,šlemáky jak v čínský polívce.Po přihřátí zhruba na 50C se nic neděje.Ráno v lahvi mírná sedimentace,šlemáky drží.Vývojka byla po testech čirá,slitá do nádoby vypláchnuté vodou z kohoutku tj.trochu chlorovaná.
  • 0

#74 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 14 červenec 2008 - 07:31:20

Nevím proč to strkáš do lednice? Já ji mám v čiré plastové od mléka na parapetu okna už půl roku a nic se s ní neděje. Normálně to přefiltruj a prubni kouskem filmu jestli fachá.
  • 0

#75 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 říjen 2008 - 19:45:54

Tak jsem namíchal první vývojku a jsem zvědavý, co z toho zítra nebo pozítří vyleze. Měl bych pár dotazů

1. Jak uskladnit načatou chemii? Specielně metol přišel z IPL ve tmavém skle s přelepenou zátkou a ještě obalený v černém papíře. Co s tím? Nechat v tom skle s plastovou zátkou? Prachovnici se zabroušenou zátkou? Ještě něco jiného? Metol mi asi vydrží na dost dlouho, tedy jestli vydrží, uskladněný bude v zavřené skříňce, čili v relativní tmě.

2. Jaká teplota je ještě bezpečná při míchání vývojek. Manuál uvádí 52 C, je to nějaká exaktní hodnota, nebo se to dá klidně o deset stupňů přešvihnout?

3. Jaké minimální množství vývojky je ještě únosné/bezpečné míchat. Pár vývojek bych chtěl jenom vyzkoušet, čili klip z kinofilmu a třeba pro D-23 1+3 mi stačí 100 ml vývojky bohatě. Je to únosné? Váhy mám 50g/0,01g takže tady bych se nebál.
  • 0

#76 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 30 říjen 2008 - 20:36:46

Ondrej1:
1. Ze zvědavosti jsem míchal vývojku z chemikálií z roku 1948 (!) - metol, pyrokatechin. "Uskladněny" byly na teplé půdě v papírovýc, ne zcela dovřených dózách (Agfa). Pracovaly zcela bez problémů. Nynější chemii mám v plastových širokohrdlých dózách (jak jsem je koupil), ve skříňce při pokojové teplotě. Nesetkal jsem se s problémem.
2. Než jsem začal k rozpouštění fenidonu používat glykol, zaléval jsem ho vřelou vodou (!). Nic se nestalo. Nemohu to nějak objektivizovat, ale voda, ve které udržíte ruku, podle mě nemůže být na závadu. Pravdou ovšem je, že většinu chemikálií rozpustíte i v daleko chladnější vodě.
3. Myslím si, že záleží na tom, jak přesně vážíte. Ale připomínám, že vyvolávací doby udávané výrobci chemie nebo filmů, jsou obvykle "postaveny" na standardním vyvolávacím procesu - tedy alespoň jeden film. Je třeba si uvědomit, že reakční produkty mají na vyvolávání rovněž vliv. Je-li jich málo (při vyvolávání např. jenom ústřižku filmu), lze se domnívat, že to vliv mít může. Týká se to i množství vyvolávače - např. Kodak kategoricky upozorňuje na to, že pro vyvolání jednoho kinofilmu nebo svitku je potřeba alespoň 100ml stocku Xtolu.
  • 0

#77 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 31 říjen 2008 - 00:07:23

síce neviem nič moc konkrétne o chemikáliách na vývojky, ale v labáku keď sa niečo nedá poriadne rozpustiť pri bežnej (izbovej) teplote, tak to automaticky ide na varič! a ohrieva a mieša sa to dovtedy, dokedy sa to nerozpustí..a zatiaľ som sa nestretol s látkou, ktorej by to vadilo...predpokladám teda, že chemikálie používané pri miešaní vývojok nebudú výnimkou...
  • 0

#78 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 listopad 2008 - 10:31:07

prowler: Myslím si to také... Ale setkal sem se s názorem, že například "přehřátá vývojka" po ochlazení a dlouhodobém skladování snadněji krystalizuje, resp. mohou vznikat sloučeniny které by za "normálních" teplot nevznikly.
Ale to se už asi dostáváme na tenký led - v podstatě totiž není žádný důvod zahřívat (vývojky) nad 50-60stC, že?!
Dovolil bych si připomeout, že POŘADÍ chemikálií sypaných do vody je důležitější.
  • 0

#79 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 2 listopad 2008 - 13:17:42

zahriatie..rozpustenie..ochladenie.. a následná kryštalizácia..tento jav sa síce určite môže vyskytnúť, ale ak by sa mi to stalo, začal by som už asi uvažovať, či je predpis dobrý a či nedochádza k presýteniu roztoku...
To, že poradie látok je dôležitejšie je bez debaty...
  • 0

#80 halibut

halibut

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 listopad 2008 - 17:08:06

Vážení přátelé, kamarádi měl bych tuto prosbu. Chci se pokusit také namíchat vývojku doma, dost věcí jsem si již opatřil, ale potřeboval bych menší množství METOLU (min. 10g) celkem tedy 22 g, ale těch 10 je min. Tak jsem se chtěl dotzet zda by se nenašel někdo , kdo by mi jej mohl poskytnout (samozřejmě za úhradu vč. poštovného). Děkuji.
Druhý dotaz lze nahradit METABORITAN SODNÝ za BORAX a v jakém poměru. V jednom předpise je uveden metaboritan 10 g (borax 69 g), borax mám, metaboritan ne.
Děkuji podruhé.
  • 0

#81 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 listopad 2008 - 18:35:34

Metaboritan sodný = 69g Borax + 14,5g Hydroxid sodný + pár kapek vody

Borax a Hydroxid sodný se nechá koupit i v lepší drogerce...
  • 0

#82 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 3 listopad 2008 - 19:15:27

Nemá někdo trochu thiosíranu sodného navíc? Včera jsem míchal ustalovač a moc mi nezbylo. Na další várku už je to málo. Nebo nějaký tip na koupi, ale ne za cenu od pana Lukeše.
  • 0

#83 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 listopad 2008 - 19:30:57

Tak první vývojka dopadla okometricky dobře, zítra to zkusím dát pod zvětšovák.

Re teplota: Normálně ohřívaám destilku "jenom trochu", ale teď jsem se nějak zakecal a skoro jsem ji přivedl do varu. Tak jsem ji začal chladit, ale nevím, zda jsem byl dostatečně trpělivý, tak mě zajímalo, zda nemůžu metolu nějak ublížit. Zdá se, že ne, tak bych to uzavřel, příště se budu soustředit na to, co dělám.

Re pořadí chemikálií: To je celkem jasné a všeobecně zdůrazňované. Jenom dotaz na zkušenější, například u čisté metolovky se někdy uvádí, ža je potřeba začít špetkou siřičitanu, než se začne rozpouštět metol. Dotaz na praktiky - jak to děláte vy? Začínáte špetkou siřičitanu, nebo jsou nejdřív vyvolávací látky?
  • 0

#84 Ondrej1

Ondrej1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 315 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 listopad 2008 - 18:49:31

Tak to vypadá dobře i v pozitivu, temnokomorničení tím pro mě získalo novou dimenzi. Díky všem , najmě pak Bzenčákovi za jeho články, které mě nakopnuly.

P.S. Ta FX-10 je na zkoušení hned další v pořadí.
  • 0

#85 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 7 listopad 2008 - 20:45:14

Zrovna jsem skončil fotomaratón. Zvětšuji od 7,00 hod ráno. A už po několikáté zjišťuji, že mi vadí zrno víc než kdy před tím. Na portrétních fotkách, rodinných mi nevadilo, ale k tomu trochu té neostrosti a jsem naštvaný a vadí mi. Když už zápasím s tou neostrostí potřeboval bych zjemnit, možná spíš odstranit, viditelné zrno.
Víckrát jsem viděl fotky focené na HP-5+ a zrno neměli, tak proč ty moje jo?
Dá se namíchat nějaká hodně jednoduchá negativní vývojka které nezrní a seženu na ní chemii?
Potřebuji to dělat z kinofilmu, ne svitků, ty mi nezrní.
  • 0

#86 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 listopad 2008 - 21:11:06

Golfista:
Asi nejjednodušším řešením (a ne drahým) je namíchání Instant Mytolu. Chemii ale musíte koupit "ve velkém" (např. 20g něčeho dostanete jenom od kamaráda).
Druhou možností je Atomal (a jeho klony) - nejsnadněji dostupný např. u http://www.jmatusek.cz/ .
Teorie, že na 50x60 z kinofilmu HP5+ nebude zrno, je naivní. Ale to neříkám nic nového...
  • 0

#87 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 listopad 2008 - 21:13:06

A zapomenout bychom neměli ani na PC-TEA. Vyrovnává, jemnozrnná, pohodlná, levná, trvanlivá...
  • 0

#88 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 8 listopad 2008 - 22:37:42

Golfista:

a není to náhodou z pyrovody? Tak nějak zjišťuju, že v kombinaci s kinofilmem - citlivějším obzvlášť - to není úplně ta nejlepší varianta :) Na Atomal mi tu už čekají dva filmy, taky už se nemůžu dočkat až ho zkusím.

Dneska jsem se docela zaradoval, když jsem v darované krabici chemie našel i krabičku A49. Bohužel až doma jsem zjistil, že je načatá, takže nevím, kolik toho bylo odebráno a kdy (před dvaceti lety??). Holt musím počkat na tu od Nicodeme...Většina chemie vypadá docela dobře, dost flaštiček ukrývá látky, které mi ve sbírce chyběly (a co se neshánějí snadno, jako třeba dvojchroman nebo amidol), na pár chemikálií je trochu smutný pohled, jako třeba na pyrokatechin, jehož odstín je tak zóna III :cry: :)
  • 0

#89 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 9 listopad 2008 - 10:24:48

Golfista:

a není to náhodou z pyrovody? Tak nějak zjišťuju, že v kombinaci s kinofilmem - citlivějším obzvlášť - to není úplně ta nejlepší varianta :) Na Atomal mi tu už čekají dva filmy, taky už se nemůžu dočkat až ho zkusím.


Jendo není, kinofilmy volám v pyro vývojce výjimečně a to jenom portréty. Tohle byla krajinka volaná v ID-11.
Pyro vývojky používám skoro jenom na svitky, tam je to OK.
  • 0

#90 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 9 listopad 2008 - 10:43:58

Jenda 1250: Můj pyrokatechin patřil do zóny I - a nic mu nebylo!!!
  • 0

#91 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 únor 2009 - 16:42:17

používáte někdo místo prodlužování časů (stock) u komerčně dostupných vývojek regenerátor?
dá se koupit, nebo se musí namíchat?
  • 0

#92 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 26 únor 2009 - 17:23:27

Golfista:

a není to náhodou z pyrovody? Tak nějak zjišťuju, že v kombinaci s kinofilmem - citlivějším obzvlášť - to není úplně ta nejlepší varianta :) Na Atomal mi tu už čekají dva filmy, taky už se nemůžu dočkat až ho zkusím.


Jendo není, kinofilmy volám v pyro vývojce výjimečně a to jenom portréty. Tohle byla krajinka volaná v ID-11.
Pyro vývojky používám skoro jenom na svitky, tam je to OK.


No je otázka jak velké zvětšeniny. Obecně na HP5 používám Microphen. TEA je vcelku ok, při jaké koncentraci jsi volal? Standard nebo nějaké pokusy?
  • 0

#93 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 26 únor 2009 - 18:36:15

používáte někdo místo prodlužování časů (stock) u komerčně dostupných vývojek regenerátor?
dá se koupit, nebo se musí namíchat?


Třeba tuto můžeš objednat u Blekentvajta na ID11:
http://macodirect.de...her-p-1168.html
  • 0

#94 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 únor 2009 - 22:01:54

ano dík - vyhledal jsem v mezičase tenhle regenerátor, nakonec ho má v nabídce i pan šilar tady za rohem
ale na x-tol a microphen se nepoužívá regenerátor resp. nevyrábí se a regeneruje se přiléváním nepoužitého roztoku
v tomto smyslu mi přišla odpověd od fotoškoda, ale větší část textu je citace v angl. a ze strojového překladu jsem to pochopil jen částečně
hodilo by se mi, kdyby někdo na to kouk a řekl:
při 500 ml roztoku volej 4 filmy a po prvním, druhým a třetím přilej asi "tolik" čistého roztoku
jde mi jen o spolehlivé využití jednoho litru stocku na cca 8 filmů bez nijakých úprav volacího času - nikoli o "věčné" používání jednoho litru koupené vývojky
  • 0

#95 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 26 únor 2009 - 23:26:36

ano dík - vyhledal jsem v mezičase tenhle regenerátor, nakonec ho má v nabídce i pan šilar tady za rohem
ale na x-tol a microphen se nepoužívá regenerátor resp. nevyrábí se a regeneruje se přiléváním nepoužitého roztoku
v tomto smyslu mi přišla odpověd od fotoškoda, ale větší část textu je citace v angl. a ze strojového překladu jsem to pochopil jen částečně
hodilo by se mi, kdyby někdo na to kouk a řekl:
při 500 ml roztoku volej 4 filmy a po prvním, druhým a třetím přilej asi "tolik" čistého roztoku
jde mi jen o spolehlivé využití jednoho litru stocku na cca 8 filmů bez nijakých úprav volacího času - nikoli o "věčné" používání jednoho litru koupené vývojky

posli mi to pres SZ a ja ti to prelozim.
  • 0

#96 halibut

halibut

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2009 - 13:22:27

Krakene, voni jeden člověče zlatej. Moc děkuji. Jsem Ti moc zavázán. O to víc mě mrzí, že jsme se nepotkali, tedy potkali, ale nevěděli jsme o sobě, na té vernisáži Dřeváku v Mělníku. Velice rád bych Tě poznal.
  • 0

#97 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 12 březen 2009 - 13:27:00

Ogaro, Halibute, neumíráme, eščevá aji neco spolem popijem :)

Opatruj sa.
  • 0

#98 halibut

halibut

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 březen 2009 - 13:39:44

Tak to se máš tedy na co těšit... :)
  • 0

#99 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 25 duben 2009 - 21:54:12

Konečně se mi podařilo koupit originální kazety do mého Voigtlanderu, tak sem namíchal D23ku a volal to v miskách. Předpírka 10 minut, v áčku koupu 5 minut a často míchám. V béčku 3 minuty, míchám každých 30 sekund. Dává to pro Fomu 100/9x12 řekl bych standardní výsledek. Zkoušel sem ještě v béčku máchat dvojnásobnou dobu ale výsledek byl naprosto stejný jako v případě třech minut. Čekal sem, že dojde k většímu vyrovnávacímu efektu... Nevíte někdo, jaký následek bude mít prodloužení/zkrácení doby máchání v lázni A?
  • 0

#100 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 25 duben 2009 - 22:06:37

Konečně se mi podařilo koupit originální kazety do mého Voigtlanderu, tak sem namíchal D23ku a volal to v miskách. Předpírka 10 minut, v áčku koupu 5 minut a často míchám. V béčku 3 minuty, míchám každých 30 sekund. Dává to pro Fomu 100/9x12 řekl bych standardní výsledek. Zkoušel sem ještě v béčku máchat dvojnásobnou dobu ale výsledek byl naprosto stejný jako v případě třech minut. Čekal sem, že dojde k většímu vyrovnávacímu efektu... Nevíte někdo, jaký následek bude mít prodloužení/zkrácení doby máchání v lázni A?


Taky to teď trochu řeším. Ačko by mělo být schopné film normálně vyvolat, takže, prodloužení doby vyvolávání by mělo znamenat vyšší kontrast, řekl bych.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních