Přejít na obsah


Fotka

Skenování negativů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
887 odpovědí na toto téma

#601 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 prosinec 2014 - 22:57:07

protože jsem se konečně dostal domů, tak jsem si začal hrát s minoltou elite 5400 + vuescan. Docela mě mile překvapilo kolik informací na takový 35mm Provii 100F je, ale na druhou stranu je to trochu deprimující vidět že ostrost (při snímání) by mohla být o trochu vyšší.

 

Zkoušel jsem co udělá několikanásobný sken a ice. trvá to pak dost dlouho, a to jakože hodně dlouho, ale ubude hodně artefaktů a šumu v černé, ale některé větší nečistoty ice odstranit nedokáže a udělalo to tam z toho akorát nevábnej zubatej flíček a některé čmouhy to tam nechalo úplně. A co mě trochu zarazilo tak mu jeden záběr asi nešel sesadit z několika průchodů, při prvním pokusu tam byla kontura posunutá jedním směrem, když jsem ho to nechal předělat tak byla chyba poloviční, ale pořád moc a až na potřetí to bylo OK. U jiných políček mi to neudělal.

 

Nemám problém se špatným zaostřením, to se zdá být vpořádku, ale co je horší tak stráta ostrosti u krajů. Záleží na konkrétním políčku, ale někdy jsou kraje hodně neostrý (jak struktura filmu, tak i kresba). Zkusil jsem teď rychle před spaním do držáku na rámečkovaný diáky říznout z poškozenýho normálního skla pro Opemus 5 dva proužky 56mm (náhodou to přesně vychází napůl), jeden kus jsem položil do 4. okýnka, na to proužek filmu, přes to druhý sklo, odšrouboval jsem přítlačný pružinky, zacvaknul, poslal do skeneru a sežral mi to. Jenomže ty skla jsou moc tlustý, chtělo by to něco tenčího (cca 1mm). Skener neprotestoval, zkusil jsem jenom jednoduchý sken (5400DPI, s ICE, jeden průchod) a výsledkem je rovnoměrná ostrost od rohu do rohu, jenomže se zapnutým ice vylezly Newtonovy kroužky a objevily se prachový ďubky tam kde bez ice nejsou a jiný zase zmizely. Může za to svinstvo na vnějších plochách skla, buďto přes ně skener špatně "vidí" nebo to nedokáže odstranit. A nebo obojí. Ty sklíčka jsou dost dobitý, to je pravda.

 

Nevím že by minolta kdy dělala nějaké svoje profi řešení (držák se skly) jako má nikon pro 8000/9000ED.

 

Daly by se použít třeba sklíčka z diarámečků? Nebo koupit na netu AN sklo pro jiný skenery a z toho to ubastlit? Né že bych měl tak důležitý diáky abych je musel skenovat na tohle superrozlišení a pak z těch kompletních dat něco tisknul, ale to vědomí že výsledek není tak dobrý jak by být mohl mě štve a bude do budoucna odrazovat od práce...


  • 0

#602 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 14 prosinec 2014 - 23:26:48

Mozno by stacilo vymemnit ventilator za nieco vykonnejsie. Ak sa film prehereje, zvykne sa vybulit. Cim  dlhsie skenovanie, tym viac tepla. Ventilatory su hodne poddimenzovane aj na skeneroch zvucnejsich znaciek.

Ina moznost je vymenit halogenku za LEDku.


  • 0

#603 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 15 prosinec 2014 - 08:39:13

Jendo, ja som na 5400 (už ju nemám) dával do držiaku negatív spolu s AN sklom z diarámiku. Z tej strany ako nie je snímač. Výsledok sa razantne zlepšil (rovinnosť), čas sa razantne predĺžil (čistenie AN skla od svinstva :) )

Rámik (=sklo) bol od GEPE, hrúbka presne akurát.

 

Takže: áno, dá sa to, a presne tak som to robil na 5400 (model I). Akurát prplačka, zakladanie a sken po jednom políčku.


  • 0

#604 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 15 prosinec 2014 - 09:09:36

Aha, tak 5400-ka ma LED zdroj svetla a nebude mat tym padom ani ventilator ... Tak to bola z mojej strany strela vedla ...


  • 0

#605 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 15 prosinec 2014 - 09:18:41

zkusil jsem ještě trochu uleželej diák co jsem vyvolával na jaře a tam je ostrost vynikající, jen v úplných rozích je to maličko horší (při 100%), ale to už je pro mě OK. Zkouším druhý sken ze stejného proužku, tak uvidíme jestli se skener ohřál a co to udělá.

 

Keko: já si nejsem jistý, LED má určitě 5400 II, já mám ale první verzi 5400 která by měla mít ještě trubici. Ruku do ohně za to ale nedám. Nicméně kdyby byl problém způsoben prohnutím diáku vlivem tepla, tak by byly ostrý okraje a střed mimo (myslím že se mi podařilo jednou naskenovat okraje ostřeji než střed). Jinak mám střed obvykle ostrej a neostrost se očividně strácí především podél delší strany políčka a pokud je to koncové políčko tak je horší ta hrana u okraje.

 

ĎuroT: tak ještě abych si sehnal pár diarámečků :). Vím, bude to pakárna, ale hodlám dělat řádově jednotky skenů, možná teď na začátku pár desítek protože se mi nakupily kinofilmy z posledních 2 let, ale taková situace už snad nenastane. A v maximální kvalitě chci jenom nejužší výběr...


  • 0

#606 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 15 prosinec 2014 - 10:01:07

Jo a deskáč Epson 3170 se může jít s kvalitou zahrabat, tam, kde skenuje už jenom šum tak Minolta dává obraz odpovídající předloze. Ještě by mě zajímalo jak si proti tomu stojí něco modernějšího, třeba 4999, 750....

 

Investice do filmovýho skeneru se fakt vyplatí, skenování není už strátou času (ikdyž trvá mnohonásobně dýl). Na výsledek se dá i koukat a o to nám přece jde. Ještě zkalibrovat monitor a koupit si nový voči a bude to dokonalý :).


  • 0

#607 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 15 prosinec 2014 - 10:48:37

mám dojem,  že  ten aparátek bere autofocus  na  středu pole  (v bodu).  manuálem lze  dělat  korekci.


Nicméně kdyby byl problém způsoben prohnutím diáku vlivem tepla, tak by byly ostrý okraje a střed mimo (myslím že se mi podařilo jednou naskenovat okraje ostřeji než střed). Jinak mám střed obvykle ostrej a neostrost se očividně strácí především podél delší strany políčka a pokud je to koncové políčko tak je horší ta hrana u okraje.

  • 0

#608 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 15 prosinec 2014 - 11:43:35

Na náhledu se objevuje kolečno s písmenkem F uprostřed, dneska mi konečně došlo že je to bod kam ostří :) F jako focus... kdo by to byl řekl.

 

Pokud to posunu někam k okraji, tak mi střed asi zase vyleze mimo DOF. Není to ale nic dramatickýho, píšu to sem hlavně proto abych se podělil o radost z nové hračky :).


  • 0

#609 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 15 prosinec 2014 - 14:03:00

je to fajn hračka.  hodně  zdaru přeji !


  • 0

#610 BeBe2

BeBe2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 3

Publikováno 15 prosinec 2014 - 21:15:28

To Jenda1250

Zajímavý příspěvek pro mne hodně inspirativní používám a účím se s Minoltou Dimage Scan Elite 5400 (jen ten čas na hobby tu chybí) a jsem v celku spokojen fajn hračka jen ty časy.Myslím,že je  táto Minolta používá LED neboť neslyším žádný ventilátor a nikterak markantně se nehřeje,ostrost  v krajích by  mohla být možná  lepší ale co dělat.Nevím jak kdo ale já mám taký poznatek,že Provia 100F se poddá a srovná lépe než Velvia 50 stejně,nastříhané pásky odpočívají u mne v Secol foliích značně dlouhou dobu.Potom vybrané políčká dávám do Gepe 7012 jsou prodávány jako pro profi sken ale Velvie se stejně úplně nevyrovná (v krajích).Navíc cena 7012 je vyšší než 7011 a oba typy mají kovovou masku.Mám ještě Gepe s AN skly tam je cena výživna (za 20ks)ale to jsem zatím nezkoušel myslím,že ostrost by šla dolů ještě o něco více.Jen tak okrajově jsem zkoušel Google zda by se nedalo koupit AN sklo a nařezat pásky a vložit do držáku ale kolega ďuroT na to možná kápnul.Nechci tady dělat reklamu ale pokud někoho z pánu kolegu zajímá jak se dá fotit na Diak a něco např.o archivaci tak rád sleduji stránky mladého polského amatéra Lukasze Kuczkowskiego a na pokec přes E-mail velice ochotný a příjemný chlapík.Jen neumí česky takže buť pl nebo an.


  • 0

#611 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 16 prosinec 2014 - 12:18:58

typ I - ccfl (žiarivka), grain diffuser (kus skla, čo rozbije ostré smerové svetlo, užitočné pri filmoch s porádným zrnem)

typ II - LED


  • 0

#612 BeBe2

BeBe2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 3

Publikováno 16 prosinec 2014 - 21:54:26

Mám typ I takže tam bude ta ccfl zářivka.Díky za vysvětlení.


  • 0

#613 keramiko

keramiko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 30 květen 2015 - 08:56:23

ahoj, tak jsem si snad nějak plus minus prošel tuto skvělou diskusi a přinesla spoustu zajímavých podnětů. Chtěl bych se zeptat, je na trhu filmový skener na 35 mm, který zvládne naskenovat i perforaci? Fotím na dianu včetně perforace a rád bych skenoval. Díky, 


  • 0

#614 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 30 květen 2015 - 10:27:29

keramiko: Pokud je to scanner přímo určený na 35mm, tak jistě ne :)

 

... musíš použít takový, který je určen i na svitek a udělat si do něj masky.


  • 0

#615 keramiko

keramiko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 30 květen 2015 - 10:40:54

tomu jsem se právě chtěl vyhnout:)


  • 0

#616 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 30 květen 2015 - 12:55:54

ahoj, tak jsem si snad nějak plus minus prošel tuto skvělou diskusi a přinesla spoustu zajímavých podnětů. Chtěl bych se zeptat, je na trhu filmový skener na 35 mm, který zvládne naskenovat i perforaci? Fotím na dianu včetně perforace a rád bych skenoval. Díky, 

Je moznost skenovanie na plochom skenery urceneho pre skenovanie transparentnych predloh. Taky skener ma v odklapacej casti zdroj svetla. Napr Epson 4870.

Potom si staci obstrarat na

http://shop.lomograp...t/?q=digitaliza

specialny ramik urceny vyslovene na skenovanie kinofilmov vcitane perforacie.

Ina volaba su vsetky high-endove skenery za nejednu tisicku €. Flextight napr.


  • 0

#617 keramiko

keramiko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 30 květen 2015 - 19:01:47

to vypadá dobře


  • 0

#618 Okusdal

Okusdal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 18 červenec 2015 - 08:40:34

Zdravím Všecky,

chtěl bych se zeptat, potřeboval bych naskenovat 3 svitky a chtěl jsem se poradit jestli náhodou nevíte o nějakém fotolabu v Ostravě nebo blízkém okolí, kde jsou schopni skenovat 6x7 negativy. Ve fotolabu kde jsem nechal fotky naskenovat posledně byly ve výsledku dost ořezané a myslím si že to vycházelo z nedostatečné velikosti použitelné plochy skeneru (můj neodborný odhad). Proto pokud máte tip kde by se dali v Ostravě naskenovat, nebo pokud by se tu našel někdo kdo by byl ochoten i třeba za úplatu mi ty svitky naskenovat byl bych velmi vděčen. Předem díky.


  • 0

#619 FredAst

FredAst

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 12

Publikováno 10 srpen 2015 - 12:08:10

Ahoj,

potřeboval bych nascanovat pár negativů a svitků rodinná památka. Prosím z Prahy a okolí nebyl by někdo od té laskavosti a ochoty...? Nechť se mi ozve do mailu fred.ast@seznam.cz

Fred


  • 0

#620 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 10 leden 2016 - 14:10:25

Potrebujem poradiť,
či Canon Canoscan 9000F markll dokáže rozpoznať polformátové zábery na klasickom kinofilm páse?
Zaujala má FUJICA Drive,tak či ju kúpiť alebo nie.

Vďaka za postrehy.
  • 0

#621 martinsustek

martinsustek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 130 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 10 leden 2016 - 21:45:30

Nevím, jestli vládneš angličtinou, nebo jestli jsi už četl tohle: https://www.rangefin...ead.php?t=83506 , ale podle té diskuse to CanoScan 8800F nezvládá (blbě ořezává, pomůže posunutí negativu v rámečku). Jestli se 9000F mark II v tomhle nějak liší, to nevím.
Taky nad tou Fujicou už pár dní slintám na ebayi, ale většinou je to US nebo Japonsko to poštovné mě zrazuje. Takže pokud máš nějaký zdroj na Slovensku nebo v Česku, byl bych případně vděčný za tip. Ale osobně bych šel spíš do Half 28, to automatické převíjení je sice zajímavá technická vychytávka, ale vzhledově mi tam to kolečko překáží, a na hmotnosti to taky neubere.. Ještě uvažuju o Canon Demi EE17.
  • 0

#622 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 10 leden 2016 - 21:54:00

Zatim jsem na Canoscanu 9000f Mark II skenoval pouze negativy 6x6 a diapozitivy, ale podle me by ten skener, resp. software (pokud pouzijes ScanGear) mel zvladnout jakykoliv format policek. Automaticke rozpoznavani poli funguje spolehlive, u me cca na 95 %, a vzdy to lze ve ScanGearu rucne doladit.
  • 0

#623 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 10 leden 2016 - 22:05:04

Pánové, já si celou dobu nevážil toho, že mám možnost mít kde a kdy zvětšovat. Tak pokud máte možnost, tak hybaj na záchod, do koupelny, komory, špajzky, sklípku,.... ;-)
  • 0

#624 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 10 leden 2016 - 22:12:17

Vono spíš než na skeneru, záleží na programu. Třeba vuescan řeší asi skoro všechno, speciální formáty každopádně.


  • 0

#625 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 10 leden 2016 - 22:23:36

Vono spíš než na skeneru, záleží na programu. Třeba vuescan řeší asi skoro všechno, speciální formáty každopádně.

Niečo mi to hovorí, a bude mi ten Canoscan 9009 F markII s tým programom VUESCAN spolupracovať korektne?


  • 0

#626 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 10 leden 2016 - 22:43:07

tak nejsa výrobce ani prodejce, zaručit to nemůžu :-) Ale myslim, že by měl - je to prostě univerzální skenovací program. Myslim, že by se to třeba mohlo dát i někde najít.


  • 0

#627 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 10 leden 2016 - 22:44:52

 

Vono spíš než na skeneru, záleží na programu. Třeba vuescan řeší asi skoro všechno, speciální formáty každopádně.

Niečo mi to hovorí, a bude mi ten Canoscan 9009 F markII s tým programom VUESCAN spolupracovať korektne?

 

VUESCAN už som nainštaloval, zajtra vyskúšam nastrihať najaký vyvolaný negatív, a budem improvizovať half frame, čo to spraví.

Dám vedieť potom. tak dobrú noc.


  • 0

#628 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 11 leden 2016 - 09:27:31

Vuescan s Canonem funguje bez problémů. Jsem s tím SW velice spokojen, primárně je prý určen pro EPSON skenery, ale Canon s tím žádný problém nemá. Doporučuju skenovat

do neupraveného RAWu (DNG) a pak si s tím pohrát třeba v Zoneru (např. negativ/grayscale/roztáhnout histogram/doladit EV/rámeček/podpis - tradá). 


  • 0

#629 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 11 leden 2016 - 09:41:14

Vuescan s Canonem funguje bez problémů. Jsem s tím SW velice spokojen, primárně je prý určen pro EPSON skenery, ale Canon s tím žádný problém nemá. Doporučuju skenovat

do neupraveného RAWu (DNG) a pak si s tím pohrát třeba v Zoneru (např. negativ/grayscale/roztáhnout histogram/doladit EV/rámeček/podpis - tradá). 

Vďaka Ti dobrá duša :), vyskúšam čo to spraví. Mimochodom ten pôvodný Canon software to je katastrofa. Ja neviem, ale vždy mi to na konci skenovania vyhodí okienko RETUŠOVAŤ a ULOŽIŤ. Ten ScanGear  čo sa týka retuše, to s tým nič neurobí, ani prachové častice neodstráni, ani škrabance (aká to potom "retuš"). Ja hlavne robím ČB,color film som este neskušal.


  • 0

#630 mahonny

mahonny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationKarlovy Vary
Reputace: 612

Publikováno 11 leden 2016 - 10:31:22

Vuescan je dobrý nástroj, jen jsem ted přišel na zvláštní věc. Při náhledu jsem si nastavil ručně expozici (roztáhl histogram) . Potom jsem dal scanovat a následně uložit. Když jsem pak RAW otevřel v editoru (AdobeCameraRaw) expozice mi s náhledem v Vuescan neseděla ( většinou skoro o 1 EV jsem musel stáhnout expozici). Nevím čím to je, ale docela mě to se.e .

No komora je komora...


  • 0

#631 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 769 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 11 leden 2016 - 11:04:26

 

Vuescan s Canonem funguje bez problémů. Jsem s tím SW velice spokojen, primárně je prý určen pro EPSON skenery, ale Canon s tím žádný problém nemá. Doporučuju skenovat

do neupraveného RAWu (DNG) a pak si s tím pohrát třeba v Zoneru (např. negativ/grayscale/roztáhnout histogram/doladit EV/rámeček/podpis - tradá). 

Vďaka Ti dobrá duša :), vyskúšam čo to spraví. Mimochodom ten pôvodný Canon software to je katastrofa. Ja neviem, ale vždy mi to na konci skenovania vyhodí okienko RETUŠOVAŤ a ULOŽIŤ. Ten ScanGear  čo sa týka retuše, to s tým nič neurobí, ani prachové častice neodstráni, ani škrabance (aká to potom "retuš"). Ja hlavne robím ČB,color film som este neskušal.

 

Odstranění sšrábanců a prachu mi u Canonu 8600F funguje spolehlivě a to ve ScanGearu i Vuescanu. Jen je potřeba se seznámit s nastavením a hlavně počítat s tím, že u klasického ČB filmu hardwarové (pomocí infra osvitu) odstraňování prachu a škrábanců z principu není možné. Ale to jistě víš.


  • 2

#632 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 11 leden 2016 - 11:09:01

 

 

Vuescan s Canonem funguje bez problémů. Jsem s tím SW velice spokojen, primárně je prý určen pro EPSON skenery, ale Canon s tím žádný problém nemá. Doporučuju skenovat

do neupraveného RAWu (DNG) a pak si s tím pohrát třeba v Zoneru (např. negativ/grayscale/roztáhnout histogram/doladit EV/rámeček/podpis - tradá). 

Vďaka Ti dobrá duša :), vyskúšam čo to spraví. Mimochodom ten pôvodný Canon software to je katastrofa. Ja neviem, ale vždy mi to na konci skenovania vyhodí okienko RETUŠOVAŤ a ULOŽIŤ. Ten ScanGear  čo sa týka retuše, to s tým nič neurobí, ani prachové častice neodstráni, ani škrabance (aká to potom "retuš"). Ja hlavne robím ČB,color film som este neskušal.

 

Odstranění sšrábanců a prachu mi u Canonu 8600F funguje spolehlivě a to ve ScanGearu i Vuescanu. Jen je potřeba se seznámit s nastavením a hlavně počítat s tím, že u klasického ČB filmu hardwarové (pomocí infra osvitu) odstraňování prachu a škrábanců z principu není možné. Ale to jistě víš.

 

Ja som si zrejme asi strášne povrchne prebehol ten scangear ni do podrobna, prosti keď to uložím, prach a všetko svinstvo čo je vo vzduchu a čo nasadne na sklo skenera, sa mi ukaže na fotkách, tak neviem ako to je s tým záhadným retušom, ono mne to vôbec nefunguje korektne.


  • 0

#633 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 11 leden 2016 - 11:11:33

Môžem čistiť, ofukovať ale vždy tam niečo je, to by som musel byť v absolutne čistom sterilnom prostredí ...


  • 0

#634 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 769 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 11 leden 2016 - 11:49:38

 

 

 

Vuescan s Canonem funguje bez problémů. Jsem s tím SW velice spokojen, primárně je prý určen pro EPSON skenery, ale Canon s tím žádný problém nemá. Doporučuju skenovat

do neupraveného RAWu (DNG) a pak si s tím pohrát třeba v Zoneru (např. negativ/grayscale/roztáhnout histogram/doladit EV/rámeček/podpis - tradá). 

Vďaka Ti dobrá duša :), vyskúšam čo to spraví. Mimochodom ten pôvodný Canon software to je katastrofa. Ja neviem, ale vždy mi to na konci skenovania vyhodí okienko RETUŠOVAŤ a ULOŽIŤ. Ten ScanGear  čo sa týka retuše, to s tým nič neurobí, ani prachové častice neodstráni, ani škrabance (aká to potom "retuš"). Ja hlavne robím ČB,color film som este neskušal.

 

Odstranění sšrábanců a prachu mi u Canonu 8600F funguje spolehlivě a to ve ScanGearu i Vuescanu. Jen je potřeba se seznámit s nastavením a hlavně počítat s tím, že u klasického ČB filmu hardwarové (pomocí infra osvitu) odstraňování prachu a škrábanců z principu není možné. Ale to jistě víš.

 

Ja som si zrejme asi strášne povrchne prebehol ten scangear ni do podrobna, prosti keď to uložím, prach a všetko svinstvo čo je vo vzduchu a čo nasadne na sklo skenera, sa mi ukaže na fotkách, tak neviem ako to je s tým záhadným retušom, ono mne to vôbec nefunguje korektne.

 

Jaký film skenuješ?


  • 0

#635 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 11 leden 2016 - 13:02:54

 

 

 

 

Vuescan s Canonem funguje bez problémů. Jsem s tím SW velice spokojen, primárně je prý určen pro EPSON skenery, ale Canon s tím žádný problém nemá. Doporučuju skenovat

do neupraveného RAWu (DNG) a pak si s tím pohrát třeba v Zoneru (např. negativ/grayscale/roztáhnout histogram/doladit EV/rámeček/podpis - tradá). 

Vďaka Ti dobrá duša :), vyskúšam čo to spraví. Mimochodom ten pôvodný Canon software to je katastrofa. Ja neviem, ale vždy mi to na konci skenovania vyhodí okienko RETUŠOVAŤ a ULOŽIŤ. Ten ScanGear  čo sa týka retuše, to s tým nič neurobí, ani prachové častice neodstráni, ani škrabance (aká to potom "retuš"). Ja hlavne robím ČB,color film som este neskušal.

 

Odstranění sšrábanců a prachu mi u Canonu 8600F funguje spolehlivě a to ve ScanGearu i Vuescanu. Jen je potřeba se seznámit s nastavením a hlavně počítat s tím, že u klasického ČB filmu hardwarové (pomocí infra osvitu) odstraňování prachu a škrábanců z principu není možné. Ale to jistě víš.

 

Ja som si zrejme asi strášne povrchne prebehol ten scangear ni do podrobna, prosti keď to uložím, prach a všetko svinstvo čo je vo vzduchu a čo nasadne na sklo skenera, sa mi ukaže na fotkách, tak neviem ako to je s tým záhadným retušom, ono mne to vôbec nefunguje korektne.

 

Jaký film skenuješ?

 

Skenujem 35 mm alebo 120 mm, len ČB.


  • 0

#636 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 769 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 11 leden 2016 - 13:10:09

 

 

 

 

 

Vuescan s Canonem funguje bez problémů. Jsem s tím SW velice spokojen, primárně je prý určen pro EPSON skenery, ale Canon s tím žádný problém nemá. Doporučuju skenovat

do neupraveného RAWu (DNG) a pak si s tím pohrát třeba v Zoneru (např. negativ/grayscale/roztáhnout histogram/doladit EV/rámeček/podpis - tradá). 

Vďaka Ti dobrá duša :), vyskúšam čo to spraví. Mimochodom ten pôvodný Canon software to je katastrofa. Ja neviem, ale vždy mi to na konci skenovania vyhodí okienko RETUŠOVAŤ a ULOŽIŤ. Ten ScanGear  čo sa týka retuše, to s tým nič neurobí, ani prachové častice neodstráni, ani škrabance (aká to potom "retuš"). Ja hlavne robím ČB,color film som este neskušal.

 

Odstranění sšrábanců a prachu mi u Canonu 8600F funguje spolehlivě a to ve ScanGearu i Vuescanu. Jen je potřeba se seznámit s nastavením a hlavně počítat s tím, že u klasického ČB filmu hardwarové (pomocí infra osvitu) odstraňování prachu a škrábanců z principu není možné. Ale to jistě víš.

 

Ja som si zrejme asi strášne povrchne prebehol ten scangear ni do podrobna, prosti keď to uložím, prach a všetko svinstvo čo je vo vzduchu a čo nasadne na sklo skenera, sa mi ukaže na fotkách, tak neviem ako to je s tým záhadným retušom, ono mne to vôbec nefunguje korektne.

 

Jaký film skenuješ?

 

Skenujem 35 mm alebo 120 mm, len ČB.

 

No tak v tom případě jsi nejen strašně povrchně přeběhnul nejen Scangear ale i můj první dnešní příspěvek. ČB filmy s obsahem stříbra nelze při skenu pomocí infra osvitu zbavit prachu a škrábanců. To je celkem známá věc.


  • 0

#637 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 11 leden 2016 - 13:13:06

ze se tady jeste nekdo necemu
.
divi
  • 0

#638 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 11 leden 2016 - 13:15:21

 

 

 

 

 

 

Vuescan s Canonem funguje bez problémů. Jsem s tím SW velice spokojen, primárně je prý určen pro EPSON skenery, ale Canon s tím žádný problém nemá. Doporučuju skenovat

do neupraveného RAWu (DNG) a pak si s tím pohrát třeba v Zoneru (např. negativ/grayscale/roztáhnout histogram/doladit EV/rámeček/podpis - tradá). 

Vďaka Ti dobrá duša :), vyskúšam čo to spraví. Mimochodom ten pôvodný Canon software to je katastrofa. Ja neviem, ale vždy mi to na konci skenovania vyhodí okienko RETUŠOVAŤ a ULOŽIŤ. Ten ScanGear  čo sa týka retuše, to s tým nič neurobí, ani prachové častice neodstráni, ani škrabance (aká to potom "retuš"). Ja hlavne robím ČB,color film som este neskušal.

 

Odstranění sšrábanců a prachu mi u Canonu 8600F funguje spolehlivě a to ve ScanGearu i Vuescanu. Jen je potřeba se seznámit s nastavením a hlavně počítat s tím, že u klasického ČB filmu hardwarové (pomocí infra osvitu) odstraňování prachu a škrábanců z principu není možné. Ale to jistě víš.

 

Ja som si zrejme asi strášne povrchne prebehol ten scangear ni do podrobna, prosti keď to uložím, prach a všetko svinstvo čo je vo vzduchu a čo nasadne na sklo skenera, sa mi ukaže na fotkách, tak neviem ako to je s tým záhadným retušom, ono mne to vôbec nefunguje korektne.

 

Jaký film skenuješ?

 

Skenujem 35 mm alebo 120 mm, len ČB.

 

No tak v tom případě jsi nejen strašně povrchně přeběhnul nejen Scangear ale i můj první dnešní příspěvek. ČB filmy s obsahem stříbra nelze při skenu pomocí infra osvitu zbavit prachu a škrábanců. To je celkem známá věc.

 

To som si všimol, o tom infra osvitu. Ja som bol v domnení, že ten software to urobí automaticky digitĺne, bez nejakého infra osvitu. To ma ani nenapadlo,že sa to rieši pomocou osvitu na pracovnej ploche skenera.


  • 0

#639 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 11 leden 2016 - 14:42:58

 

 

 

 

 

 

 

Vuescan s Canonem funguje bez problémů. Jsem s tím SW velice spokojen, primárně je prý určen pro EPSON skenery, ale Canon s tím žádný problém nemá. Doporučuju skenovat

do neupraveného RAWu (DNG) a pak si s tím pohrát třeba v Zoneru (např. negativ/grayscale/roztáhnout histogram/doladit EV/rámeček/podpis - tradá). 

Vďaka Ti dobrá duša :), vyskúšam čo to spraví. Mimochodom ten pôvodný Canon software to je katastrofa. Ja neviem, ale vždy mi to na konci skenovania vyhodí okienko RETUŠOVAŤ a ULOŽIŤ. Ten ScanGear  čo sa týka retuše, to s tým nič neurobí, ani prachové častice neodstráni, ani škrabance (aká to potom "retuš"). Ja hlavne robím ČB,color film som este neskušal.

 

Odstranění sšrábanců a prachu mi u Canonu 8600F funguje spolehlivě a to ve ScanGearu i Vuescanu. Jen je potřeba se seznámit s nastavením a hlavně počítat s tím, že u klasického ČB filmu hardwarové (pomocí infra osvitu) odstraňování prachu a škrábanců z principu není možné. Ale to jistě víš.

 

Ja som si zrejme asi strášne povrchne prebehol ten scangear ni do podrobna, prosti keď to uložím, prach a všetko svinstvo čo je vo vzduchu a čo nasadne na sklo skenera, sa mi ukaže na fotkách, tak neviem ako to je s tým záhadným retušom, ono mne to vôbec nefunguje korektne.

 

Jaký film skenuješ?

 

Skenujem 35 mm alebo 120 mm, len ČB.

 

No tak v tom případě jsi nejen strašně povrchně přeběhnul nejen Scangear ale i můj první dnešní příspěvek. ČB filmy s obsahem stříbra nelze při skenu pomocí infra osvitu zbavit prachu a škrábanců. To je celkem známá věc.

 

To som si všimol, o tom infra osvitu. Ja som bol v domnení, že ten software to urobí automaticky digitĺne, bez nejakého infra osvitu. To ma ani nenapadlo,že sa to rieši pomocou osvitu na pracovnej ploche skenera.

 

Ale tohle všechno je popsané v nápovědě ScanGearu, stačí číst :-)

ScanGear není vůbec špatný, já ho používám běžně (zatím pouze ČB + dia). Sklo skeneru i držáky filmů je potřeba udržovat v čistotě, pochopitelně.

Canon pojmenoval svůj systém odstraňování škrábanců "FARE", je to v podstatě klon čehosi podobného od IBM. Více viz https://en.wikipedia...d_cleaning#FARE.


  • 0

#640 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 11 leden 2016 - 15:17:35

Nevím, jestli vládneš angličtinou, nebo jestli jsi už četl tohle: https://www.rangefin...ead.php?t=83506 , ale podle té diskuse to CanoScan 8800F nezvládá (blbě ořezává, pomůže posunutí negativu v rámečku). Jestli se 9000F mark II v tomhle nějak liší, to nevím.
Taky nad tou Fujicou už pár dní slintám na ebayi, ale většinou je to US nebo Japonsko to poštovné mě zrazuje. Takže pokud máš nějaký zdroj na Slovensku nebo v Česku, byl bych případně vděčný za tip. Ale osobně bych šel spíš do Half 28, to automatické převíjení je sice zajímavá technická vychytávka, ale vzhledově mi tam to kolečko překáží, a na hmotnosti to taky neubere.. Ještě uvažuju o Canon Demi EE17.

Ja som si objednal FUJICA Drive na bazosi za 15 €, síce má poruchu mechaniky, ale to si ja opravím. Vizuálne bola vo velmi dobrom stave. Už len čakám na ňu.


  • 0

#641 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 3 září 2016 - 12:53:02

Prosím o radu. Při stěhování jsem někde ztratil instalační cd pro skener canon canoscan 9000F. A nyní bych potřeboval skener uvézt skener do chodu. Respektive, potřebuji naskenovat negativy. Zkoušel jsem stáhnout ovládač přímo ze stránek canonu, ale bez výsledku. Prostě to stáhnu, ale v počítači se to nezobrazí či tak nějak. Jednoduše řečeno, nemám aplikaci jako z CD. Vše mám nastavené správně podle návodu. Nevíte, kde lze aplikaci pro nastavení skenování dohledat či sehnat.


  • 0

#642 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 3 září 2016 - 14:45:46

Prosím o radu. Při stěhování jsem někde ztratil instalační cd pro skener canon canoscan 9000F. A nyní bych potřeboval skener uvézt skener do chodu. Respektive, potřebuji naskenovat negativy. Zkoušel jsem stáhnout ovládač přímo ze stránek canonu, ale bez výsledku. Prostě to stáhnu, ale v počítači se to nezobrazí či tak nějak. Jednoduše řečeno, nemám aplikaci jako z CD. Vše mám nastavené správně podle návodu. Nevíte, kde lze aplikaci pro nastavení skenování dohledat či sehnat.

Treba si to stiahnut: http://www.canon-eur...DOWS 8 (64-bit)

 

Vyberte si svoj operačný program,vlastne ak načítate odkaz, tak Vám to detekuje utomaticky typ OS. WIN8 alebo 7, alebo.....


  • 0

#643 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 3 září 2016 - 15:00:30

Díky.Už jsem to zkoušel stahovat z českého webu canonu, ale nezadařilo se...
  • 0

#644 back2trees

back2trees

    Nováček

  • Předplatitel
  • 34 příspěvků(y)
  • Locationseverní Čechy
Reputace: 13

Publikováno 6 září 2016 - 22:03:06

Díky.Už jsem to zkoušel stahovat z českého webu canonu, ale nezadařilo se...

Použij link co poslal Drpetko1.

 

Nemusíš ani vybírat co máš za operační systém, je to univerzální ovladač (alespoň pro Windows).

 

Poté co soubor stáhneš, stačí spustit, naskočí instalátor v češtině.

 

V nouzi pošli SZ ...


  • 0

#645 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 7 září 2016 - 05:58:49

Díky.Už jsem to zkoušel stahovat z českého webu canonu, ale nezadařilo se...

Použij link co poslal Drpetko1.
 
Nemusíš ani vybírat co máš za operační systém, je to univerzální ovladač (alespoň pro Windows).
 
Poté co soubor stáhneš, stačí spustit, naskočí instalátor v češtině.
 
V nouzi pošli SZ ...

Dobře.Teď o víkendu se na to znovu chystám. Počítač se skenerem nemám u sebe. Díky za ochotu.
  • 0

#646 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 17 říjen 2016 - 15:15:12

Potřeboval bych kvalitně naskenovat 8 negativů 6x6 až 6x7. Nemá někdo možnost v Kutné Hoře?


  • 0

#647 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 17 říjen 2016 - 16:17:28

Pokud je prioritou kvalita, neomezoval bych se na lokaci bydliště. Praha je blízko a pakliže existuje možnost kurýra či ochota podstoupit zaslání poštou, neváhal bych domluvit se s firmou provozující Hasselblad Flextight X5:

 

www.flextightx5.com


  • 0

#648 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 18 říjen 2016 - 12:39:16

Na pána "Hasselblad Flextight X5" klidně poskytnu i nějaký reference. Zrovna včera jsem si stáhnul dalších 10 ks diáků 6x7, který mi naskenoval. Zpracování raw souborů vyžaduje specielní hasselblaďáckej program, kterej dodává společně s daty. Množství informací který lze z diáku vydolovat je působivý...


  • 0

#649 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 18 říjen 2016 - 13:35:01

 Množství informací který lze z diáku vydolovat je působivý...

dá se v tom najít  i  informace  o tom,  jak  dlouho ještě nám tu bureš bude dělat binec? 


  • 0

#650 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 18 říjen 2016 - 13:57:08

 

 Množství informací který lze z diáku vydolovat je působivý...

dá se v tom najít  i  informace  o tom,  jak  dlouho ještě nám tu bureš bude dělat binec? 

 

hmm, tak to bohužel ne. Poskytuje to informace pouze z minulosti a v mym případě přísně apolitický


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních