Přejít na obsah


Fotka

Skenování negativů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
883 odpovědí na toto téma

#851 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 17 květen 2018 - 18:52:10

Takto sa da vyvolat aj inverzny film.
Pouziaje sa HC 110, teplota 37.8°C, kdesi som uvadzal aj cas ...

Potom sa film operie za bieleho svetla, poriadne z kadej strany sa poosvetluje, ale neusytaluje sa.

Ususi sa a "nejakym" sposobom sa dostane naspat do kazetky.

Donesie sa do labu, kde sa vyvola standartne v C-41.

 

Ustalovac po prvej vyvojke by sposobil, ze po reexpozicii by farebna vyvojka nemal co vyvolavat, nevznikla by pozadovana reakcna splodina reagujuca s farbotvornym komponentom vo filme obsiahnutom, za vzniku prislusneho farbiva.
Preto sa mi nevidi ten zeleny navod vyssie.

Ako makku vyvojku by som som pouzil vyvojku POTA, alebo nejaku modifikaciu

 

P OTA
--------------------------------------------------------------------
Sodium sulfite anhydrous ....... 30,0 g
Phenidone ......................  1,5 g
Water to make ....................1,0 liter

--------------------------------------------------------------------


  • 0

#852 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 17 květen 2018 - 18:58:33

Takto sa da vyvolat aj inverzny film.
Pouziaje sa HC 110, teplota 37.8°C, kdesi som uvadzal aj cas ...

Potom sa film operie za bieleho svetla, poriadne z kadej strany sa poosvetluje, ale neusytaluje sa.

Ususi sa a "nejakym" sposobom sa dostane naspat do kazetky.

Donesie sa do labu, kde sa vyvola standartne v C-41.

 

Ustalovac po prvej vyvojke by sposobil, ze po reexpozicii by farebna vyvojka nemal co vyvolavat, nevznikla by pozadovana reakcna splodina reagujuca s farbotvornym komponentom vo filme obsiahnutom, za vzniku prislusneho farbiva.
Preto sa mi nevidi ten zeleny navod vyssie.

Ako makku vyvojku by som som pouzil vyvojku POTA, alebo nejaku modifikaciu

 

P OTA
--------------------------------------------------------------------
Sodium sulfite anhydrous ....... 30,0 g
Phenidone ......................  1,5 g
Water to make ....................1,0 liter

--------------------------------------------------------------------

Ospravedlnujem sa za poznamku o ustalovaci .... V zelenom navode je jasne napisane, ze sa pouzije KYSLY PRERUSOVAC ...
Bez okuliarov si mozog doplna slovicka, co korektne neprecita, a clovek je potom za domyslavca :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


  • 0

#853 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 19 září 2021 - 15:44:35

Existuje nějaká uživatelsky příjemná možnost sledění skeneru, sofrvéru a mokrého procesu tak, aby to v závislosti na úpravách určilo filtraci barevné hlavy a čas osvitu?


  • 0

#854 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 19 září 2021 - 16:12:39

Existuje nějaká uživatelsky příjemná možnost sledění skeneru, sofrvéru a mokrého procesu tak, aby to v závislosti na úpravách určilo filtraci barevné hlavy a čas osvitu?

nebo alespoň editor, kde bych zadal papír, vývojku a místo kontrastu a jasu upravoval filtraci a čas osvitu.

Přece v našem kosmickém věku nebudu až do smrti otrokem proužkových zkoušek.


  • 0

#855 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 září 2021 - 18:00:02

 

Existuje nějaká uživatelsky příjemná možnost sledění skeneru, sofrvéru a mokrého procesu tak, aby to v závislosti na úpravách určilo filtraci barevné hlavy a čas osvitu?

nebo alespoň editor, kde bych zadal papír, vývojku a místo kontrastu a jasu upravoval filtraci a čas osvitu.

Přece v našem kosmickém věku nebudu až do smrti otrokem proužkových zkoušek.

 

jenže jakákoli taková kombinace nepostihne vlastnosti procesu a pozitivního materiálu.
Klasika je analyzátor nebo denzitometr.
Mně se víc osvědčil denzitometr, přestože to taky vyžaduje zkoušku (na snímku barevné tabulky nebo nějakém neutrálním místě obrazu). Mám i analyzátor, ale je to nějak vachrlaté co se týče barev. Jako pozitivní expozimetr pro černobílý proces funguje slušně.


  • 0

#856 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 432 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 192

Publikováno 19 září 2021 - 21:38:28

Existuje nějaká uživatelsky příjemná možnost sledění skeneru, sofrvéru a mokrého procesu tak, aby to v závislosti na úpravách určilo filtraci barevné hlavy a čas osvitu?

 

Moje uvazovani smeruje stejnym smerem. Pri skenovani (ktere me vylozene nebavi) zaznamenavam docela dost informaci formou printscreenu. Rad bych se dopracoval k tomu, ze si udelam alespon velmi hrubou predstavu pro prvotni prouzkove zkousky, ale na vic to nevidim.


  • 0

#857 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 20 září 2021 - 12:24:44

Rekl bych, ze skener na to bude pomerne "hloupy".. ani ve vuescanu nedostavam konsistentni vysledky pri pouziti "auto levels" funkce a vse se pak musi doladit rucne.


  • 0

#858 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 20 září 2021 - 12:37:29

Nicmene pokud by tu byl nejaky borec pres Photoshop, tak bych rad s neci pomoci nekdy dosel ke zpusobu, jak si vytvorit idealni mapu vykryvani pri osvitu pod zvetsovakem podle toho, jak upravim "do idealni podoby" sken filmu.

Tedy, ze prolozim vrstvu puvodniho suroveho skenu s upravenym (digitalne dodged/burned) obrazkem a ono mi to vykresli nejakou diferenci, cili intenzitu nadrzovani nebo vykryvani v jednotlivych castech negativu. Tu bych si pak upravil-odstupnoval do nejakych "vrstevnic" napr. po 10% odstupnovanim, takze by mi vznikla urcita mapa toho, jak bych mel nadrzovat/vykryvat v jednotlivych oblastech pri osvitu printu.

 

Metodu posuzovani rozdilu suroveho skenu negativu s upravenym jsem uz v minulosti pouzival.. ale tu diferenci jsem odhadoval okometricky a mapu si pripravoval rucne.. a je to docela rehole :/

 

original.jpg?name=drkrmap.jpg


  • 0

#859 Ikvoid

Ikvoid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 26 leden 2022 - 12:42:19

Mám Epson V800 a používám Epson Scan 2. Možnost doostření co je v tom programu je předpokládám softwarová? Nebo se pletu?


  • 0

#860 khorak

khorak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 101 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 26 leden 2022 - 14:29:34

Mám Epson V800 a používám Epson Scan 2. Možnost doostření co je v tom programu je předpokládám softwarová? Nebo se pletu?

tipnul bych že ano, vzhledem k tomu, že snímač je jednořádkový a tak v žádném kamžiku není ve scanneru kompletní obraz, nanejvýš třeba nějaká část, jak to prochází vyrovnávací pamětí. Všechno najednou "vidí" až software a může udělat to doostření.


  • 0

#861 gloom

gloom

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 leden 2022 - 16:28:51

Pánové, asi budu mít celkem hloupý dotaz, ale zeptám se. Pořídil jsem si starší scanner canon 9000f, povytahoval jsem od rodičů staré negativy a po pár zkouškách mi přijde, že nascanované fotky z negativů jsou hodně tmavé. Po zakoupení scanneru jsem zjistil, že zařízení bylo využíváno ve fotoateliéru. Je tedy možné předpokládat, že trubice scanneru mají to nejlepší za sebou?

Děkuji


  • 0

#862 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 212 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 29 leden 2022 - 17:02:49

Skôr nie, 9000F používa ako zdroj svetla LED-ky. Vedel by si tu pripnúť nejaké ukážky? Skontroluj ešte, či náhodou neskenuješ v reflexnom režime (pre fotky a dokumenty) namiesto transparency.


  • 0

#863 gloom

gloom

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 leden 2022 - 18:58:18

Halka: Moc děkuji za tipy. Všechno jsem to smazal a scanner uložil do skříně. Teď po roce skříně vyklízím a chtěl jsem scanner "hodit do elektroodpadu", ale zkusím mu dát ještě šanci. Udělám nějaké scany a hodím je sem.. Moc díky. :)


  • 0

#864 Tomas80

Tomas80

    Nováček

  • Předplatitel
  • 38 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 7

Publikováno 29 leden 2022 - 20:10:41

Ak by mal zapnutý režím pre dokumenty, tak by mala vyjsť iba čierna plocha. Skôr ale je otázka, či správne boli výrezy označené, teda jednotlivé políčka... totiž neviem v akom programe skúšate skenovať, ale v zásade najprv nejaký náhľad treba urobiť a potom si to zväčšiť a presne zvoliť výrez, on totiž automaticky upravuje jas podľa výrezu, teda ak mu do skenovanej časti zasahuje aj okraj filmu napríklad, tak už to spriemeruje jas a zostane aj políčko tmavé...


  • 0

#865 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 212 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 29 leden 2022 - 20:46:51

Hmm, úplná čiernota nie, nejaké svvetlo sa odrazí od deklu, ale určite by to vyzeralo divne. Priznávam, je to nepravdepodobný scenár - pýtam sa hlavne preto, že neviem aké má gloom skúsenosti. Z vlastnej skúsenosti viem, že 9000F nemá rád podexponované negatívy, resp. má problém vytiahnuť všetky informácie z tieňov, takže toto môže byť do určitej miery "normálne".


  • 0

#866 hop

hop

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 30 listopad 2023 - 10:00:05

Dobrý den,

 

chci se zeptat na skenování 120 filmů na plochém skeneru Epson V600. Kvůli newton rings uvažuji o nějakém řešení, dívám se na ANR sklo, ale narazil jsem ještě na držák Lomography Digitaliza 120. Má s ním někdo zkušenosti? Četl jsem, že to na mírně se kroutící filmy pomáhá, ale zajímala by mne spíš praxe. Bylo by to jednodušší řešení než sklo.

 

https://shop.lomogra...0-scanning-mask

 

Díky moc.


  • 0

#867 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 30 listopad 2023 - 12:20:32

Dobrý den,

 

chci se zeptat na skenování 120 filmů na plochém skeneru Epson V600. Kvůli newton rings uvažuji o nějakém řešení, dívám se na ANR sklo, ale narazil jsem ještě na držák Lomography Digitaliza 120. Má s ním někdo zkušenosti? Četl jsem, že to na mírně se kroutící filmy pomáhá, ale zajímala by mne spíš praxe. Bylo by to jednodušší řešení než sklo.

 

https://shop.lomogra...0-scanning-mask

 

Díky moc.

 

Používal jsem pro skenování na V550. Fungovalo to v pohodě, některý film byl trošku prohnutý, ale skla skeneru se nedotýkal a nemělo to žádný vliv na ostrost skenu.


  • 0

#868 PFMix

PFMix

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 30 listopad 2023 - 17:17:10

na tema skenovani, doporucuju procist si tyhle tri posty:

 

https://www.reddit.c...n_its_in_focus/

https://www.reddit.c...ils_in_comment/

https://www.reddit.c...darkroom_print/


  • 0

#869 hop

hop

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 30 listopad 2023 - 23:14:34

Glerin: Díky, asi to vyzkouším.

 

PFMix: Také díky za odkazy. Já o těch problémech se zaostřením u Epson skenerů a jejich držáků vím, ale nějak u svého V600 nepociťuji problém. Pro moje současné účely je tenhle skener dostatečný, přefocování DSLR jsem zkoušel a je to z mého pohledu dost opruz, pokud to člověk nemá vymakané. A to se mi teď řešit nechce (a utrácet další peníze za potřebné příslušenství k DSLR). Nehledě na to, že bych se tím připravil o ICE. (Jinak zkusil jsem položit film přímo na sklo skeneru, jak tam na redditu někdo psal, že mu to fungovalo. Tak mě to nefunguje, kroužky jsou stále :))


  • 0

#870 gjan

gjan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 1 prosinec 2023 - 06:44:26

Podívej se na toto video : https://youtu.be/HkK...wKS3HeVSLCtNVs2
  • 0

#871 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 180 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 1 prosinec 2023 - 09:02:26

Glerin: Díky, asi to vyzkouším.

 

PFMix: Také díky za odkazy. Já o těch problémech se zaostřením u Epson skenerů a jejich držáků vím, ale nějak u svého V600 nepociťuji problém. Pro moje současné účely je tenhle skener dostatečný, přefocování DSLR jsem zkoušel a je to z mého pohledu dost opruz, pokud to člověk nemá vymakané. A to se mi teď řešit nechce (a utrácet další peníze za potřebné příslušenství k DSLR). Nehledě na to, že bych se tím připravil o ICE. (Jinak zkusil jsem položit film přímo na sklo skeneru, jak tam na redditu někdo psal, že mu to fungovalo. Tak mě to nefunguje, kroužky jsou stále smile.png)

Jaké filmy na tom skenuješ?

A pro jaké účely to chceš?

Jaký je formát toho 120? 6x6 nebo větší?

 

Pro klasické ČB filmy HW ICE stejně nejde použít. Pro barevné negativy to smysl dává. Na diáky ten V600 zase ale nebude mít dostatečnou denzitu...

Ty odkazy z Redditu ve mně moc tedy pozitivní dojem nebudí.

 

Používám ten Digitaliza+, tam je i adatptér pro kinofilm a ten prosvětlovací modul. Přefocuju makroobjektivem(FD 50/3.5 za 2000,-), stativ, sloupek otočený do horizontální polohy. Výhradně ČB negativy. U kinofilmu jeden cvak, u svitku taky, netisknu z toho. Láduju to pomocí tetheringu rovnou do Capture One. Tam jednak vidím zvětšený obraz, když zaostřuju a taky ovládám spoušť. Pak se mi to automaticky obrátí do pozitivu a ořízne histogram. Netisknu z toho, ale i tak je lepší kvalita z kinofilmu i svitku oproti skeneru Canon 8x00F něco...a práce je s tím lepší. Pro tisk bych ty větší formáty vzal víckrát a spojil. Hlavně ale při té kvalitě je doba na zpracování filmu výrazně  kratší. U nějakého lepšího skeneru, dobře zaostřeného bude jistě ten rozdíl menší, ale pořád je daleko rychlejší práce s tím přefocováním. Z blbě zpracovaných negativů nebo diáků to vytáhne víc, dá se udělat rychle několik různých expozic a jednoduše spojit.

 

Záleží opravdu, jaký má být výstup a kolik těch filmů zpracuješ.


  • -1

#872 hop

hop

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 1 prosinec 2023 - 11:48:03

gjan:

Díky, pustil jsem si to, a asi mi něco uniká... Ta jeho maska vůbec nebrání tomu, že ten film není rovně a neprohýbá se (je to v tom videu i vidět) - tudíž stejně nebrání dotyku se sklem. Dost dobře nechápu, jak to, že tam newton rings nemá.

 

EIJetelicek:

Fotím hlavně barevné negativy 35mm a 120 6x6. O nefunkčnosti ICE na ČB filmech vím, to mě moc netrápí, na ČB skoro nefotím (zatím). Diáky nefotím a nemám to v plánu. Digitalizuji abych mohl fotky dávat online (ne nutně Instagram, ale třeba i web, atp., tisk nemám v plánu a když už něco ano, klidně si ten jeden záběr přeskenuju lépe. Skenuju to jako negativ a převádím v LR v Negative Lab Pro.

 

Přefocování DSLR jsem zkoušel a udělal jsem opačnou zkušenost. Je to zdlouhavé - příprava foťáku, stativu, mít vše v rovině, propojit s compem (vím že není nutné), po přefocování zas vše uklidit... (Chápu, že pak už to samotné cvakání a posouvání filmu jde rychle.)

Do V600 hodím buď 2x6 políček kinofilmu nebo 3x 6x6, dám skenovat a mezitím můžu dělat něco jiného.

 

Neříkám, že sem o tom znovu několikrát neuvažoval, mít nějaký pevný stojan, kam jen namontuju foťák a už jen rychle srovnám. Ale zatím jsem narazil jen na samé drahé stojany a vyrábět se mi to nechce. Nicméně i tak pořád uvažuju nad tím ICE, že mi bude chybět, ačkoliv nefunguje stoprocentně, i s ním mi tam dost nečistot zůstává, ale není to už takové drama.

Navíc, Digitaliza+ něco stojí, k tomu makroobjektiv (navíc mám APS-C foťák), takže je to investice cca 5 tisíc, zatímco skener už mám.

 

Abych tak řekl, nechci si přidělávat starosti (a utrácet za další "krámy") a trávit tím čas, který můžu věnovat focení. V600 mi na kinofilm funguje bez problémů, ty kinofilmy nejsou z labu zkroucené vůbec, ten svitek bohužel trochu jo. Jak je to větší plocha, tak ten originální držák ho neudrží dostatečně napnutý.

 

Je možné, že časem se k tomu DSLR řešení stejně dopracuju, ale v tuhle chvíli bych radši využil to, co už mám. :)


  • 0

#873 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 180 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 1 prosinec 2023 - 12:18:16

gjan:

Díky, pustil jsem si to, a asi mi něco uniká... Ta jeho maska vůbec nebrání tomu, že ten film není rovně a neprohýbá se (je to v tom videu i vidět) - tudíž stejně nebrání dotyku se sklem. Dost dobře nechápu, jak to, že tam newton rings nemá.

 

EIJetelicek:

Fotím hlavně barevné negativy 35mm a 120 6x6. O nefunkčnosti ICE na ČB filmech vím, to mě moc netrápí, na ČB skoro nefotím (zatím). Diáky nefotím a nemám to v plánu. Digitalizuji abych mohl fotky dávat online (ne nutně Instagram, ale třeba i web, atp., tisk nemám v plánu a když už něco ano, klidně si ten jeden záběr přeskenuju lépe. Skenuju to jako negativ a převádím v LR v Negative Lab Pro.

 

Přefocování DSLR jsem zkoušel a udělal jsem opačnou zkušenost. Je to zdlouhavé - příprava foťáku, stativu, mít vše v rovině, propojit s compem (vím že není nutné), po přefocování zas vše uklidit... (Chápu, že pak už to samotné cvakání a posouvání filmu jde rychle.)

Do V600 hodím buď 2x6 políček kinofilmu nebo 3x 6x6, dám skenovat a mezitím můžu dělat něco jiného.

 

Neříkám, že sem o tom znovu několikrát neuvažoval, mít nějaký pevný stojan, kam jen namontuju foťák a už jen rychle srovnám. Ale zatím jsem narazil jen na samé drahé stojany a vyrábět se mi to nechce. Nicméně i tak pořád uvažuju nad tím ICE, že mi bude chybět, ačkoliv nefunguje stoprocentně, i s ním mi tam dost nečistot zůstává, ale není to už takové drama.

Navíc, Digitaliza+ něco stojí, k tomu makroobjektiv (navíc mám APS-C foťák), takže je to investice cca 5 tisíc, zatímco skener už mám.

 

Abych tak řekl, nechci si přidělávat starosti (a utrácet za další "krámy") a trávit tím čas, který můžu věnovat focení. V600 mi na kinofilm funguje bez problémů, ty kinofilmy nejsou z labu zkroucené vůbec, ten svitek bohužel trochu jo. Jak je to větší plocha, tak ten originální držák ho neudrží dostatečně napnutý.

 

Je možné, že časem se k tomu DSLR řešení stejně dopracuju, ale v tuhle chvíli bych radši využil to, co už mám. smile.png

Tak to asi dává smysl ten skener, pokud těch filmů člověk nedělá dávkově větší množství.

Pokud máš zvětšovák, pevný stojan už máš. Stačí foťák namontovat místo zvětšovacího objektivu. (Nechat si) Vyrobit redukci, kterou chytíš sestavu foťáku s objektivem za filtrový závit.


  • 0

#874 Kilgore

Kilgore

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 1 prosinec 2023 - 12:41:35

+1 pro skenování s DSLR. V600 jsem měl a výsledky pro kinofilm byly tristní. Ten scanner nemá na tak malej film vůbec rozlišení. Viz porovnání stejného filmu skenovaného před lety na Coolscan IV, V600 a současného setupu s Fuji X-T30 a TArtisans 60/2.8 Macro. Pro svitkáč už by to mělo být s rozlišením OK.

Přiložený soubor  skeny.jpg   93,41K   3 Počet stažení

 

Skenuju hlavně černobílý kinofilm, na nic jiného aktuálně nefotím, maximálně občas nějaké staré barevné negativy případně diáky z mého archivu. Koupil jsem levně jetou Fuji X-T30 a levný macro objektiv (na nic jiného než skeny digitál nepotřebuju). Stativ a prosvětlovací pult jsem doma měl z minulosti. A kamarád mi na 3D tiskárně vytiknul držák na film místo uvažované Digitalízy+ :smile: Funguje mi to skvěle, skenuju na kartu, přetáhnu do počítače a zpracovávám v Darktable, včetně toho že mám makro na contact-sheet. S Epsonem to bylo mnohem pracnější a hlavně výsledky nestály za nic. Ale jak říkám, tohle se týká kinofilmu, pro svitek to může být celé jinak.

Přiložený soubor  setup.jpg   163,72K   3 Počet stažení

 

 


  • 2

#875 hop

hop

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 1 prosinec 2023 - 14:02:36

Kilgore: jaké je to zvětšení u té srovnávačky? Schválně se podívám na své skeny.
  • 0

#876 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 1 prosinec 2023 - 17:06:49

Tu je pěkný návod pro Vuescan:

 

http://www.citem.cz/...up_digitalizace

 

Další zajímavé informace:

 

https://web.archive....ckých_materiálů

 

A napadlo mě k tomu přefocování negativů, že v jednom letáčku z analogage byl obrázek makroměchu s adaptérem na diáky a tam to řešily pomocí TTL blesku s rozptylným elementem odrazem od stěny (jen nevím jestli nebyla za tím diákem ještě matnice).


  • 0

#877 Kilgore

Kilgore

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 1 prosinec 2023 - 19:10:39

hop: tady je celá fotka, 21 let starej scan z tri-xu 

 

Přiložený soubor  30.jpg   259,67K   4 Počet stažení


  • 0

#878 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 90 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 1 prosinec 2023 - 20:18:17

> +1 pro skenování s DSLR. V600 jsem měl a výsledky pro kinofilm byly tristní. Ten scanner nemá na tak malej film vůbec rozlišení. Viz porovnání stejného filmu skenovaného před lety na Coolscan IV, V600 a současného setupu s Fuji X-T30 a TArtisans 60/2.8 Macro. Pro svitkáč už by to mělo být s rozlišením OK.

 

Nejsem si tak zcela jist, zda výsledky na kinofilm jsou způsobeny vlastnostmi skeneru. Dosud používám Epson Perfection 3170 Photo (je to už pradědek všech fotoskenerů kombinovaných s deskovým skenerem) a nemám pocit, že by byl na kinofilm nějak horší. Spíš je to o nastavení a uživatelském softwaru (možná i o uživateli samotném).

 

Shimpan


  • 1

#879 Kilgore

Kilgore

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 1 prosinec 2023 - 20:41:12

Shipman: To jsem si říkal taky. Prvně jsem zkoušel, zda je chyba u mě. Pak si měsíc hrál se vším možným, včetně ruzných sw (SilverFast, VueScan, Epson Scan) a nic. Pořád jsem docházel ke stejným výsledkům jako jsou popsány třeba tady: https://filmscanner....nV600Photo.html Na těch stránkách se dá snadno porovnat výsledek i s V850 nebo s Coolscan 5. Ten scanner který zmiňujete neznám, ale Epson V600 o kterém je tu řeč si troufám říct že ano. V700, V750, V800 nebo V850 jsou samozřejmě jiné kafe, ale taky cenou :-)


  • 0

#880 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 90 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 1 prosinec 2023 - 21:05:39

V dnešních podmínkách je těžké vyloučit vliv softwaru. I u perfektního hadrwaru dokáže odrbaný software tento hardware pohřbít. Pokud nemáte možnost použít jiný ovladač a obslužný software, je velmi nízká pravděpodobnost, že se Vámi zakoupený skener "vyplatí".

Já používám starý ovladač a obslužný sw pro Linux (v té době rozlišení pouze pro 8 bit na kanál), ale i v dnes mi připadá naprosto dostačující.

 

Shimpan


  • 1

#881 gjan

gjan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 2 prosinec 2023 - 05:31:20

Navážu na toto téma svým dotazem. Skenuji sice větší formáty (většinou 18x24 nebo 24x30 cm), ale princip je stejný. Já ke skenování používám fotoaparát Canon na stojanu od zvětšováku. Film podsvětluji LED panelem. Někdy film zatížím sklem. Podle potřeby. LED panel nemá úplně hladký povrch, takže není problém s Newtonovymi kroužky. Ale potýkám se s tím, že obraz má velmi malý kontrast (relativně úzký histogram). Samozřejmě si to upravím při úpravě Raw, ale byl bych raději, kdyby to bylo vyřešeno už při snímání. Negativy jsou dost kontrastní, s tím není problém. Může to být slabým podsvícením nebo čím? Máte tip, jak to zlepšit?
  • 0

#882 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 2 prosinec 2023 - 12:08:49

Pokud máš měkce vyvolaný negativ, tak on malý kontrast má, to je asi v pořádku.

To měkké světlo tomu asi moc nepřidá, negativ je potřeba mít citlivou vrstvou k fotoaparátu.


  • 0

#883 hop

hop

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 2 prosinec 2023 - 22:17:28

Díky za názory ke skenování.

 

Na tom V600 skenuju od začátku v Silverfastu 8, jako negativ a převádím v Lightroomu přes Negative Lab Pro.

 

Tady je full-res ukázka z kinofilmu (Canon A-1, FDn 35mm, Portra 400): https://www.dropbox....17ybgxpidg&dl=0

 

Jinak newton rings na 6x6 jsem zatím vyřešil párátky  :D

IMG_6968.jpg?rlkey=002exkyzwqplvaqxyb0ej

 

IMG_6968.jpg?rlkey=002exkyzwqplvaqxyb0ej


  • 0

#884 hop

hop

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 5

Publikováno 2 prosinec 2023 - 22:21:46

Omlouvám se, blbě jsem vložil obrázek, tak snad teď...

IMG_6968.jpg?rlkey=002exkyzwqplvaqxyb0ej


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních