Přejít na obsah


Fotka

Olympus OM


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
908 odpovědí na toto téma

#201 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 únor 2010 - 08:54:55

hnus, hnus, hnus.

Bodejť, že se ti to nelíbí... není to černý, a zabralo by ti to půlku vitrínky 8-O


hlavně je to ohavné tele :)


Musim to nalinkovat předsedovi :)
  • 0

#202 pavPav

pavPav

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 únor 2010 - 20:36:23

Zdravím nově všechny přítomné,
i v tomto vlákně se obracím s dotazem ohledně expozice kontrastních scén. Uvažuji totiž o koupi olympusu om2n - jeden právě zkouším, ovšem jsem zvyklý na bodové měření expozice ze svého nikona f75 při focení kontrastních scén. A tak se ptám, jestli proto není lepší om2sp? Případně, jak na bodové měření expozice vyzrát, když ji foťáček (om2n) nemá.
Díky za tip.
pavel
  • 0

#203 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 5 únor 2010 - 20:48:59

Ahoj pavpav. Sem tu taky nováček, a zdravím nového kolegu :-)
Bez bodového měření se obejdeš. OM2n sice nemá bodové měření, ale zato má slušně řešenou korekci expozice. Pokud narazíš na scénu, kde je potřeba korigovat automatiku, tak prostě pootočíš voličem ISO (korekce expozice) požadovaným směrem.
Praxe - pokud fotím proti jasné obloze, tak si proměřím "spodek scény" a podle toho co mi vyjde přizpůsobím čas. Obecně bych ale řekl, že má Om2 vychytané měření expozice (viz článek na paladixu) a pro mě to byl obrovský skok kupředu (přešel jsem z Pentaxe spotmaticu). Chce to prostě zkoušet, zkoušet, zkoušet.
  • 0

#204 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 5 únor 2010 - 20:52:25

Zdravím nově všechny přítomné,
i v tomto vlákně se obracím s dotazem ohledně expozice kontrastních scén. Uvažuji totiž o koupi olympusu om2n - jeden právě zkouším, ovšem jsem zvyklý na bodové měření expozice ze svého nikona f75 při focení kontrastních scén. A tak se ptám, jestli proto není lepší om2sp? Případně, jak na bodové měření expozice vyzrát, když ji foťáček (om2n) nemá.
Díky za tip.
pavel


nazdar pavle, vítej na temný, tady teprv poznáš pacienty... :-):lol:

expozice kontrastních scén je samostatný téma a o měření obecně je tu už dost vláken... nicméně - měření u om2 je natolik dobrý, že při běžný kinopraxi - foršus +1/3 EV ti pobere slušně většinu scén, který s touhle technikou má smysl fotit a tam kde to už neplatí si pomůžeš snadno i bez spotu změřením stínů a prací s manuálem. pokud by ses chtěl pouštět do nějakejch komplikovanejch scén s rozsáhlym proměřováním, skončíš stejně u ex.ex a pravděpodobně i většího formátu, což spolu nepřímo souvisí

om2sp bejvá mezi ortodoxníma óemkářema považovanej za míň spolehlivej stroj s některejma projevama neprofi strojů - holt zas elektronika navíc...
  • 0

#205 pavPav

pavPav

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 únor 2010 - 21:46:06

Díky za přijetí, milí temnokomorníci!
Budu tedy om2ce důvěřovat, že umí exponovat líp než já:-) Jen trochu mám problém s tou korekcí, neumím totiž dobře odhadovat, o kolik mám kdy expozici korigovat... Nuž, jdu dál zkoušet tu em2ku, která mě fascinuje... a vlastně ani nevím proč.
pp
  • 0

#206 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 5 únor 2010 - 21:59:50

třeba tady taky
a nebo tady tak trochu, si přihřeju svoji polívčičku... :-)
  • 0

#207 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 5 únor 2010 - 22:30:13

OM-2SP není špatný, jen má oproti OM-2n nechutně malý hledáček. spot nepotřebuješ (byť i tak je fajn) pokud nefotíš na diáky.
  • 0

#208 pavPav

pavPav

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 únor 2010 - 22:58:05

a nebo tady tak trochu, si přihřeju svoji polívčičku...


Ta polívčička je docela chutná, kdyby byl nášup, dal bych si... :-) Najdu někde i další díly?

díkP
  • 0

#209 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 únor 2010 - 14:20:27

mam mozno taku blbu otazku. silne uvazujem nad OM2n, ale nemal som moznost si ho este osahat, dufam ze coskoro budem mat prilezitost, tak zatial len zo zvedavosti:

Svoju Praktiku BC1 som daroval priatelke, ktorej tento stroj vyhovuje. Do mojej vacsej ruky zial nesedel, je tam maly uchop pre pravu ruku ale vacsi problem ale skor ze su na uchyte rozne neprijemne hrany.(himatic f sa mi drzi bez problemov)

Ked pozeram na OM2 na obrazku, tak sa mi zda ze miesta je tam dost, ale odstrasuje ma ta obrovska packa na samospust.

Nezavadzia vam? Pripadne, da sa nejak jednoducho odstranit?
  • 0

#210 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 9 únor 2010 - 14:22:23

Páčka je v klidu. A dycky si můžeš koupit grip, není tak drahý, a zrovna jej prodávám:)
  • 0

#211 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 únor 2010 - 14:26:44

hmm. pozeram ze grip na om2n nepasuje
  • 0

#212 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 únor 2010 - 14:33:21

ci si myslel winder? to je moc velke, to nechcem :wink:
  • 0

#213 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 9 únor 2010 - 14:53:13

Sry, měl jsem opravdu na mysli winder. Je pravda, že pak foťák opravdu není malý, zase se ale drží výrazně líp.
  • 0

#214 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 únor 2010 - 14:57:48

Sry, měl jsem opravdu na mysli winder. Je pravda, že pak foťák opravdu není malý, zase se ale drží výrazně líp.


fakt je, že s motorem či winderem je držení OMka fajn, vyváženost s dlouhým teletem je lepší, ovšem ztrácí se obrovská výhoda OM - tichost závěrky.
  • 0

#215 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 10 únor 2010 - 15:19:34

Používat winder je fajn, ale ten zvuk:-))) Je to snad jediná věc, která mi vadí u OM2N je že nemá možnost uchycení gripu (což třeba OM20 má a je to děsně fajn), ale vyřešil jsem to tak, že jsem si koupil takový ten klasický dvoudílný kryt, třeba na e-bay je jich plno, mám neoriginální, úplně nepoužitý za 2USD, poštovné bylo dražší, tuším 6USD, takže celkově vyšlo docela levně a používám jen tu spodní část, jednak to chrání proti odření zadní strany třeba o zip bundy a pak se to lépe drží. Ale fajnové jsou ty originální, v hnědé kůži:-)
  • 0

#216 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 10 únor 2010 - 15:46:12

Používat winder je fajn, ale ten zvuk:-))) Je to snad jediná věc, která mi vadí u OM2N je že nemá možnost uchycení gripu (což třeba OM20 má a je to děsně fajn), ale vyřešil jsem to tak, že jsem si koupil takový ten klasický dvoudílný kryt, třeba na e-bay je jich plno, mám neoriginální, úplně nepoužitý za 2USD, poštovné bylo dražší, tuším 6USD, takže celkově vyšlo docela levně a používám jen tu spodní část, jednak to chrání proti odření zadní strany třeba o zip bundy a pak se to lépe drží. Ale fajnové jsou ty originální, v hnědé kůži:-)



ak myslis taketo nieco: http://cgi.ebay.com/...=item4a9e59e356
tak podobne som mal na praktike a drzala sa mi v tom snad este horsie a ani sa mi to nepacilo na pohlad, takze to slo dole :-/
  • 0

#217 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 únor 2010 - 11:20:39

jj, je to přesně něco takového, sice to moc krásy nedodá, ale svůj účel to splní-) Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 0

#218 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 únor 2010 - 07:58:22

tak ti nevím, nějak mi ten obal z praktiky na OMko pocitově nesedí... a tento měkký možná ani prakticky, orig. kožený je pevnější, má jinak řešené držení, nikoli na šroub, takže rychlejší manipulace při výměně filmu. navíc nějak moc nechápu, jak by mohl nahradit grip pro pevnější úchop..
  • 0

#219 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 únor 2010 - 08:46:13

To není z praktiky, je to neoriginální pouzdro pro OM, má na rozdíl od originálního uchycení do stativového závitu, zase nepotřebuju tak rychle měnit film, když mi vydrží cca 1měsíc:-) S originálním nemám zkušenost, nehledě na to že za zachovalé hnědé, které vypadá parádně, se mi nechce dávat 30-40USD plus poštovné. Lépe se mi to drží právě kvůli tomu vybrání co je u páčky samospouště, tedy v místě kde je u OM4,3,20 ten přídavný grip. Ale jak jsem napsal, je to čistě individuální. vyhovujeme mi to i kvůli ochraně před nárazy a odřením.
  • 0

#220 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 únor 2010 - 08:49:06

A ještě abych doplni, není měkký, uvnitř je nějaká plastová destička, která to tvaruje.
  • 0

#221 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 únor 2010 - 09:47:34

je to neoriginální pouzdro pro OM,....... za zachovalé hnědé, které vypadá parádně, se mi nechce dávat 30-40USD.


proti gustu žádný dišputát... taky bych za futrál tolik peněz nedal :wink:
  • 0

#222 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 12 únor 2010 - 10:44:30

mně se někde ten hnědý futrál válí... ale kde .. tím si vůbec nejsem jistý. Prostě mám rád kontakt tělo na tělo :wink:
  • 0

#223 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 12 únor 2010 - 12:48:17

mně se někde ten hnědý futrál válí... ale kde .. tím si vůbec nejsem jistý. Prostě mám rád kontakt tělo na tělo :-)


chápu, mam to podobně :) u nás bigotních to ostatně ani skoro jináč nejde :wink:
  • 0

#224 achi

achi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 únor 2010 - 13:36:54

S tím mi nezbývá než souhlasit, i když z čistě praktických důvodů to pouzdro používám, tak přesto je to velké potěšení držet v ruce tělo ničím nezakryté, úplně jiný pocit. Takže si ho občas také dopřávám:-)
  • 0

#225 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 únor 2010 - 13:44:41

ano, pocit je to fajn, ale ochrana je přeci jen taky důležitá věc :wink:
  • 0

#226 BiCZ

BiCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 únor 2010 - 02:17:08

Tak to gratuluji ke koupi a ať slouží:)

A pozor, záhy po nákupu OMka dochází k nakažení se zuikoholismem :-D


Tak zvetsuji prvni fotky a vazne se zacina dostavovat i zuikoholismus :) Jen mam trosku problem s ostrenim za spatnych svetelnych podminek. Nemam matnici s ostricim klinem, ale jen 'nejakyma kostickama' uprostred a vsechny spoustu portretu mam zaostreno mimo oci :( Nejsou nejake figle jak s tim uspesne ostrit i pri spatnem svetle? Nebo si proste musim zvyknout?

Aspon trosku k tematu: To telo je fakt radost drzet nahe, tak to transportuji v male prirucni brasnicce a kdyz fotim tak mi aspon neprekazi zadne casti pouzdra.
  • 0

#227 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 únor 2010 - 08:54:32

Jen mam trosku problem s ostrenim za spatnych svetelnych podminek. Nemam matnici s ostricim klinem, ale jen 'nejakyma kostickama' uprostred a vsechny spoustu portretu mam zaostreno mimo oci 8-) Nejsou nejake figle jak s tim uspesne ostrit i pri spatnem svetle? Nebo si proste musim zvyknout?


Jestli to tělo aparátu máš opravdu v dobrém stavu, pak bych doporučil hledat matnici 1-13 nebo 1-14, případně velmi jemnou 1-8, pokud budeš používat méně světelná skla.
zde
  • 0

#228 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 13 únor 2010 - 08:56:47

Tak zvetsuji prvni fotky a vazne se zacina dostavovat i zuikoholismus 8-) Jen mam trosku problem s ostrenim za spatnych svetelnych podminek. Nemam matnici s ostricim klinem, ale jen 'nejakyma kostickama' uprostred a vsechny spoustu portretu mam zaostreno mimo oci :) Nejsou nejake figle jak s tim uspesne ostrit i pri spatnem svetle? Nebo si proste musim zvyknout?

Vyměnit matnici za tu která má klíny. Ty kostičky jsou mikrorastr. Doporučuji si nastudovat toto: 1. přehled matnic 2. přehled zaměřený na makro
Pokud to myslíš vážně tak si sežeň 2-4.
  • 0

#229 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 únor 2010 - 09:30:01

2-4 ani 2-13 nejde dát na OM-1(n) ani na OM-2(n), na to pozor.
(2-13 mám na OM-4, fajnová, 1-13 není tak jasná, mám na OM-1 i OM-2)
  • 0

#230 BiCZ

BiCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 únor 2010 - 12:39:35

Skvela stranka. Diky za rady a tipy jdu to poradne prostudovat.
  • 0

#231 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 únor 2010 - 14:12:42

něco rychle a přehledně najdeš i tady
  • 0

#232 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 13 únor 2010 - 14:24:51

2-4 ani 2-13 nejde dát na OM-1(n) ani na OM-2(n), na to pozor.
(2-13 mám na OM-4, fajnová, 1-13 není tak jasná, mám na OM-1 i OM-2)

Ops... to sem opomněl. Mám ve všech třech tělech (OM-1m, OM-2SP, OM-4) matnici 1-13, což je příjemné mít vždy stejný pohled do hledáčku - tedy realtivně stejný...
  • 0

#233 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 únor 2010 - 18:25:36

ono taky ještě maličký háček je v tom, že měření ve všech tělech OM je kalibrované na matnice 1. řady. (kromě výjimek - čirých), při nasazení 2-xx matnic je nutno pro manuální expozici dělat korekci nebo měřit ručním expozimetrem, při AP se o správnou expozici postará OTF korekce, ale dopředu nevíš, jaký čas vyleze, pokud nemáš korekci odzkoušenou. Proto s OM-4 a 2-13 matnicí fotím na AP, je to bez problému.
  • 0

#234 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 13 únor 2010 - 19:15:19

nemáte chlopi někdo zkušenost se zcela čistou - jenom matovanou matnicí na óemka? dlouhodobě po ní toužim v domnění, že by na ty mý xichtíky měla bejt nejlepší...
  • 0

#235 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 únor 2010 - 10:03:24

nemáte chlopi někdo zkušenost se zcela čistou - jenom matovanou matnicí na óemka? dlouhodobě po ní toužim v domnění, že by na ty mý xichtíky měla bejt nejlepší...

včera jsem odpověděl a nějak se to tu neuložilo:
můj zubař ji měl, používal s OM90/2macro a kruhovým bleskem, tak jsem jen letmo nakoukl párkrát - na zoubky se s tím hledělo pěkně, ale se svými ubohými zraky dnes bych to za mikrorastr+hranol pro normální objektivy a světelnost neměnil. na druhou stranu pro dlouhé tele F5 a horší světlo by to nemuselo být vůbec špatné.
  • 0

#236 fuji

fuji

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 63

Publikováno 14 únor 2010 - 23:28:39

něco jasnějšího (matnice) pro OM4Ti by se nenašlo?
  • 0

#237 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 26 únor 2010 - 09:09:05

no tak som si jedno OMko ohmatal... je to male, mile, hladacik velky jak televizor (no tento kus ho mal trochu zasmudlany)... ovladanie sa mi moc paci, aj tie casy vpredu...

... ale zial naplnila sa aj moja obava a ta packa samospuste je presne tam kde by som si chcel dat prst a teda mi velmi zavadza a tlaci ma do neho.

preto opakujem svoju otazku, islo by tu packu nejak rozumne odstranit?


(taky som bol z toho sklamany, ze som zacal uvazovat nad minoltou x700, ktora je podla mojich ocakavanych parametrov horsia, ale uchop ma omnoho lepsi, teda nic tam nezavadzia)
  • 0

#238 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 26 únor 2010 - 09:55:56

zrovna tyhle věci, pokud to teda nejni už vysloveně ergonomická vražda a to óemko rozhodně nejni, sou dost věcí zvyku. když sem se já moh naučit contax-úchop... :-)
  • 0

#239 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 únor 2010 - 10:08:14

Kromě toho ta minolta je dost plasťák. Při expozici slušně kope v porovnání s OM-1 nebo třeba Canon AE-1. Matnice je +- srovnatelná. Závěrka je eletronicky řízená, bez baterky si moc neškrtneš(tuším jen jeden čas). Výhoda je oproti OM-1(neupraveným) v novějších baterkách=SR44(LR44) vs. rtuťovky.
  • 0

#240 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 28 únor 2010 - 15:51:32

Tak jsem dneska s hrůzou zjistil, jak moc je měření expozice OM-2ky závislé na čerstvosti baterií.

Musím se ještě vrátit k tomu OMkovýmu měření expozice vs. čerstvosti baterií:
Po cca 4 měsících co jsem tam nacpal nový baterky (test zatím ukazuje že jsou baterky OK, i když napětí už je nižší než u nových) mi OM2 oproti třem dalším expozimetrům ukazuje o +1 až +1,5EV (někdy i +2EV), takže jakoby přeexponovává. Je fakt, že negativy se tak nezdají, takže možná jen ukazuje něco jiného a něco jiného nakonec použije při expozici. Ale je to tristní, když např.:
1) OM mi při zvolené cloně ukáže čas 1/15, si řeknu, že to neudržím, změním kvůli tomu clonu a on by to pak stejně blesknul třeba 1/60, což by se udržet dalo, jen o tom nevím
2) když budu spoléhat na měření OM2 (mám už nakalibrovaný systém - a zatím negativy ok), a pak někdy budu chtít použít ruční expozimetr na složitější scénu, tak budu asi v řiti, ne?
  • 0

#241 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 28 únor 2010 - 19:38:32

Pokud ti v automatickém režimu OM2 ukazuje např. 1/60, tak je nesmysl, aby závěrka cvakla v jiném čase, ne? Systém měření světla u OM2 je detailněji popsán např. v článku na paladixu.

Pokud přejdeš na měření ext. expozimetrem, tak jednoduše přepneš na manuální mód a časy závěrky by měly odpovídat tomu, co nastavíš...jinak by to celé nemělo smysl.
  • 0

#242 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 28 únor 2010 - 22:41:42

Operuju s tím, že tu kdosi popisoval, že OM2 nemusí nutně exponovat časem, který ukazuje, ale že výsledek je OK a nesetkal se se špatným negativem.
Já tu zase popisoval případ, kdy vložíme zcela nové baterie a hodnoty vnitřního expozimetru jsou jiné, než s baterkami staršími. To je podivné. Ale i já mám negativy zatím OK. Manuální režim moc nepoužívám.

V návodu k OM2 se pyšní, že díky 2 čidlům je expozice přesněji provedena, než u jiných aparátů. Jedno čidlo je u hledáčku a maká na začátku, když měříme expozici. Druhé se odkryje až při vlastní expozici (je za zrcadlem) a maká v průběhu expozice a může ji dokorigovat podle světelných podmínek.
Domnívám se, že v případě, že by "hledáčkové" čidlo bylo třeba zaprášené, mělo by snahu ukazovat hodnoty přeexponované (pro něj je větší tma), ale jakmile bychom exponovali a přišlo by na řadu čidlo za zrcadlem, to by to zkorigovalo správně a expozice by byla OK.
Problém by nastal právě s manuálním nastavením: měříme špinavým hledáčovým čidlem (tudíž chybně), změřené hodnoty nastavíme ručně napevno. Podle mě v tomto případě čidlo za zrcadlem už nic nekoriguje a expozice bude špatně.
  • 0

#243 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 28 únor 2010 - 22:59:35

technik, co? :)

negativy jak víno, ale... ten systém, tady to heblátko, sondička, čidlo, jak vono nám to vlastně funguje, že ano? :wink:
  • 0

#244 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 28 únor 2010 - 23:08:21

No jo, to mně bylo jasný, že jak si to přečteš ty ...... - budu za blbce :wink:
Ale dobře, aspoň tě využiju, ty jsi takovej správněj praktik, co se s tím moc nesere :) :

Vím, že jsi říkal, že si nepamatuješ, že bys vytáhnul špatnej negativ z OMka.
Jasně, já zatím taky ne, když spoléhám na tu automatiku. Ať si ukazuje co chce, zatím to vycházelo.
Ale když bys fotil složitější scénu - proměřil bys třeba nejtmavaší část a pak nastavoval na manuál -3EV abys měl detaily ve stínech ... použiješ k tomu měření OMka a zkoriguješ jeho hodnoty, nebo používáš externí expozimetr?
Díky.
  • 0

#245 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 28 únor 2010 - 23:15:11

když bych ho měl s sebou, což teď už vždycky mam (malinkej sekonic l-208, co je velkej jak krabička sirek), tak použil. pokád ne, udělal bych to atomalem :) :lol:

p.s. já na kino složitý scény nedělam a když, tak vo nich aspoň nepřemejšlim :wink: řešim to foršusem a volánim
  • 0

#246 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 28 únor 2010 - 23:29:21

Nojo, máš zkušenosti, to se ti už dělá jinačejc.
Já zatím furt hledám, takže se v tom občas plácám. A pravda, sem technik, takže mi to někdy nedá a šťourám se v tom. Většinou zbytečně a spíš se tím trápím, praxe je o něčem jiným.
Každej hold má svou cestu. Ale v tom je to zas hezký, že nejdeme všichni stejně, o čem bychom si pak povídali.
  • 0

#247 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 28 únor 2010 - 23:44:52

o čem bychom si pak povídali.


hólky a mašiny... :)
  • 0

#248 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 březen 2010 - 11:48:21

Já zatím furt hledám, takže se v tom občas plácám. A pravda, sem technik, takže mi to někdy nedá a šťourám se v tom. Většinou zbytečně a spíš se tím trápím, praxe je o něčem jiným.

jestli máš spolehlivej externí expozimetr - dej na něj - na chvíli zapomeň na chytrý měření odraženýho světla některých těl v režimu av a máš klid v duši i po těle
no a za pár měsíců se k tomu autodynamiku vrať a budeš vidět
  • 0

#249 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 1 březen 2010 - 13:28:20

Tak na následujícím linku jsou dobové materiály popisující měření světla u OM2 (vpodstatě to samé, co je na paladixu, ale je v tom navíc "duch doby" a je to poněkud detailnější popis s názornými obrázky).
OM2
OM1
OM10

Tady je NÁDHERNÁ stránka o OM-kách (servisní manuály, příslušenství, objektivy, návody, atd)
olympus.dementia
další olympus.dementia[/url]
  • 0

#250 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 17 květen 2010 - 12:59:45

http://cgi.ebay.com/...e=STRK:MEWAX:IT

kucí potřebuju aby se se mnou někdo složil, celý to neutáhnu:)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních