Přejít na obsah


Fotka

Míchání vývojek doma


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
103 odpovědí na toto téma

#1 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 říjen 2007 - 08:53:58

Sehnal jsem konečně potřebnou chemii na vývojku D-23 podle článku „vývojky pro umělce“. Hned jsem to šel namíchat ale někde asi dělám chybu. Do válce odměřím 750ml vody a začnu postupně přisypávat odvážené ingredience. Nasypu do vody metol – v pohodě, rozpustí se dokonale. Ale když přidám siřičitan sodný, usadí se na dně a udělá vrstvu tvrdou jak beton :( . Kde dělám chybu? Děkuji za ponaučení
  • 0

#2 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 říjen 2007 - 08:59:37

A ještě v té souvislosti se zajímám o další věc. Kam s použitou chemií? Nerad bych naší čističce zamotal hlavu
  • 0

#3 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 1 říjen 2007 - 09:28:21

Sypat po částech a míchat! Zahřát v mikrovlnce a znovu promíchat. Dolít trochu vody a zase míchat. Po rozpuštění dolít do litru.
  • 1

#4 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 říjen 2007 - 15:24:43

Jo! Už se to rozpustilo. Děkuju!

Sypat po částech a míchat! Zahřát v mikrovlnce a znovu promíchat. Dolít trochu vody a zase míchat. Po rozpuštění dolít do litru.


  • 0

#5 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 říjen 2007 - 18:26:28

Ahoj sokolíci, konečně jsem vyvolal planfilm Foma 100 9x12 ve "vývojce pro umělce" D-23. Ale někde je chyba :( . Negativ je totiž vyvolaný nestejnoměrně, a na některých místech jsou shluky cca 5 mm velkých tmavých skvrn, jakoby víc vyvolaných, a to i na plochách se stejným jasem. V obou lázních jsem máchal 4 minuty při 20 stupních, bez pohybu. Ustalovač Fomafix 1:6. Co si o tom myslíte? Bohužel nemám skener.
  • 0

#6 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 říjen 2007 - 18:30:10

No nevím, listový filmy nevolám...ale co mě zarazilo, když jsem četla tvůj příspěvek, bylo, že jsi volal bez pochybu...to může být asi ten zádrhel
  • 0

#7 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 říjen 2007 - 18:38:52

A ještě v té souvislosti se zajímám o další věc. Kam s použitou chemií? Nerad bych naší čističce zamotal hlavu


Slejvám to do kanistrů od destilky a jednou za čas odvezu na sběrný místo. Berou to zdarma (aspoň u nás). máme vlastní žumpu - nerad bych dráždil fekální bakterie, nemusely by to dlouhodobě snášet.
  • 0

#8 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 1 říjen 2007 - 18:52:47

Tyhle vyvojky moc nepouzivam, ale Stephen Anchell pro dvoulaznovou D-23 doporucuje 3 minuty v kazde lazni a neustaly pohyb.
  • 0

#9 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 1 říjen 2007 - 19:27:51

Tyhle vyvojky moc nepouzivam, ale Stephen Anchell pro dvoulaznovou D-23 doporucuje 3 minuty v kazde lazni a neustaly pohyb.

Jupí Jupí Ja věděl že to bude pro mně a Jobo válce.
  • 0

#10 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 říjen 2007 - 20:21:03

já si právě řikal, že míchání není potřeba, když se vyvolává pouze vývojka nasáklá do emulze. Jaký to pak má smysl s tím kvedlat? Zítra objetuju další list a zkusím s tím občas otočit.
  • 0

#11 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 1 říjen 2007 - 20:32:42

Třeba bubliny...
Aby emulze ROVNOMĚRNĚ A DOSTATEČNĚ "nasákla" chemií, lze si pomoci:
- smáčedly
- trvalým, nebo alespoň "dostatečným" pohybem
- presoak-em ("přednamočením")
- přídavkem látek, které mění "elektrické aktivity" želatiny (nebo tak jsem tomu rozuměl) - dával se aceton, líh, polyetylenglykoly, nebo se ovlivňovaly osmotické pochody - cukr
atd. atd.
Představte si to tak - když máčíte pytlík s čajem (fuj! nejlepší je sypaný) v hrnku, také jím občas pohnete, aby se z něj vyplavilo to dobré a voda se dostala dovnitř...
  • 0

#12 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 2 říjen 2007 - 07:13:30

Osobní zkušenost s rozdělenou D 23 nemám. Do článku jsem ji zařadil protože ji používal A. Adams. Thorntonovu vodu jsem vyzkoušel a na počátku jsem se potýkal s nerovnoměrným provoláním taky. Nakonec jsem zařadil několikaminutovou předpírku. Pak už se mi to nestávalo. Volám planfilmy v tanku a překlápím na začátku dost energicky a pak už jen párkrát drcnu do vývojnice. Dělám to tak se všemi roztoky. I s předpírkou. To se mi zdálo dost složité a tak sem si začal s Diafinkou... Vše o čem jsem psal v článku, naplnila do posledního písmene. Diafinka je fakt pro flákače jako jsem já. Nepředepírám, čas neměřím a ani moc nepohybuji. Jen trochu na začátku. Nikdy nezklamala!
O D23 je článeček tadyk: http://www.unblinkin...D-23/dd-23.html
Autor článku taky předepírá v Áčku máchá 10 minut a v Béčku 3 minuty
  • 0

#13 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 říjen 2007 - 07:48:31

bzencak: píšeš o té Diafince z tvého článku nebo o origoš Diafine?
  • 0

#14 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 2 říjen 2007 - 08:34:13

O té z článku.
  • 0

#15 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 říjen 2007 - 08:53:02

děkuji - budu ji muset vyzkoušet :lol: jen co pořídím váhy a chemii
  • 0

#16 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 říjen 2007 - 11:27:21

Osobní zkušenost s rozdělenou D 23 nemám. Do článku jsem ji zařadil protože ji používal A. Adams. Thorntonovu vodu jsem vyzkoušel a na počátku jsem se potýkal s nerovnoměrným provoláním taky. Nakonec jsem zařadil několikaminutovou předpírku. Pak už se mi to nestávalo. Volám planfilmy v tanku a překlápím na začátku dost energicky a pak už jen párkrát drcnu do vývojnice. Dělám to tak se všemi roztoky. I s předpírkou. To se mi zdálo dost složité a tak sem si začal s Diafinkou... Vše o čem jsem psal v článku, naplnila do posledního písmene. Diafinka je fakt pro flákače jako jsem já. Nepředepírám, čas neměřím a ani moc nepohybuji. Jen trochu na začátku. Nikdy nezklamala!
O D23 je článeček tadyk: http://www.unblinkin...D-23/dd-23.html
Autor článku taky předepírá v Áčku máchá 10 minut a v Béčku 3 minuty

Druhý pokus dopadl ještě hůř. Peředpírku jsem dělal 10 minut, v Ačku máchal 10 minut + občasné překlopení, v Béčku 4 minuty a překlápěl sem každou půlminutu 5X. Skvrny jsou tam stále a film je prakticky neprůsvitný. Vyfotil jsem ho digitálem proti žárovce http://sweb.cz/septuagita/1.jpg.
  • 0

#17 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 říjen 2007 - 11:31:31

Osobní zkušenost s rozdělenou D 23 nemám. Do článku jsem ji zařadil protože ji používal A. Adams. Thorntonovu vodu jsem vyzkoušel a na počátku jsem se potýkal s nerovnoměrným provoláním taky. Nakonec jsem zařadil několikaminutovou předpírku. Pak už se mi to nestávalo. Volám planfilmy v tanku a překlápím na začátku dost energicky a pak už jen párkrát drcnu do vývojnice. Dělám to tak se všemi roztoky. I s předpírkou. To se mi zdálo dost složité a tak sem si začal s Diafinkou... Vše o čem jsem psal v článku, naplnila do posledního písmene. Diafinka je fakt pro flákače jako jsem já. Nepředepírám, čas neměřím a ani moc nepohybuji. Jen trochu na začátku. Nikdy nezklamala!
O D23 je článeček tadyk: http://www.unblinkin...D-23/dd-23.html
Autor článku taky předepírá v Áčku máchá 10 minut a v Béčku 3 minuty

Druhý pokus dopadl ještě hůř. Peředpírku jsem dělal 10 minut, v Ačku máchal 10 minut + občasné překlopení, v Béčku 4 minuty a překlápěl sem každou půlminutu 5X. Skvrny jsou tam stále a film je prakticky neprůsvitný. Vyfotil jsem ho digitálem proti žárovce http://sweb.cz/septuagita/1.jpg.

Pardon, fotka zde http://sweb.cz/septuagita/1.jpg
  • 0

#18 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 2 říjen 2007 - 11:52:26

Kterou z tech D-23 pouzivas Adamse, Stoecklekra?
Tech 10 minut z clanku je pro TMAX400 - film s plochejma krystalama takze pro tu Fomu to bude asi trochu moc.
  • 0

#19 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 říjen 2007 - 12:04:42

Kterou z tech D-23 pouzivas Adamse, Stoecklekra?
Tech 10 minut z clanku je pro TMAX400 - film s plochejma krystalama takze pro tu Fomu to bude asi trochu moc.

Používám Adamse.
  • 0

#20 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 2 říjen 2007 - 12:23:20

Pokud ti krytim vyhovovaly negativy z prvniho pokusu, tak se vrat k puvodnim casum, ale preklapej. Na ty fleky by ti mohl pomoct nejakej antioxidant v roztoku B, zkus do nej pridat tak 5-10g siricitanu na 1 litr roztoku. Netvrdim, ze to nutne musi byt ono, ale je to jedna z moznosti.
  • 0

#21 Wydra

Wydra

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 říjen 2007 - 17:33:07

Kdyby někoho zajímal další zdroj fotochemie:

http://www.merci.cz/katalog.php

Zdravím, W.
  • 0

#22 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 říjen 2007 - 19:42:04

Nevím, zda to někomu pomůže, ale:
V práci mám k dispozici dvoje analytické váhy, které využívám k navažování chemikálií (zpravidla vývojky). Ale to je v práci. Doma mám krásné bazarové miskové váhy (takové, co "používala" bohyně spravedlnosti) se závažími. Ale to je dost fest nepohodlné.
Minulý týden jsem v nabídce české firmy z Brna LABOSHOP našel "akční nabídku" na kapesní váhy vyráběné firmou FINO (www.fino.com) v Německu. Byly za dobrou cenu (do 1500,-) a tak jsem je koupil.
Za tři dny mi přišla z bundesu krabička a byl jsem velmi příjemně překvapen.
Jedná se o kapesní typ elektronické váhy "Fino Balance Mini", váží do 100g s přesností 0,01g (!!!), mají opravdu kapesní rozměr 115x65x21mm, napájení 4xAAA, mají některé i pokročilejší funkce - ale hlavně tárovací fci.. Za velkou výhodu považuji, že váhy jsou dodávány v pevné (dřevěné) krabičce.
Vyzkoušel jsem a nemohu najít nic, co bych jim mohl vytknout. Skladné, dostatečně přesné a 100g je tak akorát. Co ušetřím na chemii, vrazil jsem do vah - tak se utěšuji B)
  • 0

#23 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 6 říjen 2007 - 20:01:26

Pentaxista:
Ty váhy vypadají moc dobře, zajímá mě, jak je velká mistička, na které se váží a jestli je oddělávací? Děkuji
  • 0

#24 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 říjen 2007 - 20:22:55

Eda:
Deska, na kterou se umisťuje nádoba s váženým materiálem zaujímá asi 1/2 horní plochy vah. Není snímatelná - což v případě, že jsou váhy vybaveny tárovací funkcí - vůbec nevadí! Navíc je zakryta odklápěcím krytem, ve kterém je díra - k vážení malých předmětů (zrnko hrachu, bobule, moucha, diamant...)
Položím na desku nádobku (papír, alobal, kelímek, kádinku...) ve které chci vážit, odtáruji, na displeji se objeví "0" a vážím. Pokud chci chemikálie "sesypávat", pak navážím jednu, odtáruji, přisypu a navážím druhou atd...
Jako nejlepší "nádoba" na vážení mně osobně připadá asi 1dl plastový kelímek¨nebo plastová štamprdle, které se prodávají třeba v papírnictvích. Jsou lehké, vejde se do nich dost, lze do nich navážit i tekutiny... (navažuji tak třeba Dimesone S nebo fenidon, přileju glykol a v tomto kelímku i míchám, kvantitativně vypláchnu do nádoby, ve které vývojku míchám). Kelímek je tak levný, že se ani nevyplatí jej umývat... B)
  • 0

#25 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 6 říjen 2007 - 20:31:02

Paráda, děkuji za vyčerpávající odpověď.
  • 0

#26 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 6 říjen 2007 - 22:09:16

026200:
Prosím, ty fleky mě zajímají. Napiš prosím přesně jak jsi postupoval, přerušení, ustálení atd. Možná vím, čím by to mohlo být.
  • 0

#27 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 9 říjen 2007 - 06:15:29

No tak! Už mě nenapínejte! Jak to pokračuje? Já tu vodu snad namíchám ...
  • 0

#28 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 9 říjen 2007 - 08:44:55

No tak! Už mě nenapínejte! Jak to pokračuje? Já tu vodu snad namíchám ...

Zatím to nijak nepokračuje, jsem v práci od rána do večera a na focení ani pomyšlení... Namíchám to znova, třeba sem někde udělal chybu ale moc tomu nevěřím.
  • 0

#29 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 9 říjen 2007 - 09:09:56

No tak! Už mě nenapínejte! Jak to pokračuje? Já tu vodu snad namíchám ...

Zatím to nijak nepokračuje, jsem v práci od rána do večera a na focení ani pomyšlení... Namíchám to znova, třeba sem někde udělal chybu ale moc tomu nevěřím.


Pridejte ten siricitan a mate klid. U deleny D23 se muzou objevit tyhle problemy:
- fleky a pruhy
- nabobtnani emulze

Reseni fleku je 5-10g siricitanu sodneho na litr roztoku B, pokud pouzijete vic snizite hranovou ostrost negativu. To neplati pro Dalzellovu modifikaci Stoecklerovy verze.

Zdroj teto informace:
Stephen G. Anchell, Bill Troop: The film developing cookbook, Chapter 9 - Special Developers, strana 84.
  • 0

#30 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 9 říjen 2007 - 19:10:15

Poslóché a nepoužívaj přerušovač, enom to opláchni vodů. Kdesi sem to četl.
  • 0

#31 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 11 říjen 2007 - 17:18:57

No tak! Už mě nenapínejte! Jak to pokračuje? Já tu vodu snad namíchám ...

Zatím to nijak nepokračuje, jsem v práci od rána do večera a na focení ani pomyšlení... Namíchám to znova, třeba sem někde udělal chybu ale moc tomu nevěřím.


Pridejte ten siricitan a mate klid. U deleny D23 se muzou objevit tyhle problemy:
- fleky a pruhy
- nabobtnani emulze

Reseni fleku je 5-10g siricitanu sodneho na litr roztoku B, pokud pouzijete vic snizite hranovou ostrost negativu. To neplati pro Dalzellovu modifikaci Stoecklerovy verze.

Zdroj teto informace:
Stephen G. Anchell, Bill Troop: The film developing cookbook, Chapter 9 - Special Developers, strana 84.

Přidal jsem ten siřičitan sodný a fleky jsou fuč! Děkuju!!!
  • 0

#32 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 12 říjen 2007 - 07:15:09

Poslóché a nepoužívaj přerušovač, enom to opláchni vodů. Kdesi sem to četl.


Tohle by zpusobilo takovy dirky v emulzi negativu, na pozitivu pak cerny flicky.

026200: super pokud by jste s ni mel jiny problemy dejte vedet.
  • 0

#33 adam

adam

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 17

Publikováno 12 říjen 2007 - 08:22:21

Asi sem natvrdlej :oops: , nějak jsem to nepochopil - lepší je použít místo přerušovače jen vodu?
  • 0

#34 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 12 říjen 2007 - 08:32:36

Asi sem natvrdlej :lol: , nějak jsem to nepochopil - lepší je použít místo přerušovače jen vodu?


U nekterych filmu by se mohly vyskytnout takovy maly dirky v emulzi, ty jsou zpusobeny prudkym prechodem z alkalickych vyvojek do kyselyho prerusovace. Pak je doporuceno nahradit prerusovac vodni lazni. Delam to tak, ze vyleju vyvojku o 10 vterin driv (porad pracuje), naplnim tank vodou, 20x preklopim, vyleju. To opakuju celkem 3x.
  • 0

#35 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 12 říjen 2007 - 10:56:35

a u kterejch některejch?
  • 0

#36 kodl

kodl

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 24

Publikováno 12 říjen 2007 - 11:11:47

a u kterejch některejch?


Osobne jsem mel tenhle problem s Kodakem Verichrome Pan v kombinaci s FX2. Nahrazenim prerusovaci lazne vodou se to vyresilo. Od ty doby u negativu prerusovaci lazen nepouzivam a problem uz se neobjevil. Mozna to byla jen nevhodna vyvojka pro tenhle film, ale co vim z jinych for, tak maj lidi podobny problemy i s jinejma materialama.
  • 0

#37 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 12 říjen 2007 - 11:22:33

jo, díky. tak tahle kombinace mi zatim zřejmě nehrozí
  • 0

#38 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 9 květen 2008 - 17:57:16

Docela mi vrtá hlavou jedna věc. Zdali-je obyčejný smrtelník si schopen doma umíchat vodu v kvalitě přesahující haněných vývojek od Fomy. Přemýšlel jsem nad tím a pokud bych byl doma schopen si vývojku namíchat sám. Tak v té Fomě musí být naprostí břídilové. Nějak mi to vrtá v hlavě. Přemýšlel jsem nad domácí přípravou D76, ID-11 ..... odkaz výše mi začal hlodat v hlavě. Nevím, jak je to ohledně míchání pyrocatu HD, M. Co si o tom myslíte?
  • 0

#39 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 9 květen 2008 - 18:39:32

Asi sem natvrdlej 8-O , nějak jsem to nepochopil - lepší je použít místo přerušovače jen vodu?


U nekterych filmu by se mohly vyskytnout takovy maly dirky v emulzi, ty jsou zpusobeny prudkym prechodem z alkalickych vyvojek do kyselyho prerusovace. Pak je doporuceno nahradit prerusovac vodni lazni. Delam to tak, ze vyleju vyvojku o 10 vterin driv (porad pracuje), naplnim tank vodou, 20x preklopim, vyleju. To opakuju celkem 3x.


Někde jsem viděl přerušovací lázeň z kyseliny octové pouze 1,5% nikoliv klasicky 2%. Nicméně jsem přerušování vyřešil dvojsiřičitanem draselným (Orwo 201) 40g na 1litr vody. Zatím se mi podobná nepříjemná věc nestala. Asi by se dal použít i dvojsiřičitan sodný.

1g draselného by se mělo rovnat 0,86g sodného nebo 1,13g sodného bezvodého. Asi se přesné poměry úplně dodržet nemusí a spíše méně než více. Mělo by jít opravdu jen o přerušení vyvolávání a hodně kyselá lázeň by spíše uškodila než pomohla viz. předešlé.
  • 0

#40 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 9 květen 2008 - 19:53:53

přerušovač jsem přestal používat a koupu v TF-2
dírky zmizely
  • 0

#41 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 květen 2008 - 13:21:03

Docela mi vrtá hlavou jedna věc. Zdali-je obyčejný smrtelník si schopen doma umíchat vodu v kvalitě přesahující haněných vývojek od Fomy. Přemýšlel jsem nad tím a pokud bych byl doma schopen si vývojku namíchat sám. Tak v té Fomě musí být naprostí břídilové. Nějak mi to vrtá v hlavě. Přemýšlel jsem nad domácí přípravou D76, ID-11 ..... odkaz výše mi začal hlodat v hlavě. Nevím, jak je to ohledně míchání pyrocatu HD, M. Co si o tom myslíte?


Hanění vývojek od Fomy je tradice a fotoamatérský folklór. Stejně jako alchymistické hledání zázračných vývojek. Lepší je používat dlouhodobě jednu dobrou vývojku a dobře znát její vlastnosti.

Vývojka D-76, ID-11, Fomadon P a vývojka kterou si namícháte doma podle předpisu jsou naprosto identické. V minulosti bylo důvodů pro domácí přípravu roztoků víc:

1) chemikálie byly levné a dostaly se v každém fotokinu.

2) hotové vývojky Ilford aj. se neprodávaly nebo málo kdy.

3) některé chemikálie (pro barevnou fotografii, v černobílé kupř. benztriazol) lze nahradit nebo vynechat (na úkor kvality) a národní podnik Foma, který musel plnit plán je vynechával - co chybí jste se ale nikde nedověděl. U doma namíchaných chemikálií víte co mícháte. To se týká ale spíše složitějších roztoků, nikoli D-76. Tam jde jen o kvalitu siřičitanu a používat zvětralý by bylo příliš velké zvěrstvo i pro Fomu. To se nedělá.

4) dneska ze vešho zbývá jediný důvod, používám negativní neředěnou ID-11 s regenerátorem, nemám rád ředěné vývojky a pozitivní "věčnou" vývojku ID-62 také s regenerátorem a regenerátory se v amatérském balení neprodávají.
  • 0

#42 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 10 květen 2008 - 15:00:34

Hanění vývojek od Fomy je tradice a fotoamatérský folklór. Stejně jako alchymistické hledání zázračných vývojek. Lepší je používat dlouhodobě jednu dobrou vývojku a dobře znát její vlastnosti.

Vývojka D-76, ID-11, Fomadon P a vývojka kterou si namícháte doma podle předpisu jsou naprosto identické. V minulosti bylo důvodů pro domácí přípravu roztoků víc:

1) chemikálie byly levné a dostaly se v každém fotokinu.

2) hotové vývojky Ilford aj. se neprodávaly nebo málo kdy.

3) některé chemikálie (pro barevnou fotografii, v černobílé kupř. benztriazol) lze nahradit nebo vynechat (na úkor kvality) a národní podnik Foma, který musel plnit plán je vynechával - co chybí jste se ale nikde nedověděl. U doma namíchaných chemikálií víte co mícháte. To se týká ale spíše složitějších roztoků, nikoli D-76. Tam jde jen o kvalitu siřičitanu a používat zvětralý by bylo příliš velké zvěrstvo i pro Fomu. To se nedělá.

4) dneska ze vešho zbývá jediný důvod, používám negativní neředěnou ID-11 s regenerátorem, nemám rád ředěné vývojky a pozitivní "věčnou" vývojku ID-62 také s regenerátorem a regenerátory se v amatérském balení neprodávají.[/quote]


Super....děkuji za odpověď :(

ID 11 si děláte doma sám? Na co ji používáte na svitek nebo kino?
  • 0

#43 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 květen 2008 - 17:49:38

na obojí, ale já už nemám kinofilm, jenom Bronicu SQ-B na 6x6. (a DSLR Canon :( :D :oops: :oops: :oops: :oops: )
  • 0

#44 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 10 květen 2008 - 18:47:10

A vývojku D76 si mícháte sám? Máte návod?

na obojí, ale já už nemám kinofilm, jenom Bronicu SQ-B na 6x6. (a DSLR Canon :( :D :oops: :oops: :oops: :oops: )


  • 0

#45 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 10 květen 2008 - 19:06:48

Recepty na ID-11/D-76 jsou na internetu ledaskde k nalezení, jenom se vlastnosti s prodávanou vývojkou trochu liší, časem tam asi výrobci začali ještě něco přidávat...

Složení je úplně jednoduché:

voda 750ml
metol...................2g
siřičitan sodný.......100g
hydrochinon............5g
borax...................2g
voda do 1000ml

ale jak říkám, není úplně stejná jako konfekce. Skus hledat, někde se to tu už probíralo, myslím-že george o tom něco psal, nebo Kraken?? Osobní zkušenost ale nemám.
  • 0

#46 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 10 květen 2008 - 19:09:28

ale jak říkám, není úplně stejná jako konfekce. Skus hledat, někde se to tu už probíralo, myslím-že george o tom něco psal, nebo Kraken?? Osobní zkušenost ale nemám.[/quote]


super - díky :(
  • 0

#47 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 10 květen 2008 - 19:31:25

Jo a ještě regenerátor pro předchozí recept:

voda .............750ml
metol ...........3g
siřičitan sodný........100g
hydrochinon ..........7.5g
Borax..........20g

pokud používáš stock, po každém vyvolaném filmu přileješ k pracovnímu roztoku 20ml regenerátoru a doleješ použitou vývojkou do 1l.

existuje ještě několik vývojek označovaných jako obdoba ID-11, třeba konica SD-20 nebo PQ-FGF, mám tu ještě jednu složitější D-76:

roztok A:
fenidon.................1g
hydrochinon......6g
siřičitan sodný......150g
kys. citronová........1g (nebo 0.5ml ledové octové)
voda na 1000ml


roztok B:
metaboritan sodný......100g
voda na 1000ml.

pro pracovní roztok se to smíchá 15ml A + 15ml B + 220ml vody,konkrétnější info nemám.

SD-20:
hydrochinon.........3g
metol.....................1,5g
metaboritan sodný.....2g
bromid draselný.........0.5g
siřičitan sodný..............100g
voda do 1000ml

a PQ-FGF:
siřičitan sodný...........100g
hydrochinon.................5g
borax...............................3g
kys. boritá..................3.5g
fenidon........................0.2g
bromid draselný.........1g

Ale jak říkám, nezkoušel jsem je, napsal jsem si před časem jejich složení a tím to skončilo. Zkouším teď pyrovodu, tak jsem zvědavej jak to bude vypadat na papíře. :(
  • 0

#48 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 10 květen 2008 - 19:39:09

jendovi1250

Teda ty jsi zásobenej :D :(

Díky
  • 0

#49 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 květen 2008 - 19:41:46

vývojka D-76 je vývojka D-76. Konfekční, doma namíchaná, pod různými názvy. STEJNÁ.

Složení je uvedeno výše, používám vývojku neředěnou a aby se neměnily její vlastností a vyvolávací doby používám regenerátor. Složení je stejné jako u vývojky ale místo 2g metolu jsou 3g, místo 5g hydrochinonu je 7.5 g a místo 2 g boraxu 20g. Regenerace: 20 ml regenerátoru po každám filmu. Kolik filmů v ní lze vyvolat nevím, vylévám jí když se mi zdá už moc stará.

Kromě D-76 existují její klony, D-76a, c, d... většinou náhrada boraxu silnější alkalií.

Protože výrobce neví, jak bezohledně bude vývojka ve skladu, v obchodě, u amatéra skladována a jaká bude použita voda snaží se pojistit tím že do ní přidává různé POMOCNÉ látky, stabilizující, pro lepší rezpouštění atd., a především velmi často látky změkčující vodu (chelaton). Tyto látky ale nemají na vlastní vývojku a její vlastnosti ani vyvolávací časy žádný vliv.
  • 0

#50 LKM

LKM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 261 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 květen 2008 - 19:42:56

s křížkem po funuse. než jsem naklepal odpověď, recept na regenerátor už je tu uveden. :(
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních