Přejít na obsah


Fotka

flexaret, nějaké rady do začátku?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
638 odpovědí na toto téma

#401 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 23 květen 2010 - 19:07:41

Zapomněl jsem ještě napsat, že se jedná o závěrku Prestor u Flexaretu VII
  • 0

#402 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 květen 2010 - 11:21:12

Ten první obrázek je jasný. Jsou tam prostě schody, asi z důvodů výrobních (kontrola přesnosti frézování). Naprosto chápu a jestli je to opravdu Metax ze šestky, uznávám svůj letitý omyl.
Mimochodem, zajimavý je ten zub mezi desetinou a pětadvacetinovou. To jsem si už všiml, že při přepnutí mezi těmito dvěma časy se "něco" děje". Tam musí být ještě jiné héblo, které přepíná mězi dvěma rozsahy, jiné vysvětlení nemám.
Jinak ta "300" je asi špatně, ne? Tam by mělo být 200 a 400, což i odpovídá počtu schodů....

Ta závěrka ze sedmičky mě překvapuje. Měl jsem za to, že tam jsou (když už) dvě sady závěrkových lamel a jedna sada clonových. Alespoň takhle jsem to kdysi vypozoroval u té Werry. Možná už si to ale špatně pamatuji. Takhle by to samozřejmě fungovat mohlo a bylo by to logické.

Takže díky za podrobné informace, už to měřit asi nebudu. Leda pro kontrolu časů. A pro vlastní pobavení.

P.S. Doufal jsem, že si tady na fóru všichni tykáme? Tedy alespoň my starší, co ještě víme, co znamená slovo "flexaret" :?:
  • 0

#403 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 květen 2010 - 11:24:48

P.P.S. Ještě koukám na ten druhý obrázek: To opravdu funguje tak, že se ten motýlek otočí kolem své osy a druhou stranou tu závěrku po expozici uzavře......?
  • 0

#404 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 24 květen 2010 - 11:39:28

P.P.S. Ještě koukám na ten druhý obrázek: To opravdu funguje tak, že se ten motýlek otočí kolem své osy a druhou stranou tu závěrku po expozici uzavře......?

přesně tak, lépe bych to nenapsal
  • 0

#405 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 26 květen 2010 - 07:57:55

Jinak ta "300" je asi špatně, ne? Tam by mělo být 200 a 400, což i odpovídá počtu schodů....

Jo, to je moje blbost. Před tím, než jsem vyfotil ten Metax, jsem měl takříkajíc v práci jiný Flex. s Prontorem SVS, tam je 1/60, 1/125 a pak ta třísetina. Akce "Mystifikuj se sám" se vydařila...
Nedá mi to ale, abych se nezeptal: k čemu je vůbec dobré mít možnost nastavovat na závěrce mezihodnoty časů ? Já vím, demokracie chce své, ale nestačilo by to když tak udělat clonou ? Právě u časů je důležité, aby hodnoty byly konstantní, snadno kontrolovatelné a i proto jsou tam m.j. ony schody, ne ? Já bych se když tak už víc vzrušoval nelinearitou časové řady u starších typů závěrek, konkrétné faktem, že mají vlastně jednu hodnotu vypuštěnou - 1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 250 je 8 hodnot oproti devíti novější řady 1, 2, 4, 8, 15, 30, 60, 125, 250 - může to někdy něčemu vadit ? - to je, nač se ptám a nic mne jaksi nenapadá
  • 0

#406 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 26 květen 2010 - 09:08:45

Nějakou dobu jsem tohle vlákno nesledoval a nestačím se divit, kam to tu došlo. Musím souhlasit s panem Vaitem, že časy nastavované neplynule mi přijdou mnohem logičtější než plynulé nastavení - čistil jsem teď nedávno dva Compury (rim-set), a jen jsem si říkal, že vlastně jakákoli drobná odchylka, jak při sestavení závěrky, tak při nastavování času (a té se člověk v praxi vyhýbá mnohem hůř než té první :lol: ) způsobí to, že si do procesu vnesu naprosto neznámou chybu, navíc prakticky předem nezahrnutelnou. U závěrek se "schodama" stačí změřit skutečný časy a přiměřeně korigovat.
Co se týče "chybějícího" času - spíš je problém nelinearita - Z 1/2 na 1/5 je skok 1 a 1/3 stopy, z 1/10 na 1/25 totéž a pak znovu z 1/100 na 1/250. Osobně se tvářím, že na stupnici není 1/15 a ostatní kde je potřeba většinou zaokrouhluju o tu 1/3 (pokud se mi to nějak nesejde s filtrem apod.). Správná "legrace" ovšem nastává až v kombinaci s "německou" stupnicí clon (4,5-6,3-9-12 atd.) a filtrama s prodlužovacíma faktorema 1.2x, 3x nebo třeba 6x :) V tu chvíli točím kolečkem expozimetru zcela zběsile :) .
  • 0

#407 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 26 květen 2010 - 09:38:13

Nedá mi to ale, abych se nezeptal: k čemu je vůbec dobré mít možnost nastavovat na závěrce mezihodnoty časů ? .... může to někdy něčemu vadit ? - to je, nač se ptám a nic mne jaksi nenapadá


Já myslím, že o tohle tu nikomu nešlo. Ono to asi nikomu vcelku nevadí, prostě díky absenci jakýchkoli zaskakovacích poloh vznikl dojem, že lze měnit časy stejně plynule jako to jde v případě clony. Nic jiného bych za tím nehledal. :lol:
  • 0

#408 JelenCB

JelenCB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 květen 2010 - 15:21:32

Lidičkové, zachraňte mě :(
Dávám dohromady zděděnou sbírku Flexaretů aj. mám krásně vymyšlené čestné místo pro Flexarety, mám perfektně vymyšlenou dekoraci u toho ... ale kámen úrazu - nemohu najít ten dotyčný obrázek :(

Kdysi jsem měl doma v solidně velkém rozlišení několik schématických obrázků různých modelů - něco jako výkresy a průřezy - chtěl jsem je velkoformátově vitisknout a doplnit s tím místo kde bude sbírka. Za živého (ani mrtvého) boha je nemůžu nikde najít (patrně mi je sebral ten němec co lidem doma schovává věci) nemáte někdo něco takového někde na disku?

Dík
  • 0

#409 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 27 květen 2010 - 16:38:17

Je-li libo třeba tohle ?
http://cevela.eu/sta...ky_Flexaret.pdf
  • 0

#410 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 29 květen 2010 - 17:53:40

Lidičkové, zachraňte mě :-D
Dávám dohromady zděděnou sbírku Flexaretů aj. mám krásně vymyšlené čestné místo pro Flexarety, mám perfektně vymyšlenou dekoraci u toho ... ale kámen úrazu - nemohu najít ten dotyčný obrázek :D

Kdysi jsem měl doma v solidně velkém rozlišení několik schématických obrázků různých modelů - něco jako výkresy a průřezy - chtěl jsem je velkoformátově vitisknout a doplnit s tím místo kde bude sbírka. Za živého (ani mrtvého) boha je nemůžu nikde najít (patrně mi je sebral ten němec co lidem doma schovává věci) nemáte někdo něco takového někde na disku?

Dík

U Fotoskoda maj za 50 plakat se vsemi typy Flexaretu, vypada dobre.
Muzes se prosim pochlubit svymi milacky? Dik
  • 0

#411 karasisi

karasisi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 květen 2010 - 11:10:37

rozmýšlam, že by som si kúpil časom aj flexaretku, len neviem akú... najlepšie to najposlednejšie alebo to jedno je?
  • 0

#412 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 30 květen 2010 - 11:23:16

rozmýšlam, že by som si kúpil časom aj flexaretku, len neviem akú... najlepšie to najposlednejšie alebo to jedno je?

To je docela tezka otazka. Na foceni bych si koupil nejakou vyssi radu, treba VI nebo VII, pocitove mi prijde nejlepsi III. Hlavne zalezi na vkusu kazdeho temnokomornika. :-D . Nejlip asi udelas, kdyz si ji na chvli pujcis do ruky a uvidis sam, co Ti sedi. Jen bacha na prislusenstvi. Od rady V je jiny system uchyceni filtru a slunecni clony.
  • 0

#413 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 30 květen 2010 - 17:53:14

Já mám IVa a než mi ji opravář sešteloval, měl jsem od něj půjčenou VII. Ta sedmička má spoustu vychytávek, to jo, ale oproti té čtyřce je na můj vkus už moc robusní a těžká. Ta čtyřka (a předpokládám že i nižší typy) je taková příjemná, akorát do dlaně. Je to o pocitu, vypůjč si jich pár a uvidíš.
  • 0

#414 karasisi

karasisi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 květen 2010 - 19:28:36

no dakujem, skusim pozicat si dakde nieco, dvaja kamarati mi spominali ze nieco maju niekde v garazi ale na druhom konci slovenska :D
musím na to ísť opatrne, lebo manželka ma s hrôzou upodozrieva, že sa chcem stať zberateľom
  • 0

#415 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 30 květen 2010 - 19:30:58

musím na to ísť opatrne, lebo manželka ma s hrôzou upodozrieva, že sa chcem stať zberateľom

zvykne si, neboj, tu svoji na to taky pomalu připravuju :D
  • 0

#416 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 7 červen 2010 - 13:45:02

Zda se, ze ma Flexareta VI je trochu nemocna - prvni snimek je vzdycky z pulky na papire a na konci pak fury mista. Zvazuju to nedavat opravovat a jen pri zakladani previnout cca o ten jeden snimek za znacku, nebo je to moc velka prasarna?
  • 0

#417 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 7 červen 2010 - 13:54:59

Zda se, ze ma Flexareta VI je trochu nemocna - prvni snimek je vzdycky z pulky na papire a na konci pak fury mista. Zvazuju to nedavat opravovat a jen pri zakladani previnout cca o ten jeden snimek za znacku, nebo je to moc velka prasarna?


Běžně nastavuji šipky téměř u horní cívky a pak tam mám vše.
  • 0

#418 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 7 červen 2010 - 13:55:18

Zda se, ze ma Flexareta VI je trochu nemocna - prvni snimek je vzdycky z pulky na papire a na konci pak fury mista. Zvazuju to nedavat opravovat a jen pri zakladani previnout cca o ten jeden snimek za znacku, nebo je to moc velka prasarna?

A je pokaždý ve stejný pozici?
A co neodvíjet až k šipce Start,ale o kousek dřív ty dveře zavřít?
  • 0

#419 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 7 červen 2010 - 14:48:38

Běžně nastavuji šipky téměř u horní cívky a pak tam mám vše


Dik, zkusim.

A je pokaždý ve stejný pozici?
A co neodvíjet až k šipce Start,ale o kousek dřív ty dveře zavřít?


Rekl bych ze to prvni pole je napuleny vzdycky stejne. Kdyz to neodvinu az ke startu tak o ten prvni snimek naopak prijdu uplne, ne?
  • 0

#420 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 7 červen 2010 - 15:27:49

Šoupni to kousek dopředu a je to. Vzadu bývá opravdu místo, že by se tam vešla ještě fotka.
  • 0

#421 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 7 červen 2010 - 18:52:38

A je pokaždý ve stejný pozici?
A co neodvíjet až k šipce Start,ale o kousek dřív ty dveře zavřít?


Rekl bych ze to prvni pole je napuleny vzdycky stejne. Kdyz to neodvinu az ke startu tak o ten prvni snimek naopak prijdu uplne, ne?

Mas samozrejme pravdu, b je spravne. Promin
  • 0

#422 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 18 červen 2010 - 18:59:30

Tak jsem dal k opravě flexaret V (byla prakticky nefunkční) a VI (s výše probíranou chybou transportu) - k panu Adamčíkovi v Plzni. Zaplatil jsem dohromady za kopletní opravu obou 4 litry (S tím, že práce na obou byla rovnaká za 2 litry).

U VI mi šlo o vyčištění matnice a opravu zmiňovaného posuvu. Matnice je sice vyčištěná, ale problém s tím, že první snímek skončí na lepicí pásce, mám pořád. Takže jsem zaplatil 2 000 za vypucování matnice a vyčištění prý od nějakého hnusného nevhodného maziva, které z mého pohledu nemělo na funkci přístroje vliv (před opravou jsem na něj zkoušel fotit a bez problému)?

Pětka funguje po opravě super, dlouhé časy (běhaly jak se jim chtělo, spíš ne), krátké časy (před opravou se při natažení otevírala občas závěrka), časová spoušt (při určitém naklonění foťáku šla a při určitém nešla). Ostření se dycky šprajclo v polovině, prý kvůli prohnutému rámu, teď je v pořádku. Nicméně mi teď přijde, že se objevil stejný problém s posuvem jako u té šestky.

Po té opravě jsem to nezkoušel s filmem jako takovým, ale s krycím papírem od Fomapanu 100 (třeba problém filmu?). Je možné, že je to PICNIC? V tomhle případě - Problem in Chair, Not in Camera. Je možné, že dělám chybu při zakládání? Je vůbec možné udělat takovou chybu při zakládání, aby byl první snímek ještě mimo film? A co cena, přijde vám odpovídající? Možná mu zbytečně křivdím.
  • 0

#423 tequil

tequil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 červen 2010 - 19:15:08

Cena mi prijde odpovidajici a myslim, ze to fakt spatne zakladas
  • 0

#424 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 18 červen 2010 - 19:20:32

Cena mi prijde odpovidajici a myslim, ze to fakt spatne zakladas


Ok, díky, neměl jsem možnost tu cenu objektivně posoudit.

Snažil jsem se dostat na návod k flexaretům na cevela.eu, ale ty stránky mi už delší dobu vůbec nejdou. Nějaké typy co bych mohl dělat špatně? Případně nějaký Plzeňák, který by si našel chvilku semnou to založení projít?
  • 0

#425 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 18 červen 2010 - 19:42:25

Zdá se že vyřešeno. Problém byl skutečně v uživateli a ne ve foťáku.
  • 0

#426 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 27 červen 2010 - 13:24:51

potřeboval bych radu/subjektivní názor. jak těžké je rozebrat, vyčistit a složit flexaret?
  • 0

#427 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 27 červen 2010 - 14:09:03

Flexaret je jeden z nejjednodussich aparatu, jen pozor na to ze bude treba sundavat lepit polepy (spousta sroubu je bohuzel pod nima). Slozitost uz jen zalezi na tom co je to za verzi Flexaretu.

V pripade nedostatku dilu se da koupit halda Flexaretu na soucastky, Pazdera je prodava za stovku (mam pocit ze se mu to uz nevyplati spravovat).
  • 0

#428 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 27 červen 2010 - 14:09:38

Asi jako samopal
  • 0

#429 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 červen 2010 - 15:41:00

naopak si myslím, že není úplně triviální dostat se k tak základní součástce jako je matnice. Ještě horší je ale tam ty šroubky narvat zpátky.

Svoji určitě ponesu servisovat (potřebuju seštelovat ostření, promazat, vyčistit/vyměnit zrcátko a opravit závěrku - zlobí mi 1/60 a občas nedovírá). Když se ale trefí zaostření, tak prostředek je na 4-5.6 optimálně ostrej, kraje jsou na tom pochopitelně o poznání hůř, po zaclonění se taky zlepšej.
  • 0

#430 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 27 červen 2010 - 16:30:08

Zalezi na tom, co je to za typ.

Budto drzi sachta na ctyrech sroubech co jsou nahore videt nebo na ctyrech co jsou schovane pod polepem na predni stene.
  • 0

#431 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 27 červen 2010 - 17:44:31

No přesně jako samopal. Záleží na typu, a kdo to nedělal, má problém i s 58 čkou. :-P
  • 0

#432 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 27 červen 2010 - 18:30:59

V tomhle pripade to bude urcite chtit jeste druhou Flexaretu..

Vložený obrázek
  • 0

#433 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 10 červenec 2010 - 11:49:54

Povedlo se mně nahradit unavenou pružinku z kotvy počítadla snímku F IVa kde mi v půlce svitku zase naskočila jednička nebo nedejbůh nula, tak kdyby jste někdo měl tuto závadu ozvěte se.
  • 0

#434 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 8 leden 2011 - 04:23:24

Ahojte.
Na narodeniny som minuly rok od svojej milej dostal svoj prvy flexaret.
Je to cislo 5. Dalo by sa povedat ze je v dobrom stave. Zavierka vyzera byt celkom v pohode casy asi okometricky sedia.
Problem je skor v comsi inom.
V prvom rade sa nedaju zavriet dvierka. Skusal som uz vsetko... Krutit srobom prosit, vyhrozovat. Ten hacik ktory sa ma zachytit na tele je vysuchany a nema vobec spicku... (ak si myslite ze by to mohlo byt cimsi inym som same ucho.)
Nuz povedal som si ze to neni az take hrozne ze sak si mozem dvere zagumickovat alebo priviazat alebo co...
Ale co ma hneva viac je ostrenie.
Je na vsetkych flexaretoch V ta ostriaca packa tak tuha? Ked ho drzim v oboch rukach a kukam sa do obiektivu tak celou silou s tym ide pohnut ale napriklad ked kukam do matnice tak to ide teda fakt tazko.
Nepride mi ze by to bolo normalne ked s tym tolko s vas foti bezne. No mne by upadly prsty.
Myslite ze by som si vedel tu ostriacu packu nejako "premazat" aby sla lahsie? Bude to asi treba vycistit co? Alebo myslite ze keby som to dacim namazal tak sa ten srob bude hybat lahsie? Odsroboval som niekolko srobikov a by som vedel do toho zavitu okolo ktoreho sa ten objektiv vysuva a zasuva vedel cosi namazat... Poradtite co? Alebo prosimvas ak si myslite ze je to zli napad tak prosim dajte vediet.
Dakujem
S.
  • 0

#435 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 8 leden 2011 - 06:00:43

Problém s ostřením nebude v samotné páčce, ale spíše máš zašpiněný závit, který zařizuje vyjíždění a zajíždění objektivu. Pokud se do toho budeš pouštět sám, je trochu přístupný po vyndání matnice, jinak se obrať na opraváře viz. vyšší příspěvky.
  • 0

#436 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 8 leden 2011 - 12:15:05

Ahm.
Dakujem za odpoved. Rad by som sa do toho pustl sam. V skutocnosti som ho pri pisani toho vcerajsieho prispevku rozobral ... Teda skor som vysroboval vsetky srobiky s prednej casti a myslel som ze sa dostanem k tomu zavitu v pohode zo zadnej casti. Ale flexaret mi momentalne visi na jednej suciastke ktora sa hybe pri natahovani filmu.
Ale k srobu sa viem dostat trocha aj od tej packy aj zospodu.
Ale otazka je ako ho mam cistit? Mechanicky odtial proste vyskrabat spinu? (Inak moc sipnavy neni. okometricky :-) ) Alebo chemicky?
Neviem preco ale stale rozmyslam nad tym ze to skor treba premazat ako vycistit... Neviem ci je to uplna blbost (zda sa mi ze som pochytil dake naznaky na tomto fore ze patlat si daco do fotaku neni uplne najlepsi napad) ale mam taky pocit ze by to pomohlo.
Skusim sem hodit odkazy na fotky toho srobu nech lepsie vidite ci je to spinave alebo nejako zatuhnute alebo co.
Dakujem
S.
  • 0

#437 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2011 - 13:35:10

vyschlý starý (a snad méně vhodný) tuk dokáže ve šneku pěkně zatuhnout, možná je to i tvůj problém...
  • 0

#438 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 8 leden 2011 - 15:33:47

Takze co by ste poradili? Vybrat uzavierku rozobrat predok a vybrat ten zavit? A potom ho ocistit?
  • 0

#439 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 10 leden 2011 - 09:34:46

Postupuj cestou nejnižšího odporu. Nejprve bych zkusil technický benzín na kartáčku nebo vatovém tamponu a trochu závit pošmrdlat ještě namontovaný. Prostě aby jsi si nerozhodil zaostření horního a dolního objektivu. No a když to nepůjde tak to rozeber. Vyleč nebo zabij. :!:
  • 0

#440 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 10 leden 2011 - 10:30:44

Nuz vidim to tak ze cesta nizsieho odporu bude momentalne ta jedina mozna vzhladom k tomu ze sa mi nedari zozadu od svetlika odsrobovat ten srob co drzi celu uzavierku. Asi na tu budem potrebovat nejaky speci nastroj co?
Snazil som sa to odsrobovat a len zazrakom som si narozdiel od celeho srobu nedoskrabal sklo.
Teraz sa normalne zacinam hambit poslat to opravarovi...
Dakujem za radu hidejoshi skusim na to aplikovat ten technicky benzin a ked to nezaberie tak aspon budem dufat ze ho budem vediet zlozit dokopy a snad poslat do opravy.
S.
  • 0

#441 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 10 leden 2011 - 11:41:14

Nechci tě děsit,ale vypadá to, že máš vysypanou clonu. Viz foto šroubu.
  • 0

#442 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 10 leden 2011 - 13:25:50

Poriadne si ma vystrasil. Ale nastastie len na sekundu. Na obrazku co som poslal nebol moj flexaret.
Obrazok je s tejto stranky.
Dakujem este raz za odpovede a snad cistenie zavitu na ktore sa prave chystam troska rozhybe to ostrenie.
S.
  • 0

#443 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2011 - 17:12:46

potřeboval bych poradit. Přestala mi u mého Flexaretu IV fungovat při převíjení filmu na "na další políčko" zarážka (nevím, jak to popsat trochu techničtěji či odborněji), tj. exponuji, chci přetočit na další políčko, slyším jak mi přecvakne počítadlo, ale místo toho, aby se přetáčecí kolečko "zarazilo", mohu film vesele přetáčet dál a dál, až ho přemotám celý....

Je mezi námi nějaký opravář flexaret, který by to uměl spravit, případně znáte někoho, komu mohu strojek svěřit? Prosím, nechci rady typu kup si další flexaret, tenhle je rodinnej kousek a mám k němu citový vztah - klidně zaplatím opravu v ceně pořízení dalšího kusu flexaretu.
  • 0

#444 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 10 leden 2011 - 17:30:36

potřeboval bych poradit. Přestala mi u mého Flexaretu IV fungovat při převíjení filmu na "na další políčko" zarážka (nevím, jak to popsat trochu techničtěji či odborněji), tj. exponuji, chci přetočit na další políčko, slyším jak mi přecvakne počítadlo, ale místo toho, aby se přetáčecí kolečko "zarazilo", mohu film vesele přetáčet dál a dál, až ho přemotám celý....

Je mezi námi nějaký opravář flexaret, který by to uměl spravit, případně znáte někoho, komu mohu strojek svěřit? Prosím, nechci rady typu kup si další flexaret, tenhle je rodinnej kousek a mám k němu citový vztah - klidně zaplatím opravu v ceně pořízení dalšího kusu flexaretu.

Podobnou závadu mi opravil p. Blažek z Nového Jičína - http://www.fotoservis.ic.cz/
Nejprve mi ale radil, abych zkusil nějakým lihech odmastit hřídelky po kterých se odvíjí film.
  • 0

#445 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2011 - 17:35:15

Podobnou závadu mi opravil p. Blažek z Nového Jičína - http://www.fotoservis.ic.cz/
Nejprve mi ale radil, abych zkusil nějakým lihech odmastit hřídelky po kterých se odvíjí film.


díky moc! :-)
  • 0

#446 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 10 leden 2011 - 17:51:23


Podobnou závadu mi opravil p. Blažek z Nového Jičína - http://www.fotoservis.ic.cz/
Nejprve mi ale radil, abych zkusil nějakým lihech odmastit hřídelky po kterých se odvíjí film.


díky moc! :-)

Ono by to šlo asi nasimulovat tak, že při otevřených dvířkách zamáčkneš ten kolíček, který je v horní části, pro nulování počítadla (mám VI a III, snad je to trošku podobné) a budeš současně s otáčením převíjení otáčet rukou i s tou odvíjecí hřídelkou, tak by se Ti mělo i přetáčet počítadlo. Pokud se nepřetáčí, asi to odmaštění nepomůže.
Chce to 3 ruce. Snad jsem to napsal srozumitelně.
  • 0

#447 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2011 - 18:01:32

Ono by to šlo asi nasimulovat tak, že při otevřených dvířkách zamáčkneš ten kolíček, který je v horní části, pro nulování počítadla (mám VI a III, snad je to trošku podobné) a budeš současně s otáčením převíjení otáčet rukou i s tou odvíjecí hřídelkou, tak by se Ti mělo i přetáčet počítadlo. Pokud se nepřetáčí, asi to odmaštění nepomůže.
Chce to 3 ruce. Snad jsem to napsal srozumitelně.


jj, vím co asi myslíš, večer to zkusím, uvidíme ... vzhledem ke zvukům, které to vydává "poté, co už by nemělo jít přetáčecím kolečkem dál otáčet" předpokládám, že to bude na servis a že odmaštění nepomůže ... ale to co popisuješ vyzkouším, pak bude diagnóza jasná...

chjo :-)
  • 0

#448 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 11 leden 2011 - 08:13:00

Tenhle problém jsem řešil taky a opravil jsem to. Vyměnil jsem pružinu přitlačující kotvu k ozubenému kolu. Přesně popsané je to výše.
  • 0

#449 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 11 leden 2011 - 08:14:38

Teď koukám že nepopsal. Jestli chceš, písni mi a já ti sepíšu návod.
  • 0

#450 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 11 leden 2011 - 08:24:28

Teď koukám že nepopsal. Jestli chceš, písni mi a já ti sepíšu návod.

Jestli by to šlo, prosím o zveřejnění. Myslím, že se takovéhle návody můžou hodit více temnokomorníkům. Díky
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních