Přejít na obsah


Fotka

Kodak XTOL vývojka (na 5L)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
105 odpovědí na toto téma

#1 lukas

lukas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 říjen 2007 - 22:57:08

prosím vás nevíte někdo kde můžu zjistit vyvolávací časy Kodak XTOL vývojka (na 5L) pro ILFORD pan 100 a 400.
  • 0

#2 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 říjen 2007 - 23:19:04

http://digitaltruth.com/devchart.html

místo panů si tam zadej FP4+ a HP5+
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 říjen 2007 - 23:25:21

Případně se podívej zde na stránkách do sekce "ke stažení" a tam najdeš technické listy k filmům.
  • 0

#4 lukas

lukas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 říjen 2007 - 07:44:03

tak díky už jsem to našel.
  • 0

#5 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 15 květen 2009 - 18:47:44

....možná nic nového, ale musím pochválit tenhle produkt. Bez měsíce rok starý štok uskladněný v lednici v pet flašce bez vzduchu a pořád se není čeho bát.... :)
  • 0

#6 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 15 květen 2009 - 21:44:28

v redeni 1+1 urcite ne. do vyssich redeni bych se ale nepustil ani za nic. ale to je uz stokrat popsano ve vlaknu o instant mytolu
  • 0

#7 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 15 květen 2009 - 22:01:54

Jo, jo, jak praví JKCZ.... Pravdu dí!
Dost záleží na tom, jaká voda byla použita k namíchání - některé vody se dají nazvat "destilkou" jenom v těžké opilosti nebo jenom tak "ze srandy".
  • 0

#8 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 16 květen 2009 - 08:39:24

...jsem o ředění nic nepsal kolegové :)
  • 0

#9 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 17 květen 2009 - 09:22:43

To je docela možná Otíku, ale kolegové při své vrozené dobré vúli tě upozornili a možné riziko při ředění. To je v pořádku ne?
  • 0

#10 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 duben 2011 - 20:02:25

dovolim si zneuzit toto vlakno, potreboval by som poradit ...
mam XTOL 5 litrove balenie a akurat dumam na tym, v com take kvantum vyvojky namiesam, viete poradit? ci rozmiesavat to na viac krat? a v com skladovat?
po akej dobe ten stock pre istotu vyliat? 5 litrov stocku mam predpokladam tak na 3 roky ... kym ustrizok negativu vlozeny za denneho svetla vo vyvojke zcerna, je zivotaschopna?
  • 0

#11 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 8 duben 2011 - 11:03:56

Ja michal v petilitrovem kanystru. Rozhodne se vsude nedoporucuje odvazovat a michat po castech - nemuzes si totiz byt jisty homogenitou prasku
Trech let bych se docela bal. V kazdem pripade doporucuju zalahvovat do mnoha mensich nadob a ty dobre utesnit - pri odlivani se vzduch dostane jen k mensimu mnozstvi vyvojky (o snazsi manipulaci ani nemluve)
zivotaschopna je, ale podle me ti to nerika zda pouzitelna...
  • 0

#12 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 duben 2011 - 11:16:16

Ja michal v petilitrovem kanystru. Rozhodne se vsude nedoporucuje odvazovat a michat po castech - nemuzes si totiz byt jisty homogenitou prasku
Trech let bych se docela bal. V kazdem pripade doporucuju zalahvovat do mnoha mensich nadob a ty dobre utesnit - pri odlivani se vzduch dostane jen k mensimu mnozstvi vyvojky (o snazsi manipulaci ani nemluve)
zivotaschopna je, ale podle me ti to nerika zda pouzitelna...


dik
po castiach som myslel tak, ze to nakoniec zlejem dokopy samozrejme ...
no asi to tak urobim ... naflaskujem do pollitroviek od vinei, tie su pekne tmave zelene :-)
  • 0

#13 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 8 duben 2011 - 11:32:26

Ja by som to namiešal na 2,5 litra a naplnil do pollitrových fliaš, čím máš koncentrát 2x, ja tak riešim vývojku ORWO 113, ktorá je na 10 litrov, je to pozitívna vývojka, a takto nariedená v plnej fľaške vydrží najmenej rok bez zmeny účinnosti,
ešte k tým fľašiam, neviem či od viney je dobrý nápad, ja používam fľaše od riedidla, hnedé a s originálnou zátkou, ktorá 100% tesní, ta vinea nemusí byť zlý nápad, len ako je to zo zavretím
  • 0

#14 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 8 duben 2011 - 12:52:47

... kym ustrizok negativu vlozeny za denneho svetla vo vyvojke zcerna, je zivotaschopna?

Dodal bych "zčerná za přiměřenou dobu". Viz proužková zkouška. Vývojky s vitamínem C mají tendenci podléhat "náhlé smrti". Jejich účinnost se nesnižuje postupně, ale náhle, třeba i ze dne na den. Kvalitní destilovaná voda je nutná.
  • 0

#15 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 duben 2011 - 14:27:33

... kym ustrizok negativu vlozeny za denneho svetla vo vyvojke zcerna, je zivotaschopna?

Dodal bych "zčerná za přiměřenou dobu". Viz proužková zkouška. Vývojky s vitamínem C mají tendenci podléhat "náhlé smrti". Jejich účinnost se nesnižuje postupně, ale náhle, třeba i ze dne na den. Kvalitní destilovaná voda je nutná.


ok, stopnem zcernanie v cerstvo namiesanej, aka je potom primerana doba?
len kde tu kvalitnu destilku zohnat ...
  • 0

#16 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 8 duben 2011 - 14:46:42

ok, stopnem zcernanie v cerstvo namiesanej, aka je potom primerana doba?
len kde tu kvalitnu destilku zohnat ...


Nedavno jsem se po tom pidil nez jsem se ho rozhodl koupit a tohle jsem se na jendom webu docetl:

Test filmem - tak si proste treba na digitalni pravde sezen predpokladany cas a normalne na svetla ten kousek filmu vyvolej. Mel by bejt temer cernej, pokud je uplne cernej tak to potrebuje kratsi casy, pokud neni dost krytej (srovnej s osvetlenym koncem korektne volanyho negativu) tak je vyvojka bud moc redena, kratky volani nebo chcipnula.

Test papirem - vezmes kousek fotopapiru normalne za beznyho osvetleni, kapnes na jedno misto vyvojku, 30 vterin pockas, kapnes na druhy misto, 30 vetrin pockas, oplachnes, ustalis a ususis a prvni kapka by mela byt tmave sediva a druha stredne sediva. (autor clanku to delal s Ilford Multigrade IV RC)

Jak u testu s papirem tak u filmu by bylo dobry mit asi referenci udelanou cerstvym xtolem.
  • 0

#17 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 8 duben 2011 - 15:24:02

krilo:to si trufas mat tri roky zarobeny xtol? kodak pise, ze to vydrzi 6 mesiacov, realne to bude viac ale na tri roky by som nevsadzal...

ja furt riesim co a ake mnozstvo vyvojky kupit, lebo tiez toho az tak moc nenavyvolavam. najlepsie mi pride kupit velke balenie a podelit sa on s niekym.
  • 0

#18 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 duben 2011 - 16:02:41

krilo:to si trufas mat tri roky zarobeny xtol? kodak pise, ze to vydrzi 6 mesiacov, realne to bude viac ale na tri roky by som nevsadzal...

ja furt riesim co a ake mnozstvo vyvojky kupit, lebo tiez toho az tak moc nenavyvolavam. najlepsie mi pride kupit velke balenie a podelit sa on s niekym.


corvus, netrufam, pytal som sa aj po akej dobe to vylievat, kedze 5 litrov mam pri mojej spotrebe na 3 roky ...
zas, nie je to nejake drahe, ked budem po 6 mesiacoch vylievat neskrachujem ...
vravis, ze sa so mnou podelis? :lol:
  • 0

#19 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 8 duben 2011 - 16:31:48

Ogaři, používám Instant Mytol už leta. Míchám si ho pěti litrech a za půl roku mosím míchat dál páč už není, celý je spotřebovaný.
Ono to mizí docela rychle. Krilo nevím kolik filmů zpracuješ, ale jednoduché počty.
Vývojku míchám v poměru 1:1, tedy 250ml vývojky/ 250 ml vody na jeden film. Kvůli standartizaci výsledků ju dál nepoužívám, nemám proč umíchání mě vyjde relativně levně.
Tedy na 20 filmů (svitků) spotřebuju 5 litrů stocku. Za půl roku sdělám cca 15 svitků a 20 kinofilmů, takže se nelze čemu divit, že těch pět litrů praskne jak malina.
Co se týká trvanlivosti, tak stock u uzavřené láhvi bez vzduchu mi vydrží klidně rok, při míchání 1:1 funguje vývojka normálně. Pentaxista onehdá upozorňoval na problémy při poměru 1:3 a upozorňoval na míchání starší vývojky právě v tomto poměru. Ale jak říkám, při ředění 1:1 není problém, což mám osobně vyzkoušené.

Jsem si vědom, že je Xtol krapet jiný, ale bude to podobné.
  • 0

#20 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 duben 2011 - 18:15:37

Potvrzuji Krakenova slova. IM podle mě vydrží více než Xtol (ve formě uskladněného stocku), ale není to nutné - míchání není složité a vývojka je VELMI levná.
Xtol vydrží hodně, ale "bludné ionty kovů" (nebo co) ve vodě mohou napáchat škody. Je zajímavé, že při volání ve stocku a 1+1 se to neprojevuje (nebo jenom minimálně), ale při větším ředění vývojka "klekne".
  • 0

#21 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 duben 2011 - 18:31:05

krilo:
Každý film "zčerná" za jinou "přiměřenou dobu". Jinak viz "čvachtací zkouška": kousek filmu (já používám cca 10 cm kinofilmu) odvinutý z kazety na nepříliš intenzívním (umělém) světle (tedy ne například těsně pod zářivkou na kuchyňské lince - to mě vypeklo vícekrát!) ponoříte zčásti (cca 4cm) do vývojky o známé teplotě. Jakmile se objeví první stopy černání, ponoříte další 4 cm do vývojky a začnete měřit čas. Filmem pohybujete takovým způsobem, jaký používáte při standardním volání. Jakmile se černání na obou částech filmu srovná (není rozdíl), ukončíte měření. Naměřený čas lze s výhodou použít jako "startovací" pro volání toho kterého konkrétního filmu v použité vývojce o známé teplotě a za pohybu, jaký jste prováděl.
Pozn.: Někteří hodnotí obě černající poloviny filmu ze strany emulze, mně se vyplatilo kontrolovat střídavě obě strany filmového pásu. Nevím, čím to je, ale některé filmy na obou polovinách nezčernají stejně nikdy...
Rovněž se může vyplatit (opět u některých filmů) presoak ("přednamočení"). Opět jenom spekulace, ale není vyloučeno, že neodmytá antihalační vrstva (u filmů, u kterých je na povrchu emulze) může vyhodnocení černání ztížit.
  • 0

#22 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 8 duben 2011 - 19:37:35

Mohu také potvrdit výbornou trvanlivost IM. Používám IM 1:1, skladuji stock v PET láhvi, ani se příliš nenamáhám vytlačovat vzduch, většinou mi trvá tak dva až tři měsíce, než ten litr spotřebuji a nikdy jsem neměl problém. Navíc vývojka je stále čistá a příjemně se s ní pracuje.
  • 0

#23 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 duben 2011 - 21:44:57

IM nemam, mam XTOL, ak dobre ratam, vychadza mi to 33 filmov z 5 litrov, tolko negativov nedam za rok ...
XTOL stoji 11 evri (250czk), ked vyvolam 10 filmov za 6 mesiacov, co je asi realne a zvysok vylejem, vyjde to cca 1 euro na film, co je celkom dost. Aj ked, asik mi ine nezostava, ked sa to v mensich baleniach nerobi ... k miesaniu zo surovej chemie sa asi nedopracujem nikdy ...
no otestujem teda zivotnost xtolu na vlastnej kozi
  • 0

#24 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 9 duben 2011 - 06:50:05

k miesaniu zo surovej chemie sa asi nedopracujem nikdy


ale někdo by ti mohl namíchat koncentrovaný roztok instant mytolu, ředí se 1+19 s vodou ve kter je pak už je jen siřičitan sodný.
ten roztok by měl vydržet skoro věčně...
  • 0

#25 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 duben 2011 - 09:13:29

k miesaniu zo surovej chemie sa asi nedopracujem nikdy


ale někdo by ti mohl namíchat koncentrovaný roztok instant mytolu, ředí se 1+19 s vodou ve kter je pak už je jen siřičitan sodný.
ten roztok by měl vydržet skoro věčně...


to by som bral, najde sa niekto?
  • 0

#26 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 9 duben 2011 - 12:30:56

Najde krilo ale nebudu ti míchat koncentrovaný roztok, ale stock na který su zvyklý otázkou by bylo předání lahvinky :)
  • 0

#27 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 9 duben 2011 - 17:06:54

1/ Nebylo by jednodušší rozhlédnout se po okolí a o namíchaných 5 litrů se rozdělit s nejbližšími temnokomorníky? Nedávno se tady úspěšně rozdělilo 35 litrů namíchaného Atomalu.

2/ Proužková zkouška.
Vezmi kousek filmu (třeba začátek, který jsou odstřihl při zavádění filmu do vývojnice). Na světle ho z poloviny ponoř do vývojky a pusť stopky. Ponořená část filmu nejprve zesvětlá a pak začne tmavnout (díváš se na stranu s citlivou vrstvou). Když je asi stejně tmavá, jako neponořená část, zastav stopky. Čas vyděl čtyřmi a máš počet minut, jak dlouho by se měl film (na jmenovitou citlivost) vyvolávat. Pokud takto získaný čas je významně delší než známý doporučený čas, něco je v nepořádku.

Poznámka 1: Ano, takto se dá odhadnout vyvolávací čas pro neznámou kombinaci film / vývojka.

Poznámka 2: Pokud je film značky Rollei nebo vývojka je Rollei RHS, použij raději takto odhadnutý čas než čas doporučený od výrobce. Z neznámých důvodů udává výrobce těchto filmů a vývojek mnohem kratší časy, než jaké jsou pro normálně krytý film potřeba.
  • 0

#28 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 duben 2011 - 17:00:46

Najde krilo ale nebudu ti míchat koncentrovaný roztok, ale stock na který su zvyklý otázkou by bylo předání lahvinky :lol:


chodim celkom casto do letohradu, neviem, ci je to niekde pobliz ...
postou je to asi hlupost ...
a mozno by som sa predsa len pustil do miesania, len s dimezone s je problem, nebude sa organizovat nejaky nakup?
  • 0

#29 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 duben 2011 - 19:28:59

dubraro: dik za navod, ono ta skuska vyzera celkom nadlho, vyskusam kazdopadne
  • 0

#30 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 10 duben 2011 - 20:02:49

2/ Proužková zkouška.
Vezmi kousek filmu (třeba začátek, který jsou odstřihl při zavádění filmu do vývojnice). Na světle ho z poloviny ponoř do vývojky a pusť stopky. Ponořená část filmu nejprve zesvětlá a pak začne tmavnout (díváš se na stranu s citlivou vrstvou). Když je asi stejně tmavá, jako neponořená část, zastav stopky. Čas vyděl čtyřmi a máš počet minut, jak dlouho by se měl film (na jmenovitou citlivost) vyvolávat. .


Tohle je velice užitečná věc, nemusíš si defacto pamatovat žádné časy k ničemu. Jen jsem - ejhle matematik! - uvědomil, oč jednodušší je ten čas na stopkách jen vydělit čtyřmi a získat tak čas v minutách, než násobit ty sekundy patnácti (resp. deseti a dvaceti pro měkčí a tvrdší volání) a pak převádět na minuty, jak jsem se to učil já. Výsledek je stejný, jen ta cesta k němu o tolik snazší! Díky za tuhle zkratku!
  • 0

#31 minotaurus

minotaurus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 23 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 10 duben 2011 - 23:01:29

IM nemam, mam XTOL, ak dobre ratam, vychadza mi to 33 filmov z 5 litrov, tolko negativov nedam za rok ...
XTOL stoji 11 evri (250czk), ked vyvolam 10 filmov za 6 mesiacov, co je asi realne a zvysok vylejem, vyjde to cca 1 euro na film, co je celkom dost. Aj ked, asik mi ine nezostava, ked sa to v mensich baleniach nerobi ... k miesaniu zo surovej chemie sa asi nedopracujem nikdy ...
no otestujem teda zivotnost xtolu na vlastnej kozi


Ahoj Krilo,

ak je balenie na 5l privela, nechces si varit sam a doverujes Fome, tak by riesenim mohol byt Fomadom Excel 1L:

http://www.a3.cz/cer...e-informace.php
Fomandon Exce (technologicky moderní slabě alkalická vývojka vynikajících senzitometrických aj. vlastností analogických vývojce Kodak X-TOL)

http://foma.cz/foma/...p?ProduktID=270
Dvoudílná prášková negativní vývojka novodobé koncepce s univerzálním použitím.
Vyznačuje se jednoduchou přípravou a poskytuje mimořádně stabilní výsledky. Připravený roztok vývojky lze skladovat až jeden rok.
Pracovní roztok vývojky vyvolává v nezměněné kvalitě po dobu 2 měsíců.
Pracuje jemnozrnněji než většina vývojek a s lepším využitím citlivosti filmu, zvýšenou rozlišovací schopností a dokonalým prokreslením ve světlech a stínech.

U nas sa predava okolo 4€:
http://prolaika.insh...n-excel-1l.html
http://www.scart.sk/...tikelID=1670022

1l balenie by malo stacit na 12 filmov:
http://www.foma.cz/u...Lazne_filmy.pdf

Takze, ak ide o to, aby si zbytocne nevyhodil 11€ za 5l balenie Xtolu, ktore by si nestihol minut do pol roka, toto by mohlo byt riesenie :lol:

Preco chces prejst z D-76 k Xtolu?
Ja som sa este ani nedostal k namiesaniu kupenej D-76 3.8l, lebo som este nic ani nenafotil :D
  • 0

#32 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 11 duben 2011 - 07:53:48

Tohle je velice užitečná věc, nemusíš si defacto pamatovat žádné časy k ničemu.

To je jen orientační zkouška, je lépe mít vyzkoušené a ověřené časy.

...oč jednodušší je ten čas na stopkách jen vydělit čtyřmi a získat tak čas v minutách, než násobit... Díky za tuhle zkratku!

Zkratku mi poradil khorak (kdoví, jestli sem ještě chodí). V knize jsem to četl jak to ty píšeš.
  • 0

#33 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 11 duben 2011 - 07:55:57

dubraro: dik za navod, ono ta skuska vyzera celkom nadlho, vyskusam kazdopadne

Nadlho? 40 sekund při normálním vyvolávacím čase 10 min.
  • 0

#34 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 11 duben 2011 - 09:24:24

[quote name="dubraro"] [To je jen orientační zkouška, je lépe mít vyzkoušené a ověřené časy.
[quote="achernar
To je jasny, mit neco overenyho je vzdycky nejlepsi moznost. Ovsem tahle zkouska funguje velice spolehlive, muj kolega z FAMU a nejlepsi kamarad takhle vyvolaval vzdycky vsechno a hlavu si s tim nelamal. Velice uzitecny je to ale i pro nekoho, kdo se radeji drzi osvedcenych postupu - timhle zpusobem ale muze urcit treba nutne prodlouzeni vyvolavani pri vycerpane vyvojce. A dobre je to i tehdy, kdyz clovek najde nejaky exponovany film a nevi, co to je. Nektere se poznaji podle barvy, obzvlast kdyz se clovek drzi mensiho mnozstvi druhu, nekdy je to ale i tak zahada.
  • 0

#35 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 duben 2011 - 09:38:52

dubraro: dik za navod, ono ta skuska vyzera celkom nadlho, vyskusam kazdopadne

Nadlho? 40 sekund při normálním vyvolávacím čase 10 min.


hm, toz ja som to pochopil asi zle ...
pisal si "Čas vyděl čtyřmi a máš počet minut, jak dlouho by se měl film (na jmenovitou citlivost) vyvolávat."
mne z toho vyslo, ze skusobny cas vydelim 4 a dostanem cas vyvolavaci, tzn. pri vyvolavacom case 10 minut je cas skusobny 40 minut ...
  • 0

#36 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 11 duben 2011 - 09:41:13

dubraro: dik za navod, ono ta skuska vyzera celkom nadlho, vyskusam kazdopadne

Nadlho? 40 sekund při normálním vyvolávacím čase 10 min.


hm, toz ja som to pochopil asi zle ...
pisal si "Čas vyděl čtyřmi a máš počet minut, jak dlouho by se měl film (na jmenovitou citlivost) vyvolávat."
mne z toho vyslo, ze skusobny cas vydelim 4 a dostanem cas vyvolavaci, tzn. pri vyvolavacom case 10 minut je cas skusobny 40 minut ...


Zkusebni cas ve vterinach vydelis 4 a to cislo pouzijes na vyvolani nicmene v minutach.
  • 0

#37 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 duben 2011 - 11:12:43

ahaaaaaaaaaaaaa
:D
  • 0

#38 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 duben 2011 - 20:36:09

myslite, ze mozem obsah 5l balenia rozrobit v 1 litri destilky a tak skladovat? 5 litrov nevopcham do chladnicky ...
A potom samozrejme tento kvazistock nariedit podla potreby pred vyvolavanim?
Moze v tom byt nejaky problem?
  • 0

#39 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 16 duben 2011 - 20:57:30

myslite, ze mozem obsah 5l balenia rozrobit v 1 litri destilky a tak skladovat? 5 litrov nevopcham do chladnicky ...
A potom samozrejme tento kvazistock nariedit podla potreby pred vyvolavanim?
Moze v tom byt nejaky problem?


Jirinol by ti řekl, myslím, že rozdělává do 2,5 litru, to by se snad mělo rozpustit.
  • 0

#40 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 duben 2011 - 13:21:19

tak som skusal tu skusku s ustrizkom filmu a musim povedat, ze som tam teda nic nevidel, cakal som nejaky drasticky rozdiel, ale asi som to robil pri slabom svetle alebo co ...
vyvojka kazdopadne funguje, kedze som v nej nasledne film vyvolal bez problemov
  • 0

#41 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 červen 2011 - 12:35:15

tak som to zarobil na 2,5 litra, ale nejako sa to nechce uplne rozpustit, plavaju tam take miniaturne ciastocky, aj ked nic hrozne, skoro ich nevidiet ...
akurat, ze som ocakaval roztok farby vody a ono to je trosku nazltle alebo co ...
kazdopadne sa s balenim na 5l robi pekne na chuja ...
  • 0

#42 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 červen 2011 - 15:54:58

tak som to zarobil na 2,5 litra, ale nejako sa to nechce uplne rozpustit, plavaju tam take miniaturne ciastocky, aj ked nic hrozne, skoro ich nevidiet ...
akurat, ze som ocakaval roztok farby vody a ono to je trosku nazltle alebo co ...
kazdopadne sa s balenim na 5l robi pekne na chuja ...


???
já jsem asi před dvěma měsíci konečně dojel 5l Xtol rozmíchaný v prosinci 2009 na 2,5l koncentrát, rozlitý do 0,25l skleněných hnědých lahviček a strčný do špajzu. používal jsem ho jako one-shot v ředění 1+3 (tzn. jako stock 1+1) fachčil do poslední chvíle bez ztráty kytičky. :lol:
  • 0

#43 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 10 červen 2011 - 11:36:29

Vývojku míchám v poměru 1:1, tedy 250ml vývojky/ 250 ml vody na jeden film. Kvůli standartizaci výsledků ju dál nepoužívám, nemám proč umíchání mě vyjde relativně levně.
Tedy na 20 filmů (svitků) spotřebuju 5 litrů stocku.


Krakene, to znamená, že voláš v 1/2 litrovém tanku jeden svitek a vyleješ. Myslíš, že když mám ve stejném tanku Jobo 2 svitky na jedné cívce (když odhlédnu na nebezpčí slepení), že nevyvolám 2 filmy se stejným časem volání jako Ty a se stejnými výsledky?
Já jedu ty 2 filmy a pak z 5 litrů stocku Xtolu vyvolám při 1:1 teoreticky 40 svitků. Nebo uvažuju blbě?
pozn.: Nedělám to abych ušetřil peníze, ale čas při vyvolání více filmů. Samozřejmě to platí, pokud mám filmy nafocené stejně, nejlépe z jednoho místa a při stejném uvažovaném procesu N; N+1; N-1. Takže je to vlastně na diskusi o vydatnosti 1/2 litru Xtolu (Mytolu) 1:1, ne? :lol:
  • 0

#44 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 červen 2011 - 12:46:34


Vývojku míchám v poměru 1:1, tedy 250ml vývojky/ 250 ml vody na jeden film. Kvůli standartizaci výsledků ju dál nepoužívám, nemám proč umíchání mě vyjde relativně levně.
Tedy na 20 filmů (svitků) spotřebuju 5 litrů stocku.


Krakene, to znamená, že voláš v 1/2 litrovém tanku jeden svitek a vyleješ. Myslíš, že když mám ve stejném tanku Jobo 2 svitky na jedné cívce (když odhlédnu na nebezpčí slepení), že nevyvolám 2 filmy se stejným časem volání jako Ty a se stejnými výsledky?
Já jedu ty 2 filmy a pak z 5 litrů stocku Xtolu vyvolám při 1:1 teoreticky 40 svitků. Nebo uvažuju blbě?
pozn.: Nedělám to abych ušetřil peníze, ale čas při vyvolání více filmů. Samozřejmě to platí, pokud mám filmy nafocené stejně, nejlépe z jednoho místa a při stejném uvažovaném procesu N; N+1; N-1. Takže je to vlastně na diskusi o vydatnosti 1/2 litru Xtolu (Mytolu) 1:1, ne? :lol:


nemluvím nyní za Krakena, jemuž je otázka směrována, ale mohu za sebe říct, že tvoje úvaha je správná, v souladu s doporučeními k xtolu - na 1 kinofilm či svitek (plocha stejná) by lázeň měla obsahovat alespoň 100ml stocku - jsem vyvolával docela dost filmů i v ředění 1+3 a to dokonce v celkovém objemu 300ml, tj v lázni bylo pouze 75ml stocku, a naprosté pohodě.
Z toho mi vychází, že 500ml lázně 1+1 obsahuje 250ml stocku, pro 2 svitky současně je to naprosto bezpečné a to i na push, aniž by vývojce došel dech.
  • 0

#45 Česílko

Česílko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 září 2011 - 11:57:14

Ahoj, chtěl bych vyvolat kinofilm HP5 @800 v Xtolu. Neporadili byste mi časy pro ředění 1+1? Ilford uvádí 17 min. a Kodak 14:15 při 20stupních a skoro 3 min. mi přijde už docela velký rozdíl...Díky
  • 0

#46 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 27 září 2011 - 13:26:50

No až tak velký rozdíl to není (17*60)/(14*60 +15) = 1.193, takže rozdíl jako pro volání N a N+1 při zonové systému. Šel bych na to středním časem, případně podletoho co je na negativu (měkké sceny, kontrastní scény) se přiklonil k delšímu či kratšímu času, případně si udělal zkoušku na jiný HP5+ film nejen s vyvoláním ale s uděláním si i pozitivu.
  • 0

#47 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 září 2011 - 14:04:18

Ahoj, chtěl bych vyvolat kinofilm HP5 @800 v Xtolu. Neporadili byste mi časy pro ředění 1+1? Ilford uvádí 17 min. a Kodak 14:15 při 20stupních a skoro 3 min. mi přijde už docela velký rozdíl...Díky

přesně tak, jak praví Toff...
  • 0

#48 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 27 září 2011 - 14:06:18

No, myslím že Kodak má svoje časy vztažené k trochu intenzivnějšímu překlápěcímu rytmu. Prvních 30 sec. trvale a pak každých 30 sec. 5 sekund překlápět. Ilford 10 sec. každou minutu.
  • 0

#49 Česílko

Česílko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 září 2011 - 06:08:47

Díky
  • 0

#50 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 195 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 23 březen 2017 - 16:00:21

Zdravím vespolek.

Moc prosím o radu. Nemá někdo zkušenosti s Ilford Delta 100 a Kodak XTOL? Jaké ředění se vám nejvíce osvědčilo? Vím, že není podle Kodaku úplně bezpečné ředit XTOL nad 1+1, ale vy tu operujete i s ředěním 1+3. Potřeboval bych dosáhnou většího vyrovnávacího efektu.

Děkuji za případnou odpověď.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních