Přejít na obsah


Fotka

Jak rozebrat Flexaret VI?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
253 odpovědí na toto téma

#201 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 2 únor 2019 - 21:43:58

Jednu matnici bych bral, mozna i dve, pokud teda do Flexy opravdu pasuji.
  • 0

#202 marbrz

marbrz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationOdkud vyjíždí vlaky co čtvrt hodinu...
Reputace: 18

Publikováno 3 únor 2019 - 01:39:46

Obávám se , že matnice z Araxu  - sysém Hasselblad -  do Flexarety nebude možné namonovat - mají mnohem větší tloušťku a pravdepodobně nepůjde přizpůsobit přesně rovinu zaostření. Na rozměr by upravit asi šly - jsou plastové a pravděpodobně by šly oříznout, nebo obrousit, ale tloušťka nepustí ...


  • 0

#203 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 3 únor 2019 - 20:33:20

Obávám se , že matnice z Araxu  - sysém Hasselblad -  do Flexarety nebude možné namonovat - mají mnohem větší tloušťku a pravdepodobně nepůjde přizpůsobit přesně rovinu zaostření. Na rozměr by upravit asi šly - jsou plastové a pravděpodobně by šly oříznout, nebo obrousit, ale tloušťka nepustí ...

Tak tak. Ostření by se zkorigovat dalo, to není žádný problém, ale tloušťka skla je limitující


  • 0

#204 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 12 únor 2019 - 01:55:59

Romane, já bych šel u Flexarety do tohoto: http://rick_oleson.t.../index-375.html .. a taky do toho půjdu.

Už o tom uvažuju skoro 10 let a jelikož se mi teď moje III vrátila po kompletní CLA od pana Blažka, navíc v sedlářství nechávám přešít nitě jejího pouzdra (které byly rozedrané), tak tohle bude poslední kousek zasloužené péče za ty roky, kdy mi věrně (a ostře) sloužila.

 

Na toho Ricka Olesona a jeho matnice jsou ve světě velice slušné ohlasy a za 50 USD i s poštou se mi to zdá fér.


  • 0

#205 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 12 únor 2019 - 11:51:24

Ten odkaz nefunguje, ale nějaké matnice od Olesona jsem na netu už zkoumal.

 

Taky bych jednu novou pro svou F VII bral. Otázka je, co s tím udělá clo + DPH.


  • 0

#206 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 12 únor 2019 - 13:00:18

Ja som od Ricka dal do Rolleiflexu (starèho, tuším Standard?) A je fajn.
Najlepšiu matnicu mám od Maxwella, tá je ale poriadne drahá. Dnes by som ju už nekúpil :)
  • 0

#207 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 12 únor 2019 - 21:43:56

http://rick_oleson.t.../index-175.html

 

za ten vodkaz se vomlouvam, davam znova, snad lepe...

co se tejce cla, tak nic, pac je to pod 122 EUR, ale dan by se tam spravne platit mela (+21%)

zkusim Rickovi nahodit, jestli tam neuvede cenu treba 10 USD... tak, jak to chodi kupr. z aliekspressu beze vseho

moralne se s tim budu muset nejak vejrovnat


  • 0

#208 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 12 únor 2019 - 21:45:24

vodkaz zas nejde.. :(

guglete Rick Oleson brightscreen nebo tak.. a paxe proklikejte 


  • 0

#209 Andras

Andras

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 22 únor 2019 - 13:26:10

A inak, ako foti?

Odborne neviem posúdiť, ale mojim pohľadom fotí nádherne. 

Mechanik

  • 0

#210 zbynek

zbynek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 22 únor 2019 - 16:56:05

vodkaz zas nejde.. :(

 

takhle?

 

a nebo:

http://rick_oleson.tripod.com/index-375.html

  • 0

#211 zdenekhajek

zdenekhajek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 září 2020 - 18:08:23

Nemáte někdo tip, jak seřídit ostření na Flexaretu VI? Jde mi tedy o to, jak přesně sestavit celou ostřící soustavu. Z Flexaretu jsem vymontoval šnek (tedy oba šneky - vnější a vnitřní), vyčistil acetonem. Ostření jde teď krásně hladce. Problém je, že když vše sestavím, zdá se mi, že nekonečno není úplně ostré. Je nějaký postup, jak šneky správně zašroubit? Zkoušel jsem to metodou pokus - omyl, ale to k úspěchu nevede. Zálaží vůbec na tom, jak je zašrouben vnější šnek - ten co se šroubí přímo do těla? Nebo záleží na tom, jak je vnitřní šnek (ten co unáší přední část při ostření) zašrouben do vnějšího šneku? Díky za případné rady.


  • 0

#212 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 15 září 2020 - 19:41:53

Ach jo...Bavme se o šroubení, které slouží k posuvu ostřící dvoupáky a vícechodém závitu (trapézu). Ten má v sobě 4 otvory pro šrouby, které na sobě drží standartu neboli osmičku alias brejle. Na té vnější části jsou naopak otvory tři. Je to z výroby vétšinou označeno tak, že u jednoho z téch tří šroubů bývá křížek. Ta dírka, u které křížek je, by měla být dole v situaci, kdy je ostřící páka v polovině dráhy na dvou metrech. V této poloze, resp. pozici vyšroubovávám celý mosazný díl, tedy oba šneky najednou (podstatné - jedná se o necelých osm 360 stupňových otáček), pak vyčistím a znovu namáznu, ale za nic na svétě je neodděluju od sebe, neboť si nechci zadělávat na kolaps (mne samotného) při zbytečné pakárně zvané justáž. Osobně bych to asi spíš řešil porovnáním s druhým kusem stejného Flexaretu, což bych Vám mohl udělat.   


  • 3

#213 zdenekhajek

zdenekhajek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 září 2020 - 20:02:41

Ach jo...Bavme se o šroubení, které slouží k posuvu ostřící dvoupáky a vícechodém závitu (trapézu). Ten má v sobě 4 otvory pro šrouby, které na sobě drží standartu neboli osmičku alias brejle. Na té vnější části jsou naopak otvory tři. Je to z výroby vétšinou označeno tak, že u jednoho z téch tří šroubů bývá křížek. Ta dírka, u které křížek je, by měla být dole v situaci, kdy je ostřící páka v polovině dráhy na dvou metrech. V této poloze, resp. pozici vyšroubovávám celý mosazný díl, tedy oba šneky najednou (podstatné - jedná se o necelých osm 360 stupňových otáček), pak vyčistím a znovu namáznu, ale za nic na svétě je neodděluju od sebe, neboť si nechci zadělávat na kolaps (mne samotného) při zbytečné pakárně zvané justáž. Osobně bych to asi spíš řešil porovnáním s druhým kusem stejného Flexaretu, což bych Vám mohl udělat.   

No díky za vysvětlení. Mám tady rozdělaný druhý kus, zkusím to zítra porovnat.


  • 0

#214 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 18 září 2020 - 15:58:28

Ještě Vám pomůžu - takhle to vypadá, když je pozice trýbu v situaci po rozebrání, zaostřeno je na zmíněné 2 metry.

Přiložený soubor  DSCF5414.JPG   101,33K   3 Počet stažení


  • 1

#215 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 18 září 2020 - 16:03:02

A toto je pozice, kdy je zaostřeho "za" nekonečno, na doraz ostřící dvojpáky. V této situaci jsou obě šipkou označené plochy ve stejné rovině. Tohle je celkem dost dobré vodítko

Přiložený soubor  DSCF5411a.jpg   88,72K   3 Počet stažení


  • 1

#216 zdenekhajek

zdenekhajek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 září 2020 - 16:12:02

Díky. Myslím, že už to snad mám. Změřil jsem šuplerou na druhém - nerozhašeném - Flexaretu vzájemnou pozici trapézu vůči šroubení, tedy o kolik vystupuje trapéz při nekonečnu a to použil jako referenci. Obraz se už zdá být alespoň na matnici ostrý. Jenom pro záznam doplním, že v mém případě nebyl na vnějším šroubení křížek, nýbrž obrácené "v" (zřejmě má značit zářez na ostřící páce). A pro zajímavost - na trapézu mám vedle každého ze čtyř otvorů pro šrouby ještě jeden otvor bez vniřtního závitu. Tedy celkem osm otvorů. Ale díky za navedení.


  • 0

#217 IvanS

IvanS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 říjen 2020 - 19:44:57

Dobrý večer. Už dlhšie čítam rady z tohoto fóra a ďakujem prispievateľom za informácie. Veľmi mi pomohli. Skladám si práve z dvoch nefunkčných Flexaretov jeden funkčný.

Chcem sa opýtať:

1. Môžem dať do F7 na miesto uzávierky Prontor SVS uzávierku  Metax z F6? Je mi jasné, že musím vymeniť tiahla, ktoré naťahujú uzávierku a stláčajú spúšť. Ale inak mi to bude fungovať? Jedná sa mi o to, či nie sú rôzne dĺžky dráh  tiahiel pri F7 a F6.

2. Existuje možnosť zmerať časy uzávierky v domácich podmienkach? Alebo len nafotiť film a vyvolať?

3. Dajú sa zohnať nové sklá do objektívov a kde? Poprípade či sa dajú urobiť nové vrstvy na šošovky objektívu?

Ďakujem za odpovede


  • 0

#218 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 28 říjen 2020 - 20:12:23

test trebars: https://www.filmomat.eu/photoplug


  • 0

#219 zdenekhajek

zdenekhajek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 říjen 2020 - 20:19:55

Ad 2) v domacich podminkach se orientacne na nektere casy da pouzit natoceni cvaknuti zaverky na mobil, ktery podporuje slow motion videa. Napr. muj mobil umi 240 fps. Pak si video prehrat napr. ve VLC, ktere s pluginem umi zobrazit cas na ms presne a sledovat interval mezi otevreni a zavrenim zaverky.


  • 0

#220 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 28 říjen 2020 - 22:40:32

Z principu je možné sice skoro vše, ale vyměnit Prontor za Metax si moc neumím představit. Ale hlavně mi vrtá hlavou, proč by se něco takového mělo provádét...?


  • 0

#221 IvanS

IvanS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 říjen 2020 - 23:05:31

No Prontor ide pomalšie, tj napríklad čas 1 trvá cca 3 sekundy. Metax vyzerá že funguje dobre, 


  • 0

#222 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 29 říjen 2020 - 09:08:39

No Prontor ide pomalšie, tj napríklad čas 1 trvá cca 3 sekundy. Metax vyzerá že funguje dobre, 

A co tak servis (naprosto rutinní zásah - promazání kotvičky zpožďovače - cca 5 minut včetně montáže)?


  • 2

#223 IvanS

IvanS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 říjen 2020 - 17:55:43

Dobrý večer.

Našiel som v inom vlákne Váš príspevok k Prontoru:

http://www.temnakomo...83-prontor-svs/

neviem sem skopírovať obrázok.  Kotvičkou myslíte to čo je na obrázku označené "zpožďovač - lehce máznout zuby této rohatce"?

Aký olej použiť? 

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a prajem pekný večer.


  • 0

#224 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 29 říjen 2020 - 21:00:37

Hodinářský = kostní olej č.2.

Podotýkám ale, že odmítám jakoukoliv spoluzodpovědnost za výsledek. Vyjmutí slepáku je, pravda, taky banalita, že...


  • 0

#225 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 30 říjen 2020 - 10:25:59

Nejde mi dodatečně upravovat příspévky, je to normální?


  • 0

#226 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 212 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 30 říjen 2020 - 10:29:17

Editacia prispevkov je myslim mozna len pre predplatitelov (aj ja uz par mesiacov cakam na maslicku).


  • 0

#227 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 233

Publikováno 30 říjen 2020 - 10:39:21

A počítá se délka předplatného od data kdy ho Taz aktivuje a nebo od data kdy dorazila platba? Aby to Taz vůbec v roční lhůtě stihnul aktivovat. Jak ten bordel se předplatným sleduju, tak budu vážně přemýšlet jestli zaplatit další či ne.


  • 0

#228 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 30 říjen 2020 - 10:41:19

Editacia prispevkov je myslim mozna len pre predplatitelov (aj ja uz par mesiacov cakam na maslicku).

Stovku jsem posílal 13. 10., tak by to snad už mohlo fungovat...


  • 0

#229 IvanS

IvanS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 listopad 2020 - 11:52:28

Dobrý deň. Poprosím o radu ako sa dostať k uzávierke METAX. Našiel som tu dva krát na to dotaz, ale bez odpovede. Jedná sa konkrétne o odobratie krúžku na ktorom sú clonové čísla. Drží ma páčka ovládania samospúšte. Už na to čumím dva dni a nemôžem na to prísť. 


  • 0

#230 zdenekhajek

zdenekhajek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 listopad 2020 - 11:55:51

Dobrý deň. Poprosím o radu ako sa dostať k uzávierke METAX. Našiel som tu dva krát na to dotaz, ale bez odpovede. Jedná sa konkrétne o odobratie krúžku na ktorom sú clonové čísla. Drží ma páčka ovládania samospúšte. Už na to čumím dva dni a nemôžem na to prísť. 

Toto by mohlo pomoct: http://www.suaudeau....VI_Automat.html


  • -1

#231 IvanS

IvanS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 listopad 2020 - 12:49:06

Už som to pozeral, nie je to tam. Bude to podľa mňa len nejaká blbosť, ale nechcem použivať silu, to nie je správna cesta.

Je to tá páčka s červeným označením

 

 


  • 0

#232 IvanS

IvanS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 listopad 2020 - 12:59:38


  • 0

#233 IvanS

IvanS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 listopad 2020 - 13:15:17


  • 0

#234 IvanS

IvanS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 listopad 2020 - 13:18:55

KOnečne sa mi snáď podarilo vložiť obrázok :-)


  • 0

#235 IvanS

IvanS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 listopad 2020 - 13:28:15

Tak sa mi nepodarilo. Poprosím admina o zmazanie posledných troch príspevkov a ospravedlňujem sa.


  • 0

#236 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 1 listopad 2020 - 14:30:15

 

Dobrý deň. Poprosím o radu ako sa dostať k uzávierke METAX. Našiel som tu dva krát na to dotaz, ale bez odpovede. Jedná sa konkrétne o odobratie krúžku na ktorom sú clonové čísla. Drží ma páčka ovládania samospúšte. Už na to čumím dva dni a nemôžem na to prísť. 

Toto by mohlo pomoct: http://www.suaudeau....VI_Automat.html

 

Ten odkaz vede na návod naprostého burana, navíc kříženého s barbarem. Podle hesla: proč to někomu dávat spravovat za peníze, když si to můžu zadarmo totálně zmrvit sám...


  • 0

#237 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 1 listopad 2020 - 14:32:08

Už som to pozeral, nie je to tam. Bude to podľa mňa len nejaká blbosť, ale nechcem použivať silu, to nie je správna cesta.

Je to tá páčka s červeným označením

Na kolik si ceníte hodinu svého času, naplněnou uplatňováním metody pokus - omyl?


  • 0

#238 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 1 listopad 2020 - 14:33:47

Tak sa mi nepodarilo. Poprosím admina o zmazanie posledných troch príspevkov a ospravedlňujem sa.

Admin se patrně odstěhoval do Humpolce, pokud je ale napaden chorobou, moc se omlouvám...


  • 0

#239 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 1 listopad 2020 - 14:36:15

Jinak teda u Metaxe odštoubujete přírubu (tan vroubkovaný kroužek) a následně sejmete celou přední stříbrnou část.


  • 0

#240 zdenekhajek

zdenekhajek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 listopad 2020 - 14:36:24

 

 

Dobrý deň. Poprosím o radu ako sa dostať k uzávierke METAX. Našiel som tu dva krát na to dotaz, ale bez odpovede. Jedná sa konkrétne o odobratie krúžku na ktorom sú clonové čísla. Drží ma páčka ovládania samospúšte. Už na to čumím dva dni a nemôžem na to prísť. 

Toto by mohlo pomoct: http://www.suaudeau....VI_Automat.html

 

Ten odkaz vede na návod naprostého burana, navíc kříženého s barbarem. Podle hesla: proč to někomu dávat spravovat za peníze, když si to můžu zadarmo totálně zmrvit sám...

 

Naopak. Je to jeden z mála zdrojů na internetu, který obsahuje alespoň nějakou fotodokumentaci. Za zmrvení už si nese odpovědnost každý svou. Nemluvě o tom, že nikde není záruka, že nějaký samozvaný opravář to nedoprasí taky.


  • 0

#241 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 1 listopad 2020 - 14:42:03

 

 

 

Dobrý deň. Poprosím o radu ako sa dostať k uzávierke METAX. Našiel som tu dva krát na to dotaz, ale bez odpovede. Jedná sa konkrétne o odobratie krúžku na ktorom sú clonové čísla. Drží ma páčka ovládania samospúšte. Už na to čumím dva dni a nemôžem na to prísť. 

Toto by mohlo pomoct: http://www.suaudeau....VI_Automat.html

 

Ten odkaz vede na návod naprostého burana, navíc kříženého s barbarem. Podle hesla: proč to někomu dávat spravovat za peníze, když si to můžu zadarmo totálně zmrvit sám...

 

Naopak. Je to jeden z mála zdrojů na internetu, který obsahuje alespoň nějakou fotodokumentaci. Za zmrvení už si nese odpovědnost každý svou. Nemluvě o tom, že nikde není záruka, že nějaký samozvaný opravář to nedoprasí taky.

 

Jenže to je nesprávný postup, který zahrnuje deformaci součástek, abychom mohli postoupit dále...


  • 0

#242 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 1 listopad 2020 - 14:46:34

Já už jsem tady ostatně kdysi kvůlu tomuhle před časem běsnil, takže se nerad opakuju...


  • 0

#243 zdenekhajek

zdenekhajek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 listopad 2020 - 14:56:00

To mi připadá zbytečné a malicherné. Nicméně to chápu. Já sám jsem za alespoň nějakou dokumentaci toho, jak to vypadá uvnitř, rád. Neberu to jako návod. To, že někdo při rozebírání na to jde silou, poškozuje nebo ohýbá součástky, je jen a pouze jeho odpovědnost (čti hloupost). Kudy se leze do závěrky to dokumentuje naprosto dostatečně. Mimo to na youtube jsou hodně dobré postupy přístupu k závěrkám na Rolleiflexech, Yashicách atd. V kombinaci s těmito fotkami je to dobré vodítko, jak postupovat. Navíc ten člověk je evidentně Francouz a těžko má možnost to dát na opravu člověku, co se zaměřuje na Flexaret.


  • 0

#244 IvanS

IvanS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 listopad 2020 - 19:55:46

Jinak teda u Metaxe odštoubujete přírubu (tan vroubkovaný kroužek) a následně sejmete celou přední stříbrnou část.

 

Ďakujem za informáciu. Veľmi ste mi pomohli. Nezdalo sa mi, že by v Meopte po zložení uzávierky poohýbali tiahla a potom pri každom servisnom zásahu ohýbali späť.

A čo sa týka opravy doma , jasné že to nie je o peniazoch. Jednoducho sa to chcem naučiť, pretože ma baví oživovať staré veci. Škoda, že nie sú k dispozícii pôvodné servisné manuály.(alebo chvalabohu?)

Prajem všetkým pekný večer.


  • 0

#245 IvanS

IvanS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 listopad 2020 - 19:18:08

Dobrý večer. Chcem poprosiť odborníkov o radu. Opravujem Flexaret 6. Prevíjací mechanizmus mi funguje následovne. Po dofotení 12 záberu zvitkového filmu a pretočení mi mechanizmus natiahne uzávierku, ale spúšť je blokovaná. Po založení nového filmu sa uzávierka nenaťahuje, je natiahnutá z predošlého filmu a po pretočení na prvý záber sa len odblokuje spúšť. Je to takto správne, alebo sa jedná o chybu? Pripadá mi nelogické, že ostáva natiahnutá uzávierka.

Ďakujem

Ivan


  • 0

#246 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 20 listopad 2020 - 19:54:22

Vždyť můžete závěrku kdykoliv spustit i bez filmu, jen je třeba mít aparát otevŕený.


  • 0

#247 IvanS

IvanS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 listopad 2020 - 13:44:04

Aha ........ takže chyba bola v uživateľovi :-)

Ďakujem a prajem všetkým pekný deň.


  • 0

#248 TomGreystone

TomGreystone

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 březen 2023 - 08:52:30

Zdravim!
Chcel by som poprosit o radu pri identifikovani chyby vo Flexarete VII.
Fotoaparat je vo funkcnom stave ale pocitadlo ma nejaky problem. Aparat je nastaveny na 6x6 prevode a pri foteni pocitadlo sa pekne posuva po kazdom zabere.
Pri prechode medzi 10 a 11 zaberom v mechanike nieco tukne a pocitadlo preskoci z 10 naspat na 1. Posuvanie filmu funguje dalej akurat pocitadlo ide opat od 1.
 

Rad by som bocnu stranu otvoril a pozrel sa na kolieska priamo pri cvakani ale akosi som sa zasekol pri rozoberani hned na zaciatku kedy si neviem dat rady ako odmontovat natahovacie koliesko ( maly srobik som odskrutkoval ale dalej som sa nepohol )

Dakujem za akukolvek radu!

 


  • 0

#249 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 24 březen 2023 - 09:17:34

Tohle je normální stav, pokud máte dovnitř vloženou vložku pro formát 4,5x6 cm nebo adaptér na kinofilm. Pokud ne, tak se někdy může stát, že zůstane zablokovaná (stlačená dovnitř) ta malá černá vačka, pošlu odkaz jak ji odblokovat. Pošlu odkaz na fotku a video, zdá se, že už nenám kredit resp. předplatné, ach jo...


  • 0

#250 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 24 březen 2023 - 09:23:29

Je to tady:  https://summar.rajce...pocit.Flex.VII/


  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních