Přejít na obsah


Fotka

Šednoucí fotky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
87 odpovědí na toto téma

#1 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 21 prosinec 2007 - 23:51:38

Ahoj, jsem zelenáč a mám za se bou tři večery v temné komoře.
Moje fotografie poněkud šednou a tmavnou, takže když jsou suché, většina jsou ošklivé nekoukatelné tmavé šedivky. Přitom ještě ve vodě jsou krásné. Netušíte, kde by mohl být problém?
Vývojka má přesně 20 stupňů, zbytek taky, je to teplota v místnosti. Parazitní světlo moc posoudit nedokážu. Možná mám moc silnou červenou žárovku? žádné experimenty nezkouším, vše podle návodu, chemikálie i papíry čerstvé. Zkoušel jsem pracovat se Speedy normal 10x15 a 18x24.
K chemikáliím je nicméně třeba dodat, že jsou to ty samé od začátku (během těch tří večerů jsem udělal tak dva metry čtvereční fotek) a příště vývojku i ustalovač hodlám udělat nový.
Může být problém v praní? Jsem už docela nešťastný ...
  • 0

#2 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 21 prosinec 2007 - 23:56:53

Jinak dnes jsem dělal z kina na 10x15, Anaretem 80 v Magnifaxu 4, ale dělal jsem i padesátkou, i z 6x4,5 a 6x6. I proužkové zkoušky vypadaly nejdřív dobře a pak nějak tak celé "zašly"...
  • 0

#3 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 22 prosinec 2007 - 00:11:42

... to, jestli ti moc nesvítí červená žárovka zjistíš tak, že na proužek fotopapíru položíš třeba můžky a necháš na něj svítit tu žárovku tak deset minut. nemusíš to cpát přímo pod tu lampu, stačí třeba na desku zvětšováku, nebo někam k miskám. potom ho normálně vyvoláš a když tam ty nůžky zřetelně uvidíš, tak je to špatně. ahoj
  • 0

#4 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 22 prosinec 2007 - 00:18:23

A ještě jedna věc se mi zdá podezřelá. Občas se kolem velmi tmavých předmětů udělají jakési temné aury ... typicky sochy na Karlově mostě - tmavé proti bílému nebi, mají kolem sebe prostě "černou mlhu". Prostě hnus
  • 0

#5 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 prosinec 2007 - 00:24:34

Špatné bezpečné světlo se pozná snadno - stačí nechat v komoře chvilku ležet papír s položenou dvoukorunou a pak ho vyvolat a ustálit.
Jinak je to, co píšeš, do jisté míry normální - mokrá fotka vypadá jinak než suchá. Pro začátek bych zkusil proužkovky sušit.
Ještě by mohl být problém v čase vyvolávání(jestli se fotka stihne provolat - baryty chtějí tak dvě minuty, RC, asi míň, zas se to dá ozkošet - udělat na papír pár proužků s různými osvity aby zhuba vznikla škála šedé, tohle nařezat na několik kousků a ty vyvolávat různě dlouho - když už mezi některými časy nejsou patrné rozdíly, je nalezeno :D ). Nebo to může být v nedobré kombinaci papíru s vývojkou. Nebo někde jinde :-)
  • 0

#6 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 prosinec 2007 - 00:36:21

A ještě jedna věc se mi zdá podezřelá. Občas se kolem velmi tmavých předmětů udělají jakési temné aury ... typicky sochy na Karlově mostě - tmavé proti bílému nebi, mají kolem sebe prostě "černou mlhu". Prostě hnus

No to je aspoň částečně problém zvětšovacího objektivu nebo měchu mezi objektivem a filmem (jestli se vnitřek nejak výrazně leskne, je to špatně) - nejspíš mizerný přenos konrastu, světlo se rozutíká i tam kam nemá. Máš přicloněno? to by asi mohlo pomoct (no, ikdyž, nevim...). Jsou čisté čočky v objektivu?
Příliš silné bezpečné světlo by tady taky mohlo hrát roli - hlavně v případě, že okolí těch tmavých věcí má být výrazně světlé nebo bílé. Přiexponování bezpečným světlem by pak zafungovalo jako flashing a ten efekt zvýraznilo.
  • 0

#7 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 22 prosinec 2007 - 09:16:12

Vývojka: Namíchaná v kvalitní vodě? Ropuštěné všechno při nasazování? Není příliš chladná nebo naopak horká při vyvolávání? Není zoxidovaná - "stará"?
Ustalovač: dtto
Přerušovací lázeň: nemáte příliš koncentrovanou nebo naopak neúčinnou?
Bezpečné světlo: není spíše nebezpečné? Pokud děláte na Foaspeed Variant - tak tyto papíry jsou velmi citlivé, msíte na ně mít správný filtr v Aladince. Tmavěčerveným nic nepokazíte - akorát se špatně odhaduje kontrast a postup vyvolávání. Pro MG papíry je asi nejvhodnější "medový" nebo "hnědý" filtr. Pro Foma Variant musí být osvětlení nejméně 610 (nebo 630?)nm. Rovněž žárovka musí být velmi slabá - nejvíce 15W. Na papíry (ani ve vývojce!) nesvítit přímo: aladinka nejméě 1 metr od papíru, nejlépe do stropu nebo odrazem. Zkoušku Vám doporučili "předřečníci".
Zvětšovák: vše o zvětšovacím objektivu, měchu, vnitřku zvětšováku, parazitním světle, atd. platí
Nemáte prostě šedé negativy? :-)
Papíry: Nebyly někde u ústředního topení nebo zdroje záření? Ono stačí je nechat třeba na televizi, rádiu, v sousedství mikrovlnky... nebo tak a je zaděláno. Stejně tak výpary umí svoje - i když dnes už jsou papíry v plastových obalech (kdysi papírových).
Expozice: ostřit odcloněno - exponovat zkoušku i finál - zacloněno (to ale nemusím říkat, že?!)
Vyvolávat dostatečně! Včetně RC - nevím, kdo vymyslel, že půlminuta nebo minuta stačí... Nestačí, emulzi je třeba "provolat".
Ustálení: dostatečné?
To je všechno, co mě tak napadlo mezi kafem a odchodem do práce...
Suma sumárum: vypadá to buď na šedý negativ nebo účinek nějakého nežádoucího světla v komoře (bezpečné nebo parazitní).
Ať se Vám daří!
  • 0

#8 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 22 prosinec 2007 - 10:22:12

Díky moc za precizně cílené rady/otázky.
Chemia byla čerstvá, přesně míchaná, při dost přesné teplotě (+/- 1 stupeň). Míchaná v čerstvé destilce.
Rezervu začínám opravdu vidět v bezpečném světlu, je to jakási obyčejná červená žárovka, dost stará, ale má 25 watt. Je v montážní lampě, svítí na stěnu a strop. Udělám test s nůžkami.
Fomaspeedy jsou nějaké ty nejobyčejnější, tuším se jmenují 311 nebo 312 N.
Vyvolávám 60 vteřiny, přeručuji 10, ustaluji 3 minuty i déle.
Jinak cloním na 11, někdy i 16. Ale ten anaret byl docela špinavý - další pokusy z kina udělám asi anaretem 50, ten mám celkem pěkný. Bohužel ale nemám kinofilmový kondenzor k Magnifaxu, viz vlákno někde vedle.
Přes svátky se určitě k pokusu dostanu a také budu mít čerstvou chemii, takže se nahlásím opět zde.
Díky moc
  • 0

#9 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 prosinec 2007 - 11:09:45

tak hodně zdaru!
a pozor na chemii, kolikrát přiložím ruku k nosu ještě za pár hodin po práci a pořád tam cítím ten ustalovač a to jsem ruce myl a myl a myl
kvůli cukroví, co se většinou uchopuje právě holýma rukama :-)
  • 0

#10 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 22 prosinec 2007 - 11:26:24

RHx, takže nemám líčit historku, jak jsem vymačkával vzuch z láve s vývojkou a celého mě postříkala? :-)
  • 0

#11 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 prosinec 2007 - 11:55:56

:-)
:D :D :D
  • 0

#12 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 22 prosinec 2007 - 13:11:15

Příčin může být hodně, těžko to posuzovat na dálku. Skvěle to shrnul Pentaxista. Doporučoval bych pro začátek výrazně vzdálit ochranné světlo od misky s vývojkou nebo si udělat zkoušku s nějakým předmětem na papíru, nechat to světlo svítit na ni nejméně 2 minuty, pak vyvolat, ustálit, usušit! a pak na bílém světle posoudit, zdali je papír zcela bílý, nebo je na něm obrys toho předmětu (v tom případě je ohranné světlo buď silné, barevně nevhodné nebo příliš blízko misce s vývojkou.

Jinak Fomaspeedy samy o sobě mají problém dostat ze sebe černočernou černou, takže se mohou zdát šedé. Možnost špatně zpracovaných negativů je také nasnadě - ze špatně exponovaného a/nebo vyvolaného negativu někdy prakticky nelze udělat slušnou nešedivou či normálně kontrastní zvětšeninu.

Na závěr bych doporučil kontaktovat místně příslušného zkušeného temnokomorníka, který na místě zjistí příčinu a poradí, jak ji odstranit a navíc třeba zajdete na pivo a získáš nového kamaráda.
  • 0

#13 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 22 prosinec 2007 - 13:52:54

Fomaspeedy jsou sice méně černé než fomabrom, nicméně pokud je nepoložím vedle sebe, tak si šedivější černé nevšimnu.
  • 0

#14 kalmir

kalmir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 22 prosinec 2007 - 14:36:00

Jsem taky zelenáč (za sebou mám tak 8 temných večerů), a i když většinu informací ohledně čarodějných postupů čerpám z inetrnetu, poradil bych: nezapomínat na literaturu. Objevil jsem doma po tátovi jednu knížku, jmenuje se Fotografujeme na černobílý film a hodně mi teď v začátcích pomáhá. Především je tam tabulka, na ose x zvolená gradace (měkká - správná - tvrdá), na ose y doba osvitu (krátká - správná - dlouhá), a pro určitou kombinaci je vždycky popsáno, jak fotka vypadá ("světla prokreslená, ale příliš tmavá, celkový vzhled velmi tmavý" atp.). A hned o pár stránek dál je seznam možných problému a u něj vždy seznam možných příčin (typicky problém s jenom jednou možnou příčinou se nevyskytuje:).
  • 0

#15 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 22 prosinec 2007 - 15:29:30

Ahoj.
Pokud je fotka jeste ve vode pekna a pak zesednou svetla atd... - radim nasledujici.
Ustalovat a ustalovat a ustalovat ( klido 6 az 10 minut podle stari ustalovace ) Na preruseni je vhodna voda s trochou starsiho ustalovace ci neceho kyseleho.
Vse ostatni uz bylo receno

Hodne zdaru
  • 0

#16 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 22 prosinec 2007 - 15:32:41

Ahoj.
Pokud je fotka jeste ve vode pekna a pak zesednou svetla atd... - radim nasledujici.
Ustalovat a ustalovat a ustalovat ( klido 6 az 10 minut podle stari ustalovace ) Na preruseni je vhodna voda s trochou starsiho ustalovace ci neceho kyseleho.
Vse ostatni uz bylo receno

Hodne zdaru


Taky se mi to moc nezdá. Fomabromy schnutím tmavnou a dost, ale u fomaspeedů jsem to nepozoroval. Zvětšenina zešedne při schnutí nebo při pobytu na světle?
  • 0

#17 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 22 prosinec 2007 - 16:12:08

jenda1250, samozřejmě to jde ruku v ruce, ale spíš bych řekl při schnutí. Dokud se koupe, připadá mi brilantně kontrastní.
Ale hodně toho bylo řečeno, dál nemá cenu spekulovat. Asi hned další den po ježíškovi zapadnu do komory s novou chemií a taky udělám ten pokus s červenou lampou.
  • 0

#18 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 prosinec 2007 - 16:15:17

Ne že bych zrovna já mohl asi nějak radit, páč zkušeností taky zrovna moc nemám, ale jak říkal Luda, nechal bych to dýl v tom ustalovači. Když dělám fotku nahotovo, tak to tam máčám tak 6-8minut.
Jo a nezdá se ti šedivá, protože je to Nkový papír? Já když jsem si koupil kdysi Nka, tak sem se mi to zdálo šedivé až hrůza.
  • 0

#19 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 22 prosinec 2007 - 16:24:35

No N papír to je, jiný jsem nezkoušel. Jak říkám, ve vodě paráda, pak postupně tmavne a ztrácí kontrast. Jinak v ustalovači jsem asi napsal minimum, ale bývá to tam i déle. Zkusím ještě přitvrdit. Je hodně důležité v ustalovači máchání? Protože to moc nedělám.
  • 0

#20 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 22 prosinec 2007 - 16:40:10

A jak vypadá bílý okraj papíru (technologický rámeček - skřípnutí papíru pod mask. rámem)? Měl by být zářivě bílý a znatelná změna bílé na fotografii hned vedle (bílá obloha, sníh...).
  • 0

#21 indan

indan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 prosinec 2007 - 16:40:57

Rada na prodloužení ustalování mě docela překvapuje. Před časem jsem se ptal ve Fomě proč se při sušení rozlepují rohy RC papírů. Odpověd asi tušíte - příliš dlouhé ustalování!!! Při dodržení doby se problém neprojevil. RC jsem nakonec přestal používat takže nevím jestli se to ještě dnes objevuje.
  • 0

#22 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 22 prosinec 2007 - 17:01:23

indian: a máš baryty a vyhráno, že jo :)
  • 0

#23 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 22 prosinec 2007 - 17:17:15

No N papír to je, jiný jsem nezkoušel. Jak říkám, ve vodě paráda, pak postupně tmavne a ztrácí kontrast. Jinak v ustalovači jsem asi napsal minimum, ale bývá to tam i déle. Zkusím ještě přitvrdit. Je hodně důležité v ustalovači máchání? Protože to moc nedělám.


Taky to může být stará šarže papírů, které se válely někde ve skladu bůhvíjakdlouho. Speciálně u pevné gradace bych se tomu moc nedivil, protože pokud si dneska někdo už kupuje Fomaspeedy, tak spíš multigrády než pevnou gradaci. To už pak většinou kupuje baryt.
  • 0

#24 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 22 prosinec 2007 - 17:46:10

Jenda, jo, okraj je v pořádu, bílý. Dokonce mě vyvedlo z míry, že jsem exponoval 40 vteřin (snímek byl asi špatně exponován, bylo to na sněho) a vyšlo to fakt skoro bílé bez kresby, takže to moc nenahrává problém se silným bezpečným světlem :)
  • 0

#25 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 prosinec 2007 - 18:02:16

No N papír to je, jiný jsem nezkoušel. Jak říkám, ve vodě paráda, pak postupně tmavne a ztrácí kontrast. Jinak v ustalovači jsem asi napsal minimum, ale bývá to tam i déle. Zkusím ještě přitvrdit. Je hodně důležité v ustalovači máchání? Protože to moc nedělám.



No ono ve vodě to vždycky vypadá tak nějak kontrastnějš a když to potom vytáhneš, tak je to o nečem jiném. Já když sem začínal, tak sem sa s problémem různě šedivých fotek štval furt. Ale potom sem kůpil Cčkové papíry a začal sem dělat pořádně průžkovky a už bylo všecko ok. Jak říká předseda - zkus jiné balení a třeba ty Cčka a uvidíš. Jestli sa ti to bude zdát šedivé aji potom, tož je chyba nekde jinde. Ale stejně nechápu s těma žárovkama, jak každý říká max. 15W - já si svítim za červeným filtrem 40Watama a mám to jenom pár desítek cm od misek a všecko ok.
  • 0

#26 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 22 prosinec 2007 - 18:51:20

ochu: 40W je dost, ale zase... co je to za filtr? Z produkce bývalé DDR mám červený filtr, kterým se dá pozorovat zatmění slunce.
  • 0

#27 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 prosinec 2007 - 18:54:49

Ustalujete 8 minut? Mluvime o papirech? V cem to delate, ja pouzivam Hypam 1+4 a ustaluju 30sec.
  • 0

#28 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 22 prosinec 2007 - 19:13:44

Ustalujete 8 minut? Mluvime o papirech? V cem to delate, ja pouzivam Hypam 1+4 a ustaluju 30sec.


To bude asi myšleno k barytům. Tam taky čas nehlídám, položím papír do ustalovače a jdu na další fotku, baryt nechávám koupat i čtvrt hodiny. RC samozřejmě co nejmíň kvůli kroucení, do dvou minut.
  • 0

#29 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 22 prosinec 2007 - 19:18:29

Hele jsem taky zacatecnik, ale neni problem pouze v tom, ze se na fotky ve vode koukas jeste za bezpecneho cerveneho svetla a na suche pak za deniho? Ony ty fotky totiz vypadaj docela jinak (v temne komore x venku)

Venca
  • 0

#30 indan

indan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 prosinec 2007 - 21:18:54

mamiak: jo dělám jen na baryty a je klid :( Jo a můj nick je indan. Jsem bílej a ne rudoch :) :D :D :D I když ono to svádí, co?
  • 0

#31 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 prosinec 2007 - 21:44:40

Ustalujete 8 minut? Mluvime o papirech? V cem to delate, ja pouzivam Hypam 1+4 a ustaluju 30sec.


To bude asi myšleno k barytům. Tam taky čas nehlídám, položím papír do ustalovače a jdu na další fotku, baryt nechávám koupat i čtvrt hodiny. RC samozřejmě co nejmíň kvůli kroucení, do dvou minut.



I baryty takhle delam a zatim zadny problem.
  • 0

#32 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 prosinec 2007 - 22:08:28

ochu: 40W je dost, ale zase... co je to za filtr? Z produkce bývalé DDR mám červený filtr, kterým se dá pozorovat zatmění slunce.


Tož je na tom napsané schutzfilter Nr.170, takže od němců to bude. Mám eště nekolik dalších odstínů a barev a nekeré sů fakt tmavé až až, že skoro přes ně neni ani vidět.
  • 0

#33 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 prosinec 2007 - 22:08:54

Oprava - ne 170 ale 107
  • 0

#34 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 22 prosinec 2007 - 22:23:12

Venca samozřejmě ne, koupu venku na normálním světle. Tedy sice ne denním, ale zkrátka šednutí probíhá při sušení
  • 0

#35 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 prosinec 2007 - 22:28:52

himself: ogaro poslůchaj, když říkals že to děláš na magnifaxovi - nechceš náhodů ty kovové vložky na kinofilm negativy, co sů místo sklíček?
  • 0

#36 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 23 prosinec 2007 - 09:56:03

ochu, nedávno jsem je koupil u škody :(
Mikroposuv by nebyl? :)
  • 0

#37 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 prosinec 2007 - 12:37:36

Nu byl, ale ne na prodej ^__^ sám ho mám teprve dva dni díky hodnému nejmenovanému temnokomorníkovi
  • 0

#38 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 prosinec 2007 - 15:09:32

Je ten mikroposuv věc dobrá?
  • 0

#39 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 prosinec 2007 - 15:52:18

Doufám že jo. Večer nebo zitra ho konečně ozkůšám a potom poreferuju
  • 0

#40 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 prosinec 2007 - 17:10:05

Doufám že jo. Večer nebo zitra ho konečně ozkůšám a potom poreferuju


ze jsem tak smely, k cemu ze je ten mkro posuv dobry? Zajimalo by me, jak ses tim pracuje a jaky typ problemu to resi ...
  • 0

#41 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 23 prosinec 2007 - 17:16:32

Umožňuje preciznější zaostření, rozdíl asi jako při ostření u mikroskopu velkým kolečkem a tím malým uprostřed :? . Asi by nebylo taky na škodu k němu hned přikoupit i pořádnou zaostřovací lupu/mikroskop, jinak je to stejně k ...

O něčem takovým uvažuju už delší čas (na Op 6), do zvětšováku jsem letos už investoval ve formě dvou objektivů, to zatím musí stačit.
  • 0

#42 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 prosinec 2007 - 18:03:51

Tak první fotka je hotová a musim uznat, že mikroposuv je bájo. Konečně jsem zaostřil bez problémů aji u 30x40 při cloně 2,8. Krása su rád, že to mám. Jináč kdybyste nekdo chtěli ty ráčky na kinofilm do magnifaxa, tož sů k mání. Ve středu sů kupované nové u škody
  • 0

#43 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 prosinec 2007 - 18:07:19

Jo, mikroposuv je bezva a i nový nestojí moc. Teď mám jiný, v něčem lepší zvětšovák než OP a zrovna mikroposuv mi u něj trochu chybí.
  • 0

#44 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 prosinec 2007 - 18:07:38

Tak já si je zabírám, no. :?
  • 0

#45 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 prosinec 2007 - 18:34:22

Mikroposuv je velice příjemná pomůcka zvláště ve spojení s ostřícím mikroskopem. Vřele doporučuji. V inzerátech jsem ho viděl snad jen jednou a byl tuším dražší než nový. Škoda ho má. Pospíchejte, než je vyprodá.

Existuje na MG4 a OP7 (?). Verze MG4 má kolečko zapadající do drážky OP5 a Axomat4 (jiné verze jsem nezkoušel). Pod pružnou podložkou posuvu stačí vyfrézovat dolíček a mikroposuv pro MG4 lze použít. OP7 má menší drážku!!! Při koupi doporučuji vzít si s sebou původní ostřící kolečko a ověřit rozměr kolečka.
  • 0

#46 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 23 prosinec 2007 - 19:55:18

Tak a dost, tohle je moje vlákno o brečení nad šedivými fotkami! :?
  • 0

#47 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 23 prosinec 2007 - 19:57:21

Tak nebul a mazej do komory dělat pokusy abys zjistil čím to je :)
  • 0

#48 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 23 prosinec 2007 - 20:01:50

Pozítří večer! Zítra se to nějak nehodí, nebo co :?
  • 0

#49 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 prosinec 2007 - 20:55:12

Pozítří večer! Zítra se to nějak nehodí, nebo co :-)


to nechapu, volnej den, nemas do ceho pichnout a nebudes v komore? :?

A neboj, vlakno uz ti prznit nebudu, kdyz uz vim, ze mikroposuv je vec z kategorie "to musim mit" :?
  • 0

#50 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 prosinec 2007 - 21:01:32

... mikroposuv je vec z kategorie "to musim mit" :?


... a sakra pro muj MG3a nic takoveho uz neprodavaji ... :-)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních