Přejít na obsah


Fotka

Olympus OM


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
908 odpovědí na toto téma

#151 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 21 leden 2010 - 14:31:42

Ještě jedna technická.
Mám pár starších M42(popř. M39) skel (Jupiter 85/2, starší Pentacony, Orestory) a rád bych to použil na OMku. Na ebay sem našel několik redukcí, ale všechno je to M42 na OM (4/3) - čili na bajonet moderních Olympus DSLR. Ten bajonet se neměnil, nebo je OM a OM (4/3) něco jinýho?
  • 0

#152 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 leden 2010 - 14:45:49

Berraneck: Až budeš mať OM3Ti za 6000,- Kč tak mi daj vedieť beriem všetkými desiatimi. :lol: Na ebay sú výnimočne a cenovo tak minimálne za dvojnásobok :D Tá mi ešte chýba. Ináč súhlas Pavel-P tie čierne OM1 bývajú drahšie a je ich menej. Tých strieborných je veľa a počkal by som si na nejakú moc peknú.
  • 0

#153 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 leden 2010 - 14:45:53

Ještě jedna technická.
Mám pár starších M42(popř. M39) skel (Jupiter 85/2, starší Pentacony, Orestory) a rád bych to použil na OMku. Na ebay sem našel několik redukcí, ale všechno je to M42 na OM (4/3) - čili na bajonet moderních Olympus DSLR. Ten bajonet se neměnil, nebo je OM a OM (4/3) něco jinýho?


bajonet 4/3 je OM podobný, možná by se tam narvat dal (nezkoušel jsem a nebudu), ale je to stejně k .... vlastně leda k macru. Flange-off distance ti nedovolí zaostřit na nekonečno. moje otázka zní: proč do kastle mercedesa montovat motor Škoda 100?
  • 0

#154 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 21 leden 2010 - 14:56:46

Ono by to bylo i k ničemu, žejo, protože by nešlo zaostřit na nekonečno, redukce je uzpůsobena jiné vzdálenosti objektivu od snímače. Každopádně pokud někdo máte Olympusí DSLR, mám tu redukci doma. Přišla mi s padesátkou.
  • 0

#155 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 21 leden 2010 - 14:58:21

tak to vypadá, když odeslání příspěvku nechám až na později :)
Jo ta redukce je pro mě nepotřebná, ale kdyby kolem vás šla redukce z OM skel na Canon bajonet, joo, to by se mi šiklo :)
  • 0

#156 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 21 leden 2010 - 15:10:32

Proč M42 na Olmypusu? protože už je mám, protože mi Spotmatic zlobí, protože to jsou k určitým účelům nepostradatelný skla, protože mají charakter, kde jinde je clona s 19ti lamelama tvořící téměř dokonalý kruh, atd,atd. (Triotar 135/4, Orestor 135/2.8, Jupiter 85/2, Tair 135/2.8, Flektogon 35/2.4, SuperTakumar 50/1.4...mám toho hodně)

Vážně tady nikdo nebude hájit M42 skla? :D
Jsou to prostě semtam starý optický návrhy se všema "vadama", ale taky ze všema pozitivama, který to přinášel. Obraz není sterilně dokonalý, pozadí mimo DOF je kruhově deformované, atd, atd.

K redukci - Tady by záleželo, na jak daleko se dá zaostřit. O nekonečno mi nejde, protože tím plácám portréty (ostřeno cca na 5m). Jestli nebude jednodušší zprovoznit toho Spotmatica :lol:
  • 0

#157 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 leden 2010 - 15:15:35

tak to vypadá, když odeslání příspěvku nechám až na později :lol:
Jo ta redukce je pro mě nepotřebná, ale kdyby kolem vás šla redukce z OM skel na Canon bajonet, joo, to by se mi šiklo :D


pokud máš tu redukci s osazením pro zamáčknutí kolíku, tak o ni zájem mám. Já svoji věnoval potřebnému kamarádovi a druhou už jsem nesehnal, prostou bez toho rantlu nechci.
  • 0

#158 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 leden 2010 - 15:23:01

Proč M42 na Olmypusu? protože už je mám, protože mi Spotmatic zlobí, protože to jsou k určitým účelům nepostradatelný skla, protože mají charakter, kde jinde je clona s 19ti lamelama tvořící téměř dokonalý kruh, atd,atd. (Triotar 135/4, Orestor 135/2.8, Jupiter 85/2, Tair 135/2.8, Flektogon 35/2.4, SuperTakumar 50/1.4...mám toho hodně)

Vážně tady nikdo nebude hájit M42 skla? :D
Jsou to prostě semtam starý optický návrhy se všema "vadama", ale taky ze všema pozitivama, který to přinášel. Obraz není sterilně dokonalý, pozadí mimo DOF je kruhově deformované, atd, atd.

K redukci - Tady by záleželo, na jak daleko se dá zaostřit. O nekonečno mi nejde, protože tím plácám portréty (ostřeno cca na 5m). Jestli nebude jednodušší zprovoznit toho Spotmatica :lol:


Neplivu po M42 sklech, ale kombinace CZJ skla a OMtěla mi připadá "ideologicky nečistá". Pokud ti můžu pomoci, jeden Spotmatic je u mně navíc... tak mi různě časem procházely rukama, že jsem si nechal jen dva nejhezčí kousky v moc dobrém stavu. Volný je teď Honeywell Pentax Spotmatic 2, pokud máš na něj chuť. Směna za něco ze tvých volných zásob možná - taky podle chuti :D
  • 0

#159 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 21 leden 2010 - 16:07:12

Vážně tady nikdo nebude hájit M42 skla? :lol:

Nejde o to hájit či nehájit M42. Také tu mám ještě Flektogony 24/3,5 a 50/4. Kdybych mohl tu 24ku použít na OM, vůbec bych neváhal, věřím, že soupeřů moc nemá.
Ale nikde jsem nenarazil na vhodnou redukci, nikdo jí nedělá. Takže tam opravdu asi nejde zajistit to zaostření na nekonečno. Pátral jsem po tom, ale bez úspěchu.
Bajonet OM a 4/3 není stejný, nelze to zaměnit.
Takže dneska toho Takumara mohu použít leda na ten E-systém, Praktiku jsem prodal. Když ho otočím obráceně - makro s tím vypadá docela pěkně. Ale makro nefotím.
  • 0

#160 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 21 leden 2010 - 20:56:23

No dobře, asi je to opravdu "škrabání pravou rukou za levým uchem".

Jirinol : díky za nabídku, ale můj Spotmatic je funkční, akorát pár snímků (3-4) z filmu má tmavý přechod v pravé půlce fotky (zlobí závěrka). A naposled sem se už naštval, protože by to určitě byly ty nejlepší fotky...a jak se člověk nemůže 100procent spolehnout na foťák, tak je to špatný. Ptal jsem se na opravu a generálka by vyšla na cca 1000,- (což mi připadalo hodně, ale začíná se mi po nich stýskat)

OMko je luxus. Ovládáním, hledáčkem...a snad je tam i slušná odolnost (OMka jsou v tom, co vydržely legendární). Mám krátce OM10 a OM2n a zatím jsem nadšený. Škoda že není něco dostupnýho v podobný kvalitě pro M42 (možnosti znám...Fujica, myslím, že Bessa..., Mamiya, Spotmatic...více vlákno o M42), ale je to buď starší výroba, nebo vysoká cena.
  • 0

#161 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 21 leden 2010 - 21:04:52

podle mě mezi klasickejma slr při vší úctě k ostatnim krásnejm strojům neexistuje ekvivalent óemka vůbec. nemluvim vo lepší/horší, řikam ekvivalent. ten skutečnej je pak jedině leica, jakkoliv to asi zní divně
  • 0

#162 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 leden 2010 - 07:42:42

Jen mě překvapilo, že u té jedničky mi přijde, že víc mlátí zrcátko, než jak si vzpomínám z OM2n. U toho to bylo takové mlaask takdy to je takové mlaaplác. Je to tak?
  • 0

#163 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 22 leden 2010 - 08:04:46

Jen mě překvapilo, že u té jedničky mi přijde, že víc mlátí zrcátko, než jak si vzpomínám z OM2n. U toho to bylo takové mlaask takdy to je takové mlaaplác. Je to tak?

Nemáš v kritickém stavu tu pěnovku o kterou se to zatavuje?
Vše je relativní, vem si do ruky praktiku a hned z OMka bude tichý klidný mylááášek.
  • 1

#164 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 22 leden 2010 - 08:25:06

Právě proto se na to ptám, hromada lidí tady má oboje...
  • 0

#165 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 22 leden 2010 - 08:30:16

akusticky tyhle pocity z jedničky mam taky, v reálu - na obraze se mi zdá, že lze udržet naprosto stejný časy se stejnym výsledkem
  • 0

#166 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2010 - 10:06:07

Právě proto se na to ptám, hromada lidí tady má oboje...

je to tak, stav nárazníku zrcátka a taky moc důležitá volba materiálu pro jeho výměnu. Kromě OM-3 a low-level xx posledních verzí mám všechna OM těla, jdou všechny tak pěkně potichoučku, :-)
  • 0

#167 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2010 - 10:09:50

[quote name="tomas_tnt"]

OMko je luxus. Ovládáním, hledáčkem...a snad je tam i slušná odolnost (OMka jsou v tom, co vydržely legendární).

souhlas. OM=Rolls-Royce, Spotmatic=Bentley, Nikon=Landrover.
  • 0

#168 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 22 leden 2010 - 11:55:51

upadla mi moje první om2 na žulovou dlažbu z výšky pasu, brutálně se prohnul horní mosaznej plech a zablokovaly se zadní dvířka. film jsem dofotil, šroubovákem a kombinačkama doslova "rozlousknul" ten zadek, abych se dostal k filmu. film jsem vyvolal - snímky před a po v nezměněný kvalitě, opravář klempířskym způsobem vyťukal vrchní kryt a narovnal přírubu objektivu a fotí se dál :( to je technika :)
  • 0

#169 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2010 - 12:54:24

No dobře, asi je to opravdu "škrabání pravou rukou za levým uchem".

Škoda že není něco dostupnýho v podobný kvalitě pro M42 (možnosti znám...Fujica, myslím, že Bessa..., Mamiya, Spotmatic...více vlákno o M42), ale je to buď starší výroba, nebo vysoká cena.


Zkus tohle: občas se objeví

tento šperk
  • 0

#170 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 leden 2010 - 13:00:48

další možnost, jak vyřešit třeba záložní a nedrahé tělo pro dobré M42 objektivy a nebýt odkázán na mlátičky typu Praktica či Zenit, je např. levná, lehoučká a spolehlivá Minolta, např. XG-M, (o přednostech jeho hledáčku už snad ví všichni, kdo mají oči, přednost clony i plně měřený manuál), nebo Contax 139q (který většinou potřebuje nový polep) M42 adaptér pro Minoltu i Contax za pár drobných. Odzkoušeno, žádný problém, pracovní clona jak za starých časů... občas nasadím též.
  • 0

#171 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 leden 2010 - 10:09:09

Moje zkušenost s redukcí M42 na OM je taková rozpačitá, mám jednu a i když bylo v popisu, že umožní zaostření na nekonečno, tak mi to nějak nefunguje, alespoň u CZJ 80/1,8, o který mně šlo. Což by mi u tohoto objektivu ani nevadilo, že se ostří tak do 6-8 metrů, ale hlavně mi vadí že ta redukce působí jako telekonvektor, z 80 je najednou 100 (porovnáním si jiným objektivem), což mi vadí více. Škoda že neexistuke něco jako ta redukce na Pentaxe, která je jen mechanická a přizpůsobí rozdíl mezi rozměry bajonetů bez toho optického členu, který má ta redukce na OM. Mechanicky by to mohlo jít, když přiložím ten objektiv přímo na přírubu fotoaparátu, tak do zrcátka nezasahuje, ale podotýkám že to mám vyzkoušené jen s tímto objektivem a OM-2N.
  • 0

#172 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 25 leden 2010 - 11:01:12

podle mě mezi klasickejma slr při vší úctě k ostatnim krásnejm strojům neexistuje ekvivalent óemka vůbec. nemluvim vo lepší/horší, řikam ekvivalent. ten skutečnej je pak jedině leica, jakkoliv to asi zní divně


Tohle bych podepsal - OM je skutečně unikát.
Mám-li být upřímný, tak mě osobně nadšení pro OM lehce opustilo, v minulosti jsem tyto Oly děsně žral a mrzelo mě, že na ně nemám, teď když jsem si je mohl jako nostalgický kousek dovolit, tak mi najednou přijde dost věcí řešených celkem neprakticky a navíc se naráží i na některé nedokonalosti.
Jenže to není nijak v rozporu s první větou - prostě je to systém, který je svůj a určité kouzlo mu nikdo upřít nemůže - někdo to bude milovat, někdo tolik ne, ale respekt asi bude obecný...
  • 0

#173 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 25 leden 2010 - 13:22:42

prosimtě, co ti přijde na óemkách nepraktickýho? :?
  • 0

#174 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 25 leden 2010 - 13:41:13

prosimtě, co ti přijde na óemkách nepraktickýho? :?

Tak třeba mi zrovna moc neimponuje ten volič času u objektivu - tady jasně upřesňuju klasiku třeba Pentaxu LX či Nikonu FE2. Dál mě třeba docela zklamal u Oly OM-4 ten kix se samovybíjecí baterkou - sice to u pozdějších sérií opravili, ale pustit tohle ven je samo o sobě síla. Vůbec celá ergonomie volb režimu měření atd u OM-4 je taková divná...

Jinak ale hezký přístroj, to co píšu neber jako nějakou ostrou kritiku, spíš to myslím tak, že kdybych s odstupem vybíral svého největšího "miláčka" mezi "klasickými MF SLR", tak bych asi dal před Oly jednak Pentax LX a pak možná i některé klasické Nikony, Olympusy (asi hlavně OM2N) by byly v mém soukromém žebříčku někde kolem čestného třetího místa :)
  • 0

#175 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 leden 2010 - 13:43:52

mi najednou přijde dost věcí řešených celkem neprakticky a navíc se naráží i na některé nedokonalosti.


jsem jedno ucho :?
já jedinou vadu na OM systému vidím v tom, že s ním nedokážu udělat dost často tak dobrou fotku, jakou bych rád.... ale za to OM asi nemůže. :)
  • 0

#176 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 25 leden 2010 - 13:52:18

No taky sem jedno ucho .-) A stavím se do fronty za Mamiyak a Jirinola dožadujíc se vysvětlení :?

S OM-4 máš pravdu, ale částečně, oni pak pokud vím nabízeli výměnu elektroniky, tedy už mi není jasné zda za úplatu či nikolivěk.

Některým se může zdát jako nepraktické, že není vidět nastavená clona, případně čas, to podle typu OMka... ale řekněme si, jednou to nastavím... a pak už jemně ladím clonu nebo čas o jednu hodnotu dolů nebo nahoru... a to pěkně prosím bez toho že bych musel nějak přesouvat ruku od ostření...
  • 0

#177 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 25 leden 2010 - 16:42:45

mně ten volič zkraje přišel zvláštní, dneska už v podstatě nemůžu mít jinej foťák v týhle kategorii, protože žádnej jinej nemá volič času, u kterýho není nutný přehmatávat "přes hlavu" resp. sundavat kameru od oka

zvyklosti a návyky sou pochopitelně jedna věc, ale tady se podle mě zjevně právě jedná právě o velkou praktičnost!!!
  • 1

#178 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 leden 2010 - 16:57:37

Ano, i mně se to zdá jako velká výhoda a také hlavní důvod, proč jsem se k OM zase vrátil. Jediná škoda, že u OM1 je všechno na slepo, takže pro nastavení musím překoukávat z hledáčku na foťák. Nevím, jestli to je náhoda, či to tak chtěli, nicméně alespoň velmi oceňuji to, že poslední "bezpečné" časy jsou v "nulové, horizontální" poloze toho voliče, takže si člověk jen tak při rychlohledání vhodného času nechtěně nenastaví osminu atp...
  • 1

#179 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 25 leden 2010 - 17:09:30

jestli se nepletu, tak další firma, která byla cirka po čtvrtstoletí schopná realizovat u ve velkym výráběnýho přístroje podobný "jednoruký" ovládání, byl canon s jejich kolečkama zezadu a svrchu - těžká elektronika ovšemže :-) mně to u toho óemka přijde jednoduše geniální :D
  • 1

#180 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 25 leden 2010 - 17:25:47

mně ten volič zkraje přišel zvláštní, dneska už v podstatě nemůžu mít jinej foťák v týhle kategorii, protože žádnej jinej nemá volič času, u kterýho není nutný přehmatávat "přes hlavu" resp. sundavat kameru od oka

zvyklosti a návyky sou pochopitelně jedna věc, ale tady se podle mě zjevně právě jedná právě o velkou praktičnost!!!


Tohle je zbytečná debata - jasně jsem napsal, které z těch klasických foťáků preferuji já sám tak nějak "citově", nikde netvrdím, že jde o nějaké exaktní důvody.
Mimochodem osobně si myslím, že z hlediska ovládání stejně tyhle klasické foťáky nemají nárok ve srovnání s EOSem (analogovým i digi, to je fuk) a obecně "dvoukolečkovými" těly, ale opět - neřeším, debata je o klasických MF tělech :D
  • 0

#181 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 25 leden 2010 - 17:38:27

jestli se nepletu, tak další firma, která byla cirka po čtvrtstoletí schopná realizovat u ve velkym výráběnýho přístroje podobný "jednoruký" ovládání, byl canon s jejich kolečkama zezadu a svrchu - těžká elektronika ovšemže :-) mně to u toho óemka přijde jednoduše geniální :D


Koukám že jsi mě trochu předešel s tím EOSem. Jen pro pořádek ale dodávám, že těch přístrojů ovladatelných takto bylo víc, třeba Ricoh KR10M měl tlačítka UP/DOWN vedle spouště a jelikož časy byly vidět v hledáčku, tak se to taky dalo ovládat aniž bys musel někam "překoukávat", do jisté míry podobně to měl i Pentax Super ME a pak Program A a Super A (taky na tlačítka). Mimochodem KR10M i Program A jsem ve své "Pentax éře" měl, takže toto píšu z praxe a zejména ten Ricoh je obecně přístroj, který docela stojí za pozornost, uměl toho docela hodně, "klasikům" ale asi nebude po chuti vestavěný převíječ.
  • 0

#182 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 leden 2010 - 17:40:50

jestli se nepletu, tak další firma, která byla cirka po čtvrtstoletí schopná realizovat u ve velkym výráběnýho přístroje podobný "jednoruký" ovládání, byl canon s jejich kolečkama zezadu a svrchu - těžká elektronika ovšemže :D mně to u toho óemka přijde jednoduše geniální :-)

Mno ono se to dá dost dobře(bez nějakého přehmatávání nebo sundavání kamery od oka) ovládat už u AE-1 a A-1. A to nejsou žádné těžké eletroniky, nýbrž elektroniky lehké. :D
  • 0

#183 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 25 leden 2010 - 18:44:33

Měl jsem A-1 a mám OM-4. Obojí mi přijde z hlediska ergonomie naprosto v pohodě. Pouze na OM-4 je výhoda větší robustnost a jednodušeji sehnatelné baterky. A-1 je přece jenom plasťáček; na druhou sem neměl v ruce F-1, to by měla být konkurence pro OM-4.

Stejně tyhle kecy jsou o ničem, i Nikon je výborný, a Leica taky. Jinak by se s nimi nefotily super fotky, že ano.
  • 0

#184 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 25 leden 2010 - 20:32:25

Stejně tyhle kecy jsou o ničem, i Nikon je výborný, a Leica taky. Jinak by se s nimi nefotily super fotky, že ano.


nejsou :oops: jsme tu v diskuzním fóru právě o týhle technice. zbytečnej kec je vodkazovat na nějaký obecný, neznámý, dobrý fotky! promiň
  • 0

#185 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 25 leden 2010 - 23:41:56

v čem je tak moc skvělý muset ovládat 1 rukou (levou) clonu, čas a ostření zároveň? netvrdím, že je potřeba nastavovat všechno najednou, ale... ?

ptám se, bo nikonu ovládám levou rukou jen ostření a clonu (+ v hledáčku neustále vidím zvolené clonové číslo), přičemž ukazováčkem pravé ruky pohodlně otáčím voličem časů (minimálně na F3 a FE2 to jde bez toho, že bych musel oddalovat oko od hledáčku) a zvolený čas se mi taktéž zobrazuje, včetně informace o (ne)korektnosti expozice, v hledáčku. pak už člověk jen ukazováčkem zmáčkne spoušť. tento systém mi přijde poměrně rychlý a intuitivní.
  • 0

#186 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 25 leden 2010 - 23:54:14

muset cokoliv skvělý neni :oops:
  • 0

#187 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 leden 2010 - 00:44:10

v čem je tak moc skvělý muset ovládat 1 rukou (levou) clonu, čas a ostření zároveň? netvrdím, že je potřeba nastavovat všechno najednou, ale... ?


v jenom případě je pro mě volič časů OM u bajonetu šikovný docela. Dlouhé tele na pažbě s pažbovou drátěnkou, pažba zaražená v rameni a pravá ruka holt musí držet s ukazovákem na spoušti. levá je volná, ovládá ostření (připadně zoom-ring), clonu a čas a při expozici podpírá tu kládu. tam to přehazování ruky na klasický volič vpravo nahoře u jiných těl jaksi není moc pohodlné. To je jediný případ, kdy raději beru OM, v případě potřeby i s motorem. Jinak je mi to v zásadě fuk, jestli volič času je tam či onam, člověk si zvykne na ledacos :oops:
  • 0

#188 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 26 leden 2010 - 01:06:27

Skvělé.. záleží, jak fotíš. Na om4 zvolím clonu, a o čas se nestarám, jedu na automatiku - která je dostatečně spolehlivá. A pořád mám v záloze skvělé bodové měření. Oproti F3 je lehčí a menší o třetinu, má o fous větší hledáček - pro mě důležitější parametry. Z mého pohledu je to jen a pouze o vkusu, třeba tvou popisované "volené času jenom ukazovákem" mi moc nešlo. Z tohodle pohledu mě bavila elektronika Canonu A-1, pouze samé kolečka, prakticky jak dnešní zrcadlovky - levá ruka se stará o ostření, pravá o expozici.

Pořád si ale myslim, že dokud si to člověk pořádně neosahá, inetová diskuze je pouze odpíchutí.
  • 0

#189 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 26 leden 2010 - 01:33:29

v čem je tak moc skvělý muset ovládat 1 rukou (levou) clonu, čas a ostření zároveň? netvrdím, že je potřeba nastavovat všechno najednou, ale... ?


Je to taková sexy výstřednost. Láska je slepá, víš co... :oops:
  • 0

#190 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 26 leden 2010 - 13:16:13

dík za reakce!
též jsem zastáncem názoru, že zvyknout se dá na všechno (vždyť i první nikkormaty to snad měly podobně), zajímal mne především přístup aktivních uživatelů.
o automatice (časové - priorita clony) om4 netřeba mluvit - na f3 to mám taky :) ikdyž poslední dobou to používám čím dál tím méně... jaksi se mi to ruční volení automatizuje.
  • 0

#191 BiCZ

BiCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 leden 2010 - 00:18:10

Tak jsem se dneska stal konecne majitelem olympusu om-2 se zuiko 28/2.8. Po prechodu z Prakticy je pro me snad vetsi nezvyk, ze je spoust na vrsku aparatu a ne na predni casti, nez nastavovani casu u objektivu. Kazdopadne jsem z toho strojecku uplne nadseny :wink: Krasne maly, klidny tichy ... presne jak jsem si ho predstavoval z vasich ohlasu :D
  • 0

#192 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 28 leden 2010 - 03:00:23

Tak to gratuluji ke koupi a ať slouží:D

A pozor, záhy po nákupu OMka dochází k nakažení se zuikoholismem :wink:
  • 0

#193 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 30 leden 2010 - 12:30:28

objavil som velmi pekne pdf o tom ako sa chova meranie OM1 pri roznych napetiach, roznych adapteroch a pri roznej intenzite svetla...

http://olympus.demen...iodeVer2_1C.pdf

resume je take ze cim intenzivnejsie svetlo, tym vacsia chyba. mam dojem ze nieco podobne bude platit pre vsetky masinky ktore vyzaduju 1.35 ortutovku...
  • 0

#194 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 31 leden 2010 - 22:16:20

Musím... musím... musím vám to ukázat. Todle jsem tedy nevydražil, ale je to nádhera... a po dlouhém čase vidím, že to bylo v celku dostupné :wink:
  • 0

#195 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 31 leden 2010 - 22:19:42

Taky jsem to sledoval.. za ty prachy je to mazec:)
  • 0

#196 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 31 leden 2010 - 22:23:20

hnus, hnus, hnus.
  • 0

#197 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 31 leden 2010 - 22:29:46

hnus, hnus, hnus.

Bodejť, že se ti to nelíbí... není to černý, a zabralo by ti to půlku vitrínky :wink:
  • 0

#198 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 31 leden 2010 - 22:29:47

Ty voe, to je Hubbleův teleskop, ne? :wink:
  • 0

#199 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 31 leden 2010 - 22:32:16

hnus, hnus, hnus.

Bodejť, že se ti to nelíbí... není to černý, a zabralo by ti to půlku vitrínky :)


hlavně je to ohavné tele :wink:
  • 0

#200 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 31 leden 2010 - 22:33:30

hnus, hnus, hnus.

Bodejť, že se ti to nelíbí... není to černý, a zabralo by ti to půlku vitrínky :)

Ne, není to širokáč:) Což je zásadní chyba. Ale za ty prachy myslím lepší sklo nekoupíš, jako investice dobré:wink:
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních