Přejít na obsah


Fotka

Compur


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
63 odpovědí na toto téma

#1 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 22 leden 2008 - 13:18:07

Mám certo 10x15 s touto závěrkou. Je to tedy starší typ této závěrky, časy se na ní nastavují zvláštním kolečkem. Na kolečku je šipka značící směr otáčení celkem logicky od nejdelšího po nejkratší čas. Nevím ale, jestli se jí mám řídit, i když nastavuji třeba z 1/200" na 1", nebo mám točit proti směru. Funguje obojí, ale bojím se, abych si závěku nezničil, neznám její konstrukci, rozebírat ji nechci a nechci nic poškodit
  • 0

#2 KarelJ

KarelJ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 218 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 leden 2008 - 13:33:40

sorry, ze odpovidam aniz tvuj problem znam. Ja pouzivam stary Compound. tedy pneumaticky mechanismus, sipky jsem si nevsiml, jen bych rad upozornil, ze natahovani zaverky by se melo provadet pouze pokud je zarizeni v casovem modu -tedy nikoli ve funkci B ci T- tyto rezimy funguji jen pro cvakani spoust a natahovani muze zaverku poskodit.

K.
  • 0

#3 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 22 leden 2008 - 13:45:45

U toho mého se to na Z a D, jak to správně značíme my němčináři, ani natáhnout nedá. Mluvím jen o ciferníku s momenty
  • 0

#4 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 25 leden 2008 - 11:20:57

...měl jsem Compurky (a další) těchto konstrukcí, některé i rozebrané. Mechanismus ovládání, je dělán tak, aby se točilo opravdu jedním směrem. Pod kolečkem je taková "pseudopružinová podložka" s výliskem, který po otočení o 360° jakoby zapadne a mělo by se točit dál po směru. Myslím, že u většiny takhle starých závěrek je však ovládání natolik vyběhané, že dovolí směr opačný. Jestli by to však uškodilo mechanizmu jsem nezkoumal, neboť jsem důvěřoval starým mistrům a používal jsem ty klenoty jen dle moudrých rad... :evil:
  • 0

#5 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 6 únor 2009 - 09:17:32

směr otáčení je rozhodně záhodno dodržet!

a jenom pro doplnění - někdo se tady na to někde jinde ptal - tenhle (starší) typ s kolečkem neumožňuje nastavovat mezičasy např 1/75 (mezi 1/50 a 1/100) apod. na rozdíl od novějších typů, kde je ovladač časů na kroužku kolem celý závěrky

rozdělaný sem to teda nikdy neměl, ale v chytrejch knihách psali....
  • 0

#6 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 6 únor 2009 - 11:16:53

Třeba blbej dotaz: měl jsem za to, že se nemá již měnit nastavený čas, pokud je závěrka natažená. Což si ale odporuje s tím, co napsal PLOCI - to bych tedy vůbec nenastavil B a T. Tak jak to prosím je.
Díky, jen jednooký velkoformatik Luigi.
  • 0

#7 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 6 únor 2009 - 11:18:41

Oprava - jak to napsal KarelJ (Ploci promiň)
Luigi
  • 0

#8 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 6 únor 2009 - 11:26:51

nene to přece sedí - B a T nastavuju, pokud je závěrka nenatažená. správně by to ani nemělo jít - lehce... záleží zas zřejmě i na typu - starší compury maj přepínání B a T modu mimo hlavní časovej volič
  • 0

#9 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 6 únor 2009 - 12:58:14

Je to tak, jak píšete, u starého Compuru nastavovat čas vždy jen jedním směrem podle šipky, při natažené závěrce by se jinak mohl ulomit převodní kolíček (kritický moment je mezi nejkratším časem a vteřinou)
  • 0

#10 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 13 prosinec 2010 - 08:52:15

V noci se mi na poslední chvíli podařilo vydražit Rodenstock- Sironar 180 /5,6
Pátrám po časech té závěrky. Je tam Compur, ale nevím jaká velikost a nemám tucha, jestli má T čas. Nemáte někdo nějakou zkušenost? Děkuji
  • 0

#11 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 13 prosinec 2010 - 09:02:31

V noci se mi na poslední chvíli podařilo vydražit Rodenstock- Sironar 180 /5,6
Pátrám po časech té závěrky. Je tam Compur, ale nevím jaká velikost a nemám tucha, jestli má T čas. Nemáte někdo nějakou zkušenost? Děkuji

jestli mne mysl (a zrak na druhém obrázku) nešálí, tak T to má
  • 0

#12 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 13 prosinec 2010 - 09:10:51

jestli mne mysl (a zrak na druhém obrázku) nešálí, tak T to má

Díky, asi máš pravdu. Bylo by to super, ale z tý fotky to moc nepoznám.
  • 0

#13 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 13 prosinec 2010 - 10:38:06

No od pohledu na fotky to vypadá na Synchro-Compur, s časovou řadou "starého" (nebo také "německého") typu - 1, 2, 5, 10, 25, 50, 100,200, nejrychlejší čas nepřečtu, asi bude 400 (nebo 500), nemůžu teď najít správný katalog (nejrychlejší čas závisí na velikosti závěrky). Krytka má závit 67 a tělo je o něco "větší", z čehož podle rozměrů synchrocompurek z různých tabulek dedukuju, že je to velikost #1, která má průměr těla kolem 70mm. Snad se najde někdo, kdo bude vědět najisto. Velikost jedna se snad bez T ani nedělala.
  • 0

#14 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 13 prosinec 2010 - 11:13:24

No od pohledu na fotky to vypadá na Synchro-Compur, s časovou řadou "starého" (nebo také "německého") typu - 1, 2, 5, 10, 25, 50, 100,200, nejrychlejší čas nepřečtu, asi bude 400 (nebo 500), nemůžu teď najít správný katalog (nejrychlejší čas závisí na velikosti závěrky). Krytka má závit 67 a tělo je o něco "větší", z čehož podle rozměrů synchrocompurek z různých tabulek dedukuju, že je to velikost #1, která má průměr těla kolem 70mm. Snad se najde někdo, kdo bude vědět najisto. Velikost jedna se snad bez T ani nedělala.

Děkuju mnohokrát. Tohle mi bude zatím stačit. Do konce aukce bylo asi 3 hodiny, tak jsem nechtěl čekat na odpověď prodejce a raději přihodil. Kupodivu to vyšlo.
Ten obrázek jsem si uložil a zvětšil v editoru, vypadá to, že nejvyšší čas je 400, ale ten T čas není moc k přečtení. To mě přivádí k dotazu. Jak otevíráte závěrku při kompozici? Na T nebo na B a aretujete drátěnku? Kvůli tomu sháním objektivy se závěrkou s T časem.
  • 0

#15 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 13 prosinec 2010 - 13:38:44

Kde to jde, tam na T resp. u starých Compurek na Z. U Compurů velikosti #00 ani T nebývá, takže tam B a aretace. Horší je, že u velikosti #00 nebývá standardně ani závit pro drátěnku. Ale varianta T nebo B s aretací je prakticky rovnocenná, ale proč to T nepoužít, když už tam je. Ještě existuje varianta Synchro-Compuru "P" vel. #0 - tzv. Press, tam se T otvírá stejným "čudlíkem", jakým se u starších i stejně starých "nulek" dá odblokovat natahování samospouště, nastavený čas není potřeba měnit.
  • 0

#16 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 13 prosinec 2010 - 14:06:53

Mas Synchro-Compur s press "upravou". Casy jsou v rade od jedne sekundy do 1/400. T, B se nastavuje na hlavnim volici spolu s casy, ne jako u starsich tzv. dial-set compuru, kde volic T, B, M byl zvlast. Ta press uprava spociva v tom, ze si muzes otevrit zaverku i pri jejim natazeni. To je moc fajn. Muze si nastavit cas, natahnout zaverku a pomoci onoho cudliky si pohodlne otevrit a zavrit zaverku. Je to velmi pohotove. Bez press upravy bys jinak musel nastavit na volici T natahnout zaverku, stiknout spoust, po kompozici a zaostreni, znovu stisknout spoust, nastavit cas, natahnout zaverku. jinak je taky moznosti B s aretovanou spousti.
Dratenku lze pouzit bez problemu.
Nevyhodou tohoto typu compuru je relativni mechanicka slozitost a z toho vyplyvajici mensi spolehlivost spolu se slozitejsim servisem.
  • 0

#17 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 13 prosinec 2010 - 14:08:48

Ten cudlik, kterym se zaverka da otevrit, kdyz je natazena, je videt na druhe fotce vpravo.
  • 0

#18 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 13 prosinec 2010 - 14:15:32

Ten cudlik, kterym se zaverka da otevrit, kdyz je natazena, je videt na druhe fotce vpravo.

Děkuji mnohokrát. Jsem VF panic, ale postupně se díky Vám všem pomalinku dovzdělávám.
  • 0

#19 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 27 prosinec 2010 - 08:09:26

Príjemné posviatočné ráno prajem,
potreboval by som sa poradiť s pánmi odborníkmi - mám tu staručký Certoruf 10x15, pomaličky ho dávam dohromady (mech, koženky, matnica atď), so závierkou si ale zrejme neporadím. Je to starý "točiaci" Compur (r.v. niekde okolo 1925) a problém je v dlhých časoch. Ale nie, že by boli pridlhé - naopak. Hlavné perko mi príde strašne silné, a tak všetko cvaká (asi) na najrýchlejší čas (1/200).

Pozrel som sa aj dovnútra (vyzeralo to tam podobne ako na ilustračnom obrázku - autor niekde na nete), a analýzou som prišiel na to, že keď zbrzdím prstom beh perka (pomaličky uvoľňujem páčku naťahovania), tak všetko ide ako má. Proste akoby "náraz" natiahnutého kolečka (pod páčkou naťahovania, na obr. "na tretej hodine") bol príliš silný pre brzdiaci mechanizmus. Vnútri je závierka pekná, čistá, ostatné chodí ako má.

Samozrejme, rátam s odborným servisom - ale poznáte to, fotoaparát doma, voľno cez sviatky... Keby náhodou niekto mal skúsenosť alebo vedel pomôcť, odmena ho neminie :wink: Možno je to iba nejaká blbosť?

Dík a dobré (zimné) svetlo!
Ďuro

Vložený obrázek

P.s. Aj tak si myslím, že najviac budem používať "Z" a "D"
  • 0

#20 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 27 prosinec 2010 - 12:21:47

To je divny :wink:

Zkus zaverku natahnout a spustit, kdyz ji budes mit otevrenou. Staci pridelat natahovaci packu. Behem natahovani pridrz paku pro nastavovani M,B,T jinak se samovolne nastavuje do polohy T a zaverku nenatahnes. V okamziku, kdy stisknes spoust, se ti celek hnaci pruziny "opre" pres dve paky (1, 2) o hodinovy strojek, ktery chod dle nastaveneho casu patricne zbrzdi.

Vložený obrázek

Mechanicky je mozne, aby nastal stav, ktery popisujes, v pripade, ze chybi jedna z tech dvou pak nebo je vadny hodinovy strojek, ktery se okamzite protoci, respektive neni brzden. To muze nastat spatnou funkci brzdici packy 3, ktera nemusi byt pritlacovana smerem k ozubenemu kolu.

Zkus tedy natahnout a spustit zaverku, kdyz ji budes mit oddelany predni kryt. Uvidis, co se deje, a urcite sam i prijdes na to, co je spatne. Zaverka to neni slozita.
  • 0

#21 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 27 prosinec 2010 - 12:32:49

Ted se tak na to jeste koukam. Mas v pohode pruzinu na pace cislo 2? Takovy ten stoceny pruzinovy drat. Pokud ne, tak by se ti po natazeni nepresunula paka 2 a strilelo by to jen na nejrychlejsi cas - nenatahoval by se totiz hodinovy strojek (je vlastne spravne nazyvat zpozdovac v tomto pripade hodinovym strojkem?).
  • 0

#22 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 27 prosinec 2010 - 17:58:41

Zdar Vladiku,
vďaka za výborný nákres a popis, a hlavne za ochotu.
Pozerám na to, rozobral som, nafotil. Funguje to presne tak ako popisuješ a myslím, ž nechýba nič (?). Ale je to ako obrázky typu "nájdi 10 rozdielov" :cry:

Poporade:
Behem natahovani pridrz paku pro nastavovani M,B,T jinak se samovolne nastavuje do polohy T - S týmto problém nemám, nič nepridržiavam a dovolí mi natiahnuť (drží na "M")

celek hnaci pruziny "opre" pres dve paky (1, 2) o hodinovy strojek - To sa stane, o zlomok sekundy neskôr. Tá šupka od kolieska pod naťahovaním spúšte je taká silná, že pokiaľ brzde nepomôžem, brzda nestačí.

chybi jedna z tech dvou pak - Myslím, že sú tam obe
spatnou funkci brzdici packy 3, ktera nemusi byt pritlacovana smerem k ozubenemu kolu. - Tu by mohla byť chybka, keď pritlačím brzdu (na tvojom obrázku č. 3), už to brzdí.

Takovy ten stoceny pruzinovy drat - Ten som včera vyrábal podľa tej pružiny, čo tam bola predtým (určite nebola pôvodná, vyzerala slabo) - ale myslím, že táto struna je len pomocná, nie brzdiaca? Každopádne rameno vytlačí hore bez problémov.

Takže by mohol byť problém s brzdou, na mojom obrázku červený krúžok?
Ako zaistiť jej správnu funkciu - bolo by to možné s trochou šťastia aj doma?

Ešte raz dík za radu!

Obrázky:
Natiahnutá závierka
Vložený obrázek

Cvaknutá závierka


Vložený obrázek
  • 0

#23 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 27 prosinec 2010 - 19:15:05

Tebou nove stoceny pruzinovy drat by mel byt v pohode. Ma za ukol zajet pakou 2 do pozice dane nastavenim casoveho volice. Pokud nova pruzina zvladne toto, tak je to OK, nic jineho se po ni (aspon myslim, nechce).

To, co jsi vyznacil, je jen zavazicko (..asi, na jinou funkci jsem neprisel).

Prijde mi divne, ze ti hnaci mechanismus do paky 1 narazi. To by nemel. Hned po natazeni by mezi nimi mel byt kontakt.

Kdyz zmacknes spoust, tak hodinovy strojek se protoci bez odporu, nebo se vubec neotaci? Pokud projede bez odporu, potom je problem v pace cislo 3 a v nejake jeji pritlacne pruzine.

Musel bych to videt. Takhle na dalku je to naprd :)
Ale treba na to prijdeme :cry:

Pridavam par fotek.

Nastaveni M, natazeno
Vložený obrázek

Nastaveni M, nenatazeno
Vložený obrázek

Brzdici paky nenatazeno
Vložený obrázek

Brzdici paky natazeno
Vložený obrázek

Zaverka s oddelanou staveci pakou MBT. Je lepe videt mechanismy pod ni.
Vložený obrázek

Po stisku spouste se odblokuje hnaci pruzina a deje se toto:
Vložený obrázek
Konecny stav je stejny jako kdyz je zaverka na M a nenatazena (viz Obr. 2)
  • 0

#24 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 27 prosinec 2010 - 19:48:05

Hmm,
Prijde mi divne, ze ti hnaci mechanismus do paky 1 narazi. To by nemel. Hned po natazeni by mezi nimi mel byt kontakt.

Tunak tuším zlobu. Ostatné veci sú tak, ako si popísal, aj obrázky sedia.
Prosím, mohol by si priložiť obrázok "natiahnutá, bez páčky naťahovania", viz. môj nákres?

Vyslovene pri spustení za ten krátky čas ( bodkovane) získa parádny moment, ktorý už brzda nezbrzí. Kontakt (ako píšeš ty) pri natiahnutej závierke nie je - je to tak ako na fotke.
Keď rukou zbrzdím spúšť až po moment dotyku - bzzzzzz a sekunda je na svete.

Môže byť to kolečko s 3mi šroubkami pootočené? Chýba mi tam aj šroubík - zrejme v tom už niekto vŕtal.

By som neveril, koľko zábavy si človek užije = priateľka mi hovorila, že mi chcela pod stromček kúpiť plastový model, ale že teraz je jasné, že netreba :cry:

Vložený obrázek[/b]
  • 0

#25 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 27 prosinec 2010 - 20:02:15

Hmm, tak jsem prave zjistil, jaky jsem vul :cry:

V me zaverce ten kontakt taky neni! Vypada to presne, jako na tve fotce. Takze v tomto zakopany pes nebude.
Musis si tu zaverku proste "ohmatat" a prijit na to postupne vylucovanim chyby u jednotlivych pritlacnych pruzin, ojetych zubu a tak podobne. Zameril bych se na "cvrk" a jeho pritlak, ktery je dany tou dlouhou skoro pulkruhovou pakou. Ta paka je rizena volicem casu, ktery ma pro ni zvlastni vacku.
Jinak je treba taky mozne, ze uz nekdo neco delal s pruzinou, jak pises. To potom bude tezke.
  • 0

#26 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 27 prosinec 2010 - 20:13:19

Neva :)
Dík každopádne za výbornú sadu fotiek - na nete bol dosť problém zohnať v rozumnej kvalite (dokonca som sa preto zaregistroval aj na Apugu :cry: )

Ak to vymyslím, dám určite vedieť. Je mi jasné, že na diaľku to nie je jednoduché, ale do srazu ďaleko.

Pekný večer prajem!
Ď.
  • 0

#27 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 27 prosinec 2010 - 22:02:50

Tak som späť 8-)
Podarilo sa mi to, na moje veľké prekvapenie. Namazal som toto miesto:
Vložený obrázek

trochou maziva (lithium grease), ozaj špičkou ihly. Škoda, že nemám nejaký olej, ten by zatiekol aj pod súčiastku.

No ale ide to, a za nakopnutie dík Vladikovi! (mal by som si pomaly robiť zoznam, komu dlžím na sraze pivko :lol: )

Príjemne strávený večer!
Ď.
  • 0

#28 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 27 prosinec 2010 - 22:15:42

Tak fajn :lol:

Ja mam par kapek nejakeho extra svycarskeho oleje (hodinarsky c.2), co jsem vyprosil od naseho mistniho hodinare. Dal mi je se slovy, ze je rad, ze tu vubec nekdo neco podobneho jako on dela....
Ale stejne pocitam, ze koupim neco primo. Neni to ovsem levne. Mala lahvicka minimalne tak okolo 1 tisice. Ale zase je to pravdepodobne na cely zivot, pri mnozstvi, ktere se pouziva.

Jinak ony jsou tyhle stare Compury a Compoundy vubec pekna zarizeni a pokud vylozene nezreznou, tak se je vetsinou podari vzdycky nejak uspokojive rozchodit.
  • 0

#29 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 27 prosinec 2010 - 22:47:27

Ono aj tie "babičky" majú niečo do seba. Už začínam rozumieť nadšeniu niektorých členov TK (zpátečníci) 8-)

Ako je to inak s rokom výroby týchto závierok? Dá sa nejako odhadnúť podľa výrobného čísla? (moja je 258648).

Keby si niekedy Vladiku potreboval spoluolejára, kľudne so mnou môžeš rátať (na zníženie príp. nákladov), nejako by sme to už vymysleli. Ešte pár starších strojčekov na poličke mám a olej sa určo nestratí :lol:

Zdar!
  • 0

#30 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 prosinec 2010 - 09:15:51

Ono aj tie "babičky" majú niečo do seba. Už začínam rozumieť nadšeniu niektorých členov TK (zpátečníci) 8-)

Ako je to inak s rokom výroby týchto závierok? Dá sa nejako odhadnúť podľa výrobného čísla? (moja je 258648).

Keby si niekedy Vladiku potreboval spoluolejára, kľudne so mnou môžeš rátať (na zníženie príp. nákladov), nejako by sme to už vymysleli. Ešte pár starších strojčekov na poličke mám a olej sa určo nestratí :lol:

Zdar!

http://www.motamedi.info/serial.htm

Zde jsou mimo jiné výrobní čísla Compurů. Ale pozor, výrobní číslo je na boku závěrky, ne vepředu.

Hodinářský olej č. 2 nebude příliš vhodný, je určen pro kamenná ložiska a na kovu se může rozkládat. Na kovová ložiska je určeno č. 3 a vyšší.
  • 0

#31 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 prosinec 2010 - 09:54:10

Neni nekde klasifikace hodinarskych oleju dle onech zminovanych cisel??

Je to nejaka viskozitni specifikace, slozeni, pouziti nebo maji ta cisla nejaky specialnejsi napr. kombinovany vyznam?
  • 0

#32 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 prosinec 2010 - 09:56:35

hmm, tak jsem vystoural v nejake diskizi toto:

.....Na kamenný ložiska (ocel-rubín) je č.2 (z NDR - Technische Wachse Jena), na normální (ocel-mosaz) je č.3, č.4 je na věžní hodiny (náročný podmínky-velký změny teplot a tak...) no a pak č.1 speciélně na mazání rubínových paletek kotvy. Na péra se mi dost osvědčil grafitovej tuk......
  • 0

#33 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 prosinec 2010 - 09:59:22

A nevite na co je hodinarsky olej c. 5?
  • 0

#34 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 3 leden 2011 - 13:04:16

Ten cudlik, kterym se zaverka da otevrit, kdyz je natazena, je videt na druhe fotce vpravo.

Vložený obrázek
Tak objektiv dorazil a vypadá vše ok. Časy odpovídají a i ta páčka na otevření natažené závěrky funguje. Jen nemohou přijít na funkci páčky, která je vyznačená v elipse. Jde posouvat tak 2-3 mm v ose objektivu, ale k čemu je netuším.
Obrázek je z jiného objektivu z netu, ale ta moje závěrka vypadá velmi podobně.
  • 0

#35 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 3 leden 2011 - 13:51:06

Tahle páčka většinou umožňuje realizovat dlouhé časy - náhrada za T, nebo otevřít závěrku pro zaostření na matnici. Natáhneš závěrku, podržíš páčku, zmáčkneš spoušť a závěrka drží otevřená dokud opět nepohneš páčkou zpět.
  • 0

#36 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 3 leden 2011 - 14:43:28

No u velikosti 1 je to pokud vím prostě odjištění natahování samospuště. Nastavíš čas (ne B a T!), a pokud je "čudlík" odsunut dozadu, jde páčka natahování spouště natáhnout až za tento čudlík - natáhne se hodinový strojek samospoště. Nejsem si jistý, ale správně povolit by to mělo jít až po normálním natažení závěrky (aspoň u předválečné rim-set compurky mi to tak nějak funguje). To co popsal nlc je funkce tohodle čudlu u press verze velikosti 0. (Viz výše ve Vládikově a mém příspěvku)
  • 0

#37 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 3 leden 2011 - 14:47:45

No u velikosti 1 je to pokud vím prostě odjištění natahování samospuště. Nastavíš čas (ne B a T!), a pokud je "čudlík" odsunut dozadu, jde páčka natahování spouště natáhnout až za tento čudlík - natáhne se hodinový strojek samospoště. Nejsem si jistý, ale správně povolit by to mělo jít až po normálním natažení závěrky (aspoň u předválečné rim-set compurky mi to tak nějak funguje). To co popsal nlc je funkce tohodle čudlu u press verze velikosti 0. (Viz výše ve Vládikově a mém příspěvku)

Díky moc, dumal jsem, jestli ta závěrka má samospoušť. Odpoledne vyzkouším a poreferuji. Děkuji
  • 0

#38 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 3 leden 2011 - 15:13:18

Bret má pravdu, nevšiml jsem si velikosti závěrky a psal skutečně o #0.
  • 0

#39 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 3 leden 2011 - 17:02:01

To je "cudlik" odjistujici samospoust. Je s nim mozne pohnout, az pri natazene zaverce. Kdyz natahnes zaverku lze tento cudlik odsunout a zaverku jeste dale natahnout, cimz se zaroven natahne hodinovy strojek samospouste.
Koukam, ze mas novejsi povalecnou synchro (rapid, rim-set) compurku, u ktere je nezbytne zaverku natahovat i pro casy B,T a casy nelze nastavovat do mezipoloh v zadnem pripade (nastavovaci kruh skace po hodnotach). V polohach B, T nelze samospost pouzit - pojistovaci kolicek je dale zajisten, coz je udelano mechanicky konstrukci zaverky. To same plati pro nejrychlejsi cas, ktery je u tebe, predpokladam, 1/400 s. Tam taky samospoust nelze pouzit (opet dano konstrukcne, kdy "prekazi" posilovaci pruzina, respektive fyzicky uz dale nelze hnout natahovacim kruhem).

Shrnuto, je to "cudlik" jistici natahovani samospouste :), ktera nejde pouzit pro B, T a (obecne receno) cas, pri kterem se pouziva posilovaci pruzina.
  • 0

#40 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 3 leden 2011 - 17:25:18

To je "cudlik" odjistujici samospoust. Je s nim mozne pohnout, az pri natazene zaverce. Kdyz natahnes zaverku lze tento cudlik odsunout a zaverku jeste dale natahnout, cimz se zaroven natahne hodinovy strojek samospouste.
Koukam, ze mas novejsi povalecnou synchro (rapid, rim-set) compurku, u ktere je nezbytne zaverku natahovat i pro casy B,T a casy nelze nastavovat do mezipoloh v zadnem pripade (nastavovaci kruh skace po hodnotach). V polohach B, T nelze samospost pouzit - pojistovaci kolicek je dale zajisten, coz je udelano mechanicky konstrukci zaverky. To same plati pro nejrychlejsi cas, ktery je u tebe, predpokladam, 1/400 s. Tam taky samospoust nelze pouzit (opet dano konstrukcne, kdy "prekazi" posilovaci pruzina, respektive fyzicky uz dale nelze hnout natahovacim kruhem).

Shrnuto, je to "cudlik" jistici natahovani samospouste :), ktera nejde pouzit pro B, T a (obecne receno) cas, pri kterem se pouziva posilovaci pruzina.

Děkuji, vyzkoušeno, je to přesně tak, jak jste říkali.
  • 0

#41 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 7 leden 2011 - 17:21:14

nemáte někdo ve svých sbírkách manuálů a prospektů informace k závitům?

Mám Compurku, ale nemám matku k upevnění do destičky. Nemáte někdo tucha která kompurka má 60mm přes závity?
Případně informace podle kterých by šla ta matka udělat?
  • 0

#42 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 7 leden 2011 - 17:51:24

nemáte někdo ve svých sbírkách manuálů a prospektů informace k závitům?

Mám Compurku, ale nemám matku k upevnění do destičky. Nemáte někdo tucha která kompurka má 60mm přes závity?
Případně informace podle kterých by šla ta matka udělat?

http://www.skgrimes.com/compur/ - tipoval bych to na compur #3 - M62x0.75
  • 0

#43 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 leden 2011 - 22:46:59

ono záleží, jak je ta závěrka stará. Dříve nebyl standart, takže se dělaly závěrky podle skla.... zatím, co pozdějc se dělaly skla do závěrek. Takže šupleru, tabulky a měrky na stoupání závitů .... taťka strojař, bez přístupů ke strojům, s tím problém mít jistě nebude :-)
  • 0

#44 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 8 leden 2011 - 12:04:12

T s temi rozdilnymi rozmery muzu povrdit.... Ani jeden z predvalecnych objektivu, co mam a jsou treba i v zaverkach stejnych velikosti, nejsou mezi sebou prohoditelne. Kazda zaverka (ikdyz je to Compur#1) ma jine zavity na uchyceni skel :-)
  • 0

#45 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 8 leden 2011 - 13:06:30

T s temi rozdilnymi rozmery muzu povrdit.... Ani jeden z predvalecnych objektivu, co mam a jsou treba i v zaverkach stejnych velikosti, nejsou mezi sebou prohoditelne. Kazda zaverka (ikdyz je to Compur#1) ma jine zavity na uchyceni skel :-)


To se mýlíte...
  • 0

#46 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 8 leden 2011 - 13:18:14

Případně informace podle kterých by šla ta matka udělat?

Vono budeš mít stejně asi nejlepčejší, pokud si koupíš šupléru a závitový měrky. Pomocí šupléry si změříš vnější průměr závitu a pomocí měrek zjistíš stoupání. To Ti stačí pro to, aby sis mohl nechat udělat matici nebo nějakou redukci přesně na míru. Ty měrky nejsou drahý, a klasická analogová šuplera taky ne. (Digitální by si do ruky stejně asi nevzal, co :-) )
  • 0

#47 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 leden 2011 - 16:21:52

Náhodou, do té závěrky v té šílenosti, co jsem dal Enthropymu za zvětšovák, se dala prohodil skla z jedné mé jiné závěrky - potom tam byl místo periskopu unofocal :-)
  • 0

#48 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 17 leden 2011 - 12:01:03

Mozna jsem prisel na to, proc je mozne, aby skla vzajemne nepasovala do zaverek stejne velikosti. Ona to totiz u me neni velikost #1, ale velikost #2. A k te jsem nasel, ze jako jedina nebyla plne standardizovana a to pred valkou ani po valce. Bylo vyrabeno vice jejich typu s ruznymi zavity, zpravidla dle pozadavku zakaznika.

Tady je pekna diskuze na photonetu:
http://photo.net/lar...hy-forum/00CxrJ
  • 0

#49 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 20 leden 2011 - 12:41:27

Hmm, jen tak mimochodem, a informace o závitech ve "standardních" předválečných rim set Compurkách by někde nebyly? Podle mých "zkoumání" totiž neodpovídají zcela rozměrům na poválečných synchro compurech, o kterých je informací celkem dost. Kupříkladu velikost 0 má jiný závit pro přední a zadní skupinu, zatímco pozdější Synchro-C. a Copaly mají závit stejný.
Jinak potvrzuju, že třeba Tessar 4,5/120 v "nulce" je plně prohoditelný s Heliarem 4,5/105 v o něco starší "nulce". Problé je zdá se s "dvojkama" obecně...
  • 0

#50 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 20 leden 2011 - 21:47:36

Omlouvam se, ze to neni v tabulce, ale snad da se to vylustit (hodnoty si odpovidaji dle poradi).


Rozmery rim-set compur (u dvojky jde tedy asi o jeden z vyrabenych typu):

Dimensions in mm #00 #0 #1 #2* #3
body O 45.2 58 70.5 80.5 *****
front lens thread M22.9-0.5 M29.5-0.5 M40-0.75 M45.75-0.75 M58-0.75
back lens thread M22.9-0.5 M29.5-0.5 M36-0.75 M45.75-0.75 M58-0.75
overall thickness 16.0 20.0 20 26.75 26.75
front to iris 9.3 10.2 10.75 14.5 31.5
mount flange thr. M25.0-0.5 M32.5-0.5 M39-0.75 M50-0.9 M62-0.75
lensboard hole O 26.3 34.6 41.6 52.5 65
iris O (Max) 17.4 24 30 35 *****
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních