Přejít na obsah

Fotka

kaziace sa zvacseniny

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
71 odpovědí na toto téma

#51 kodl

kodl

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 14

Publikováno 14 leden 2008 - 14:29:40

jenda1250: pokouset se belenim a znovuvyvolanim menit kontrast nebude zcela urcite fungovat na papiry obsahujici vyvojku, k malemu zvyseni kontrastu ovsem belenim dojit musi. Zbytek se da malinko dotahnout ridkym selenem, tak aby doslo ke zvyseni Dmax, ale ne ke zmene barvy tonu na zvetsenine. Nemeril jsem to, ale odhadl bych, ze muze dojit ke zvyseni o 1/2-3/4 stopy.

K tematu: fleky na pozitivu jsou vetsinou znamkou spatne vyprane fotografie, belit a znovuvolat je ztrata casu, fleky tim nezmizi. U barytu vzdy pouzivam washaid of Ilfordu pomaha eliminovat problemy se spatnym vypranim a zkracuje dobu prani. To, ze jsou fotky svetlejsi je normalni, u beleni a nasledneho tonovani je treba fotku o neco preexponovat.
  • 0

#52 Golfista

Golfista

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 574 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 14 leden 2008 - 18:39:47

kodl:
To praní v mém případě, probíhá ve vědru se zastrčenou sprchou asi 30 minut. Někdy i dýl. Myslíš že je to málo?
Dá s takto znehodnocenými fotkami ještě něco dělat?
  • 0

#53 kodl

kodl

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava

Publikováno 14 leden 2008 - 19:03:39

kodl:
To praní v mém případě, probíhá ve vědru se zastrčenou sprchou asi 30 minut. Někdy i dýl. Myslíš že je to málo?
Dá s takto znehodnocenými fotkami ještě něco dělat?

No, baryty peru v pracce na papiry 20 minut, pak washaid a potom dalsich 20 minut. Bez washaidu minimalne hodku. Ta pracka ma pomerne dobre rozlozeny proudy vody na jednotlivy sloty, takze v kyblu mi 30 min. prijde malo (jsem v tomhle smeru ponekud paranoidni). No, zkusil bych to poradne vyplachnout, pretahnout roztokem uhlicitanu sodneho (tak 1,5 g na 250 ml vody) a znovu poradne vyprat, ale moc velkou sanci tomu nedavam, zvlast pokud je to uz beleny a prevyvolany, lepsi a rychlejsi asi bude zvetsit to znova.
  • 0

#54 Golfista

Golfista

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 574 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2008 - 19:17:52

Bělil a znovuvyvolal jsem jenom jednu na zkoušku. Po zjištění, že to nemá smysl, jsem to už nedělal.
Co udělá ten uhličitan sodný?
  • 0

#55 Gorgi

Gorgi

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 591 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 14 leden 2008 - 19:22:00

neutralizuje zbytky kyseleho ustalovace. cim jsi ustaloval? pokud Rapid fixem, tak to nema smysl.

PS: onen uhlicotan je jedla soda.
  • 0

#56 Golfista

Golfista

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 574 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2008 - 19:25:52

Použil jsem zásaditý ustalovač, podle Bzenčáka.
  • 0

#57 Golfista

Golfista

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 574 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2008 - 19:26:58

Psal tam něco o třech minutách a větší vydatnosti. Já to ustaloval možná tak 10 min a nedělal jsem ani polovinu toho co v kyselém.
  • 0

#58 Gorgi

Gorgi

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 591 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2008 - 19:27:23

toz pak mi ten uhlicitan prijde i zbytecny. pockal bych co rekne Kodl.
  • 0

#59 kodl

kodl

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava

Publikováno 14 leden 2008 - 19:44:22

Pokud je ten ustalovac nejaka modifikace thiosulfatu sodnyho (hypo) tak to by mohlo jit dolu siricitanem sodnym, samozrejme po namoceni.
  • 0

#60 kodl

kodl

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava

Publikováno 14 leden 2008 - 19:46:29

Psal tam něco o třech minutách a větší vydatnosti. Já to ustaloval možná tak 10 min a nedělal jsem ani polovinu toho co v kyselém.

Jak jsem psal, myslim, ze problem je ve vyprani.
  • 0

#61 Gorgi

Gorgi

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 591 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2008 - 19:48:33

toz pokud to je onen TF-2, tak v něm thiosíran sodný je, čili - zkus to s jedlou sodou a pak znova vyper.
  • 0

#62 kodl

kodl

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava

Publikováno 14 leden 2008 - 19:54:05

toz pokud to je onen TF-2, tak v něm thiosíran sodný je, čili - zkus to s jedlou sodou a pak znova vyper.

Gorgi na zasaditej ustalovac siricitan, na kyselej uhlicitan. Samozrejme bez zaruky, muze to pomoct, ale nelze to garantovat.
  • 0

#63 Gorgi

Gorgi

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 591 příspěvků(y)

Publikováno 14 leden 2008 - 19:56:21

Gorgi na zasaditej ustalovac siricitan, na kyselej uhlicitan. Samozrejme bez zaruky, muze to pomoct, ale nelze to garantovat.

blbě čtu...ale alespoň mne uklidňuje, že mi to ve hlavě nějak nesecvakávalo, jak by uhličitan šel na obojí... ;o)
  • 0

#64 kodl

kodl

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 302 příspěvků(y)
  • LocationBratislava

Publikováno 14 leden 2008 - 20:02:51

blbě čtu...ale alespoň mne uklidňuje, že mi to ve hlavě nějak nesecvakávalo, jak by uhličitan šel na obojí... ;o)

Nekde mam tyhle lazne popsany, ale jsem v procesu stehovani, tak nevim kde co je. Moje blbost je, ze jsem si neprecetl pozorne o jakej ustalovac se jedna. Fakt je, ze tyhle lazne fungujou spolehlive po ustaleni pred vypranim, co to udela takhle zpetne a jeste po beleni je tezky odhadnout. Takze s tim ctenim si nemame co vycitat :-P
  • 0

#65 RHx

RHx

Hrabě kydoň

• Předplatitel
  • 5 064 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 251

Publikováno 15 únor 2008 - 13:36:26

K tematu: fleky na pozitivu jsou vetsinou znamkou spatne vyprane fotografie, belit a znovuvolat je ztrata casu, fleky tim nezmizi. U barytu vzdy pouzivam washaid of Ilfordu pomaha eliminovat problemy se spatnym vypranim a zkracuje dobu prani.

rád bych se zeptal na tu vypírací pomůcku washaid - jak se používá, ředí a na jak dlouho teda asi ten koncentrát vydrží - takže když budu ledabyleji prát kratší dobu, tak tímto takovou chybu napravím?
připomínám, že moje prací voda na papíry má asi 6°C v zimním období a peru asi dvě hodiny, sem tam pustím na chvíli vodu, pak to nechám ležet a tak dokola
v létě je to s praním lepší, voda je tak o 12°C je teplejší...
  • 0

#66 jkcz

jkcz

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 703 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 145

Publikováno 15 únor 2008 - 14:13:50

komercni washaidy (khca, ilford, permawash) by mely mit uvedeno redeni na obalu nebo v datasheetu. ja jsem ted nejaky cas zkousel siricitan sodny, ale davam od toho ruky pryc, neb jsem si domrsil par zvetsenin. Tak nejak jsem pochopil, ze zelatina je nachylna po pouziti siricitanu - takze na par zvetseninach mam otisky prstu, jak jsem fotky prekladal ve vypiraci lazni.
Zpatky na strom, tedy resp. ke kodakovu hypoclearing agentu. s tim jsem delal nekolil let k naproste spokojenosti, az me jeden mistni chemik ukecal, ze prece nebudu zbytecne utracet. Ted me asi zabije, az si to precte :D
9 stupnu je dost nizka teplota, difuze bude uz pri ni asi hodne pomala. Nejlepe by bylo cas od casu vyzkouset zkouskou, zda je vyprano dostatecne za pomoci KodakHypo Test Solution HT-2.
  • 0

#67 RHfest

RHfest

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 únor 2008 - 17:49:44

Na některých fotkach nějaký baryt foma dělané před cca 3 roky (dělal jsem je současně) se mi objevili zajímavé fleky. proč zajímavé protože jsou skrze papír až na druhou stranu .Nemají barevné zabarvení (možná nepatrně do žluta) jen jako by mastné fleky které u všech zmíněných fotek začli z hrany papíru a neustále se šíří jako rakovina. Fotky jsou archivované s ostaními fotkami a na ostatních není nic pozorovatelné.Nevíte co to je ?
  • 0

#68 ummagama

ummagama

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 1

Publikováno 15 únor 2008 - 19:57:01

Este sa treba zamysliet ci to nebude problem TiO2. Je to fotoaktivna latka a tak vystavenie na svetle moze vyvolat reakcie citlivej emulzie (napr. redukciu striebra). Je to len moja teoria ale netusim ako by som ju mohol potvrdit. Zalezi samozrejme aj na charaktere flakov. Podla mna tie od nedostatocneho vyprania budu hnede (sulfid striebra)
  • 0

#69 Jacob

Jacob

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • Locationprechodne Novy Zeland, jinak Ostrava!!!
Reputace: 7

Publikováno 25 srpen 2016 - 13:45:08

Ahojte, 

na zvetsenine se mi po cca roce objevily fleky do hneda. Na prilozenem vyrezu z fotky muzete videt jak to asi vypada. Muze prosim nekdo poradit zda jde o chybu v prani nebo spis ustaleni? 

proces:
-papir fomabrom 111
-vyvojka foma LQN
-prerusovac - voda
-ustalovac Fomafix, ustalovani vic jak 3 min, ustalovac menim pomerne casto 
-prani- cca hodinu ve vane, vymena vody cca 8krat, obcas je trochu osprchuju a fotky pak poslednich 10 min jeste projedu ve velke misce tekouci vodou.

diky
Jacob

Přiložený soubor (y)

• 0

#70 Pentaxista

Pentaxista

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 063 příspěvků(y)
Reputace: 222

Publikováno 26 srpen 2016 - 13:26:14

Jacob

Příčiny mohou být různé...

1. Příliš dlouhé "moření" zvětšeniny ve vývojce (zvláště, je-li již "u konce s dechem", ev. je zbarvená).

2. Nedostatečné přerušení. (Myslím, že ve Vašem případě by se mohlo jednat o tento problém.) Karton Fomabromu dokáže nasát neskutečné množství vývojky a tu je třeba "neutralizovat" v přerušovači. Dle mého soudu je nejvhodnější kyselina citronová. Nezapomeňte ovšem světšeninou v přerušovači intenzívně pohybovat! Samozřejmě je nutné přerušovač poměrně často měnit, litr zdaleka nevydrží deset zvětšenin 30x40. V ustalovači nutno zvětšeninou rovněž pohybovat!

Pro praní je ideální tekoucí voda - ne pod cca 16°C a ne přes 24°C. Jistě není vhodné, vhodit zvětšeninu ustálenou při 24°C do "ledovky" 12°C. (To jsem viděl v "komunále" dokonce u filmů. Byly "nádherně" zrnité - a bůhví, co ještě!) Úplně nejlepší je voda "turbulující" - tedy ne "laminárně proudící" pomaličku po povrchu papíru! Dobré jsou perlátory nebo vypíračky typu NOVA (v těch proud vody rámem, ve kterém jsou zvětšeniny, "viklá" za stálého proudění - vesmyslu přítok x  odtok).

Jistě, lze použít přípravky k urychlení vypírání od Kodaku, Ilfordu a jiných firem, nebo si tyto přípravky namícháte sám (v podstatě je to siřičitan a už se zde o tom debatovalo).

Poslední zkušenost: teplota lázní by měla být stejná (+- 1-2°C). Papír i emulze se chovají v při různé teplotě dost významně odlišně.

• 3

#71 Jacob

Jacob

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • Locationprechodne Novy Zeland, jinak Ostrava!!!
Reputace: 7

Publikováno 26 srpen 2016 - 16:16:32

Dekuji za nazor a detailni rozbor moznych pricin Pentaxisto.
Z vyse popsaneho procesu zrejme podcenuju preruseni. Problem se objevil na fomabromu 30x40 cm, na mensich formatech pri stejnem procesu ne. Zvolim vetsi obsah vody prerusovaci lazne kde pridam kyselinu citronovou  a budu prat v tekouci vode. Snad se problemy neobjevi po mesicich znovu.

• 0

#72 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 472 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 807

Publikováno 27 srpen 2016 - 13:08:15

ad.    ustalovac Fomafix, ustalovani vic jak 3 min, ...

pokud je  to  klasický ustalovač  (z thiosíranu sodného a pyrosiřičitanu),   na  barytový papír  je  to IMHO příliš  málo.

pokud je  to  rychloustalovač (z thiosíranu amonného),  pak by  ten  čas  ustalování měl  stačit.  

v ostatním to pan  Pentaxista popsal naprosto dokonale a  vyčerpávajícím způsobem. 

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních