Přejít na obsah


Fotka

flexaret, nějaké rady do začátku?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
638 odpovědí na toto téma

#351 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 11 květen 2010 - 22:02:06

Ahoj, mám doma Flexu VI a teď jsem získal IIa a chtěl sem se zeptat, nemá někdo zkušenosti s filtry?

Ahoj, teď koukám, že to je první příspěvek - tož vítej na Temné komoře. Co vím, tak se u Flexaretů používaly 2 uchycení filtrů - pro Fl do V nasazovací filtry o průměru 30 mm a sl. clona taky o průmeru 30 mm.
U Fl VI a VII je filtr na vnitřní bajonet B36 a sluneční clona na vnější B40.
  • 0

#352 tetref

tetref

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 květen 2010 - 22:11:44

[/quote]
Včera jsem byl u Pazdery ve Vodičkové, kupoval jsem na VI oranžovej filtr a měli tam asi 3 nebo 4 žlutý na B36. Byl zal 120, u těch žlutejch to bude asi podobný. Nasazovacích na FL II tam taky pár měli. Skoč se tam mrknout.[/quote]

Dík, teď jsem to dostudoval u Čevely, pro IIa nasazovací průměr 30, pro VI bajonet B36. Safra, nebýt na tom filtru vnitřní závit, tak by šel na tu dvojku nasadit...
  • 0

#353 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 11 květen 2010 - 22:16:22

Dík, teď jsem to dostudoval u Čevely, pro IIa nasazovací průměr 30, pro VI bajonet B36. Safra, nebýt na tom filtru vnitřní závit, tak by šel na tu dvojku nasadit...

Jo ty stránky jsou hoodně dobrý. Asi bych se s tím závitem netrápil a koupil novej.
Pokud si u toho Pazdery nevybereš, u Škody maj takovou škatuli s filtrama na přehrabání a tam jsem našel žlutej a červenej ještě s nápisem Optikotechna. Ceny lidové, jen se tím prohrábnout. Nenech se odradit tím, že nemaj. To mi řekli vždycky a po chvilce snažení se to našlo. Expert je na tohle sám pan Pazdera. Vždycky mi našel, co jsem hledal.
  • 0

#354 tetref

tetref

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 květen 2010 - 06:58:17

Jojo, jsem staronový uživatel Flexaretů. Naposledy jsem fotil šestkou v roce 1994 mašinky a zničil jsem si světlem kinofilm, protože se zasekl při přešaltování na 13té okénko. Minulý týden mi v rodině věnovali IIa. Nejdřív jsem chtěl vyzkoušet jak fotí a pak se rozhodnu který z nich dám na generálku. Ta dvojka má Mirar II a VI má Belar, tak snad jsou na tom s kvalitou víceméně podobně. To že FX IIa nemá možnost fotit kinofilm mi až tak nevadí. A ten filtr jsem jen chtěl zkusit a až tady jsem se dočetl jak to s těmi filtry je: http://www.stereokot.../filter_cz.html
  • 0

#355 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 12 květen 2010 - 07:17:24

Jojo, jsem staronový uživatel Flexaretů. Naposledy jsem fotil šestkou v roce 1994 mašinky a zničil jsem si světlem kinofilm, protože se zasekl při přešaltování na 13té okénko. Minulý týden mi v rodině věnovali IIa. Nejdřív jsem chtěl vyzkoušet jak fotí a pak se rozhodnu který z nich dám na generálku. Ta dvojka má Mirar II a VI má Belar, tak snad jsou na tom s kvalitou víceméně podobně. To že FX IIa nemá možnost fotit kinofilm mi až tak nevadí. A ten filtr jsem jen chtěl zkusit a až tady jsem se dočetl jak to s těmi filtry je: http://www.stereokot.../filter_cz.html

Díky, to je hodně dobrý, hlavně ta poslední část s popisem vlastností filtrů.
  • 0

#356 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 květen 2010 - 19:45:51

Že by špatná paměť? Nebo chybějící matnice?

Nadsázka. Ale ne moc velká :lol:
  • 0

#357 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 14 květen 2010 - 09:32:37

Tak jsem jen tak náhodou zabrousil na Aukro - Fl II minuta před koncem, vyvolávací cena 300, zatím jeden příhoz. Tak jsem tam dal jen tak 305, co kdyby náhodou a ono to vyšlo. Tak snad jsem někoho nepřehodil. :)
  • 0

#358 tetref

tetref

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 květen 2010 - 10:01:55

Tak jsem jen tak náhodou zabrousil na Aukro - Fl II minuta před koncem, vyvolávací cena 300, zatím jeden příhoz. Tak jsem tam dal jen tak 305, co kdyby náhodou a ono to vyšlo. Tak snad jsem někoho nepřehodil. :)


:) Dvojku už mám, tu nepřebiju. Spíš mě zajímá v jak katastrofálním stavu bývají ty Flexarety z online burz. Jinak jsem se koukal na www.fotoburzapraha.cz a zítra jí pořádají, tam by se dalo taky něco koupit.
To já dneska mám doma přichystanou knížku z antikvariátu "Flexaret v praxi" od Einhorna.
  • 0

#359 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 15 květen 2010 - 17:12:10

Chtěl bych se zeptat k časům závěrky.
Mám Fl IVa a tam je ta nešťastná řada časů 1/300, 1/100, 1/50, 1/25, ..... (což se mj. zrovna s běžnými expozimetry nekryje). Chci se zeptat, jestli při nastavení času mezi tyto hodnoty to bude exponovat právě onou mezní hodnotou (např. nastavím mezi 1/300 a 1/100 a odexponuje to zhruba časem 1/200) nebo to standardně odexponuje buď 1/300 nebo 1/100. Zkrátka je nastavení časů plynulé nebo skokovité?

A druhý dotaz ... vezmeme-li v potaz poučku o udržení takového času "z ruky" jako je 1/ohnisko objektivu, tak tento přístroj moc možností neskýtá: 1/300, 1/100 a když nebudu moc rozpumpovanej, tak snad i tu 1/50. Tím tam končím, Jaký časy se vám daří držet s Fl "v ruce"?
  • 0

#360 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 15 květen 2010 - 18:00:20

Ty časy bych moc neřešil,vždycky dám ten delší co je nejblíže naměřenýmu a bez problémů.U držitelnost řeším stativem,neb s flexou fotím jen krajinu a různá zátiší.Na lidi mám kino. :)
  • 0

#361 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 15 květen 2010 - 18:51:53

časy platí jen ty vyznačený- tedy skokovité, žádný mezihodnoty nejsou a nezkoušej to- taky jsem se takhle spálil a negativ exponován ouplně nahorudolu
ta řada časů není neštastná, třicetina nebo pětadvacetina? to je přece fuk :)
poučky o udržení času v souvislosti s ohniskovou vzdáleností s tlr neplatí, při správném úchopu desetina bude v pohodě, klíč je v činnosti při expozici IVa má tu dolní spoušt pod objektivem a s tím se dají držet dlouhý časy
ovšem lidé musejí být statičtí, čili hledáš obecně vhodný okamžik k záběru a dále kdy během toho okamžiku jsou osoby v klidu
  • 0

#362 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 15 květen 2010 - 19:59:21

Fakt se s tím z ruky dá udělat 1/10? Tak to hned vyzkouším, to já jsem se připos..ně držel tý stovky a třístovky :)
Stativ beru jedině, když jedu fakt jen a jen fotit. Ale teď už většinou fotím jen na procházkách, výletech, vandrech a tak ... to ještě tahat stativ, to fakt nejde. Je to kompromis mezi nebrat foťák vůbec a brát všechno potřebné vybavení pro dokonalé fotky.

Jinak máš pravdu, že 1/25 nebo 1/30 je fuk, jenže ty jsem doteď nepoužíval :-) Když ti expozimetr ukáže 1/125, tak jasně, nastavím 1/100. Ale totéž teda nastavím, když mi ukáže 1/90. A taky i když mi ukáže 1/180 ... a z toho jsem byl nesvůj. Rozdíl 1EV a na Fl furt stejnej čas. Tak jsem to krapet korigoval nastavením clon na mezistupně, tam to funguje (clona se zavírá plynule). Takže tím myslím, že je to takový složitější, ale jde o zvyk, no.
  • 0

#363 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 15 květen 2010 - 20:26:13

samozdřejmě záleží jakej obrázek, pro jak velký zvětšování atd ale běžný reportážní snímky 20x20 cm při troše štěstí budou dobrý i při dlouhých expozičních časech
a vůbec se neboj dát komoru na stůl, namířit zaostřit a třeba vteřinou něco udělat v hospodě na stovku film - z takových exozic vylezou někdy zajímavé záběry
  • 0

#364 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 15 květen 2010 - 20:33:55

Pěkný, pěkný ...
Ty delší časy hned zejtra vyzkouším.
Jinak, jak jsem k dvouočkám nikdy nijak netíhnul, teď jsem z ní úplně nadšenej a tahám ji všude. Jen to ještě nemám všechno řádně ošahaný, takže mi to všechno hrozně trvá (změřit expozici, nastavit čas, clonu, dlouze dlouze zavostřit, cvak ... nic, aha - ještě natáhnout závěrku, tááák, a znova cvak a hotovo) . Manželka z toho vždycky roste. Ale to příjde, to příjde ....
  • 0

#365 pepad

pepad

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 107 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 květen 2010 - 11:40:27

Zdravím !
Dostala se ke mě teď flexareta II a potřeboval bych se na pár věcí zeptat, jelikož nemám ani vůbec zkušenosti se svitkem. Jak jsem se tak díval všude možně, příjde mi, že mi chybí taková ta "namotávací cívka" (snad víte co myslím), dá se někde sehnat ? protože bez ní to asi nepůjde..Jak film založit a převíjet, také moc nevím, ale s tím mi snad někdě poradí osobně. Také bych se chtěl zeptat na expozimetr, může posloužit normální digitální zrcadlovka? A zjistil jsem, že mám nějak podivně zašpiněné sklo spodního objektivu, jenže tak pitomě, že se k němu nedá jakkoliv dostatbez nějakého rozebírání. je to zašpiněné tak divně, jakoby taková "spojená kolečka", vůbec netuším od čeho to může být..
Předem díky za všechny rady !
  • 0

#366 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 16 květen 2010 - 11:44:57

Zdravím !
Dostala se ke mě teď flexareta II a potřeboval bych se na pár věcí zeptat, jelikož nemám ani vůbec zkušenosti se svitkem. Jak jsem se tak díval všude možně, příjde mi, že mi chybí taková ta "namotávací cívka" (snad víte co myslím), dá se někde sehnat ? protože bez ní to asi nepůjde..Jak film založit a převíjet, také moc nevím, ale s tím mi snad někdě poradí osobně. Také bych se chtěl zeptat na expozimetr, může posloužit normální digitální zrcadlovka? A zjistil jsem, že mám nějak podivně zašpiněné sklo spodního objektivu, jenže tak pitomě, že se k němu nedá jakkoliv dostatbez nějakého rozebírání. je to zašpiněné tak divně, jakoby taková "spojená kolečka", vůbec netuším od čeho to může být..
Předem díky za všechny rady !

Odkud jsi? Cívek mám dost a se zakládáním filmu Ti klidně pomůžu. Čištění objektivu, pokud to není zvnějšku, bych asi nechal na servis nebo někoho zkušeného. Digitál se dá použít jako expozimetr, jen je to trošku nepraktické.
  • 0

#367 pepad

pepad

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 107 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 květen 2010 - 11:52:32

jsem z prahy, zašpinění viz zde, myslím že je to docela patrné: http://farm4.static....37e835473_b.jpg
  • 0

#368 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 16 květen 2010 - 11:56:17

jsem z prahy, zašpinění viz zde, myslím že je to docela patrné: http://farm4.static....37e835473_b.jpg

V Praze budu příští neděli odpoledne na Zličíně, tak když do té doby nikoho neseženeš, tak písni maila a můžem se tam sejít.
Nemůžou to být spíš roztmelené čočky? Moc hezky to nevypadá, ale nechci Tě strašit.
  • 0

#369 pepad

pepad

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 107 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 květen 2010 - 12:06:14

díky moc za nabídku, kdyztak se ozvu. U Pazdery by ale ty cívky mít mohli ne, zajdu se tam kdyztak zeptat. S tím objektivem opravdu nevím, opět se asi zkusím zeptat treba u Skody nebo nekde, doufam ze to nebude nic zavaznejsiho :)
  • 0

#370 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 16 květen 2010 - 12:09:57

díky moc za nabídku, kdyztak se ozvu. U Pazdery by ale ty cívky mít mohli ne, zajdu se tam kdyztak zeptat. S tím objektivem opravdu nevím, opět se asi zkusím zeptat treba u Skody nebo nekde, doufam ze to nebude nic zavaznejsiho :)

Držím palec.
  • 0

#371 pepad

pepad

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 107 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 květen 2010 - 12:10:31

ale pri pohledu zevnitr se mi to jevi spis opravdu jako na nejakou letitou spinu, fotak nebyl taky pouzivan strasne dlouho, nejmene 20 let.
  • 0

#372 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 332

Publikováno 16 květen 2010 - 15:14:18

Nejspíš někdo nechal někdy Flexaret ležet objektivem nahoru a trošku na něj napršelo, voda zatekla za přední čočku, ten bordel je na její zadní ploše. Mirar 4,5 není tmelený,odtud nebezpečí nehrozí. Vyčistit lze, ale je třeba vyšroubovat přírubu, to je ten černý vnitřní kroužek na kterém je nápis Mirar.... Poslouží gumový těsnící kroužek vhodního průměru. A nebojte se, sklo je celkem odolné.
  • 0

#373 pepad

pepad

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 107 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 květen 2010 - 16:53:29

Nejspíš někdo nechal někdy Flexaret ležet objektivem nahoru a trošku na něj napršelo, voda zatekla za přední čočku, ten bordel je na její zadní ploše. Mirar 4,5 není tmelený,odtud nebezpečí nehrozí. Vyčistit lze, ale je třeba vyšroubovat přírubu, to je ten černý vnitřní kroužek na kterém je nápis Mirar.... Poslouží gumový těsnící kroužek vhodního průměru. A nebojte se, sklo je celkem odolné.


díky moc ! vypadá to tak, jak říkáte. Vaše rada je dobrá, akorát, prootže sem člověk ne-příliš zručný :wink:, mi není jasné, jak přesně vyšroubovat přírubu a jak může posloužit gumový těsnící kroužek? omlouvám se za svoji neznalost a předem díky zavysvětlení .)
  • 0

#374 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 květen 2010 - 17:20:22

díky moc ! vypadá to tak, jak říkáte. Vaše rada je dobrá, akorát, prootže sem člověk ne-příliš zručný :), mi není jasné, jak přesně vyšroubovat přírubu a jak může posloužit gumový těsnící kroužek? omlouvám se za svoji neznalost a předem díky zavysvětlení .)


rád s flexaretou pomůžu, cívek mám spoustu :wink:, napiš/te mail, klidně a nejlépe ještě dnes, jsem v centru prahy... protočíme tím pár zkušebbních filmů, jestli je vše ostatní v pořádku atd
  • 0

#375 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 květen 2010 - 18:47:49

...časy platí jen ty vyznačený- tedy skokovité, žádný mezihodnoty nejsou...

To podle mě není pravda. Alespoň můj typ VI má závěrku skoro stoprocentně plynulou. Tam není žádný mechanismus, který by to bral po skocích.

Jinak potvrzuji, že i 1/10 z ruky se dá udělat zcela ostrá. Zkoušel jsem to dokonce zvětšovat na 50x50 (jen zkusmo určité části snímku) a žádné pohybové rozmazání tam nebylo.
  • 0

#376 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 16 květen 2010 - 19:06:13

?
kdysi jsem se ptal
tady
a bylo mi řečeno, že je to nesmysl (u poválečné tlr) a každý čas je přesně dán, ale nejsem opravář a závěrku rozebranou jsem viděl jen na monitoru, tak se přít nemůžu
  • 0

#377 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 332

Publikováno 16 květen 2010 - 19:19:04

...časy platí jen ty vyznačený- tedy skokovité, žádný mezihodnoty nejsou...

To podle mě není pravda. Alespoň můj typ VI má závěrku skoro stoprocentně plynulou. Tam není žádný mechanismus, který by to bral po skocích.

Ani Metax, ani Prontor SVS stoprocentně mezičasy neumožňují. Pokud mi paměť sahá, tak z běžných závěrek jsou mezičasy možná akorát u Compoudu, starého Compuru a nejstarší verzeí tzv. nového Compuru. Umí je ale i jednodušší závěrky, tady ale nechci být chytrej...
  • 0

#378 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 květen 2010 - 20:13:34

Zkuste si pánové odpovědět na otázku: Jak by se to muselo realizovat? Co by tam přepínalo ty časy na "přesné" hodnoty?
  • 0

#379 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 květen 2010 - 20:17:22

P.S. V té odkazované diskusi zazněly některé dost velké nesmysly, např. tento:

...u Flexaretu vlastně clona funguje i jako závěrka (leaf shutter - lamelová závěrka). Čili lamely clony se během expozice otevřou na přednastavenou velikost a zase zavřou...


  • 0

#380 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 332

Publikováno 16 květen 2010 - 21:14:09

P.S. V té odkazované diskusi zazněly některé dost velké nesmysly, např. tento:

...u Flexaretu vlastně clona funguje i jako závěrka (leaf shutter - lamelová závěrka). Čili lamely clony se během expozice otevřou na přednastavenou velikost a zase zavřou...

Tak tomu ale opravdu je, konkrétně u závěrek Prestor u Flex.VII, jsou tam totiž dvě lamelové soustavy za sebou. Jedna z nich tvoří zároveň clonu.
A u novějśích centrálních závérek - nevím jak to popsat - prostě na kroužku k ovládání rychlostí závérky jsou "schody" pro příslušné hodnoty. Nemůžu vkládat fotky, jinak by to bylo názorné
  • 0

#381 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 květen 2010 - 21:31:46

Ty dvě lamely u typu VII mají podle mě zcela jinou funkci. Je to dojitá závěrka - jedny lamely se otevřou a druhé vzápětí zavřou. Slouží to čistě k dosažení kratšího času závěrky - např. u předchozího typu VI s jednoduchou závěrkou byl nejkratší čas jenom 1/400 sec. S clonou to nemá nic společného, ta tam je nezávisle na těchto závěrkách. Je ovšem vidět jenom zvnitřku objektivu.
Jinak "schody" na nějakém knoflíku skoro nic neznamenají. To má většina foťáků i na clonovém kroužku a stejně se clona zavírá plynule.
Jediné, co jsem ochoten připustit u té závěrky je, že někde mezi padesátinou a pětadvacetinou se mění systém časování - kratší časy jsou zřejmě realizovány jinak než ty dlouhé.
  • 0

#382 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 332

Publikováno 17 květen 2010 - 00:01:09

[quote name="Jimmi"]
Jediné, co jsem ochoten připustit ....

Páč mi docházejí argumenty, doporučím Vám - rozdélat závěrku a přesvědčit se na vlastní oči. Jináč asi neuvěŕíte, že ?
  • 0

#383 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 17 květen 2010 - 00:37:35

Páč mi docházejí argumenty, doporučím Vám - rozdélat závěrku a přesvědčit se na vlastní oči. Jináč asi neuvěŕíte, že ?


http://septuagita.sweb.cz/flexa/47.jpg

Předpokládám, že tohle je inkriminovaný kroužek, který řídí expozici.

Tak už jsem přestal věřit v mýtus spojitých časů na podobných závěrkách.


Dovolil jsem si použít odkaz na fotografii jednoho člena TK.
  • 0

#384 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 17 květen 2010 - 00:42:22

Ještě si dovolím podotknout, že jako placebo to působilo perfektně, pocity byly výborné :wink:
  • 0

#385 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 332

Publikováno 17 květen 2010 - 08:22:36


Páč mi docházejí argumenty, doporučím Vám - rozdélat závěrku a přesvědčit se na vlastní oči. Jináč asi neuvěŕíte, že ?


http://septuagita.sweb.cz/flexa/47.jpg

Předpokládám, že tohle je inkriminovaný kroužek, který řídí expozici.


Nee. Onen řídící kroužek (co se otáčí) je nasazen na této spodní části závěrky
  • 0

#386 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 17 květen 2010 - 10:00:39

Jojo. Díky za navedení. Ten řídící kroužek jsem nikde na fotce nemohl najít (a svou se mi rozebírat nechtělo) ale už vím jak to funguje.
  • 0

#387 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 květen 2010 - 12:21:33

Vpravo nahoře clona, vlevo samospoušť. Vpravo dole natahování závěrky, vlevo dole spoušť. A teď kde se z toho obrázku dá vyčíst to diskrétní odstupňování?
Koneckonců, když je závěrka natažená a nastavuje se jiný čas, natahuje se to pérko též velmi plynule.
Je pravda, že jsem tu závěrku nikdy rozebranou neměl, ale pokusů jsem kdysi dělal opravdu hodně.

Jinak pánové to, že závěrka ani u typu VII. netvoří zárověň clonu, jste mi doufám uznali......? :oops:
  • 0

#388 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 17 květen 2010 - 12:38:37

akorát mi přišel dneska jeden tessar v závěrce compound, to je krásná věcička, kolik si kolečkem nastavíte, tolik to udělá ;-) proti kloboučkování za denního světla prostě luxusní výbava...
a na plnou brzdu to dělá pět, sedm, deset vteřin - nebo béčko, jak kdy, tak to bude chtít nějakej ten koeficient opravnej a zkrátka brzdit míň :oops:
  • 0

#389 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 17 květen 2010 - 13:25:11

Vpravo nahoře clona, vlevo samospoušť. Vpravo dole natahování závěrky, vlevo dole spoušť. A teď kde se z toho obrázku dá vyčíst to diskrétní odstupňování?
Koneckonců, když je závěrka natažená a nastavuje se jiný čas, natahuje se to pérko též velmi plynule.
Je pravda, že jsem tu závěrku nikdy rozebranou neměl, ale pokusů jsem kdysi dělal opravdu hodně.

Jinak pánové to, že závěrka ani u typu VII. netvoří zárověň clonu, jste mi doufám uznali......? :oops:


http://pheugo.com/ca...php?page=compur

Druhý obrázek shora - jde vidět kulisa, která řídí časy. Sice to není flexaret ale princip je stejný.
  • 0

#390 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 květen 2010 - 13:36:35

To je strašně mrňatý a o mým Metaxu to stejně moc neřekne.....

Budu muset asi obětovat nějaký prošlý film a provést příslušnou zkoušku.
  • 0

#391 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 17 květen 2010 - 14:04:22

To je strašně mrňatý a o mým Metaxu to stejně moc neřekne.....

Budu muset asi obětovat nějaký prošlý film a provést příslušnou zkoušku.


Pane kolego, pan Vait měl prostě pravdu a filmové zkoušky bez rozborky jsou víte k čemu :oops:
  • 0

#392 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 332

Publikováno 17 květen 2010 - 14:05:19

Pokud mi napíšete nějakou mailovou adresu, rád pošlu názorné fotky rozebraného Prestoru jakož aj další. Sem je bohužel umístit nemůžu.
  • 0

#393 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 332

Publikováno 17 květen 2010 - 14:14:48

Anebo si napište - vait zavináč quick.cz. Posléze prosím smazat.
  • 0

#394 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 květen 2010 - 13:33:08

Já tu Flexaretu asi kvůlivá tomu rozebírat nebudu... ale fotky závěrky by tady asi ocenilo více lidí.
Nicméně zkouška přesného času by asi neměla být problém, schválně si to otestuju a dám vědět.
Nechci se hádat, když jsem tu závěrku rozebranou neviděl, princip detailně neznám a soudím jen podle chování fotoaparátu.

Každopádně když jsem kdysi zkoušel fotit z televize, byla ta 1/25 naprosto přesná. Ani řádek navíc 8-)
  • 0

#395 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 332

Publikováno 23 květen 2010 - 17:42:13

Vložený obrázek
  • 0

#396 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 332

Publikováno 23 květen 2010 - 17:43:57

Tak jsem se pokusil vložit obrázek, samozřejmé předtím zmenšil přesně na maximálně přípustných 80 kb a dopadlo to takto...
  • 0

#397 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 23 květen 2010 - 18:03:22

Tak jsem se pokusil vložit obrázek, samozřejmé předtím zmenšil přesně na maximálně přípustných 80 kb a dopadlo to takto...


no protože máte zaškrtnuto "Zakázat značky v tomto příspěvku". Můžete to centrálně změnit v Osobním nastavení, nebo v případě potřeby (při citacích, vkládání odkazů, obrázků atd) odškrtnout pod právě psaným příspěvkem. Doporučuju to ale změnit přímo centrálně.
  • 0

#398 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 332

Publikováno 23 květen 2010 - 18:10:03

Takže přeci jen...díky - čili jde o Metax z Flexaretu 6 - snad je to takto jasné a průkazné. Nastavování mezihodnot časů je beze zbytku možné u tzv. starého Compuru a Compoudu - typy, jež mají nastavování časů kolečkem nahoře. tzv. nový Compur (předválečný - bez orig. synchrokontaktu) umožňuje mezičasy taky, ale ne ve všech polohách - nelze mezi 1/10 a 1/25.
  • 0

#399 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 květen 2010 - 18:49:24

Nevíte někdo, zdalipak pan Herman ze Želátovic ještě funguje? potřeboval bych vypucovat a rozchodit Fl V a VI...
  • 0

#400 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 332

Publikováno 23 květen 2010 - 19:05:50

Vložený obrázek
Pokusím se o popis: při natažení závěrky se otevřou clonové lamely na příslušnou nastavenou hodnotu clony, vlastní expozice poté proběhne tak, že závěrkové lamely se při otevření a zavření pohybují pouze jedním směrem - lamely mají tvar motýlku, jak je neuměle naznačeno kresbou. až poté se na závěr opět zcela zavřou clonové lamely. Dosažení nejrachlejšího času 1/500, resp u východoněmecké Werry (pro kterou byla závěrka Prestor určena a po ukončení výroby těchto Werr NDR "logicky" přestalo dodávat Meoptě ony Prestory) dokonce 1/750 sek. tedy bylo umožněno touto konstrukcí - u všech ostatních centrálních závěrek se lamely otevřou a zavřou, což je samozřejmé o něco málo pomalejší. Řešilo se to nejprve zvýšením počtu lamel z tří na pět (u Compur - rapidu) a tím jejich odlehčení a zmenšení setrvačního momentu. Všimněte se obecně, že čím je větší průměr závěrky, tím je kratší nejkratší volitelný čas (vím, že "objevuji" teplou vodu - inu - sydrom učitel - tož pardon)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních