Přejít na obsah


Fotka

Skenování negativů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
887 odpovědí na toto téma

#751 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 4 červen 2017 - 12:25:20

...kopor by sa zisiel :shock:

Ale az budu uhorky. A tie su este len plantami. U na sje to nejake cele pozadu.


  • 0

#752 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 4 červen 2017 - 14:42:23

...kopor by sa zisiel :shock:
Ale az budu uhorky. A tie su este len plantami. U na sje to nejake cele pozadu.

Kôpor bude celé leto, treba si prísť natrhať.
  • 0

#753 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 5 červen 2017 - 06:14:31

Díky všem za reakce!

 

Fire: Děkuji za tu informaci s tím násobkem o tom jsem neslyšel. A taky o tom vnímání skenu. Je fakt, že jsem jej považoval za něco, co už má být téměř hotový výstup a v postprocesu je potřeba doladit jen drobnosti jako ořez, kontrast, jas.

 

Nakadah: Díky za ukázky podle kterých si mohu udělat představu o skenování, které dělá někdo jiný. 

 

JirkaM: Právě kvůli tomu velkému počtu vlivů mám problém s tím, kde může být nějaký problém. Je fakt, že většina fotek jsou fotografovány v rychlosti. Tedy, že nebylo moc času zabývat rychlostí závěrky, expozicí atd, takže si myslím, že něco mohly udělat i časy okolo 1/125 a případně nepřesné zaostření. Známý, co bydlí v Praze také vlastní canoscan, ale už to prý na něm vzdal a dělá z něj jen náhledy. Protože má kamoše ve fotolabu, tak vybrané snímky zanese jemu, který to naskenuje na profi skeneru. A to jsou prý teprve obrazy. Napadlo mě to taky vyzkoušet. Zanést pár políček do fotolabu, nechat si to naskenovat a porovnat. Za jedno políčko o velikosti 3130x2075 pix chtějí 17Kč a 6774x4492 pix za 40Kč... Bude pro nějaké srovnání stačit ta menší velikost? 


  • 0

#754 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 5 červen 2017 - 06:24:13

Možná by se vyplatilo zkusit jedno políčko nechat naskenovat na obě velikosti, a porovnat si to sám, která je pro tebe ta pravá....


  • 0

#755 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 5 červen 2017 - 07:36:43

To je dost drahá cena. Fotolab kam to nosím já, si vezme 80Kč za naskenování celého kinofilmu 36 snímků - 1600DPI což mi stačí (když je to včetně vyvolání filmu). Jako je to ostřejší než z CanoScanu, byť se mi sem tam nelíbí barevné podání.

 

Hele ono z deskového skeneru (v této cenové třídě) toho fakt víc nevytáhneš. Leda bys měl toto - https://www.paladix....php?adid=413530.


  • 0

#756 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 5 červen 2017 - 09:17:50

Na fotografiu 20x30 treba 8 milionov bodov. Nie viac. Menej znesie podla motivu. Ale tlko sa pouziva. 8 milionov bodov je v principe hranica. Ked je nieco dobre na A4 pri pozorovacej vzdialenosti na predpazenie, ptom je to dobre aj na 30x45, z umerne vacsej vzdialenosti. A urcite sa to znasie aj na billboarde, ked ides okolo autom. 8 milionov bodov.
Ak chces, aby oko neurazilo pozorovatela, co prave o tvojom tvojom obrazku niekdo na vernisazi keca s vinkom v ruke, potom na 40x60 cm treba bodov viac. 40cm je asi 18 palcov a 60cm je asi 24 palcov. 18 palcov x 300 bodov na polec dava 5400 bodov, 24 palcov x 300 bodov na palec dava 7200 bodov. Teda obrazok o 5400x7200 bodov. Ak sa bavime o nasobkoch, potom obrazok s 39 milionom bodov staci na vytlacenie fotografie, kde sa da este lupou citat detail. Napada ma mapa CSSR pri mierke 1:500 000 :D. My ostatni vieme, ze pre tlacenie tak velkych obrazov staci mierka 150 bodov na palec, teda obsahom asi stvrtina, vraciam sa k tym 8 milionom bodov, co "asi" tak koresponduje s poziadavkami.
Je uplne jasne, lipnut na 300bodoch/palec nie je ucelne. Pokojne si vystacim s 288, ci 234 bodmi (nahodne vybrate cisla z intervalu 150 az 300). Preto onen sken 6774x4492 by bol vhodny aj pre 40x60cm, ale pokojne pre 60x90 cm. Teda aspon co sa tyka obsaznosti.
Je uplne jasne, ze existuje uz len nevela skenerov, ktore naskenuju kinofilmove policko s vacsim mnozstvom dat, ktore by zmysluplne odpovedali obsahu na filme. Existuje hranica, za ktoru sa nedostane ani objektiv v kombinacii s filmom a vyvolavanim.  A kolko to je? Niekde asi 100 ciarociek na milimeter. Cili 2400 x 3600 ciarociek. (Pocet ciar/mm a DPI su odlisne veliciny, obe hovoria o obsahu informacie, ale kazda popisuje inu oblast - jedna sa tyka analogovej fotografie, druha digitalnej. Iba velmi vzdialene sa da povedat, ze jedna ciara reprezentuje jeden pixel, pretoze to nie je ulna pravda. Jedna ciara je totiz reprezentovana dvoma az dvoma rovnako sirokymi ciarami pri sebe, jedna biela a druha cierna. O pomere denzit medzi nimi a zachovanim tohto pomeru po prechode skumanou sustavou v zavislosti na obrazovej frekvencii hovori MTF. Takto tazke to mame my, analogisti, digitalistom satci dpi.)


  • 0

#757 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 5 červen 2017 - 10:46:49

meCZoun: No, to bude asi nejlepší varianta. Někdy rychleji píšu, než přemýšlím.

 

Nakadah: Tak to jsi z levného kraje. U nás jen vyvolání negativu stojí 89Kč + dalších 39Kč při souběžném naskenování filmu na 1565x1037pix

 

Keko: Díky, večer nastuduji.

 

Údajně je dobře použitelný pro domácí skenování Nikon Super CoolScan 4000 ED.

 

http://www.ebay.com/...er/172713820513


  • 0

#758 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 5 červen 2017 - 12:36:49

 

OK. Zajímalo by mě, o kolik lepší ten Vuescan ve skutečnosti je (co se týče černobílých fotek). Máš naskenované nějaké vzorky na porovnání, které bys sem mohl vložit? Nemám chuť ani čas to zkoušet u sebe, mám už zaběhlé workflow ve ScanGearu a docela mi to vyhovuje. Ale kdyby byl Vuescan o třídu lepší, budu o něm uvažovat.

Ještě bych chtěl podotknout, že veškeré negativy skenuju na 2400 DPI. Vyšší rozlišení nemá u tohoto skeneru ani smysl, vzhledem k omezením na úrovni hardwaru (skutečné optické rozlišení skeneru).

 

Můžu se zeptat na nastavení, jaké používáš v tom svém scangearu? Pokud to není tajné? Jestli nemám třeba něco nevhodně nastavené pro to skenování.

 

Ahoj, nejsem tady úplně každý den a nemám teď ten skener po ruce. Jakmile se k němu dostanu (snad tento týden), pošlu ti to nastavení. Ale netvrdím, že je to nelepší možná kombinace hodnot, určitě by někdo dokázal dostat ze ScanGearu víc.


  • 0

#759 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 5 červen 2017 - 12:40:48

Přikládám nijak neupravovaný scan z negativu Kodak color 200 push na 400. Na to se nedá ani dívat... 

Tohle se opravdu moc nepovedlo. Zkoušel sis pohrát s šoupátky jak je vyznačeno dole? Barvu v negativu běžně nedělám, ale tipuju, že by ti to mohlo pomoct. Já ty volby teď nemám aktivní, protože není připojený skener.

Přiložený soubor  2017-06-05 13_37_45-ScanGear.png   12,63K   13 Počet stažení


  • 0

#760 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 5 červen 2017 - 13:13:39

 

Přikládám nijak neupravovaný scan z negativu Kodak color 200 push na 400. Na to se nedá ani dívat... 

Tohle se opravdu moc nepovedlo. Zkoušel sis pohrát s šoupátky jak je vyznačeno dole? Barvu v negativu běžně nedělám, ale tipuju, že by ti to mohlo pomoct. Já ty volby teď nemám aktivní, protože není připojený skener.

attachicon.gif2017-06-05 13_37_45-ScanGear.png

 

 

Ne. U tohoto negativu jsem o nezkoušel. U jiných ano, ale moc mě to nezaujalo. Vyzkouším však, díky.


  • 0

#761 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 23 červen 2017 - 09:44:34

Z mých prozatímních pokusů se skenováním vychází nejlépe metoda, kterou už tu kdosi popsal o pár příspěvků výše. Tedy, že negativ naskenuji jako pozitivní barevný negativ bez úprav a poté v programu PhotoScape (celkem dobrý program volně ke stažení) negativ invertuji. Poté už jen odstraním onen modrý závoj. Přikládám ukázku takto naskenované fotky pořízené na HipHop koncertu v rámci výstavy Kmeny 90. Zajímavé je, že se stále jedná o negativ Kodak Color 200, se kterým jsem měl při klasickém postupu velké problémy, jak jsem popsal v dřívějších vláknech a ukázkách.

 

 


  • 0

#762 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 23 červen 2017 - 09:44:34

Z mých prozatímních pokusů se skenováním vychází nejlépe metoda, kterou už tu kdosi popsal o pár příspěvků výše. Tedy, že negativ naskenuji jako pozitivní barevný negativ bez úprav a poté v programu PhotoScape (celkem dobrý program volně ke stažení) negativ invertuji. Poté už jen odstraním onen modrý závoj. Přikládám ukázku takto naskenované fotky pořízené na HipHop koncertu v rámci výstavy Kmeny 90. Zajímavé je, že se stále jedná o negativ Kodak Color 200, se kterým jsem měl při klasickém postupu velké problémy, jak jsem popsal v dřívějších vláknech a ukázkách.

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#763 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 23 červen 2017 - 11:39:46

Punkomat: Ty barvy mi prijdou trosinku ujete - dokonce i na to, ze jde o HipHop koncert. ;-)


  • 0

#764 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 23 červen 2017 - 11:50:24

Mnojo, je to nataženo dost do modra. ale což, umělecký záměr se počítá... ;)


  • 0

#765 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 23 červen 2017 - 12:05:14

Já totiž nevím jak ten modrý obal, který tam zůstane po inverzi negativu správně odstranit... :oops: Použil jsem funkci vysokou automatickou úroveň. A ten výsledek trochu do modra mi nepřijde špatný. I když chápu, že pro někoho to bude důvod k značení hipsterství  :-P


  • 0

#766 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 23 červen 2017 - 12:07:44

ja obcas pouzivam : https://www.iamtheje...tive-film-scans

scan do raw formatu  a vo "fotosope" spustim to makro

Mám na mysli tento modrý závoj vyobrazený v odkaze.


  • 0

#767 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 23 červen 2017 - 15:13:07

Vyprdni se na automatické funkce. Všechny tyto úpravy se dají dělat pomocí úpravy jednotlivých kanálů a jejich křivek. Nic víc k vytvoření neutrálního pozitivu nepotřebuješ.


  • 0

#768 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 23 červen 2017 - 15:19:58

Vyprdni se na automatické funkce. Všechny tyto úpravy se dají dělat pomocí úpravy jednotlivých kanálů a jejich křivek. Nic víc k vytvoření neutrálního pozitivu nepotřebuješ.

 

Jo, jak jsem znovu citoval ten článek, tak jsem si uvědomil, že to tam vlastně ukazují. Zkusím to, jak píšeš.


  • 0

#769 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 červen 2017 - 16:32:58

Vyprdni se na automatické funkce. Všechny tyto úpravy se dají dělat pomocí úpravy jednotlivých kanálů a jejich křivek. Nic víc k vytvoření neutrálního pozitivu nepotřebuješ.

Tady bych ještě poprosil o dovysvětlení (ať už Berranecka nebo ostatní). Určitě jde úpravou křivek udělat divy a obarvit si to dle libosti. Co když ale chci, aby Portra vypadala jako Portra, Ektachrome jako Ektachrome, Orwochrome jako Orwochrome :) atd.? Už jsem to psal výše, takže se omlouvám za opakování, ale jde mi o nalezení něčeho jako "referenčního bodu", u kterého bych rád začal a zásahy pak už dělal uvědoměle. Zamknutí barvy ve VueScanu se mi příliš neosvědčilo - barvy vypadají asi tak, jako bych do každý vrazil půl kýble šedo-béžové. Třeba to ale tak je :).

 

Zeptal bych se tedy úplně polopaticky: Existuje něco jako "korektně naskenovaný barevný negativ", kde je na obrazovce to, co na filmu? Nebo je to jen chyméra a existují jen osobní preference P. T. fotografů a je tudíž 1000 pravd? Myslím něco jako elektronickou podobu předepsané filtrace na filmu pro barevné zvětšování - tuším, že něco takového existovalo.

Předem moc díky.


  • 0

#770 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 24 červen 2017 - 18:02:13

Prosím o radu. Skenuji teď negativy a můj skener CanoScan 9000F začal dělat to, že poté, co provede skenování, jsou naskenovaná políčka naskenovaná způsobem, že " půl z jednoho, půl z druhého ", viz foto naskenovaného políčka. Jsou to jen některá políčka, neudělá to u všech. Zkoušel jsem zjistit, proč to dělá ale nepodařilo se mi. Nejdříve mě napadlo, že je to tím, žejdna část negativu byla kratší, takže v kolejnici byl kus prázdný a software to nějak špatně vyhodnotil. Ale dělá mi to i u celých negativů, tedy že je v kolejnici negativ o šesti políčcích. Zkoušel jsem vypnout a zapnout a taky nic. Nenapadá vás něco? Do teď vše v pohodě.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  13.jpg   120,24K   1 Počet stažení
  • Přiložený soubor  12.jpg   104,16K   1 Počet stažení

  • 0

#771 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 červen 2017 - 18:27:07

Prosím o radu. Skenuji teď negativy a můj skener CanoScan 9000F začal dělat to, že poté, co provede skenování, jsou naskenovaná políčka naskenovaná způsobem, že " půl z jednoho, půl z druhého ", viz foto naskenovaného políčka. Jsou to jen některá políčka, neudělá to u všech. Zkoušel jsem zjistit, proč to dělá ale nepodařilo se mi. Nejdříve mě napadlo, že je to tím, žejdna část negativu byla kratší, takže v kolejnici byl kus prázdný a software to nějak špatně vyhodnotil. Ale dělá mi to i u celých negativů, tedy že je v kolejnici negativ o šesti políčcích. Zkoušel jsem vypnout a zapnout a taky nic. Nenapadá vás něco? Do teď vše v pohodě.

 

A když děláš náhled, tak je ten ořez v pořádku? Jináč taky v návodu varují, že mezi filmem a koncem rámečku nesmí být fuka v té horní části u kloubu víka. Dole by to vadit ničemu nemělo.


  • 0

#772 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 24 červen 2017 - 18:30:10


 

Zeptal bych se tedy úplně polopaticky: Existuje něco jako "korektně naskenovaný barevný negativ", kde je na obrazovce to, co na filmu? Nebo je to jen chyméra a existují jen osobní preference P. T. fotografů a je tudíž 1000 pravd? Myslím něco jako elektronickou podobu předepsané filtrace na filmu pro barevné zvětšování - tuším, že něco takového existovalo.

Předem moc díky.

 

... kdysi mne Fabius zasvěcoval do skenování ....u barevných negativů nejvíce zdůrazňoval: skenuj jako pozitiv, upravuj později - např. v PS... takže z toho dedukuji, že "korektně naskenovaný barevný negativ" asi nezná ani on...


  • 0

#773 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 24 červen 2017 - 18:36:50

 

Prosím o radu. Skenuji teď negativy a můj skener CanoScan 9000F začal dělat to, že poté, co provede skenování, jsou naskenovaná políčka naskenovaná způsobem, že " půl z jednoho, půl z druhého ", viz foto naskenovaného políčka. Jsou to jen některá políčka, neudělá to u všech. Zkoušel jsem zjistit, proč to dělá ale nepodařilo se mi. Nejdříve mě napadlo, že je to tím, žejdna část negativu byla kratší, takže v kolejnici byl kus prázdný a software to nějak špatně vyhodnotil. Ale dělá mi to i u celých negativů, tedy že je v kolejnici negativ o šesti políčcích. Zkoušel jsem vypnout a zapnout a taky nic. Nenapadá vás něco? Do teď vše v pohodě.

 

A když děláš náhled, tak je ten ořez v pořádku? Jináč taky v návodu varují, že mezi filmem a koncem rámečku nesmí být fuka v té horní části u kloubu víka. Dole by to vadit ničemu nemělo.

 

 

Ono to právě dělá už při náhledech. Nahoře u kloubu mezery nemám, dole ano. Ale dělá to, i když tam ty mezery nejsou dole ani nahoře.


  • 0

#774 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 24 červen 2017 - 19:42:23

Kedysi sa dali obstarat sady v kontrolovanych podmienkach naexponovanych a vyvolanych filmovych stripov pod zanckou Aperion True Balance Kit.
Takto to vyzeralo:

http://www.ebay.ca/i...WsAAOSwk1JWcIHx

Bolo to drahe a malo to kratku expiracnu dobu. To znamena, ze dnes sa uz stare ani nedaju pre nejake presne nastavovanie pouzit.

V sucasnosti sa negativy vyhodnocuju pomocou zlozitych algoritmov bez toho aby sa zadavala znacka a model filmu. Nieco ako: Hladam odpoved na otazku, ci existuje stav, kedy je medzi farbami najvacsi kontrast.
Moderny skener je vzdy zalozeny na vykonnom softveri.


  • 0

#775 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 červen 2017 - 22:03:15

 

 

Prosím o radu. Skenuji teď negativy a můj skener CanoScan 9000F začal dělat to, že poté, co provede skenování, jsou naskenovaná políčka naskenovaná způsobem, že " půl z jednoho, půl z druhého ", viz foto naskenovaného políčka. Jsou to jen některá políčka, neudělá to u všech. Zkoušel jsem zjistit, proč to dělá ale nepodařilo se mi. Nejdříve mě napadlo, že je to tím, žejdna část negativu byla kratší, takže v kolejnici byl kus prázdný a software to nějak špatně vyhodnotil. Ale dělá mi to i u celých negativů, tedy že je v kolejnici negativ o šesti políčcích. Zkoušel jsem vypnout a zapnout a taky nic. Nenapadá vás něco? Do teď vše v pohodě.

 

A když děláš náhled, tak je ten ořez v pořádku? Jináč taky v návodu varují, že mezi filmem a koncem rámečku nesmí být fuka v té horní části u kloubu víka. Dole by to vadit ničemu nemělo.

 

 

Ono to právě dělá už při náhledech. Nahoře u kloubu mezery nemám, dole ano. Ale dělá to, i když tam ty mezery nejsou dole ani nahoře.

 

Asi to nebude chyba skeneru, ale spíš softu. (Skenuješ ve Vue?) Aby mi software přesně našel automaticky všechna políčka, to se mi nestalo snad ani jednou. Pokaždé to musím manuálně dotahovat, pokud chci mít políčka celá. Dokonce i když jsou negativy bohatě kryty. Většinou to ale bývá o kousek, tohle u tebe vypadá na chybu v nastavení.


  • 0

#776 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 24 červen 2017 - 22:07:48

Kedysi sa dali obstarat sady v kontrolovanych podmienkach naexponovanych a vyvolanych filmovych stripov pod zanckou Aperion True Balance Kit.
Takto to vyzeralo:

http://www.ebay.ca/i...WsAAOSwk1JWcIHx

Bolo to drahe a malo to kratku expiracnu dobu. To znamena, ze dnes sa uz stare ani nedaju pre nejake presne nastavovanie pouzit.

V sucasnosti sa negativy vyhodnocuju pomocou zlozitych algoritmov bez toho aby sa zadavala znacka a model filmu. Nieco ako: Hladam odpoved na otazku, ci existuje stav, kedy je medzi farbami najvacsi kontrast.
Moderny skener je vzdy zalozeny na vykonnom softveri.

Díky, Keko, lámal jsem si hlavu, jak se tohle řeší v profesionálních provozech. Přišlo mi divné, že by měl např. Škoda nějaké presety na každou emuzi.


  • 0

#777 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 24 červen 2017 - 22:20:36

 

Kedysi sa dali obstarat sady v kontrolovanych podmienkach naexponovanych a vyvolanych filmovych stripov pod zanckou Aperion True Balance Kit.
Takto to vyzeralo:

http://www.ebay.ca/i...WsAAOSwk1JWcIHx

Bolo to drahe a malo to kratku expiracnu dobu. To znamena, ze dnes sa uz stare ani nedaju pre nejake presne nastavovanie pouzit.

V sucasnosti sa negativy vyhodnocuju pomocou zlozitych algoritmov bez toho aby sa zadavala znacka a model filmu. Nieco ako: Hladam odpoved na otazku, ci existuje stav, kedy je medzi farbami najvacsi kontrast.
Moderny skener je vzdy zalozeny na vykonnom softveri.

Díky, Keko, lámal jsem si hlavu, jak se tohle řeší v profesionálních provozech. Přišlo mi divné, že by měl např. Škoda nějaké presety na každou emuzi.

 

Mohol by mat, je tam na to miesto.

Vsetky negativy sa potom skenuju nejako, ale ten jeden, pre ktory sa vytvori specialny kanal, tam sa bude prihliadat este k nejakym nastaveniam. Trev´bars, ked podexponovane policka tahaju do zelena, vyrovna tuto vadu v ramci automatickeho vyhodnocovania. Kazde policko vsak vidi nejaky operator a ten este moze (a mal by) nejako zasiahnut. Ak mu pride podexponovane policko zmienovanho negativy, nemusi dvakrat tuknut na tlacitko, ktorym sa pridava purpurova...


  • 0

#778 DavidCz

DavidCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 121 příspěvků(y)
Reputace: 143

Publikováno 24 červen 2017 - 22:39:11

 

Zeptal bych se tedy úplně polopaticky: Existuje něco jako "korektně naskenovaný barevný negativ", kde je na obrazovce to, co na filmu? Nebo je to jen chyméra a existují jen osobní preference P. T. fotografů a je tudíž 1000 pravd? Myslím něco jako elektronickou podobu předepsané filtrace na filmu pro barevné zvětšování - tuším, že něco takového existovalo.

Předem moc díky.

 

 

Barevný negativ se dá naskenovat hůř nebo líp, ale není jediný správný způsob převedení na pozitiv. Každý si musí najít svoji cestu jak naskenovat a invertovat. Navíc co může fungovat třeba pro Portru nemusí pro Ektar...

 

Ber to ale jako výhodu a prostor pro autorskou licenci a práci s barvama. Barevný negativ je v podstatě jen polotovar, se kterým se dá (a musí) dál pracovat ;-)


  • 0

#779 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 25 červen 2017 - 05:36:36

 

 

 

Prosím o radu. Skenuji teď negativy a můj skener CanoScan 9000F začal dělat to, že poté, co provede skenování, jsou naskenovaná políčka naskenovaná způsobem, že " půl z jednoho, půl z druhého ", viz foto naskenovaného políčka. Jsou to jen některá políčka, neudělá to u všech. Zkoušel jsem zjistit, proč to dělá ale nepodařilo se mi. Nejdříve mě napadlo, že je to tím, žejdna část negativu byla kratší, takže v kolejnici byl kus prázdný a software to nějak špatně vyhodnotil. Ale dělá mi to i u celých negativů, tedy že je v kolejnici negativ o šesti políčcích. Zkoušel jsem vypnout a zapnout a taky nic. Nenapadá vás něco? Do teď vše v pohodě.

 

A když děláš náhled, tak je ten ořez v pořádku? Jináč taky v návodu varují, že mezi filmem a koncem rámečku nesmí být fuka v té horní části u kloubu víka. Dole by to vadit ničemu nemělo.

 

 

Ono to právě dělá už při náhledech. Nahoře u kloubu mezery nemám, dole ano. Ale dělá to, i když tam ty mezery nejsou dole ani nahoře.

 

Asi to nebude chyba skeneru, ale spíš softu. (Skenuješ ve Vue?) Aby mi software přesně našel automaticky všechna políčka, to se mi nestalo snad ani jednou. Pokaždé to musím manuálně dotahovat, pokud chci mít políčka celá. Dokonce i když jsou negativy bohatě kryty. Většinou to ale bývá o kousek, tohle u tebe vypadá na chybu v nastavení.

 

 

Díky za tvé odpovědi. Skenuju ve VueScanu. Doposud mi to právě našlo vždy přesně ty políčka. Ani jsem nezaznamenal, že by to v tom softwaru šlo nějak napravovat ručně.


  • 0

#780 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 25 červen 2017 - 14:07:04

Tak on to ten skener dělá jen při skenování barevného negativu, který skenuji jako pozitivní barevný negativ. Pokud dám normální skenování, tedy nastavím skenování barevného negativu, tak jsou políčka zobrazena správně.


  • 0

#781 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 26 červen 2017 - 14:33:24

Moje posledné postrehy zo skenovania negatívov. Skenujem na Epson V600.

 

Ak je film správne exponovaný a vyvolaný, tak stačí aj EpsonScan softvér, ktorý je pribalený k skeneru. Navyše celkom slušne mi z neho lezú aj skeny z farebných filmov, bez nutnosti nejakých väčších zásahov v postprocese. Iba zrno je výraznejšie ako z Vuescanu, ale na prezentáciu na web to bohato stačí.

 

Vuescan používam skôr pri filmoch kde je nejaká tá odchýlka v expozícii, alebo pri pre/pod-volanom filme, kde sa dá vela zachrániť viacnásobným skenovaním. ČB filmy vychádzajú dobre, horšie je to s niektorými farebnými neg. napr. Ektar je dosť tvrdý oriešok čo sa týka farebných posunov. Prednastavené profily sú de facto nepoužitelné, a aj po manuálnej kalibrácii výsledok ťahá divne domodra. Sranda je, že s EpsonScanom tento problém nieje.

 

Tak či onak, sken je iba polotovar, ktorý treba ďalej spracovať.


  • 0

#782 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 červen 2017 - 15:30:32

Tak on to ten skener dělá jen při skenování barevného negativu, který skenuji jako pozitivní barevný negativ. Pokud dám normální skenování, tedy nastavím skenování barevného negativu, tak jsou políčka zobrazena správně.

Sorry, Punkomat, ale nepochopil som význam spojenia "pozitivní barevný negatív".


  • 1

#783 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 26 červen 2017 - 20:30:15

 

Tak on to ten skener dělá jen při skenování barevného negativu, který skenuji jako pozitivní barevný negativ. Pokud dám normální skenování, tedy nastavím skenování barevného negativu, tak jsou políčka zobrazena správně.

Sorry, Punkomat, ale nepochopil som význam spojenia "pozitivní barevný negatív".

 

 

Citoval jsem možnost nastavení skeneru pro skenování. Je to nastavení pro diapozitiv.


  • 0

#784 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 červen 2017 - 21:16:06

Aha, už chápem.

Ja mám skener Canon 6800, skenujem na 2600 dpi, čo by malo byť maximálne optické rozlíšenie podľa výrobcu. Používam originálny softvare FotoStudio 5,5 dodaný ku skeneru, fotky ukladám v TGA a potom ich upravujem (orez, kontrast apod.) v Adobe Fotoschop a prevediem do jpg. Ono to TGA má trochu veľký objem, jpg má okolo troch mega. Rozlíšenie je pre mňa dostatočné, pre mňa je to vlastne taký náhľadový archív, podľa ktorého ľahko a rýchle nájdem potrebný negatív. Ale ináč, podľa skúsenosti, z takýchto skenov vytlačím fotku v pohode A4, väčšiu som zatiaľ neskúšal.


  • 0

#785 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 26 červen 2017 - 21:48:43

Chalani, som len zvedavá, prečo skenujete. Kým som nerobila pod zväčšovákom, tiež som skenovala, robila som 1 políčko často parciálne a následne som celý obraz skladala v PS, aby som tam mala všetko, čo bolo na filme. Žiadny Lab mi nedal taký výstup.
Len som časom zistila, že mi to na nič nie je, lebo i tak som to nedávala tlačiť.
  • 1

#786 blue

blue

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 26 červen 2017 - 23:00:50

Každému, čo jeho jest...

 

pokiaľ niekomu vyhovuje ten prechod medzi médiami a úkony s tým spojené, tak nech skenuje o sto šesť. Nech je mu to priane a výsledok nech je mu k potešeniu a prospechu.

 

Keď uvažujem výsledok v digitálnej podobe, fotím digitálne. Nielen kvoli citelnej úspore peňazí.

Ale Inak volím klasiku a teší ma, keď mozem s fotkami v rukách s ľudmi nad nimi pokecať.

 

Nebudem ďalej tému pleveliť.


  • 1

#787 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 26 červen 2017 - 23:36:39

Chalani, som len zvedavá, prečo skenujete. Kým som nerobila pod zväčšovákom, tiež som skenovala, robila som 1 políčko často parciálne a následne som celý obraz skladala v PS, aby som tam mala všetko, čo bolo na filme. Žiadny Lab mi nedal taký výstup.
Len som časom zistila, že mi to na nič nie je, lebo i tak som to nedávala tlačiť.

So zväčšovákom ťažko aploudneš fotku na interneta. B)


  • 1

#788 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 27 červen 2017 - 05:51:54

V těch skenech jednotlivých negativů jsou hrozně velké rozdíly, které si neumím vysvětlit, co je způsobuje. Stejná značka negativu, stejný objektiv, stejný fotoaparát (který měřil expozici), stejný fotolab který negativ zpracovával, stejný skener a software. Výsledky jsou však zcela a naprosto odlišné. Zatímco u dřívějších negativů Fuji C200 byly výsledky tragické a mnohdy nepoužitelné (viz předchozí příspěvky), tak u stejného negativu skenování bez větších následných úprav (kontrast, ořez), pro mě dobrý výsledek. Ale možná tam jen nevidím to, co bych měl vidět.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#789 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 27 červen 2017 - 13:58:39

nepouzivas tam nejake automaticke nastavenie?


  • 0

#790 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 27 červen 2017 - 16:08:00

Ne, nepoužívám. Proč?


  • 0

#791 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 27 červen 2017 - 16:11:29

Jedině, že by takovou velkou změnu způsobilo, že jsem změnil nastavení z obyčejného barevného skenování na barevné skenování se 48bit hloubkou a začal soubory po ukončení skenování ukládat jako tiff namísto jpeg. Moc tomu nerozumím, ale co jsem z jednotlivých diskuzí vyčetl, tak je to prý lepší.


  • 0

#792 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 27 červen 2017 - 16:27:03

Chalani, som len zvedavá, prečo skenujete. Kým som nerobila pod zväčšovákom, tiež som skenovala, robila som 1 políčko často parciálne a následne som celý obraz skladala v PS, aby som tam mala všetko, čo bolo na filme. Žiadny Lab mi nedal taký výstup.
Len som časom zistila, že mi to na nič nie je, lebo i tak som to nedávala tlačiť.

So zväčšovákom ťažko aploudneš fotku na interneta. B)
Jaj, ja mobilom cvaknem hotovú fotku. Kvôli tomu, na akých displejoch a nekalibrovaných presarurocaných monitoroch to bežní užívatelia pozerajú, mi skenovanie prišlo ako mrhanie času.
  • 1

#793 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 29 červen 2017 - 12:17:01

Je pravda, ze sam skenuju pro svuj pocitac, kde delam "archiv k nahlednuti pred zvetsovanim" do tiff (ze zvyku, pouzival jsem ten format uz pred davnou dobou) a mam to jako nedilnou soucast archivu negativu. Je na tom videt kdejaka nedokonalost, muzu si dopredu namyslet, jaky orez udelam... Tim minimalizuju manipulaci s negativem jen na samotny proces a je to vsechno rychlejsi. Zvetsovani funguje stejne, akorat nahledy mam na obrazovce.

 

Ovsem kdyz to nekdo pribuzny, nebo znamy chce videt digitalne (posilat fotky 2000km daleko na vsechny strany se mi nechce), tak to musim upravit pro jejich stroj. Snizim kvalitu, zvysim kontrast, vyvazim prepaleni svetel.

 

Ale je pravda, ze mit ty, kterym chci fotky ukazovat, v dojezdove vzdalenosti, bylo by toho skenovani asi min a zvetsovani vic. Jeste nemam na soucasne adrese hotovou temnou komoru (najemni byt, tak vymyslim zatemneni bez vetsich zasahu).


  • 0

#794 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 30 červen 2017 - 14:02:06

@punkomat cize si nastavujes pri scanovani krivky sam ? skus spravit screenshot nastaveni a dat ho sem


  • 0

#795 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 1 červenec 2017 - 08:40:29

@punkomat cize si nastavujes pri scanovani krivky sam ? skus spravit screenshot nastaveni a dat ho sem

 

PC amaterismus... nevím, kam se mi ten obrázek ze screenshotu uloží. Posílám fotku z mobilu. S tímto nastavením nyní skenuji, dle doporučení zde na temné, že různými úpravy podsvícení atd. přicházím o data z negativu.

 

Zároveň se chci zeptat, jak je to se skenováním do toho JPEG. Kvůli službám ve fotolabu. Za naskenované políčko do JPEG v rozlišení 6774x4492pix požadují 40kč. Za stejné rozlišení do souboru TIFF požadují 110kč. Údajně jsou skeny do JPEG s velkou ztrátou dat. Je ten rozdíl natolik markantní oproti skenu do TIFF? Mám na mysli při běžném pohledu na fotografii ne detailní výřezy. Protože 110 kč za jedno políčko nikomu platit nebudu.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#796 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 1 červenec 2017 - 12:51:46

no tak podla mna scanujes na automaticke nastavenie..preto mas rozdiely, on ten software sa snazi dosiahnut ideal ale kazde poclicko moze mat ine svetelne podmienky...preto take rozdiely

 

tiff je lepsi pre postprocess, horsi na skladovanie kedze je bez kompresie je vacsi..do tiffu si mozes scanovat aj ty a potom carovat vo photoshope. 


  • 0

#797 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 1 červenec 2017 - 13:30:20

JPEG = 8bit/kanál. TIFF může být třeba 16bit/kanál. Tj tam kde třeba červený kanál v JPEGu (24bit = 3x8bit RGB) má jen 256 hodnot, v TIFFu má 65536 hodnot (48bit = 3x16bit). Takže se z toho pak dá daleko víc kouzlit. Nemluvě o kompresních artefaktech v JPEGu. Jinak teda klobouk dolu  před fotolabem, ty ceny jsou dobrá zlodějina. Že bych švihl oběma svými aktuálními pracemi a začal se luxusně živit jen skenováním za tyhle ceny? :-D


  • 0

#798 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 1 červenec 2017 - 13:33:45

...kopor by sa zisiel :shock:
Ale az budu uhorky. A tie su este len plantami. U na sje to nejake cele pozadu.

Uhorky už sú, práve zaváram. Kôpor je stále k dispozícii.
  • 0

#799 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 1 červenec 2017 - 13:33:58

A lze nějak poradit, jak si skenovat s vlastním nastavením? Tedy podle čeho nastavit pro konkrétní film? On ten software stejně moc nastaven nemá. To co popisuješ tuším platí pro skenování u jednoho negativu. Tedy, že on ten software nějak ty políčka zprůměruje. Já jsem měl na mysli, že jsou tem velké rozdíly v kvalitě podání barevnosti mezi jednotlivými celými negativy. 

 

Ano, do TIFF už také skenuji. Jen jsem uvažoval o variantě, kdy na tom svém skeneru budu dělat jen náhledy a to, co má nějakou kvalitu si nechám od profesionálu v labu. Ale pokud chtějí 110Kč za jedno políčko, tak to pro mě nepřipadá v úvahu.


  • 0

#800 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 1 červenec 2017 - 13:37:26

JPEG = 8bit/kanál. TIFF může být třeba 16bit/kanál. Tj tam kde třeba červený kanál v JPEGu (24bit = 3x8bit RGB) má jen 256 hodnot, v TIFFu má 65536 hodnot (48bit = 3x16bit). Takže se z toho pak dá daleko víc kouzlit. Nemluvě o kompresních artefaktech v JPEGu. Jinak teda klobouk dolu  před fotolabem, ty ceny jsou dobrá zlodějina. Že bych švihl oběma svými aktuálními pracemi a začal se luxusně živit jen skenováním za tyhle ceny? :grin:

 

Díky za osvětu. Ty ceny jsou fakt šílený, to se zbláznili...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních