Přejít na obsah


Fotka

pomoc o morální pomoc...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
103 odpovědí na toto téma

#1 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 27 leden 2008 - 17:54:17

vážení přátelé,

tento týden jsem byl se školáky na lyžařském výcviku na Šumavě.. Sněhu moc nebylo, tak se více chodilo na tůry, což by mě osobně vůbec nevadilo... bohužel jen do té doby, než jsem ze své fotobrašny vytáhl minoltu! Teenegeři mě totálně zašlapali do země svýma digi zrcadlovkama a kompaktama na X tisíc a mě totálně odsoudili do fotografického pravěku.. Tak jsem se stal fotografickou fosílií.. Ježíš to byl dlouhý týden....
Nezlobte se za ten citový výlev, ale fakt mě to ubilo... musel jsem si ulevit.. Přátelé, nejsme fakt již vymírající generace??
  • 0

#2 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 leden 2008 - 18:01:47

Ukažte jim fotky...
Škoda, že jste neměl Moskvu nebo aspoň Flexaretu. :wink:
  • 0

#3 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 27 leden 2008 - 18:11:42

blbe kecy digitalistov treba zabit informaciu o pocte megapixelov na kolko sa da skenovat a obvykle im to staci aby sklapli. Ak by ne, treba ukazat CB baryt...a ak by ani to nefungovalo, tak v pripade, ze je ta minolta kovova a nie plastova, tak ich majznut po palici..alebo po digitale..nech vidia,aka sila sa v tom tele skryva :wink:
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 leden 2008 - 18:42:46

Jak píše Prowler. Když se někdo sám s despektem zeptá, kolik že to má "mega", řeknu, že víc jak padesát(6x6).Jinak mě takové řeči vůbec nevzrušují. Na druhou stranu s Yashikou MAT vyvolávám spíše obdivné reakce. Mladší nevěří, že s tím něco vyfotím, což se změní po prezentaci fotek. Starší uznale pokývají hlavou ...
  • 0

#5 termitxx

termitxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 163 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 leden 2008 - 19:23:46

vážení přátelé,

tento týden jsem byl se školáky na lyžařském výcviku na Šumavě.. Sněhu moc nebylo, tak se více chodilo na tůry, což by mě osobně vůbec nevadilo... bohužel jen do té doby, než jsem ze své fotobrašny vytáhl minoltu! Teenegeři mě totálně zašlapali do země svýma digi zrcadlovkama a kompaktama na X tisíc a mě totálně odsoudili do fotografického pravěku.. Tak jsem se stal fotografickou fosílií.. Ježíš to byl dlouhý týden....
Nezlobte se za ten citový výlev, ale fakt mě to ubilo... musel jsem si ulevit.. Přátelé, nejsme fakt již vymírající generace??


To znám. :-P To jsou ty blbé řeči a pohledy digitálistických teletářů.Nejdřív čučí, co že to mám za směšný placatý objektiv (zenitar) a když někoho vyfotím tak chce fotku okamžitě vidět, podívá se na zadní stěnu, začnou řeči o tom jaký to mám podivný tikitál bez displaju.A když neuspějou s dotazem, kolik že tam mám zoom, tak je většinou dorazím tím, že mi chybí AF.S takovýma se radši ani nebavím.Nebo spíš oni se mnou.Přece se nebudou bavit s nějakým fotografickým neandrtálcem, ne? :wink: 8-O
  • 0

#6 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 leden 2008 - 19:29:21

Jasně! I když to byla jenom Minolta, tak není důvod trpět méněcenností... Můžeš je odpálit možným počtem skenovatelných MPx, zeptat se jich kolik jejich "fotografií" se dostane na papír, kolik z nich bude větší jak 10x15 (ještě lépe 9x13 nebo jiný atypický formát) a nebo kdy vyhodí ten svůj kompaktík a koupí si novej.
Nemá to cenu zabývat se takovýmhle digipóvlem. Kdyby si ještě psychicky trpěl, tak dej vědět a pomůžeme ti!!
  • 0

#7 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 leden 2008 - 19:33:35

K řečem o rozlišení bych se vůbec nesnižoval. Jednak je to podružný parametr, druhak ty astronomické megapixelové údaje, které tady píšete, nejsou vždycky úplně pravda, nebo spíš nejsou příliš relevantní.
Stačí je ale vyzvat ke srovnání papírových fotkek, většinu to skončí už na tom, že žádné nemají...

Jinak, Flexareta je jistota - každý trochu starší člověk ji zná a rád vzpomene chvil, kdy s jednou fotil :wink:
  • 0

#8 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 leden 2008 - 19:40:38

A pak následuje otázka, jestli se do toho vůbec ještě dělaj filmy :wink:
to už semi u Flexy stalo několikrát.
  • 0

#9 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 27 leden 2008 - 19:54:44

Člověk si musí stát za svojím..fotil jsem svoji třídu na tablo(jo, byl to trochu boj, já se ho nezúčastnil, ale každý ví, jak to chodívá-jeden chce to, druhý to..), přišli do ateliéru, já vytáhl Canon A-1 s 50kou a Psixe a už začly řeči..skončily po publikaci fotek:-D
  • 0

#10 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 27 leden 2008 - 19:55:49

Moji kolegové v práci už došli tak daleko, že k focení nepoužívají digitální kompakty ale rovnou fotí mobilem. Když jim třeba řeknu, že jsem vyvolal film, tak jejich odpověď je asi tato: „Co to je film, to je něco z pravěku?
  • 0

#11 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 27 leden 2008 - 19:58:00

ked uz sme pri tom..minule sa ma pyta jeden chalanisko, ze co to ma jaky cudny zvuk ta moja minolta( AF telo) ked nieco odfotim... nevedel ze ten zvuk je pretacanie filmu na dalsie policko po cvaknuti :wink:
  • 0

#12 Weski

Weski

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 leden 2008 - 20:10:42

Po dvou letech focení na digitál a potýkání se s ČB digitální fotkou jsem si musel spravit chuť a pořídil jsem si Magnolu 13x18. To je úleva, mžourat zas v temný komoře. Díky za tohle fórum.
  • 0

#13 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 27 leden 2008 - 20:33:01

Tak já se spíš setávám s úctou, že pán fotí na film.
  • 0

#14 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 27 leden 2008 - 20:39:53

Přátelé nic ve zlém, ale většinou mám spíš pocit, že nevraživí jsou spíš ti temnokomorníci vůči digitálu. Stačí se porozhlédnout na tomhlé fóru. Často z nich čiší dojem, že "jen oni vědí, jak to vlastně správně je".
Fotím obojím a z obojího lezou skvělé fotky (resp. mohly by, pokud je nezprasím).
  • 0

#15 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 27 leden 2008 - 20:59:07

Přátelé nic ve zlém, ale většinou mám spíš pocit, že nevraživí jsou spíš ti temnokomorníci vůči digitálu. Stačí se porozhlédnout na tomhlé fóru. Často z nich čiší dojem, že "jen oni vědí, jak to vlastně správně je".
Fotím obojím a z obojího lezou skvělé fotky (resp. mohly by, pokud je nezprasím).


No, my zase víme, že lezou jen z komory... :wink:
  • 0

#16 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 leden 2008 - 21:04:59

Přátelé nic ve zlém, ale většinou mám spíš pocit, že nevraživí jsou spíš ti temnokomorníci vůči digitálu. Stačí se porozhlédnout na tomhlé fóru. Často z nich čiší dojem, že "jen oni vědí, jak to vlastně správně je".
Fotím obojím a z obojího lezou skvělé fotky (resp. mohly by, pokud je nezprasím).


Myslím, že přesvědčení, že "jen oni vědí jak to vlastně správně je", by se dalo vystopovat v každé skupině, která sdílí nějaký koníček/zájem.
Tady imho jde "poměřovače pindíků" a blbce obecně, a ti si asi vyberou digitál. Je to přece IN a navíc s tím není tolik práce - přece když chci machrovat, tak se u toho nehodlám nějak předřít, ne?

Osobně jsem z digitálu nikdy pořádnou fotku nedostal, možná je to rukama, možná monitorem, možná obojím, nebo taky něčím úplně jiným. Každopádně je mi to už skoro putna, protože s filmem se mi daří čím dál víc.
  • 0

#17 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 27 leden 2008 - 21:17:47

KK, souhlas. Připomíná mi to ale mého kamaráda, který tak dlouho řešil gramofony za statisíce až nakonec poslouchá empétrojky do sluchátek.
Zmasírovaná většina nakupuje digitály v domnění, že film je dávno překonán. A ta menšina užívající film má pocit, že má digitálisty na háku, protože to jsou přeci všichni blbci neschopní vlastní úvahy. Takové retro pro retro.
Jinak pokud poměřovat pindíky, byl bych pro poměřování digitál/kinofilm, protože středoformátu (neřku-li VF) se šlape na paty zatím těžko a navíc technikou, která je bloody expensive, jak říkává můj lektor angličitny :wink:
  • 0

#18 Thomas

Thomas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 leden 2008 - 21:24:14

Sám jsem prošel evolucí, (Praktica B100 -> Canon Power shot ..digi něco už nevím co...Olympus E20...Canon D10 s eLkovyma skly...ovšem konec evoluce tudy cesta nevede alspoň pro mne), vracím se na začátek. Neříkám že do formátu A4 nejde udělat z digitálu slušná fotka..!
Ale něco mi při focení digitálem odumíralo... pravděpodobně mozek přece mám kartu na XXX fotek tak co bych nad tím dumal :wink:
Je to jako s ohněm. Dobrý sluha, ale zlý pán.

Pokud použiji digi zrcadlovku pro učení o kompozici při tvorbě zátiší, je to plus. Výsledek vyfotím na BW a nemám tolik odpadu, přece se to pořád jenom učím... 8-O

PS: Je přece jedno jedno na co kdo fotí, dobrý fotograf má fotku v hlavě a ví co dělá, já a spousty dalších zjistí dobrou fotku až při zpětném prohlížení a s odstupem času
Dobré světlo Vám všem



[/b]
  • 0

#19 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 leden 2008 - 21:27:31

Jinak pokud poměřovat pindíky


Do toho bych se fakt radši nepouštěl :wink: Jinak souhlas.

Mimochodem, přepadla mě teď takováto představa: Skupinka puberťáků s Flexaretami, Pesixy, Mamiyemi a podbným krabicemi na krcích a stativech šikanuje na školním výletě učitele, který v třesoucích se rukách svírá svůj PowerShot něconěco ... A vede je výrostek se Sinarem 8x10.
  • 0

#20 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 27 leden 2008 - 21:44:57

Dost možná mu nalijí do bot vyčerpaný ustalovač ...
  • 0

#21 Thomas

Thomas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 leden 2008 - 21:56:48

Dost možná mu nalijí do bot vyčerpaný ustalovač ...

No nevím jsme přeci lidi... co mu jenom schovat nabíječku a druhý den je od něj klid ... :wink:
  • 0

#22 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 27 leden 2008 - 21:59:40

Ale tohle bývají pravíti a mívají s sebou i několik náhradních baterek!
  • 0

#23 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 leden 2008 - 22:06:40

Vám ho není líto :wink: 8-O
  • 0

#24 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 leden 2008 - 22:33:19

Mňa včera potěšila jedna věc. V poslední době sa u nás taky vyrojila hromada lidí s digitálem. Jak sa u nás neco šustne, tož už to fotíja a fotky potom hážů na jeden oblastní web. Zvlášť jeden ogara je tak zapálený do focení koncertů a zábav, že nedělá nic jiného. Sehnal si kontakty na myslim pragokoncert, jezdí skrz ně po velikých akcách, vstupy a VIP zadarmo atd atd. Navíc si kůpil kový kanón a teď to cvaká milión pět fotek na akcu. Včera za mňů přišel jeden jeho kámoš s prosbů, jestli bych ho nenafotil s kapelů. Já že jo klidně, ale ptal sem sa ho proč já zrovna? Proč ne specializovaný kamarád. No a dostalo sa mě odpovědi: "No já sem teď viděl tvoje staré fotky kapel a z 20ti se mi fakt líbily 3. Od něho sa mi z 200 fotek líbí jedna." No tož mě to zahřálo pěkně na srdíčku. Nehledě na to, že sem předevčírem ořezával veliké baryty a zrovna si přišel pro neco sůsed. Zůstal na fotky hledět se slovy: "Ty vole, to je bomba."
  • 0

#25 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 27 leden 2008 - 22:36:43

Nojo, já věděl, že tady nemá cenu píchat do vosího hnízda :wink:
  • 0

#26 termitxx

termitxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 163 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 leden 2008 - 22:48:04

Ochu: Doufám, že nedojdeš na pulčiny s ohrnutým frňákem? :wink:
  • 0

#27 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 27 leden 2008 - 22:48:56

Bohužel už s tím nic asi neuděláme. Už i Hucek říká, že je fotografický brontosaurus :wink: Tak černě bych to, ale neviděl, třeba až budou starší někdo si na tebe vzpomene a vrhne se na dělání ČB fotek klasickou cestou.
  • 0

#28 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 leden 2008 - 23:27:35

termitxx: Neboj sa. Já sám su k svojim věcám hodně kritický. A když náhodů přicházá pocit skoro božského vidění a zručnosti, tož sa podívu na fotky jiných a hledkaj mě zas sklapne.
  • 0

#29 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 27 leden 2008 - 23:32:17

nic si z toho nedělejte :lol:
včera byl sraz humanartu, tak jsem nemohl chybět, ačkoli už jsem dávno smazanej.... tak tam všichni tasili ty svoje digitální slr, cvakali se tím.... měl jsem s sebou 6 letou sestřičku a nikoň f90x s 35/2, tak jsem si udělal asi tři fotky, on ten tri-x je drahej docela, pak jsem to nechal kolovat a těšil se, jak všichni ti kanonisti a nikonisti s extra novejma strojema slintali po tom "krásnym velkym hledáčku" 8-) a to to byla blbá f90x....

noa pak jsem si půjčil od kámoše nikoně d50, nasadil pevnou padinu a dal to áje na cvakání.... kdybyste viděli, jak byla sestřička nadšená, že může taky fotit....

já bych nezatracoval ani jedno. protože aji ten digitál může bejt dobrej.

nehledě na to, že jsem digitální technikou už udělal pár opravdu dobrejch fotek. umění ne, fotek jo .)

chce to respekt z obou stran
a dobré světlo
  • 0

#30 RHfest

RHfest

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 leden 2008 - 09:58:00

Jojo ...
já mám pentax645NII a pokud nasadím nějaké delší AF sklo tak i digitalista se kouká s obdivem 8-) ,ale jen do té doby než stisknu spoušť to jednou jeden digitalista (co se postavil vedle mě a fotil co já :lol: ) málem spadl z hradeb jak se zleknul :)
  • 0

#31 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 704 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 28 leden 2008 - 10:27:00

byl jsem na hasičské schůzi
hlavně z mého barevného období jsou v jejich albech desítky snímků 10x15 z akcí, schůzí, závodů apod. - pak jim ale přišlo "škoda" platit za film, volání a papírové fotografie - v současnosti se tam mihnu a když mě žádají "ať to nafotím" - povídám, dobře - 100 za film, 40 za vyvolání, 15 za folii, 220 za snímky 10x15 chcete to? a kolik filmů?
žádná odpověď
podotýkám, že v takovém případě jsem vždycky materiálem šetřil, tak byl odpad nevelký a celkem se to dalo dát do alba
už několik let nemají žádne papírové fotografie, sem tam přinesu jednotlivé kusy na foma 111, co jsem si fotil jako reportáž
proč o tom mluvím - na tý schůzi mě oslovil mírně přiopilý člověk:
proč z těch fotek neuděláš výstavu?
protože nejsou nijak výjimečné a jejich místo je albu, co koluje mezi hasiči
vždyť jsou dobrý!
to musím posoudit sám, jako autor
viděl jsem je!
foto výstava musí mít začátek a konec, musí to být ucelená práce, ty fotografie musejí být zajímavé i pro nezúčastněnou osobu a taky to není zadarmo - výstavní zvětšeniny z labu, vernisáž a jiné náklady to by stálo několik tis. korun
ty se sám sebe bojíš prezentovat!
nebojím, ale některé věci si prostě musím rozhodovat sám

obecně to nedělám, byl to důchodce, ale musel jsem debatu ukončit - se slovy, že se dál už dostat nemůžem jsem se omluvil a odešel do jiné části sálu

v debatách o filmu a čipu dohromady se dál dostat nelze, taky bych odešel do jiné části být vámi :lol:
  • 0

#32 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 28 leden 2008 - 11:50:05

A pak následuje otázka, jestli se do toho vůbec ještě dělaj filmy :lol:
to už semi u Flexy stalo několikrát.


Mě se loni (!) ptal absolvent technicke vysoke skoly, zda se jeste vyrabeji cernobile filmy. Pry si myslel, ze to tak 20 let uz nikdo nevyrabi... 8-)
  • 0

#33 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 28 leden 2008 - 11:56:18

kamarádi, přátelé, děkuji 8-) zase se mi radostí chvěje film ve foťáku v radostném očekávání! (jen aby se neklepal při focení :lol: )
  • 0

#34 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 leden 2008 - 11:58:39

A pak následuje otázka, jestli se do toho vůbec ještě dělaj filmy :lol:
to už semi u Flexy stalo několikrát.


Mě se loni (!) ptal absolvent technicke vysoke skoly, zda se jeste vyrabeji cernobile filmy. Pry si myslel, ze to tak 20 let uz nikdo nevyrabi... :)


Já se ještě někdy před 10 lety, coby naprostý začátečník, ptal v Blansku po černobílých filmech a černobílých fotkách vůbec. V tom obchodě (žádná drogérka, nejlepší místní fotoateliér) jsem se dozvěděl něco ve smyslu, že je nemají a že pochybují, že se ještě používají 8-)

Ale možná jsem jen natrefil na nějakou brigádnici, to už si fakt nepamatuju...
  • 0

#35 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 leden 2008 - 12:05:04

Jinak ale já, taky absolvent víceméně technické univerzity, si teď nejsem zcela jistý, jestli se v teď v nových elektrických rozvodech v domácnostech používá dvoj nebo trojžilové vedení (nebo jak se tomu říká). Prostě mě to nikdy moc nezjímalo. Ale kdybych se bavil s nějakým elektrikářem, možná se ho na to zeptám :lol:
  • 0

#36 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 28 leden 2008 - 12:13:42

Přátelé, nejsme fakt již vymírající generace??


Myslím, že nejsme. Neznám třeba osobně ani všechny lidi z tohoto serveru, ale když se podívám trochu zpátky, tak mezi lidmi, se kterými jsem se bavil o focení na emulzi za minulé dva roky, jich bylo 90% ve věku do 35 let :lol: Takže určitě nevymíráme, jen už nejsme masovou záležitostí. A buďme za to rádi - aspoň je větší prostor pro kvalitu, která není překrucována reklamou.

(Nicméně součsně věřím, že ať už mají lidi fotící na analog jakýkoliv názor na digi, určitě si nikdo nemyslí, že založit film automaticky znamená udělat pořádnou fotku.)
  • 0

#37 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 28 leden 2008 - 12:17:04

Jinak ale já, taky absolvent víceméně technické univerzity, si teď nejsem zcela jistý, jestli se v teď v nových elektrických rozvodech v domácnostech používá dvoj nebo trojžilové vedení (nebo jak se tomu říká). Prostě mě to nikdy moc nezjímalo. Ale kdybych se bavil s nějakým elektrikářem, možná se ho na to zeptám :lol:


Jasně, s čím se člověk běžně nepotkává, v tom nemá přehled. Jenže on měl v tom okažiku přítelkyni, která fotila na barevný kinofilm. Doma sice byla plná lednice Superií, ale on si myslel, že to je jako s televizí - černobílé se už nevyrábí, protože je nahradily barevné. Takže proto prostě podobně skončila černobílá tvorba - nahradila ji barva.
  • 0

#38 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 leden 2008 - 12:32:20

Jinak ale já, taky absolvent víceméně technické univerzity, si teď nejsem zcela jistý, jestli se v teď v nových elektrických rozvodech v domácnostech používá dvoj nebo trojžilové vedení (nebo jak se tomu říká). Prostě mě to nikdy moc nezjímalo. Ale kdybych se bavil s nějakým elektrikářem, možná se ho na to zeptám :lol:


Používá se to trojvodičové vedení - fáze, nulák a ochranný vodič jsou každý zvlášť.
  • 0

#39 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 leden 2008 - 12:40:53

Jinak ale já, taky absolvent víceméně technické univerzity, si teď nejsem zcela jistý, jestli se v teď v nových elektrických rozvodech v domácnostech používá dvoj nebo trojžilové vedení (nebo jak se tomu říká). Prostě mě to nikdy moc nezjímalo. Ale kdybych se bavil s nějakým elektrikářem, možná se ho na to zeptám :lol:


Používá se to trojvodičové vedení - fáze, nulák a ochranný vodič jsou každý zvlášť.


8-) Díky, ale nebývalo to tak vždycky, nebo jo?
  • 0

#40 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 leden 2008 - 12:48:42

Jinak ale já, taky absolvent víceméně technické univerzity, si teď nejsem zcela jistý, jestli se v teď v nových elektrických rozvodech v domácnostech používá dvoj nebo trojžilové vedení (nebo jak se tomu říká). Prostě mě to nikdy moc nezjímalo. Ale kdybych se bavil s nějakým elektrikářem, možná se ho na to zeptám :lol:


Používá se to trojvodičové vedení - fáze, nulák a ochranný vodič jsou každý zvlášť.


8-) Díky, ale nebývalo to tak vždycky, nebo jo?



Ne, vždycky to tak nebývalo. Bývalo to tak, že byly dva vodiče - fáze a nulový vodič, který zároveň plnil funkci ochranného - v zásuvce se pak tento vodič připojil do pravé dírky a propojil s kolíkem, nebo u spotřebičů se propojil s kostrou. Nyní se vede nulový a ochranný vodič zvlášť (ochranný je žlutozelený, nulový modrý). Mělo by to tak být bezpečnější.
  • 0

#41 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 28 leden 2008 - 12:48:48

Jinak ale já, taky absolvent víceméně technické univerzity, si teď nejsem zcela jistý, jestli se v teď v nových elektrických rozvodech v domácnostech používá dvoj nebo trojžilové vedení (nebo jak se tomu říká). Prostě mě to nikdy moc nezjímalo. Ale kdybych se bavil s nějakým elektrikářem, možná se ho na to zeptám :lol:


Používá se to trojvodičové vedení - fáze, nulák a ochranný vodič jsou každý zvlášť.


8-) Díky, ale nebývalo to tak vždycky, nebo jo?


nebývalo :)
bývalo dvojvodičové.... ještě před mědí bývalo hliníkové.... ještě před gumovou izolací se používal voskový papír a když byly zdi mokré, veselo to kopalo :)
  • 0

#42 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 leden 2008 - 13:41:08

ano ano. Muj kamos ma 3MPix digi kompakt, ale uz ho sebou netaha neb je moc tezky. Dnes ma 2Mpix telefon, ktery je jen o 1Mpix horsi, ale to mu neva.

ano ano. Na posledni firemni akci vytahli mraky lidi digitalni zrcadlovku a silene se s nima zcvakali. Byl mezi nimi jeden, ktery udelal nekolik docela hezkych portretu.

ano ano. Fotit na film neznamena automaticky delat uzasne fotky. Zalezi na tom, zda clovek umi pracovat na tematu a zda do te prace umi dostat svuj vlastni pohled, kterym ji obohati (sam bych to rad jednou umel, ale pry to chce talent ci co).

ano ano. I me se stalo, ze kdyz jsem dal kamosum baryty na kterych byli vyfoceni, tak rikali, ze jsou to nejlepsi fotky, ktery kdy dostali a ja vim, ze to je jen tim papirem a jeste tomu neco chybi.
  • 0

#43 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 leden 2008 - 13:48:28

a abych nezapomel:

- cetl jsem ted rozhovor s J. Streitem z r. 2006. Psal tam, ze zkusil udelat jednu serii jak na plotru tak na baryty. Oboje bylo stejne dobry az na to, ze po case zacli bejt na fotkach z plotru videt zmeny. Az tohle jednouu vychytaji, stane se film anachronismem.

- cetl jsem taky rozhovor s Sibikem a ten rovnou rikal, ze foti na digi a ze z fotky se nestane umeni jen proto, ze budes fotit CB a delat ho na baryt.

Rekl bych, ze na obou nazorech neco bude...
  • 0

#44 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 28 leden 2008 - 16:26:48

tak tak, hlavní je bejt votevřenej, tolerantní a nefundamentalistickej, že jo. já mam kupříkladu dekl vod kanálu votevřenej coby dup. jak vidim komíhat se ulicí takový ty nablblý mátohy s předpaženejma rukama tak úplně přestanu myslet na desatero a du a tu mřížku prostě vodstranim... 8-)

a tolerantní sem taky. nevaděj mně ani docela vošklivý vtipy:
mama narodil sa nám fero. fero digitális. a prečo digitális? no němá růčky... :lol:
  • 0

#45 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 28 leden 2008 - 17:32:56

Mamiak: tak tak..hlavne byť toleratný... :lol:
  • 0

#46 termitxx

termitxx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 163 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 leden 2008 - 18:13:42

No počkaj, až sa tady ukáže nejaký Džamilin stoupenec :-) Ale není nad to, když se lidi tolerují... :roll:
  • 0

#47 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 leden 2008 - 19:15:11

koukam, ze jsem pichnul do vosiho hnizda :-)
  • 0

#48 Rumcajz

Rumcajz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 98 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 leden 2008 - 13:03:13

Tak jsem měl včera kráásnej rozhovor s kolegou z práce.
Přišel za mnou celej vyděšenej a povídá:
Kolega:
"Hele Roberte, já jsem slyšel, že ty vypálený dývídýčka slepnou a fotky na nich už nejde pak časem přečíst"
Tak mu říkám, že to vím, že to už se nějakou chvíli ví.

Kolega:
"A tys to teda už slyšel jó?"

Já:
Jo, jasně.

Kolega:
"A když si to uš slyšel, jak teda archivuješ fotky?Já se dost bojim"

Já:
"V pořadači na negativech"

Kolega nasupeně mávlu rokou a poslal mě do pr.ele.
Nemohl jsem si pomoct a začal jsem se děsně chechtat :) :lol: :lol:
  • 0

#49 hedgi

hedgi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 193 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 leden 2008 - 13:13:26

Rumcajz: :lol: jj, to je jeden z nekolika praktickych duvodu proc fotit na film ... pekne si me pobavil. :)

Nj., PR clanky nemluvi o celem procesu digitalniho foceni, ale jen o tom, co prinasi ten jejich digitalni fotak za vyhody a to ma pak jeden zkresleny predstavy, kdyz se nezajima o veci okolo a nedovede si predstavit, jak to cele bude probihat.
  • 0

#50 himself

himself

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 585 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 30 leden 2008 - 13:23:04

Ale pánové, to je přeci laciný humor :) Všichni dobře víme, že negativy stárnou a digitální data se dají při dostatečné péči uchovat navždy (tím nemyslím na jedné placce sto let).
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních